Verslagen door Bush-effect BUITENLAND Israël: alles draait om het karakter van de staat Concorde duikt 7.000 meter naar beneden s doden door jsies Spanje Alle seinen stonden van meet af aan op rood voor Democraten Het zekere voor het onzekere Britse Hogerhuis voor adoptie door homo's Turkse winnaar tegen aanval op buurland Irak 'Regering Jemen gaf toestemming voor CIA-aanval' Dodelijke kettingbotsing Overeenstemming over weren bloeddiamanten - Twee explosies in de estelijke Spaanse regio lebben gisteren twee ,het leven gekost en een Jian 12 en zijn vader ver- le explosieven zaten in ,gjs. De autoriteiten slui- Tuit dat de aanslagen naskische ETA of een erreurorganisatie zijn [vj. De eerste ontploffing :rm voor toen de jongen P.ivader naar buiten liep, P \akketje bij het hek op en uur later kwam een fy; van in de vijftig om ;Syrouw een pakje pakte. sferen Russen )kenhuis l^'- Driehonderd men- ncwie 222 kinderen, zijn .^id-Russische streek ar met vergiftigingsver- ceien in ziekenhuizen op- n n. Dat heeft het persbu- ,-Tass vanochtend ge- *Jmmige patiënten zijn org aan toe. De oorzaak ^jergiftiging is nog niet 'De slachtoffers lijden Sejge koorts en moeten ^n. De eerste gevallen iftiging waren maan- jd geconstateerd in de ropotkin. Gisteravond de meeste slachtoffers "pen in ziekenhuizen in rige plaatsen. jnaanden voor «e oud-spion it De Britse ex-spion ;enayler is gisteren ver erf tot zes maanden cel e tiet verkopen van s heimen aan een krant, bazou bijzonderheden ïructiviteiten van de con- eeagediensten hebben 1 t»e ex-spion beweerde inkeer dat M15 dossiers naan Labour-politici en ïe mon. Ook zou de veen mislukte poging ondernomen een aan- le legen op de Libische middafi. ïft jachten van eiag opgepakt De Franse veiligheids- Jseft acht mensen aan- Jin die worden verdacht okkenheid bij de zelf- e inslag op een synagoge oninesische Djerba, waar- Ie ril negentien mensen [g^ien, vooral Duitse toe- ie(e aanslag is later opge- Se al-Qaeda, het netwerk ma bin Laden. De ver- ge, werden gearresteerd in aj- het zuidoosten van j<c Documenten die tij- :ieactie in beslag werden j fi, lijken een direct ver gouden met deze aan- us het ministerie van ceindse zaken. bten Fiji aan erij schuldig /Ol tefp de Fiji-eilanden in de [e(caan heeft een militaire ik vandaag vijftien sol- =huldig bevonden aan De vijftien krijgen later ig hun straf te horen. In 11ste geval kunnen ze ter Urden veroordeeld. De lamen eind 2000 deel ^opstand tegen de mili- ling van Fiji. Acht sol- 111 Vamen het leven. De kwam een half jaar na tsgreep die tot het ver fde van de eerste etni- ,erlische premier van Fiji. van de coup, George werd eerder dit jaar ^eeld tot levenslang. tl arrestatie inslag op Bali ^a - De Indonesische Jceeft opnieuw een arres- ïfricht in het onderzoek aanslag op Bali. De ar- 6 de eigenaar van een isje dat bij de terreurac- _J>ruikt. De wagen'stond deur van de disco die inslag werd verwoest. ij aanslag kwamen meer V mensen om, vooral mders. De politie ver- a 2 eerder tekeningen van ^Jachten. Het is niet dui- de eigenaar van het 'eiin van hen is. Eerder politie twee mannen >^bp de tekeningen lijken. vernietigen aat met laser e <GTON - De Amerikaanse ^Ichten zijn er gisteren in ;t7 met een mobiele laser r9schoten artilleriegra- e irernietigen. Het was de !:eeer dat een artilleriegra- Mens de vlucht is onder door een laser. De gerin- ai\ng van het projectiel, 'ineerd met het feit dat warmte afgeeft, maakt 4ens het leger bijzonder om het te traceren. Het een Amerikaans-Israë- e*kmenwerking, is eerder 1getest tegen Katoesja- ^1, waarmee het noorden '"tei vanuit Libanon gere- leschoten. woensdag 6 november 2002 parus/afp - Onder passagiers van een Fran se Concorde is begin deze week paniek uit gebroken toen een van de motoren tijdens een vlucht van New York naar Parijs uitvieL Het vliegtuig maakte boven de Atlantische Oceaan een duikvlucht van 7.000 meter en nam flink gas terug. Op de drie overige mo toren zette de piloot de reis voort. Het incident komt tweeënhalf jaar na het ongeluk met een Franse Concorde in Parijs, waarbij alle 109 passagiers omkwamen. Naar aanleiding van dit ongeval stonden de supersonische toestellen van Air France en British Airways maanden aan de grond en werden de toestellen veiliger gemaakt. De Franse Concorde was maandag onge veer halverwege, toen een van de motoren het begaf. De plotselinge daling veroorzaak te de nodige paniek in het toestel. Volgens een van de passagiers ging er aardewerk aan diggelen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Met een vertraging van een uur kwam het toestel in de Franse hoofdstad aan. Er is inmiddels een onderzoek naar het inci dent begonnen, zo maakte Air France giste ren bekend. Een woordvoerder van British Airways zei niets te weten van het voorval. Hij voegde eraan toe dat de Britse Con cordes gewoon volgens schema blijven vlie gen. De Concorde is het enige passagiersvliegtuig dat sneller gaat dan het geluid. Er gaan ruim honderd mensen in, en een vlucht van Eu ropa naar Amerika duurt maar een paar uur. Het toestel vliegt bij supersonische snelheid op 17.000 meter hoogte. Op 10.000 meter wordt er langzamer dan het geluid gevlogen. door ome correspondent Ans Bouwmans Washington - Het was een rare verkiezingsavond, zeg maar ge rust nacht, in Amerika. De televi siezenders hadden geen exit polls en moesten het doen zonder de duiding en analyse van het stem gedrag dat daarmee normaal ge sproken gepaard gaat. Om gê nante taferelen als twee jaar ge leden te voorkomen - toen wer den Bush en Gore om de beurt tot winnaar uitgeroepen - wer den nu pas 'voorspellingen' over de uitslag gedaan als er voldoen de echte stemmen waren geteld. Maar het meest opvallende was het steeds sterker wordende ge voel dat dit geen mooie avond zou worden voor de Democra ten. Het leek zich van bijna ie dereen meester te maken. Al leen de volhouders van Demo cratische huize hielden in tv-in- terviews vol dat de strijd nog niet gestreden was. Alle seinen stonden echter vanaf het begin op rood. De belangrijke zetel voor het Huis van Afgevaardigden - van de 435 waren er maar veertig echt spannend - in Kentucky ging naar de Republikeinse An ne Northup. De eerste teleur stelling voor de Democraten, en een teken aan de wand. In North Carolina glom Elizabeth Dole al snel van plezier. On danks de door velen voorspelde nek-aan-nekrace met haar rivaal Erskine Bowles, won de oud-mi nister met een ruime meerder heid. In Georgia bleek de Republi keinse Senaatskandidaat Saxby Chambliss, die de zittende De mocraat en oorlogsveteraan - Max Cleland zó onheus van on patriottisch gedrag had beschul digd, al snel een beslissende voorsprong te hebben geno men. Eén zetel gekaapt door de Republikeinen. Nog wat later bleek de gouver neur van Georgia - een Demo craat die de dag ervoor nog te gen twee CNN-verslaggevers had gezegd dat hij bezorgd was over de kansen van Cleland - zelf ook een pak op zijn broek te hebben gekregen. George Bush en zijn politiek adviseur Karl Ro ve hebben wat aangericht in Ge orgia, werd hoofdschuddend geconstateerd. In Florida glorieerde Jeb Bush en aan wie had 'broertje' de overwinning te danken?Aan George Bush. Ik denk dat hij voor de beslissing heeft gezorgd. Hij is hier heel populair", zei gouverneur Jeb. Minpuntje voor Jeb Bush: het voorstel om de klassen te verkleinen - waar te genstander Bill McBride vóór en Bush vanwege de kosten tegen was - kreeg meer dan 50 procent van de stemmen. Als dan in het normaal gespro ken zeer Democratische Mary land Kathleen Kennedy Towns- end - familie van - verliest is dat al geen verrassing meer. Het Bush-effect, de bleke Democra tische kandidaten, het gebrek aan inhoud, zo moest het dus niet. De zoektocht naar de krachtige leider die in 2004 wél tegen Bush opgewassen is kan beginnen. Oud-burgemeester van New York Giuliani kraait van plezier dat de moedige tac tiek van Bush is gelukt. En de camera's lijken uitsluitend op gesteld bij feestvierende Repu blikeinen. Vanuit het Witte Huis bericht CNN dat de journalisten nog niet zijn weggestuurd. Normaal gaat klokslag elf uur het licht uit voor Laura en George, maar nu is de president nog op en zo lang mag verslaggever John King ook blijven. Bush wil nog even genieten van de overwinningen die er aan komen. Texas blijft in handen van de Republikeinen, net als South Carolina. En lang voordat de genadeklap voor de Democraten in Missouri valt, weet John King al te vertellen dat het Witte Huis er alle ver trouwen in heeft. Florence - Italië heeft sinds de G8-top in Genua van 2001 de nodige ervaring met anti-globalisten. Hun protesten daar draaiden uit op enkele ware veldsla gen, waarbij zelfs een demonstrant door een poli tiekogel het leven liet. In de Toscaanse stad Floren ce is daarom niets aan het toeval overgelaten voor het Europees Sociaal Forum, een grote vijfdaagse bijeenkomst van anti-globalisten en verwante den kers die vandaag is begonnen. Duikers van de poli tie controleerden gisteren zelfs de bodem van de ri vier de Amo bij de beroemde Ponte Vecchio. De vei ligheidsdiensten in Florence verwachten zo'n ioo.ooo deelnemers, die conferenties zullen bezoe ken en in demonstraties zullen meelopen. Foto: Ansa/Carlo Ferraro londen/afp - In Groot-Brittaimië kunnen onge trouwde stellen, onder wie homoseksuelen, bin nenkort kinderen adopteren. The House of Lords, de Britse Eerste Kamer, hechtte gisteren verras send zijn goedkeuring aan een omstreden wets ontwerp hierover. Het voorstel, dat kracht van wet krijgt na onderte kening door koningin Elizabeth, werd met ruime meerderheid aangenomen: 215 stemmen voor 184 tegen. Een maand geleden verwierpen de Lords het voorstel nog. De uitslag van de stemming betekent een grote nederlaag voor de leider van de Conservatieve Partij, Iain Duncan Smith. Eerder op de dag had hij zijn partijgenoten opgeroepen tegen te stem men met de leus 'verenig of sterf. Aanleiding was een revolte binnen zijn eigen partij. Dissidenten hadden maandag in het Lagerhuis hun goedkeu ring al aan het wetsontwerp gegeven. Volgens Britse kranten werd de opstand binnen de partij geleid door Michael Portillo, de voorma lige minister van defensie die vorig jaar in de strijd om het leiderschap van de Conservatieve Partij werd afgetroefd door Duncan Smith. ankara/afp - De grote winnaar van de Turkse verkiezingen, de door de islam geïnspireerde Partij voor Rechtvaardigheid en Ontwikkeling (AK), is tegen een Amerikaanse militaire aanval op buurland Irak. Dat zei vice- voorzitter Yasar Yakis gisteren. „De VS worden door hun eigen publieke opinie niet gesteund en een dergelijke operatie levert ook problemen op binnen het raamwerk van de internationale legitimiteit", aldus Yakis, een voormalige ambassadeur, tegen het Turkse persbureau Anatofia. Door akkoord te gaan met de VN-resoluties voor wapenin specteurs heeft Bagdad een 'wil lige houding' aangenomen. „Nu er zo'n willige houding is, is het bijzonder moeilijk voor een land om te zeggen 'Ik kom jullie land binnenvallen'. Zo'n stap kan Amerika zelf in de problemen brengen", meent Yakis. De Verenigde Staten, Turkije's bondgenoot, wacht de nasleep van de verkiezingen gespannen af. De AK behaalde een klinken de overwinning, en komt met een absolute meerderheid in het parlement. Steun van Turkije is voor de VS cruciaal in geval van een aanval op Irak. De VS maken al gebruik van luchtmachtbases in het zuid oosten van Turkije. Hier van daan patrouilleren Amerikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen boven de no-fly-zone van Noord-Irak. Die werd ingesteld na de Golfoorlog in 1991 om de Koerden te beschermen. washington-new york/rtr-afp - De dodelijke aanval met een raket door de Amerikaanse ge heime dienst CIA op een ver meende al-Qaedaleider in Je men zondag had de instemming van de regering van dat land. Dit meldde de krant Washington Post vandaag. In de Verenigde Staten is het be sluit tot de actie genomen door 'zeer hoge functionarissen', maar niet door president Bush persoonlijk, aldus de krant. Bij de aanval door een onbe mand, op afstand bestuurd vliegtuig vielen in het oosten van Jemen zes doden. Onder hen is Qaed Senyan al-Harthi. De VS verdenken hem ervan een leider te zijn van al-Qaeda. het terreurnetwerk van Osama bin Laden, en achter de aanslag op het Amerikaanse marineschip Cole te zitten. Daarbij vielen in oktober 2000 in de haven van Aden zeventien Amerikaanse doden. Volgens de Washington Post is de CIA-rake taan val van zondag gebaseerd op een presi dentiële richtlijn die 'underco ver actie' tegen al-Qaeda toe staat. De Jemenitische regering zou niet alleen toestemming hebben gegeven voor de actie, maar ook informatie over de verblijfplaatsen van al-Harthi ter beschikking hebben gesteld. Overigens hebben de VS hun ambassade in Jemen tijdelijk ge sloten in verband met een vei ligheidsinspectie. Een woord voerder wilde niet zeggen wan neer het ambassadegebouw weer open gaat. De veiligheids maatregelen rond het gebouw waren al streng uit angst voor een aanvalvan al Qaeda Poitiers - Een brandweerman aan het werk op Aio bij Poi tiers in West-Frankrijk, waar gisteren acht mensen om het leven kwamen bij een massale kettingbotsing. Eerst was er sprake van zes doden, maar reddingswerkers vonden vanochtend nog twee lichamen. De slachtoffers werden pas ontdekt toen enkele voertuigen die bij het ongeval betrokken waren, werden weggesleept. Bijna veertig mensen raakten gewond, van wie zes er ernstig aan toe zijn. Zeker dertig personenwagens en zeven vrachtwa gens waren bij botsing betrokken, mogelijk als gevolg van mist en dikke rook uit een nabijgelegen fabriekspijp op de tolweg tussen Parijs en Bordeaux. Ten zuiden van Poitiers blijft de Aio tot zeker vanmiddag afgesloten in beide rich tingen. Foto: AP/Nicolas Bohbot door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Ariel Sha ron heeft zich gisteren geschikt in het on vermijdelijke. Over negentig dagen gaat het volk naar de stembus. Israëlische rege ringen die het einde van de rit halen, zijn zeldzaam geworden. De afgelopen tien jaar is het geen enkele premier gelukt zijn ploeg de volle vier jaar bijeen te houden. Hoewel de directe aanleiding voor de cri ses doorgaans een triviale kwestie betrof, was de achterliggende oorzaak steeds de chronische verdeeldheid van de bevol king over de belangrijkste kwestie: het toekomstige karakter van de staat. Moet Israël koste wat kost vasthouden aan de in 1967 bezette gebieden, met de ingrij pende demografische consequenties, of dient het een compromis te sluiten met de Palestijnen, resulterend in twee staten voor twee volken? De totstandkoming van de regering-Sha ron, in 2001, had alles met die belangrij ke kwestie te maken. De afwijzing door het Palestijns Bestuur van vergaande Is- rpilische en Amerikaanse voorsteller7;.vo- ng jaar januari bij het overleg in Taba, bracht veel Israëliërs tot de overtuiging dat Yasser Arafat niet echt is geïnteres seerd in een compromis. Door vast te houden aan zijn eis de Pa lestijnse vluchtelingen van 1948 en hun nazaten te laten terugkeren naar Israël, zou hij duidelijk hebben gemaakt dat hij geen levensvatbare joodse staat wil tole reren. De steeds bloediger wordende in tifada wees volgens de meeste Israëliërs in dezelfde richting. Gesteld voor de keuze tussen de zittende premier Ehud Barak van de Arbeiders partij en diens uitdager, de militante oud-generaal Ariel Sharon van Likud, brachten ze hun stem uit op de laatste. Niet het vredesproces, maar 'de strijd te gen de Palestijnse terreur' moest voor rang krijgen. Sharon besloot dat hij zich moest pre senteren als een vader des vaderlands, ie mand die de tijd van nood aangrijpt om het land te besturen met een zo breed mogelijke regering. Het binnenhalen van de Arbeiderspartij zou hem ook internationaal gezien goed uitkomen. Shimon Peres op buitenlandse zaken en Benjamin Ben-Eliezer op de fensie fungeerden als vijgenbladen voor een beleid dat zich concentreerde op de strijd in de Palestijnse gebieden, zonder het Palestijns Bestuur een diplomatieke uitweg te bieden. Internationaal gezien had de regering de wind mee door het aan de macht komen in de Verenigde Staten van de conserva tieve president George Bush, die Sharon 'een man van vrede' noemde. De grote terreuraanslagen van 11 september 2001 in New York en Washington en later de Amerikaanse campagne tegen Irak, werk ten ook in Sharons voordeel. In de Palestijnse gebieden boekte het Is raëlische leger successen in de strijd te gen de milities, maar het kon niet verhe len dat het land onder Sharon meer dan ooit in zijn geschiedenis te lijden had on der de Palestijnse terreur. Het zorgde in ternationaal en nationaal voor grote spanningen. Binnen de Arbeiderspartij groeide het verzet tegen voortgaande re geringsdeelname en tegen de 'Sharon- kloon' Ben-Eliezer. Binnen Likud schamperde de rechter vleugel over de 'slappe aanpak' die Sha ron ten toon zou spreiden op de Weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook, in het bijzonder tegenover Yasser Arafat. In de aanloop naar interne verkiezingen liep de spanning tussen de verschillende kampen binnen de twee partijen steeds meer op. Het wachten was alleen nog maar op het moment waarop een van de ballonnen zou barsten. Dat de klap viel in c£j Arbeiderspartij, was geen verrassing. Ben-Eliezer begreep - waarschijnlijk veel te laat - dat hij geen kans maakte als leider te worden herko zen als hij in de regering bleef. Zijn be sluit op te stappen was vooral een zaak van persoonlijke ambitie, maar om het netjes te houden verweet hij de regering dat deze teveel geld spendeerde aan de nederzettingen, ten koste van de armen in de samenleving. Twee vliegen in één klap: het nederzettingenbeleid, dat de meeste Israëliërs afwijzen, en de econo mische malaise die ze in hun portemon nee voelen. Binnen Likud worden de kampen geleid door Sharon en oud-premier Benjamin Netanyahu. De laatste heeft zich het af gelopen jaar opgeworpen als 'het rechtse geweten' van de door hem bedenkelijk gematigd geachte premier. Daarmee heeft hij zich in Likud zó populair ge maakt dat er een goede kans bestaat dat hij de interne leiderschapsverkiezing zal winnen. Of de partij daar blij mee moet zijn, is de vraag, want landelijk gezien kan Sharon bogen op een grotere aanhang dan Ne tanyahu. In tegenstelling tot de afgelopen twee keer wordt de premier bij de ko mende verkiezingen niet meer recht streeks gekozen. Het aanwijzen van Ne tanyahu als leider kan de Likud dan ook kostbare zetels kosten, al twijfelt nie mand eraan dat de partij hoe dan ook een klinkende winst zal boeken. interlaken/afp-dpa - Rond de veertig landen hebben giste ren een akkoord bereikt over het weren van 'bloeddiaman ten', die dienen om oorlogen te financieren of zwart geld wit te wassen. In het Zwitserse Interlaken besloten de landen vanaf 1 ja nuari een certificaat verplicht te stellen voor de internatio nale diamanthandel. Dat heeft de Zuid-Afrikaanse minister van energie Ml ambo Ngeuka bekendgemaakt. On der de landen die met het ak koord hebben ingestemd, zijn de Verenigde Staten, Zwitser land en de lidstaten van de Europese Unie. Landen die niet aan het systeem meewer ken, worden van de handel uitgesloten. Volgens de Europese Unie be hoort 4 procent van alle ver handelde diamanten in de wereld tot de categorie bloed- cfiamanten. Die edelstenei* komen uit conflictgebieden als Angola. Congo. Liberia en Sierra Leone... j Gewapende groeperingen int deze landen ruilen diamanten voor wa pens. De certificaten moeten garan deren dat de diamanten niet meer voor oorlogsfinanciering worden gebruikt. In de toe komst moet een lading dia manten in een verzegelde ver pakking met een genummerd certificaat de grens over gaan. Op het certificaat staan waar de en herkomst van de stenen en de naam van de importeur en exporteur vermeld. Mensenrechtenorganisaties spreken van een eerste suc ces, maar bekritiseren tegelijk het feit dat de diamantindu strie geen extern, onafhanke lijk controlesysteem toevoegt. Bovendien is er geen sanctie- regime vastgesteld voor lan den of ondernemingen die het akkoord overtreden. I iuh«lc03N i*>M.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7