REGIO Wapenhandel bloeide door samenwerking met overheid Lokale overheid kan meewerk^ om de maatschappij te verbeter^ Een ochtendkrant is een actuelere krant Eeuw- Nederland werkt criminaliteit in de hand Leiden steunde 'Rembrandt, hét Concert' DONDERDAG f NOVEMBEi NAVRAAG In navolging van de collega's van Haaglanden gaat de politie van Hollands Midden over op het gebruik van pepperspray. Vanaf half november moeten gewelddadige types in Leiden en omstreken op hun hoede zijn voor dit even eenvoudige als goed- .kope middel. Pepperspray is geen gas en schakelt de overtreder uit zonder dat hij of zij er letsel aan over houdt. FRANS VAN RUNS- WOU (met Leidse wortels) van de Haagse politie ver telt over zijn ervaringen met de spray. Jullie waren er vroeg bij in Den Haag. „Dat klopt. Wij werken al sinds oktober 2001 met pepperspray. Het idee was toen om het niet tegelij kertijd overal in te voeren, maar om te beginnen met enkele grote politiekorp sen. Haaglanden telt zo'n 4.000 medewerkers." Wat staat Leidse branie schoppers binnenkort te wachten? „Minder geweld. Dat klinkt misschien gek, maar het gebruik van de spray voorkomt an dere vormen van geweld. Het doet pijn aan de ogen. Je ziet weinig meer en bent tot niets meer in staat. Maar even uitwassen met wa ter en je bent weer de oude." Grijp je snel naar de pepperspray of is het een laatste redmiddel? „De spray komt niet in plaats van het gewone communiceren. Maar als praten niet meer helpt, dan waarschuw je en grijp je naar de spray. Ons korps is inmiddels zo enthousiast, dat we gemiddeld twee keer per dag naar de spray grijpen. Dat is ook elders het ge val, dus in de politieregio Hollands Midden zal het ook wel aan slaan." Gebruik je pepperspray net zo gemakkelijk als de spuitbus voor onder de oksels? „Ho, ho, zo eenvoudig is het niet. Er zijn speciale trainingen voor het gebruik van de spray. Alle gebruikers moeten het dan aan den lijve ondervinden. Zij weten dus hoe het voelt en hoe je er weer van afkomt. Vooral dat laatste is belangrijk voor een agenten: zij weten dat zij hun slachtoffers geen letsel toebrengen." Ooit zelf met dat goedje geconfronteerd geweest? „Nee, als woordvoerder van de politie blijf ik buiten schot. Maar pepperspray dankt zijn naam aan peper. Dus als ik in de keuken sta, kan ik me er wel iets bij voorstellen." foto: Vincent Jannink tekst: Tim Brouwer de Koning UIT DE ARCHIEVEN Anno 1902, Vrijdag 7 November LEIDEN - Door de Leidsche giftmengster Catharina Van Zwanen burg, bekend onder den naam van vrouw Van der Linden, of ook wel 'goeie Mie', indertijd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, is een request om gratie aan H.M. de Koningin gericht, waarin zij vol houdt geheel onschuldig te zijn. GROOT-BRITANNIË - 'Hooliganist' is de term, waarmede men te genwoordig te Londen een klasse van jeugdige straatslijpers aan duidt, wier snelle aanwas inderdaad een maatschappelijk gevaar be gint op te leveren. Deze leegloopende jongens van 13 tot 20 jaren, hebben zich onttrokken aan alle tucht van ouders of voogden. Deze bengels hoeven zich ook nimmer bezorgd te maken waar zij des avonds hun hoofd zullen nederleggen. De liefdadigheid heeft-zeker niet met dit doel - een groot aantal 'shelters' (onderkomen voor dak- loozen) opgericht. Hooliganisten zijn ware parasieten der weldadig heid, luiaards, die zich te goed doen aan hetgeen bestemd is voor werkelijk noodlijdenden; straatslijpers, die leven ten koste dergoê-, gemeente zonder iets voor haar te doen. Anno 1977, maandag 7 november LEIDEN - De tweede editie van de Taptade is een nog groter succes geworden dan de eerste al was. Afgelopen zaterdag bevolkten ruim 6300 bezoekers de propvolle tribunes. Majoretten-korps en pom- pom-girls The Fourty Four Degrees traden op in het nieuwe gala-uni form. Foto: archief Leidsch Dagblad Polo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wil) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgcverij Damiatc b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per bet^jg. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur. *a: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling 'Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haaijjpn. Leidse historicus onderzoekt onderbelicht aspect van Nederlandse geschiedenis In de Republiek der Verenigde Neder landen van 1585 draaide alles om oor logsvoering tegen het Spaans-Habs- burgse Rijk. Het Staatse leger (van de Republiek) kreeg een enorme financi ële klap toen de Spanjaarden onder leiding van de hertog van Parma de welvarende gewesten Vlaanderen en Brabant in handen kregen. Onder lei ding van prins Maurits van Oranje-Nassau en graaf Willem Lodewijk maakte de Republiek een opmerkelijke comeback. Historicus Michiel de Jong (32) uit Leiden onderzoekt in zijn proefschrift 'Staet van Oorlog' hoe de Repu bliek tussen 1585 en 1621 een omvangrijke wapen nijverheid en wapenhan del opbouwde. IN ONDER ZOEK De Republiek ontwikkel de zich tot één van de meest vooraanstaande wapenmarkten in Euro pa en dat kon alleen door een intensieve samen werking tussen overheid en kooplieden. Volgens de Jong is deze vooruitstrevende rol van de overheid een onderbelicht aspect van de Nederlandse geschie denis en opmerkelijk voor een tijd waarin de staat zich vooral inzette voor landsverdediging en rechts handhaving. Het samenspel tussen overheid en ondernemers biedt volgens De Jong een goede basis om de economi sche, militaire en staatkundige ver anderingen tussen 1585 en 1621 te analyseren. „De toename van de overheidsbemoeienis droeg in be langrijke mate bij aan de explosieve economische groei in de Gouden Eeuw. De overheid beïnvloedde op deze manier het ondernemersgedrag in het wapenbedrijf." De zestiende eeuw was vergeleken met vandaag de dag een gevaarlijke tijd. „Iedereen die een beetje geld had, liep met een mes of degen op zak", vertelt De Jong. „Van student tot hoogwaardigheidsbekleder. Zon der wapen kon je simpelweg niet rei zen. Het wapenbezit in Europa was te vergelijken met de Verenigde Sta ten nu." De behoefte aan wapens en munitie in de koopvaardij en han delscompagnieën nam fors toe. De groeiende stroom handelsschepen had extra geschut en manschappen nodig om kaping te voorko men. Ook het Staatse le ger en de oorlogsvloot moesten in sneltrein vaart van wapens en munitie worden voor zien om de oorlog tegen de Spaans-Habsburgse strijdkrachten vol te kunnen houden. De Nederlandse solda ten raakten gediscipli- neerder door invoering van tactieken met Ro meinse invloeden. „In 43 stappen leerden ze hun musket te laden en af te schieten", weet De Jong. „Daarbij wissel den ze elkaar af door steeds achter in de rij aan te sluiten, de zoge naamde contremars." Directe veldslagen wer den vervangen door langdurige stadsbelegeringen. Om de steden sneller te laten capituleren, werden de stadswallen gebombardeerd. „Vaak was één bres in de muur vol doende waardoor een bestorming overbodig werd. De stad wist dan dat het afgelopen was." Betere disci pline en grotere vuurkracht maakten efficiëntere oorlogsvoering mogelijk. Ook de vloot vernieuwde. Er was be hoefte aan grotere schepen die lan ger op zee konden blijven. Dat stelde hogere eisen aan de scheepsbouw- techniek. De ontwikkeling van jach ten en spiegelschepen leidde tot een nieuwe, gespecialiseerde oorlogs vloot. In 1597 kon deze vloot zich qua bewapening meten met de Brit ten. „De schepen moesten beweeg lijk zijn en de vijand dicht kunnen Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Michiel de Jong. naderen voor een succesvolle ente ring." Uiteindelijk vochten schepen in de zeventiende eeuw steeds meer op de lange afstand en verdween de betekenis van het enteren. Door al deze facetten groeide de wapenhandel razendsnel. Het staatsapparaat gebruikte ruim ze ventig procent van zijn budget ter ondersteuning van leger en vloot. De Republiek voelde de noodzaak zelf wapens te gaan maken en onafhankelijk te worden van wapenleveran ties uit onder andere Duits land en Luik. Binnen de bestaande nij verheid ontstond een ei gen wapenproductie. Loodgieters, timmer lieden en grofsmeden gingen ook wapens maken, die de over heid gretig afnam. Ook trok het vele werk ambachts lieden uit het bui tenland. De kos ten waren hoog en productie en handel werd door een kleine groep kooplieden en ondernemers ge organiseerd. De financiële proble men kwamen echter snel. „Door de grote vraag naar grondstof fen als koper, zwavel en salpeter, stegen de prijzen explo sief. De overheid hielp de onder nemers een handje door grondstoffen uit voornamelijk Polen en Zweden op te kopen en als afnemerskrediet aan de kooplieden te verlenen. De prijzen werden hierdoor gedempt." Om ondanks de onveilige situatie en financiële nood risicovolle handels reizen naar Afrika en Azië mogelijk te maken, leende de staat man schappen en wapenmaterieel aan kooplieden uit. Zo kwam dertig pro cent van de bewapening van de VOC „Het bela Republiek vf te veel! handelsbevs De staat Ir wel de intensievf aan", steltf Michie Foto: Marnit uit staatsarsenalen. Deze overheids bemoeienis is zeer opvallend en vol gens De Jong niet los te koppelen van de landsbelangen en spectacu laire groei van de koopvaardij. „Het beleid van de Republiek in die tijd wordt door historici nog te veel ge zien als handelsbevorderend zonder daar zelf een intensieve bijdrage aan te willen leveren", vindt De Jong. „De overheid probeerde wel degelijk knelpunten voor ondernem? tp npmpn F SCHRIJVENDE LEZERS Als schakel tussen vraag en*V waren ondernemers in het p landse wapenbedrijf crucia'c verden een essentiële bijdr^l de maritieme en militaire rj en de handelsexpansie in di Esther Hartenberg IC tl Op de uitgebreide berichtge ving naar aanleiding van de overval op een Amsterdams filiaal van Albert Heijn, en de aanhouding van de dader die daarop volgde, wil ik rea geren. Je kunt eindeloos cis- cussiëren over de vraag wie er nu eigenlijk in deze kwes tie dader en slachtoffer was. Maar wat mij betreft sloeg één persoon in het publiek bij het tv-programma B&W de spijker op z'n kop. En wel met de zin: 'Als die overval niet had plaatsgevonden, was er niets aan de hand ge weest'. Nu worden er twee (in veel ogen onschuldige) mannen terechtgesteld omdat ie mand de brutaliteit had de wet te overtreden. Zolang wij overvallers, dieven, moorde naars etcetera blijven verde digen en hen zelfs de moge lijkheid geven om flinke be dragen schadevergoeding te eisen, werken wij de crimi naliteit in de hand. J.P. Stuart, Leiden. t- In het Leidsch Dagblad van vrijdag 25 oktober trof ik op de pagina Kunst Cultuur een artikel aan over Leyden Art Fair, te houden in de Groenoordhallen. Daarin komt organisator Richard Kempff aan het woord. Het trof mij al direct dat deze heer Kempff vindt dat er veel kinnesinne is in de Leidse kunstwereld. En dan sleept hij er vervolgens ook nog on ze Rembrandt bij, schilder van wereldfaam, bekend bij iedereen. Bij de naam Rembrandt merkt Kempff op dat er al veel plannen zijn gemaakt om Rembrandt te promoten maar dat dit geen resultaat heeft opgeleverd. Om vervol gens op te merken dat dat komt omdat de gemeente Leiden er niet aan meewerkt. Klaarblijkelijk is Kempff geen echte Leidenaar, anders had hij toch wel uit de vele publi caties kunnen weten dat een groep echte Leienaren op vrijdag 28 juni van dit jaar 'Rembrandt, hét Concert' kon presenteren in de Hoog landse Kerk, met medewer king van bekende musici. Hoewel ik van huis uit niet altijd zo'n type ben om de gemeente Leiden lof toe te zwaaien, wil ik hier graag een uitzondering op maken. Want, geachte heer Kempff, de gemeente Leiden heeft dit project wel degelijk gesteund met een bijzonder fijn ge baar. Henny Kwik, Leiden. De media meldden recent dat er sinds de jaren '80 in ons land zo'n 175 gevallen van zinloos geweld, al of niet met dodelijke afloop, hebben plaatsgevonden. Zoals bekend is het tragisch ge beuren in Venlo het laatste in die opsomming. Zoals gebruikelijk voert dan tel kenmale een aantal deskundi gen en ondeskundigen oeverlo ze discussies die eindigen met doorgaans onbruikbare oplos singen. Doorlopend attendeert men ons op begrippen als 'nor men en waarden' en 'respect voor de ander'; tegelijkertijd is het wachten op het volgende slachtoffer. Ik realiseer mij terdege dat ik met deze reactie eveneens in zo'n opsomming plaatsneem, maar toch wil ik er wel iets over kwijt. Op het geweldige com plexe terrein van de huidige ge- weldsbestrijding ben ook ik niet deskundig. Wel schaar ik mij graag achter hen, die stellen dat er ergens met iets begonnen moet worden. Het is mijn me ning dat de eerste stap daar ge zet moet worden, waai- mogelijk succes kan worden geboekt. Dus bij ouders en opvoeders, direct gevolgd door advies en bijstand van het onderwijsveld en de politiek. Dit brengt mij tot het volgende. In het Leidsch Dagblad van 25 oktober las ik dat ondanks het korte bestaan van het Noord- wijkerhoutse jongerencentrum X-out, voorzichtig van succes mag worden gesproken. Succes in die zin dat jongeren in de soms moeilijke leeftijd van 12 tot 16 jaar daar begeleid bezig kunnen zijn. Zij zijn dan tevens van de straat en hebben mis schien minder of geen behoefte zich aan te sluiten bij groepen hangjongeren of erger. Vandaar dat ik het verzoek van mevrouw De Kan aan de ge il d meenteraad, om verni van de openingstijd eiu_ king van het managen derschrijf. Natuurlijk z honorering van dit verf moeten blijken of een effect sorteert, maar ei 1 altijd kosten die voor li gaan. Wanneer door df tering maar twee of di ren van 'het slechte p« nen worden geweerd, investering waard. Waar onze lokale oveifi inbreng nog eens wil 1 tot het zogenaamde v denscheppende belek in zakert cds genoemd een (financieel) stapje L gaan. Het kan een bijt f*1 tekenen in het gezam< een om onze maatsrh gen om onze maatsch veranderen en indien te verbeteren. N Noordv UITGELICHT t,\ Journalisten staan graag in de krant. Met een 'vet te' primeur, een uitgeba lanceerde nieuwsanalyse of een knap geschreven interview willen zij de le zer dagelijks verrassen, boeien en informeren. Journalisten staan niet graag in de krant. In ieder geval niet als onderwerp van nieuws. Dinsdag meldden wij u op de voorpagina dat een reor ganisatieplan voorziet in het schrappen van ar beidsplaatsen bij de re dactie van het Leidsch Dagblad. Niet omdat de redactie graag met een kleiner team wil werken, maar omdat de uitgever zich om financieel-eco- nomische redenen ge dwongen ziet te sferen. Het slechte nieuws is dat er bij de redactie banen verdwijnen. Het goede nieuws is dat de krant in 2004 een overstap maakt naar de ochtend. Hoezo 'goed' nieuws, denkt u als lezer. 'Naar mijn mening is helemaal niet ge vraagd.' 'En het bevalt mij bovendien uitstekend om de krant 's middags te ontvangen.' Ik wil proberen u inzicht te geven in onze motie ven om op termijn een ochtendkrant te maken. Kranten verkeren in zwaar weer - grofweg doordat minder mensen kranten lezen en doordat er tegelijk ook minder re clame-inkomsten bin nenkomen. Van de kran ten hebben avondkranten meer last van de terug loop in abonnees dan ochtendkranten. En on der de avondbladen ver liezen regionale avond kranten al geruime tijd de meeste lezers. Kortom, het perspectief van een avondkrant is beroerd. Deze krant denkt met een overstap naar de ochtend op termijn lezers te win nen. Die verwachting is gebaseerd op gedegen onderzoek. Enquêtes on der krantenlezers wijzen uit dat jongere lezers - en dan vooral de categorie jonge gezinnen - een af nemende interesse heb ben in een avondkrant. De tijd die zij hebben om de krant te lezen is dom weg te kort. Deze catego rie lezers heeft wel inte resse in een ochtendkrant omdat die 's ochtends bij het krieken van de dag op de mat ligt en de hele dag vers blijft. Als avondkrant die 's och tends vroeg 'sluit', moet het Leidsch Dagblad trouwens noodgedwon- ger„veel nieuws van de vorige dag brengen. De redactie vindt dat al heel lang een onaantrekkelijke situatie. In een tijd dat nieuws via radio, televisie en internet steeds sneller circuleert, wil je als krant niet onnodig achterlopen. Voor de redactie van deze krant is er nóg een reden te kiezen voor een ver schijning als ochtend blad. De regionale kran ten waarmee het Leidsch Dagblad voor de uitwisse ling van nieuws nauw sa menwerkt, zijn langza merhand bijna allemaal ochtendkranten. Deze si tuatie leidt ertoe dat de avondkranten steeds minder worden bediend en daardoor steeds vaker 'oud' nieuws - dat wil zeggen: njjuws van de vorige dag - moeten brengen. De redactie denkt met een overstap naar de ochtend een ac tuelere, en dus een inte ressantere, krant te ma ken. En een krant die ook door meer lezers zal wor den gelezen. Wij realiseren ons zeer wel dat wij met deze be slissing het leesritme van veel abonnees verstoren. Gisteren berichtte een vaste lezer ons dat hij met zijn vrouw iedere dag rond de klok van drie uit ziet naar de bezorging van de krant, om die ver volgens „onder het genot van een glaasje port sa men te lezen". Deze re dactie prijs zich gelukkig dat het Leidsch Dagblad voor veel lezers diigelijks een welkome ei 'vriend' is. Ma; krant kan niet het feit dat de grijpend verant steeds meer lez< scheid nemen avondkrant moi op zoek naar ni( zers. Als trouwe wilt u tenslotte het Leidsch D; bestaan. Ik hoop dat u b( voor onze motii straks - in de lo< 2004 - de overst de ochtend met maken. Ik hou 1 deze plek met r< jüj op de hoogte va wikkelingen. Kees van der Ma hoofdredacteur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14