Tweede Kamer voor referendum over EU Week topper 9,' BINNENLAND 1 a> 'Wanneer is een paddestoel een paddo?' De feiten over hallucinerende paddo's Inspectie: Medicijnenbeleid in verzorgingshuizen moet beter Hoge Raad: Bewerkte paddo's zijn illegale drugs Den Haag voelt niets voor 'schandpaal' Tijdens ramadan komt hemel dichterbij Graven wellicht fors duurder F- jetjes vast na ukte overval - ven - De politie heeft ndhovense jongetjes van 3 aangehouden nadat ze efs hadden geprobeerd aatsgenootjes te bero- >t jeugdige duo was ge- xj i met een imitatiepistool mesje. De jongste is na r naar huis gestuurd. De zit nog vast. De slachtof- n 114 en 15 jaar oud. jkrakers jiten brand - De brand twee weken i in een wijkcentrum in «gein is waarschijnlijk token door een groep ^kers. De mannen deden de politie af te leiden i inbraak in een televi- kei elders in de stad. Bij huiszoekingen trof de lelonder meer een grote n lheid computerappara- 1 twee vuurwapens aan. verdachte vastzitten woensdag 6 NOVEMBER 2002 deler "Jtvie: )cIdam - De rechtbank in dam heeft gisteren een schorsingsverzoek van iveringsdetentie van de inde ETA-activist Juanra juez afgewezen. Hoewel vorige maand dat de verdachte nog oest blijven zitten, pro- de verdediging de recht- maar eens met nieu- fen te overtuigen dat Ro- niet vluchtgevaarlijk is. Injaard wordt verdacht nden met de Baskische idingsbeweging ETA. heeft in verband daar- jn zijn uitlevering ge- 5[ ontwrich t 4ibare leven Gistermiddag heeft het openbare leven in en enkele omliggende ^ïten grotendeels ont ij Het beestje veroorzaak- Sluiting in een verdeel- raardoor de stroom in ;len van de regio uren- iel. Winkeliers sloten hun deuren omdat de niet werkten, restau- Juders zegden reserverin- geld pinnen was onmo- 'Jjenzinestations sloten edwongen hun pompen op het ge- thuis doodden de tijd r1t opruimen van hun bu- houdingen ijzeling gezin lc kht - De politie heeft fe ensen aangehouden in '5' d met de gijzeling gister- van een gezin in Dor- Het gaat om twee man een vrouw uit Nieuw- iand. Bij de gijzeling een man gewond. Het !van de daders is nog niet d tenberg naar ^den-Oosten JtUM - Gretta Duisenberg ,|ch inzetten voor de Pa- Je zaak, zo zei de vrouw president van de Euro- èntrale Bank gisteren in evisie-programma Nova. eze week gaat zij voor het aar het Midden-Oosten. verdedigde zich bovendien te- ischuldigingen dat zij an- Ttisch zou zijn. Aft door Janneke Peeters den haag - Hallucinogene paddestoelen die een bewerking hebben ondergaan - 'pad do's' - vallen onder de Opiumwet en zijn dus illegale drugs, zo besliste de Hoge Raad gis teren. Dat zet de smartshops voor proble men. 'Alsof je de biertap uit de kroeg haalt' 'Magic Mushrooms.' Een lachende padde stoel bij de ingang van smartshop Eupho ria prijst voor veertien euro magische pad destoelen aan die de gebruiker in een 'visi oen-, en droomachtige toestand' brengen. .Allemaal vers", zegt eigenaar Rinco Boe- kee. „Bewerkte paddo's zijn hier niet meer te vinden." Waar in het verleden nog koekjes, honing, thee en soep op basis van paddestoelen pronkten, is de toonbank inmiddels 'pad- do-vrij'. In het kleine winkeltje zijn alleen nog verse paddestoelen te vinden. „Kijk, dit zijn ze nou", zegt Boekee, terwijl hij een klein doosje uit de koelkast haalt. Een gro te voorraad kan hij zich niet permitteren, nu de paddo's niet meer gedroogd kunnen worden. „Ze blijven maar enkele dagen vers. Als ik ze niet allemaal verkoop, moet ik ze weggooien." Het assortiment van de winkel is maanden geleden al aangepast. „Deze uitspraak hing natuurlijk al een tijdje in de lucht", vertelt Boekee. Naast de paddo's verkoopt Eup horia kruiden, zaden, capsules als xtc-al- tematief en andere natuurlijke 'smart drugs'. De klantenkring varieert volgens de eigenaar van 'trainingspak tot maatpak'. Hoewel Boekee niet volledig afhankelijk is van de verkoop van paddo's, is de uit spraak van de Hoge Raad een gevoelig fi nancieel verlies. „Het is alsof je de biertap uit de kroeg haalt. De sterke drank is er nog, maar je loopt veel omzet mis." De koekjes, thee en soep zaten in een leu ke cadeauverpakking. „Vooral toeristen namen dat graag mee naar huis", vertelt Boekee. De eigenaar voorziet vooral prakti sche problemen bij het verbod op bewerk te paddestoelen. Voor Boekee is het niet duidelijk wanneer een paddestoel bewerkt is. „De paddo's beginnen te drogen als je er mee over straat loopt. De koper is dan eigenlijk in overtreding." Zelfs het plukken en het in pakken in doosjes kan volgens hem al als 'bewerkt' worden bestempeld. Toch is er ook een lichtpuntje in de uit spraak. Boekee: „Er is nu tenminste duide lijkheid. Daar ontbrak het nogal aan. Poli tiekorpsen pakken het allemaal verschil lend aan." Hij doelt daarmee op het be zoek, bijna een jaar geleden, van de politie aan zijn winkel. Gedroogde paddo's waren toen nog niet officieel verboden, maar de politie zocht er, tevergeefs, toch naar. Dat er nu alleen nog verse paddo's te vin den zijn in Euphoria maakt voor Boekees persoonlijke keuze niet veel uit. „Padde stoelen vind ik maar niks. Ik hou niet zo van hallucineren." door Arthur't Hart den haag - De omvang van de consumptie van hallucinerende paddestoelen is onbekend. Een onderzoek van het Trimbos-in stituut uit 1999 wees uit dat van de jongeren 3,8 procent wel eens paddo's heeft gegeten; 1,2 procent gebruikte ze regelmatig. Bij een onderzoek twee jaar eer der lagen die percentages iets hoger. De werkzame stoffen in de pad destoelen zijn psilocybine en psilocine. Zij veroorzaken hallu cinaties waarbij de werkelijkheid anders en sterker wordt beleefd. Wie zich goed voelt, wordt nog vrolijker, bij een slechte bui kunnen sterke angstgevoelens en verwardheid ontstaan. Ruim ten lijken te vervormen, de tijd lijkt stil te staan. Verslavende werking en ont wenningsverschijnselen zijn nooit vastgesteld. Bij regelmatig gebruik verdwijnt het sterke 'trip'-effect snel. Dat keert na een onthouding van een week of langer terug. Doodgaan aan paddo's is zelfs bij hoge doses onmogelijk. Blijvende schade aan de gezondheid ontstaat er zover bekend ook niet. Deelna me aan het verkeer is na paddo- gebruik gevaarlijk. Bij psychoti sche mensen kan ernstige psy chische schade ontstaan. Een flinke trip is te krijgen voor 10 15 euro. Smartshops heb ben verschillende soorten, die in sterkte variëren. Vooral 'Hawaii an' en 'Mexican' zijn populair. Ze kunnen rauw worden gege ten, in gerechten worden ver werkt of er kan thee van worden getrokken. Paddo's zijn te koop in verse vorm en - door het ar rest van de Hoge Raad verbo den - gedroogde vorm. Voor het effect maakt dat niet uit. Verse paddo's bevatten veel water en daarom moet je er veel meer van eten voordat een 'high' ge voel ontstaat. Zwitserland en Nederland zijn de enige landen waar paddo's vrij mogen worden geteeld, ver kocht en gebruikt. Sinds giste ren met de beperking dat ze vers moeten zijn. Deskundigen vermoeden dat justitie het vooral op de ge droogde paddo's heeft gemunt omdat die goed houdbaar, ge makkelijk te verzenden en dus ook makkelijk te exporteren zijn. Wiet- en xtc-land Nederland zou in het buitenland niet ook nog de reputatie van paddoland willen krijgen. Een berg gedroogde paddo's waarover gisteren is bepaald dat ze onder de Opiumwet vallen. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/anp - Hallucinogene paddestoelen, in de volksmond paddo's, die enigerlei bewer king hebben ondergaan vallen onder de Opiumwet en zijn dus illegale drugs. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. Met het arrest komt een einde aan een al jaren lopend proefproces tegen een Amsterdamse smartshop en een paddokweker uit Kerkdriel. Die werden in 2000 veroordeeld tot boetes en werkstraffen. De betrokkenen en hun raadslieden hebben al tijd betoogd dat paddo's niet onder de Opium wet moeten vallen. Zij wisten zich gesteund door een deskundigenrapportage dat meldde dat paddo's niet of nauwelijks schadelijk zijn voor de gezondheid en dat de handel geen overlast veroorzaakt. Volgens de Hoge Raad zijn gedroogde, gestampte, gemalen of in etenswaren verwerkte paddo's verboden prepa raten. Het rechtscollege blijft daarmee bij zijn eerdere uitleg (in 1997) van de wet met betrek king tot paddo's. den haag/gpd - De Tweede Ka mer wil een referendum over de uitbreiding van de Europese Unie. Een motie van D66 die om een volksraadpleging vroeg, werd gisteren door een krappe Kamer meerderheid aangenomen. CDA, WD, ChristenUnie en SGP stemden tegen. De Neder landse bevolking zou zich begin volgend jaar over de toetreding van tien nieuwe lidstaten moe ten uitspreken, nog vóórdat het parlement het betrokken ver drag goedkeurt, aldus de motie. Het kabinet is niet gelukkig met het vooruitzicht van een raad plegend referendum over de toetreding, omdat de regering eind december tijdens een top in Kopenhagen definitief met het project zal instemmen. Eind vorige maand gaf premier Bal kenende reeds zijn goedkeuring in Brussel. Maar volgens D66 en een meerderheid van de Kamer is het niettemin hoog tijd dat de Nederlandse bevolking bij de besluitvorming betrokken wordt. D66 wil dat de regering een overzicht aan de Kamer geeft waarin de mogelijkheden voor een referendum worden opge somd. Als het kabinet de organi satie van een referendum niet op zich neemt, wil D66 deze taak uitbesteden aan maat schappelijke organisaties. Overi gens is een raadplegend referen dum niet beslissend; de regering kan de uitspraak naast zich neerleggen. PvdA'er Timmermans kreeg gis teren steun van een Kamer meerderheid voor een tweede referendum, dat zich zou moe ten uitspreken over de hervor ming van de Europese Unie die nog op stapel staat. Volgens Timmermans zou zo'n volksraadpleging op Europese schaal moeten worden georga niseerd. Maar als het niet Euro pees kan, wil de PvdA zo'n refe rendum alleen in Nederland houden. Staatssecretaris Nicolaï (Europe se zaken) ziet voorlopig geen re den om zijn collega's te infor meren over de besluiten van de Kamer. „Ik wil hen niet onnodig in verwarring brengenzei hij nadat de moties waren aange nomen. den haag/anp - De medicijnen- verstrekking in verzorgingshui zen moet beter. Nu komt het voor dat bewoners verkeerde medicijnen, een foute dosis of geneesmiddelen op het verkeer de moment krijgen. Dat blijkt uit het rapport 'Far maceutische zorg in verzor gingshuizen moet beter' van de Inspectie voor de Gezondheids zorg, dat gisteren openbaar is gemaakt. In de meeste verzor gingshuizen is geen of nauwe lijks beleid op het gebied van medicijnen, concludeert de in spectie. Bovendien overleggen artsen en apothekers te weinig over de verstrekte medicijnen. Ze bekij ken bijvoorbeeld niet of betere geneesmiddelen kunnen wor den voorgeschreven. Vooral voor ouderen die verschillende soorten geneesmiddelen tegelijk gebruiken, waarbij het risico op bijwerkingen groot is, is dat be langrijk, stelt de inspectie. Verzorgingshuizen zeggen dat Klokkenluider Schirris raakt verzekering kwijt amsterdam/anp - ABN AlTlTO heeft Fons Schirris als klant de deur gewezen. De bank wil geen zaken doen met de man die twee weken geleden met veel bombarie een gat in het incas sosysteem van de Nederlandse banken te hebben ontdekt. „Het is beleid om bij fraude relaties met klanten te beëindigen", al dus een woordvoerder van de bank vandaag. Schirris kwam twee weken in de publiciteit met zijn boek Het di lemma 1.156.837.115 euro, waarin hij zei aan te tonen dat het systeem van automatische incasso fraude eenvoudig maakt. Om zijn idee kracht bij te zetten schreef hij zonder toe stemming 700.000 euro af van diverse rekeningen via de incas sorekening van een failliet be drijf. (advertentie) 3 Trendy Crashblouse (verkrijgbaar in 5 modekleuren) den haag/gpd - De oproep van de Arnhemse korpschef Bakker om criminele jongeren via een 'moderne schandpaal' te recht te wijzen, is verkeerd gevallen in politiek Den Haag. Het idee voor een dergelijke aanpak wordt van Groenlinks tot de LPF afgewezen. PvdA-fractievoorzitter Van Nieuwenhoven wijst erop dat de rechter sociale dienstplicht kan opleggen. „Daar gaat de rechter over, niet een korpschef. De WD zegt 'geïnteresseerd te zijn in een pittige aanpak' van jeugdcriminelen. WD'er Cor- nielje: „De WD heeft vorig jaar al voorstellen ingediend om straffen te verzwaren voor jon geren die bij herhaling in crimi neel gedrag vervallen. Maar mijn eerste gedachte gaat niet uit naar de schandpaal of verne dering. Je moet oppassen dat ze niet de held van de groep of buurt worden als je ze publieke lijk." Regeringspartij LPF ziet even min iets in de suggestie van de Arnhemse politiechef. Kamerlid Eerdmans: „Ik ben het eens met een harde aanpak, maar niet de schandpaal. Het effect daarvan is slecht. Wel criminele jongeren in werkkampen aanpakken." Vogcle Mode voor de hele familie Is altijd in de buurt: Katwijk Leiden Leiderdorp Lisse Roelofarcndsveen DE 0 IS IN DE MODE Deze aanbieding is geldig t'm 12 november 2002 den haag/gpd - De ramadan is vandaag begon nen. Dat betekent dat moslims zich een maand lang onthouden van eten, drinken, roken en seks tussen zonsopgang en zonsondergang. Veel men sen stoppen ook met het slikken van medicijnen. De vastenmaand eindigt op 5 december. De ramadan wordt gehouden in de negende maand van het islamitische jaar. Deze periode is heilig. De moslims gedenken dan het moment dat de profeet Mohammed de eerste van de openba ringen ontving die samen de koran vormen. Voor hen is dit de periode van lichamelijke en geestelij ke discipline. Door niet te eten raken mensen zich bewuster van de wereld om hen heen. Een moslim die echt honger heeft ervaren, zal zich beter kunnen ver plaatsen in iemand die altijd honger lijdt. Zo zal hij meer goede daden verrichten en guller worden met giften. De innerlijke rust geeft hem bovendien ze al enige tijd bezig zijn om de medicijnverstrekking te verbete ren. Belangenverenigingen van verzorgingshuizen, hun bewo ners, apothekers en huisartsen, bekijken op welke manier dat het beste kan. Volgend jaar komt er een kwaliteitsnorm. Gisteren verscheen ook het rap port 'Medische zorg onder druk' van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. Daaruit blijkt dat huisarts en verpleeghuisarts in verzorgingshuizen beter moe ten samenwerken. Het gaat om artsen die ouderen met ernstige geestelijke beper kingen in een verzorgingshuis behandelen. Die ouderen moe ten eigenlijk in een verpleeghuis worden opgenomen, maar kun nen daar door capaciteitspro blemen niet terecht. Volgens de inspectie stemmen de eigen huisarts en de ver pleeghuisarts, die wordt 'uitge leend' door een verpleeghuis, hun werk gebrekkig op elkaar af. Er zijn weinig of geen formele afspraken. De onderlinge con tacten zijn gering. Beide artsen hebben andere taken, waardoor ze elkaar niet altijd begrijpen. De betreffende ouderen en fa milieleden zijn vaak juist wel te vreden over de zorg. De oude ren zijn blij dat zij in hun eigen appartement in het verzorgings huis kunnen blijven wonen. Fa milieleden denken daar net zo over. De inspectie beveelt huis artsen en verpleeghuisartsen aan afspraken te maken hoe ze het beste kunnen samenwerken. Bovendien moeten ze ernaar streven elkaar 'regelmatig en adequaat' te spreken. Volgens brancheorganisatie Ar- cares zijn verzorgingshuizen mede in de problemen geko men, doordat ze geen zeggen schap hebben over de huisart sen van cliënten. „Het feit dat in één instelling soms tientallen huisartsen actief zijn, maakt het bijzonder moeilijk tot eenduidi ge afspraken over de zorg te ko men." (advertentie) Het CDA wijst er op dat herop voedingskampen als Glenn Mills en Den Engh inmiddels hebben bewezen dat een gerichte aan pak jongeren weer op het rechte pad kan brengen. Bij progressieve partijen worden de uitlatingen van de korpschef met gefronste wenkbrauwen ontvangen. Halsema van Groen links verzucht: „Terug naar de Middeleeuwen Hiervoor heb ben we de rechtsstaat niet opge bouwd." D66-voorman De Graaf: „Inhoudelijk is het onzin. Dan kun je ook direct kiezen voor de houten paal met een gat erin." utrecht/gpd - De grafsteen van dirigent Johan Winnubst (1885- 1934) op de Utrechtse begraaf plaats St Barbara is een risico geval De loodzware zerk helt gevaarlijk naar voren. Rechtzet ten kost bijna duizend euro. Manager Koning van de be graafplaats probeert die kosten te verhalen op de nabestaanden van de dirigent, maar die geven niet thuis. „Tja, als zij niet beta len, moeten wij dat doen. Wij zijn tegenwoordig aansprakelijk voor de grafmonumenten.'' De Hoge Raad bepaalde onlangs in een proefproces dat begraaf plaatsen eigenaar zijn van ge denktekens. De uitspraak heeft tot gevolg dat graven binnenkort honderden euro's duurder wor den, omdat begraafplaatsen ver antwoordelijkheid zijn voor het onderhoud en bovendien aan sprakelijk zijn voor 'onveilige' zerken. Die kosten worden voortaan doorberekend. Een ongeluk met een verwaar loosde zerk is niet denkbeeldig. In 1993 raakte een meisje ge wond toen zij onder een zerk belandde waar haar oma tegen leunde. De rechtbank stelde de begraafplaats aansprakelijk. een herboren gevoel en brengt hem nader tot God: de hemel komt dichterbij. Iedereen die geestelijk en lichamelijk fit genoeg is, hoort deel te nemen aan de ramadan. Voor kinde ren, zieken en zwangere vrouwen wordt een uit zondering gemaakt. Maar uiteindelijk is eenieder vrij wel of niet mee te doen met het vasten. Na zonsondergang halen moslims de schade weer in met de iftar, het verbreken van het vasten. Vaak worden dan verschillende, uitgebreide maaltijden geserveerd. Het einde van de ramadan wordt ge vierd met het suikerfeest, waarbij moslims allerlei zoete hapjes meebrengen. Voor mensen die twijfelen over het precieze tijd stip waarop weer mag worden gegeten, is er zelfs een sms-dienst in het leven geroepen. Wie zich inschrijft via www.marocstore.nl of www.marok- koplein.nl krijgt dagelijks een signaaltje. Dat kost wel 0,35 per keer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3