LEIDE Gemeenteraad steunt bezuinigingsplannen Gemeente wil strengere regels horeca Justitie seponeert aanklacht tegen 'gewelddadige' agent Vlietland teleurgesteld over jurering Onderwijsprijs REGIO Stofsporen van kometen zijn vaak slechts een kosmische haar dik «pensioneerden Brill hebben n punt, meent pensioenfonds CDA kondigt motie aan tegen hogere parkeertarieven Open riool woensdag 6 NOVEMBER 2002 R1 Geduld is en vereiste p de Rijndijk Berend Stolk eg bij WD •iderdorp etganger op bra aangereden - Een 56-jarige man uit jêrwoude is gistermiddag in zebrapad op het Noord- i aangereden door een au- ibilist (42) uit Sexbierum. onder meer een hoofd- i is het slachtoffer naar het nliuis gebracht. •uw betast itraat l - Een 30-jarige vrouw uit n heeft gisteren aangifte an van aanranding op zon- november. Zij liep die dag ien over twaalf 's middags de Vrijheidslaan ter hoogte erviceflat Rosenburch zij door een jongen werd esproken die haar direct nzedelijk betastte. De v gaf hem daarop een duw ist aan haar belager te ont- en door weg te rennen. tie krijgt perspray De politie Hollands en neemt vanaf half no- ler pepperspray in gebruik, ten krijgen daarmee een mogelijkheid om geweld- verdachten korte tijd uit akelen. De politie Haag- en stapte al enkele maan- [eleden over op de spray, datief goedkope pepper- is geen gas en kan dus jericht op het doel worden diend, aldus de politie. De iker van de spray kan keurig één persoon uit oep mensen raken, zon- zelf last van te hebben, mend voordeel is dat pep- iray geen blijvend letsel rzaakt. toonstelling IB verlengd De succesvolle ten- telling over 150 jaar Bi- èque Wallonne in de e universiteitsbibliotheek iengd tot en met zondag vember. De tentoonstel- net de titel 'Si ce nést pas nous, alors pour nos suc- urs' geeft een overzicht et ontstaan van de biblio- k 150 jaar geleden in Lei- Verschillende boeken, ïingen, schilderijen en fo ut het bezit van Bibliothè- Wallonne geven een inte- mt beeld van het Franstalig estantisme in Nederland, entoonstelling is de hele de bezichtigen. Maandag n met vrijdag van 8.30 tot uur, zaterdag van 9.30 tot 3 uur en zondag van 13.00 7.00 uur. door Wim Koevoet leiden - De meeste kritiek op de gemeentebegroting 2003, waarin bezuinigingsplannen voor 13 mil joen euro zijn verpakt, komt van het CDA. Woordvoerder J. de Haan zette zich gisteren in de raadscommissie bestuur en vei ligheid fel af tegen de verhoging van de parkeertarieven. „De auto is de melkkoe van de gemeente Leiden geworden", zei hij. Ondanks de weerstand van op positiepartij CDA, krijgt de ge meentebegroting 2003 in grote lijnen toch alle steun in de Leid- se gemeenteraad. Wethouder fi nanciën, WD'er R. van der San- de, had dan ook een opvallend gemakkelijke avond, waarbij zelfs veel aandacht was voor zijn verjaardag. De Haan kondigde moties aan tegen het parkeerbeleid en te gen de bezuinigingen op sport en kledinginzameling. Ook het kappen van duizend bomen om de uitgaven voor groenonder houd terug te dringen, kan geen genade vinden in CDA-ogen. D. Sloos van Leefbaar Leiden is medestander van het CDA in het verzet tegen het parkeerbe leid. CDA'er De Haan en Groen linkser Y. van Delft bekritiseer den de bezuinigingen op de vele kleine begrotingsposten. De ge meente houdt daar relatief klei ne bedragen aan over, maar voor de betrokken instellingen en de burgers komen de klap pen hard aan, stelden de twee. De Haan gaat verder in zijn kri tiek dan Van Delft. De laatste bond direct in nadat wethouder R. van der Sande had opgemerkt dat de gemeenteraad er zelf voor heeft gekozen om met 'de stofkam' door de begroting te gaan. De Haan is het totaal oneens met deze benadering. Als enig raadslid durfde hij het aan grote projecten als de Rijn Gouwe Lijn en de plannen voor het Aal marktgebied ter discussie te stellen. Volgens de christen-democraat zijn de bezuinigingen op sport en groenonderhoud moeilijk te verkopen als de vele miljoenen euro's die opzij zijn gezet voor grote infrastructurele ingrepen geheel buiten schot blijven. Van der Sande zei daarop dat Leiden juist niet moet bezuinigen op dergelijke investeringen. „Uit al lerlei rapporten, ook weer uit de bestuurskrachtmonitor, valt af te lezen dat Leiden veel te wei nig investeert in zijn infra-struc- tuur." Samen met F. van As van de leiden - Het leggen van de nieuwe riolering en het herstellen van de walmuren aan de Nieuwe Mare in Leiden is begonnen. Zodra dit stuk klaar is, gaat de gemeente verder met de Korte Mare. De werkzaamheden duren naar verwachting tot eind september volgend jaar. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden wil de horeca tijdens feesten nog meer aan banden leg gen. Er mag op straat niet meer uit glazen worden gedronken en de muziek mag niet te hard. Dat zegt verantwoordelijk wethou der A Geertsema. „Dit jaar hebben we de verkoop van sterk alcoholische dranken bij buitentaps tijdens 3 oktober verboden. Dat is in goed overleg met de Leidse afdeling van Koninklijke Ho reca Nederland gegaan. Voor volgend jaar willen we ook kijken of we de verkoop van zwakalcoholische dranken in glas, zoals bij voorbeeld de Bacardi Breezers, van de bui tenbarretjes kunnen weren. Dat zal niet moeilijk zijn, want in de vergunning staat dat buitenbarretjes bedoeld zijn voor de verkoop van tapbier." Geertsema reageert hiermee op klachten van met name horecaondernemers aan de Nieuwe Beestenmarkt die verbolgen zijn over het feit dat dit jaar in het horecaconve- nant voor drie oktober een bepaling was op genomen die de verkoop van sterk buiten de cafés verbood. Bovendien, zo luidt hun klacht, kwam die bepaling van de gemeente veel te laat. „We kregen het convenant pas vijf dagen voor het begin van de feesten on- Christen-Unie wreef De Haan bij de WD de verhoging met het volledige inflatiepercentage van de onroerendezaakbelasting er stevig in. De WD heeft zich zo wel in de verkiezingsstrijd als in het collegeprogramma hard ge maakt voor een stijging met maximaal de helft van de infla tie, maar de partij moet op dit punt binnen enkele maanden bakzeil halen. Van As memo reerde zijn weggehoonde motie, vorig jaar, om van 'de hele trend' uit te gaan en De Haan opende zijn bijdrage aan het de bat met de zin: „Het collegepro gramma is dood, leve de ge meentebegroting. Het CDA en de Christenunie stellen dat de financiële proble men van de gemeente Leiden niet alleen maar het gevolg zijn van de economische ontwikke ling en de lagere uitkering uit het gemeentefonds maar ook van het 'zorgeloos begroten' in voorgaande jaren. Van der San de legt deze kritiek naast ach neer en wordt daarin gesteund door een ruime raadsmeerder- heid. De andere partijen toon den vooral begrip en respect voor de ongekend grote bezuini gingsoperatie die Leiden staat te wachten. Zorgen zijn er wel over de pre cariorechten voor de nutsleidin- gen die de gemeente het water en energiebedrijf NUON in re kening wil brengen. NUON zal de precariorechten doorbereke nen aan de burgers, is de ver wachting, en in feite verhoogt de gemeente op die manier in direct de lasten. Wethouder Van der Sande is daar veel minder beducht voor. De energie- en watermarkt is nog niet geliberaliseerd en de tarieven liggen dan ook nog gro tendeels vast, zei hij. „En als de markt eenmaal wel is geliberali seerd, dan zal die markt zijn werk gaan doen en kunnen be drijven niet ongestraft hun tarie ven opkrikken." door Wim Koevoet leiden - De Leidse politieagent die bij de ontruiming van de Burcht op 2 juni de linkse acti vist Marco van Duin van het an archistische collectief Eurodus- nie zou hebben mishandeld, wordt niet vervolgd. Burge meester W. Lemstra maakte gis teren bekend dat het openbaar ministerie Van Duins aanklacht heeft geseponeerd. Van Duin, vanochtend niet be reikbaar voor commentaar, zal het hier vermoedelijk niet bij la ten zitten. Hij kondigde eerder aan dat als de bewuste politie man niet strafrechtelijk wordt vervolgd, hij een civielrechtelijke procedure begint. Over het politieoptreden bij de ontruiming van de Burcht is veel te doen geweest. Behalve Eurodusnie leverden ook enkele politieke partijen kritiek, met Groenlinks voorop. Burgemees ter Lemstra liet mede daarom een eigen onderzoek instellen. Hij kwam tot de slotsom dat het politieoptreden gerechtvaardigd was en dat er geen buitensporig geweld is toegepast. De burge meester baseert zich daarbij op een politierapport dat volgens Van Duin, die bij de ontruiming werd gearresteerd, bol staat van de leugens. Zo meldde de politie dat Van Duin één klap met de wapen stok heeft gekregen terwijl op foto's, die ook in deze krant zijn gepubliceerd, te zien was dat de Eurodusniër blauwe plekken en striemen op zijn hele lijf had overgehouden aan de scher mutselingen. Van Duin zei daar over: „Hij kan me niet met één klap beide armen, benen en mijn rug bont en blauw slaan." Van Duin heeft ook altijd ont kend dat er voor de politieman aanleiding was om hem te slaan. De activist zou nadat hem voor de zoveelste keer was op gedragen zich te verwijderen van de Burcht, met gebalde vuist op de politieman zijn afge lopen. „Ik stond op het punt te vertrekken en ik had allerlei meegebrachte dingen in mijn handen. Bovendien waren het de politieagenten die in linie op ons af kwamen terwijl wij met onze rug naar hen toestonden", zo verklaarde Van Duin. der ogen", zegt Ben Luykx, eigenaar van een aantal cafés aan de Nieuwe Beestenmarkt. „Elke ondernemer heeft z'n bestellingen voor 3 oktober dan al lang gedaan." Geertsema wimpelt deze kritiek weg. „Half september heeft de gemeente de convenan- ten rondgestuurd. Dat is later dan we eigen lijk willen. En volgend jaar doen we dat ze ker eerder. Maar het is niet zo dat die con- venanten pas vijf dagen van tevoren in de bus zijn gevallen." De gemeente wil ook kijken of ze in navol ging van Tilburg ook de muziek buiten die door cafés wordt geproduceerd, voor vol gend jaar aan regels kan binden. Leidse Sterrewacht sceptisch over 'stormverwachting' dat ze erg dun kunnen zijn. De sporen van Tem- pel-Tuttle zijn naar kosmische maatstaven slechts een haar dik De aarde ploegt er in vijf uur door heen. Hij publiceerde zijn ontdekking in een En gels vakblad voor astronomen, waarna het de be langstelling trok van het Britse populair-weten- schappelijke tijdschrift NewScientist. De 'weersvoorspelling' voor meteorietenstormen wordt opgemaakt door de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA Tot nu toe is NASA posi tief gestemd over de kans dat er in de nacht van 18 op 19 november een hevige Leonidenstorm zal zijn. Dit jaar gaat de aarde namelijk door twee stofsporen heen, die de komeet trok tijdens pas sages in 1767 en 1866. Het eerste spoor treft de aarde op het moment dat Europa er pal op gericht is. Dat geldt, voor wat betreft het tweede spoor, ook voor Noord-Ameri- ka. Spectaculaire effecten, van 6000 vallende ster ren per uur in Europa en zelfs 10.000 in Noord- Amerika, zouden mogelijk zijn. Woordvoerder Arjen van der Wel van de Leidse Sterrewacht is sceptischer dan de NASA. „De Leo- niden zijn lang niet zo betrouwbaar als de Perseï- den. Ik moet toegeven dat de verwachting er goed uitziet, maar astronomen wachten al een paar jaar op die Leonidenstorm. Wie weet." Gevaarlijk is een meteorenstorm niet. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De meeste kometen zijn geen keiharde rotsblokken die door de ruimte suizen, maar eer der een soort sneeuwballen van tamelijk los ma teriaal en ijs. Onder invloed van zonnewarmte en -straling raken gemakkelijk stofdeeltjes van de ko meten los, die achterblijven in de baan van de ko meet. Als een komeet lang bestaat, trekt hij het ene stof- spoor na het andere. Op het moment dat de aarde zo'n spoor doorkruist, duiken de deeltjes ('meteo rieten' in astronomenjargon) in de aardatmosfeer en vormen vallende sterren - een meteoren zwerm. Zulke zwermen zijn op vaste tijdstippen van het jaar aan de hemel te zien. De meest betrouwbare en bekende is die van de Perseïden, die elk jaar omstreeks 11 augustus aan de hemel verschijnt. Gemiddeld zijn er dan zo'n zestig tot tachtig val lende sterren per uur. De Perseïden worden ver oorzaakt door de stofsporen van de komeet Swift- Tuttle, die in 130 jaar rondom de zon cirkelt. Vooral amateur-astronomen doen de laatste jaren veel onderzoek naar de dikte van de stofsporen die kometen trekken. De Leidse Leonidendeskun- dige Marco Langbroek heeft onlangs vastgesteld Wilfred Simons horen: niet zeuren over je sala ris, want je hebt een dijk van een pensioen." Van der Meij spreekt dit tegen. „In de tijd van Dijkema kan dat zo zijn ge weest." Van der Meij erkent dat de be hoefte aan meer openheid bij het fonds terecht is. „We moe ten met onze tijd mee", zegt hij. „We denken aan het uitgeven van een nieuwsbrief. Dit jaar hebben we voor het eerst ieder een het jaarverslag toegestuurd om ze meer bij het pensioen fonds te betrekken." Een deel van de zorg en de ergernis bij de BOB schrijft hij toe aan een ge brek aan inzicht in de feitelijke gang van zaken bij het fonds. Hij voelt zich daaivoor verantwoor delijk. Anderzijds vindt Van der Meij ook dat de BOB door haar 'negatieve en confronterende houding' nodeloos provoceert. Zolang dat doorgaat, communi ceert het fondsbestuur liever met de deelnemersraad, waarin overigens wel een BOB-lid zit ting heeft. Het pensioenfonds van Brill is voorzichtig. Waar grote pensi oenfondsen in de jaren '90 soms rendementen boekten van twin tig tot dertig procent, kwam Pel- tenburg niet verder dan acht a negen procent. Volgens Van der Meij komt dit doordat het fonds zestig tot zeventig procent van zijn kapitaal belegt in obligaties en andere langlopende waar den. „De gepensioneerden von den de rendementen te laag, maar nu zie je waartoe die con centratie op aandelen heeft ge leid. De grote fondsen zitten al lemaal in de problemen, terwijl wij normaal aan onze verplich tingen kunnen voldoen." BOB-woordvoerder Dijkema is niet onder de indruk. Hij rekent voor dat de pensioenen sinds 1997 met ruim acht procent zijn verhoogd, terwijl de inflatie over die jaren achttien procent was en de feitelijke loonsverhoging in de branche zelfs 21 procent. De gepensioneerden hebben daarmee al veel koopkracht ver loren, vindt hij. „Dat is in strijd met de Pensioen- en Spaarfond senwet, artikel 5, lid 4!", zegt hij. „Wij kunnen het fondsbestuur niet dwingen om de pensioen indexatie op peil te brengen, maar via een geschillencommis sie en zelfs via de rechter kun nen wij wél afdwingen om ver antwoording af te leggen. De procedure is bewerkelijk en duur, maar die kant gaat het wel op." door Esther Hartenberg den haag/leiden - Het Vlietland College uit Leiden is teleurge steld over de jurering tijdens de voorronde van de Nationale On derwijsprijs gisteravond in het provinciehuis in Den Haag. De jury beloofde de inzet van leer lingen extra zwaar te laten we gen in haar beoordeling. Hoe wel de leerlingen van het Vliet land College met zelf opgehaald geld een school in Roemenië hebben aangekocht, ging de eerste prijs naar het Sint Maar- tenscoüege uit Voorburg, waar docent G. Koeze het weekblad en website De Tas oprichtte met informatie over de Tweede Fase. Het Vlietland College vierde zijn tienjarig bestaan met een grote sponsoractie die met steun van de Wilde Ganzen ruim 16.000 euro opbracht. „We wilden graag een cadeau weggeven in plaats van zelf iets te krijgen voor het jubileum", vertelde Ra- chid Finge (16) van het Vlietland College aan het publiek in de Statenzaal van het provincie huis. „Door middel van een en quête kozen we het doel. Maar liefst zestig procent van de stemmen gingen naar Targu Mures." De leerlingen organiseerden in het kader van hun jubileum tal v^i acties om geld in te zame len. Zo organiseerden zij onder meer een ballonnenwedstrijd, Wrw fc Hl JfcJi, Ut' |t< m iff In een flitsend dramastuk presenteerden de leerlingen van het Vlietland College gisteravond hun geno mineerde sponsorproject 'Vlietland zonder Grenzen' tijdens de voorronde van de Nationale Onderwijs prijs in het provinciehuis in Den Haag. Foto: Mark Lamers waarbij één ballon zelfs in het Duitse Panitzsch werd terugge vonden en sponsoractiviteiten als zwemmen en skaten. Ook verzorgde de leerlingen een cul tureel evenement, "Vlietland zonder Grenzen', waarin ver schillende landen centraal ston den. Zo werden die dag Turkse hapjes verkocht, kon tegen be taling een cursus Afrikaans trommelen worden gevolgd en verzorgde een dubbelganger van de paus voor 25 eurocent een handoplegging. Begeleider van de actie H. Pit vindt dit project een typisch voorbeeld van leerlingenpartici patie. „De kinderen hebben al> les zelf gedaan. Ook de presen1 tatie van vanavond lag in hun handen. Dan vind ik het jam mer dat de jury voor een project kiest wat door volwassenen is opgezet en door een volwassene wordt gepresenteerd." Koeze van het Sint Maartenscol- lege denkt dat vooral de duur zaamheid van zijn project de doorslag heeft gegeven. „Onze leerlingen hebben op de lange termijn wat aan dit project, ter wijl de specifieke sponsoractie van het Vlietland eenmalig is." Door de tweede platfs is het Vlietland College uitgeschakeld voor mededinging naar de lan delijke Onderwijsprijs op 20 ja nuari volgend jaar. „Echt jam mer. Ik vond die andere presen tatie saai. Wij zijn veel meer bij onze actie betrokken geweest", aldus een teleurgestelde Darcy Rotmensen (15). De Nationale Onderwijsprijs is een initiatief van het Instituut voor Nationale Onderwijs Pro motie (INOP) en wordt dit jaar voor de zesde keer uitgereikt. De prijs moet de positieve kanten van het onderwijs voor het voet licht brengen. In de categorie primair onderwijs won openba re basisschool De Singel uit Schiedam. Tweede werd de af deling ambulante begeleiding van Leidse school De Weerklank met haar project Kinderklanken. De Fortgensschool uit Voor schoten kreeg de derde prijs voor haar project de Kist Van Ki- ta (Mali).

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13