REGIO Rj Burger draait op voor lege gemeentekas Al vriest het 20 graden dan ligt hier nog geen ijs extra verhoging 0zb Als het boven leeg is, staat er beneden een file j j i Zoeterwoude schrapt i lerwijs t niet te iinigen OZB 8 procent hoger WD 'de beste oppositiepartij' 'Grote Polder kan groen blijven h HDC973 vrijdag 8 NOVEMBER 2002 legstgeest 1- Oud-wethouder jjedankte voor een (atschap en oud- frdonk zag ook af van !o kwam op de vrij- IVD-plek een jonge (en. Gistermiddag is jen Hoek (24, rech- 1 geïnstalleerd als «vertegenwoordiger pest. Morgen staat iw met hem in deze ;hade ,Pd «de - Een brand in de buitendienst van i|e Zoeterwoude ildeze week aanzien- aangericht. Een au- jiiitendienst raakte 4ar beschadigd en de het gemeentehuis, hkschade op. De Hond in de auto met Win afval lag. Ver geeft er in de laadbak Imeulen. Persoonlij den deden zich niet ■hs wethouder Van *fi de gemeente de dalen op de verzeke- i Oegstgeest gaat het Ïiar niet bezuinigen erwijs. Niet op het Onderwijs op de ■icholen, niet op de ^sen en niet op het imen. De gemeente- leze besparingsplan- college unaniem a ,^alt opgelucht adem. litter De Kok heeft dagen flink gelob- lorgen dat de subsi- 'Wsdienstige en hu- ■j! vorming niet zou %agd. Voorzitter Van °ti-Schutte van de berken in Oegstgeest cSstermiddag bij aan- 5 raadsdebatten nog bovenop. Volgens 'fi scholen en ouders ;!n kunnen meepra- vraag welke bezuini- èt onderwijs worden H. Dat gaat nu ook 3öe bezuinigingsron- onderwijs is een %teld en wethouder de opdracht gekre- len in de 'schrapdis- trekken. ene project niet be- i worden, moet het jjk wel uit een ander n. De redding van lenstonderwijs, de dsen en het school gaat onder meer ten kunstaankopen die te doet en de vervan- igestorven openbaar door Nancy Ubert oegstgeest - Wie zijn auto wil parkeren in het centrum van Oegstgeest hoeft daarvoor ook het komende jaar niet te betalen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om parkeerbelas ting in te voeren haalde het niet. Een troost voor de burger, die te maken krijgt met een stijging van de onroerendezaakbelasting van acht procent. Met die extra inkomsten wil de gemeente haar reserves aanvullen. Oat is hoog nodig, want de spaarpot van Oegstgeest is bijna leeg. Oegstgeest weet op de kleintjes te letten, maar verliest het grote geld uit het oog, zo luidt de ver klaring van oppositiepartij WD. De aanleg van Poelgeest is daar van een triest voorbeeld, zeggen de liberalen. Ze begrijpen niet, dat voor het geschatte tekort van twaalf miljoen voor de nieuwbouwwijk geen volledige dekking wordt gegarandeerd. Fractievoorzitter Huizing: „Dit wordt allemaal zo ongelooflijk stom gepresenteerd. We weten allemaal dat de kans groot is dat we aan het einde van het jaar een tekort van twaalf miljoen kunnen verwachten, maar in de begroting wordt maar rekening gehouden met zeven miljoen." Zijn collega Eegdeman van Leef baar Oegstgeest suste: „Ik snap daarvan het nut niet. We heb ben immers nog steeds niets ge hoord." De resterende vijf mil joen euro staat in een risicopa ragraaf. Voor de WD is dat niet voldoende. Leefbaar Oegstgeest heeft wel een idee waar de miljoenen te vinden zijn. Als de tunnel tussen de Leidse Merenwijk en Poel geest niet wordt gebouwd, levert dat een gigantische besparing op. Progressief Oegstgeest ziet ook wel iets in dit plan. De par tijen, samen goed voor een meerderheid, hebben wethou der Meester nu de opdracht ge geven 'al het mogelijke te doen' om die tunnel te 'schrappen'. Meester zal een gevecht met buurgemeente Leiden moeten aangaan. Negen volle vergaderuren, twin tig moties en tien amendemen ten had de gemeenteraad van Oegstgeest nodig om uiteinde lijk met de begroting te kunnen instemmen. Met uitzondering van de liberalen, die kwaad zijn over het gat Poelgeest. Ook is de WD teleurgesteld dat er onvol doende is gezocht naar alterna tieve bezuinigingen. „Nu wor den de tekorten wel op de bur gers afgewend", aldus Huizing. T. Waijer, een van de burgers die het grote huishoudboek on der de loep had genomen en de gemeenteraadsleden had gead viseerd niet akkoord te gaan met de begroting, toonde zich na af loop een teleurgesteld man. „Vorig jaar is vastgesteld dat het niet wenselijk is de onroerend- zaakbelasting verder te verho gen en nu gebeurt er dit." Bo vendien maakt Waijer zich kwaad over 'misleiding' van burgers. Gisteren is huis-aan- huis de begrotingskrant bezorgd en daar staat in dat de ozb met 5,5 procent wordt verhoogd. „Een foutje dat niet is verbe terd". zegt financieel wethouder De Ruijter. „Nee, een stommi teit van de hoogste orde", vindt Waijer. „Je zou er bijna argwa nend van worden." Volgens Progressief Oegstgeest is het goed te verkopen dat de burger wat meer ozb gaat beta len. „Want er staat tegenover dat het ophalen van huisvuil wat goedkoper wordt." Desondanks zijn de inwoners van Oegstgeest straks gewoon wel duurder uit. oegstgeest - Het CDA heeft de WD uitgeroepen tot 'de beste oppositiepartij van Oegstgeest'. Volgens fractievoorzitter De Kok bulken de liberalen van enthou siasme. Dat wordt onder meer bewezen door de initiatieven die vanuit de bestuurskamer van de WD zijn ontplooid: het maan delijkse muziekfeest, de vereni ging voor biervrienden, de ver eniging voor liefhebbers van klassieke auto's en niet te verge ten: de Glimlach van Oegstgeest, een prijs voor de meest sympa thieke actie in het dorp. Alle maal leuke plannetjes van één van de WD-bestuursleden. Vandaar dat De Kok van mening is dat de WD de raad op een fantastische manier van 'weer stand' voorziet. WD is dus on gekroond de beste oppositiepar tij van Oegstgeest. Overigens heeft Oegstgeest er ook maar één. oplosmiddelen van Fasson, zie- kenhuisafval en troep die regel recht van de vuilverbranding kwam. Als ze hier gaan heien dan begint de ellende pas goed. Dan komt al dat spul weer naar boven." Als bewijst vertelt Ramaker wat hij na die gifstort zoal rond An- nahoeve heeft meegemaakt.Al vriest het 20 graden dan is er nog geen laagje ijs hier op het water. Vroeger zetten we hier fuiken om paling te vangen die we vervolgens opaten. Dat doen we dus niet meer, want de pa lingen die we na die stort vin gen, hadden enorme bulten op hun kop. Dat water hier is bruin van de viezigheid. Kikkervisjes en stekelbaarzen zien we hier ook niet meer." Ramaker die naast allerlei pluimvee op de boerderij ook schapen houdt, heeft zelfs de Gezondheidsdienst voor Dieren in Deventer ingeschakeld toen een aantal schapen van hem 'spontaan' kwam te overlijden. „De ene dag liepen ze nog in de wei, de volgende dag lagen ze dood. Enorm opgezette karkas sen met dikke koppen. Hetzelf de gebeurde met een aantal koeien van boer Van Vliet die hier gezeten heeft. En drachtige koeien kregen spontaan een abortus. Loodvergiftiging en een infectie, concludeerde de Gezondheidsdienst. Maar de oorzaak van de infectie kon niet worden achterhaald." Tenslotte heeft Ramaker ook nog commentaar op de ge meente als verhuurder. „Al20 jaar doet Leiden hier niks aan onderhoud. Ik heb geen gas, water en licht De kachel stook ik met kolen of hout. Toen hier halverwege de jaren negentig Peter Ramaker, de beheerder van boerderij Annahoeve in Roomburg, is niet van plan om onder druk van de gemeente weg te gaan. Foto: Henk Bouwman het asielzoekerscentrum kwam. liep ik met emmertjes water die ik bij de buren had gehaald, ter wijl die asielzoekers elkaar met tuinslangen nat spoten. Afgelo pen zondag met ae storm zijn er tientallen pannen van het dak gewaaid. Heb ik zelf met jongens van mijn voetbalklup- pie, Leidsche Boys er maar weer opgelegd. Maar denk je dat de gemeente wat doet? Welnee, die wil mij hier alleen maar weg hebben." En dat laatste ontkent P. Prud- homme van Reine namens de gemeente niet. „De boerderij was inderdaad van de tante van Ramaker en bij de verkoop is er afgesproken dat hij macht blij ven zitten tot wij het nodig heb ben. En dat moment is nu aan gebroken, omdat wij het gebied gaan ontwikkelen." De opmerkingen van Ramaker over vervuiling noemt Prud- homme van Reine 'het bekende verhaal wat tegenstanders van woningbouw roepen'. „Er is geen sprake van uitloop van de voormalige vuilstort en er kan dus gewoon worden gebouwd. Binnenkort komt de gemeente met een informatiepakket voor toekomstige bewoners. Daarin wordt beeldend gemaakt waar we nu eigenlijk over praten en welke maatregelen er door Lei den zijn genomen waardoor er in Roomburg veilig kan worden gebouwd en gewoond." Champagne bij slager Bij slagerij Ed Nozeman aan de Van 't Hoffstraat is het morgen feest- De zaak bestaat dan op de kop af 112,5 jaar. Reden genoeg voor de slager om iedereen die daar zin in heeft, te trakteren op een glaasje champagne. Voor de klanten die niet willen drin ken, staan hapjes uit Nozemans eigen slagerij klaar. Eric-Jan Berendsen zoeterwoude - De verhoging van de OZB met twee procent boven het inflatiecijfer is van de baan in Zoeterwoude. De on roerendezaakbelasting stijgt vol gend jaar alleen met het inflatie percentage van vier procent. CDA, VVD en Progressief Zoe terwoude (PZ) werden het gis teravond tijdens een vergade ring over de begroting 2003 eens over een reeks besparingen van in totaal 29.000 euro. Het bedrag komt op tafel door onder meer te snijden in de kosten voor per soneelsadvertenties. Dit maakt de stijging van de OZB overbo dig. Burgemeester en wethou ders konden zich hierin vinden. Ook gingen B en W akkoord met het schrappen van de post voor de aanschaf van stemmachines. Dat geld besteedt de gemeente raad liever aan het Oranje Co mité Rijndijk, dat had gevraagd om 340 euro extra subsidie, en aan gymvereniging Meerburg, die geid nodig heeft voor een uitwisselingsprogramma met de Poolse partnergemeente van Zoeterwoude, Osieczna. De rest van het bedrag is bestemd voor de Klaverpas. Het plan van het CDA voor deze voordeelpas is volgens de andere fracties de moeite van het onderzoeken j waard. De Klaverpas moet kor- j ting geven op het lidmaatschap I van Zoeterwoudse verenigingen. Ook wil het CDA de midden- r stand vragen mee te doen. Oppositiepartij PZ kreeg geen bijval voor het idee om de 800.000 euro die Zoeterwoude van de provincie krijgt voor een tunnel onder de Dr. Kortmann- straat en een fietspad naar Stompwijk, te gebruiken voor i een fietsverbincüng tussen Lei- 1 den. Zoeterwoude en Benthui- zen. PZ vindt het pad en de tun nel niet nodig, omdat er al 'uit stekende tunnels en fietspaden zijn'. Maar volgens burgemees ter Koopmanschap ligt de be stemming van het geld vast. Ook een motie van PZ over 4e veranderingen in de dorpskern haalde het niet. PZ wil kijken of er alternatieven zijn voor de nieuwe supermagtt op de hoek van de Veldzicfttraat en de Dorpsstraat. CDA-ffactievoorzit- ter Van der Hulst noemde de motie van PZ 'gebakken lucht'. CDA en WD vinden dat andere opties de afgelopen jaren al vol doende zijn bekeken. zoeterwoude Het volbouwen van de Grote Polder in Zoeter woude ligt niet voor de hand. nu vliegkamp Valkenburg weer uit beeld is als woningbouwlocatie. Daarvan is de Zoeterwoudse wethouder Ates overtuigd. „Ik heb geen signalen gekregen dat rijk en provincie nu deze kant op willen", aldus Ates. „Ik verwacht dat de Grote Polder groen kan blijven. Maar we moeten wel alert blijven, en blij ven uitdragen dat de Grote Pol der geen optie is." Er wordt in de Leidse regio naarstig gezocht naar bouwlo caties. Zelf ziet Zoeterwoude nog mogelijkheden om te bou wen op het terTein van Swetter- hage, de woongemeenschap voor verstandelijk gehandicap ten. Ates: „Maar die plek is pas rond 2010 aan de orde." door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina leiderdorp - Het echtpaar van Diggelen laat pardoes alles op de band liggen. Meneer en me vrouw lopen in ferme pas naar de uitgang van Albert Heijn. Daar kijken zij even rond en dan besluiten zij rustig de hoofduit gang van het winkelcentrum de Winkelhof te nemen. Inmiddels wemelt het van de veiligheids mannen, politie en brandweer. Een ambulance staat klaar voor calamiteiten. Bij de uitgang wordt een papier uitgedeeld waarin een verklaring staat voor het ongemak. 'De Winkelhof is immers een plek waar veel mensen samenko men; hun veiligheid moet ge waarborgd zijn. Een oefening als deze kan echter het beste onder normale omstandigheden plaatsvinden: op die manier kunnen wij het meeste leren van eventuele onvolkomenheden in het ontruimingsplan of de toe passing daarvan.' Degene die hardop roept 'welke debiel' dit heeft bedacht, is het niet eens met de uitleg. Hij wil afrekenen,en snel ook. Bij de Di- gros loopt de ontruiming niet echt vlotjes. In de winkel van Zeeman was de aankondiging van de actie nauwelijks te ho ren. Het personeel ging zelf maar roepen. En als Halfords de luiken allang dicht heeft, staat grootgrutter Albert Heijn in rap tempo de klanten bij de band naar buiten te drijven. De sfeer is gemoedelijk. Bij de Digros gaat het veel moeilijker. Zelfs de twee keurig in grijs pak gestoken veiligheidsmannen krijgen er geen beweging in. De ene cas- sière wordt kribbig, terwijl de ander een lachsalvo niet kan on derdrukken. In de zaak van mod'Els wordt een oude mevrouw vriendelijk uit de paskamer geholpen, ter wijl een winkelier de roltrap stil zet voor een mevrouw met een rollater. Mevrouw Roest uit Lei derdorp is daar gelukkig mee. „Met dat ding kun je niet veel en bij de lift was het erg druk. In de parkeergarage hangt de smog van uitlaatgassen. Teveel automobilisten starten tegelijk hun motor. Het echtpaar Van der Vlist uit Leiden wil er zo snel mogelijk uit. Zij komen altijd in de Winkelhof boodschappen doen, omdat er zo'n goede par- keermogelijkheid is. Maar nu willen ze ergens anders hun in kopen doen. Hup, de dampende file in. Het Leiderdorpse echtpaar Van Diggelen, dat inmiddels op een diepvrieszak in het zonnetje op de trappen van de hoofdingang zit, wacht rustig af. Ze begrijpen de commotie niet zo goed. „Dit is toch voor je eigen veiligheid?" De visboer en café Frerikshof aan de buitenkant van de Win kelhof doen goede zaken. Het i onaangename wordt met het aangename verenigd. Kibbeling, haring, koffie en taart gaan moeiteloos naar binnen. Op de trap van de bovengelegen sporthal loopt het af en aan. De sporters hoeven niet mee te doen aan de actie, evenals de bewoners van de bovengelegen appartementen. Ook in de par keergarage moet iedereen het zelf maar uitzoeken. Om 11.26 uur wordt het sein veilig gege ven. De Van Diggelens gaan te rug naar de band. Hun bood schappen liggen er nog. Alleen de diepvrieswaar was terug ge legd. Tegen twaalven stroomt het weer aardig vol in de Winkelhof. De meeste bezoekers zijn onwe tend over wat er zich een uur j daarvoor heeft afgespeeld. De I bom is onschadelijk, de oefe- j ning is voorbij. Volgend jaar j wordt er, volgens de burgerva- j der, weer ergens anders getest, j Nut oefening door Burgemeester Zonnevylle noemt de ontrui mingsoefening geslaagd. „Niemand in de keten heeft volgens mij gefaald. We weten nu hoe snel het publiek wegstroomt en dat er nog wat pro blemen liggen. De omroepinstallatie moet veel harder en voor doven zijn waarschuwingslich- ten nodig. Wat anderen van deze oefening den ken. maakt mij niet uit." „Het op grote schaal uitlekken van de actie zul len we in de evaluatie meenemen. Na de ram pen in Enschede en Volendam zijn we verplicht om vanalles te testen. Dit is een deeloefening. De volgende keer bekijken we de parkeergarage of de opvangmogelijkheden.. Brandweercommandant Vons durft zonder test winkeliers betwist te beweren dat de Winkelhof „optimaal brand veilig is. Er is een fantastisch sprinklerinstallatie en alle vergunningen zijn in orde." Winkelier en bestuurder John Filippo zit met een gevoelskwestie. Hij vindt dat er met het be stuur van de Winkelhof veel te laat is gesproken. „Natuurlijk zijn wij voor veiligheid, maar voor deze actie wilden wij geen verantwoordelijkheid nemen. De burgemeester verplichtte ons daar toe. En dat hebben wij vorige week het gemeen tebestuur in een brief laten weten. Wij zijn voor een echte actie op maandagmorgen met figu ranten en rook en dan kijken hoe snel iedereen ter plaatse is. Nu weet je niet veel meer dan: hoe snel is het centrum leeg? Dat is te weinig." De bezoekers van de Winkelhof verlaten rustig het winkelcentrum. De ontruiming duurde dertien minuten. Foto: Mark Lamers ker heeft het even ihad met de ge len. De 50-jarige be de boerderij Anna- le Besjeslaan heeft leente te horen ge- hij daar per 1 janua- ar moet vertrekken, iet kader van de van de bouw van jk Roomburg. Leiden ilder tussen de voor- itort De Bult, de A4, 6n het Rijn- Schieka- teer duizend huizen ten. En dat is het it waar Ramaker zich ,Het is abso- itwoord om daar té >te delen grond zijn Dntreiniging. Echt le- rtüjk." was jarenlang fami de tante van Rama ker het pand in 1981 aan de ge meente verkocht. „Met de af spraak dat ik hier tot mijn dood mag blijven. Dat staat zwart op wit", aldus Ramaker, die door zijn tante op de boerderij is grootgebracht. „Nu doet de ge meente alsof ze van niks weet. Dat muisje krijgt dus nog een staartje. Want ik wil hier niet weg. Dit moet een kinderboer derij worden als er hier huizen zijn gebouwd." Het liefst ziet Ramaker hele maal geen woningen in het 'laatste stukje ongerepte natuur van Leiden'. „Maar als er toch moet worden gebouwd, doe het dan op schone grond. Er zijn hier jaren geleden, op de plek waar nu De Bult is, honderden vaten gif gestort Vaten met doodshoofden erop die zo van de verffabriek Sikkens kwamen, Onder redactie van Tlmoteus Waa/senburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 4J4 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11