GESPREK VAN DE DAG Van der G. toont soepele kant, maar waarom? MENSELIJK Orang Oetan geboren in Artis 'Verkrachting door Floris is wel waarschijnlijk' Rechtbank stuurt Van der G. naar observatiekliniel Phoa DINSDAG 5 NOVEMBER 20Q LIESBETH LIST is benoemd tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zij ontving de koninklijke on derscheiding gis teravond laat in Theater Carré in Amsterdam uit handen van de de missionair staatsecretaris van cultuur, Van Leeuwen. De zangeres en actrice kreeg de ridderorde uitgereikt na af loop van de laatste voorstelling van theatershow 'Van Shaffy tot Piaf'. Met de jubileumshow vierde zij haar 35- jarige jubileum. Foto: ANP Argentijnse wetenschappers hebben ontdekt dat de stof die KNOFLOOK zijn geur geeft, een remedie is tegen HOOFDLUIS. De onderzoekers van de universiteit van Cuyo in de provincie Mendoza kwamen er min of meer per ongeluk achter dat hoofdluis niet tegen knoflookex- tract kan. Zij waren bezig op verzoek van een landbouwer uit de omgeving een natuurlijk bestrijdingsmiddel tegen insecten te zoeken. Een druppel op elke luis bleek vol doende. De beestjes stierven vermoedelijk aan verstik king. Een antiluizenmiddel op basis van knoflookessence is uitgeprobeerd op een kinderdagverblijf met een ernstig luizenprobleem. Het resultaat was dat de hoeveelheid luizen binnen een week na een enkele dosis met 96 pro cent was verminderd. te zingen. De intocht maakt onderdeel uit van het Sinterklaasjournaal dat de gezamenlijke omroepen vanaf woensdag 13 no vember - tot 5 december- dagelijks op televisie bren gen in het programma ZOppelin (steeds om 17.45 uur). Commentaar bij de intocht in Zaltbom- mel komt van Rik Hoogen- doorn en Lot Lohr (beiden van Sesamstraat) en Aldith Hunkar. Zij vervangen Aart Staartjes die vorig jaar af scheid heeft genomen als commentator. De Pakjesboot 12 wordt volgende week zaterdag vanuit Spanje verwacht aan de Veerweg in Zalt- bommel. Aan boord SINT NICOLAAS. De blije intre de van de goedheiligman wordt zoals altijd recht streeks uitgezonden op Nederland 1, van 12 tot 13.15 uur. NPS-producer J. Dijk zegt een aardige route door het oude hart van Zaltbommel te hebben uitgezet. De route is vooral kort, en onderweg staan al lerlei groepen opgesteld om voor Sint te dansen en PRINS BERNHARD is gis teren in het Universitair Medisch Centrum in Utrecht geopereerd we gens galstenen. Volgens de behandelende artsen heeft hij de operatie goed doorstaan, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst laten weten. De prins zal nog een aantal dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Elf dagen geleden onderging prins Bernhard in hetzelfde academische ziekenhuis een kleine ope ratie wegens zogenoemde nastaar aan het rechter oog. Foto: ANP Een Taiwanese man en vrouw die al 85 JAAR GE TROUWD zijn, werden gisteren door het Guinness Book of Records officieel uitgeroepen tot 's werelds langst ge trouwde paar. Daarmee verbeterden zij het record van een Amerikaans paar, die al 83 jaar lang getrouwd zijn. Liu Yung-yang, 103 jaar jong, en zijn echtgenote Yang Wan, 102 lentes, stonden hand in hand toen zij het cer tificaat overhandigd kregen in hun huis in Taoyuan, een plaats in het noorden van Taiwan. Ze trouwden in april 1917. Zoals een oud gebruik bij arme Taiwanese fami lies voorschrijft, stuurden de ouders van Yang Wan haar reeds op vijfjarige leeftijd naar het gezin van haar toe komstige echtgenoot om er voor hem te zorgen en taken in het huishouden te verrichten. De Britse popzanger ROBBIE WILLIAMS heeft zijn voormalige collega's van de band Take That zijn excuses aangeboden voorde manier waar op hij de groep in 1995 heeft verlaten. Hij vindt dat hij toen niet juist gehandeld heeft, meldde de Britse krant The Dai ly Mirror. Bij zijn ver trek zei de nu 28-ja- rige Williams dat de leden van Take That - met uitzondering van Mark Owen - 'egoïstisch, dom, gierig en arrogant' waren. Die woorden neemt hij nu te rug, zei hij tegen de krant. Foto: Reuters Hij heeft nog maar drie poten, is al vijftien jaar oud en toch staat de gecastreerde KATER NELSON bekend als de schrik van de buurt, in de Zwolse wijk Assendorp. Geen hond is zijn leven zeker. Hondenbezitters in de wijk mijden angstvallig zijn territorium en spreken al van een 'terreurpoes'. Nelson heeft het vooral voorzien op grote honden. Diverse viervoeters hebben al kennisgemaakt met zijn verschrikkelijke klauwen. Bij een daarvan is de hele onderkant van z'n bek opengehaald. Hondenbezit ters durven tijdens het uitlaten niet meer in de buurt te komen waar Nelson huis houdt, maar de kater is slim. Hij verlegt regelmatig zijn jachtgebied en achtervolgt baas en hond. ,,Het is echt vreselijk bedreigend", zegt een van de slachtoffers. Hondenbezitters in de wijk hebben al hun nood geklaagd bij politie en dierenbescherming. Maar bij de politie lachen ze erom. Er zijn geen wetten voor, zeggen ze. Foto: GPD In het Apenhuis van Artis is een Orang Oetan geboren. Het klein tje heeft de naam Surya gekre gen, wat zonnetje betekent. Moeder Mota en haar dochter maken het goed en zijn te be wonderen voor het publiek. Surya wordt liefdevol verzorgd door haar moeder. Vader Mawa blijft voorlopig nog even geschei den van zijn gezin om moeder en dochter wat rust te gunnen. Surya is het vierde jong van Mo ta, allemaal in Artis geboren. Een vrouwtjes-Orang Oetan baart ge woonlijk één jong per bevalling en krijgt in haar leven meestal zo'n vier tot zes jongen. Orang Oetan is Indonesisch voor 'bos mens'. Boskap en smokkelhandel vormen een grote bedreiging voor het voortbestaan van deze diersoort. Orang Oetans komen nog uitsluitend voor op enkele plaatsen in Borneo en Sumatra. Foto: ANP/Robbert Slagman Zijn portret staat in het Neder landse paspoort en degenen die nog heuse vaderlandse geschie denis hebben genoten, leerden meestal niet veel anders dan dat hij in 1296 als vriend van de boerenstand door 'd'edelen' werd vermoord: graaf Floris V. Maar volgens de universiteit van Leiden was deze held 'waar schijnlijk' toch een verkrachter. De Leidse Universiteitsbiblio theek brengt rond de jaarwisse ling een expositie over Floris V en zeven eeuwen beeldvorming over zijn persoon. Kronieken, historieliederen, toneelstukken, poëzie, jeugdliteratuur, school boeken en -platen, strips en we tenschappelijke studies met Flo ris als onderwerp worden naast elkaar gelegd. In de catalogus die bij de expo sitie zal verschijnen, gaat dr. W. van Anrooij in op de oude, maar bij velen op de achtergrond ge raakte kwestie of Floris V de vrouw van een van zijn bel Gerard van Velzen, nu hee kracht of niet. „De verkrac] kan hebben plaatsgevonde ker weten doen we het nie maar waarschijnlijk is het r schrijft Van Anrooij over d< gens ons paspoort 'vriend boeren en burgers'. Er zijn woon teveel aanwijzingen het verkrachtingsverhaal n het land der fabelen te ven zen. Volgens Van Anrooij is het tuele misdrijf van Floris in geval niet de aanleiding ge tot de ontvoering van de gi die op 27 juni 1296 bij Mui berg ontaardde in de gruw moordpartij. Die moord w niet vooraf gepland, maar beuide toen de ontvoering de hand liep. De tentoonstelling in de ui siteitsbibliotheek zal te ziei van 13 december tot en m< januari. Zijn hongerstaking ligt alweer an derhalve maand achter hem, sinds een week is Volkert van der G. bereid mee te werken aan een gedragskundig onderzoek en een eerste verklaring lijkt ophanden. Geeft de vermoedelijke moorde naar van Pim Fortuyn, tot nu toe zwijgend en zeer principieel, ein delijk toe of is het tactiek? Het was een amusant moment tijdens de voor de rest toch ui terst serieuze pro-formazitting tegen Volkert van der G, gisteren in de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam-Osdorp, de 'Bun ker'. Een één-tweetje tussen rechter Frans Bauduin en des kundige Erik Sikkens, psychiater bij de Amsterdamse Forensisch Psychiatrische Dienst, veroor zaakte een kortstondig lachen bij de aanwezigen. Of Sikkens, gevraagd naar de mogelijkheden voor een geeste- sonderzoek van de verdachte, iets kon met diens enige inhou delijke uitspraak tot nu toe? Op 6 mei, de avond van de moord, vroegen agenten Van der G. of de bij hem aangetroffen sleutels van zijn auto waren. 'Ja, die Toyota is van mij', antwoordde de arrestant. Het is nog steeds het enige dat hij tot dusver te gen de politie heeft verteld. Sik kens, schamper lachend: „Dat is toch wel heel mager voor een geestesonderzoek. Het geeft maar aan hoezeer de als uiterst principieel te boek staande Van der G. zijn overtui ging probeert op te leggen aan anderen. Want ook al lijkt de be langrijkste verdachte van Neder land in een wel heel moeilijk parket te zitten - het bewijs te gen hem is immers overweldi gend - op zijn manier stribbelt Van der G. geregeld behoorlijk tegen. Dat bleek voor de buitenwereld voor het eerst heel duidelijk toen hij in juli in hongerstaking ging. Hij was het niet eens met zijn detentie-omstandigheden. Het voortdurende cameratoe zicht moest gestaakt worden en hij eiste meer privacy tijdens be- Een groepje mensen protesteerde gisteren bij de rechtbank tegen Volkert van der G. Foto: ANP/Evert Elzinga zoekuren. Pas na bijna zeventig dagen, met het risico van over lijden in zicht, beëindigde hij zijn hongerstaking. Sindsdien heeft hij meer privacy tijdens bezoekuren en ook het camera toezicht duurt niet meer de klok rond. Een paar dagen geleden liet Van der G. zich van een relatief on bekende, soepele kant zien. Zijn advocaten stelden dat hij bereid is mee te werken aan een onder zoek naar zijn persoonlijkheid. En, als klap op de vuurpijl, de immer zwijgende verdachte Van der G. zou nog dit jaar een ver klaring afleggen, zo vertelden zijn advocaten. Zou Van der G. na maanden hardnekkig zwijgen dan toch zwichten voor de druk uit de sa menleving om te zeggen waar óm hij Fortuyn vermoordde? De vraag is welke reden Van der G. heeft om zich nu toegankelijk op te stellen. Wil hij zich van zijn goede kant tonen om straks toch niet de maximumstraf te krijgen? Of is hij het gevecht ge woon moe? De advocaten stel len slechts dat hun cliënt zich bereidwillig heeft getoond nu de verdediging vijf ordners met on derzoeksresultaten uit het op sporingsonderzoek heeft gekre gen. Officier van justitie Koos Plooy maakte geen vreugde dansje bij het horen van zo veel goede geluiden. 'Eerst zien en dan geloven' is zijn motto. Want als Van der G. het openbaar mi nisterie weer een hak wil zetten, kan dat nog steeds. Aan het psychiatrisch onder zoek, van belang voor de toere keningsvatbaarheid van de ver dachte, heeft Van der G. immers voorwaarden verbonden. Een daarvan is dat hij de deskundi gen die hij een kijkje in zijn psy che gunt 'moet vertrouwen'. Dat kan als excuus worden gebruikt om naar believen de stekker uit het onderzoek te trekken. Net zo wantrouwend lijkt Plooy, en met hem ook de nabestaan den van Fortuyn, als het aan komt op de verklaring die cE vocaten van Van der G. aan 1 digen. Een verhoor van Vol] door de rechter-commissaiE al gepland, maar de datum E wordt niet bekend gemaakt advocaten willen niks kwijt 1 aard of inhoud van de eerst1 verklaring van hun cliënt sii die memorabele korte zin o zijn Toyota. Het is maar de vraag of Van der G. tijdens verhoor doet wat van hem wordt verwacht. Iedereen v immers een antwoord hore de hamvraag: waarom? Oor Marten Fortuyn, de broer v 1 Pim die gisteren in Amstercu aanwezig was, hoopt eindel j weten te komen wat Volker woog: „Met de verklaring 'J;1 heb Pim Fortuyn doodgesc jj ten' schieten we natuurlijk zo veel op." Ferdi Schrooten Illustratie: Wim Stevenhagen De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren bevo len dat Volkert van der G., verdacht van de moord op Pim Fortuyn, voor een gedragskundig onder zoek wordt opgenomen in het Pieter Baan Cen trum (PBC), de observatiekliniek van justitie. De inhoudelijke behandeling van de zaak tegen de 33-jarige Harderwijker zal daardoor aanzienlijk langer op zich laten wachten. De rechtbank hield de zaak gisteren voor maximaal negentig dagen aan. Officier van justitie J. Plooy sprak zich giste ren uit tegen een onderzoek in het PBC, omdat Van der G. daar op zijn vroegst pas eind december een plaats zou kunnen krijgen. Het onderzoek neemt circa zeven weken in beslag. Vervolgens moeten de deskundigen hun rapport schrijven, waarna de betrokken procespartijen het moeten kunnen bestuderen. De vertraging noemde Plooy op de zitting 'niet aanvaardbaar'. Volgens de aanklager zou een drie manschap bestaand uit een psychiater, een p choloog en een reclasseringsambtenaar het o derzoek sneller kunnen doen. Het inhoudelijk proces zou dan al in januari kunnen plaatsvin De advocaten van Van der G. hadden geen ui u sproken voorkeur voor een onderzoeksvorm. i Volgens de rechtbank geeft een observatie in I o PBC niettemin het grootste inzicht in de psyc It sche toestand van de verdachte. Bovendien biir maandag uit een verhoor van een psychiater 11 de Forensisch Psychiatrische Dienst (FPD) da ei ook met een onderzoek buiten de poorten vai k PBC aanzienlijke tijd is gemoeid. i< Voordat Van der G. in het PBC wordt opgenoi si zal hij bij de rechter-commissaris voor het eer P een verklaring afleggen. Volgens advocaat S. I n ken en officier Plooy zijn daar afspraken over k maakt. Van der G. heeft tot dusver gezwegen, i» advies van zijn advocaten. Voor het eerst in mijn leven betrad ik het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegen heid. Ik kreeg een bordje met mijn naam, een blauwe pen met tivaalf Europese ster- ren en dito aantekenblokje. Mijn taak hier was met een toespraak (zie daar- y .7 voor www.justusvanoel.nl, bij 'ove- 5HLL rig werk') een overheidscampagne te lanceren. Het doel van die campagne zal zijn om mannen wat meer te laten doen in het huishouden en hen va ker voor de kinderen te laten zorgen. De werkende vrouw doet er namelijk té vaak ook het hele huishouden bij en dat schaadt het gezinsgeluk. In ieder geval, dat denkt de over heid en heeft besloten iets te on dernemen. Omdat Nederland he laas een arm land is wordt voor de financiering van de campag ne geleund op Europa. Dankzij Brussel, dat gul de helft betaalt, kon het alle maal toch nog doorgaan, 't Was kantje boord, schijnt, dus des te meer reden om de overiuinning eens feestelijk te vieren. Van daar dat ook ik er die middag was, en in boeiend gezelschap. Aanwezig waren de zojuist demissionair ge worden LPF-staatsecretaris van emancipa tiezaken en zijn in meerderheid vrouwelijke topambtenaren. Hoe zou die verhouding in middels liggen? Ook aanwezig waren het re clamebureau, de televisieproducent en de di verse consultants die samen de campagne moesten bedenken. Maanden hadden zij ge duldig rond de pot met Europees goud gecir keld, vandaag was het bingo. Hoe dronken zouden die na afloop worden?Zenuwachtig bladerde ik in mijn toespraak terwijl ik zo goed mogelijk naar de anderen probeerde te luisteren. Demissionair staatsecretaris Phoa opende de middag. In zijn allereerste zin sprak hij over mensen die stekkers uit dingen wilden trekken. Ik greep direct mijn gratis pen met Europese sterren en nam mij het voor het politieke zelfbeklag woordelijk te noteren. Dat viel mee. De staatssecretaris bleek eerder masochistisch ingesteld: hij ver telde in afgemeten woorden hoe de politiek nog kon voorkomen dat deze prachtige emancipatie-campagne er kwam. Namelijk, door op 1 november tegen zijn beleidsnota stemmen. Het werk van alle aanwezigen hier zou dan voor niets zijn geweest. De staatsse cretaris liet een stilte vallen. Ik tilde mijzelf uit mijn stoel en keek rond. Dit was hèt mo ment om te zien of de staatsecretaris bij zijn departement nog in de gratie was. Zouden de ambtenaren het niet stiekem toejuichen als hun LPF-baas ook met dit project de finish niet zou halen? Dat viel mee. Het idee dat de campagne 'Mannen in de Hoofdrol' door het parlement alsnog uit het stopcontact kon worden getrokken zorgde in de zaal voor lichte bedruktheid. Ik zag dat de staatssecre taris dat ook zag. Het stille medeleven deed hem goed, hij had blijkbaar toch iets teweeg gebracht op zijn departement. De heer Phoa ontspande zijn schouders verzachtte zijn toon. Een paar alinea's schemerde opnieuw verdriet door zijn w den. De staatssecretaris herinnerde aan optreden bij Barend en Van Dorp, samei met zijn zingende dochter. Achteraf zijn 1 ge roemrijke minuten, zo realiseerde ik Hij had vast op meer gerekend, en zou d a meerdere, in andere tijden en andere kal V] netten, ongetwijfeld ook gekregen hebbel D Een charmante, otiderhoudende spreker, li Ontspannen en met plezier aanwezig op s receptie achteraf. Lag duidelijk goed bijl Is topdames van zijn departement. U merk werk al een tijdje voorzichtig toe naar lu heikele punt: de heer Phoa, van de LP F, kwam op mij over als een prettige en cap I' bele staatssecretaris. Maar laat dat nu enige staatsecretaris zijn aan wie ik ooit heb verdiend, met een toespraak. Mijn nt V men en waarden gebieden mij het hierbi K laten. pc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2