VS: Laatste kans Irak in resolutie BUITENLAND De Grote Goed Nieuwsshow van China's communisten Na overwinning moet president Bush het nu waarmaken Regering raadpleegt 'De Rots' Kernonderzeeër aan de grond Hoge sterfte Afghaanse kraamvrouwen Parijs en Moskou ontevreden Militairen aangeklaagd voor moord op Thoenes ika vreest eldingsacties gton - De Verenigde louden rekening met ngsacties als volgende de staat Virginia een n wordt geëxecuteerd, is ter dood veroordeeld de moord op twee me- ;rs van de Amerikaanse igendienst CIA in 1993. isterie van buitenland- in Washington waar voor aanslagen op lanse doelen buiten de 'akistaan zei de moor- ebben gepleegd uit legen de Amerikaanse die volgens hem scha- voor moslimlanden. allen doden ngeval Egypte )oor een verkeersonge- ypte zijn gisteren 29 om het leven gekomen, eg tussen de hoofdstad de stad Suez kwamen en een vrachtauto met botsing. Volgens de jn twintig mensen ge- e bus zat vol met arbei- in een toeristenoord ode Zee werkten. Zij terug naar Caïro. De te in volle vaart op de igen, die net keerde. nen door gewezen ?ton - De VS wijzen aanse diplomaten we- pnage uit, zo is gisteren geworden. Twee zijn Buitenlandse Zaken in {ton werkzaam op het in de Amerikaanse ld dat de Cubaanse be- jehartigt. De andere gewezen Cubanen wer- e Cubaanse missie bij ligde Naties in New uitwijzingen komen roordeling vorige •an een werkneemster militaire inlichtingen- i Washington wegens voor Cuba. na dood tiener donderdag 7 NOVEMBER 2002 tijnse 1 uplosie was veroorzaakt Ifer door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De inwoners van Pe king zijn wel wat gewend als het gaat om extravagantie, zo als groen gespoten gras in de winter. Maar wuivende palmen op het Plein van de Hemelse Vrede in de novemberkou, dat is een novum. De palmen vor men het decor voor het zestien de congres van de Communisti sche Partij, dat vanaf morgen duidelijk maakt dat de partij al le touwtjes nog in handen heeft. Als de 2.120 gedelegeerden mor gen voor het eerst bijeenkomen in de Grote Hal van het Volk, draait het vooral om beeldvor ming. Er moet een beeld ont staan van een partij die alleen het welzijn van zijn volk voor ogen heeft. Daarin is geen ruim te voor 'vervelende uitwassen' als corruptie, werkloosheid en een groeiende kloof tussen arm en rijk. Het is tijd voor de 'Grote Goed Nieuwsshow', met alle verworvenheden van de 81 jaar oude partij op een rijtje. Het begin van hoofdstuk zestien van de partijgeschiedenis staat in het teken van een machts overdracht en een interne evo lutie. Om met dat laatste te be ginnen, het is zo goed als zeker dat de ideologische nalaten schap van president Jiang Ze- min op gelijke hoogte geplaatst zal worden met het gedachten- goed van zijn voorgangers Mao Zedong en Deng Xiaoping, en in het partijstatuut wordt opgeno men. Hoewel vrijwel niemand goed kan uitleggen wat zijn the orie van 'de drie vertegenwoor digingen' exact inhoudt, de be langrijkste consequentie is dat de communistische partij nu ook openstaat voor onderne mers. Hoewel het idee aanvankelijk op verzet van met name de oude garde in de partij stuitte, is het eigenlijk niet meer dan aan schuiven bij de realiteit van de huidige Chinese maatschappij. Niet de arbeiders en boeren zijn de belangrijkste factor in de economie, maar de voormalige klassenvijanden, de rode kapita listen. Door de ondernemers tot het heilige der heiligen toe te la ten, kan eventuele ontevreden heid in deze groep bovendien direct in de communistische schoot worden gesmoord. Het is de eerste fase in een voor zichtige evolutie. De communis tische partij wil zich omvormen tot een socialistische partij, zon der overigens het embleem communistisch te verwijderen. Het is ook geen voorbode van democratie. De communisten willen niet tomen aan hun eigen alleenheerschappij. Ze houden partijen als de Japanse LDP en de Mexicaanse PRI als voor beeld, partijen die binnen een democratisch bestel ook een claim of) de macht hebben of hadden. Die behoedzame ontwikkeling is alleen niet wat de Chinezen te horen krijgen. Wat vooral tij dens het zestiende congres naar buiten uitgedragen moet wor den is de eenheid binnen de partij. Daarom mochten de Chi nese media in de aanloop ook niet berichten over de komende machtsoverdracht, het andere centrale thema van het congres. „De Chinese maatschappij is al tijd enigszins instabiel zei de Amerikaanse professor Kenneth Lieberthal daarover. „Maar het grootste gevaar dreigt wanneer M - Een Israëlische le- >r is van zijn post ont- l een militair onder- ir zijn rol in het dood- _van een Palestijnse tie- 5-jarige Mohammed d op 4 oktober dood- n door Israëlische mi- Den hij in de stad Naz- >p de Westoever op het an zijn woning stond, ïr was verantwoorde tiet incident, hij mag geen bevel voeren. i bankier in jië bevrijd leorgische troepen Jisteren de ontvoerde Kier Peter Shaw (59) ihaw, directeur van feU-geld opgezette Idween meer dan vier I geleden in de voor- Ivjetrepubliek. Volgens Iterie van veiligheids- lrd Shaw tijdens een joperatie in de Pankisi- rijd. Een gijzelnemer, %jeen, kwam om en lene anderen raakten Jig op school karest an s4t - Vier scholieren zijn -D, SVewond geraakt, van bij een explosie school in 0(eense hoofdstad Boe- Adrian Nastase, pn op de school zit, zei Gibraltar - Een Spaanse visser bereidt zijn netten voor op de vangst, met op de achtergrond de Brit se kroonkolonie Gibraltar, ofwel 'De Rots'. De be volking van deze laatste Britse bezitting in het Middellandse Zeegebied spreekt zich vandaag in een referendum uit over de vraag of Spanje en Groot-Brittannië de souvereniteit over het gebied moeten gaan delen. De volksraadpleging vindt plaats op initiatief van het bestuur van het gebied en de uitslag staat al bij voorbaat vast. De mees ten van de 20.000 kiezers zullen 'nee' zeggen. Het referendum is vooral een uiting van protest aan het adres van Londen en Madrid, die al maanden over de toekomst van Gibraltar onderhandelen, en de bevolking pas willen raadplegen als er een ak koord is. Daartegen werd gisteren nog gedemon streerd in de hoofdstraat van de mini-kolonie, zo als door deze als de Britse koningin Elizabeth ver klede inwoner. Zowel Londen als Madrid haalt zijn neus op voor het referendum, dat volgens hen geen enkele invloed zal hebben op de besprekin gen. Maar volgens waarnemers kan de uitkomst een negatief effect hebben op een eventueel plan voor gedeelde souvereniteit. Gibraltar ligt in het uiterste zuiden van het Iberisch schiereiland. De rotspunt is 6,5 vierkante kilometer groot, en er wonen bijna 30.000 mensen. Gedeelde souverei- niteit zou volgens de inwoners kunnen leiden tot een volledige zeggenschap van Spanje over het gebied. Ook vrezen ze er economisch op achteruit te gaan. Het gebied - dat overigens eerst door Ne derlanders werd veroverd - valt sinds 1713 onder Groot-Brittannië, en doet ondanks het Spaanse weer erg Brits aan. Er lopen 'bobbies' op straat en er staan rode telefooncellen. Foto's: PA/David Cheskin en Reuters/Anton Meres deo-i PH [granaat of zelfge- om die uit een auto ooid. Nastase zei niet 1^ n dat zijn zoon het W jas van de aanslag. >r hindert >p raketten - De Amerikaanse icherche FBI heeft dat vier luchtaf- ten van het type Stin- l-Qaeda werden ver- It zei de Amerikaanse van justitie Ashcroft Drie mannen probeer- Sde verkoop van drugs s te bekostigen. De n, twee Pakistanen en lia geboren Ameri- den al eind september tel in Hong Kong gear- rales veilig sntelen' De Europese Com- P landen met kerncen- blichten miljarden eu- ■te zetten zodat bij 1 de nucleaire instal- I veilige ontmanteling pdeerd. Verantwoor- nissaris De Palacio neent dat vooral len Duitsland de hand Jet de financiële waar- pet voorstel is onder- 1 serie voorstellen nmissie om kem- lieer te maken. romp bleef intact, aldus het ministerie. Na het incident ging de 4.750 ton zware kernonderzeeër op eigen kracht terug naar zijn basis in Schotland, waar hij vandaag zou aankomen. De boot wordt begeleid door een schip van de Britse marine. Een woordvoerster van het mi nisterie van defensie zei dat de toe dracht van het incident nog onbekend is. De HMS Trafalgar is betrokken ge weest bij de Amerikaanse militaire ac ties tegen Afghanistan. De boot is vooral geschikt voor het uitschakelen van schepen en andere onderzeeboten. De bemanning telt 130 mensen. londen/dpa-afp - Voor de westkust van Schotland is gisteren een Britse kemon- derzeeër aan de grond gelopen. Volgens het Britse ministerie van defensie is er geen gevaar voor mens en milieu. Het schip is inmiddels losgekomen en vaart nu terug naar zijn basis. Het incident speelde zich 's ochtends af in de buurt van het eiland Skye. De HMS Trafalgar was bezig aan een mili taire oefening. Twee leden van de be manning liepen lichte verwondingen op toen de onderzeeër de bodem raakte. De kernreactor aan boord heeft geen schade opgelopen. Ook de scheeps- kabul/ap - In Afghanistan sterft elke twintig minuten een vrouw aan complicaties tijdens de zwangerschap of de bevalling. Dat heeft het VN-kinderfonds Unicef gis teren bekendgemaakt. Bijna nergens in de wereld sterven zoveel aanstaande moe ders. In de provincie Badakshan is het sterftecijfer zelfs ongekend hoog. Een Af ghaanse vrouw heeft een kans van 1 op de 15 om te overlijden aan complicaties tij dens de zwangerschap. Voor vrouwen in industrielanden is deze kans 1 op de 4.000. De overgrote meerderheid van de sterfgevallen, namelijk 87 procent, had voorkomen kunnen worden, zo staat in het rapport. Hierin wordt een geval aange haald van een man in Badakshan. Toen zijn wouw op het punt stond om te beval len moest hij vijf dagen door de sneeuw lopen om een gezondheidswerker te be reiken. Die was echter bezig met een andere patiënt en kon niet meekomen. Toen de man weer terugkwam in zijn eigen dorp bleken zijn vrouw en haar ongeboren kind te zijn overleden. onenigheid in de politieke top naar buiten komt. Want dan krijg je een situatie zoals die zich in 1989 met de studentenprotes ten voordeed." China maakt zich dus op voor de eerste vreedzame en ogen schijnlijk ordelijk verlopen troonsafstand van een partijse cretaris. Als over iets meer dan een week de gedelegeerden worden uitgezwaaid, zal Jiang Zemin zijn afgelost door Hu Jintao. De grote vraag is alleen in hoeverre Jiang er in geslaagd zal zijn om zijn 'aanhangers' op sleutelposities in de partij be noemd te krijgen. Dan kan ook begonnen worden met het verwijderen van de pal men op het Plein. Want ook in De Chinese vice-president Hu Jintao. Foto: AFP/Frederic Brown China zijn wonderen maar van korte duur en worden ze achter haald door de kille werkelijkheid van corruptie, werkloosheid en armoede. new york/afp-rtr - Een nieuw Amerikaans ontwerp voor een re solutie van de Veiligheidsraad over de Iraakse ontwapening spreekt van 'een laatste kans' voor dat land. De tekst wordt morgen voorgelegd aan de vijf tien leden tellende Veiligheids raad om over te stemmen, maar Frankrijk en Rusland zijn nog niet helemaal tevreden. Volgens de door de Britten ge steunde tekst geeft de raad Irak 'een laatste kans om aan zijn verplichtingen ten aanzien van ontwapening te voldoen'. Even tuele pogingen om zich aan die verplichtingen te onttrekken, zullen voor nadere discussie aan de Veiligheidsraad worden voor- gelegd. De presidenten van Frankrijk en Rusland willen dat 'bepaalde te genstrijdigheden' betreffende het automatische gebruik van geweld uit de nieuwe resolutie worden verwijderd. De Franse president Chirac kwam dat in een telefoongesprek met zijn Russische ambtgenoot Poetin overeen. Wel zijn ze van mening dat de nieuwe tekst 'al een hoop verbeteringen' bevat dankzij de uitstekende samenwerking tus sen de verschillende leden van de Veiligheidsraad. Eerdere ontwerpteksten van de Amerikanen stuitten steeds op bezwaren van vooral Rusland. Frankrijk en China, die ze te dreigend vonden. Secretaris-ge neraal Annan van de VN hoopt dat de nieuwe resolutie una niem door de Veiligheidsraad wordt aangenomen. „Ik heb al tijd gezegd dat het belangrijk Is dat de raad met één stem spreekt. Dan zijn we het meest effectief." De VS blijven er in de laatste versie bij dat Irak zijn verplich tingen 'niet is nagekomen en nog steeds niet nakomt' en dreigt met 'serieuze consequen ties'. Die zouden voortvloeien uit nieuw overleg van de Veilig heidsraad. zodra duidelijk is dat Irak een wanprestatie levert. jakarta-dili/rtr - Twee Indone- sische militairen zijn in Oost-Ti- mor aangeklaagd wegens 21 moorden ten tijde van het refe rendum over de onafhankelijk heid, waaronder de moord op de Nederlandse journalist San- der Thoenes. Indonesië heeft steeds geweigerd een rechtszaak te beginnen. De Verenigde Naties, die Oost- Timor tot de onafhankelijkheid in mei van dit jaar hebben be stuurd en die de jonge demo cratie nog steeds terzijde staan, deelden mee dat de Oost-Timo- rese justitie Indonesië om aan houding van de twee zullen vra gen. De verdachten - van wie de VN de namen niet noemde - verblij ven vrijwel zeker in Indonesië. Een woordvoerder van de Indo nesische procureur-generaal wilde vanochtend weinig kwijt over de zaak. alleen dat Indone sië vrijwel zeker niet zal mee werken aan uitlevering van de twee aan Oost-Timor. Hij zei dat het eigen Indonesi sche onderzoek naar de moord op Thoenes was opgeschort we gens gebrek aan mankracht. Eerder zei de procureur-gene raal dat er niet voldoende bewijs tegen de twee was. De aangeklaagden zijn de com mandant van het Indonesische bataljon 745 en een pelotons commandant. Zij worden ver dacht van zeventien gevallen van schending van de mensen rechten en van moord op 21 burgers in september 1999. Sander Thoenes was correspon dent in Indonesië voor het Brit se dagblad Financial Times en het Nederlandse weekblad Vrij Nederland. Hij deed op Oost-Ti mor verslag van het geweld dat pro-Indonesische milities pleeg den in reactie op de uitslag van het referendum. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Hoewel hij dé onomsto telijke winnaar van de tussentijdse Congresverkiezingen is, gaat het te ver om te denken dat George Bush de ko mende twee jaar als een stoomwals zijn eigen programma kan doorvoeren. Om echt iets voor elkaar te krijgen in de Senaat, zijn zestig van de honderd stemmen nodig. En de Republikeinen hebben er niet meer dan 51, als de Democraten er in slagen hun zetels in South Dakota (hertelling) en Louisiana (herverkiezing) vast te hou den. Het is een wet van meden en perzen dat er in de Senaat samengewerkt moet worden door Republikeinen en Democraten om wetten van de grond te krijgen. Dat was moeilijk gezien de kleine verschillen en dat zal moeilijk^ blijven, zo werd gisteren al geconst* teerd. Uiteindelijk heeft president Bush ook de steun van Democrati- sche senatoren nodig, en het Witte Huis sloeg gisteren dan ook onmid dellijk een verzoenende toon aan. Na de verkiezingen in 2000 hadden de Republikeinen zowel de leiding in de Senaat als in het Huis van Afgevaar digden. Het grote succes in de vijf maanden vóór James Jeffords in 2001 het Republikeinse feestje verstoorde door als onafhankelijke verder te gaan, was de gigantische belasting verlaging die Bush door het Congres wist te krijgen. Wat vaak wordt vergeten, is dat dit al leen maar lukte omdat zoveel Demo craten in de Senaat (twaalf) daar vóór stemden. Daar waren overigens ver- schilletide Senatoren bij die nu mede dankzij de inspanningen van Bush uit Washington zijn verdreven, zoals Jean Cam ah an (Missouri) en Max Cleland (Georgia). Het is niet onmogelijk dat de harde campagne van Bush om 'vrienden' in de Senaat uit hun zetels te wipp(?n een averechts effect heeft, en onder Democraten tot wrok leidt of in elk trv.il t<>;de toe- komst mee te werken aan het presi dentiële prioriteitenlijstje. Verder zijn er ook geen garanties dat Republikeinen altijd stemmen vol gens de uitgestippelde partijlijn. Niet alleen zijn er eigenzinnige types bij - iemand als John McCain trekt zijn ei gen plan - het verschilt ook nogal of iemands achterban uit mondaine Maine komt of het boerse Wyoming. Alle senatoren kunnen het wetge vingsproces in principe oneindig op houden met een 'filibuster' om toe zeggingen van de president of de an dere partij af te dwingen. Zestig is het cruciale aantal stemmen om zo'n blokkade weg te nemen. Dat meerderheden in Senaat en Huis geen garantie vormen voor een soe pele voortgang van regeringsplannen, daarover kan Bill Clinton meepraten. Hij kreeg weinig voor elkaar in de eer ste twee jaar van zijn presidentschap, ondanks de Democratische meerder heid in het Congres. Bush-noet eerst maar eens bewijzen dat Hfct hem wel lukt, zeggen Democraten nu. 'Leider Democraten in Huis stapt op' Het eerste slachtoffer van de desa streuze verkiezingsuitslag voor de Democraten lijkt te zijn gevallen. Richard Gephardt stopt als leider van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden. Volgens bronnen in zijn partij zal hij dit vandaag officieel bekendmaken, zo meldt CNN, Dinsdag verloren de Democraten de verkiezingen van de Republikeinen, die hun meerderheid in het Huis behiel den. De 61 -jarige Gephardt deed in 1988 vergeefs een gooi naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap, maar wist die uiteindelijk niet te veroveren. Hij zou ambities hebben om het over twee jaar opnieuw te proberen. geslagen machtsbal.ms ui de Senaat wel degelijk van groot belang. In de sident Bush, die als eerste president sinds Franklin Roosevelt in 1934 winst in beide huizen van het Congres heeft behaald. Bush kan nu met recht zeggen dat hij het mandaat van de kiezers heeft ge kregen, iets waaraan na de betwiste verkiezingsuitslag van november 2000 nog lang werd getwijfeld. Dat geeft zijn regering nieuw elan, en verwacht mag worden dat de president ko mend jaar nieuwe initiatieven zal pre senteren. Op korte termijn zal hij proberen het nieuwe ministerie van binnenlandse veiligheid door de Senaat te krijgen. De Republikeinen zitten meteen al met een man meer in de Senaat, om dat Jean Camahan (Missouri) al ver vangen wordt nog voordat het nieuw gekozen Congres officieel in januari van start gaat. Andere wensen, de be groting, hervorming van medicijn voorziening vcfi" ouderen en belas tingverlaging. In de lucedc plaats doet het er toe epaaÉti f wie de agenda bepaaflB het Congres. De meerderheidsleider maakt uit wel ke voorstellen gereed zijn voor plenai re behandeling en in welke volgorde ze besproken worden. Dan maakt het nogal wat verschil of de Democraat Tom Daschle of de Republikein Trent Lott aan het roer staat. Ook levert de partij met de meeste zetels de voorzit ters van de commissies, wat Senato ren gezaghebbende en invloedrijke posities oplevert. Tot slot is de Republikeinse meer derheid van groot belang bij het be noemen van rechters. Voor de goed keuring van rechtersbenoemingen - inclusief het Supreme Court - is niet meer dan een gewone meerderheid nodig. Dat betekent dat Bush nu ein delijk in de positie is om zijn mensen (christelijk en conservatief) de rech terlijke macht in te loodsen. Dal is vooral belangrijk voor toekomstige va futures bij het hoogste geredjshof, wiens uitspraken van grote invSed zijn op belangwekkende kwesties als doodstraf en abortus.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7