Gratis cocaïne pept jong personeel op Antiek Levenslang voor 'monster Ter Aar' Alles voor het ongewone wonen Dé Beurs voor Kunst Winkelhof in dertien minuten ontruimd Ruzie over hoge toeristenbelasting Noordwijk Cieba Katwijkse raad opgeschrikt door brandalarm Politie machteloos tegen praktijken vishandel 'Verdachte (22) gerekruteerd voor de jihad' De zoon van Da li Syb van der Ploeg stapt uit De Kast 'Verdachte Bali lid Jemaah Islamiyah' a 11 Leidsch Dagblad NR. 43074 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 8 NOVEMBER 2002 IIIM 'f H 'J'JV IT I iTTHH TU 'J 1.1 '1 van 10.00- 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen f 2000 m2 SHOWROOM! jrmeubelen doodstraf aal in zaak ichutters uwe Ovaa tmët iisie >lk treft misch vencentrum ers moeten I3rrer» NW [11° 4/6 1. iiS?? ÜHWI MENTAAR S-RESOLUTIE dag wordt duidelijk of teidsraad van de Ver- aties instemt met de irsie van de door de en ontworpen Irak-re- taar liefst acht weken esleuteld aan de tekst I de Fransen en de Rus te halen van hun veto- t zien. De Fransen zijn met de aanpassingen, 1 blijven een onzekere lationale gemeenschap It moment het best ge- ten unanieme aanvaar de resolutie. Ondanks igekletter uit Washing- i de Amerikanen be- concessies te hebben iet een aanval op Irak, terugkeer van de wa- tteurs wordt in de reso ld. De Franse kritiek teidsraad en niet de Staten uiteindelijk be- rak al dan niet zijn ver tegenover de wapen- nakomt, is door de gehonoreerd. De itwerpresolutie is het Ibare voor de interna- ieenschap. lerikanen mogen te- Het gevaar voor de dat Saddam Hus- tijn nucleaire program- t, wordt met de terug- de wapeninspecteurs ius genomen. Wanneer len de inspecteurs een in de weg leggen, we- dat ze een door de in- ale gemeenschap ge erde aanval riskeren. Ing van de resolutie tfjf vaste leden van de braad is tot slot de eni- r om de Amerikanen in- aal nog aan boord te iVordt de resolutie ver- ian zullen de Amerika- aarzelen om Hussein te verjagen. Daarmee t alleen de legitimiteit organisatie als de Ver- laties onder druk te 'ens bestaat het gevaar iele Midden-Oosten in egt en de tegenstellin- 0 het Westen en de isla- landen verder op de len gedreven. Jeugd zorgt voor overlast op 'hangplek' onder gemeentehuis katwuk - De Katwijkse gemeenteraad werd gister avond twee keer opgeschrikt door brandalarm uit de parkeergarage onder het gemeentehuis. Rond hangende jongeren stelden daar het alarm in wer king door het raampje van de melder in te slaan. Hoewel er van rook of vuur geen spoor was, rukt de brandweer bij zo'n melding 's avonds stan daard uit. De algemene beschouwingen over de begroting 2003 werden daardoor tot twee keer toe ruw verstoord door het geloei van sirenes. De raadsleden gingen, ondanks het alarm, overigens rustig door met hun beraadslagingen. Sinds enkele weken zoeken jongeren geregeld de parkeergarage van het gemeentehuis op als hang plek. Vooral bij slecht weer is die overdekte ruimte een stuk aantrekkelijker dan het naastgelegen park. Volgens burgemeester Wienen is het rond hangen moeilijk tegen te gaan. Wanneer de jeugd echt overlast of problemen veroorzaakt, grijpt de politie in. door Petra Messelink-de Groot bunschoten - Visbedrijven in Bunschoten-Spakenburg geven kinderen vanaf veertien jaar co caïne om hen tijdens de veelal zwarte uurtjes op zaterdag har der te laten werken. Er zijn ook visbazen die hun personeel, in clusief de kinderen, na afloop van het werk bij wijze van rond je van de zaak een lijntje coke aanbieden. Dit wordt bevestigd door burgemeester Groen van Bunschoten en het plaatselijke jongerenwerk. Dat volwassen werknemers in de visindustrie in het dorp re gelmatig een lijntje coke snui ven om maar zoveel mogelijk uren per week te kunnen draai en, is al jaren informeel be kend. Dat ook kinderen cocaï ne krijgen, was nog niet eerder naar buiten gekomen. Gemeentevoorlichter Dick van Twillert bevestigt namens bur gemeester Groen dat visboeren jongeren cocaïne aanbieden. (advertenties) 8,9 en 10 november vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur ,,We hebben dat van betrouw bare jongeren gehoord. Maar daarbij gaat het niet puur om prestaties verhogen. Die jonge ren van vijftien, zestien jaar weten wel van aanpakken. Het gebeurt meer in de sfeer van een baas die vroeger na afloop van het werk een rondje gaf. Nu wordt cocaïne aan het ein de van de dag als ontspan ningsmiddel aangeboden." Groen weet al langer van dit probleem, maar kan er voorals nog weinig tegen beginnen, meldt Van Twillert. „Onze in steek nu is om aan te kijken hoe ze het probleem in Volen- dam en andere gemeenten gaan aanpakken." Bunschoten komt tot dusverre niet verder dan bespreking van het pro bleem in de werkgroep integra le veiligheid, waarin ook het jongerenwerk is vertegenwoor digd. Jongerenwerkster Amelita Kamerman van De Schutsluis heeft al van verschillende jon geren gehoord van de coke praktijken in de vishandel. „Eerst verwees ik het naar het rijk der fabelen. Maar toen ik het van verschillende jongeren te horen kreeg, moest ik het wel geloven. Kijk, de meeste jongeren in Bunschoten vanaf veertien jaar werken op zater dag. Op vrijdagavond krijg ik ze in De Zolder (gereformeerde jeugdsoos, red.). Daar hebben jongeren mij verteld dat je in de vis soms van de baas een lijntje cocaïne aangeboden krijgt" Volgens een schatting van Ka merman weigeren maar drie op de tien jonge werknemers de aangeboden drugs. Ze is met de informatie naar de politie gegaan. „Je wilt de jon geren immers beschermen. Maar de politie bleek met zulke algemene informatie vrij wei nig te kunnen doen." Woord voerder Ron Looije van de poli tie Eemland-Noord bevestigt dat de politie momenteel niet kan ingrijpen. „Zolang we geen concrete aangiftes hebben, kunnen we niets doen." Gelaten wacht het winkelend publiek voor de hoofdingang van de Winkelhof op het eind van de rampenoefening. Sommigen moesten de in kopen op de lopende band van de supermarkt achterlaten. Foto: Mark Lamers 'Zo'n oefening is al bij voorbaat geslaagd' door Saskia Stoelinga leiderdorp - Zo'n 800 tot 1000 winkelende mensen en 300 personeelsleden hebben gis termorgen bij een ontruimingsoefening in de Winkelhof in Leiderdorp zonder noe menswaardige problemen de uitgang ge vonden. Binnen dertien minuten was het overdekte winkelcentrum zonder inciden ten ontruimd. Twintig minuten daarna kon iedereen weer naar binnen om de bood schappen op te halen of om de kapper ver der het werk te laten afinaken. Klokslag elf uur kreeg het winkelend publiek via luidsprekers te horen dat het de Winkel hof zo snel mogelijk moest verlaten. Er was een bommelding binnengekomen. Die laat ste mededeling werd overigens niet bekend gemaakt omdat dat volgens een woordvoer der van de gemeente Leiderdorp alleen maar tot paniek zou leiden. Het ging om een gezamenlijke rampenoefening van de brandweer, de politie, het Geneeskundige team dat Hulp biedt bij Ongelukken en Rampen (GHOR), de gemeente en de win keliers. De afgelopen weken zijn de voorbereidin gen voor deze ontruimingsactie getroffen. Iedereen wist ervan, zelfs de datum was be kend, alleen het tijdstip waarop was nog niet helemaal duidelijk. Ook het publiek kon op aanplakbiljetten in het winkelcentrum lezen dat het een dezer dagen het 'slachtof fer' kon worden van een rampenoefening. Na afloop overheerste bij alle instanties de tevredenheid. Burgemeester Zonnevyile noemde het, ondanks het ontbreken van het verrassingselement, 'een prima leerproces, waarin iedereen verantwoordelijkheid had gedragen', ook de ondernemers en het pu bliek. „Het kan namelijk niet zo zijn dat al leen de gemeente verantwoordelijk is voor de veiligheid." Brandweercommandant Vons constateerde dat zo'n oefening al bij voorbaat geslaagd is omdat iedereen de draaiboeken weer eens ter hand neemt en de protocollen worden aangescherpt. „Zo blijven we alert." Pagina R3: Als het boven leeg is, staat beneden file rotterdam/anp-gpd - Justitie verwacht nog meer extremisti sche moslims aan te houden. Gisteren werd bekend dat maandag in Eindhoven op nieuw twee verdachten zijn op gepakt. Een van hen, een 22-ja- rige man, is volgens het Open baar Ministerie (OM) vermoede lijk gerekruteerd en voorbereid om als martelaar te worden uit gezonden en te sterven in de in ternationale jihad. Dat is de ge wapende strijd tegen de vijan den van de islam. Op een cassetteband is volgens het OM te horen hoe de 22-jari ge man afscheid neemt van zijn ouders en familie. De verdachte heeft de Nederlandse nationali teit en is van Marokkaanse af komst, zei woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket van het OM. De rechter-commissaris heeft gisteren zijn voorarrest met tien dagen verlengd. De andere ver dachte heeft justitie na verhoor weer vrijgelaten. Deze nieuwe arrestaties maken deel uit van een onderzoek onder leiding van het Landelijk Parket. Wegens doden drie prostituees leiden - Hetzelfde snorretje en hetzelfde baardje. En ook een beetje dezelfde kop. Niet zo vreemd dus dat hij gisteren opviel, op de openingsdag van de Leyden Art Fair: José van Roy Dali, de zoon van de beroemde Spaanse schilder. Hij verrichtte de openingshandeling van de kunstbeurs in de Groenoordhallen, die nog tot en met zondag duurt, door zijn naam op een doek te schilderen. Met een parapluutje. Foto: Mark Lamers Groningen - Het 'monster van Ter Aar' gaat levenslang de cel in. De rechtbank in Groningen heeft de 61-jarige man die sinds twaalf jaar in het Groningse Harkstede woonde, gisteren ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens het doden van drie prostituees. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De politie arresteerde de man vorig jaar november op verden king van de moord op de 34-ja- rige prostituee Sasja Schenker. De verdachte bekende niet al leen dat misdrijf, maar ook het doden van de 23-jarige Michelle Fatol en de 31-jarige Annelies Reinders, in respectievelijk 1993 en 1995. Ook deze vrouwen werkten op de tippelzone in Groningen. De rechtbank kwali ficeerde deze twee oudere zaken niet als moord, maar als dood slag. In de zaak-Schenker gaat het volgens de rechtbank wel om moord. De Harkstedenaar zat in het verleden al vijftien jaar achter de tralies na twee moorden die hij in zijn vorige woonplaats Ter Aar pleegde. Het 'monster van Ter Aar' sloeg voor het eerst toe in juni 1971. Op 29-ja- rige leeftijd verkrachtte en wurgde hij de 15-jarige Cora Mantel uit Uithoorn. Op 18 au gustus 1974 verkrachtte hij in zijn toenmalige woonplaats Ter Aar de 44-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat, waarna hij haar met zestien messteken om het leven bracht. Daags na deze moord pakte de politie hem op. Pas in 1990 kwam hij weer op vrije voeten. Advocate Ficq toonde zich gis teren niet verrast door de uit spraak. Zij kondigde aan dat haar cliënt hoger beroep zal aantekenen. Tijdens het proces heeft Ficq betoogd dat haar cli ënt niet voor moord maar voor doodslag veroordeeld zou moeten worden. Leeuwarden - Zanger Syb van der Ploeg stapt uit de popgroep De Kast. Dat heeft manager Hans de Boer van De Kast van daag gezegd. Van der Ploeg richt volgend jaar samen met drummer Nico Oudhuijse een Engelstalige band op. De ande re leden van de popgroep wil len met z'n drieën doorgaan onder de naam De Kast. Jakarta - De Indonesische mi nister van defensie Djalil heeft vandaag gezegd dat de man die eerder deze week is aangehou den in verband met de bloedige aanslag op Bali, heeft bekend lid te zijn van de moslimgroep Jemaah Islamiyah (JI). Hij zou ook een van de leiders van JI goed kennen. Jakarta zei al eer der dat JI achter de aanslag zat. De minister zei verder dat hij er niet aan twijfelt dat ook al-Qae- da bij de explosie betrokken was. Dit zou volgens hem blij ken uit 'zaken die op de ver dachte zijn gevonden'. Pagina Buitenland door Jan Preenen noordwijk - De Noordwijkse ondernemers zijn laaiend, nu de toeristenbelasting in de bad plaats 'tegen alle afspraken in' volgend jaar toch fors omhoog gaat. „Ik sluit niet uit dat we uit eindelijk bij de rechter terecht komen", aldus voorzitter V. Sal man van de Noordwijkse On dernemersvereniging (NOV). Dinsdagmiddag fiep de NOV al boos weg uit een overleg met het college. Tot grote verbazing van wethouder Bamhoom van economische zaken: „Jarenlang heb ik me geërgerd aan het ge ruzie tussen colleges en onder nemers. Een van mijn motiva ties om de politiek in te gaan, was om daar een eind aan te maken." Op zijn beurt stoorde Salman zich daar weer aan. „Moeten wij weer gaan praten met een part ner die afspraken in de prullen bak gooit? Drie weken geleden werd ons nog meegedeeld dat de toeristenbelasting niet extra zou worden verhoogd in 2003. Alleen met de inflatiecorrectie. Pas in 2004 zou de belasting 50 procent stijgen. Een week later kwam de aap uit de mouw: 100 procent verhoging in 2003. We kregen te horen dat het Bollen- bad toch zou openblijven en dat de gymleraren aan het werk zouden blijven. Maar daar moest wel geld voor komen. Later werd dat weer 50 procent (advertentie) In ons wooncentrum vindt u exclusieve accessoires t/m maatwerk interieuradvies. Binderij 2. Amstelveen. 020-6412505 www.vanderhorst.nl Maandag tot 13.00 uur gesloten. Donderdag koopavond. co van der horst: W00NCLNTRUM in 2003 en 100 procent in 2004 bovenop het bedrag van 2002. En dat terwijl de toeristenbe lasting vorig jaar al met 50 pro cent is verhoogd en het nog maar de vraag is of de op brengst, zoals was toegezegd, wordt gestoken in het opknap pen van de boulevard." Met de verhogingen wil het college de inkomsten uit de toeristenbelasting in twee etap pes laten stijgen van één mil joen naar 1,8 miljoen euro. Voor de grote hotels betekent dat een verhoging van 1,20 eu ro naar 3,25 euro per persoon per nacht. J. Liethof, directeur van de Hotels van Oranje: „Niet de gebruikers, maar de hoteliers moeten deze verho ging betalen om de concurren tiepositie niet te verzwakken. Wij hebben Noordwijk gepro moot op de congresmarkt. Daar plukt de gemeente de vruchten van door de extra be stedingen, werkgelegenheid en de inkomsten uit de toeristen belasting." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v Naam Straatj Postcode Plaats Tolpftaon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: fivm controle nfltoztxyg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l automated» baUIng aotyuMniw 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1