I eühoorn TOERISME F Zweven rond de aarde in het Omniversum in Den Haag Matterhorn hdc303 VRIJDAG 8 NOVEMBER 2( Vijftien jaar geleden ongeveer, in een tijd dat Laax/Flims zichzelf plotseling de 'Weisse Arena' be gon te noemen, Zeil am See/Kap- run voortaan als 'Europa Region' door het leven wilde gaan en Cstaad/Schönried nóg grotere bekendheid probeerde te verkrij gen als 'Das Weisse Hochland', heette het hier ineens 'Ski a Co- go'. Maar die naam bleek toch wat al te sexy voor een stokoud dorp als Villars-sur-Ollon. En om dat ze even verderop - in Leysin, Chateau d'Oex en Les Diablerets - evenmin van mening waren, dat de vlag de lading dekte, werd het alweer snel: 'Les Alpes Vau- doises'. Zoals vroeger dus. Zoals aan het begin van de vorige eeuw. Toen (het was 1913) in Villars een kostbaar treinspoor werd aange legd teneinde de geëerde win- tergasten zo snel en comfortabel mogelijk midden in het skige bied te kunnen brengen. Toen Leysin al een Kurort was op een moment dat het begrip nauwe lijks bekendheid genoot. Toen het bedaagde Chateau d'Oex zich ontwikkelde tot een sjieke salon voor puisant rijke ballon- vaarders. Toen het stille Les Dia blerets de uit louter houten cha lets opgetrokken uitvalspoort werd voor even adellijke als dek selse Britten die van de gelijkna mige gletsjer af wilden skiën. Als er in die belle époque één Zwitsers wintersportgebied allu re had, dan was het wel 'Les Al pes Vaudoises'. De plek waar tout Lausanne ging ravotten in de sneeuw. En Montreux na tuurlijk. En de rest van de we reld min of meer. De fameuze Oriënt-Expres (Parijs - Wenen - Boedapest - Istanbul) stopte in Zwitserland slechts twee maal: één keer in Aigle, vanwaar een boemeltje de dames en heren in nog geen half uur naar Leysin bracht en één keer in het tien ki lometer verderop gelegen Bex, dat een spoorverbinding had (en heeft) met Villars-sur-Ollon. Voor déór weer achter gelegen plaatsjes als Chateau d'Oex en Les Diablerets stonden arrensle- den gereed. Nu heeft de gemiddelde winter sporter nauwelijks nog oog voor die aanminnige, onder de top van de Grand Muveran schuil gaande dorpjes. Op weg naar de moderne, eindeloze verlokkin gen van het op slechts enkele ki lometers gelegen Wallis (met de Portes de Soleil, Les Quatre Val- lées, Zermatt en Crans Montana om maar iets te noemen) stuift hij door het Rhöne-dal van Montreux naar Martigny. En gaat hij voorbij aan een skige bied dat nog altijd tot het meest karakteristieke van Zwitserland behoort. Als het al niet het meest karakteristieke is. Want waar zie en hoor je dat nog? Een feestelijk fluitje, deu ren die door een echte stations chef met een droge klap in het slot worden geworpen en een zuchtend treintje dat langzaam het dorp uit dokkert. Een open wagon met ski's voor zich uit duwend. Wintersport zoals het vroeger was en zoals het in Vil lars-sur-Ollon ook altijd zal blij ven. Maar belachelijk is diegene die niets verandert. Dus begon nen ze zo'n tien jaar geleden ook in de 'Les Alpes Vaudoises' aan een modernisering. Werden - door de aanleg van een stoelt- jeslift - ook de wankelen ter been in staat gesteld van Villars naar Les Diablerets te skiën (en terug), ontwierp Mario Botta voor datzelfde Les Diablerets een op 3000 meter hoogte ge plaatst bergrestaurant waarover je van alles kunt denken, maar niet dat het geen kras stukje ar chitectuur is en verdwenen - om nog maar iets te noemen - in Chateau d'Oex twee even lan ge als beruchte sleepliften waar op zelfs de warmst ingeduffelde wintersporter niet zelden als ijspegel de finish bereikte. Over smaak valt lang te twisten. En ongetwijfeld zullen er zijn, die ontsteld een hand voor de mond slaan als ze het bijna ge heel uit glas opgetrokken draai- restaurant 'La Berneuse', hoog boven Leysin in zicht krijgen. Zoiets past hier niet. Maar dan gaan ze naar binnen, genieten ze etend en drinkend van een fenomenaal, langzaam voorbij glijdend panorama en zien ze hoe Helmut, de Oostenrijkse uitbater van het etablissement, een alpenhoorn aan zijn lippen zet. Wie op dat moment 'oh nee hè', kreunt, komt bedrogen uit. Want uit de acht meter lange toeter klinkt geen traditionele le- derhosen-muziek maar klagend en meeslepend de St. Louis Blues. Jazz op een alpenhoorn. Mooi beeld van dit honderd jaar oude skigebied. Dat - en daar gaat het uiteinde lijk natuurlijk allemaal om - ook nog eens een aantal schitteren de afdalingen kent. Zoals die van Scex Rouge naar Reusch in Les Diablerets bijvoorbeeld. De piste kent een bijna onwaar schijnlijk hoogteverschil van 1700 meter, wordt boven zo goed als altijd bedekt door een dikke laag poedersneeuw en heeft in het midden een paar moeilijke tot zware passages. Zo'n helling dus, waarop zelfs de meest verwende skiër met gemak een dagje kan speleva- Het futuristische draai-restaurant, hoog boven Leysin. Een klein uitverkoren groepje is er inmiddels geweest en nu is het de beurt aan iedereen die er zin in heeft. Space Station, het internationale ruimtestation ISS dat met een snelheid van 26.000 kilometer per uur op een hoogte van 354 kilometer rondom de aarde cirkelt, is minder ver dan men denkt. Het Omniversum in Den Haag immers, biedt met de vertoning van de film 'Space Station' een indrukwekkende blik in het ruimtelaboratorium dat in 2006 moet zijn voltooid. En zo kan iedereen nu dus toch - drie kwartier lang om precies te zijn - naar de ruimte, zonder dat het al te veel geld kost en zonder dat men eerst ongemak kelijk twee dagen in een kleine capsule hoeft te zitten. De bouw van het internationale ruimtestation werd drie jaar lang gefilmd door astronauten en kosmonauten uit de Verenig de Staten, Canada, Japan, Rus land en Europa. Dat leidde tot een verbluffend resultaat. Zon der een professionele filmach tergrond wisten ze een bijzon dere documentaire te maken. Op aarde werden vijfentwintig astronauten speciaal voor de film getraind. Dat gebeurde in het Space Center in South Mis sissippi. Ze kregen les in came rawerk, licht- en geluidsopna men en proefdraaien en bekriti seren van de opgenomen beel den op het IMAX-scherm. Naast het camerawerk kwam ook het acteerwerk voor rekening van de ruimtegangers. Logischerwijs speelden ze in 'Space Station' zelf de hoofdrol en aan de vrolij ke gezichten te zien, hadden ze daar absoluut geen moeite mee. 'Space Station' is min of meer bedoeld voor mensen die een voorliefde hebben voor ruimte vaart en alles wat daarmee te maken heeft. Maar ook toe schouwers die er geen directe affiniteit mee hebben, zullen zich vergapen aan de bijzondere beelden die de aarde vanuit een geheel vreemd en bijna ondenk baar perspectief laten zien. Adembenemend mooi is het om te zien hoe twee astronauten buiten het ruimtestation aan het werk zijn. Hangend aan het 'ruimteschip' - dat duidelijk maakt dat Star Trek al lang geen science fiction is - en gezekerd aan een kabel zweven ze door het 'niets' met op de achter grond de aarde, de wolkjes en de dampkring. Leuke scènes zijn die van de rondzwevende bemanning. Drinkwater zweeft in druppels rond, scheerapparaten hangen in de lucht naast de spiegel, tij dens het eten worden tortilla's als frisbees naar elkaar toege worpen en loodzware pakketten worden door de vrouwelijke as tronauten 'gedragen' alsof het dozen met veren zijn. Wie zich in de luie stoelen van het Omni versum goed in de beelden in leeft, krijgt zelfs een beetje het gevoel mee te zweven. Sandra Put 'Space Station' in Den Haag (Presi dent Kennedylaan). Te zien van dins dag tot en met zondag om 12.00 en 14.00 uur en van donderdag tot en met zondag ook om 18.00 en 20.00 uur. Zie verden www.omniversum.nl ren. Zoals hij dat waarschijnlijk ook zal doen op de acht kilome ter lange 'Videmanette' (boven Rougemont/Les Chateau d'Oex en beroemd in heel Zwitserland) Hier is het verval 'slechts' 1200 meter maar ten eerste is het eer ste stuk aanzienlijk steiler dan de blauwe markering doet ver moeden en ten tweede zijn er tal van omweggetjes mogelijk, die niet zelden door de diepe sneeuw voeren. Leysin en Villars ontberen der gelijke lange afdalingen. Maar die van de Chaux de Mont via de Tête d'Aï naar Leysin mag er bepaald zijn en hetzelfde geldt voor de op zich vrij simpele etappe die zich - als de zon de sneeuw tenminste niet van het gras heeft gebrand - in het ge bied van Villars van de Chaux Ronde naar La Rasse slingert. Minder uitdagend dan hij op papier lijkt tenslotte, is de piste die de skiër van Grand Cha- mossaire via de Col de Soud (rechts onder de spoorlijn door) naar het wat stillere gedeelte van Villars leidt. Maar mooi (en daar was het hem natuurlijk al lemaal om begonnen), dat hij dan wel uitkomt bij een knijp die 'Chez Chappoz' is geheten. Eye opener voor lieden die nog steeds in de mening verkeren dat ze in Zwitserland niet begrij pen wat après ski is. Rob van den Dobbelsteen F E IT E N C IJ F E R S Plaats: Villars-sur-Ollon (Alpes Vaudoises Zwitserland) Afstand vanaf Amsterdam: cir ca 960 kilometer. Auto: Karls ruhe - Bazel - Bern - Montreux - Aigle - Villars. Trein: Station Aigle en vandaar met de bus in circa een half uur naar Villars, of station Bex en vandaar met de tandradbaan in circa 35 mi nuten naar Villars. Vliegen: Ge- nève en vandaar elk half uur met de trein in ongeveer 90 mi nuten naar Aigle of Bex Hoogte: 1200-2971 meter Liftinstallaties: (Alpes Vau- doies, inclusief de gletsjer van Les Diablerets): 1 tandradbaan, 7 kabelbanen, 6 gondels, 14 stoeltjesliften en 47 slepers. Wachttijden: In de dorpen zelf betrekkelijk gering. In Villars kan La Rasse (zeker op mooie weekends als heel Lausanne, Vevey en Montreux hier komt skiën) een knelpunt zijn. In Leysin geldt dat voor de liften richting Le Fer. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 220 kilometer. Ligging van de skipisten: Alle windrichtingen, maar overwe gend zuid. Moeilijkheidsgraad: Makkelijk tot middelzwaar. Kinderopvang: Ja. Ook op indi viduele basis. Er zijn speciale kinderprogramma's, waarin niet alleen wordt geskied, maar waarin ook les wordt gegeven in sleeën en ijshockey. Langlaufmogelijkheden: In en rondom Villars ligt 44 kilometer aan Loipen verdeeld over 6 ver schillende pistes. Verdere sportieve ontspan ning: Schaatsen, zwemmen (2 overdekte zwembaden), tennis sen, squash. De wandelmoge lijkheden zijn niet echt opti maal. Prijspeil: Een 6-daagse pas (Al pes Vaudoises, inclusief gletsjer Les Diablerets) kost 156 euro (kinderen van 5 tot 15 jaar: 94 euro). Er worden aanzienlijke gezinskortingen verstrekt. On der speciale voorwaarden kan met de skipas voor één dag ook gebruikt worden gemaakt van de liften in Gstaad en/of Lenk/Adelboden. Avondvertier: In Villars vrij omvangrijk. Er zijn 3 discothe ken en verder veel bars en res taurants. Voor aprés-ski is Chec Chappoz de place to be; voor een diner 'Peppino' in het Eu rohotel. REISBERICHTEN E-ticketing De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen United Airlines *a Airways gaan vanaf begin volgend jaar intensiever samenv#'1! Reizigers in de first- en businessdass mogen vanaf dat gebruik maken van eikaars lounges, en de e-ticketing wordt's"- breid. Met dit systeem kunnen passagiers met één e-(lektrd*€ ticket gebruik maken van beide luchtvaartmaatschappijer*; kan met een dergelijk biljet een vlucht met United worden rel1 boekt op een vlucht van US Airways (en omgekeerd), zonder een papieren ticket te hoeven halen. Voorheen was dat welP*^ omdat de maatschappijen geen inzage hadden in eikaars dre standen. 6tar Q Q dtl Vincent van Gogh Het Nationale Park De Hoge Veluwe heeft speciaal voor guprc vanaf twintig personen drie volledig verzorgde dagarrangLe ten samengesteld: 'Natuur Actief, 'Kunst Natuur' en 'Var* 150'. Ter gelegenheid van het 150e geboortejaar van Vinceè Gogh is een zogeheten Van Gogh 150-arrangement ontvi (geldig vanaf 14 februari 2003 tot en met 12 oktober 2001 dagprogramma bestaat uit het bezichtigen van de expositj cent en Hélène' in het Kröller-Müller Museum en een fief door het Park. In het Natuur Actief-arrangement staat het a ken (wandelen en/of fietsend) van de natuur in het Park ca. en in het Kunst en Natuur-arrangement wordt de nadruk jrthi op een bezoek aan de collectie in het Kröller-Müller Museum Verdere informatie: telefoon 09 00 46 43 835 en/of internet www.hflCht we.nl, afdeling arrangementen. ide Nepal Nu de politieke situatie in Nepal weer enigszins tot rust is men en het nieuwe kabinent - volgens de regering - spoed de zal sluiten met de linkse oppositie (de Maoïsten) wor( land opnieuw aantrekkelijk voor vakantiegangers. Wie mé weten over de actuele toestand, kan van io tot 13 uur terei het consulaat van Nepal in Nederland, telefoon 020 62415 31 Faillissement Losse vliegtickets vallen buiten de standaardverzekering v Garantiefonds Reisgelden. Dat betekent dat bij een eventue lissement van een luchtvaartmaatschappij de klant in princi geld kwijt is. Online reisagent ebookers.com biedt daarover klanten de mogelijkheid tot een maximum van 2460 eu js- verzekering af te sluiten tegen een premie van drie euro a18°F ket. Osaka Bijzonderheden: De skiverbin ding tussen Villars en Les Dia blerets (via Bretaye) is de laatste jaren een stuk verbeterd. Maar wie vanuit Villars naar de glet sjer van Les Diablerets wil, moet nog altijd een stukje met de bus. Hou rekening met een 'reistijd' (skiën, bus, gletsjer gondel) van circa twee uur. Een autorit vanuit Villars (dat overi gens een enorm parkeerpro bleem kent) naar het dalstation van de gletsjer kost ongeveer 40 minuten. Boven Bretaye (Villars) staat op een niet te steile helling een snelheidsmeter waarop met goed geprepareerde ski's snel heden van zo'n 70 kilometer per uur kunnen worden ge haald. Voor snowboarders is vooral Leysin (op een half uur autorijden van Villars) een el dorado. Het dorp heeft voor de 'riders' tal van faciliteiten ge creëerd en organiseert voor hen bijna elk jaar wel één of andere titelstrijd. Maar ook Villars richt zich steeds meer tot deze nieu we vorm van wintersport. In Chateau d'Oex heeft Mike Horn een 'inter actief museum ingericht over zijn wereldreis, precies over de evenaar. Villars heeft een wintercamping, tele foon: 00 41 24 49 81 088; net als Les Diablerets, telefoon 00 41 24 49 21 507. Nadere informatie: Office du Tourisme de Villars, telefoon 00 41 24 49 53 232 en/of internet www.villars.ch. Zwitserland Toerisme, Amsterdam, telefoon 00 80 010 02 00 30 en/of inter net www.zwitserland.nl. De Finse luchtvaartmaatschappij Finnair blijft het aantal t mingen in Azië uitbreiden. Nadat onlangs Hong Kong in tenet werd opgenomen, is nu Japan aan beurt. Medio jaar gaat de airline na een onderbreking van enkele jaren v Osaka vliegen. Daarnaast is men nog met de Japanse aüti in onderhandeling over een uitbreiding van het aantal op Tokio. Doornik Na een renovatie die ruim tien jaar in beslag nam, is in D17. (Tournai, zeggen Franstalige Belgen) dan eindelijk het Belfdfut opend. Hetzelfde geldt voor de befaamde kathedraal 'met-Tg torens'. Beide monumenten staan al sinds enige tijd op dey derfgoedlijst van de Unesco en zijn de trots van Doornik c-45 men met Tongeren strijdt om de titel 'oudste stad van Belg?2-" gelegenheid van de heropening van het Belfort en de katlver, is een aantal speciale verblijfsarrangementen samengesteltag informatie: Belgische Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel, B-Si 2324,2002 CH Haarlem, telefoon 09 00 20 20107. Bbre lanr Q Q «4.1 Korting f0 Benzine in Amerika is niet duur. Maar vakantiegangers dit USA echt goedkoop willen tanken, zouden gebruik kunnen]^ van het door zo'n 75 hotels opgezette frequentdrivermiien gramma. Gasten van de over heel Amerika verspreid liggeijj™ tels krijgen bij overlegging van het bonnetje een deel (in sar gevallen zelfs alles) van hun brandstofrekening terug. V01 de is wel dat ze hun kamer telefonisch hebben geboekt. Meer informatie: www.frequentdrivermiles.com. Ik was nog betrekkelijk jong toen ik voor het eerst d terhom zag. Ik reed in een schuddend treintje naar nergrat en mijn mond viel open van verbazing. Zoif weldigends had ik nog nooit gezien. Hetzelfde overl me later bij de Gorges du Verdon in Zuid-Frankrijk Grote Markt van Brussel. Ik moest er begin oktober aan denken, toen ik voor eerst de piramiden van Gizeh bezocht. Imposante werken. Maar ze maakten op mij lang niet zo'n indi indertijd die Matterhorn. Voor het eerst iets zien waarnaar je jaren hebt uitge! Het valt nogal eens tegen. Het overkwam me onderkop bij de Akropolis, de Borobudur, de scheve toren vaik u nu dus ook bij de piramiden van Gizeh. Ze verrassei meer omdat de in duizendvoud verspreide films en; bijna altijd gemaakt onder de meest gunstige omsta! den - vaak mooier zijn dan de werkelijkheid. Mijn kleinzoon kijkt graag naar Discovery en Natioij^ graphic. Hij heeft daardoor New York al van onder tje di ven gezien, hij daalde af in de Grand Canyon en hij Hoi met de televisiepresentator laatst ook de grafkelders 0 om de piramide van Djoser die mij vorige maand -( er ik niet zoveel beelden van had gezien - veel meer! neerden dan de piramiden van Gizeh. Maar wat ik me nu af vraag: hoe vaak zal straks de mond van mijn door de wereld reizende kleinzoon nog openval len van verbazing? Rob van den Dobbej^JJ1, Een treintje brengt de wintersporters vanuit het centrum van Villars tot midden in het skigebied. Foto's: VW Vaud Villars Lugano

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24