'Geen referendum over burgemeester' Antiek Dé Beurs voor Kunst SieMatic .V I 1 'Gedver...' Leiden slaat miljoen euro af voor bouw Rembrandthuis Flakkerend kaarslicht in donker Amsterdam Hoofdstad een uur zonder stroom Jaar cel voor doden baby Eerste Rembrandt Gala levert tienduizend euro op Onvoldoende geschikte kandidaten voor Leiden N0TI ■BOOK BTI Heinsbroek ziet toch af van Kamerverkiezingen 'Tijd is simpelweg te krap gebleken' Mooi nieuws uit de keuken van SieMatic. Leidsch Dagblad JLE NR. 43074 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 Lian Phoa t uit in ervlakkigheid [het i i gaan i toe 'Red van rt in Naturalis tauratie Oude en Warmond rdt duurder es Brothers ken de boel af Schouwburg Wisselvallig zw k/io° 3/4 IMENTAAR Leidsch Dagblad donderdag 1 NOVEMBER 2002 Ruit kapot? Bel: 589 88 87 glas- en schilderwerken door Wim Koevoet leiden - De Leidse wethouder WD'er A. Geertsema is niet ge- interesseerd in een donatie van een miljoen euro van onderne mer Jan Verbaan om het ge boortehuis van Rembrandt van Rijn opnieuw te kunnen opbou wen. Dat liet Geertsema gister avond weten in de raadscom missie economie, verkeer en toerisme waar de gemeentebe groting 2003 werd behandeld. Dit tot verbijstering van D. van Schoonderwoerd den Bezemer van Leefbaar Leiden. Hij kan niet begrijpen dat de gemeente Leiden, die een ongekende be zuinigingsoperatie moet uitvoe ren, zo'n aanbod van de hand wijst. De rest van de commissie reageerde in het geheel niet op de woordenwisseling van de wethouder en het raadslid. Van Schoonderwoerd meldde de commissie dat de Leidse on dernemer zich bij Leefbaar Lei den had aangemeld met het plan om zo'n Rembrandthuis te verwezenlijken. Van Schoonder woerd zei in de wandelgangen dat de 'filantroop' zich in het verleden al eens met dit aanbod bij de toenmalige WD-wethou- der M. Schultz, die nu op num mer drie staat op de kieslijst van de landelijke WD, had ver voegd. Door het uitblijven van een reactie van Schultz voelt Verbaan zich geschoffeerd, weet Van Schoonderwoerd. Via Leef baar Leiden wilde Verbaan zijn plan opnieuw ter sprake bren gen. Niet geheel toevallig viel de vergadering van de raadscom missie, gisteravond, samen met het Rembrandt-gala waar geld werd ingezameld om in 2006 de vierhonderdste verjaardag van deze meesterschilder groots te kunnen vieren. Enkele welinge lichte galagangers bevestigden Van Schoonderwoerds verhaal. Geertsema toonde zich in de raadscommissie al net zo geïn teresseerd als zijn voorgangster Schultz. Volgens de wethouder heeft het geen enkele zin om in een An ton Pieck-achtige stijl een 'ne- phuis' van Rembrandt na te bouwen. Geertsema zei op sar castische toon dat hij wel is ge ïnteresseerd in het geld maar niet in de bestemming. „Het ge boortehuis van Rembrandts is eeuwen geleden gesloopt. Dat is jammer, maar daar doen we an no 2002 niet zo veel meer aan. Als we het zouden herbouwen wordt het nep, want we weten niet eens hoe het er heeft uitge zien." Verbaan wilde vanochtend niet reageren. (NSBROEK EXIT 3e' politiek in Den Haag met een iets geruster jopmaken voor de ver- Tweede-Kamerverkie- Met de beslissing van Heinsbroek om af te deelname aan de ver- met een eigen partij, is bedreiging voor de ou- itieke partijen om op- ot verlies te lijden aan 'jieuwkomer verdwenen. zonder een lijst-Heins- 4 de kans dat CDA en WD derheid behalen en sa- der kunnen regeren aan genomen, ising van Heinsbroek om tl te nemen aan de verkie- moet om verschillende worden betreurd. De nte zakenman toonde ^e korte tijd van zijn mi- hap misschien niet de I collegiale bewindsman, 1 wel steeds op door een b vernieuwingsdrang. Zijn I waren soms flinterdun, tgelmatig wel degelijk de 'uiteenvallen van de LPF isbroek tegelijk ook de lur onder de 'nazaten' die de onvrede van op een verstandige ma- kunnen mobiliseren, financiële onafhanke en zijn uitstraling zou k zonder meer een tmmentrekker zijn ge- met zijn uitgesproken jen was hij met een ei- Mtij een aantrekkelijke imer in de Tweede Ka- eest. jammer dat het Heins- 'füet is gelukt een solide 'fctenlijst te formeren. Pim I leek eerder met zijn LPF Blysator voor een gezonde iring van de 'oude' poli- Den Haag. Zonder een Insbroek kunnen de oude l risicoloos op de oude rder. Vernieuwing van de zal uitblijven en de on- an het electoraat kan he- ïen maar toenemen. H der Malen amsterdam/gpd-anp - Amster dam heeft gisteravond te kam pen gehad met een grote stroomstoring. Na kortsluiting in een transformatorstation in Amsterdam-Noord kwam tegen tien uur ongeveer een derde van de hoofdstad zonder stroom te zitten. De stroom viel uit in de len van het centrum, Noord-, Oost-, de Watergraafsmeer en Landsmeer. Ongeveer een uur later was het euvel op veel plaat sen al verholpen. Tegen midder nacht had stroomleverancier Nuon de elektriciteitsvoorzie ning overal weer op gang ge bracht. De storing ontstond door brand bij een transforma torstation in Amsterdam-Noord. Het verdeelstation explodeerde. De knallen waren tot in de wijde omgeving te horen. Er vielen geen gewonden, maar de gevol gen voor de stroomvoorziening waren omvangrijk. Volgens een woordvoerder van Nuon was de (advertentie) De PARA NORMAAL BEURS 9 io nov., Pieterskerk Kloksteeg, Leiden Za: 12-18/Zo. 11-18 uur 100 stands op spiritueel gebied! Entree: 6,5 euro ind. gratis lezingen. Info VIEW: 071-5611934 Kortingsbon op: www.paraview.nl omvang zo groot omdat de sto ring in het hoogspanningsnet plaatshad. Dat voorziet de ver deelstations en transformator- huisjes weer van stroom en daarna komt de elektriciteit bij de huizen terecht. Een van de drie hoogspanningslijnen was uitgeschakeld wegens onder houdswerkzaamheden. Straatlantaarns en verlichting in huizen en winkels vielen uit, trams en metro's stonden stil. Het treinverkeer in en om de hoofdstad lag geheel lam. Het gsm-verkeer in en om de hoofd stad. verliep moeizaam. Vele straten boden een sinistere aan blik met achter de ramen veel flakkerend kaarslicht. In die de len van de stad waar wel stroom was lagen de drie publieke zen ders en de lokale zender AT5 er uit. Ziekenhuizen en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis hadden dankzij noodaggregaten geen problemen. Treinen, trams en metro reden een poos niet. De politie bracht zo veel moge lijk personeel op straat, onder meer om plunderingen te voor komen. Slechts op enkele plaat sen had de duisternis volgens burgemeester Cohen tot vernie lingen of inbraken geleid. De woordvoerder van Nuon kon vanochtend nog niets zeggen over schademeldingen. „Binnen drie uur had iedereen weer elek triciteit. Als de storing langer dan vier uur duurt, moet het energiebedrijf een vergoeding uitkeren." leiden/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft een 25-jarige vrouw uit Hilversum veroor deeld tot een jaar celstraf en tbs met dwangverpleging wegens het doden van haar pasgeboren baby. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De rechter acht bewezen dat zij de baby vrijwel direct na de ge boorte heeft gedood door een handdoek over de neus en mond te drukken. Uit psycholo gisch onderzoek blijkt dat de vrouw sterk verminderd toere keningsvatbaar is eh aan diverse persoonlijkheidsstoornissen lijdt. Ondanks die conclusies leiden - De eerste tienduizend euro voor de viering in Lei den van Rembrandts vierhonderdste geboortejaar in 2006 is binnen. Op het eerste van in totaal vijf gala's, gister avond in Groenoord Plaza in Leiden, kreeg organisator en voorzitter van de Stichting Rembrandt Gala Chris Ver- plancke uit handen van José Dali - de zoon van de be roemde Italiaanse kunstschilder - een cheque. Het gala was tevens de voorpremière van de Leiden Art Fair, de kunstbeurs in de Groenoordhallen. Ruim driehonderd gas ten brachten het geld met hun bezoek aan het gala bij een. Een tafel voor zes personen bij het diner kostte dui zend euro. Behalve een diner in de bovenzalen en een borrel op de kunstbeurs, werden de gasten getrakteerd op een optreden van Lee Towers. Het gala moet de komende jaren door de regio 'gaan toeren'. Voor 2003 wordt ge dacht aan het Kurhaus in Scheveningen. Foto: Taco van der Eb (advertenties) Compaq Armada 7800 ni Ml WH Ml NO U-fOO Sou* carl 0.1- m Yir v -7 Restart C ChmptMBes <m-aooi«o vindt de rechter haar handelen 'oninvoelbaar en mensonte rend'. Het stoffelijk overschot van het kindje werd op 16 juni aange troffen in een auto die gepar keerd stond op het Lavendel plein in Hilversum. Buurtbewo ners alarmeerden de politie om dat de auto er al weken stond. De politie trof het lijkje met na velstreng en placenta in verre gaande staat van ontbinding aan in een plastic tas in een rug zak. De vrouw werd drie dagen na de vondst gearresteerd in Leiden, waar zij bij haar toen malige vriend was ingetrokken. door Wim Koevoet leiden - Het referendum waarbij Leidse burgers hun eigen nieuwe burgemeester kunnen kiezen, staat op losse schroeven. Het lukt de fractievoorzitters niet om twee kandidaten naar voren te schuiven die in dat referendum tegen elkaar moeten uitkomen, volgens de vertrouwenscommis sie is er maar één kandidaat ge schikt voor de post van burge meester van Leiden. En dat is te weinig voor een referendum. Uit diverse betrouwbare bron nen valt te vernemen dat de volksraadpleging, die tegelijker tijd met de Tweede Kamerver kiezingen moet worden gehou den, dreigt te worden afgelast. Wat er dan moet gebeuren, is nog onduidelijk. Eén conclusie staat volgens ingewijden al wel vast. En dat is dat Leiden dan (advertenties) |8,9 en 10 november I Leeuwenhorst-Noordwijkerhout vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur weer een modderfiguur slaat in bestuurlijk Nederland. Het grote probleem is dat bij de vier sollicitanten die door de commissaris van de koningin, WD'er J. Franssen, waren voor geselecteerd, slechts één ge schikt wordt bevonden voor de functie van burgemeester van Leiden. Zijn identiteit is niet be kend. Die vertrouwenscommis sie, waarin alle fractievoorzitters zitting hebben, heeft om dat probleem op te lossen nog ge sproken met een andere sollici tant die niet bij Franssens selec tie zat. Maar ook die viel af. Op de vacature kwamen enkele weken geleden twaalf reacties binnen. CDA-ffactievoorzitter W. Bleijie zei daarover toen al - in een openbare raadsvergade ring - dat hij dat maar een laag aantal vond. Hij suggereerde, zonder ook nog maar één solli citant te kennen, dat het wel eens een heel lastige klus zou kunnen worden om overeen stemming te bereiken over twee geschikte eindkandidaten. Het heeft er alle schijn van dat Bleij- ies voorspellingen zijn uitgeko men. Het CDA stemde destijds tegen het referendum omdat de procedure wel eens geschikte kandidaten zou kunnen af schrikken. Ook de WD en de ChristenUnie zagen het referen dum toen niet zitten. Vast staat dat de vertrouwens commissie dinsdag geen voor dracht aan de gemeenteraad doet. Volgens de voorzitter, PvdA'er C. Broeijer, beperkt de commissie zich tot een besloten bijeenkomst waarin de gemeen teraad wordt gerapporteerd over 'de stand van zaken'. Pagina Ri: Commissie vindt maar één kandi daat-burgemeester goed Geluidsoverlast blijft voorlopig den haag - Het oplossen van de geluidsoverlast bij ruim 450.000 woningen loopt jaren vertra ging op door gebrek aan geld. Pas in 2017 kunnen de ernstig ste gevallen zijn opgelost, zeven jaar later dan gepland. Staatsse cretaris Van Geel (milieu) heeft dat vandaag aan de Tweede Ka mer geschreven. Het gaat voor al om woningen vlak naast drukke wegen of spoorlijnen. In 1986 is afgesproken dat de erg ste overlast voor 2010 verhol pen moest zijn, door bijvoor beeld isolatie. Door geldgebrek lukt dit niet. Voor de minder ernstige gevallen - zo'n 330.000 woningen - kan het wel tot 2027 duren voordat de hinder is op gelost. UWV: Miljoenste WAO'er wat later Amsterdam - Uitkeringsinstan tie UWV verwacht eind volgend jaar de miljoenste arbeidsonge schikte te moeten inschrijven. Dat is een half jaar later dan tot dusver werd verwacht. Het aan tal arbeidsongeschikten be droeg eind augustus 975.300. Er komen nog steeds nieuwe ge vallen bij. maar de toestroom is kleiner dan in voorgaande ja ren. De UWV verwacht dat het aantal mensen met een WAO- uitkering dit jaar met 13.000 toeneemt en volgend jaar met 16.000. In de voorgaande twee jaar was de gemiddelde toena me 24.000. (advertentie) De 6006 keukenserie is een hommage aan de eerste SieMatic uit 1960. Strak design met geïntegreerde greeplljsten. Hoogglans of fijn geribbeld. Wit, grijs of blauw kunststof, maar ook aluminium en hout. 100% Individueel Design van SieMatic. Nu te zien in onze show room. Heeft u ons SieMatic keukenideeënboek al? 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorr^öa (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn. tel. 0172 21 00 SieMatic in Leiderdorp 'Meubelplein 11Leiderdorp, tel. 071 - 541 26 15 den haag/gpd - Ex-minister van economische zaken Herman Heinsbroek doet met zijn Lijst Nieuwe Politiek (LNP) niet mee aan de komende Kamerverkie zingen van woensdag 22 janua ri. Heinsbroek heeft onvoldoen de geschikte mensen voor zijn kandidatenlijst kunnen vinden. Heinsbroek sluit niet uit dat hij over enkele jaren alsnog mee doet aan de landelijke verkiezin gen. „Dat idee is niet uit mijn hoofd, maar als ik het doe wil ik het goed doen. Nu maak ik even al een heel eind op streek Op tuur. Hij sprak met 'tientallen kandidaten'. Sommigen waren 'te zwaar', anderen betitelt hij als 'gelukszoekers'. Te veel kan didaten lonkten naar het ambt van minister, weinigen bleken in staat tot of geschikt voor het po litieke handwerk van Kamerlid. Weer anderen vreesden wellicht voor hun reputatie, aldus Wijn schenk. Heinsbroek en Wijnschenk wa ren met het concept-verkie zingsprogramma van him LNP een pas op de plaats. De tijd is simpelweg te krap ge bleken, reageerde Heinsbroeks vertrouweling Harry Wijnschenk vanmorgen voor de radiomicro foon. Wijnschenk was enkele weken fractievoorzitter van de LPF en vomit inmiddels een eenmansfractie in de Kamer. Sinds zijn aftreden als minister op 16 oktober - de dag van de *m1 van het kabinet-Balkenende - is Heinsbroek druk op zoek ge weest naar mensen die voelen or een nieuw i^^tiek avon- voor het gebied van de integratie en asiezoekers wil Heinsbroek een minder scherp beleid voeren dan Pim Fortuyn, de grondleg ger van de LPF. Verder wilde hij het aantal ministeries terug brengen van veertien naar elf. Heinsbroek en consorten zou den ook graag zien dat het vak Samenleving en Omgangsleer (waarden en normen) verplicht w^rdt gegeven op school. De Lijst Nieuwe Politiek stond in de opiniepeilingen op drie tot acht zetels. Postcode Telefoon Ik neem een: G maandabonnement automatische betaling G kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54.50 55.00 712141 (Ivm control» rwtwrorpng' Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau V1 ai* berw-^ryx/rrw Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lekten 400114' WERELD OM JE HEE

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1