een 'Ik ben geen schrijver, ik ben vertellei REGIO 'Wanneer je je verstand gebruikt, doe je niets'i 'Ben je met meer, dan moet je ingrijpen bij zinloos gewei' WOENSDAG 6 NOVEMBER NAVRAAG „Een beetje steil, maar wel mooi." Dat is de algemene mening over de nieuwe, halfoverdekte fietsenstalling bij Leiden Centraal, die deze week in gebruik is genomen. Het 'steil' slaat op de hellingsgraad van de toe- gangstrappen en banen, waarop meteen na de opening al een vrouw onderuit ging, maar volgens de Afdeling Leiden van de Fietsersbond kle ven er nog wel wat meer schoonheidsfoutjes aan de op zich fraai vorm gegeven ondergrondse stalling. Navraag bij ELSBETH KLINK (34), be stuurslid van die organisatie die opkomt voor de belangen van recrea tieve en woonwerk-fietsers. Wat vindt de Fietsersbond van die stalling .Absoluut een vooruitgang, al is het inderdaad lastig je fiets tegen die hellingen omhoog te krijgen We houden van fietsen, maar zo'n berg als op het Stationsplein staat, is toch een rommelig gezicht. Dit is een mooie oplossing, zeker als onze suggesties wor den meegenomen." Wat zijn die suggesties dan? „In de stalling zijn op een aantal plekken rekken boven elkaar geplaatst. Met een he velsysteem kun je je fiets in de bovenste rekken stallen. Dat systeem werkt goed, maar heeft ook een nadeel. Als iemand een fiets met een kinderzitje achterop gelijkvloers neerzet, dan wordt dat zitje beschadigd als het rek erboven wordt uitgetrok ken. Onze suggestie is dan ook om op de plejcken waar alleen fietsrek- ken staan zonder een verdieping erboven, ruimte te reserveren voor fietsen met kinderzitjes." Nog meer adviezen? „Jazeker. Met het in- en uitgaan van de stalling voorzien we behalve de steilheid nog twee problemen. Ten eerste vanwege de kruising van fietsers met de taxi's die op het dak van de stalling hun standplaats krijgen. Voor die wagens zou er een verkeersremmer moeten komen, zodat ze langzaam rijden bij de in- en uitgangen. En het tweede pro bleem is de botsing van de fiets- en voetgangersstroom op het Sta tionsplein. Daar is geen fietspad naar de stallingen, waardoor een on duidelijke situatie ontstaat. Maar de fietsenstalling zelf is erg over zichtelijk en is goed verlicht, dus daar zou ik ook 's avonds wel in dur- Is het probleem met die berg fietsen op het Stationsplein nu dus op gelost? „Nou nee. Er zijn nu wel 2050 plekken bijgekomen om je fiets te stal len, maar we verwachten dat dit nog altijd te weinig is. De Fietsers bond wil dan ook dat het besluit om alle fietsen die vanaf 11 novem ber toch nog op het plein staan te verwijderen, wordt opgeschort als blijkt dat alle stallingen er vol zijn. In totaal zijn er nu zo n 6000 plaat sen, maar dat is nog veel te weinig, want Leiden heeft extreem veel fietsers." tekst: Paul de Tombe foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, zaterdag 5 november NOORDWIJKERHOUT- Waarschijnlijk zal in het voorjaar van 1978 begonnen worden met de bouw van een motel van 12 miljoen gulden op een terrein nabij de Ruigenhoek. Een plan waartegen nogal wat verzet is geweest. En ook nu heeft de Stichting Zuidhollands Land schap nog steeds ernstige bezwaren. Het motel, annex restaurant, vergaderzalen en dagwinkels, beheerderswoning, benzinestation en zwembad wordt in opdracht gebouwd van F S Properties b.v., een onroerendgoed maatschappij uit Amsterdam. Dat alles moet ge bouwd gaan worden op een 4 hectare groot stuk grond, dat in de af gelopen twee jaren eigendom is geweest van vier verschillende eige naars. Sinds Van Herwaarden uit Hillegom - de kalkzandsteenfabriek - het terrein in 1975 verkocht aan bloemist Van der Hulst, zijn er op de grond enige miljoenen guldens speculatiewinsten gemaakt. De grond is zelfs even in handen geweest van Arabische beleggers. Met de verwezenlijking van dit miljoenenproject gaat een natuurge bied - dat al was aangetast door Van Herwaarden - binnen de ge meentegrenzen van Noordwijkerhout verloren. De heer Smets van de Stichting Zuidhollands Landschap: "Het laatste stukje oorspronke lijk bos waar Noordwijkerhout zijn naam aan te danken heeft (Nortich* in den Houte) gaat nu verloren. De oerwoudachtige bebossing had vroeger uitlopers tot voorbij de kerk van Noordwijkerhout. •T Anno 1977, maandag 7 november KATWIJK - De altijd met veel spanning omgeven jeugdderby Kat- wijk-Ouick Boys eindigde in een gelijkspel 2-2. Katwijk nam in de eer ste minuut van de wedstrijd een voorsprong via Rick Talan. De wed strijd had een rommelig karakter. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgcverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiedPdamiate hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten tjn HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling ;i Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. KLANKBORD Klankbord nieuwe stijl Klankbord heeft vanaf vandaag een nieuwe formule. Een vast panel van tien personen uit deze regio reageert wekelijks op actue le kwesties, aan de hand van een stel ling. Vandaag ko men de eerste vijf aan het woord. De mogelijkheid om als lezer op de stelling te reageren blijft bestaan. Dat kan via www.leid- schdagblad.nl, of- voor wie geen in ternet heeft - via de post: De Stel ling, Postbus 54, 2300 AB, Leiden. De stelling waar het vandaag om gaal luidt: Niet al leen 112 bellen. Wie getidge is van zinloos geweld moet ingrijpen. Niet alleen m bellen. Wie getuige is van zinloos geweld moet ingrijpen 'Niet alleen 112 bellen. Wie getuige is van zin loos geweld moet ingrij pen'. Over deze stelling zijn de bezoekers van de Leidsch Dagblad-inter netsite duidelijk. Liefst 88 procent is het ermee eens. De resterende 12 procent ziet bezwaren tegen ingrijpen en wijst daarbij vooral op het ge vaar ervan. Een greep uit de reacties. A.F. Simonis, Leiden: „Oneens. Daar moet je namelijk wel op gebouwd zijn. Of krijgt nu elke be lastingbetaler een bus pepperspray cadeau?" F. Glasbergen, Leiden: „Eens. Massaal helpen moet toch makkelijker zijn dan met z'n allen toekijken?" Chris van Duyn, Katwijk: „Als je iemand voor je neus doodgeschopt ziet worden, dan laat je dat toch niet zomaar toe!? Als jij daar ligt en mensen staan te tijken maar hel pen niet, hoe zou jij je dan voelen? Ik snap som mige mensen echt niet, hoor. En vooral de daders niet. Hoe haal je het in je hoofd om iemands leven op zo'n manier te ontne men? Kortom: tijk niet toe bij geweld, maar help elkaar." J. Spekman, Rijnsburg: „Eens. Maar dan moet wel het OM geïnstrueerd worden, dat voorgeleidin- Vrienden van René Steegmans rouwen op de dag van de begrafenis van de Venlonaar die slachtoffer werd van zinloos geweld. Foto: ANP/Juan Vrijdag gen zoals in de AH-zaak niet meer plaatsvinden." H. den Haan, Katwijk: „Met deze stelling ben ik het niet eens. Tegenwoor dig is ingrijpen toch niet meer mogelijk. Je wordt of neergestoken, -gesla gen of -geschoten óf je krijgt zelf een straf voor het ingrijpen vanwege ons rechtssysteem." M. Sitinjak, Leiden: „Als burger heb je de plicht een medeburger te hel pen met inachtneming van je eigen veiligheid. In Venlo hebben mensen staan toetijken, die geza menlijk iets hadden moe ten doen. De huidige maatschappij is te egoïs tisch. De meeste mensen denken alleen aan zich zelf en gaan er vanuit dat een ander het wel doet. Dit zal zeer snel moeten veranderen willen we dit soort excessen uitban nen." Marijke Vos, Voorhout: „Op zich ben ik het met de stelling eens, maar het hangt wel sterk van de si tuatie af. Want als eenling begin je niks tegen meer dere geweldplegers. Het minste wat je dón kunt doen is 112 bellen, dan doe je tenminste iets." Jan Lange, Katwijk: „Wanneer je je verstand gebruikt, doe je niets. Je hebt op dat moment na melijk de keuze: of je komt in het ziekenhuis, of je komt op het politiebu reau. Met mijn karakter weet ik wel zeker dat ik ingrijp. Eigenlijk heb ik dus een verkeerd®"' ter. Met zo'n kari"*; vraag ik om prob61® W.J. de Wilde, Lèaë dorp: „Mee eens1 i geen ontoelaatb#®® gengeweld toepafJ" André Hermsen,eet „Ingrijpen! En ed™ flinke rotklapperf" schoppen geven,1' d hij de volgende even nadenkt." iet: De stelling van d= week gaat over II Schultz, de ex-w der van Leiden bliksemcarrière in Den Haag. DeT* sionair staatssecJL van verkeer en t staat is door de de derde plaats ]e, kieslijst gezet. Dj,ei waarop u tot en^ maandag kunt iye luidt: va Melanie Schultz^ ei in zich om de e%en vrouwelijke prei Nederland te rijd laid Nancy Knijnenburg (34), Leiden, beveiligingsmedewerkster, voetbal trainer van de damesselectie van SJC uit Noordwijk: „Ben ik het ab soluut mee eens. Het hangt natuur lijk wel een beetje van de situatie af, dan weet je pas hoe je handelt, Maar nu zeg ik dat ik het niet over mijn hart zou kunnen verkrijgen om niet te helpen als ik zie dat iemand in el kaar wordt geslagen. Maar ik kan me ook voorstellen dat mensen dat niet doen, omdat de kans bestaat dat je zelf klappen krijgt, of erger nog dat er een mes tussen je ribben wordt gestoken. Dat gevaar bestaat ook, omdat steeds meer mensen met een wapen rondlopen. Daarbij is het natuurlijk ook raar dat je Kamal Khodor al Cheikh (37) uit Syrië, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn, voorzitter Syri sche Culturele Stichting, bestuurs lid Marokkaanse vereniging Moul- taka: „Alleen 112 bellen is voor mij te gemakkelijk. Ik vind dus dat je moet ingrijpen. Maar dan wel onder die voorwaarde dat je je niet door emotie moet laten leiden. Je moet de situatie rationeel inschatten. Kijken naar de omstandigheden, jezelf niet in gevaar brengen en dan ingrijpen op een fatsoenlijke manier. Zonder geweld te gebruiken de dader zo mogelijk vasthouden tot de politie er is. Maar daarbij moet je wel weten dat je beschermd wordt door justitie en dat je niet zelf in de rol van da der te recht komt. Maar al- leen 112 bellen en denken: tiaar is kees, dat is me te ge makkelijk." w. Dennis Salman (30), beleidsmede werker Noordwijkse Woningstich ting, lid van de LPF: „Gevoelsmatig zeg ik: ingrijpen. Alleen, wat doe je als je daadwerkelijk met zo'n situatie wordt geconfronteerd? Je moet in een fractie van een seconde reageren er dan volg je natuurlijk je gevoel. Wat dat je op dat moment ingeeft, kun je niet met jezelf afspreken. Toe vallig heb ik het daarover laatst nog gehad met Hans Smolders, de chauffeur van Pim Fortuyn die na de moord, met gevaar voor eigen leven, achter de dader is aangegaan. Hij zei ook dat hij geen tijd had om erover na te denken en in een reflex han delde. Bij anderen kan die reflex ook anders zijn. Een voorbeeld: ik stond pas geleden 's nachts met autopech langs de weg. Nie mand, maar dan ook nie mand stopte. Iedereen is alleen maar met zichzelf bezig." Ds. Pieter Stam (51), dominee in Katwijk: „Zelf zou ik trachten in te grijpen, want alleen 112 bellen is me te passief. Daarbij moet je alleen geen onnodig risico nemen. Als je er in een vijf-tegen-een-situatie induikt, dan is dat goed bedoeld, maar dan heb je twee slachtoffers van fysiek geweld en dan maak je het probleem alleen maar groter. In zo'n geval zou ik zeggen: dan maar liever 112 bellen. Ben je met meer mensen, dan moet je ingrijpen. Maar dat moet dan wel kunnen, zonder dat je bang hoeft te zijn voor de conse quenties. Wat dat betreft ben ik het volkomen eens met prins Bemhard, die achter die AH-medewerkers staat. Het is Zijl Annemarie de Jong (16), Vd ten, scholier. Mede-oprichj schotense Jeugdraad: „A" kan ik als ik getuige ben geweld natuurlijk niet in ingrijpen tegen zulke grote, sen jongens. Dan lig ik er 01 lijk naast en dat heeft geen Dus is er maar één manier: er als groep of liever nog maatschappij tegen opsta, het zo ver is, ben je als vroi teloos en kun je alleen 112 het slachtoffer blijven en di ken van de dader doorgeve^ zou ik ook doen, tenzij we grotere groep zijn. Met een I kun je de dader of daders ter plek ke ter verant woording roepen." ipc Praktijkverhalen van Leidse huisarts Har Meijer gebundeld Har Meijer Hij schrijft zijn verhalen om een aantal za ken aan te tonen. In een tijd dat zijn vak ter discussie staat, grijpt de Leidse huis arts Har Meijer wekelijks naar de pen om voor het LD 'vrolijke of verdrietige' ge beurtenissen uit 35 jaar praktijk te be schrijven. Dat doet hij om een aantal redenen. Voor hem zelf is het een soort ontspanningsthe rapie nu hij bezig is met een zwaar promotie-on derzoek; de lezer wil hij laten zien hoe het er in 'de praktijk' aan toegaat en hij wil er mee duidelijk maken hoe leuk het nog altijd is om huisarts te zijn. Vooral aan mannen. „Want het wordt een vrou wenvak, omdat steeds meer kerels zich om finan ciële redenen specialiseren." Meijer wil die 'kerels' zoveel mogelijk stimuleren om voor zijn 'prachtige beroep' te kiezen en vindt het ook daarom leuk', dat het resul taat van zijn schrijfwerk gebundeld is in een boekje. Dat wordt onder de titel 'Kop stoot en andere praktijkverhalen' zater dag gepresenteerd tijdens de Podiumdag van historische verenigingen in de Hoog landse Kerk. Meijer overhandigt het eerste exemplaar daar aan Piet van Sterkenburg, hoogle raar lexicologie in Leiden, en ook die keus heeft hij bewust gemaakt. „Nadat ik hem mijn eerste verhaaltjes had laten le zen, noemde hij me een geboren vertel ler. Dat was precies het zetje dat ik nodig had om door te gaan", zegt hij. „Zijn ty pering was ook heel juist. Ik ben geen schrijver, ik ben een verteller." Het blijkt uit al zijn verhalen, die een hoog dialooggehalte bezitten en doorlo pend van zijn liefde voor Leiden en zijn vak getuigen. Meijer vertelt vaak ontroe rend en soms grappig over zijn beroep. Hij is de eerste huisarts in Nederland die echt uit de school klapt, maar waakt er wel voor zijn ambtsgeheim geweld aan te doen. De voorvallen die hij beschrijft, berusten groten deels op waarheid. „Maar ik heb verschillende situa ties door elkaar gemengd, zodat patiënten niet meer te herkennen zijn. De en kele keer dat dit wel het geval is, heb ik die men sen eerst toestemming gevraagd om het verhaal te publiceren." Ook nu zijn eerste boekje - met een voorwoord van Elco Brinkman over zijn 'lijfarts' - er aan komt is Meijer (61) nog lang niet uitverteld. In de nabije toekomst wil hij alleen wel meer verha len gaan schrijven waarin hij stelling neemt bij maatschappelijke problemen. Een voorproefje daarvan levert hij af met zijn kritische opmerkingen over het steeds grotere aantal vrouwen in het vak en de verminderde maatschappelijke be trokkenheid van huisartsen. Hij voorspelt dat huisarts over twintig jaar 'helemaal een vrouwenvak zal zijn' en zegt daar op zich geen bezwaar tegen te hebben. „Maar het gevaar bestaat dan wel dat het steeds vaker een parttime job wordt, omdat veel vrouwen naast de praktijk ook nog een gezin te runnen hebben. En parttime kun je dit werk niet goed doen", stelt hij vast. „Daarnaast is het voor elke huisarts, vrouw of man, ook goed om op maatschappelijk gebied ^opstoof an<l<rePr*Vijk*>rl.n" :eri rd idi en Har Meijbei roman,|tN mijn ultientdi zijn. Maar|k. absoluut r(tpi dat kan. vi 11 blijf ik firi ouzo oefenendir verhjpi Fotdse pri actief te zijn. Dan weet je beter hoe het reilt en zeilt in de samenleving. De huisartsen van nu blijven te veel in de beslotenheid van hun praktijk. Nou hebben ze het wel veel druk ker dan vroeger, omdat er veel meer sociale problematiek is, maar als je nergens komt heb je ook geen voeling met de samenleving." Zelf stond hij er met allerlei functies altijd middenin gedurende zijn lan ge carrière, die voorlopig nog niet is beëindigd. Naast zijn 'zware werk' voor zijn promotie-onderzoek, naar de rol van de stadsgeneesheren tijdens de cholera-epidemieën in Lei den in de negentiende eeuw, blijft hij tot zijn 65ste ook als huisarts gewoon door gaan. „Daarna zou ik graag een echte ro man willen schrijven, met mijn onder zoek als uitgangspunt. De dokters moeten in die tijd totaal wanhopig geworden zijn, want ze liepen van lijk naar lijk en moesten roeien met riemen die ze niet hadden. Over het werk van die mensen zou je een boek kun nen schrijven. Een roman dus, dat zou mijn ultieme wens zijn. Maar ik weet abso luut niet of ik dat kan. Voorlopig blijf ik dus nog maar even oe fenen met die verhaal tjes." Paul de Tombe

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14