Bush schrijft historie bij verkiezingen Raadslid voert eenzame strijd voor zelfstandig Valkenburg Antiek Elf jaar voor Stevenshofmoord Brand in slaapwagon: twaalf doden in Frankrijk liTTT i ii i i i 'ruïnmii Dé Beurs voor Kunst Spectaculaire meteorenstorm boven Europa verwacht Vliegkamp blijft open Republikeinen heersen in Senaat Klankbord met lezerspanel Leidsch Dagblad ■rnn NR. 43073 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 door Rob Onderwater valkenburg - Aad Oosterlee zou het liefst een muur om Valkenburg wil len bouwen, om de boze buitenwe reld uit te sluiten. Wie aan het Rijn dorp komt, komt aan Oosterlee, de eenzame strijder in de de gemeente raad voor een zelfstandig Valken burg. Vroeger was hij fractievoorzit ter van de WD, maar dat huwelijk liep na de gemeenteraadsverkiezin gen dit jaar op de klippen. Tegen woordig opereert hij als de Lijst Oos terlee. Het raadslid verbaasde de vergade ring gisteravond met de mededeling dat hij een referendum wil over de zelfstandigheid van Valkenburg. Want als Oosterlee over straat loopt, wordt hij aangeschoten door burgers die een samensmelting met Katwijk en Rijnsburg helemaal niet zien zit ten. Oosterlee vindt de fusie 'een enorme kapitaalverspilling'. Nee, Aad Oosterlee vindt zijn actie niet zinloos, ook al hebben de colle ges van de KRV-gemeenten vorige maand al een plan van aanpak voor de samenvoeging gepresenteerd. Hij voert zijn actie onder het motto 'niet geschoten is altijd mis'. En zolang de provincie de fusie niet dwingend op legt, kan het Rijndorp er nog onder uit. En daarom blijft Oosterlee strijden, ook al is hij de enige in de Valken- burgse politiek die zich nog niet heeft geschikt in het lot. Dit tot grote ergernis van Oosterlee: „Een be stuurder die zegt dat Valkenburg niet langer bestuurlijk mee kan, geeft zichzelf een brevet van onvermo gen." Oosterlee put moed uit de 'kwestie' Eindhoven, waar de voor genomen herindeling uiteindelijk niet is doorgegaan. Dat was voor de burgemeester reden om ontslag te nemen. „Warmond geeft zich ook niet zonder slag of stoot gewonnen. Waarom Valkenburg dan wel?" De vrees voor een veel hogere ozb- belasting, langere lijnen tussen ge meentebestuur en burger, een grote re reisafstand naar het gemeente huis, het opheffen van buslijnen en het verlies van de Valkenburgse identiteit noemt Oosterlee als rede nen om tegen de fusie te stemmen. Tijdens de stemming in de gemeen teraad over de vrijwillige fusie was Oosterlee als enige tegen. Zelfstan digheid met een goede samenwer king tussen de buurgemeenten is voor de Lijst Oosterlee de beste op tie. (advertentie) |8,9 en 10 november| Leeuwenhorst-Noordwijkerhout vrijdag 17.00 tot 21.00 uur zaterdag en zondag 11.00 tot 18.00 uur Toestel stort neer in Luxemburg luxemburg/brussel - In het Groothertogdom Luxemburg is vanochtend een vliegtuig van het type Fokker-50 neergestort. Het toestel is eigendom van de maatschappij Luxair en had naar verluidt 19 tot 22 mensen aan boord. De crash had plaats niet ver van de grens met Duits land. Het zeer slechte weer be moeilijkt de reddingswerk zaamheden, zo verklaarde een woordvoerder van de Belgische luchtmacht. valkenburg - Het vliegkamp Valkenburg blijft open. Dat heeft demissionair minister Kamp van VROM vandaag bekendge maakt aan de Tweede Kamer. Valkenburg komt zeker tot 2020 niet beschikbaar als bouwloca tie. Onder Kamps voorganger Pronk was Valkenburg aange wezen als bouwlocatie. Burgemeester Van der Reijden toonde zich vanmorgen opgeto gen over de beslissing om Val kenburg open te houden, al wil hij het eerst zwart-op-wit zien. De burgemeester vindt dat alle gemeenten in de regio de wo ningnood zelf moeten oplossen, nu vliegkamp Valkenburg niet meer in beeld is als bouwlocatie. „Want dat er een probleem is, onderken ik." Van der Reijden vindt dat de ge meenten eerst goed op hun ei gen grondgebied moeten kijken. Valkenburg heeft in het kassen- gebied Duyfrak een locatie waar 1000 woningen gebouwd kun nen worden. „Rijnsburg en Oegstgeest hebben ook zulke plekken. Dan hebben drie naast elkaar liggende gemeenten al mogelijkheden waar bijna 5000 woningen gebouwd kunnen worden. Als de overige gemeenten het zelfde doen, is een belangrijk deel van het probleem al opge lost. Maar dan moet je het wel willen." door Timoteus Waarsenburg leiden - Het Haagse gerechtshof heeft gistermiddag de 36-jarige Leidenaar die in 1998 Marianne van de Graaf vermoordde in de Leidse Stevenshof, veroordeeld tot elf jaar cel. Het vonnis van het gerechtshof is daarmee ge lijk aan het eerdere vonnis van de Haagse rechtbank. Toen eiste het openbaar ministerie veer tien jaar voor moord met voor bedachte rade. Tijdens de behandeling van het hoger beroep liet het OM deze aanklacht varen. Nu werd twaalf jaar voor doodslag geëist. De raadsman van de verdachte, mr A. Visser, heeft altijd vrijspraak bepleit. De familie van de vermoorde vrouw reageerde gisteravond opgelucht op het vonnis. .Aan vankelijk was ik wel een beetje bang dat de straf dit keer lager zou uitvallen dan elf jaar, omdat ook de eis verlaagd was. Maar met deze uitspraak ben ik tevre den, ook al hoop je stiekem toch op een iets hogere straf', aldus de broer van de vermoorde vrouw, H. van de Graaf. „M'n zus krijg ik met deze uitspraak niet terug. Maar ik ben blij dat de maatschappij nog een aantal jaren beschermd is tegen deze man." Op vrijdag 13 februari 1998 werd het lichaam van de toen 42-jari- ge Marianne van de Graaf in de slaapkamer van haar woning aan de Beppy Nooijstraat ge vonden. De politie zette direct een groot rechercheteam op de zaak, maar het duurde bijna tweeënhalf jaar voordat men, na een tip, een verdachte op het spoor kwam. Ondanks het feit dat het DNA van de verdachte in het huis was aangetroffen, hield de Leidenaar wekenlang vol dat hij het slachtoffer niet kende. Daarna wisselden de verklarin gen over wat er die dag was ge beurd, bijna dagelijks. Uiteinde lijk legde de verdachte een zeer twijfelachtige verklaring af over de gebeurtenissen van die fatale vrijdag de dertiende, waarin niet hij, maar een vriend van hem de vroyw vermoord zou hebben. Het gerechtshof verklaarde gis teren dat het in zijn vonnis reke ning heeft gehouden met het feit dat de verdachte, ondanks het overtuigende bewijs tegen hem, altijd heeft ontkend de vrouw te hebben vermoord, hij continu wisselende verklaringen aflegde en nooit berouw toonde. De veroordeelde heeft twee we ken de tijd tegen de uitspraak in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Met dank aan pre sident Bush heeft de Republikein se partij een onverwacht goede verkiezingsuitslag gehaald bij tussentijdse Congresverkiezin gen. De Republikeinen houden niet alleen hun meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, maar hebben ook de controle over de Senaat verworven. Er waren rond het middaguur nog drie Senaatsraces onbeslist. De Republikeinen lagen vier ze tels voor op de Democraten. De Republikeinen zijn verzekerd van vijftig van de honderd zetels in de Senaat, wat met de stem van de vice-president erbij op een meerderheid neerkomt. De VS gingen gisteren naar de stembus om een nieuw Huis van Afgevaardigden te kiezen en een derde deel van de Senaat. Ook werden er 36 nieuwe gou verneurs gekozen. Amerika is in twee vrijwel gelijke politieke kampen verdeeld en de elkaar bestrijdende Republikeinse en Democratische partij waren ver wikkeld in een nek-aan-nekrace die uiteindelijk is uitgelopen op een nederlaag voor de oppositie. De Republikeinen gokten dat de persoonlijke inzet en populari teit van Bush de historische trend van verlies voor de rege ringspartij bij tussentijdse ver kiezingen zou doorbreken en ze wonnen. Het Witte Huis zag de ontwikkelingen vannacht met genoegen aan. „President Bush heeft historie geschreven", zei zijn woordvoerder. De machtsverschuiving maakt het voor president Bush moge lijk om benoemingen van rech ters door de Senaat te krijgen. Ook hoopt hij dat hij nu zijn plan om ambtenaren op het nieuwe ministerie van binnen landse veiligheid minder rech ten te geven gemakkelijker door de Senaat kan krijgen. Een van de eerste uitslagen gisteravond was de overwinning van Jeb Bush in Florida, die opnieuw en met een ruime meerderheid werd gekozen als gouverneur en onmiddellijk de felicitaties in ontvangst mocht nemen van zijn vader, oud-president Geor ge Bush, en van zijn broer, de zittende president van het land. De Republikeinen leveren ook voor het eerst in de historie een gouverneur van Georgia, een van oudsher conservatief De mocratisch bolwerk in het zui den die de Republikeinen ook een belangrijke senaatszetel op leverde. Voor de Democraten is er een troostprijs: een aantal gouver neursposten dat tot nu toe in handen was van Republikeinen is overgaan naar Democratische kandidaten. Pagina Buitenland: Verslagen door het Bush-effect De rubriek Klankbord heeft vanaf vandaag een nieuwe formule. Een vast panel van tien personen uit de ze regio reageert wekelijks op actuele kwesties, aan de hand van een stel ling. Vandaag komen de eerste vijf aan het woord. De samenstelling van het lezerspanel is zo gevarieerd mogelijk gehouden. Enkele deelnemers zijn: de Katwijkse dominee Pieter Stam, de Leidse ar chitect Reinier Verbeek, boerin Karin Castelijn uit Rijpwetering en de Voorschotense scholiere Annemarie de Jong. De mogelijkheid om als le zer op de stelling te reageren blijft overigens bestaan. De stelling waar het vandaag om gaat luidt: 'Niet alleen 112 bellen. Wie getuige is van zinloos geweld moet ingrijpen'. Klankbord staat elke woensdag op de pagina Regio 2. In de nacht van 18 op 19 november regent het vallende sterren door Wilfred Simons leiden - Astronomen verwachten in de nacht van maandag 18 op dinsdag 19 no vember een grote meteorenstorm over Europa en Noord-Amerika. Het aantal vallende sterren kan oplopen tot zo'n zesduizend per uur. In Nederland bereikt de storm zijn hoogtepunt tussen 4.30 en 5.00 uur 's morgens, maar ook eerder die narht al kan het aantal lichtstrepen aan de Nachtelijke hemel zeker 500 tot du- zénd per uur bedragen. De vallende sterren staan bekend als de Leoniden. Het gaat in feite om gruis en stof dat afdwarrelt van de komeet Tem- pel-Tuttle. Deze komeet, die een dwars doorsnede heeft van zo'n tien kilometer, draait in 33 jaar een rondje om de zon. Onder invloed van zonnewarmte en - straling verliest hij voortdurend stof en gas dat blijft 'hangen' in de baan van de komeet. Elk jaar in november kruist de aarde de baan van de komee\ De stof deeltjes, die meestal niet meer dan een millimeter groot zijn, verbranden dan in de aardatmosfeer en veroorzaken daarbij een karakteristiek lichtspoor. Doorgaans geven de Leoniden geen spectaculaire effecten. Dit jaar doorkruist de aarde echter twee stofwolken die af komstig zijn van eerdere passages van Tempel-Tuttle. Europa krijgt in de na nacht van 18 op 19 november te maken met de eerste stofwolk, Noord-Amerika 6,5 uur later met de tweede. Hoewel astronomen een meteorieten- storm beschouwen ali het spectaculair ste hemelverschijnsel dat er is, waar schuwt woordvoerder Arjen van der Wel van de Leidse Sterrewacht voor al te gro te verwachtingen. „Het is dan namelijk ook volle maan, waardoor de kleinste vallende sterren waarschijnlijk niet zicht baar zijn. Bovendien is de storm ook al in 2000 en 2001 voorspeld. Toen bleef hij ei genlijk uit." Toch zijn volgens hem de verwachtingen dit keer 'redelijk positief. Pagina Ri: Stofsporen vaa.' maar een kosmische haar dik door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Bij een brand in een slaapwagon van de internatio nale trein Parijs-Wenen zijn vanmorgen vroeg twaalf men sen omgekomen. De brand werd ontdekt door medewerkers van de Franse spoorwegen die rook uit de voorste wagon zagen komen toen de trein met hoge snel heid het station van Nancy passeerde. De verkeersleiding haalde on middellijk de stroom van de bovenleiding waardoor de trein even buiten Nancy automa tisch tot stilstand kwam. De brandweer van de Oost- Franse stad was snel ter plaat se, maar kon niet voorkomen dat twaalf passagiers ten prooi vielen aan de vlammen en de enorme rook. Zes mannen, vijf vrouwen en een kind vonden de dood, zeven van hen door rookvergiftiging. Negen andere passagiers liepen verwondin gen op. Zij zouden niet in le vensgevaar verkeren. Over de oorzaak van de ramp zijn nog geen mededelingen gedaan. Een medewerker van de SNCF zei vanmorgen, dat mogelijk een fout in het verwar mingssysteem de brand heeft veroorzaakt. Maar ook het roken Franse brandweermannen inspecteren de resten van de uitgebrande slaapwagon. Foto: Reuters van een sigaret kan de reden zijn geweest. De brand speelde zich alléén af in de voorste wa gon: een slaaprijtuig met twee of drie bedden in één compar timent. De wagon was van de Duitse nationale spoorwegen, Deutsche Bahn, dateerde uit de jaren '60 en bevatte houten constructies en tapijt. Het Duitse ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat zich onder de dodelijke slacht offers vijf Duitsers bevinden. De identiteit van de andere do den is nog niet vastgesteld. Vol gens de prefect van het depar tement Meurthe-et-Moselle, Jean-Francois Cordet, hebben vier van de gewonden de Duit se nationaliteit, drie zijn Brits, één Frans en één Amerikaans. De internationale trein D261 bestond uit wagons uit de jaren zestig van de Deutsche Bahn. De trein rijdt iedere nacht van Parijs via München naar We nen en stopt na Parijs pas bij Kehl aan de Frans-Duitse grens. Treinongelukken met dodelijke afloop zijn zeldzaam in Frank rijk. Het Franse netwerk van hogesnelheidstreinen wordt beschouwd als één van de bes te ter wereld. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam CIMHV s,raa' aqjjs* Postcode Plaats Telefoon (Lvm eg*'*» maandabonnement automatische betaling O 19.60 kwartaalabonnement automatische betaling 54.50 betaling per acceptgiro 55.00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: banfc-arorwnnw Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl 'agbla

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1