Kamp: Hulp aan illegalen strafbaar 4 I 4,2%. BINNENLAND 1 Het is tijd voor de Beschermings- hypotheek. 'Imam kan geen strafrechtelijk verwijt worden gemaakt' Maximumsnelheid op meer plekken omlaag Om wantoestanden tegen te gaan Korting op beugels toch van de baan Bezuiniging Defensie treft reservisten Twin: sparen en beleggen op één rekening. iNGÜi)BANK Burgemeester wil jongeren Volendam testen op cocaïne Prins kan boete beter niet betalen LPF klaagt RTL4 toch aan H DC 953 dinsdag 5 november 2002 Openbaar ministerie vraagt vrijspraak voor El Moumni door Yvonne Keunen den haag - Evenals een halfjaar geleden zaten ze gisteren ver van elkaar verwijderd. Imam Khalil el Moumni en zijn sympathisanten wachtten aan de ene kant van de gang, prominente homovoor vechters als Henk Beerten (voor zitter COC), Henk Krol (hoofdre dacteur Gaykrant) en John Blan- kenstein (voormalig voetbal scheidsrechter) aan de andere. Toch was de rechtszaak in Den Haag gisteren heel anders dan die in Rotterdam. Dat had alles te maken met de veranderde koers van het openbaar ministerie. Aanvankelijk leek er nog weinig nieuws onder de zon. Evenals een half jaar geleden in Rotter dam, verliep de ondervraging ook in het Haagse hoger beroep uiterst moeizaam. Of het nou aan de vertaling van de tolk lag of een andere manier van com municeren van de Marokkaanse imam, een antwoord op de vra gen van de rechter kwam er niet. Zelfs eerder afgelegde ver klaringen leek de geestelijke gis teren niet meer te begrijpen. Hij had nooit iemand opzettelijk willen beledigen, was de enige boodschap die hij keer op keer uitdroeg. Tot die conclusie kwam het openbaar ministerie (OM) giste ren uiteindelijk ook. Weliswaar was het de aanklager die in april in beroep ging tegen de vrij spraak van de rechtbank in Rot terdam, gisteren kwam het OM tot inkeer. „De verdachte kan geen strafrechtelijk verwijt wor den gemaakt", luidde de con clusie van advocaat-generaal Kaptein. De aanklaagster zei zich grondig te hebben afgevraagd of El Moumni niet moet worden ver weten dat hij met zijn uitspra ken op tv willens en wetens de kans heeft aanvaard dat haat en discriminatie jegens homo's wordt opgewekt, bevestigd of versterkt. „Immers is voor mos lims en hun geestelijk leider het onderwerp homoseksualiteit utrecht/gpd - De aangekondig de korting van een kwart op beugelbehandelingen, vanaf 1 januari 2003, is van de baan. Mi nister Bomhoff heeft voor zijn aftreden niet genoeg argumen ten voor de korting gegeven. Dat stelt woordvoerder R. Scheerder van het College Tarie ven Gezondheidszorg (CTG). Het ministerie van volksgezond heid wil donderdag met het CTG praten over de tarieven voor orthodontie. Uit onder zoek, eerder dit jaar, is gebleken dat patiënten en verzekeraars te veel betalen voor beugels. Bovendien werken veel oitho- dontisten met vier tot zes stoe len en laten veel werk over aan assistentes. Voor LPF-minister Bomhoff was dat in oktober re den om de tarieven aan te pak ken. een taboe." Hoewel Kaptein behoorlijk wat kritiek had op het optreden van de Rotterdamse imam, vond ze niet dat die vergaande conclusie kon worden getrokken. „Ver dachte heeft op rustige toon, docerend antwoord gegeven op gerichte vragen, waarbij hij de leer van de islam heeft uitge- legd." De advocaat-generaal wees er bovendien op dat El Moumni het geweld van sommige Ma rokkaanse jongeren tegen ho moseksuelen - het eigenlijke on derwerp van de Nova-uitzen ding - wel degelijk veroordeelt. Alleen werden net die uitspra ken uit het programma geknipt. Kaptein verweet Nova dan ook selectief uitzenden, iets wat de Rotterdamse rechter eerder al deed. den haag/gpd - Prins Bemhard kan de boete die hij voor de Al- bert Heijn-medewerkers wil be talen beter in eigen zak houden. Dat vinden de meeste politieke partijen in de Tweede Kamer. Zij oordelen dat de steunbetuiging van de prins in een ander dag licht staat, nu duidelijk is dat één van de AH-medewerkers eerder veroordeeld is wegens geweldpleging. Het openbaar ministerie vervolgt de twee om dat ze te veel geweld zouden hebben gebruikt. „Ik vraag me af of de prins de boete nu nog wel moet beta len", reageert Kamerlid Peter Rehwinkel namens de PvdA. „Tenslotte heeft de directie van Albert Heijn ook al aangegeven dat ze zorg draagt voor de juri dische bijstand." Rehwinkel vindt dat eerst de uit spraak van de rechter maar op tafel moet liggen. „Wat ik erger vind is dat, naast prins Bem hard, ook diverse politici zich veel te snel over de zaak hebben Hoewel het OM in Den Haag vindt dat El Moumni geen straf verdient, ziet de aanklaagster wel alle reden tot strafvervol ging. Het betreft immers een zaak die veel stof heeft doen op waaien en waar twee grond rechten met elkaar botsen: het recht op vrije meningsuiting en het recht op vrijheid van gods dienst. „De zaak roept dus om een rechterlijk oordeel", meent Kaptein. Ook al zal die naar ver wachting wederom vrijspraak zijn. „Dat laat onverlet dat de woorden en het optreden van de verdachte voor stevige kritiek en discussie vatbaar zijn." Homoseksuelen hebben im mers met veel pijn en moeite een gelijkwaardige positie in de Nederlandse samenleving weten te veroveren, onderstreepte Kaptein. En die positie moet wat uitgelaten. Bijvoorbeeld Gerrit Zalm die zegt dat deze AH-me- dewerkers een koninklijke on derscheiding verdienen. Laat eens de feiten maar eens spre ken." Staatsrechtelijk gezien staat de prins niets in de weg om het be drag van een eventuele boete op de rekening van de AH-mede- werkers over te maken. De prins valt alleen onder de ministeriële verantwoordelijkheid als hij ta ken voor de regering verricht en niet als hij zijn persoonlijke me ning over een zaak geeft. Het CDA denkt dat prins Bem hard 'verstandig genoeg' is om de boete niet te betalen. De par tij vindt het niet nodig dat het kabinet wordt gevraagd dat aan de prins duidelijk te maken. „Nu er nieuwe feiten op tafel liggen vermoed ik dat prins Bemhard ook anders over zijn eerdere uitlatingen denkt", zegt CDA'er Theo Rietkerk. Hij vindt dat het openbaar ministerie er verstandiger aan had gedaan den haag/anp - De maximum snelheid op snelwegen zou op meer plekken in stedelijke ge bieden omlaag moeten om de overlast door geluid en vervui ling terug te dringen. Staatsse cretaris Van Geel van milieu wil een maximum van tachtig kilo meter per uur ook op andere plaatsen instellen, als blijkt dat dit werkt bij Overschie in Rotter dam. Dat blijkt uit de notitie Vaste waarden, nieuwe vormen' die Van Geel gisteren naar de Twee de Kamer stuurde. Het rapport laat zien waar het met het mi lieubeleid de komende vier jaar naartoe moet. Uit onderzoek blijkt dat geluids overlast en luchtvervuiling in wijken die vlakbij een snelweg liggen, fors minder worden bij verlaging van de snelheid. Als blijkt dat dit wordt ondersteund door de ervaringen in Rotter dam, kent Van Geel nog wel vijf tig tot honderd kilometer snel weg waar dit kan. Hij denkt daarbij onder andere aan de AIO rond Amsterdam. Verder wil de staatssecretaris ex tra afspraken maken met de chemische industrie om de uit stoot van lachgas terug te drin gen. Hierdoor zou Nederland de Kyoto-afspraken kunnen halen. Dezfc houden in dat de uitstoot haar betreft vooral behouden blijven. „Het is dan ook van het allerhoogste belang dat het maatschappelijk debat levend om meteen duidelijk te maken dat één van de medewerkers een strafblad wegens geweldple ging heeft. De WD zegt de uitlatingen van de prins te respecteren, maar denkt ook dat hij het daar wel bij zal laten. „Ik ga de prins niet adviseren wat hij wel of niet moet doen, daar is hij zelf oud en wijs genoeg voor," zegt het li berale Kamerlid Jan te Veldhuis. De LPF laat zich in gelijke be woordingen uit. „Het gaat niet om het geld. De prins zal dat meer bij wijze van spreken heb ben gezegd. Belangrijker is dat er een discussie is ontstaan", laat Fred Schonewille weten. De SGP-fractie ziet in de woor den van de prins een degelijke toezegging, al is het volgens fractiewoordvoerder Menno de Bruyne afwachten of het daad werkelijk tot een veroordeling komt. „Maar dan geldt: een man een man, een woord een woord." Staatssecretaris Van Geel. Foto: ANP/Juan Vrijdag van broeikasgassen in de perio de 2008-2012 6 procent minder moet zijn dan in 1990. In algemene zin blijven de doel stellingen van het kabinet in stand, alleen loopt de uitvoering vertraging op. Groenlinks ziet in de notitie een afbraak van het milieubeleid, doordat het kabinet noodzake lijke maatregelen ermee uitstelt. Milieudefensie noemt de notitie kortzichtig en onverantwoorde lijk. t blijft. Op dat debat en op de zui verende werking ervan blijft de hoop gericht." den haag/gpd - Defensie heft haar mobiliseerbare eenheden op om miljoenen euro te bezui nigen. Dit houdt in dat allerlei complexen waarin wapens zijn opgeslagen verdwijnen en het betrokken personeel zijn baan verliest. De enige eenheid die overeind blijft, is de Nationale Reserve. Die heeft een taak in de bestrijding van het terrorisme en is dus onmisbaar volgens het ministerie. De bezuiniging treft vooral de landmacht, die veel reservisten telt. Deze mensen zullen in de toekomst niet meer worden op geroepen. Het voornemen om de reserve-eenheden op te hef fen, bestaat al jarenlang. Ze is nu actueel vanwege de bezuini gingen die Defensie moet door voeren. De mobiliseerbare een heden zijn opgericht tijdens de Koude Oorlog. Ze zijn pas na enkele weken inzetbaar. De he dendaagse conflicten vereisen echter eenheden die snel klaar staan. Na het opheffen van de reserve-eenheden resteert Ne derland alleen een parate krijgs macht. Defensie moet de ko mende vier jaar 800 miljoen eu ro bezuinigen. den haag/anp - Ministers Kamp (VROM) en Nawijn (vreemdelin genzaken en integratie) willen dat er snel een wet komt die hulp aan illegalen strafbaar stelt. Een dergelijke wet zou binnen ander half jaar van kracht moeten kun nen zijn, aldus WD'er Kamp gis teren tijdens een werkbezoek aan twee wijken in Den Haag. Kamp denkt dat illegale bewo ning van panden en illegale doorverhuur van woonruimte door de nieuwe wet eenvoudi ger aan te pakken zal zijn. Nu is het vaak moeilijk iets aan illega le onderverhuur te doen. Kamp wijst erop dat naar schatting 10 tot 20 procent van de woningen in de grote steden illegaal wor den bewoond. De wet is volgens Kamp uit drukkelijk niet bedoeld om straks illegalen aan te houden in kerken en scholen. Volgens Kamp is dat een 'karikatuur' die tegenstanders van strafbaarstel ling steeds erbij slepen als er over het onderwerp wordt ge sproken. „We gaan geen kerken en scholen binnenvallen. Het gaat ons om de wantoestanden, zoals malafide pandjesbazen. De situatie waarin criminelen een oud pand kopen of huren en het illegaal onderverhuren aan zestien mensen, zonder ooit onderhoud te plegen aan de woning." In zijn begroting voor 2003 stel de de minister van VROM al dat tussen de 112.000 en 162.000 il- volendam/anp - Burgemeester Bulte van Edam-Volendam wil de jongeren in zijn gemeente via een haart est op cocaïnegebruik controleren. Aanleiding is de constatering van de politie dat 50 tot 80 procent van de jonge ren in Volendam in het week einde cocaïne gebruikt. „Mij is verteld dat je met een haar kunt vaststellen of iemand cocaïne heeft gebruikt", aldus Bulte. Een dergelijk onderzoek is volgens hem betaalbaar voor de gemeente. De burgemeester zet vraagte kens bij het hoge percentage ge bruikers. Hij stelt dat het niet om wetenschappelijk onderzoek rotterdam/anp - Voorzitter Ed Maas van de LPF klaagt RTL4 en journalist Frits Wester toch aan wegens smaad. Volgens LPF-be- stuurslid Hammerstein, tevens advocaat van Maas, kwamen partijen eerder overeen dat Wester op televisie excuus zou aanbieden voor uitspraken die hij eerder over Maas en LPF-mi nister Nawijn had gedaan. Afgelopen vrijdag heeft Wester volgens Hammerstein alleen 'ri diculiserend' over de kwestie ge sproken. Hammerstein zegt nu in een bodemprocedure scha devergoeding te eisen. Het heeft geen zin opnieuw rectificatie te eisen, vindt de advocaat en par tijbestuurder. „We gaan het nu anders doen." (advertentie) legalen woonruimte bezetten waar zij geen recht op hebben, terwijl er woningnood is. Daar bij zouden criminelen huurwo ningen betrekken via woning corporaties om ze vervolgens te gen grof geld illegaal door te verhuren aan illegalen en stu denten. Kamp vindt overigens dat veel gemeenten en woningcorpora ties de bestaande regels nog niet effectief genoeg gebruiken om illegale bewoning aan te pakken. Woningcorporaties moeten controleren op illegaal gebruik van hun woningen en controle ren of potentiële huurders legaal in Nederland verblijven. Gemeenten dienen de woning corporaties inzage te geven in het bevolkingsregister, zodat il legale bewoning kan worden aangetoond. Als gemeenten geen inzage willen geven, gaat VROM ze in het uiterste geval dwingen tot medewerking. Ge meenten moeten ook actief controleren of mensen legaal een huis bewonen. De minister wil dat gemeenten in hun bouwverordening een maximum opnemen van het aantal mensen dat in een wo ning mag wonen. Grote gezin nen kunnen een ontheffing krij gen, terwijl de excessen beter kunnen worden bestreden dan in de huidige situatie, waarin geen maximum wordt gesteld aan het aantal bewoners van een pand. gaat en dat hij zelf geen jonge ren kent die gebruiken. Hij kan het bovendien niet geloven, om dat er zoveel jongeren uit Volen dam afstuderen. „Dat lukt niet met coke." Bulte stoort zich ook aan de 'ge stigmatiseerde' manier waarop de resultaten naar buiten zijn gebracht. „Dan stel je de Volen- dammer jeugd in een verkeerd daglicht." Het hoge percentage kwam naar voren in een project van de poli tie dat deze zomer draaide in het IJsselmeerdorp. De politie schat dat jongeren in een week einde een tot twee kilo opsnui ven. Wester zei vorige maand in een uitzending van Barerui en Van Dorp over aanwijzingen te be schikken dat minister Nawijn door zijn ambtenaren was ge waarschuwd om afstand te hou den tot de LPF. Justitie zou na melijk plannen hebben invallen te doen bij onder anderen LPF- voorzitter Maas, die in het dage lijks leven actief is in de onroe- rendgoedbranche. Nawijn ont kent het verhaal. Maas voelt zich geschaad in zijn goede naam. Volgens Hammerstein was op papier vastgelegd welke tekst Wester zou voorlezen. Ook zou zijn afgeproken dat aan die tekst in commentaren geen afbreuk mocht worden gedaan. (advertentie) Twin Sparen Sparen en beleggen op één rekening. Het kan, met Twin*. Sparen met Twin levert nu 4,2% rente op! En wanneer u nu of in de toekomst wilt beleggen, kan dit ook. U switcht eenvoudig en kosteloos tussen het spaar- en beleggingsdeel. Twin biedt u dus de zekerheid van sparen en de kans op het rendement van beleggen! De waarde van beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Rentewijzigingen voorbehouden. \foor TNvin* is een financiële bijsluiter opgesteld met informatie over het product, de kosten en de risico's. Vraag erom en lees hem voordat u hel product koopt. Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl onderdeel van INGAa) V Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank Imam El Moumni verlaat al bellend het Paleis van Justitie in Den Haag. Foto: ANP/Robin Utrecht Woedende reactie homo-gemeenschap De Nederlandse homo-ge meenschap heeft gisteren woedend gereageerd op de vrijspraak-eis van het open baar ministerie in het hoger beroep in de zaak tegen de El Moumni. „Als godsdienst op deze wijze misbruikt wordt, is het wellicht tijd het grond recht van de vrijheid van godsdienst af te schaffen", opperde belangenorganisatie COC Nederland. Het OM krijgt verder het verwijt dat het zich met deze eis verwij dert van de samenleving. De homobeweging stelt dat jus titie „onvoldoende maatrege len neemt om het steeds maar toenemende geweld te gen homoseksuelen, met na me door fundamentalistisch- islamitische jongeren, in te dammen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3