'PCM moet vrezen voor de toekomst' Wondermooie, wonderlijke tragikomedie 'Niets te lang doen in dit v; MEDIA Doven willen ondertitels Nederlands Elftal terug Mediacommissariaat gaat TROS-cruise onderzoeken Nederland 3 richt in vooravond op je KRO heeft 1200 hel< Bonden: gedwongen ontslagen onafwendbaar RTL 4 gaat door met tv-serie IC Luyckx wordt zenderbaas Radio 3FM Belgische VRT koopt Hartslag van de NCRV amsterdam/anp - Het voortbe- staan van PCM Uitgevers loopt gevaar. De uitgever van kranten, huis-aan-huis bladen en boeken moet door de financiële situatie vrezen voor de toekomst. Dat is de conclusie van oud-Vendextop- man A. van der Zwan die namens de vakbonden en de Centrale On dernemingsraad (COR) onafhan kelijk onderzoek deed naar de uitgever. De vakbonden en PCM verschil den van mening over de situatie van PCM. De uitgever zei dat het voortbestaan in gevaar was, de vakbonden en COR dachten daar anders over. Van der Zwan geeft in zijn rapport PCM gelijk. Hij komt met vier aanbevelin gen om het bedrijf weer gezond te maken, waaronder het dure bedrijfspand van PCM in Am sterdam verlaten. Het holding kantoor, waaronder de raad van bestuur, van PCM kan best wor den afgeslankt, aldus Van der Zwan. De vakbonden en de Centrale Ondernemingsraad (COR) had den gisteren overleg met de raad van bestuur van PCM over het sociaal plan. Voor ongeveer dui zend medewerkers van PCM dreigt beëindiging of verande ring van het werk. Ontslag Voor alle 341 mensen die bij de Amsterdamse krant Het Parool en de huis-aan-huistak Week media werken is collectief ont slag aangemeld bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). 15 November is de einddatum voor Het Parool en Weekmedia. Dan moet er een overnamekan didaat zijn voor de kranten. Er zijn nog twee kandidaten over die de Amsterdamse krant wil len overnemen: De Vlaamse Persgroep en Quote Holding. De Vlaamse Persgroep wil geen commentaar geven. M. van den Biggelaar van Quote Holding is al op de redactie van Het Parool geweest voor een presentatie van zijn plannen met de mid dagkrant. Verder wil hij geen commentaar geven. FNV Kiem onderhandelaar L. Brug noemt het overleg van gis teren met de COR succesvol. „We hadden twee voorwaarden vooraf en die zijn ingewilligd door PCM", aldus Brug. Zo heb ben de vakbonden voor elkaar gekregen dat voor iedere mede werker die ontslagen wordt, ui terste inspanning wordt gele verd om ander werk te vinden. „Gedwpngen ontslagen zijn he laas niet uit te sluiten", zegt Brug. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Het Commissariaat voor de Media gaat de reisjes die de TROS voor haar leden orga niseert, tegen het licht houden. Bij de 'omroeppolitie' heerst twijfel, of de financiering van dergelijke activiteiten wel op de juiste manier gebeurt. De TROS organiseert sinds jaar en dag onder andere winter sportreizen naar bijvoorbeeld Oostenrijk, verder is de TROS actief met Rijnreizen (afgelopen mei nog in de buurt van Keulen) en over enkele dagen gaat een grote groep van zo'n zevenhon derd TROS-leden met het vlieg tuig naar Miami, voor de start van een één week durende crui se (kosten slechts 1100 euro in clusief vliegreis heen en terug en verblijf) die voert door de Cari- bean en New Mexico. De TROS- leden worden geamuseerd door artiesten als Frans Bauer, Mari anne Weber, BZN en Lee To wers. Dergelijke activiteiten mogen absoluut niet worden gefinan cierd uit het omroeppotje. Het televisiepotje is alleen maar be doeld voor het maken van ra dio- en televisieprogramma's. Publieke omroepen zijn wel vrij om bepaalde activiteiten te ont wikkelen (reizen organiseren, cd's en boeken verkopen), maar dan moet de financiering daar van wél komen uit de vereni ging- „Bij de TROS hebben ze nu een soort mengvariant bedacht. Want ze zeggen dat de reizen gefinancierd worden door de vereniging, maar ze maken er wel tv-programma's van. Ik wil weten hoe het een en ander fi nancieel in elkaar steekt," aldus commissaris financieel toezicht Inge Brakman. „Ik wil er zeker van zijn dat de financiering van dergelijke reizen volledig buiten het programmabudget omgaan. Er moet dus uit de boeken blij ken, dat er een heldere schei ding wordt gemaakt." Een woordvoerder van de TROS zegt zich geen zorgen te maken over het onderzoek dat het Commissariaat voor ogen heeft. De opnamen op het cruiseschip komen uit het tv-budget, de rest wórdt betaald door de vereni ging- hilversum/mediaredactie - Do- ven en slechthorenden willen dat SBS 6 de live-wedstrijden van het Nederlands elftal onder titelt. Sinds niet de NOS, maar SBS 6 de wedstrijden uitzendt, kunnen doven en slechthoren den het commentaar niet meer volgen. Het Samenwerkingsverband Ondertitel Alle Programma's! (SOAP!) heeft daarover in juni al een klacht ingediend bij SBS 6. Tot nu toe kreeg SOAP!, waarin heel doof en slechthorend Ne derland verenigd is, geen reactie op het verzoek. SOAP!-secretaris Joop Beelen: „Wij overwegen nu SBS 6 een gele kaart te geven, maar de invulling daarvan is nog niet duidelijk." Toen de NOS de uitzendrechten van interlands van het Neder lands elftal nog had, konden do ven en slechthorenden de wed strijden integraal volgen via tele tekstpagina 888. „De Publieke Omroep doet het best aardig met de ondertiteling", vindt Joop Beelen. „Maar dat komt ook doordat de overheid wil dat zoveel mogelijk burgers toegang moeten hebben tot een gevari eerd media-aanbod. De com- merciëlen onttrekken zich na tuurlijk aan overheidsbemoeie nis." Hoofd ondertiteling van de NOS, Sjokean Oosterbaan, be grijpt dat de commerciëlen niet zomaar tot ondertiteling over gaan. „De programma's die van te voren opgenomen zijn, geven geen probleem. Er zijn genoeg bureaus die die programma's kunnen ondertitelen. Live-pro- gramma's zijn van een andere orde. Daar heb je een hele infra structuur voor nodig." De re dactie van Oosterbaan bestaat uit zestig mensen. Er bestaat geen opleiding voor mensen die live-ondertiteling verzorgen. „Wij zijn wel tussen de één en twee jaar bezig om mensen intern op te leiden. Om live te gaan ondertitelen is voor de commerciëlen dus een hele grote stap en een enorme inves tering", zegt Oosterbaan. Toch gaat het hier volgens haar duidelijk om een maatschappe lijk belang. „De groep slechtho renden wordt steeds groter. Bij na tien procent van de Neder landse bevolking is auditief ge handicapt. Het gaat om een groep van ongeveer anderhalf miljoen mensen." Hoofd sport van SBS 6 Lex Mul ler weet van geen klacht. „Ik vind het vreemd dat ze gelijk een klacht hebben ingediend. Als ze eerst gewoon zouden vra gen om ondertiteling zouden we kunnen kijken hoe en of dat mogelijk is." hilversum/mediaredactie - Ne derland 3 wil de vooravond ver sterken. Volgend najaar brengt de zender een nieuw program ma op de buis dat is bestemd voor een jong publiek. Met het nieuwe programma, waarvan invulling en presenta toren nog niet bekend zijn, wil Nederland 3 de jonge kijkers vasthouden die nu vaak afhaken als het Jeugdjournaal om zeven uur afloopt. Het plan is één vai len die de bespelei land 3 de komem bespreken met hu manager Hans val voormalige lid vanl Bestuur van Publf werd gisteren benj nieuwe functie, met NPS, VARA, vi^, het profiel van hl progressieve' derd pend moeten verste hilversum/mediaredactie - Ruim 800 mensen zijn door het Nederlandse publiek in oktober bij de KRO voorgedragen als held. Eerder dit jaar kwamen bij de omroep al 400 namen van helden binnen. De KRO riep mensen op om hun helden kenbaar te maken voor de campagne 'Laten we 2002 een nieuw gezicht geven'. De omroep bracht aan het begin van dit jaar een poster uit met daarop 365 heiligen/helden. Binnenkort verschifr me we posters met I nieuwe helden. VolbOF hebben mensen bhoII voorbeeldfiguren npmrr turen en zekerhedeb1^ vallen in de snel v samenleving. Uiteindelijk wordt ber in een speciale zending met prese ta Witzier en Fons i0'oi het publiek dé held sten kozen. naci hilversum/mediaredactie - De RTL 4-ziekenhuisserie IC, die op 9 september de primeur beleef de, komt volgend seizoen terug met een nieuwe reeks afleverin gen. De kijkcijfers geven aanleiding voor dit besluit. Wekelijks trekt de dramaserie gemiddeld meer dan een miljoen kijkers. De laat ste aflevering van de lopende, dertiendelige reeks staat gepro grammeerd voor maandag 2 de cember. IC speelt zich af op de intensive care van een middelgroot zie kenhuis. Iedere aflevering biedt een afgerond verhaal. Om IC zo realistisch mogelijk te kunnen maken, hebben zowel de schrij vers als de acteurs stage gelopen in ziekenhuizen. Hilversum - Florent Luyckx (39) wordt zendercoördinator van Radio 3FM. De raad van bestuur van de Publieke Omroep heeft hem gisteren benoemd. Luyckx, nu nog marketing direc tor bij Zomba Records Holding, begint per 1 januari. Hij volgt Paul van der Lugt op, die bij de regionale omroep Utrecht is gaan werken. Tot het aantreden van Luyckx is Kees Toering (zendercoördinator Radio 2) waarnemend zendercoördinator bij Radio 3FM. Hartslag. Foto: GPD hilversum/mediaredactie - De Belgische publieke omroep, de VRT, heeft meteen na de eerste uitzending van Hartslag beslo ten de nieuwe 10-delige zieken huisserie van de NCRV aan te kopen. De VRT wil in'december al de vijf beste afleveringen gaan uit zenden. Het uitzendschema biedt op dat moment geen ruimte om alle 10 de afleverin gen uit te zenden. Daarom wordt in 2003 de serie als geheel op tv gebracht. De VRT toonde zich zeer onder de indruk van de kwaliteit van de verhalen en het goede acteerwerk. Daarom is besloten Hartslag meteen aan te kopen en zo spoedig mogelijk uit te zenden. Vrijdag 1 novem ber was de eerste aflevering van Hartslag te zien bij de NCRV met in de hoofdrol Chris Zegers, Alwien Tulner en Romijn Co- nen. Hartslag vertelt het verhaal van twee jonge artsen, Daan en Arend, en internist Julie in het middelgrote ziekenhuis Klein Venetië. De twee artsen in oplei ding strijden niet alleen om de enige opleidingsplek in het zie kenhuis maar vallen ook allebei voor de charmes van Julie. American Beauty: aanklacht tegen Amerikaanse droom droom. De critici vonden de film van regisseur Sam Mendes als aanklacht een nogal holle bedoening, waarbij de kijker toch eerder wordt gedwongen tot een lach dan een frons. Wel licht komen de pretenties van de makers niet voldoende tpt bloei en had het allemaal wat zwartgalliger gekund, American Beauty blijft een wondermooie en wonderlijke tragikomedie. „Binnen een jaar ben ik dood", zegt Lester Burnham (Kevin Spacey) in het begin van de film. „Maar eigenlijk ben ik al dood." Lester heeft duidelijk geen ple zier meer in het leven. Zijn baan als copywriter heeft weinig om het lijf en ook het gezinsleven laat te wensen over. Echtgenote Carolyn (Annette Bening) vol doet perfect aan de karikaturale stereotype van de Amerikaanse tuthola. Ze houdt de tuin bij, zorgt dat het huis er smetteloos uitziet en maakt zichzelf h' haar omgeving wijs dat het leven fijn is als je maar wellevend en ge zellig doet. Haar adolescente dochter Jane (Thora Birch) lijkt voor haar de functie te hebben van een noodzakelijk rekwisiet in het gezinsleven. Lester is net zo'n 'loser' als zijn vrouw, maar hij durft de misluk king van zijn leven tenminste onder ogen té zien. Iemand die gelukkig getrouwd is, zegt niet dat masturberen onder de dou che het piekmoment van zijn dag is. Een onverwachte ont moeting zorgt voor een omme keer in zijn leven. Jane en haar vriendin Angela maken deel uit van een groepje cheerleaders dat de thuiswedstrijden van het schoolbasketbalteam opluistert. Angela is het mooiste meisje van de klas en fotomodel in wor- ding. Lester raakt tot over zijn oren verliefd en wordt een ander mens. Hij werkt aan zijn condi tie, zodat Angela mettertijd zijn gespierde borstpartij zal kunnen bewonderen. Hij neemt ontslag, begint te blowen, koopt de cult- auto die hij altijd al had willen hebben, en duikt zijn oude pla tencollectie in. In plaats van on der de douche masturbeert Les ter nu in bed, naast zijn vrouw. Een navrant detail van Lesters wederopstanding is echter dat hij verliefd wordt op een meisje dat zo plastic is als maar moge lijk. Haar medescholieren heb ben dat door, de buurjongen ook, maar Lester heeft eindelijk echte schoonheid gevonden. Dat is triest. Het ongewone verhaal van American Beauty zit vol opmer kelijke momenten en wendin gen. De afloop zullen we niet verklappen, al zijn de verrassin gen die Mendes voor de kijker in petto heeft van een andere orde dan de vrijblijvende piotkunstjes en vernuftige ontknopingen die we tegenwoordig vaak zien. Eric de Bie American Beauty, vanavond, Net 5, 20.30 uur. Frédérique Huydts: „Het is niet gemakkelijk om in deze wereld steeds maar weer werk te vinden." Foto: GPD Frédérique Huydts neemt 'afscheid' van serie Meiden van De Wii° Wat er overblijft van vijf maanden hard werken aan Meiden van De Wit? De ogen van Frédérique Huydts (Roos de Wit) liggen een tikje in het vocht. „Ik heb een bal in m'n buik, moet ik u bekennen. We heb ben met z'n allen al die tijd heel intensief met elkaar opgetrokken. Het is raar dat het nu ineens is afgelopen. Dat het nu plotseling ophoudt met de mensen aan wie ik me ondertussen zeer heb gehecht. Angela (Schijf) en Eva (Duijvestein) zijn werkelijk fantastische meiden. Ik wou dat ik ze als zusjes had." door Gijsbert Spierenburg Hilversum - Het is herfst in Am sterdam. De storm heeft huisge houden. Niet per auto, niet per taxi, maar per fiets verschijnt Frédérique Huydts in het grand café. Een hoog opgestoken kraag, een coltrui. Rode wangen, koude handen. Gelukkig is er koffie met een koekje en, op ta fel, een weekblad met een curi eus citaat van cabaretier Jan Jaap van der Wal: 'Voetballers krijgen twintig keer per dag een bal tegen hun hoofd, dus mag je niet verwachten dat daar ook nog eens iets zinnigs uit komt'. Mooie man, mooi programma, zwijmelt Frédérique. „Schitte rend is het optreden van Jan Jaap in Dit was het nieuws. Er is ontzettend veel onzin op televi sie, maar als Jan Jaap komt, kijk ik. Ik lach me helemaal gek om die jongen, trouwens ook om die andere twee, Harm Edens en Raoul Heertje. U mag best we ten dat ik zelden televisie kijk. Het is er. Het is lekker, soms. Als ik me verveel, knal ik 'm aan. Als ik niet kan slapen, zap ik. Maar ik kan makkelijk zonder. Televi sie is voor mij eigenlijk voorna melijk effe lekker nergens aan denken." Het is de ochtend na de avond van het weemoedig afscheid van de crew van Meiden van De Wit (NET 5). „Gisteren hebben we de laatste draaidag gehad. Het is zwaar geweest, heel zwaar. Maar ik vind het een enorme luxe om te klagen 'oh, ik ben zo hard aan het werk" als je je werk leuk vindt. Ik zeg niet dat het makke lijk is. Het is pittig. Je moet scripts lezen, je moet scènes le ren, je moet jezelf in acht ne men en je moet op tijd naar bed, want anders haal je ge woon het eind van de week niet. Het is pittig, maar leuk". Niet klagen De drie dochters van Klaas de Wit verheugden zich vorige week zondagavond in de be langstelling van bijna één mil joen televisiekijkers. „Zo uitzon derlijk is dat kijkcijfer nu ook weer niet. Integendeel. Naar de eerste twee afleveringen hebben ook veel mensen gekeken, bij mijn weten zelfs iets meer dan één miljoen. Het is een verheu gend aantal. We mogen inder daad niet klagen. We zijn blij, lo gisch als je met z'n allen vijf maanden lang met hart en ziel aan zo'n product hebt gewerkt." En een tikje opgelucht mis schien, de productie heeft na melijk een aardig centje gekost (vijf miljoen euro). „De exacte bedragen ken ik niet, maar vol gens mij valt het heel erg mee. Het behoort in elk geval niet tot de duurste series. Ik hou me verre van dat soort informatie. Dat laat ik graag aan de produ cent over." „Zoals ik het zie: ik denk dat de mensen in het land er gewoon behoefte aan hebben om weer eens lekker onderuit te zitten voor een goede dramaserie met een leuk plot. Al die politieke debatten op televisie, al die el lende steeds rond de LPF - men is er moe van, heb ik de indruk. Hoeveel ziekenhuisseries zijn er wel niet? Hoeveel politieseries hebben we? Hoeveel soaps? Al dat voetbal op televisie? Meiden van De Wit is eindelijk weer iets geheel anders. Een dramaserie die herinneringen oproept aan Oud geld of aan De fabriek. Kwalitatief goed drataia, op loca tie gefilmd, is sowieso schaars op televisie. 'Prachtig) eindelijk weer een mooie serie'. Dat soort reacties krijgen we. Leuk;Tekker, enig - daar blijven de mensèn kennelijk nog voor thuis. Twaalf afleveringen lang." Meiden van De Wit scoort. „Het is altijd maar weer afwachten hoe zo'n serie wordt ontvangen. wij: Er zijn tegenwoordi ders, zoveel prograij weet ik zelf van gekirde niet waar ik naar mi 01 Vaak kijk ik naar de weet ik zeker dat de ma's goed zijn. Op landse tv zie ik te w van bij voorbeeld hi g| Absolutely fabulous !Ch; de Engelsen, ook dein de Italianen verstaaf om met een script i Om met heel weinigwo moois te maken.pie Frédérique Huydts Haagse Benoorden! haar opleiding aan school in Maastrich sie maakte ze haar brug. Zestien maan^g' ook te zien in Goed( 21 slechte tijden. Niet tour lukkig maar? „Je mP lang doen in het vafsoi thans mijn mening: Am zig blijven. Steeds vv Die uitdagingen aangrijl 0|r kwaad woord overif mijn collega's die GTST blijven hangt, gemakkelijk om in steeds maar weer wjz.; den. Er zijn natuurlllefa die een gezin hebbt houden. Er moet bi plank komen. Zelf een leuke ervaring, gegeven moment Had ik het wel gezii wat anders. Het thi voorbeeld. Zo ben i] in mekaar. Steeds in mezelf - dat is w< Hilversum - De film American Beauty was in 2000 de grote winnaar tijdens de uitreiking van de Oscars. De bijzondere verfilming van een disfunctio neel gezin in een typisch Ameri kaans voorstadje sleepte maar liefst vijf beeldjes in de wacht, waaronder die voor beste film en beste regie. Over de Oscar voor hoofdrol speler Kevin Spacey is weinig discussie mogelijk. Hij schittert als een veertiger in een midlife crisis, die zijn ankers loslaat en onderwijl zijn oog laat vallen op de zestiénjarige vriendin van zijn dochter. Over de overige Oscars, met name die voor beste film en meest originele scenario, is vooral in de Verenigde Staten nog even nagepraat. Niet zo gek natuurlijk, want American Beauty neemt vooral een loopje met de Amerikaanse Kevin Spacey won voor z^'è rol in American Beauty een Osuft. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10