WEG WIEL 2 rommobielen voor de grijze golf Autocrash op miniformaat VERKEERSKRANT M9/ vrijdag 8 NOVEMBER 2002 Jrandsma koffer- en beenruim- de advertenties van biel, officieel niets an- n overdekte brom- nog steeds: geen rij- In ruimte, comfort, Sig en in uiterlijk nig onder voor een e automobiel als een I Smart. lig en super zuinig, in [goedkoop, innova- ënt qua motor, bouw imte. Je ziet ze steeds lien rijden doet rij- I is riant en ook de t ze al serieus getest, ischaf niet zo duur langzaam reden wa- Ivoor gebruik in de buitengebied. Vanaf tnag je erin rijden. gebruikers ontdek- nak en comfort. En eeds meer oudere een grijze golf per ll. Binnen een paar hun aantal op onze njf- naar bijna tien- ïar wordt de weg er net die brommobie- gt de SWOV keihard, obiel geeft onveilige pral op de buiten- jze niet moeten ko- ichting die de ver- eid onderzoekt jiart vast voor de op- ibrommobiel. 'Ge lijkheden beperken', is aan de overheid, ri verplichte grote jr achterop zit, waar p geel brommer- jplaatje naast moet. [e niet tegen, in de bee-glanzend tus- re, 'échte' auto's, londenhok, modem lie metallic lak, glad- p kunststof, van die |re kop- en achter- iheel redelijke stoe- Irming, echt dash- Dlwassen klokken »en bagageruimte rote klep waar met leel nest bouviers in tandaard al niet uit- Set luxe handigheid- Ie vergrendeling, iiiten, schuif-/kan- Verboden voor tractors, fietsen en bromfietsen en dus ook voor de Axam 500-4. Foto: GPD teldak en prachtige lichtmetalen velgen, zijn die als optie lever baar. In sommige is zelfs lede ren bekleding te krijgen. De fonkelnieuwe, bijna drie me ter lange Aixam 500-4 met z'n tweepitter-dieselmotortje waar ik een middagje in ga rijden, on derscheidt zich in weinig van een Smart of een Fiatje Seicento. Goed, met 9.400 euro is het kek ke, hoogst moderne voertuigje een stuk duurder dan de ruim 7.500 van de Fiat, of de 6000 van een Panda, maar verder heb je er weinig kosten aan. Rijdt 1 op 25 tot 30 op goedkope diesel, wegenbelasting betaal je er niet voor. Binnen is de zit- en baga geruimte voor de maximaal twee inzittenden meer dan vol doende. Niet meer afhankelijk van treinen met vertraging of karige busverbindingen. Rijden maar, zelf ervaren hoe de andere weggebruikers reageren op deze ruimste brommobiel die sinds kort leverbaar is. Pook je in de vooruit, geen koppe lingspedaal want dankzij de ou de bekende variomatic-aandrijf- riem (net als bij het Dafje) gaat het rijden volautomatisch. Het industrieterrein af, de stad door. Bij het mini-motortje voorin staat dat 'ie maximaal 82 dB mag produceren. Buiten valt het lawaai mee, bin nen hoor je het dieseltje trillend en dreunend traag naar de maximaal afgestelde 45 km/u hakkepuffen, ook al gaat de snelheidsklok tot 80 en trap je het gaspedaal tot de bodem. Dat is wel even wennen. Direct han gen er een stel auto's achter, de voorste bestuurder doet onge duldig vlak achter mijn bumper- tje. Zie ik daar al een opgestoken middelvinger? Op de uitvalsweg die noord waarts de stad uit leidt voer ik weggedrag van andere wegge bruikers ook al rij ik ruim 45 en mogen die maar 50. Ondanks de drukte breekt de grote Daftruck achter me uit de lange sliert en gaat inhalen. Ik houd m'n hart vast, duik voor de zekerheid een zijweg in en laat de rest van de jagende meute zwetend voor gaan. In de stad zelf gaat het beter. Dan valt de snelheid mee, ook al trekt de Aixam traag op. Als er een Porsche in m'n achteruit kijkspiegel opdoemt betrap ik me op een pesterig gevoel: ik heb stukken meer bagageruimte en rij voor een grijpstuiver warm en droog. Als ik later met m'n eigen auto terugrijdt schiet er een andere brommobiel de weg op. Voor een gele kentekenplaat met 'Johnnie, achterop de naam van zijn vriendin. Dat wordt weer een trage sliert, denk ik. Maar Johnnie heeft de truc met de wettelijk verplichte begrenzer en de variomaticschijf kennelijk ontdekt, zijn brommobiel ka- chelt met zeker 60, 70 vlot met de stroom mee. Hij heeft de handicap uit zijn hondenhok bevrijd. Overdekte brommers Sinds de introductie in 1995 zijn in Nederland ongeveer 10.000 brommobielen ver kocht, maar de precieze om vang van de vloot is niet be kend,omdat ze niet op kente ken staan. Het ontwerp stamt uit Frankrijk, waar hij tiental len jaren geleden is bedacht voor boeren zonder rijbewijs, die naast hun tractor behoef te hebben aan alternatief. De mini-autootjes zijn in Frank rijk niet begrensd en kunnen 75 rijden. Er zijn er zelfs bij zoals de Ligier Be Up die 95 km/u halen. In Frankrijk heb ben de bromwagentjes de bij naam 'doodsmobiel', vanwe ge de vele auto's die er ach terop knallen. Ook in Neder land gebeuren dodelijke on gelukken. Bij Emmeloord werd een brommobiel van achteren aangereden door een vrachtauto: een dode en een zwaargewonde. Vorig jaar overleed een 86-jarige Bredase brommobilist na een aanrijding. Brommobilisten in Zeeland voeren actie tegen het verbod voor brommobielen in de toekomstige Westerschelde- tunnel terwijl zij evenmin het nieuwe voet/fietsveer een sliert auto's en vrachtwagens aan, die me het fietspad wel op willen duwen. Maar op het fietspad mdg een brommo biel niet, dat mag al- f&j leen een veel smaller echt invalidenvoer- tuigje. Als een bange bejaarde zoek ik de rechter- streep op. Ver voor de oprit van het viaduct over de snelweg moet ik van de weg af, want ej staat een bord met rode cirkel waarin een tractor, een brom mer en een fiets. De snelweg is ook taboe, dus hakkepuf ik terug naar de stad. Liever niet de bui tenwegen op, dat gaat me te langzaam. Onveilig Zo'n beetje op een spoorweg overgang merk ik dat de brom mobiel uitnodigt tot onveilig 0De Stich tingWe- WV9*'1* 19 tenschap Aixam heeft een nieuwe mini- van en een pick-up. De Aixam 500.4, de meest verkochte brommobiel in Europa, heeft een bagageruimte van 1.100 liter; de minivan is hoger en kan nog meer bagage kwijt. De pick-up, met drie meter tien cm. langer dan de 500.4 en met een ge wicht van 350 kilo, combineert de kwaliteiten van de brommo biel met die van een kleine werkwagen. Foto: GPD Mensen bedenken vaak de gekste dingen, maar de Amerikaanse kunstenaar John Rooney spant met zijn ideeën wel de kroon. Hij verkoopt bonsaiboompjes als kunstwerk. Nu is dat natuurlijk niets bijzonders, maar met een zwaar gedeukt speelgoedautootje tegen de stam wordt het wel iets bizars. Op internet biedt hij zijn 'Crash- Bonsai' aan voor prijzen tussen de 75 en 100 dollar. Er is keuze uit diverse modellen auto's die op zeer uiteenlopende manieren tegen kleine Japanse boompjes zijn gebotst. De kunstenaar zegt verscheurt te worden tussen zijn drang om te scheppen danwel te vernietigen. Door deze botsende gevoelens kwam hij op het idee van de tegen bonsaiboompjes gecrashte au to's. De kunstenaar wijst erop dat zijn gedeukte autootjes het ook heel leuk doen tegen een bureaulamp, een brood rooster of een bloempot. Je moet er maar op komen... pelijk On derzoek Verkeers veiligheid (SWOV) wil dat brommo bielen buiten de bebouwde kom op het fiets pad rijden in plaats van op de gewone weg, omdat ze van een afstand niet van een klei ne auto zoals een Smart te onderscheiden zijn maar wel langzamer rijden. De SWOV adviseert om brommers bin nen de bebouwde kom op de rijbaan 50 kilometer te laten rijden, in plaats van 30 kilo meter per uur. Productiestart Toyota Corolla Wagon adapazari - Onlangs is Toyota Motor Manufacturing Turkey (TMMT) begonnen met de pro ductie en export van de Corolla Wagon in haar fabriek in Adapa zari. Tot 31 maart 2003 zullen er zo'n 12.000 Toyota's Corolla Wagon en 28.000 Toyota's Coro lla Sedan zijn geëxporteerd naar 25 landen. In het voorjaar van 2003 zal de Sedan ook naar ons land komen. Dankzij de zeer succesvol verlopen introductie van de nieuwe Toyota Corolla heeft TMMT al ongeveer 17.000 Corolla Sedans geëxporteerd sinds februari van dit jaar. De Toyota Corolla, een auto die in Europa ontworpen is, wordt eveneens gebouwd in de fabriek van Toyota in Bumaston, Groot- Brittannië (3- en 5-deurs model len). Met de productie van de Toyota Yaris in Valenciennes, Frankrijk en deToyota Avensis in Bumaston, Groot-Brittannië, bouwt Toyota haar drie belang rijkste modellen in Europa. ind jaar betaald n in Vreewijk 2. Kanaalweg en kruispunt g, T4VÜIPIWVIPPP met Hoge Rijndijk afgesloten JjglJ rxV isasjgs te Singel Üi van Goyenkade - en Schiekade lagweg >rdeindeplein anaf 1 januari 2003 e wijk Vreewijk, tussen ingel, Jan van Goyen- en Schiekade, Haag- lordeindeplein irkeren ingevoerd, worden 33 parkeer- n geplaatst (een deel tgeld en de rest hipknip). Leiden- Vanaf maandag 11 november is de Kanaalweg, tussen de Hartmanstraat en de Hoge Rijndijk, tijdelijk afgesloten voor het autoverkeer. Het werk begint volgende week rond het kruispunt Hoge Rijndijk en Kanaalweg en duurt twee weken. Op de Hoge Rijndijk worden de fietspaden aangepast. Op woensdag 13 november vanaf 21.00 tot 06.00 uur, wordt het autoverkeer op de Hoge Rijndijk ter hoogte van het kruispunt met de Kanaalweg over één rijbaan geleid met behulp van verkeerslichten. Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: www.leldschdagblad.nl A) Kanaalweg B) Hoge Rijndijk C) Hartmanstraat D) Roomburgerweg A) Herbestrating hoek Plesmanlaan/Verbeekstraat Leiden - Op maandag 11 november begint men met de herbestrating van de inrit op de hoek van de Plesmanlaan en de Verbeekstraat bij de eerste ingang vanaf de Haagseschouw- weg. Het werk duurt naar verwachting één week. Leiden Lijn 14,15 en 56: Tot en met dinsdag 19 november zijn op een deel van de Langegracht werkzaamheden. A) Langegracht Vervallen haltes: Katoenpark, Oosterkerkstraat, Pelikaanstraat, Oude Heren gracht (lijn 14), Haltes op de Lange Gracht, afhankelijk van de plaats van de werkzaam heden (lijn 15 en 56). Tijdelijke haltes: Zijlsingel (lijn 14). Oegstgeest Lijn 30,88 en 188: omleiding tot en met dinsdag 12 november. Vervallen haltes: Lijtweg, Irislaan, Dahlialaan. Tijdelijke haltes: Irislaan bij Albert Heijn (lijn 30), tijdelijke halte op President Kennedylaan (lijn 80 en 188). 3. Herbestrating Langeweg A) Langeweg B) Alkemadelaan C) Stationstraat Langegracht gedeeltelijk afgesloten Leiden - Tot en met dinsdag 19 november vervangt de gemeente de openbare verlichting op de Langegracht tussen de Korte Mare en de Oude Herengracht. De rijbaan van de Langegracht aan de kant van het Stadsbouwhuis wordt in fasen afgesloten voor het doorgaande verkeer. Op donderdag 14 november is de andere rijbaan afgesloten. Voet gangers en (brom)fietsers ondervinden geen hinder van de werk zaamheden. Tussen maandag 11 en woensdag 13 november wordt het gedeelte tussen de Volmolengracht en de Huigplaats aangepakt. Het verkeer wordt omgeleid via de zuidelijke rijbaan en wordt geregeld met verkeerslichten. Op 14 november werkt men vanaf de Klokpoort tot de Oude Herengracht. Op 18 november vanaf 21.00 tot 06.00 uur is het kruispunt Klokpoort/Langegracht gedeeltelijk afgesloten. Roelofarendsveen - Vanaf maandag 11 november tot aan de kerst wordt de Langeweg, ter hoogte van de huisnummers 72 t/m 90, herbestraat en is daar om tijdelijk afgesloten voor het verkeer. 4. Werkzaamheden Rijnmond Katwijk - Ter hoogte van Rijnmond huisnummers 63 t/m 85 wordt gewerkt aan het herbestraten van het hofje en de parkeerplaatsen. De werk zaamheden duren nog onge veer twee weken. 6. Ziendeweg tijdelijk afgesloten Zwammerdam - Vanaf maandag 11 november tot en met donderdag 14 november is vanwege maai- en slootwerk- zaamheden de Ziendeweg, tussen de Ziendebrug in Zwammerdam en het Zuid einde in Aarlanderveen, afge sloten voor het doorgaande verkeer. Bestemmings- en landbouw- verkeer wordt vertraagd door gang verleend. Verkeer met bestemming Aarlanderveen worden om geleid via de NI 1, Oostkanaal- weg en vervolgens de Nieuw- koopseweg. Heeft u tips (geen vragen!) over verkeershlnder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl 7. Herinrichtingswerkzaamheden Vrouwvenneweg Oude Ade - Tot begin december 2002 worden werkzaamheden verricht Lb.v. de herinrichting van de Vrouwvenneweg en omgeving. Hieronder volgt de planning (per week) van de delen rondom de Vrouwvenneweg waar het werk de komende weken wordt uitgevoerd. De planning is een indicatie en is afhankelijk van het weer. Men wordt verzocht de auto niet in de straten te parkeren waar in de betreffende week gewerkt wordt. A) Vrouwvenneweg B) Dirk Thomasstraat C) Abdij van Rijnsburglaan D) Zwarteweg E) Pastoor Gortzstraat 9. Aanleg 30 km gebieden Oegstgeest - Begin mei van dit jaar is de gemeente begonnen met de werkzaamheden voor 30 km-gebieden in Oegstgeest. Het werk bestaat uit de aanleg van inritten en plateaus op diverse locaties in de gemeente. Volgens de huidige planning worden de volgende werkzaam heden uitgevoerd in de maanden november/ december A) Ziendeweg B) Buitenkerk C) Zuideinde D) Lindenhovestr. Van 11 t/m 15 november - Vrouwvenneweg t.h.v. 14 t/m 18 Pastoor Gortzstraat geheel, t/m hoek Abdij van Rijnsburglaan. Van 18 t/m 22 november - Pastoor Gortzstraat t.h.v. 7 t/m kruising Abdij van Rijnsburglaan. Van 25 t/m 29 november - Pastoor Gortzstraat Lh.v. 7 t/m kruising Abdij van Rijnsburglaan. Van 2 t/m 6 december - Kruising Zwarteweg/Vrouwvenneweg. 8. President Kennedylaan Alphen aan den Rijn - Op maandag 11 en dinsdag 12 november ondervindt het verkeer ernstige hinder op de President Kennedylaan. Het autoverkeer wordt door middel van verkeerslichten over één rijbaan geleid. Op deze dagen is ook de Planetensingel van en naar de President Kennedylaan afgesloten voor het verkeer. De Edelsteensingel blijft afgesloten. Fietsers en voetgangers kunnen gebruik blijven maken van het pad aan de westzijde van de President Kennedylaan. 1 Koninglnnelaan/Nassaulaan: aanleg plateau 2. Willem de Zwijgerlaan/ Mauritslaan: aanleg plateau 3. Terweeweg/Frederik Hendriklaan: aanleg plateau 4. Julian al aan/Kon inginne- laan: aanleg plateau Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21