REGIO i aanwezig, maar 'zeker niet gevaarlijk' rel nadrukkelijk Onderzoekers kritisch maar begripvol Leiderdorpse Jenny Thunnissen overheidsmanager van het jaar Swoo 'echt op leeftijd' Bouwplan bederft terugkeer naar geboortegrond icatie al Rabo R3 voor bestuurder' dorp bij ïchtbureau mactie Cnesty lelmarkt narco Restauratie Oude Toren Warmond wordt duurder 'EW HDC973 DONDERDAG 7 NOVEMBER 2002 - In het artikel over lopde Rabobank in p is gisteren een fout De politie arriveerde W negen, zo'n tien la de melding, en niet Ier tien zoals in het I vermeld. el1 JriN - W. van Polanen ®]noten is gisteravond tot Ridder in de Orde ®e Nassau. Burge- ^'prver speldde haar de u-jiding op tijdens de 'vergadering van de nije Nederlandse Gym- lie in Zoeterwoude- fan Polanen is sinds nt en bestuurslid van l gymnastiekvereni- ;en Kwiek. Daarnaast ij tal van bestuurs- 1 de Nederlandse ■kwereld. - De gemeente Lei dt zich met ingang iari 2003 alsnog aan ponaal Bureau Leer- L). Dit bureau bestaat jtember en werkt feeste gemeenten in regio en de Duin- en ek. Leiderdorp sloot Inkelijk niet aan, om- aeente de financiële n het RBL onduidelijk {ens burgemeester en rs is er inmiddels vol- idelijkheid. Het RBL van de leerplicht- :n overgenomen, vaak meerdere taken inden ze hun werk itvoeren. De werkgroep van :mational in Lei- irkoopt de komende >nerstkaarten en kaar- jbeurt vanaf half no- enor en na diensten in et tde Leiderdorpse ker- J december kunnen H ji en kaarten worden a 1 Nieke Finken. Haar j jjmmer is 589.06.23. igst komt ten goede sty International. - Drumfanfare Ta- r ^eiderdorp houdt ^ni rommelmarkt. Ook kamerplanten ver- raait het rad van 'TDe markt duurt van ur in het clubgebouw a der Marckstraat mi 1 en 'Voorschoten doet het lang niet slecht' door Coen Polack voorschoten - Het Voorscho- tense gemeentebestuur heeft hoge, randstedelijke ambities, maar lang niet altijd de moge lijkheid om die ambities waar te maken. Dat komt doordat de gemeente iedereen tevreden wil stellen. Verder wil het bestuur alles goed en zorgvuldig aan pakken, waardoor het soms aan daadkracht inboet. Verder kan er nog veel gedaan worden aan de communicatie, zowel intern als extern. Dat zijn de belangrijkste bevin den uit de bestuurskrachtme ting die B&A Groep uitvoerde in opdracht van de gemeente Voorschoten. De onderzoekers zijn kritisch over het functione ren van het gemeentebestuur, maar hebben ook oog voor de goede eigenschappen van het Voorschotense bestuur en de moeilijkheden waar een ge meentebestuur mee te maken heeft. De onderzoekers van B&A komen tot hun conclusies na gesprekken met burgers, raads leden, bestuurders uit omlig gende gemeenten en vertegen woordigers van instellingen en bedrijven. Projectleider Nicolette Rigter van B&A: „Voorschoten kun je typeren als een gemeente met grote ambities en met een kriti sche bevolking die de uitvoering van die ambities op de voet volgt Doordat Voorschoten niet altijd even snel is met de uitvoe ring van haar plannen en door dat de communicatie met de bevolking soms te wensen over laat, lijkt het voor burgers regel matig dat er weinig terecht komt van de plannen." Ook intern schort het volgens de onderzoekers soms aan com municatie. Rigter: „Doordat er in de gemeentelijke organisatie veel verloop is en de werkwijze nogal eens verandert, is er ge brek aan een rode draad in de werkzaamheden. Daarnaast is het 'collectieve geheugen' van de ambtenarenorganisatie aan getast door de vele personele wisselingen, waardoor sommige projecten in verloop van tijd te weinig aandacht krijgen." Voorschoten is sterk georiën teerd op samenwerking met omliggende gemeenten. Rigter „In die samenwerking is Voor schoten betrouwbaar, maar niet altijd even snel, dynamisch en creatief als vereist is." Er staan ook positieve bevindin gen in het rapport van B&A. Zo is de gemeente erg klantvriende lijk, sterk betrokken bij de ge meenschap en wil zij de burger goed van dienst zijn. Rigter „Voorschoten doet het lang niet slecht." De Voorschotense ge meenteraad debatteert op 28 november over het rapport. door Saskia Stoelinga noordwijk/leiderdorp - Jenny Thunnissen (50) uit Leiderdorp is gisteravond op een speciale gala-avond in Huis ter Duin uit geroepen tot overheidsmanager van het jaar. Volgens de jury on der leiding van WD-leider Ger- rit Zalm, geeft Thunnissen op vernieuwende en inspirerende wijze leiding aan de Belasting dienst in Nederland. Jenny Thunnissen is sinds 1998 directeur- generaal van de Be lastingdienst, een belangrijke tak van het ministerie van finan ciën. Zij introduceerde een ma- nagementmodel dat de afstand tussen de uitvoerende kantoren en 'Den Haag' verkleint. Door haar initiatief werd een hele ma- nagementlaag geschrapt. De teams van de belastingkantoren kregen daarmee een veel grotere verantwoordelijkheid. In haar dankwoord liet Thun nissen dan ook duidelijk blijken, dat zij vindt dat de award voor de overheidsmanager van het jaar in haar filosofie toekomt aan het hele team en niet alleen aan haar zelf. Volgens juryvoorzitter Zalm staat Thunnissen bekend als een betrokken leidinggevende die inspireert, motiveert, voor haar mensen staat en open commu niceert met medezeggenschaps organen en medewerkers. „Zij opereert onconventioneel naar haar politieke opdrachtgever en naar de organisatie toe. Daar mee is de Belastingdienst een voorbeeld voor velen binnen de rijksdienst. De burger staat in de activiteiten van de dienst cen traal", aldus Zalm, de voormalig minister van financiën. Jenny Thunnissen studeerde burgerlijk recht aan de Leidse universiteit en legde met haar postdoctorale studie fiscaal recht de basis voor een carrière bij Financiën. In haar woon plaats Leiderdorp is zij al jaren voorzitter van de plaatselijke PvdA-afdeling. Haar man is in de Leiderdorpse raad fractielei der van deze partij. op de fiets bij het zien van de groep rechtsomkeer maken. „Snap je dat nou? We zijn toch zeker niet gevaarlijk? We zeggen ze zelfs vriendelijk goeieavond." Omwonenden denken daar an ders over, vinden de groep pro vocerend en bellen regelmatig naar de politie. „Die komt dan langs op de mountainbike of in de auto en stuurt ons weg. Maar nadat we een rondje heb ben gelopen staan we hier weer, hoor. Dat er mensen hier in de buurt de politie bellen, snappen we trouwens niet Zijn zij zelf nooit jong geweest?" Het liefst wü de groep een ruimte waar ze kunnen hangen, naar muziek luisteren en wat drinken. „Hoeft helemaal geen alcohol te zijn. In de Oppen- heimstraat was een ruimte vrij, maar niemand wil ons hebben. De gemeente? Laat me niet la chen, die doet niks. Er is geen geld voor jongeren." Dat laatste wordt min of meer beaamd door wijkagent Sam van der Geest. „Het lijkt erop dat het inderdaad geen priori teit heeft" Volgens Van der Geest is er meer aan de hand. „Dit is een populaire plek aan het worden. Een aantal van de hangjongeren hier neemt vrien den mee. maar ook groepen uit andere wijken komen kijVen. En dat wil nog wel eens tot wrijvin gen leiden." Zo is er begin vorige week bij een ruzie een mes getrokken door iemand van buiten de groep en is er een grote glazen knikker door de ruit van een flat aan de Burggravenlaan gegooid. „Maar de dader hoeft natuurlijk niet onder deze hangjongeren te zitten. Sinds dat artikel in de Rijntamboers houden najaarsmarkt zo eter wou de - Drumfanfare De Rijntamboers uit Zoeterwoude Rijndijk houdt zondag 10 no vember weer een najaarsmarkt. Er zijn tweedehands spullen te koop en er is een rad van avon tuur, waarbij onder meer een fiets en een reischeque zijn te winnen. Kinderen kunnen grab belen of prijzen winnen bij het kinderrad. Inwoners van Zoeter woude Rijndijk die spullen voor de jR)mmelmarkt hebben kun-1 nen deze zaterdag klaarzetten. De najaarsmarkt in De Eenden kooi aan het Kooikersplein 1 is open van 12.00 tot 16.00 uur. In aanloop naar het veertigjarig bestaan, dat volgend jaar wordt gevierd, worden verschillende activiteiten georganiseerd. Als eerste staat een klaverjasavond op het programma. Kaarters kunnen morgenavond vanaf 19.30 uur tereent in De Eenden kooi. door Nancy Ubert oeostgeest - „Voor een organi satie als de uwe is 35 jaar echt oud", spreekt directeur Van Gastel, directeur-generaal wel zijn en sport bij het ministerie van VWS. Van Gastel houdt deze woensdagmiddag een toespraak ter ere van het zevende lustrum van de Stichting Welzijn Oude ren Oegstgeest (Swoo). Hij kan genieten van honderden gretige toehoorders. Het gemeentecen trum aan de Lytweg in Oegst geest zit propvol. De topambtenaar heeft voor de gelegenheid het collectieve ge heugen van de samenleving ge raadpleegd. In Winschoten trok hij de baas van het archief van VWS aan zijn jasje en die trok op zijn beurt het dossier van Dien stenverleningscentrum Oegst geest uit de kast. Want met die naam is het in 1967 allemaal be gonnen. De bruinaangeslagen kartonnen map is, zo vertelt Van Gastel, geheel in de stijl van toen gevuld met carbondoorsla- gen, handgeschreven memo's, ingeplakte telefoonnotities en, uiteraard, de oprichtingsakte. In de tijd dat de Swoo werd op gericht waren drie kerkgemeen schappen in Oegstgeest bereid om met twee andere organisatie een dienstverlening voor zelf standig wonende bejaarden en hulpbehoevenden te beginnen. Financieel was dat wel een pro bleem. De kerken moesten voor het initiatief moeten opdraaien, terwijl twintig procent van de bejaarden als onkerkelijk te boek stond. En dat deel onker kelijkheid was goed voor 6.000 gulden. De behandelend ambte naar vond dat een interessante visie. De organisatie kreeg zelfs een subsidie van 12.000 gulden en de geboorte van de Swoo was een feit. Na de toespraak krijgen veld werkers en afgevaardigden van collega-organisaties de kans om Van Gastel het vuur na aan de schenen te leggen. Vooral over de nieuwe subsidieregeling die het departement van de spreker aan het ontwerpen is wordt flink gedebatteerd. Het is de bedoe ling dat gemeenten tijdelijk rijkssubsidie krijgen als zij nieu we initiatieven ontplooien voor thuiswonende ouderen. Voor waarde is wel dat een gemeente zelf de helft van de kosten be taalt. Voor Oegstgeest valt daar mee weinig voordeel te behalen, zo is de verwachting. In het dorp zijn de ouderenvoorzienin gen, zeker in vergelijking met andere gemeenten, al behoorlijk op peil. „Wat wil je met een ou- derenorganisatie die al 35 jaar bestaat", fluistert een dame te gen haar buurvrouw. Desondanks krijgt Van Gastel forse kritiek te verwerken. Waar om zou een gemeente de helft van de kosten moeten ophoes ten? Gemeenten hebben het al zo zwaar. „Als we nu niet aan die subsidieregeling zouden werken, krijgt u helemaal niks", is Van Gasteis weerwoord. Nieuw logo Op het verjaarspartijtje van de 35-jarige Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest onthul den burgemeester Timmers en de voorzitter van de oude- renorganisatie het nieuwe lo go van de Swoo. „Daarmee willen we uitstralen dat de Swoo met haar tijd meegaat", aldus secretaris Ekel, Het nieuwe logo zal volgens Ekel niet meteen overal te zien zijn. „We gaan wel eerst keu rig netjes ons oude postpa pier opmaken." 'Ik ga hier toch ook geen knotserig ding neerzetten?' warmond - De restauratie van de Oude Toren in Warmond gaat een kleine 57.000 euro meer kosten dan de gemeente had gepland. Voor de restauratie was eerder ruim 345.000 euro gereserveerd. Nu blijkt dat door vergaande aantasting van som mige stenen de werkelijke kos ten veel hoger uitvallen. De gemeente verwachtte eerder ongeveer 500 bakstenen te moe ten vervangen. Inmiddels blij ken dat er meer dan 2000 te zijn. De stenen die de bouwers in de middeleeuwen gebruikten, wer den in een veldoventje gebak ken. De kwaliteit was lastig te controleren: een steen die aan de buitenkant mooi hard was, kon aan de binnenkant heel zacht zijn. Bouwkundig mede werker Jan van der Ploeg van de gemeente Warmond: „Je kunt het zien als een ongare cake. In de loop der jaren is zich aan de binnenkant van de stenen vocht gaan ophopen. Als de restaura teurs nu het voegwerk willen vernieuwen, vallen er hele stuk ken steen uit de muur. En daar kan je dan ook helemaal niets meer aandoen, die stenen moet je dan gewoon vervangen. Daar door komen we dus voor extra door Judy Nihof zoeterwoude - De Stompwijk- seweg in Zoeterwoude-Dorp is een smalle dijkweg met een paar vrijstaande, niet al te grote hui zen erlangs. Daarin komt veran dering. De gemeente heeft on langs een vergunning verleend voor de bouw van twee gebou wen met elk vier appartemen ten. Ze komen op een landje waar nu nog een paar oude schuren staan. „Het is in- en in triest dat ze dót hier willen reali seren. Die twee gebouwen zijn zó kolossaal. Ze zijn niet alleen hoog, maar ook breed en diep. Het is gewoon een agressief ge heel in dit lieflijke straatje. Een dijkwoning is hier toch veel meer op zijn plaats", zegt A. van Leeuwen, die eigenaar is van het huis naast de bouwlocatie. Van Leeuwen is al lange tijd van plan om het vervallen huis, waar hij woonde met zijn ouders, te slopen en te gaan wonen in een nieuw huis op die plek. Alleen had de Zoeterwoudenaar zich de terugkeer naar zijn geboorte grond heel anders voorgesteld. De komst van de appartemen ten op het voormalige terrein van Mooijman betekent een aanslag op zijn toekomstige woongenot. Daarvan is Van Leeuwen overtuigd. De gebou wen nemen volgens hem zon licht weg en tasten zijn privacy aan, omdat ze pal tegen zijn grond aan worden gebouwd. Met de twee gebouwen is op zichzelf niets mis, vindt Van Leeuwen. „Het zijn mooie hui zen, maar ze passen niet op de ze plek. Ze zouden uitstekend staan op de Loethe. Ik snap wel dat er huizen gebouwd moeten worden en dat er woningnood is. Maar je kunt toch ook iets bouwen dat past in de omge- jn niet agressief, ste kel niet in de fik, ma- graffiti en vallen geen lastig. En han doen ze al hele- Oké, dat ze wel eens aat gooien geven ze ken toe een blowtje kunnen. Ja, toch? ongeren die avond aan de hoek van de Fruin- de Burggravenlaan Jen zich miskend. Mis- een artikel eerder in t, waarin ze als een worden afgeschilderd aantal buurtbewoners maar blijven bei- overlast. in de leeftijd van 15 tot 19 hangen elke avond van zeven tot een uurtje of half elf rond op de hoek bij het Ste delijk Gymnasium. Na school of hun werk trappen ze daar tegen een balletje. Beetje kletsen, beetje hangen, beetje keten. „We willen een vaste plek met licht en een dak boven ons hoofd", laat één van hen, Mi- chiel Walenkamp weten. „We hebben bij de waterspeelplaats in Cronesteyn gestaan, maar daar werden we steeds wegge stuurd. In het Roomburgerpark sta je tot je enkels in de bagger, dus hangen we hier elke avond rond. Maar we doen niemand kwaad hoor." Hij is dan ook op recht verbaasd als twee meisjes De winnende foto van de zesde Ernst Young fotowedstrijd laat zien hoe mooi Leiden in de regen kan zijn. Foto: T. Winkelhof. krant is het hier drukker dan ooit. Dat heeft een aanzuigende werking gehad" Fotowedstrijd En dit is 'm dan, de winnende foto in de zesde Ernst Young fotowedstrijd voor de Leidse Kalender 2003. Het thema voor de fotowedstrijd was 'Leiden zoals het is.' Gistermiddag werd de kalender gepresenteerd en werden de prijswinnaars be kend gemaakt. Deze foto is ge maakt door T. Winkelman en laat woonboten aan de Zijlsin gel zien in de regen. „Hoe mooi Leiden in de regen kan zijn, toont deze foto van de puur Hollandse woonboten langs de oever van de Zijlsingel tijdens een onweersbuialdus het bij schrift op de kalender. De vier juryleden, fotograaf Hielco Kui pers, Richard Eveleens van Ernst Young, Monioue Moot van VW Rijnland/ Holland en Ilse van Vliet van vormgever Akron waren unaniem in hun keuze. Niet minder dan 45 deelnemers stuurden de afgelopen maan den weer hun drie mooiste fo to's van Leiden in. Het duurde ruim twee uur voordat de jury leden uit de 135 inzendingen twaalf platen hadden gekozen voor de nieuwe kalender. De tweede plaats was voor een foto van de verlichte stadhuis- toren tegen een strakblauwe avondlucht, genomen door Le on Hermans. Het 'brons' ging naar Jilles de la Rie, die op het Stadhuisplein een man tussen de duiven vereeuwigde, met op de achtergrond de Korenbrug. De winnaar kan rekenen op 1250 euro De nummers twee ?"dri«kSgcn respectievelijk 750 en 500 euro. De makers van de overige foto's die een plekje in de kalender hebben gekre gen, ontvangen 200 euro. Eric-Jan Berendsen kosten te staan." Volgens Van der Ploeg waren deze extra kosten niet te voor zien. „Je kan bij een inschatting van de kosten nu eenmaal niet de hele 38 meter hoge toren be klimmen. Dat is gewoon het probleem bij torens, daar kom je soms voor verrassingen te staan." B en W willen de extra kosten voor de restauratie over de begroting van de komende 25 jaar spreiden. (advertentie) BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 A. van Leeuwen bij zijn ouderlijk huis aan de Stompwijkseweg. Ernaast komen twee gebouwen met appartementen. Foto: Hielco Kuipers ving? Zelf doe je ook je best om iets te bouwen dat hier past. Ik ga hier toch ook geen knotserig ding neerzetten?" Van Leeuwen loopt al ruim een jaar te hoop tegen het plan van projectontwikkelaar Van Wïerin- gen, die de twee gebouwen met de appartementen omschrijft als herenhuizen. In juli 2001 werd het plan voor het eerst aan de buitenwereld gepresenteerd. Ondanks een negatief advies van de welstandscommissie en protesten van elf omwonenden zette de gemeenteraad het plan door. De grote vraag naar wo ningen gaf voor de Zoeterwoud- se politiek de doorslag. Ook vonden de raadsleden de ge bouwen niet misstaan. Inmiddels zijn veel bezwaarma kers van toen afgehaakt. Van Leeuwen heeft de strijd nog niet opgegeven. Tegen het verlenen van de bouwvergunning kan nog tot en met 15 november be zwaar worden gemaakt en dat gaat de Zoeterwoudenaar zeker doen. Of hij naar de rechter stapt als zijn bezwaar niks uit haalt, weet Van Leeuwen niet. „Ik wil niet op voorhand dreigen met de rechter. Ik heb nog altijd de hoop dat de gemeente tot in zicht komt" De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de B reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tunoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 474

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15