'Coup' vakcentrale bij Bondgenoten ECONOMIE Banken gaan nu naar de ouderen toe Veel meer schulden na komst van euro Havenpool lijkt voorlopig gered Liberty mag Casema nog niet overnemen Rijken hebben weinig last van de recessie OR KLM tegen samengaan met Air France Taxirit iets goedkoper Fed zet rentewapen in tegen nieuwe recessie Brink's dreigt te stoppen met transport in donker e besteding frisschepen Europese Com- le 611 miljoen euro de komende jaren is om nieuwe vis- i te bouwen, anders Jmdat er in de toe der mag worden ge- de teruglopende het geld beter ociaal-economische egio's die nu nog en op de visserij, 0 el. Overigens heb- Topese ministers van niet ingestemd met de visquota sterk te in. •dewerkers n spionnen' - De politie in Zwe- rie ex-medewerkers edse telecomprodu- ójjn gearresteerd op van (bedrijfs)spio- ie zouden als topge- 6Asificeerde informa- buitenlandse mo- ebben overhandigd, leedden geen hoge mkzij snel ingrijpen even van de infor- pt. Ericsson maakt nobiele telefoons actief voor de de- strie, zoals radar- en 6' men voor gevecht- 8, als de Zweedse JAS schrapt 75 oekbanen Bij de onderzoeks- item Technologie Philips Semicon- den 75 van de 170 irapt. Gedwongen rorden niet uitgeslo- in Eindhoven wor den op chips' ont- [^gemaakt. „Voortaan >8ii alleen nog bezig- '3 jt het ontwikkelen, jo'fide systemen kun- '3Mrijfsonderdelen, bestemd zijn, zelf lojiaakt. Dat hoeft i3.|nderzoeks afdeling 57 jdus de woordvoer- i!l )7,i krijgt van 18 miljoen - Het financiële ge- de failliete vlieg- Fokker en de Itali- 50 vaartmaatschappij 79'jschikt. Alitalia 59ttijds bijna 150 mil- J|*n Fokker omdat het so'pment in gebreke 53,|evering van bestel en. Het Duitse Dasa, ïsicern van Fokker, 34Ordering van Alitalia °|{en koopsom van 18 4J0. Dasa, inmiddels EADS, krijgt van de 3g]3 procent van 14,6 3Jo uitgekeerd. Dat |giderdeel van in to- 7ojoen euro uit de fail- i3Jvan Fokker die bin- I andere schuldei- den uitbetaald. enbelasting !?l opheffen .89 46i toeristenbelasting ®|tl mogelijk worden >sDat vindt de vereni- sofreatieondernemers 86|d, de Recron. Vol- i83)-voorzitter H. Apo- 'll^et opheffen van de loiinnen bijdragen aan .45/an de recreatiesec- •Igiisterie van Econo men heeft het geheel .sojche heffingen in- •ggïnderzoek. Het !2ithrappen van de ■^lasting maakt deel donderdag 7 NOVEMBER 2002 den haag/gpd -Het hoofdbe stuur en interimdirecteur Herbe- rigs van de vakbond FNV Bond genoten zijn gisteren met onmid dellijk ingang opgestapt. Naar verwacht komt voorzitter De Waal van de vakcentrale FNV vandaag met een nieuw tijdelijk bestuur. Een 'voorgekookte pro cedure' meent een woordvoerder van het vertrokken bestuur. „Het lijkt op een coup". Een woord voerder van De Waal doet dat af als 'flauwekul'. De Bondgenoten-directie is op gestapt nadat de bondsraad een plan om de contributie te ver hogen wegstemde. De bondsraad, het parlement van de bond, schrapte daarmee een belangrijke onderdeel uit een plan om Bondgenoten fi nancieel weer gezond te maken. Het reddingsplan kampt door het besluit met een gat van 4,5 miljoen euro. Dat maakt het plan volgens de woordvoerder onuitvoerbaar. Een te benoe men tijdelijke bestuur neemt zitting tot 28 november. Die dag stonden al verkiezingen gepland voor een nieuw hoofd bestuur. Volgens de regels van Bondgenoten moet de bonds raad bij een opstappend bestuur een kiescommissie samenstellen die binnen een week een nieuw tijdelijk bestuur benoemt. De Bondsraad bleek gisteren tot verbazing van het hoofdbestuur die kiescommissie al te hebben geformeerd. En die commissie heeft onmiddellijk aan De Waal gevraagd het bestuur te benoe men. De vakcentrale FNV heeft grote problemen met de gang van za ken bij Bondgenoten, de groot ste bond binnen de FNV. Bond genoten kwam in zwaar weer door forse koersdalingen op de beurs waardoor het vermogen indampte. Dat had ook zijn weerslag op de begroting van Bondgenoten omdat daarin re kening wordt gehouden met winsten. Bij de komende bestuursverkie zingen strijden twee kampen om de hegemonie. Het ene kamp vormt zich rond CAO-co- ordinator Van der Kolk van de vakcentrale FNV. Het andere kamp is voorgedragen door het gisteren vertrokken bestuur. Van der Kolk heeft een ander reddingsplan voor Bondgeno ten. Alle details daarvan heeft hij nog niet prijs gegeven. Wel vindt ook hij dat er banen moeten verdwijnen. Van der Kolk toon de rich eerder al tegenstander van de verhoging van de contri butie. Volgens Van der Kolk rijn er nog bezuinigingen mogelijk door sa men te werken met ander FNV- bonden. Belangrijk daarbij is een gezamenlijk hoofdkantoor in Woerden waarvoor de plan nen al klaar liggen. Het vertrok ken bestuur van Bondgenoten was geen verklaard voorstander van het gezamenlijke kantoor. De bondsraad stemde gisteren wel in met een aantal onderde len van het bezuinigingsplan. Zo gaat onder meer de personeels reductie met 200 arbeidsplaat sen door. Beleggingsopbreng sten vloeien in het vervolg niet rechtstreeks naar de begroting. En jongeren in het leerlingwe zen kunnen niet meer gratis lid rijn. door Geert Dekker den haag - Ongeveer 185.000 huishoudens zijn dit jaar voor het eerst in de financiële problemen gekomen, mede door de komst van de euro. Dat zegt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Vergissin gen en de illusie van lage prijzen leiden tot te hoge uitgaven. In opdracht van de vereniging van krediet banken NWK hield het Nibud drie enquê tes onder duizenden consumenten over het verband tussen schuld en de invoering van de euro. Acht procent van de huishoudens met een inkomen minder dan modaal (28.000). raakte dit jaar in moeilijkheden. Deze huishoudens dreigen zich te voegen bij de groep van 230.000 huishoudens die al bekend is bij (schuld) hulpverleners en in een 'problematische' schuldsituatie ver keert. Het verband tussen de euro en financiële problemen riet het Nibud vooral in de 'gel- dillusie' die de euro heeft geschapen. In de Nibud-enquêtes gaven veel mensen aan zich regelmatig te vergissen en vaak thuis te komen met boodschappen waar meer geld aan uitgegeven is dan verwacht. Het gevoel is ook dat veel producten fors duurder rijn geworden. Eerder al onder zocht De Nederlandsche Bank dit fenomeen van 'gevoelsinflatie'. Die is met 7,3 procent ongeveer twee keer zo hoog is als de werke lijke prijsstijging. De inflatie is dit jaar overi gens niet gestegen, maar gedaald. Volgens het Nibud is het rekenwerk dat de euro met zich meebrengt een extra obstakel voor mensen die toch al moeite hebben hun financiële zaken goed te regelen. Het insti tuut leidt ook uit de afzet van rijn voorlich tingsmateriaal af, dat het aantal mensen met financiële problemen snel toeneemt. Het Basisboek Budgetteren, jarenlang zo'n dertig keer per maand besteld, werd dit voorjaar plots populairder. De afeet steeg naar driehonderd per maand. Sinds de zo mer rijn het er zelfs zevenhonderd per maand Volgens het Landelijk Platform voor Integra le Schuldhulpverlening in Utrecht rijn er sterke signalen dat de laatste maanden meer mensen zich melden bij de hulpbureaus. De kredietbanken, die schuldregelingen ont werpen en uitvoeren, geven bij monde van scheidend NWK-voorzitter Pietersen aan dit jaar op een toename van het aantal rege lingen te rekenen van meer dan vijf procent. Maar het tot stand komen van een schuldre geling ijlt na bij acute financiële problemen en daarom denkt Pietersen dat de krediet banken volgend jaar ongeveer tien procent meer regelingen zullen behandelen. den haag/anp - Het Amerikaan se bedrijf Liberty Media mag Casema vooralsnog niet inlijven. Monopoliewaakhond NMa wil eerst een nader onderzoek in stellen naar de voorgenomen overname van het kabelbedrijf. Liberty Media is tevens groot aandeelhouder in het Amster damse UPC. Na de aankoop van Casema zou Liberty Media zo'n 60 procent van de kabelaanslui- Het personeel van de havenpool SHB vergaderde gisteren over de toekomst van het noodlijdende bedrijf. Foto: GPD/Niels Verhoeven rotterdam/gpd - Het voortbe staan van de Rotterdamse ha venpool SHB is voorlopig weer even gerekt. Tijdens de onder handelingen over een nieuwe CAO rijn directie en vakbonden van FNV en CNV het gister avond laat 'op hoofdlijnen' eens geworden. Het overleg wordt mogelijk volgende week afge- rond.Volgens FNV-bestuurder Wennekes blijft de prijscompen satie voor de 830 werknemers gehandhaafd. Ook is er een ak koord over toeslagen, adv-dagen en het tarief van de SHB. De ha venpool gaat de klanten vijf pro cent meer rekenen dan nu het geval is. „Het ziet er redelijk uit, al moet ik het nog wel zwart op wit rien."De SHB moet 4 mil joen euro bezuinigen om te kunnen overleven, zo hield di recteur Janssen rijn personeel gisteren voor. Hij wil vooral de 'niet-werkende' havenpoolers aanpakken. „De SHB heeft be staansrecht, in 2004 kunnen we weer een normaal bedrijf rijn. We gaan niet failliet." De Rotterdamse havenpool SHB rit al jaren in zwaar weer. Het uitzendbureau van havenwer kers heeft zelfs de pensioenen moeten bevriezen. Begin dit jaar zette de SHB om het bedrijf van faillissement te redden de vaste overeenkomsten met alle toen nog bijna duizend werknemers om in oproepcontracten. idersteunt mepool ]42De overheid wil er •Jurken dat burgers en '90th tegen terrorisme l60ven verzekeren. Ze •g^or 1 miljard euro !j5en aan een terroris es de verzekerings- /^Dijen willen opzet- |o2fr Hoogervorst heeft •52j(amer geschreven. |;55agen van 11 sep- èjjen verzekeraars we- '^erkingen op aan de !'i3d risico's op schade i.80stische aanslagen. [2 jismepool worden i'20öt op zekere hoogte eojd. amsterdam/anp - De allerrijksten in Neder land hebben weinig pijn gehad van de kwakkelende economie. In de eerste tien van de jaarlijkse lijst van het zakentijdschrift Quote is maar weinig verandering gekomen ten opzichte van de voorgaande editie. De rijkste familie van Nederland, goed voor een vermogen van 8 miljard euro, is nog altijd Brenninkmeijer van de C&A-winkels. Nummer twee bleef Heineken met 4,2 mil jard, in de persoon van Alfreds dochter Charlene de Carvalho. Quote schat het ver mogen van het koningshuis op 2,7 miljard euro, goed voor de derde plaats. Er ritten in de top-10 twee'wat opvallender verschuivin gen. De familie De Rijcke van de drogisterij keten Kruidvat gaat met een vermogen van 1,6 miljard euro van plaats 12 naar 5. De fa milie Pon, importeur van onder meer Volks wagen en Audi, is goed voor een miljard eu ro maar gaat daarmee van 5 naar 10. De beursmalaise heeft maar een relatief klein effect gehad op de vermogenspositie van de allerrijkste Nederlanders. De Quote 500-lijst loopt echter wel altijd een jaar ach ter de economische ontwikkelingen aan. Dankzij rijn succes met Nijntje in Japan is tekenaar Dick Bruna terug in de lijst, op nummer 460. Ook voetballer Mare Over- mars is terug, op 441. tingen in Nederland bezitten. De NMa is bij een eerste onder zoek tot de conclusie gekomen dat de overname kan leiden tot een economische machtspositie die de concurrentie op de Ne derlandse markt ernstig kan be lemmeren. Naast UPC en Case ma is er nog een grote speler; Essent Kabelcom met een marktaandeel van ongeveer 25 procent. door Richard Mooyman Amstelveen - De ondernemings raad (OR) van de KLM is tegen een eventuele fusie met Air France. Volgens OR-voorritter J. Bulters verliest de KLM haar zelfstandigheid bij een samen gaan met de veel grotere Franse luchtvaartmaatschappij. Daar mee komen de landingsrechten in gevaar zoals eerder bij de mislukte fiisiepoging met British Airways, zo waarschuwt Bulters. KLM-topman Van Wijk verklaar de onlangs op een investeer dersbijeenkomst dat hij een fu sie met Air France op termijn niet uitsluit. Van Wijk heeft de OR verzekerd dat er momenteel geen plannen bestaan voor een fusie met Air France, aldus Bul- ters.De OR van de KLM heeft met de ondernemingsraad van Air France afspraken gemaakt voor het geval dat de vliegmaat schappijen daadwerkelijk be sluiten tot een vorm van samen werking. Daarbij wordt ge streefd naar onderlinge solidari teit en behoud van werkgele genheid. den haag/anp - De prijs van een taxiritje in de stad is in de perio de 2000-2001 iets gedaald. Klan ten moesten gemiddeld 1,3 pro cent meer neertellen dan in de periode ervoor en dat is minder dan de inflatie. Het rijn de eer ste positieve cijfers sinds de li beralisering van de taximarkt per 1 januari 2000. Dat blijkt uit een brief van mi nister De Boer (verkeer) aan de Tweede Kamer. Nadat de Taxi- wet bijna drie jaar geleden in werking trad, stegen de tarieven aanvankelijk dramatisch (12,5 procent) en leek de liberalise ring volledig te mislukken. In de brief schrijft De Boer ook dat het eerder aangekondigde meld punt voor taxiklachten vanaf 1 januari van start gaat. Volgens de NMa moet het on derzoek meer helderheid geven over de gevolgen die de overna me kan hebben voor het aanbod van zenders. Een woordvoerster van Liberty Media zei vandaag de aankoop te willen doorzetten en daarom een vergunning aan vraagt. Op die aanvraag moet de mededingingsautoriteit binnen drie maanden een besluit ne- De overname werd in augustus' bekendgemaakt door de beide, partijen. Liberty Media zou 750 miljoen euro betalen voor Case ma. Begin dit jaar trok het Ame rikaanse bedrijf zich terug uit Duitsland toen kartelautoritei ten daar een stokje staken voor de overname van kabelnetten van Deutsche Telekom. Tarief op laagste punt in veertig jaar den haag/gpd - De Federal Re serve, het stelsel van Ameri kaanse centrale banken, heeft opnieuw het rentewapen inge zet om de economie op gang te krijgen. De renteverlaging van een half procent was groter dan veel analisten hadden verwacht. Wall Street reageerde met enke le flinke koersschommelingen op het rentenieuws, dat wordt gezien als een bevestiging van de problemen waarin de Ameri kaanse economie verkeert. Het belangrijkste rentetarief komt nu uit op 1,25 procent. Met de eerste renteverlaging sinds elf maanden hoopt de Fed een nieuwe terugval van de Amerikaanse economie te voor komen. De afgelopen twee we ken hadden nieuwe gegevens la ten zien dat het economisch herstel afzwakte. Het zeer lage renteniveau, het laagste in meer dan veertig jaar, moet de Ameri kaanse consument ertoe bewe gen z'n bestedingen op peil te houden. De lage rente, die schulden ma ken en krediet nemen goedko per maakte, zorgde het afgelo pen jaar ervoor dat de consu menten gemakkelijk geld bleven uitgeven. Dit verhinderde dat de Amerikaanse economie niet te rugzakte in een nieuwe recessie Maar de crisis op de aandelen markten en de dreiging van een nieuwe oorlog met Irak heeft het consumentenvertrouwen in de herfstmaanden sterk aangetast. Veel economen betwijfelen ove- rigens of deze renteverlaging het stimulerende effect zal hebben waarop de Fed hoopt. Consu- menten en bedrijven torsen een grote schuldenlast met zich;";" mee, die de bestedingen en in- vesteringen onder druk zet. Ze!v denken dat een nog lagere rente niet het vertrouwen terugbrengt. dat nodig is voor duurzaam eco nomisch herstel. De weer oplo- pende werkloosheid is een van de factoren die dat vertrouwen ondermijnt. Na het rentebesluit richten de fi nanciële markten zich op de Bank of England en de Europese Centrale Bank die vandaag een rentebesluit nemen. De ECB is de afgelopen tijd opnieuw onder druk gezet om fte rente te verla gen, zodat de kwijnende econo mie in de eurozone een impuls krijgt. De ECB heeft echter aan gegeven dat de rente op een adekvvaat niveau staat. Het be langrijkste tarief van de ECB is 3,25 procent. Renteverlaging VS 6 nov. 2002: Fed verlaagt federal funds rate met 0,5 procentpunt tot 1,25V W 1999 2000 2001 2002 I lasond jtmamj asond j f m a m asond |fmami asond Zevende overval op geldauto Postbank opent loketten, ABN Amro wil bus laten rijden heerlen/utrecht/gpd - Waarde transporteur Brink's overweegt in het donker geen geldtrans porten meer uit te voeren, van wege een reeks zeer geweldda dige overvallen. De maatregel zou banken en winkels in grote problemen brengen, omdat zij dan met kasgeld blijven zitten. Brink's vindt dat de politie te kort schiet bij de aanpak. Dinsdagavond ramden crimine len een Brinks-geldauto op de snelweg A76 die dwars door Heerlen voert. Daarbij zijn min stens tachtig schoten afgevuurd, aldus Brink's directeur Van Werkhoven. De chauffeur en de bijrijder wisten ongedeerd te ontkomen. De daders zijn nog spoorloos. Het was de zevende overval op een geldtransport van Brink's en Geldnet in negen ma"jftden. Van Werkhoven heeft kritiek op de politie. „De coördinatie van de opsporing schiet te kort. De overvallen vinden in diverse po litieregio's plaats, dat maakt de samenwerking heel moeilijk, merken wij. We moeten zaken doen met de diverse korpsen. Dan zijn er ook nog links naar het buitenland." De werkwijze is vrijwel altijd de zelfde: met grof geweld rammen overvallers de geldauto om die tot staan te brengen. Daarbij wordt geschoten en gebruik ge maakt van brandbommen. Voor Van Werkhoven staat als een paal boven water dat het om de zelfde groep criminelen gaat. „De overvallen worden volgens ons gepleegd door een groep die sinds iets meer dan een jaar ac tief is in Nederland." De politie Limburg-Zuid wilde gisteren nietAigaan op een mogelijk ver band tussen de zaken. amsterdam/gpd - De grote ban ken lijken tegemoet te komen aan kritiek dat ze ouderen en ge handicapten in de steek laten door kantoren te sluiten en loket ten te vervangen door pin-auto- maten. De Postbank komt nu op zijn schreden terug en opent de komende driejaar 400 loketten in supermarkten, tabaks- en krui denierszaken. ABN Amro begint een experiment met een bank- bus. Het besluit van de Postbank om het aantal postkantoren waar geldopname mogelijk is, voor 2005 terug te brengen tot 800 vestigingen, maakte vorig jaar heftige emoties los. Nu komt de bank op zijn schreden terug met de a&ikondiging dat er 400 'uit geklede' loketten komen waar klanten aan de balie gratis geld kunnen ophalen. Het eerste is vandaag in het Noord-Holland- se Hoogwoud geopend. De loketten zijn een aanvulling op de resterende 800 postkanto ren met bankdiensten, maar hebben niet hetzelfde karakter. Klanten kunnen geld opnemen, maar geen rekening openen. Dat er extra loketten komen wil niet zeggen dat alle dorpen erop vooruit zullen gaan. „Het kan best voorkomen dat postkanto ren worden vervangen door een loket", zegt directievoorzitter Wijngaarden. De loketten komen in dorpen met minder dan 10.000 inwo ners of met meer dan 500 Post bankklanten en worden gerund door eigenaren van lokale su permarkten, kruideniers of ta bakszaken. Wijnaarden hamert daarbij op de 'maatschappelijke rol' van de bank. want de extra loketten zouden de bank alleen maar geld kosten. De transacties, tot maximaal 250 euro, zijn gratis en de uitbaters van het agent schap krijgen een vergoeding af hankelijk van het aantal Post bankklanten in het dorp. Jaar lijks zou dat de bank 8 tot 12 miljoen euro kosten. De bank hoopt met de maatregel good will te kweken bij de klant. Waarom heeft de Postbank niet direct bij de aangekondigde sluiting rekening gehouden met de wensen van ouderen? Wijn gaarden: „Kritiek is van vele aard. Wij reageren niet onmid dellijk op alles wat de buiten wacht roept. Mensen roepen al snel dat het serviceniveau ver slechtert als er vestigingen dicht gaan. Maar in de praktijk is de dienstverlening alleen veran- derd^fallcenters en internet zijn ervoor in de plaats geko men." Hij ontkent dat de bank in de regio terrein verliest in de strijd om de 'oudere' klant. „Ou deren stappen nauwelijks meer over naar een andere bank. Daar vallen geen extra klanten te winnen." Toch ondernemen ook andere banken soortgelijke stappen. Eerder wees de Rabobank al op de langer bestaande mogelijk heid (tegen betaling) geld te la ten bezorgen. En ABN Amro en de ouderenbond Anbo starten in januari een proef met een 'bankbus'. Die bus moet wekelijks plaatsen aandoen waar geen bankkan toor meer is. ABN Amro en An bo praten nog met andere po tentiële deelnemers. Volgens Anbo-directeur Lechner zijn daarbij ook de Postbanken TPG Post betrokken. Qok hopen de initiatiefnemers in de bus ge meentelijke diensten (paspoort. rijbewijs), apothof en super markt te kunnen onderbrengen De nieuwe initiatieven komen op een moment dat banken en maatschappelijke organisaties nog met de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) overleg gen over de manier waarop in de dienstverlening op het platte land en sommige stadsdelen moet worden voorzien. Maar volgens een woordvoerster van de NVB komt in ieder geval de 'bankbus' niet als een verras sing. „Dat was ons bekend.'' Anbo-directeur Lechner laat blijken dat haast een rol heeft gespeeld. Aanvankelijk was de ouderenbond (180.000 leden) in gesprek met de Rabobank over een bankbus-concept. „Maar na een jaar praten was er nog niks gebeurd. Toen hebben we wat rondgeshopt en de ABN Amro ]Pzag er wel wat in," aldus I^Stv

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9