Het gas kwam als een mokersla; GESPREK VAN DE DAG Koningin dankt bevolking voor medeleven Openbaar to iets minder a 1 :!i* Dimitri Zjyrov kijkt terug op gijzeldrama in Rusland Zjyrov: 'Rus wilden eige0 ii septemb^i MENSELIJK ik van de verdere wijsheden van de minister kennisnam kletterde dat hart, topzwaar tegen de keien. Want Van Grembergen wil niet al leen wat woordjes aanpassen, maar ook de re gels en uitzonderingen die tegen het 'taalaan- voeleningaan. Hij voegde er dreigend aan toe: „Een beetje schaven aan de symptomen zal niet genoeg zijn. Daar gaan we weer. Vóór 1995 spelde iedereen die ouderwets onderwijs in het Nederlands had genoten voor het vaderland weg. Toen kwam die Woordenlijst van de inmiddels lang vergeten staatssecretaris Aad Nuis en zijn kompanen. Sindsdien durft niemand nog een éénregelige briefte schrijven zonder het Groe ne Boekje binnen handbereik. Een pannekoek werd een pannenkoek, maar een klotefilm bleef een klotefilm. De flora in de wei bleef ge woon 'paardebloem'heten zonder 'n'. Als ech ter een Nederlandse voetbaltribune de scheids rechter voor de verandering niet vernoemde naar het geslachtsdeel van de reu, maar naar dat van de hengst dan vermeldde die scheids- t rechter sedert 1995 in zijn rapport dat hij 'paardenlul' heette, mét een 'n'dus. Trouwens, vanwege Nuis werd hondelul ook hondenlul. Ik weet niet hoe de Vlaamse tribuneklanten hun referee plegen te noemen maar minister Van Grembergen is in elk geval op de verkeer de weg. Voor ons taalgebruikers geen brood nodige rust. De spelling van het Engels is sedert de 16de eeuw niet noemenswaard aangepast. Er zit, toegegeven, betrekkelijk weinig systeem in, naar de uitspraak van menig woord blijft het gissen, maar de basis is solider dan de Bank of England. Gooi nooit het Engelse woordenboek van je overgrootvader weg. Breng het naar de antiquaar of - liever nog - bewaar het voor je achterkleinkinderen, want die kunnen het nog prima gebruiken. In Frankrijk buigt een handvol oude wijze mannen die van lekker eten en drinken houden zich over elke minie me wijziging in het spellen van de taal. Als ze vele jaren verder zijn, alle flessen bordeaux leeg en alle wijze mannen op één na dood, mag er soms in één woord zegge één rn klinker veranderen. In Duitland kwam met goed gevolg de Hoge Raad eraan te toen daar een spellingscommissie iets zichtigs over de naamvallen had geopj. Alleen de taaimaffia in Nederland en V deren kan het maar niet laten. Daarbij dan ook weer eindeloos gezeurd over u uit het Engels die moordend zouden in len. 'Deleten', 'stressen', 'downloaden', i reutemeteut met alle vervoegingen erbi den wij downgeload hebben dan wel g Laat toch komen allemaal. HetEngeli bestaat voor de helft uit woorden van h Frans geleend. De hele wereld is ook taü dig één permanent proces van assimila Eind 2005 moet het Groene Boekje defi kracht van wet krijgen. Tot die daturn t de ministers uit Nederland en Vlaandet van alles veranderen en toevoegen. Dan heren, doet u alstublieft niets, echt held niets. Nothing. Nada. Duizenden fans hebben gisteren in New York de laatste eer bèwezen aan JAM MASTER JAY, lid van de hiphopgroep Run-DMC, die vorige week werd vermoord. Bandgenoot D.M.C. MacDaniels verzorgde in de Allen A.M.E kathedraal een rap van de groep. McDaniels zei dat Jam Mater Jay geen crimineel was, 'maar een unieke persoon'. Jam Mas ter Jay werd vorige week woensdag in een opnamestudio in New York doodgeschoten. Hij werd in zijn hoofd geraakt en stierf ter plaatse. De gemaskerde dader van de schietpartij vluchtte en is nog steeds niet gevonden. Foto: AP De Amerikaanse automobielfa brikant Chrysler, onderdeel van de grote DaimlerChrysler- groep, krijgt een nieuw boeg beeld in CELINE DION. De zangeres strijkt tientallen mil joenen dollars op voor het con tract dat haar vanaf begin 2003 voor drie jaar aan Chrys ler verbindt. In de reclame campagne rond Dion zal een lied worden gebruikt dat de superster speciaal voor de ge legenheid opneemt, meldde Chrysler. Volgens de automaker is Dion de ideale persoon om hof automerk aantrekkelijker maken voor jonge en welgestelde consumenten. Foto: AP Koningin Beatrix en haar familie hebben gisteren per brief hun 'oprechte dank' betuigd aan ie dereen die medeleven heeft be toond na het overlijden van prins Claus. Net als in de specia le editie van de Staatscourant waarin de vorstin officieel mel ding maakte van de dood van de haai- echtgenoot, is de brief slechts ondertekend met 'Bea trix'. Daaronder volgen de voorna men van haar zonen en schoon dochters: Willem-Alexander, Maxima, Friso, Constantijn en Laurentien. Het origineel van de brief, waarvan de afbeelding te vinden is op de internetsite ww- w.koninklijkhuis.nl, is extra per soonlijk doordat ieder familielid de eigen handtekening onder het dankwoord heeft gezet. De naam van Friso's vriendin, Mabel Wisse Smit, ontbreekt. Zij was op 15 oktober, de dag van de uitvaart, wel aanwezig tijdens de besloten bijzetting van Claus in de koninklijke grafkelder van de Nieuwe Kerk in Delft. De officiële tekst van de brief luidt:Als familie willen wij on ze oprechte dank betuigen aan allen die hun medeleven heb ben betoond met het overlijden van Prins Claus. Op zeer ver schillende manieren hebt U Uw gevoelens van sympathie tot uit drukking gebracht, in bloemen, in woorden, in een stil afscheid of door het betuigen van Uw deelneming in de condoléance registers op vele plaatsen in het land. De waardering en gene genheid voor Prins Claus die daaruit naar voren is gekomen heeft ons, zijn vrouw en kinde ren, diep getroffen." Tiendui zenden mensen hebben per post gecondoleerd en bijna 37.000 mensen lieten hun me deleven blijken via het officiële digitale condoleanceregister van de Rijksvoorlichtingsdienst. In de dagen na zijn dood kwamen ruim 90.000 mensen afscheid nemen van de populaire prins door langs zijn baar te lopen op paleis Noordeinde. „Wij zijn U daarvoor intens dankbaar", zo besluit de konin gin haar opmerkelijk brief. Het schrijven is een van de eerste te kenen dat de koningin langza merhand haar taken aan het op pakken is. Een woordvoerder van de RVD bevestigt dat de ko ningin intern weer aan het werk is gegaan. Zo heeft zij onder meer enkele vergaderingen met naaste medewerkers bijge woond. Bernice Breure Koningin Beatrix. Foto: Reuters r De openbare toiletten zij rz schoner dan vorig jaar, n x nog steeds erg vies. Sleet procent van de openbar* echt schoon, blijkt uit ee K lijks onderzoek van het vL& Service Management, dal® daag verscheen. Vorig jai, maar 12 procent een volty Vooral de herentoiletten schoner geworden, 15 pi tegen 8 procent vorig jaa dames keurden de onden 19 procent van de toilette j y goed, in 2001 was dat 17 cent. Zittingen blijken in de he 0y de onderzochte gevallen vuild met bacteriën. Als eindigde de knop van de (43 procent slecht) gevol de doorspoelknop (37 pi De knop van de binnenkk de deur kwam wel positit1 test, want slechts 12 proc ot bleek besmet. scl lh> t\ FREEK DE JONGE vervangt zijn nieuwjaarsvoorstelling door een verkiezingsconference. De VPRO zendt deze voor stelling, De Stemming, uit op 21 januari, de avond voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Volgens de VPRO volgt De Jonge samen met zijn publiek het lijsttrekkersde bat, waarna overgeschakeld wordt naar De Stemming. De geplande conference op nieuwjaarsdag, De Bedreiging, komt te vervallen. Aanvankelijk was de cabaretier hele maal niet van plan om rond de jaarwisseling een conferen ce te doen, maar de moord op Pim Fortuyn en de turbulen te politieke ontwikkelingen deden hem van gedachten ver anderen. PRINS HARRY is de meest be geerde vrijgezel van Groot-Brit- tannië. Het societyblad Tatler heeft de 18-jarige zoon van kroonprins Charles en de overle den prinses Diana op de eerste plaats van zijn jaarlijkse vrijge zellen-toptien gezet. Harry's ou dere broer William, in het verle den vaak tot meest begeerde vrij gezel bestempeld, haalde dit jaar niet eens de laatste tien. Tatler stelt dat de dit jaar volwas sen geworden Harry iets 'ge waagds, maar aardigs' over zich heeft. Hij is 'oneerbiedig, ondeu gend en ziet er geweldig uit', al dus het blad over de prins die dit jaar zijn middelbareschooloplei- ding afrondt. De meest begeerde vrouwelijke vrijgezel is volgens Tatler de Amerikaanse filmster Gwyneth Paltrow, die regelmatig in Londen verblijft. Foto.- AP Een MUILEZEL in Marokko heeft een nakomeling gekre gen. Dit is zeer uitzonderlijk omdat deze dieren steriel zou den zijn. Deskundigen hebben inmiddels met DNA-onder- ?oek vastgesteld dat het verhaal klopt. De vader van het veulen is een ezel. Muilezels zijn nakomelingen van een paard en een ezel. Een paard heeft 64 chromosomen en een ezel 62. Een muilezel heeft derhalve 63 chromoso men, een oneven aantal dat niet kan worden gedeeld in een even aantal chromosoomparen. Een muilezel kan zich theoretisch dus niet voortplanten. De 14 jaar oude muil ezelmoeder baarde eind augustus in een klein dorp in de regio Oulmes, 80 kilometer ten zuiden van Fez, een veu len. Dierenartsen van de Vereniging ter Bescherming van Dieren in Noord-Afrika (Spana) voerden bloedproeven uit. Daaruit bleek dat de moeder inderdaad een muilezel is. Actrice en presentatrice KAT- JA SCHUURMAN moet zich donderdag 14 november ver antwoorden voor de politie rechter in Hilversum wegens rijden onder invloed. De poli tie betrapte de 27-jarige Schuurman 25 mei in Hilver sum. Volgens justitie heeft een blaasproef uitgewezen dat Schuurman met '395 micro gram alcohol per liter uitge ademde lucht' achter het stuur zat. De maximaal toege stane hoeveelheid is 220 microgram. In januari 2000 werd Schuurman al veroordeeld wegens rijden onder in vloed. Toen reed zij haar auto in de vangrail van de A2, na bij haar woonplaats Vinkeveen. De blaasproef kwam toen uit op een bijna driemaal te hoog alcoholgehalte: 615 mi crogram. De politierechter legde haar een boete van 1650 gulden op, naast een rijontzegging van zes maanden, waar van de helft voorwaardelijk. Foto: Kastermans De zeven gastronomische samenwerkingsverbanden (G7) in Nederland hebben de 175 aangesloten toprestaurants geadviseerd 'een terughoudend beleid' te voeren ten aan zien van FOIE GRAS. Zij deden dit na overleg met de Stichting Wakker Dier. Aanleiding is de dieronvriendelijke manier waarop foie gras tot stand komt. Wakker Dier had eerder aangekondigd actie te gaan voeren tegen restau rants die foie gras op het menu hebben staan. Om deze le verpaté te krijgen, wordt bij ganzen en eenden twee tot drie maal daags met een trechter een kilo mais door de strot geduwd. Hierdoor kan de lever in drie weken tijd tien keer zo groot worden. De dieren lopen volgens Wakker Dier door de manier van voeden verwondingen, infecties en bot breuken op. Zijn moeder was naast hem in de theaterzaal in slaap gevallen. Ze was moe. Het was laat in de nacht. En toen kwam het gas, als een mokerslag, het begin van de bestorming door de Russische eli tetroepen. Volgens Dimitri Zjyrov, die de gijzeling in Moskou overleefde en gisteren met zijn vader, zusje en oma terugkwam naar Neder land, gebeurde dat zo plotseling dat hij in één klap van de wereld was. Zijn moeder Natasja moet in haar slaap door het gas over vallen zijn. Dimitri: „Het laatste dat ik me herinner, is dat ik springlevend naast haar in de theaterzaal zat. Het volgende moment liep ik strompelend door een zieken huis, waar het een enorme cha os was. Ik dacht eerst dat ik nog in het theater was. Ik had echt geen idee wat er was gebeurd." Hij herinnerde zich nog het tele foonnummer van zijn vader en gaf dat aan een arts, die zijn va der Aleks belde. Dimitri was een van de eersten die bijkwam. Het bleek dat hij in het theater al een spuit antigif had gekregen. „Dat heeft mijn leven gespaard." Die spuiten hadden de commando's bij zich voor eigen veiligheid, maar veel van hen hebben er in het thea ter gijzelaars mee gered. „Daar om liggen nu ook commando's te vechten voor hun leven." In het ziekenhuis sliep Dimitri twaalf uur achtereen en hoorde hij niet direct over de dood van zijn moeder. „Ik mocht geen nieuws zien in het ziekenhuis. Ik hoorde het van mijn vader." Pas langzaam drong alles tot hem door. In het theater was het drie da gen lang een absurde situatie geweest. Dimitri sprak er veel met de vrouwelijke terroristen over hun kinderen, de reden van de gijzeling, hun pijn en haat je gens Rusland. Een van de lei ders, volgens Dimitri de onder handelaar en het brein achter de hele gijzeling, kwam naast hem zitten en vertelde over zijn broer die Nederlands studeert. „Ik zou niet willen zeggen dat ze aardig waren, maar ze waren in ieder geval spraakzaam, en niet vijandig. 'Wil je water? Wil je naar de wc?' vroegen ze steeds." Dimitri leerde de Tsjetsjenen te begrijpen. Aan de andere kant hielden ze constant hun duim klaar om zich op te blazen. „El ke seconde was er de dreiging gedood te worden." Alex Zjyrov rijdt met zoon Dimitri en dochter Liza terug naar huis. Ze zijn net opgehaald van Schiphol. Foto: GPD/Marc van der Kort Dimitri sliep door die dreiging al die nachten vrijwel niet. Het drama begon wel langzaam te wennen. „Na drie dagen vond ik alles gewoon. Op de eerste dag dook ik bij elk geweerschot naar de grond. Later keek ik niet meer op of om. Wel kreeg ik met de minuut minder hoop." Het licht was constant aan. Er was bijna niks te eten. Rondlopen mocht niet, op de grond liggen ook niet. Naar de wc gaan moest in de orkestbak, omdat de toilet ten het niet meer aankonden. „Het was niet bepaald een vijf sterrenhotel." Dimitri en zijn moeder waren vrijwel constant bij elkaar. Nata sja moest de hele tijd huilen vol gens haar zoon. „Ze zei steeds 'We gaan eraan, we gaan eraan.' Ik probeerde haar te vertellen dat alles goed zou komen, ook al dacht ik zelf ook dat het hele maal mis zou gaan." Vanuit de zaal hebben Dimitri en zijn moeder drie of vier keer met Aleks gebeld. Ze hadden hun telefoons moeten inleveren Een Tsjetsjeense gijzelnemer kort to: AP bij de Tsjetsjenen, maar kregen die, net als iedereen, terug als ze wilden bellen. Meestal althans. De Tsjetsjenen hadden enkele oplaadsets. na het gijzelen van het theater. Fo- Met Dimitri gaat het inmiddels goed. Hij hoeft niet opgenomen te worden in een ziekenhuis, maar zal wel worden behandeld in het UMC. Lichamelijk voelt hij zich prima, al heeft hij nog moeite met ademhalen. Hij mag geen vet en moet chocolade, chips en patat links laten liggen. „Een half jaar lang, volgens de Russische artsen. Ik hoop dat een Nederlandse arts tot een an dere conclusie komt." Hoe het geestelijk met hem gaat, daarover kan hij niet veel zeg gen. „Ik ben zeker veranderd, maar hoe, dat weet ik nog niet. Het is achteraf net een film. Het is nog zo onwerkelijk. Ik denk aan mijn moeder alsof ze nog leeft, en zo zal ik aan haar blij ven denken. Mijn zusje Liza be grijpt nog niet dat onze moeder dood is. We hebben het gepro beerd uit te leggen, maar ze snapt het niet." Wanneer Dimitri weer naar school gaat, weet hij nog niet. - Het huis weer betreden vindt hij moeilijk. Zin om zijn vrienden weer te zien heeft hij wel. Heel erg. „Ze hebben me in Moskou heel veel brieven, e-mails en sms'jes gestuurd. En gebeld." De as van Natasja komt vandaag Je,L >1 efll »e%2j in I |IJ Er zijn voor Dimitri Zjyr zijn vader Aleks veel ra rond het gijzelingsdran Moskou. Ze vrezen dat waarheid nooit boven krijgen. „Maar we zulle wel proberen, als we er toe zijn", aldus Aleks. „I niet dat de dood van m vrouw voor niks is gew Wat is er bijvoorbeeld met de tweehonderd v ten die er volgens Dimi,® moeten zijn? Waarom keerden de Russen de c handelingen? Aleks: „Ei oh allerbelangrijkste vraaj verantwoordelijk voor van onze moeder en vri Volgens Dimitri zat de terzaal in Moskou vol nen er duizend mensei Russen zeggen: er zijn overlevenden en 150 do Waar zijn dan die ande Er zijn nog heel veel vei en ook veel familielede rond de ziekenhuizen h t op zoek naar hun famil Dimitri en Aleks zijn er procent van overtuigd buitenlanders waren vr ten als de Russen niet dwarsgelegen. „De Tsje waren absoluut bereid derhandelen en waren helemaal niet begonne executeren. Alle buitei moesten op de eerste en komen zitten. Ze vo ons dat elke ambassadi landgenoten mee zou k gen", vertelt Dimitri. All „Maar de ambassadeur den niet toegelaten. Wt de Tsjetsjenen, maar ni de Russische veiligheidi Dat zagen wij buiten gt ren. Toen dacht ik 'er is" helemaal mis'. Van wilden ze gewoon niet buitenlanders vrij zoudj men. Ze wilden het prol internationaal houden, iedereen zich betrokken Ze wilden een eigen nd tember." of morgen naar Nederlan Wanneer zij zal worden b is nog onbekend. Marije Bosman Enige tijd is er wapenstilstand geweest aan het spellingsfront. Nu zijn de vijandelijkheden heropend. De eerste scher mutselingen vonden plaats in het novembernummer van 'Onze Taal'dat al lang fungeert als de scharen sliep waar taalkundigen hun messen scherp houden. Anders doen de politici het wel. De nieuwe Vlaamse mi nister van cultuur Paul van Grembergen wil de discussie over de spelling weer openen met zijn Nederlandse colle ga's. In zijn eigen woorden: „Ik wil geen nieuwe onzekerheid zaaien, maar ik vind dat de fouten van de vorige hervor ming hersteld moeten worden." Toen ik dat las begon ik mijn hart al vast te houden maar toen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2