Nawijn onder vuur BINNENLAND 2 'Korpsen zijn laks met In de aanbieding: raketwerpers en handgranaten bestrijden vuurwapens Illegale wapens bestellen is een fluitje van een cent Wat blote oog kan zienis niet geheim' beste bestemming voor uw jmogen vindt u bij Fortis Bank. 'Nederlandse premiejagers pakten 8000joden op' Beleid. V3T1 ItllllistCr Strengere toelatingseisen en betere integratie bepleit Coalitie wil vossenjacht weer toestaan Kind kan sigaretten bestellen op internet tippelen graag de route voor u uit. lals krijgt iringsmotie j - Voormalig minister van justitie krijgt als- jiotie van afkeuring '"TdA-fractie in de Twee- r. Kamerlid Wolfsen Korthals, die nu mi ll defensie is, de Kamer 'de zomer onjuist qiformeerd. Volgens ls%ad de WD-bewinds- famer moeten vertel- ieé bouw van extra cel bolletjesslikkers was j. Wolfsen lijkt echter men rekenen op een irderheid. Volgens ide fracties zou dan huidige justitiemi- ler moeten vertrek- it wil de Kamer niet. i n rigen geaard oomstoring "Wie 330 huurwonin- 10|e Hesselterbrink in 2lhijgen de komende e fi individuele aar- ierj Dat hebben de ver- Jbesloten naar aanlei den storing, waardoor I vrijdag twintig hui- e wijk onder stroom v<e staan. Al snel bleek )efableem met de aar- orzaak was. De wo- jn voorzien van zoge- gaarding, waarbij vele 2rj| hetzelfde aardlei- "Ajjn aangesloten. ng blijkt een konijnenhok linDe Dierenbescher- vjt gisteren in een wo- b Meern 143 konijnen jt|via's weggehaald. De l de konijnenliefheb- ïn geklaagd over awaai. De helft van de lie de hele woning als lun beschikking had jt, 1 met ziektes en infec- genares, een psychia- ënte, werd meegeno- het politiebureau. ~~k bij fouillering dat ze onge konijntjes in k had zitten. igs rijverbod rrachtwagen - De ChristenUnie wil lod invoeren voor ;ns op zondag. Vol- iemend fractievoor- 'ijke is zo'n verbod ;te lidstaten van de £®jjnie. De Christen- i,jks het voorstel vandaag ok d bij het debat over de 'idifVan Verkeer en Wa llet de maatregel wil F de wegen ontlasten, al de zogenoemde 9siist bevorderen. onderzoek nter moord - De Hoge Raad heeft een tussenarrest be- k nader onderzoek en in de zogeheten noordzaak. Eerder de advocaat-gene- lens het politie-on- shouden geursorteer- ïr tegen het licht te 'e politiehond die bij irerd ingezet, herken- lamsgeur van de ver een na de moord el- venter gevonden ichtbank in Zwolle wegens gebrek aan Het OM ging daarte- er beroep. Het ge- ichtte de verdachte lig en veroordeelde raalf jaar cel, waarbij van de sorteerproef bewijsmiddel was. scenario' i onderzocht Staatssecretaris Van !u) is bereid om ook derzoeken wat de ge- van een zogeheten i van de kernreactor Hij zegde dit gisteren Tweede Kamer. Eer bewindsman al een ingesteld die het ri- ontploffing moet )e resultaten daarvan ld dit jaar bekend rzoek van de Kamer {na onderzocht wat zijn dat de reactor ge droog komt te woensdag 6 november 2002 amsterdam/anp - In de Tweede Wereldoor log zijn ruim 8000 jóden opgepakt door ge specialiseerde Nederlandse 'jodenjagers'. Zij kregen per jood een 'premie' die overeen komt met 37,50 euro nu. Het geld was af komstig uit geroofd joods vermogen. Dat staat in het boek Kopgeld van Ad van Liempt, dat vandaag is verschenen bij de Amsterdamse uitgeverij Balans. Tot nog toe deed vooral het aantal van 2915 slachtoffers de ronde, blijkt uit navraag bij het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD). Voor J. Houwink ten Cate, hoogleraar holo caust aan de Universiteit van Amsterdam, is het door Van Liempt berekende aantal in derdaad nieuw, al had de rechercheur Wij- and Prasing het blijkens Kopgeld in 1949 al een keer over 'tussen de 8000 en 9000'. „Ik denk dat Van Liempts schatting dichter bij de waarheid komt dan die bijna 3000", aldus Houwink ten Cate. Het cijfer 2915 is volgens de hoogleraar ge baseerd op de dossiers van de bijzondere rechtspraak direct na de oorlog. Er werd destijds een centraal proces-verbaal opge maakt met daarin een 'juridisch' minimum, alleen maar bedoeld om de rechtsgang vol doende mogelijk te maken. „Van Liempts schatting is geen juridische maar een histo rische. Laten er nu nog eens 2000 van die 8000 een vrijstelling hebben gehad die ook nog werd gerespecteerd, dan zijn het er nog 6000 die dankzij de premiejagers werden ge deporteerd." Ad van Liempt stelde vast dat de premieja gers vrijwel allen Nederlander waren en meestal lid van de NSB. Ze waren veelal werkloos of erg ongelukkig in hun loop baan. Volgens de auteur moeten velen bijna zeker geweten hebben wat hun slachtoffers te wachten stond. Mat Herben op de bres voor vliegtuigspotters door Fleur Besters ka lam at a - Mat Herben had er een lange dag op moeten wach ten, maar rond half tien 's avonds Griekse tijd mocht hij gisteren eindelijk de rechtszaal in om tegenover de Grieken zijn kennis over de NAVO en Neder landse defensiestandpunten te spuien. Zo meldde hij dat spot ten nooit gevaar kan opleveren omdat in oorlogstijd de num mers worden verwijderd van de vliegtuigen. „In vredestijd zijn ze enkel bedoeld om de monteur naar het juiste toestel te sturen." Als het aan de LPF-voorman ligt, worden de twee Nederlandse vliegtuigspotters Patrick Dirksen uit Eindhoven en Frank Mink uit Lelystad vandaag direct vrij gesproken bij de rechtbank in de Griekse plaats Kalamata. Het duo is in april samen met twaalf Britten veroordeeld als spion, maar vecht dat deze dagen aan. „Wat je met het blote oog kunt zien, is per definitie niet ge heim", aldus Herben. De Griekse openbare aanklager vond dat hij op een minachten de manier over spotten - en de daardoor ontstane problemen - sprak. Herben pareerde het di rect: „Spotten is nu eenmaal een hobby die je raar kunt vinden. Maar het is niet crimineel, dat weet ik zeker." Daarbij liet hij achterwege het zelf ook gedaan te hebben. „Want", zo meldde hij tijdens het wachten op de gang, „anders lijkt het mis schien of ik partijdig ben." Wat hij wel zei betrof vooral in ternationale of Europese afspra ken, waarmee duidelijk moest worden dat de NAVO en EU-lid- staten geen geheimen voor el kaar hebben. Zo haalde hij het 'open skies'-verdrag aan, dat in 1992 ook door Griekenland werd geratificeerd. „Daarin ge ven voormalige tegenstanders toestemming om te kijken naar eikaars luchtmacht. Dat moeten we ook toestaan aan onze bur gers en belastingbetalers." Daarnaast benadrukte hij de banden tussen Nederland en Griekenland. „Wij hebben in de jaren tachtig tientallen gevechts vliegtuigen geschonken aan jul lie. Onze jongens komen daar nu naar kijken." den haag/gpd - Regeringspartij en WD en LPF hebben forse kri tiek op de plannen van minister Nawijn van vreemdelingenzaken. Hij moet zijn beleid nog verder aanscherpen, stelden zij gisteren bij de bespreking van zijn begro ting. Het CDA pleit voor een be ter integratiebeleid. De PvdA wil meer aandacht voor agressie op straat. De LPF vindt dat de eigen mi nister veel strenger moet wor den. Het landgebonden asielbe leid moet op de helling. „Dat wil zeggen dat er dus niet langer he le groepen asielzoekers worden toegelaten omdat zij uit een land in oorlog komen", aldus LPF-woordvoerder Varela. Ver der wil de LPF het nog moeilij ker maken om een partner uit het buitenland te halen. „De leeftijdsgrens moet omhoog van 18 naar 24 jaar, dat is een kei harde eis", aldus Varela. De re gering heeft de eisen voor ge zinsvorming al opgeschroefd. De WD vindt dat de minister zijn proefballonnetjes, waarmee hij nogal wat aandacht trok, moet uitwerken. „Hij moet nu ook doen wat hij zegt", stelde Kamerlid Blok. Zo moet Nawijn waarmaken dat gemeenten niet langer opvang bieden aan uitge procedeerde asielzoekers. Ook wacht de WD nog op een uitge werkt plan om criminelen met een Marokkaans-Nederlandse nationaliteit uit té zetten. De derde regeringspartij, het CDA, zet vooral in op een beter integratiebeleid. „Het kan niet zo zijn dat mensen na 36 jaar verblijf in Nederland de taal niet spreken, zoals in Venlo", aldus woordvoerster Sterk Ook wil het CDA subsidies stopzetten aan aliochtonenorganisaties als die niet daadwerkelijk bijdragen aan integratie. In inburgeringscursussen moet verplicht aandacht besteed wor den aan de Nederlandse ge schiedenis, stelde Sterk. De WD bepleitte dat asielzoekers bij de aanvraag voor een verblijfsver gunning een verklaring tekenen dat zij fundamentele Neder landse waarden onderschrijven, zoals de gelijkheid van man en vrouw, homo en hetero. Oppositiepartij PvdA wil een grootschalig offensief tegen agressie. „De dood van René Steegmans heeft ons met de neus op de feiten gedrukt. Ne derland heeft geen antwoord op - per definitie zinloos - geweld", liet Kamerlid Albayrak weten. De PvdA pleitte een jaar geleden al voor cfit offensief, met steun van de Kamer. „Vervolgens is het een jaar lang stil gebleven.Ik vraag de regering met klem daar nu uitvoering aan te geven." Verder vindt de PvdA dat asiel zoekers langer mogen werken dan de twaalf weken per jaar die nu zijn toegestaan. LPF en WD zien daar weinig in. omdat ze bang zijn dat de asielzoekers dan moeilijker het land kunnen worden uitgezet. den haag/anp - De coalitiefrac ties willen dat er in heel Neder land weer gejaagd mag worden op vossen. Ook de zwarte kraai en de kauw zijn wat CDA, WD en LPF betreft weer vogelvrij. Volgens de partijen loopt de schade die de beesten aan land bouwgewassen aanrichten, de spuigaten uit. Dit bleek gisteren uit een debat met minister Veerman van land bouw. De bewindsman vindt dat eventuele vrijstellingen voor de jacht door de provincies moeten worden gegeven. De Flora- en Faunawet, met daarin nieuwe jachtregels, maakt dat mogelijk Deze wet is echter pas sinds 1 april in werking getreden en provincies zijn nog bezig om de organisatie van ontheffingen goed te regelen. De wet verbiedt de jacht op alle dieren behalve hazen, konijnen, houtduiven, wilde eenden en fazanten. Vol gens Veerman hebben de pro vincies hem verzekerd dat ze hun zaken nog dit jaar op orde hebben. Om aan de wens van de coalitie fracties te voldoen moet de kers verse Flora- en Faunawet wor den aangepast. Veerman is hier niet zo happig op en heeft de mogelijkheid om af te wachten of de provincies er zelf uit ko men met de ontheffingen. Lukt hen dat, dan kan Veerman of zijn opvolger de motie gemak kelijk naast zich neerleggen. Dinsdag stemt de Tweede Ka mer over het voorstel. Behalve de coalitiefracties steu nen ook Leefbaar Nederland en de Groep De Jong de jacht. D66, SP en Groenlinks vinden dat de nieuwe jachtregels nog te kort in werking zijn om ze alweer te veranderen. Vliegtuigspotters Mink (links) en Dirksen wachten in spanning de uitkomst van hun proces af. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Martin Gommers deren van 14 jaar kunnen hier inderdaad sloffen sigaretten bestellen, daar valt niets tegen te doen. We zijn al met het ministerie van volksgezondheid in gesprek om te kijken hoe we dit soort zaken kunnen aanpakken." Het online verkopen van sigaretten is ook een ta baksfabrikant als Philip Morris een doom in het oog. Met name in de Verenigde Staten bestaat het fenomeen van de internetsigaret al langer en is het big bussiness geworden. Philip Morris is daar rechtszaken begonnen tegen webwinkels, die ta baksproducten aanbieden. Een woordvoerder van de douane zegt dat er niet per se sprake van belastingontduiking hoeft te zijn. Maar grote kortingen kunnen een teken zijn dat er geen zuivere koffie wordt geschonken. Als rokers grote partijen bestellen, dan is dat aanlei ding om de Belastingdienst of de Economische Controledienst in te schakelen. „Tenslotte wordt op Schiphol ook aan u gevraagd of u iets aan te geven hebt." Achter het Spaanse bedrijf zit ene Arnold Lange, die op de Canarische eilanden verblijft. Hij was niet bereikbaar voor commentaar. Nijmegen - Terwijl de overheid maatregelen be denkt om jonge kinderen bij sigarettenautomaten vandaan te houden, kunnen diezelfde kinderen thuis achter de computer gewoon hele sloffen si garetten bestellen. Gewoon 'goedkooproken.nl' intikken en tien tot twaalf dagen later staat de postbode met een goedkope slof Pall Mali voor de deur. Wie de nieuwe site opzoekt, leest dat hij voor het bestellen van de tabaksproducten de minimale leeftijd van 18 jaar moet hebben. „Bij klikken op OK geeft u aan deze leeftijd te hebben bereikt." Controle wordt niet uitgeoefend. De sigaretten worden geleverd door het bedrijf Discountsmoking, dat vanuit Spanje zegt te ope reren. Het bedrijf verklaart de sigaretten goedko per te kunnen leveren door het gunstige belas tingklimaat in Spanje. Zo kost een Camelsigaret in de winkel 0,146 euro, online kost de sigaret 0,129 euro. Bij aanbiedingen kan de korting oplopen tot 20 procent. Directeur Trudy Prins van Defacto zegt de site twee maanden geleden ontdekt te hebben. „Kin- door Henk van Gelder Nijmegen - Politiekorpsen zijn te laks in de bestrijding van vuur wapencriminaliteit. Nog niet de helft van alle vuurwapeninci denten wordt landelijk geregi streerd. Dit bemoeilijkt de op sporing en aanpak. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) stelt dat in een intern rechercherapport. Vier politiekorpsen hebben zelfs geen enkel zicht op de handel, bezit en gebruik van vuurwa pens in hun eigen regio. Flevo land, Noord-Holland-Noord (Alkmaar/Den Helder), Drenthe en Noordoost-Gelderland (Apel doorn en Achterhoek) registre ren helemaal niets. Andere korpsen blijven vaak in gebreke. In een aantal regio's figt de registratie soms zelfs maanden stil omdat de verwer king van de gegevens door slechts één politiefunctionaris wordt gedaan. Het door de KLPD beheerde landelijke vuurwapendatasys- teem is daardoor niet betrouw baar. Nog niet de helft van alle vuurwapenincidenten, jaarlijks gemiddeld 4880, is in 2001 vast gelegd. Ook het aantal overval len met vuurwapens, 399, spoort absoluut niet met de 1293 gewapende overvallen die echt werden gepleegd. De ope rationele en strategische waarde van de informatie neemt sterk af, zo waarschuwt het recher cherapport 'vuurwapencrimina liteit'. Actuele trends kunnen niet tijdig worden vastgesteld. De laksheid is in tegenspraak met de landelijke afspraak. De vijfentwintig korpsen besloten in 1999 na een succesvolle proef in Arnhem en Amsterdam om een regionaal bureau wapens en munitie op te tuigen. (advertentie) FORTIS BANK door Joop Hoek bergen op zoom - De gordijnen van de woon kamer zijn dicht. Op tafel liggen twee pistolen. Een Beretta en een Walther. „Samen 950 euro, alleen de Walther is 650. Geluiddemper hon derd euro extra", zegt de leverancier. Munitie is geen probleem. Contante betaling, mondje dicht. De verkoper draagt handschoenen als hij zijn waar pakt. Kleine hoeveelheden levert hij snel. Grotere, bijvoorbeeld een partij Brow nings, duren wat langer. Voor criminelen en in mindere mate ook voor burgers is het een fluitje van een cent om aan illegale wapens te komen. Via contacten in cafés en sportscho len worden de contacten gelegd. Zo'n twee dagen later worden de wapens geleverd. Ook machinegeweren, springstoffen, hand granaten en machinepistolen zijn te koop. Of raketwerpers (vijftienduizend euro) om vlieg tuigen mee uit de lucht te schieten. De mees te wapens komen uit het voormalige Oost blok. Onderzoekers van het ministerie van justitie schatten dat in Nederland tussen de 80.000 en 125.000 illegale vuurwapens in omloop zijn. De politie onderschept er jaarlijks zo'n 2500. Opmerkelijk is dat het vuurwapenge bruik vooral toeneemt in Flevoland en Bra bant. Een Amsterdams-Joegoslavische crimineel bevestigt dat het op het platteland makkelij ker is om aan illegale vuurwapens te komen. „In een grote stad zijn mensen wantrouwen den daar ligt de drempel hoger. Ze zijn bang dat ze weggetipt worden. In een sportschool of koffieshop heb je er als argeloze bezoeker helemaal geen erg in dat er ook wapens be steld kunnen worden. Maar als je dochter wordt verkracht en je wilt de dader straffen, dan kijk je met heel andere ogen naar het cir cuit." De crimineel gebruikt verkleinwoordjes als hij dq merken van de wapens noemt. Een Walther, bij de politie in gebruik als dierii.- wapen, heet een 'Walthertje'. Wapens koop je volgens de man op basis van vertrouwen. Als je in een sauna laat vallen dat je op zoek bent naar een vuurwapen dan zal de eerste man de vraag negeren. Maar voor je het weet zit je aan een vierde man gekoppeld, een to taal vreemde, die wel kan leveren. De wapen leveranciers hebben overal hun stromanne tjes. Er wordt pas geleverd als de boel wordt vertrouwd." Albanezen zijn op dit moment volgens de Joegoslaaf de grootste leveranciers van illega le wapens. „Ze leveren wat je maar wilt. Mo menteel is er erg veel springstof in de aanbie ding. Ze halen de wapens uit hun eigen land maar ook in Nederland zijn er opslagplaat sen. Hoe die dingen op de markt komen? Je moet je de situatie in wapenfabrieken in die landen voorstellen. Een arbeider verdient daar zo'n 120 euro per maand. Dan komt er iemand die zegt: daar wil ik er twintig van en daarvan veertig. En hij betaalt je 8000 euro. Dan is de keus toch snel gemaakt. Er vinden ook diefstallen plaats in legerplaatsen." In het criminele milieu circuleren lijstjes met illegale vuurwapens. Er is zelfs een top-tien van meest gevraagde vuurwapens. „De Be retta staat met de Browning vrijwel aan de top, aan de Walther is ook gemakkelijk te ko men. De Smith Wesson is zeldzamer en duurder (1600 euro). Het Heckler en Koch snelvuurwapen is vrij zeldzaam. Maar het is allemaal te leveren. Met een geluiddemper moet je oppassen. Als je daarmee wordt ge pakt sta je gelijk bekend als een potentiële moordenaar. En als je een doos handgrana ten koopt, ben je goedkoper pit dan als je ze per stuk koopt. Zo werkt het nu eenmaal." De Joegoslaaf zegt dat de sjieke subcultuur van vroeger (in de illegale wapenhandel) ver dwenen is. De drempel is laag. Hij kent stu denten die zich bewapend hebben. Op een middelbare school in Nijmegen kun je vuur wapens bestellen. En via internet is de be ruchte P90 van de FN-Herschel-fabriek in Luik te koop. „Er zijn mensen van wie ik het niet verwacht, maar die hebben toch een vuurwapen in huis. Tja, wat moet je? Het wordt toch steeds onveiliger jn de maat schappij." Gaspistolen ware., altijd al makkelijk verkrijgbaar, zoals hier bij een dumpzaak. Archieffoto: United Photos de Boer/Rick Nederstigt er informatie of voor het maken van een met een van onze deskundige adviseurs ellen naar 0900-8176 (ca. 0,10/min.) of De bank /ww.fortisbank.nl. van vandaag.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5