ECONOMIE NS overwegen prijs minder te verhogen 'Overheid moet meer doen voor werkende vrouw' Microsoft hard tegen Europa na winst in VS Heineken ontloopt boete van Brussel Automatiseerder CSS vraagt surseance aan Grootste stuwdam ter wereld Optreden tegen Franse en Duitse begrotingstekorten Verkopers weten weinig van milieu Zorg banken over nieuwe regels HDC 158 OINSOAC S NOVEMBER 2002 yichanc - In de Chinese provincie Hubei wordt op dit ogenblik de grootste stuwdam ter wereld gebouwd. Onlangs werd het tweede gedeelte van deze Drie Kloven-stuwdam in de rivier de Yangtze voltooid. De complete dam, die in 2009 klaar moet zijn, krijgt een lengte van twee kilometer. Voor het stuwmeer moeten ruim een miljoen Chinezen elders hun heil zoeken. Het nu voltooide gedeelte steekt 185 meter boven het zeeniveau uit. De waterkrachtcentreales in de dam moeten in de toekomst tien procent van de Chinese elektrici teitsbehoefte leveren. Deskundigen hebben al in alle toonaarden gewaarschuwd voor de rampen die het gevolg van de bouw kunnen zijn. Zoals overstromingen, grondverschuivin gen en in het ergste geval het instorten van de dam door de grote druk. Foto: Reuters brussel/anp - De Europese Commissie komt volgende week met een voorstel om Frankrijk een officiële uitbrander te geven wegens het oplopende begro tingstekort. Dat kregen de mi nisters van financiën van de twaalf eurolanden gisteren te horen. Frankrijk negeert afspra ken, vastgelegd om van de euro een sterke munt te maken, om de begroting in evenwicht te brengen. Zolang het tekort on der de 3 procent van het bruto binnenlands product blijft, is een 'voortijdige waarschuwing' de enige sanctie die de EU kan opleggen. Voor Duitsland wordt een zwaardere procedure in gang gezet, omdat het tekort dit jaar mogelijk de grens van 3 procent overschrijdt. Deze pro cedure kan uitmonden in zware boetes. Nederland was bang dat de commissie niet hard zou durven optreden tegen grote lid staten. Tekorten kunnen de eu ro verzwakken, wat negatief is voor Nederland met veel spaar en pensioengelden. utrecht/anp - Verkopers in winkels zijn door gaans slecht op de hoogte van de milieuaspecten van de waar die zij aan de man brengen. Door hun onwetendheid geven zij vaak tegenstrijdige of foute adviezen, zo blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond en de organisatie Milieu Cen traal. Voor het onderzoek zijn 42 winkels bezocht voor informatie over computers, tuinschermen, ver lichting en vloerkleden. In geen van de tien com puterwinkels kon de verkoper zeggen wat het kost om een pc stand-by te laten staan, en bij de der tien lampenwinkels wist niemand in hoeveel tijd spaarlampen zichzelf terugverdienen. Verder kre gen klanten van doe-het-zelf-winkels niet de juiste informatie over de meest milieuvriendelijke tuin schermen, en wisten verkopers in de helft van de vloerkleden zaken niets over het beleid ten aan zien van kinderarbeid. Volgens de Raad van de Nederlandse Detailhan del is de klant nauwelijks meer geïnteresseerd in het milieu, en hoeven de verkopers geen ant woord te hebben op vragen die hen toch niet wor den gesteld. De klant die wel milieuvriendelijk wil kopen is mondig genoeg om zelf die informatie te achterhalen, aldus secretaris Veenstra. Bovendien voldoen de producten die in de winkels liggen aan allerlei milieueisen en -voorschriften en houden inkopers bij het samenstellen van hun assorti ment rekening met de vraag naar milieuvriendelij ke producten. concern mag geen contracten meer sluiten die exclusieve ont wikkeling of ondersteuning van Microsoft-software vereisen. Verder heeft het beloofd geen vergeldingsmaatregelen meer te treffen tegen bedrijven die geen Microsoft-software gebruiken. Met de afspraken, die gelden voor vijf jaar, lijkt een einde ge komen aan de procedures die begin jaren negentig begonnen met beschuldigingen van machtsmisbruik. De overwin ning van Microsoft wil niet zeg gen dat het ongestoord zijn gang kan gaan. De rechter heeft gewaarschuwd dat scherp zal worden toegezien op naleving van de schikking. Concurrent Sun Microsystems en AOL Time Wamer hebben laten weten dat zij hun aanklachten tegen Mi crosoft handhaven. Daarnaast loopt er nog de procedure in Brussel. Naar verluidt wil de Eu ropese Commissie van Micro soft eisen dat het zijn program ma Media Player loskoppelt van Windows om zo concurrenten als Realnetworks en Quicktime van Apple betere kansen te ge ven. In het uiterste geval kan Microsoft een boete krijgen van maximaal 10 procent van zijn omzet. Gesterkt door de uit spraak in de VS lijkt Microsoft zich echter hard te willen op stellen tegen de Europese auto riteiten. door Chris Paulussen Niets of niemand lijkt Microsoft te kunnen stoppen. Het Ameri kaanse concern van miljardair Bill Gates heerst op de software- markt, maar volgens de Ameri kaanse rechter berokkent Mi crosoft zijn concurrenten en klanten geen schade met zijn monopolie. Met die uitspraak in de hand denkt Microsoft ook een stuk sterker te staan in de procedure die is aangespannen bij de Europese Commissie. Op veel concessies hoeft Europa niet te rekenen, zo heeft de soft- ware-reus laten weten. De Amerikaanse districtsrechter Kollar-Kotelly is vrijdag groten deels akkoord gegaan met de schikking die vorig jaar novem ber is overeengekomen. Micro soft trekt daarmee aan het lang ste eind. In april 2000 zag de toekomst voor Microsoft nog veel minder rooskleurig uit. Toen eiste een rechter in een hard vonnis op splitsing van het concern, dat met zijn monopolistische hou ding niet alleen concurrenten, maar ook consumenten zou schaden. Volgens de schikking moet Microsoft onder meer softwarecodes vrijgeven, waar door het voor concurrenten ge makkelijker wordt om produc ten te maken voor het bestu ringssysteem Windows. Het utrecht/gpd-anp - De NS bekij ken volgend jaar juli of zij prijs verhoging van het treinkaartje kunnen aanpassen. Mogelijk vait die dan lager uit dan de aange kondigde 4,15 procent. Wel blijft vaststaan dat het treinkaartje di rect na de jaarwisseling 4,9 pro cent duurder wordt. Dat is de uit komst van een gesprek dat mi nister De Boer (verkeer) gisteren met NS heeft gehad. De spoorwegen hebben toege zegd de tariefsstijging afhanke lijk te maken van de 'financiële positie van het bedrijf halver wege 2003. Bovendien wordt dan bekeken hoe hoog de infla tie is die in de prijs wordt door berekend. Consumentenorganisaties rea geren terughoudend op de toe zegging van NS. Hoewel de be lofte volgens hen een stap in de goede richting is, betwijfelen zij of de prijsstijging volgend jaar veel wordt bijgesteld. De Consu mentenbond is sceptisch. „Eerst zien van geloven", aldus woord voerder Van Kouwen. De bond stelt dat de NS door de 'dramatische dienstverlening' überhaupt geen recht hebben op een duurder treinkaartje. „De NS zeggen dat die twee din gen - de dienstverlening en het duurdere treinkaartje - niets met elkaar te maken hebben. Maar vanuit het perspectief van de klant is dat wél zo." Reizigersorganisatie Rover on derstreept dat opvatting. „De NS gaan weer uit van het eigen bedrijf in plaats van de klant", zegt voorzitter Schoonveld. Hij zegt wel hoop te putten uit de belofte. „We zijn toch een eindje opgeschoven." NS oogstten en kele maanden geleden maat schappelijke onrust toen zij be sloten de treinkaartjes in 2003 bijna 10 procent duurder te ma ken. Begin dit jaar had het be drijf nog beloofd de prijs onge moeid te laten als compensatie voor de chaos op het spoor in 2001., Politieke partijen hekelden de NS en consumentenorganisaties haalden 27.000 protestkaartjes op van boze reizigers. Onder die druk besloten de NS de prijsstij ging voor 2003 in tweeën te knippen. Minister De Boer zou voor de Kamer ook uitzoeken welke doelstellingen de NS kunnen worden opgelegd, nu het bedrijf in het huidige contract niet meer worden afgerekend op vertragingen. De bewindsvrouw zegt nu dat er op zijn vroegst in 2004 nieuwe, heldere criteria ge steld kunnen worden. Dan krijgt de NS een nieuwe concessie om van het spoor gebruik te mogen maken. Meer treinen defect Steeds meer treinen raken beschadigd door de gladde sporen. Waren er vorige week 350 defect, nu is dat aantal gestegen tot 400, zo maakten NS gisteren bekend. „Het probleem met de val lende blaadjes doet zich nog steeds voor", aldus een woordvoerster. Het is vol gens NS een typisch herfst- probleem dat nog wel even kan voortduren. De aange paste dienstregeling duurt zeker tot in de tweede week van november. Het bedrijf kan niet garanderen dat alles dan weer volgens het boekje rijdt De toenéinende uitval van treinen betekent volgens de NS-zegsvrouw niet dat de dienstregeling nog een keer moet worden aangepast. Om het leed voor de passagiers wat te verzachten, willen de NS op drukke trajecten bus sen inzetten. Dit gebeurt in overleg met Rover. Deze rei zigersorganisatie zal aange ven op welke routes dat no- digis. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De bierbrouwers Heineken en Carlsberg krijgen geen boete van de Europe se Commissie opgelegd wegens afspraken over het verdelen van de afzetmarkt. De Commissie heeft onvoldoende bewijzen voor dergelijke illegale praktijken gevonden. Heineken is blij met de conclusie van Brus sel. Commissaris Monti(concurrentie) beschikt wel over sterke aanwijzingen dat de twee biergiganten ongeoorloofde afspraken maakten, maar deze informatie is 'verjaard'. Het besluit om het onderzoek naar de bier producenten te beëindigen, toont volgens Monti aan dat hij de réchten van verdachte ondernemingen serieus neemt. De Belgi sche brouwers Interbrew en Alken-Maes werden eind vorig jaar beboet met 91 mil joen euro, omdat voor hen wel vaststond dat ze de markt onderling verdeelden. De Commissie startte het onderzoek naar Heineken en het Deense Carlsberg in maart 2000 met invallen in de twee hoofdkanto ren. De Brusselse inspecteurs stuitten onder meer op de notulen van een bijeenkomst tussen de bestuursvoorzitters van de brou werijen, en het verslag van een telefoonge sprek dat een manager van Carlsberg met de baas van Heineken voerde. Op basis van deze informatie concludeerde het dagelijks bestuur van de Europese Unie dit voorjaar dat de ondernemingen zich tussen '93 en '96 schuldig maakten aan mar kt afspraken. Beide bedrijven ontkenden dit en tekenden schriftelijk en mondeling bezwaar aan bij de Commissie. Heineken en Carlsberg beweer den dat het bij de ontmoetingen om 'be leefdheidsbezoekjes' ging en dat er nimmer afspraken zijn gemaakt over het elkaar niet beconcurreren op de thuismarkt. Daarnaast stelden de brouwers dat zelfs als de Com missie bewijzen zou hebben voor het tegen deel, deze informatie te 'oud' was om nog een boete op te leggen. De EU-regels schrij ven immers voor dat een boete alleen opge legd mag worden als de illegale praktijken vijf jaar na de start van het onderzoek nog voortduurden. In het geval van Heineken en Carlsberg betekende dit: na maart '95. In een poging dat aan te tonen, deed de Commissie afgelopen zomer opnieuw een inval bij de twee brouwers. Zonder succes evenwel, waardoor Monti zich gisteren ge noodzaakt zag het hele onderzoek stop te zetten. Betrokken Commissieambtenaren menen dat Heineken geluk heeft gehad. Zij verzekeren dat de Commissie wel kan aan tonen dat de twee brouwers zich vóór '95 aan illegale afspraken schuldig hebben ge maakt. Als er enige aanwijzing was gevon den dat deze praktijken nadien werden voortgezet, waren Heineken en Carlsberg voor hun gedrag over de hele periode '93- '96 aangepakt. Dat de boete dan fors was geweest, toont het voorbeeld van Interbrew en Alken-Maes, aldus de ambtenaren. amsterdam/anp - Nederlandse banken maken zich zorgen over de gevolgen van de nieuwe boekhoudregels. Ze betwijfelen vooral de uitvoerbaarheid van het in 2005 verplichte reglement en hebben moeite met de kos ten die de veranderingen met zich meebrengen. Dat blijkt uit onderzoek van adviesbureau Ernst Young onder 28 Neder landse banken. De Europese ministers van fi nanciën gingen in juni akkoord met de verordening die beurs genoteerde ondernemingen in de EU verplicht vanaf 2005 de zelfde regels te volgen. Die moe ten vergelijkingen eenvoudiger maken. De helft van de banken denkt dat de nieuwe regels de bedrijfs voering beïnvloeden, omdat di verse posten op de balans elk jaar opnieuw moeten worden gewaardeerd. Flierdoor veroor zaken de regels grotere schom melingen dan nu het geval is. Het beleid van de banken zal daarop worden aangepast, om dat bijvoorbeeld de aandeel houders een regelmatige winst ontwikkeling waarderen. rosmalen/gpd -De Bossche IT- en telecomdienstverlener Com puter Services Solutions (CSS) heeft gisteren uitstel van beta ling aangevraagd voor de hol ding zelf en dochtermaatschap pij CSS System Integration (435 werknemers). De divisies CSS Telecom, CSS Professional Re sources en CSS Solutions blijven buiten de surseance. CSS, leverancier aan software concerns als Microsoft, SAP en Exact, bracht gisteren vervroegd de ontwikkelingen over het der de kwartaal naar buiten. Die zouden eigenlijk donderdag worden gepubliceerd. De pijn zit vooral bij dochter Systems Integration. Deze divisie heeft het 'slechtste kwartaal' uit het bestaan van de onderneming gedraaid, schrijft CSS in een persbericht. Ook de vooruitzich ten voor de rest van het jaar zijn ongunstig. Door het slechte re sultaat van Systems Integration daalde de omzet van CSS in het derde kwartaal met 39 procent in vergelijking met het derde kwartaal van vorig jaar. Het ver lies bedroeg 7 miljoen euro. CSS Holding wordt meegesleurd door de dochter. Omdat zij zich eerder aansprakelijk heeft ge steld voor System Integration, zag de holding zich gedwongen ook surseance aan te vragen. Euronext Amsterdam plaatste CSS Holding vandaag op het strafbankje van de beurs. Het bedrijf schat de toekomst voor de overige bedrijfsonder delen aanmerkelijk rooskleuri ger in. CSS zegt in het vierde kwartaal 'een winstgevende si tuatie' te verwachten voor CSS Telecom, CSS Professional Re sources en CSS Solutions. De drie dochters, waarbij in totaal ongeveer 1100 mensen werken, hebben in het derde kwartaal 'conform verwachting' gepres teerd. CSS zegt dat er wordt ge werkt aan 'passende financie ringsoplossingen voor de gezon de Nederlandse bedrijfsonder delen'. Met CSS België vinden gesprekken plaats over een overname door het zittend ma nagement. Voorzitter Tineke van der Kraan van de FNV Vrouwenbond: „Elke werkende ouder zou recht moeten hebben op kinderopvang." Foto: GPD/Phil Nijhuis door Sylvia Marmelstein t Amsterdam - Werkende vrouwen lopen tegen allerlei problemen op als ze hun baan combineren met de zorg voor kinderen. De geza menlijke FNV-bonden bepalen donderdag tijdens de driejaarlijk se vrouwenconferentie - die dit keer in Archeon in Alphen aan den Rijn wordt gehouden - wat s zij kunnen doen om het leven van deze vrouwen aangenamer te maken. Vrouwen zijn hard nodig op de arbeidsmarkt. Door de vergrij zing neemt de beroepsbevolking de komende decennia in om vang af. Gaan vrouwen niet in groten getale aan het werk, dan ontstaat vanzelf een tekort aan werknemers. „Ik verbaas me er over dat de overheid wèl wil dat vrouwen gaan werken, maar niet meer moeite doet om het leven van werkende vrouwen makkelijker te maken", zegt Ti neke van der Kraan, voorzitter van de FNV Vrouwenbond. Ze noemt het onbegrijpelijk dat de kinderopvang nog steeds niet goed is geregeld. „De centra kampen met wachtlijsten en de opvang is onbetaalbaar voor minder draagkrachtige ouders. Het exploiteren van crèches en buitenschoolse opvang zou een staatsverantwoordefijkheid moeten zijn", vindt Van der Kraan. Net als het recht op on derwijs gegarandeerd is door de overheid, zou elke werkende ou der recht moeten hebben op kinderopvang, zegt ze. „En de kosten daarvan moeten worden opgebracht door alle belasting betalers, in plaats van alleen door de ouders." In de Scandinavische landen is dat al zo geregeld. „Daar zie je -dat bijna alle vrouwen fulltime werken", zegt Van der Kraan. In Nederland werkt nu 60 procent van de vrouwelijke beroepsbe volking. Het overgrote deel heeft echter een deeltijdbaan. „Daar door blijven ze hangen in de la ger betaalde banen en lukt het hen niet om door te groeien naar topfuncties." Van der Kraan onderstreept dat het niet haar bedoeling is dat al le Nederlandse vrouwen fullti me aan het werk gaan. „Dat past niet in onze cultuur. Nederland se vrouwen willen per se zelf voor hun kinderen zorgen en daarvoor is een vertrouwde thuisbasis belangrijk. In Scandi navische landen wordt de zorg voor de kinderen voor een groot deel overgelaten aan crèches. Kinderen eten daar zelfs 's avonds en krijgen hun pyjama aan voordat ze worden opge haald. Klaar om thuis in bed te worden gestopt." Het zou volgens Van der Kraan ideaal zijn als de Nederlandse overheid de middenweg zou vinden tussen het Scandinavi sche model en de Nederlandse situatie: „Net als in die landen eep groter deel van de kosten betalen, maar de zorg van de kinderen iets minder intensief overnemen." Door de overheid meer te laten betalen, betalen 2 ook mensen die geen kinderen hebben indirect meer mee aan kinderopvang. Van der Kraan vindt dat een goede zaak. „Men sen die geen kinderen hebben profiteren er ook van dat ande ren wel kinderen hebben. Al is het alleen al via de financiering van de AOW." Sociale partners mogen wat Van der Kraan betreft ook meer moeite doen om vrouwen aan het werk te krijgen en te hou den. Het afspreken van betaald ouderschapsverlof in CAO's is volgens haar een 'gouden' op lossing. „In het onderwijs en bij de gemeenten is dat al een ar beidsvoorwaarde. Er wordt ook veel gebruik van gemaakt." Ou derschapsverlof geeft werkende ouders ruimte om gedurende een periode meer tijd te hebben voor de zorg van de kinderen. Betaald ouderschapsverlof is niet alleen gunstig omdat vrou wen dan tijdelijk minder kun nen werken. „Nee, je ziet juist dat sommige vrouwen méér gaan werken, precies zoals de overheid wil. Dat komt on^fat mannen in het onderwijs ook betaald ouderschapsverlof op nemen. Daardoor kunnen hun partners meer uren werken. Mannen nemen niet snel onbe taald verlof op." Hoe dan ook is het volgens Van der Kraan een goede zaak dat mannen steeds meer zorgtaken overnemen. „Bij tweeverdieners kom je steeds vaker tegen dat mannen net zoveel uren werken als vTouwen. Ze voelen zich daardoor meer betrokken bij de zorg. Als het kind een keer ziek is neemt vader ook eens een dag vrij. Dat is ook goed voor het imago van de werkende vrouw. Werkgevers denken nog steeds dat vrouwen onbetrouwbare werknemers zijn. Dat ze afhaken als hun kind ziek wordt. Maar tegenwoordig doet papa dat dus ook!"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7