REGIO arkeergarage jeuw Alphens adhuis gestut t Geduld is een vereiste op de Rijndijk ef met bereden trum mislukt .HKoudekerkers verzetten zich opnieuw tegen afhaalpizzeria R5 Wethouder slikt afsluiting WOENSDAG 6 NOVEMBER 2002 jtAN C Tevo* palen i iet niei )oli gepla -Om in- voorkomen zijn ijze- len in de parkeergara- nieuwe Alphense geplaatst. De palen ;chade voorkomen voor icheepse verhuizing van tenarenapparaat. <u(laad- en losplateau aan girzijde van het fiituristi- at^)ouw rijden verhuiswa- »n aan. Niet alleen wordt neubilair afgeleverd, ook •e archiefkasten worden t Het plateau ligt boven eergarage, aan de kant De Smethstraat. „Dit ge- an het parkeerdak is niet d op zwaar transport", i woordvoerster van de te. Als straks het stad- in bedrijf is en de 'ge- estellingen worden bin- _acht, levert dat geen len op voor het parkeer- palen worden wegge- Ddra de grote verhuizing eenmaal achter de rug is. De verhuizing van de naastgele gen oude 'Blauwe Hoed' aan de Castellumstraat naar het stad huis komt nu dichtbij. Donder dag 21 november verlaten de ambtenaren hun vertrouwde stek. Zaterdag, uiterlijk zondag zijn de nieuwe werkplekken dan ingericht. De maandag is gere serveerd voor het uitpakken van de dozen. Het is de bedoeling dat het gemeentehuis dinsdag 26 november weer een normale dienstverlening gaat bieden. De 'Blauwe Hoed' gaat zo snel mogelijk tegen de vlakte. De sloop van het stadskantoor is et telijke malen doorgerekend en veroorzaakt geen schade bij het stadhuis, zegt de gemeentevoor lichtster. Ondertussen kunnen voorbij gangers het nieuwe stadhuis in zijn volle glorie aanschouwen. De schutting, die het bouwter rein maanden afschermde, is weg. ilitie in Alphens >n den rijn - De proef leden politie in Alphen IRijn is waarschijnlijk aan. Dat bleek vanmor- :ns de presentatie van Isplannen van de teams entrum en Ridderveld. j ie te paard zou dit jaar ag en zaterdag in het gaan surveilleren, maar Timent kwam niet van Maandag beslist de rer afschaffing van de iverlast aan te pakken politie nauwer samen- iet gemeente en inwo- pakken het anders Jan Geijsman namens „Bestrijden van ge- overlast is belangrijk, willen ook aan de be- ■■/ragen wat zij ervan vin- e kijken zij er tegen aan? telen we op in. Beleid iet alleen meer van bo- elegd." lal geweldszaken in het van Alphen noemt de prs. Vorig jaar was er an 232 geweldsdelicten, rcentage mensen dat aangifte doet blijft ech- i I Roken jjd van het jaar dat ge raden avond aan avond ren over de begroting, Dms lijkt of de hele poli- niets anders bezig is paar procentjes onroe- akbelasting meer of kan het verfrissend zijn j^Hs wat andere mensen Har in debat gaan. En alsjeblieft even geen rtbewoners die aan- dat ze de bouwplan- de overkant tot bij de rechter aanvechten, ik daar heb je op een moment je buik wel t is fijn dat er af en toe r jongeren met elkaar in lan. Keurig geregis- ijna als een echte ge- raad met een heuse eester als voorzitter, ch heel anders, reek hield Voorschoten >at, en de uitkomst van Inkomst was in elkgeval rgemeester Wilma Ver- enorme eye opener. Ut bleek? De Voorscho- n iners roken net als de n alle andere gemeen- ;eld een stickie. En net i moeten de Voorscho- iners hun cannabispro- bver het algemeen op proken. En net als in de Nederland regent het in Voorschoten, en je daar met je joint een I pt te worden. En daar- tt bovenaan de lijst van ie de Voorschotense tie- ïun gemeente missen Oi afdakje om rustig en hder te blowen. Een f oplossing voor een probleem. ler correcte burgemees- even niet hoe ze het ügs! In Voorschoten! En d van al die keurige jon gmeisjes die zich daar over leek te maken. Wat e doen? jvoord luidt zoals je ter steken op zestig. Geweld in de directe omgeving van hore cabedrijven komt steeds meer voor. De politie gaat daarom vaste mensen inzetten en laat zich voortaan ook meer zien. Jaarlijks heeft er bovendien overleg plaats met portiers en ondernemers. Veel overlast is er in het Zeger- slootgebied, de winkelcentra De Ridderhof en De Herenhof en het Weteringpark. De politie probeert de daar rondhangende jongeren beter in kaart te bren gen. Het afgelopen jaar heeft de politie in die gebieden al hon derd keer extra toezicht gehou den. De bedoeling is dat die aanpak voortgezet wordt. In Ridderveld zijn woninginbra ken nog steeds een probleem. Ook in het centrum is het aantal nog steeds te groot, hoewel het aantal inbraken niet meer stijgt. Geijsman: „We beginnen in na volging van Leiden met een pre ventieproject. Alle bewoners die meedoen aan dat project krijgen een beveiligingspakket. De poli tie komt bij die mensen ook op bezoek. Als het in Leiden een succes is, kan dat hier ook." Over de hele lengte van de Rijndijk tussen Alphen en Zoeterwoude wordt volop gewerkt. Op de foto's boven in de buurtschap Groenendijk. Op de foto links onder wordt de ro tonde op de kruising van de Rijndijk en de Melkweglaan aangelegd. De foto rechts onder is gemaakt op het afgesloten deel tussen de Leidsche Schouw en de Melkweglaan. Foto: Wim Dijkman Bewoners en bedrijven opnieuw op de proef gesteld door Marieta Kroft HAZERSwouDE-RijNDiJK - Wegwerkers in oranje bodywarmers, rood-witte bakens, afgesloten wegdelen, tijdelijke stoplichten en bushaltes waar voorlopig even geen bus stopt. Dat is het beeld op de bijna acht kilometer lange Rijndijk in Hazerswoude. Opnieuw worden bewoners, bedrijven en weggebruikers flink op de proef gesteld. Drie jaar geleden nog was de weg langs de Oude Rijn de belangrijkste verkeers ader tussen Alphen aan den Rijn en Lei den. Alleen met een flinke dosis geduld en een ruime tijdsplanning kon de auto mobilist zonder al te veel stress van punt a naar punt b komen. Zeker in de spits was de file onvermijdelijk. Maar met de ingebruikname van rijksweg 11 eind 1999 behoorden die files definitief tot hetverle- den. De Rijndijk is geen hoofdweg meer. Aan nemers zijn in opdracht van rijkswater staat sinds -dit voorjaar bezig met de me tamorfose. De Rijndijk moet een ver keersluwe, mooie dorpsweg worden. En kele rotondes en wegversmallingen lig gen er al, maar veel moet er nog gebeu ren. Het verkeer zoekt zijn uitweg: straat jes in de woonwijk Rhynenburch zijn te genwoordig doorgaande wegen en Kou dekerk aan den Rijn krijgt flinke verkeers stromen te verwerken. De bewoners en bedrijven tussen de ge meentegrens van Alphen en de bebouw de kom van Hazerswoude-Rijndijk zijn sinds enkele dagen vrijwel afgesloten van de buitenwereld. Alleen bestemmings verkeer mag er nog door. Wïlbert Ver meulen van rijkswaterstaat heeft bij ie dereen vorige week persoonlijk een brief in de bus gedaan. Het is een bittere pil, vooral voor de twee restauranthouders. Gabri Hoogenboom van restaurant 't Haasje vindt het onbegrijpelijk dat hij niet eerder op de hoogte is gesteld van de afsluiting. „Ik las in de krant dat ook de wethouder was overvallen. Dat is toch een kwalijke zaak." Als de restauranthouder eerder op de hoogte was geweest, had hij zijn tent dichtgegooid. „Dan was dit onze vakan tieperiode geweest", legt hij uit. „Nu kan dat niet meer, want we hebben al reser veringen staan." Hoogenboom neemt zich voor de schade als gevolg van inkomstenderving te clai men bij de gemeente Rijnwoude. Hoe hoog die is, weet hij nog niet. „We bekij ken na afloop van deze periode wat onze inkomsten waren en vergelijken dat met dezelfde periode van de afgelopen jaren. Het verschil ga ik verhalen op de ge meente." De restauranthouder verwacht uit te ko men op een inkomstenderving van tus sen de 10.000 en 15.000 euro. Of hij dat geld terugziet, betwijfelt hij. „De ge meente en rijkswaterstaat schuiven wel heel erg de schuld naar elkaar. Tegenover 't Haasje ligt het Chinees-In disch Restaurant Kan's Garden. Eigena res Sandra Kan bevestigt dat ook zij vori ge week onaangenaam werd verrast toen ze las over de afsluiting van de Rijndijk. „Maar gelukkig blijven wij wel bereik baar. De klanten blijven ook aardig." Ook zij verwacht een daling van de om zet, maar ze twijfelt nog of ze die gaat verhalen op de gemeente. „Na deze pe riode hebben we een mooie weg voor de deur liggen. En de gemeente heeft al zo veel te betalen. We moeten elkaar hel pen." Rijkswaterstaat heeft zich intussen het lot van de restauranthouders aangetrokken. Verwijsborden in de regio geven aan dat de restaurants bereikbaar blijven. „Wij hadden ze inderdaad eerder op de hoog te kunnen stellen geeft Vermeulen toe. „Wij zijn te veel gefocust op de uitvoering en de bereikbaarheid." De afsluiting duurt uiterlijk tot 6 decem ber. Daarna volgen nog twee afsluitingen op het traject tussen de Gemeneweg en de buurtschap Groenendijk. Dat gebeurt ergens in maart of april. Geduld blijft dus een vereiste. Maar als het goed is, behoren alle wegafzettingen, bakens en stoplichten halverwege vol gend jaar tot het verleden. „En dat is een meevaller", haast Vermeulen zich te zeg gen. „Want eigenlijk stond de oplevering gepland voor eind november 2003." HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - De afsluiting van de Rijndijk tus sen de Melkweglaan in Ha zerswoude en de Leidsche Schouw in Alphen aan den Rijn is onontkoombaar. De Arbowet staat het in verband met de veiligheid van de weg werkers niet toe dat één weg helft openblijft voor het ver keer, terwijl op de andere helft wordt gewerkt Wethou der De Best, die zich donder dagavond in de raad nog zo kwaad maakte op opdracht gever rijkswaterstaat, legt zich noodgedwongen neer bij de afsluiting die deze week is ingegaan. Dat is de uitkomst van het gesprek dat de wethouder maandag met rijkswaterstaat op het gemeentehuis had. De Best en plaatsvervangend di recteur Zeilmaker van rijks waterstaat spraken af dat er streng wordt gecontroleerd op naleving van de veilig heidsvoorschriften. .Als de aannemers de afspraken hierover niet nakomen krij gen ze een boete", aldus De Best. Verder blijven de res taurants Kan s Garden en 't Haasje bereikbaar. Met bor den aan het begin van de toe gangswegen, wordt dat aan gegeven. De wethouder hield een goed gevoel aan het gesprek over. „Ik heb er alle vertrouwen in dat het nu beter gaat. We konden elkaar recht in de ogen kijken." Zijn donderdag geuite dreigement om des noods het werk aan de weg stil te laten leggen, heeft De Best voorlopig ingeslikt. De Rijnwoudse wethouder las vorige week tot zijn verba zing in zijn eigen gemeente lijke advertentie over de af sluiting die deze week zou in gaan. ..Miscommunicatie", verklaart hij nu zijn kennis achterstand. „Zijn ambtena ren waren al vier weken op de hoogte, maar hebben de wethouder niet geïnfor meerd", legt een woordvoer der van rijkswaterstaat uit. De Best werd bij het lezen er van vooral kwaad omdat hij in juni nog met rijkswater staat afsprak dat er na de af sluiting rond de Gemeneweg geen volledige afsluiting meer zou komen. Begin okto ber werd de Da Costasingel echter afgesloten en nu op eens het deel tussen Alphen en de bebouwde kom van Hazerswoude-Rijndijk. Ook had De Best de indruk dat de aannemers de veiligheid on voldoende serieus namén. Aanvankelijk was rijkswater staat ook van plan om'de re constructie zonder afsluitin gen uit te voeren. Maar-in tus sen is de Arbowet aange scherpt. Daaraan moet de opdrachtgever zich houden. gfi/tt... W'Jóeeg AFRIK V -JWè 6&tJ 8U5«ck... kunt verwachten: niets. Vooral niet toezeggen dat we ergens in een vergeten hoekje van de ge meente een oud, afgedankt bushokje of een roestige zee container neerzetten als officië le blowplaats. Zeggen dat je er nog eens over zult nadenken, en de volgende dag toch maar eens met de GGD bellen om te vragen of zij op de hoogte zijn van al dat druggebruik in je ver der zo keurige dorpje. Jd, dat is leuk, zo'n debat. Al is het alleen maar om je er nog eens aan te herinneren dat ivo- ren torens slijtvast kunnen zijn. Zwijgen Rien van der Vlies is voorzitter van de Leiderdorpse sportraad. Hij is de belangrijkste man in de club die de logische tussen persoon zou moeten zijn voor de sportclubs in Leiderdorp aan de ene kant en de gemeente aan de andere kant. De make laar die erin slaagt om efficiënt vraag en aanbod aan elkaar te koppelen, de spin in het web van de Leiderdorpse sport bij vfie alle touwtjes samen komen. Rien is geen Johan Cruijff, om maar eens een sportcoryfee te noemen. Cruijff kan een onbe- grijpelijk verhaal afsteken vol open deuren waarvan je na af loop denkt: Hij heeft absoluut gelijk, maar vraag me niet om het na te vertellen. Een voor beeld, gepikt van internet: Het leven is een stroom, zeggen de mensen. Dat klopt. Toen ik laatst tegen de wind in wou spuwen, spoog ik mezelf in het gezicht. Of nog één: ik ben er nog steeds nog van overtuigd dat zoals ik het doe je het moet dben, want anders zou ik het niet doen. Geen idee of het er gens op slaat, maar die man heeft wel gelijk, dat staat vast. Rien beschikt niet over die ga ve. Sterker nog, de voorzitter van de Leiderdorpse sportraad is op dit punt zo'n beetje de te genpool van de oud-voetballer. Als Rien iets zegt, is dat kraak helder, en weet je meteen: die man praat onzin. Een voor beeld, uit de krant van een paar weken geleden: wethouder Vic tor MoLkenboer praat veelvul dig met de sportverenigingen, en wij willen daar graag bij zijn. Dan weten wij wat er speelt. Of nog één: ik vind dat de vereni gingen ons wel wat vaker kun nen opzoeken. Als Rien makelaar was geweest, dan zou hij waarschijnlijk heb ben geklaagd dat al die mensen die zonder makelaar een huis kopen en verkopen wel even het fatsoen hadden mogen hebben om hem uit te nodigen. Het type verzuchting dat wel oplucht, maar waarmee je je onsterfelijk belachelijk maakt. Waarschijnlijk heeft iemand de goede man iets ingefluisterd. Zo van: je kunt maar beter niet te veel zeggen, want dat wordt toch altijd verkeerd uitgelegd. Want recht op de man af zeg gen dat iemand onzin uit kraamt, dat doe je niet zo snel. Hoe dan ook, de boodschap is overgekomen. Vorige week tij dens een debat over de toe komst van de sport in Leider dorp hield Rien zijn kaken stijf op elkaar. Wat vindt meneer bijvoorbeeld van de gemeente lijke plannen voor een sportser- vicepunt? Daar kan ik nu niet op reageren. Hoe ziet u per soonlijk de toekomst van de sport? Dat zeg ik niet. Maar u heeft hier toch wel een mening over? Geen commentaar. Toegegeven, de standvastigheid waarmee Rien zijn nieuwe communicatiestrategie in de praktijk brengt, verdient be wondering. Maar of hij er nu ook serieuzer door genomen wordtworden, dat valt nog te bezien. Tekst: Ruud Sep Tekening: Maarten Wolterink KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Der tig omwonenden van de Prins Bemhardstraat 58 in Kouder- kerk aan den Rijn hebben op nieuw hun ongenoegen geuit over de komst van een afhaal pizzeria in hun straat. Zowel de gemeente Rijnwoude als eige naar Ayyildizz kon de omwo nenden er gisteravond niet van overtuigen dat ze geen last krij gen van de pizzeria. ,Als u ons goed wil doen, moet u wegblij ven", beet buurvrouw Roeloffs de eigenaar toe. De strijdlustige omwonenden zetten in het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk hun klachten voor burgemeester Westra nog eens uiteen. De be woners uit de nabije omgeving van de pizzeria, waar voorheen de Rabobank gevestigd was, voelen zich gepasseerd en slecht geïnformeerd. „De heer Ayyil dizz weet nog niet eens waar hij de brommers van zijn werkne mers plaatst", aldus Roeloffs. „En de gemeente had de omwo nenden eerder en beter op de hoogte moeten stellen." Ook gafde gemeente toestemming voor plaatsing van een afzuigin stallatie in het pand, terwijl daarvoor eigenlijk een bouwver gunning nodig was. De bewoners zijn bang dat hun rustige straatje verandert in een 24-uurs economie. Waar de straten in de omgeving straks bezaaid liggen met zwerfvuil van het bedrijf. Waar jongeren op hun brommers blijven han gen na sluitingstijd. Verder zijn de omwonenden bang voor stank en brandgevaar rondhet pand. Een woordvoerder van exploi tant Ayyildizz probeerde de om wonenden gerust te stellen. „Na meerdere gesprekken met de gemeente omtrent de bouw- en milieueisen doen wij er alles aan ot% ons aan de wet te houden", zei hij. „U mag komen kijken of dat goed gaat. De omwonenden denken dat een afhaalpizzeria meer op een horecagelegenheid gaat lijken. Burgemeester Westra probeerde uit te leggen dat de vestiging van de afhaalpizzeria toch is toege staan. „Het is moeilijk te begrij pen, maar de komst van detail handel, in dit geval een afhaal pizzeria, past in het bestem mingsplan. Ik begrijp de reactie van de omwonenden, maar hun vrees moet wel terecht zijn." De bewoners uit de Prins Bem hardstraat en omgeving zijn van plan nog even door te vechten. „Desnoods met behulp van ad vocaten", aldus Roeloffs. „En hoe langer wij een opening te gengaan. hoe hoger de kosten voor Ayyildizz. Misschien stopt hij dan vanzelf wel." De gemeente buigt zich over de bezwaren van de buurt. Binnen zes weken komt de gemeente met antwoorden en oplossin gen. Tot die tijd mag de afhaal pizzeria zijn deuren in elk geval niet openen. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17