Schultz als boegbeeld van de WD ffi Leidsch Dagblad wordt in 2004 ochtendkrant 'Harde' actie FNV Horeca in Leiderdorp CIA-raket doodt topman al-Qaeda in Jemen fe\* jverkopen? Leidse derde op de lijst Kleurrijke kinderen en zegels Verdachte discomoord op vrije voeten Leidsch Da E NR. 43072 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 EMEEN der G. toont ele kant, waarom? irwegen i minder ex-spion dig aan geheimen McCarthy eluk een geheim inen bestaat I uit het verlangen »t te onthullen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag s november 2002 072-5196868 Uitgeverij Hollandse Dagblad Combinatie komt met forse bezuinigingsplannen Melanie Schultz tijdens de Algemene Ledenvergadering van de WD, waarop Gerrit Zalm tot lijsttrekker werd gekozen. Archieffoto: ANP/Ed Oudenaarden door Arthur Maandag leiden - Het Leidsch Dagblad verschijnt vanaf de eerste helft van 2004 als ochtendkrant. De directie van de Hollandse Dag blad Combinatie heeft hiertoe besloten in het kadér van een ingrijpende bezuinigingsopera tie. In totaal gaan bij HDC onge veer 180 banen verloren, waar van de helft op de redacties. Op de plaatselijke redactie in Lei den komen twaalf banen te ver vallen. De HDC heeft zo'n 1200 werk nemers en is volledig eigendom van De Telegraaf. Het bedrijf is uitgever van Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagbla- d/IJmuider Courant, Leidsch Dagblad, De Gooi- en Eemlan- der en Dagblad van Almere. Daarnaast heeft HDC een aantal huis-aan-huisbladen onder haar hoede. Het concern liet vandaag weten de uitgave van het Dag blad van Almere en het huis- aan-huis verschijnende Goois Weekblad per 1 januari te gaan stopzetten. Het totale rendement van de onderneming is momenteel marginaal. Daarom moet, mede onder dwang van De Telegraaf, fiks worden bezuinigd. Zo gaat HDC de twee bestaande uitge verijen in Haarlem en Alkmaar zo spoedig mogelijk samenvoe gen. Haarlems Dagblad/IJmui- der Courant, het Leidsch Dag blad en De Gooi- en Eemlander worden ochtendblad. Gevolg is dat HDC dan alleen nog maar ochtendbladen uitgeeft, wat ver dergaande redactionele integra tie, en verdere vermindering van banen, mogelijk maakt. Voor dat zover is, sneuvelen al vele arbeidsplaatsen. Het vor men van één uitgeverij leidt op technische en administratieve niveaus tot het verlies zo'n ze ventig fulltime-arbeidsplaatsen (fte's). De redacties van Haar lems Dagblad/IJmuider Cou rant, het Leidsch Dagblad, De Gooi- en Eemlander en Dagblad van Almere tellen nu 226 fte's. Dat moeten er in eerste instan tie 165 gaan worden. De samen werking met het Noordhollands Dagblad moet nog eens een be zuiniging van 30 arbeidsplaat- MENTAAR ERTRAGING an der G. gaat ter obser- ir het Pieter Baan Cen- lar zal hij zich onder aan een persoonlij k- lerzoek. De rechtbank krijgen in de psyche oordenaar van Pim For- i al leidt dat tot een ver- el van een inhoudelijke ling van zijn strafzaak. Irzoek dient in de eerste e toerekeningsvatbaar- 1 Van der G. in kaart te en dat is weer van be- de zwaarte van zijn uit- e straf. S. heeft beloofd voor het dit jaar met een verkla- omen. Tot nu toe heeft taken stijf op elkaar ge- De cruciale vraag naar tam' van de moord op tuyn is dus sinds 6 mei •voord gebleven. Totdat G. inderdaad een verkla- Igt, houdt hij de regie i zaak stevig in handen, s het hem om te doen. valt dat de doorgewin- tievoerder een spel met heelt, met als uiteinde- het strafproces zo lang uit te stellen. Van der G. 'orwaarden gesteld aan ■hiatrisch onderzoek en lem niet bevalt kan hij lewerking staken. Van- It overweldigende bewijs der G. rest hem niets de zaak op details en te frustreren. O.J. i wist op deze manier de Ontspringen. der G. een uiterst bere- man is die de vertra- hek tot kunst heeft ver- lijkt uit zijn verleden als Hij joeg dankzij te kennis van regels en res menig tegenstander ijnen. Van der G. 'won' telijk zijn honger- permanent came- in zijn cel. Justitie de voortekenen niet be- een hele kluif aan fik is uitgesloten, maar G. zal er alles aan doen maximumstraf te ontlo- I hem dat lukt, zal het voel van menig burger te deuk oplopen. door Robbert Minkhorst leiden - Melanie Schultz van Haegen uit Leiden wordt het boegbeeld van de jonge genera tie WD'ers. Zij staat op plek drie voor de WD bij de Tweede-Ka merverkiezingen. De oud-wet houder en huidig staatssecretaris van verkeer en waterstaat is daarmee de eerste nieuweling op de kandidatenlijst. De bekende Somalische Ayaan Hirsi Ali, even eens uit Leiden, staat op plek 16. Partijtop, kandidatencommissie en hoofdbestuur zijn zeer tevre den over Schultz' kwaliteiten en prestaties. De beloning is de ho ge plaats op de voorlopige kan didatenlijst van de WD, die gis teravond laat werd vrijgegeven. Schultz (32) is de eerste vrouw en nieuwkomer op de lijst na Gerrit Zalm en vice-premier Jo- han Remkes. Schultz trad deze zomer toe tot het kabinet van CDA, LPF en WD, maar haar naam stond niet op de kandida tenlijst voor de vorige verkiezin gen. „Melanie Schultz is een uitste kend staatssecretaris", zegt lijst trekker Zalm. Bovendien kan ze ook een uitstekend volksverte genwoordiger zijn, mocht ze na de verkiezingen in de Tweede Kamer komen en niet in een volgend kabinet. Over de hele lijst is Zalm tevreden. „De partij top heeft gekozen voor een goe de afspiegeling van ervaring en minder ervaring, van jong en oud, van man en vrouw." Een derde op de lijst is nieuw, een derde vrouw. Schultz is vereerd en verrast met plaats drie, laat ze weten. „Ik had gehoopt dat ik op een hoge plek zou terugkomen. Ik vind het een eer voor het vertrouwen in mij. Ik denk dat het laat zien dat de WD een jonge, nieuwe generatie best hoog op de lijst durft te zetten." De baan als staatssecretaris is haar in die 87 dagen 'bijzonder bevallen'. „Het is een prachtige portefeuille, water en lucht. Het is jammer dat ik nu gas terug moet nemen in een demissionaire periode." Charlie Aptroot, fractieleider van de WD in Provinciale Sta ten, heeft net als Schultz en oud-PvdA'er Hirsi Ali een ver kiesbare plaats (19) gekregen. Aptroot woont in Wassenaar. De 25-jarige Eske van Egerschot uit Leiden, actief binnen de JOVD en de organisatie Jongeren en Politiek, staat 38ste. Oud-Leide- naar Hans van Baaien is de nummer 21. Verder staan bij de eerste tien de nodige bekende namen: stem- mentrekker Erica Terpstra (op 4) de ministers Henk Kamp (6) en Hans Hoogervorst (10), staatsse cretaris Anette Nijs (5) en Ka merleden Frank de Grave (7), Jozias van Aartsen (8), en Frans Weisglas (9). De WD stelt de de finitieve kandidatenlijst vast op 30 november op een buitenge wone ledenvergadering in NoordwijkerhouL doorJanneke Dijke/ANP leiderdorp - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) is ziedend over de acties van FNV Horeca- bond. Gisteren voerde die bond met ruim honderd man actie in Leiderdorp bij het AC Restau rant, McDonald's en Ibis Hotel. De actievoerders weigerden klanten de toegang en maakten een hels kabaal met trommels, ratels, megafoons en fluitjes, waarna het personeel van AC besloot de deur te sluiten. De rumoerige actie begon gister morgen bij Burger King en het Brugrestaurant over de A4 bij Schiphol, waar Burger King net als AC de deur dichtdeed. D. Koerselman, FNV-bestuurder voor de regio Den Haag, was na afloop zeer tevreden. „De direc ties zijn ziedend, heb ik ge hoord, en hebben ons gezegd dat we onmiddellijk moeten op houden. Nou, dan is er in elk geval weer wat beweging aan hun kant." Hij noemde de blok kades een groot succes. „Ik had nooit kunnen verzinnen dat twee restaurants hun deuren zouden sluiten. Wij kunnen de schuld niet krijgen, want wij hebben de deur niet dicht ge daan." De FNV Horecabond voerde gis teren actie voor een loonsverho ging van 3,5 procent. Sinds 1 juli hebben de 300.000 werknemers uit de horeca geen CAO meer. De onderhandelingen over een nieuwe CAO werden in juni af gebroken omdat de standpun ten van werkgevers en bonden te ver uit elkaar lagen. Wat KHN betreft heeft de bond alleen het tegenovergestelde be reikt: verslechterde verhoudin gen. „Wij vinden dit onbehoor lijk, vooral omdat we onlangs nog hadden afgesproken weer te onderhandelen over de nieuwe CAO", aldus CAO-onderhande- laar D. Vreugdenhil van KHN gisteravond. De werkgevers zijn zo gepikeerd over de actie dat ze de FNV-bond een boze fax heb ben gestuurd. „Wij willen voor middernacht nog een correcte reactie. Krijgen wij die niet, dan moeten we overwegen of verder praten met deze bond wel ver standig is en we ze niet moeten uitsluiten", stelt Vreugdenhil. De FNV wordt daar niet warm of koud van. „Volgende week don derdag moet er duidelijkheid komen in een oriënterend ge sprek, want wij kennen de inzet van Horeca Nederland nog niet. Pas als blijkt dat er serieus ruim te voor onderhandelen is, gaan we verder praten", stelt een woordvoerder van FNV Horeca bond vast. Pagina Ri: Niemand die nog een Big Mac haalt sen opleveren. Daarnaast zal ook het aantal jaarlijks te maken redactiepagina's enigszins wor den teruggebracht. De HDC-directie heeft de plan nen vanochtend aangeboden aan de inspraakorganen en de bonden. Met de vakorganisaties zal worden overlegd over wat HDC-directeur B. Essenberg 'een goed sociaal plan' noemt. Het is de bedoeling dat dit plan er voor 1 januari is. Pagina Media: 'We zijn een veel te duur bedrijf Swets Zeitlinger staat te koop lisse - Het Lissese Swets Zeit linger, uitgever van weten schappelijke tijdschriften, staat te koop. Het bedrijf, waar 1200 mensen werken, moet zo'n 500 miljoen euro opbrengen. Dit heeft de directie van Swets Zeitlinger bevestigd tegenover het Financieele Dagblad. De ei genaren willen hun belangen verzilveren. Voor het einde van het jaar moet bekend zijn wie de uitgeverij gaat overnemen. Swets Zeitlinger levert we reldwijd wetenschappelijke tijdschriften aan duizenden bi bliotheken, instituten en uni versiteiten. Hoge Duitse BTW klap voor sierteelt boskoop/runsburg - De Wes telijke Land- en Tuinbouworga nisatie (WLTO) vreest voor de werkgelegenheid in de sierteelt wanneer de Duitse regering be sluit om sierteeltproducten on der het hoge BTW-tarief te laten vallen. De regering Schroder beslist eind deze maand of over bloemen, bomen en vaste plan ten voortaan 16 in plaats van 7 procent BTW zal worden gehe ven. De tuinbouworganisatie vreest dat de maatregel in Ne derland tussen de 700 en 1000 banen kan kosten. De maatre gel moet op 1 april 2003 ingaan. Pagina R5 OM: Militairen toch vervolgen arnhem - Enkele onderofficie ren die twee jaar geleden een collega onder meer met een stok zouden hebben verkracht, moeten alsnog worden ver volgd. Hen kan in ieder geval vrijheidsberoving en zware mis handeling ten laste worden ge legd. Dat adviseert aanklager Van der Laan van het gerechts hof in Arnhem. De vermeende daders zouden volgens de offi cier van justitie door overplaat sing voldoende zijn gestraft. Amsterdam - Kinderen van groep 6 van de basisschool Aca ciahof in Middelburg hebben gisteren op ludieke wijze de nieuwe kinderpostzegels ont huld. Vanaf morgen gaan in het hele land 250.000 kinderen de bestelde zegels bezorgen. De ac tie heeft voor 8,6 miljoen euro aan bestellingen opgebracht, hetzelfde als het recordbedrag van vorig jaar. Het thema is 'Kind en Kleur'. Grafisch ontwer per Jan Bons uit Amsterdam liet zich bij het ontwerp van de postzegels inspireren door een gedicht uit een poëziewedstrijd. Het gedichtje werd gemaakt door leerlingen van de Acacia hof. Foto: ANP/Olaf Kraak Schutter nog altijd niet aangehouden numegen/gpd - De 25-jarige Nij- megenaar die zondag werd aan gehouden omdat hij ervan werd verdacht betrokken te zijn ge weest bij de schietpartij bij The Matrixx in Nijmegen blijkt daar niets mee te maken te hebben gehad. De man is gisteravond vrijgelaten. Bij de schietpartij kwam een 37- jarige portier uit Schaijk om het leven en raakte een andere por- Hoger beroep vliegtuigspotters alsnog begonnen tier, een 37-jarige man uit Hou ten, zwaargewond. De schutter is nog voortvluchtig. Een 25-jari- ge vrouw die eveneens zondag werd aangehouden, zit nog vast. De gisteren vrijgelaten Nijmege- naar werd al snel na de schiet partij in de buurt aangehouden. Hij werd volgens een woord voerster van de politie aange troffen bij een auto waarvan het kenteken door getuigen was ge noteerd. Dat feit en het tijdstip maar ook andere 'verdachte omstandigheden' waren reden de man aan te houden. De politie beschikt over video opnamen van de bewakingsca mera's van The Matrixx. Die bieden 'bruikbare informatie', zegt een woordvoerster. Ze wil geen mededelingen doen over de inhoud. Of de schutter erop te zien is, wil ze niet kwijt. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse inlichtingen- en veiligheids dienst CIA heeft de raket afge vuurd waarmee zondag in Je men een verdachte topman van al-Qaeda en vijf van zijn metge zellen werden gedood. Dat heb ben diverse Amerikaanse media op basis van anonieme rege ringsfunctionarissen- in— Was hington gemeld. Voor de raket- at: val zou een onbemand Pre dator vliegtuig zijn ingezet. In Afghanistan is de Predator verschillende keren gebruikt voor aanslagen op al-Qaedater- roristen, maar het is de eerste keer dat de Verenigde Staten el ders op deze manier toeslaan. De CIA had het gemunt op al- Harthi, alias Abu Ali, die door Washington wordt verdacht van de aanslag op het marineschip USS Cole in Jemen in oktober 2000. Volgens onbevestigde berichten is y ij bij de aanval om het leven gekomen. Wie er verder in de auto zaten is niet bekend, maar het zouden eveneens leden van al-Qaeda zijn geweest. Abu Ali wordt gezien als een van de ad judanten van Osama bin Laden en de hoogste baas van de ter reurgroep in Jemen. Het Jemenitische nieuwsagent schap meldde gisteren dat er vuurwapens, sporen van explo sieven en communicatie-appa- ratuur zijn aangetroffen in de auto, die werd getroffen in de provincie Marib, op 160 kilome ter ten oosten van hoofdstad Sa naa. Officieel wilden de CIA, het Wit te Huis en het Pentagon gisteren niet reageren. Defensieminister Rumsfeld heeft wel gezegd dat het een goede zaak zou zijn als Abu Ali was uitgeschakeld. Pre sident Bush zei op campagne dat al-Qaedaterroristen 'interna tionale moordenaars' zijn op wie geduldig en vastberaden moet worden gejaagd. „En dat is wat de Verenigde Staten van AKjerika doen." kalamata/gpd - In de Griekse •laats Kalamata is vanmorgen iet hoger beroep begonnen te gen de twee Nederlandse vlieg tuigspotters Patrick Dirksen uit Eindhoven en Frank Mink uit Lelystad. Drie rechters buigen zich over de vraag of de drie jaar cel die de twee in april van dit jaar op gelegd kregen voor spionage te recht is. De twee spotters krijgen onder andere hulp van LPF- voorman en oud-spotter Her ben. Dirksen sprak vanmorgen al van psychologische oorlogsvoering, toén om negen uur - de tijd dat ze zich moesten melden - bleek dat er voor hen toch nog drie zaken waren gepland. Eigenlijk zou het beroep gisteren begin nen, maar dat werd verschoven na<A* vandaag. Ja, ik word abonnee en Naam Straat Postcode maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MOV €54,50 €55,00 (i vjn cortrcée nabuorpng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lakten www.leidschdagbisd.nl V1 Een moeder met haar kind, die lak had aan de blokkade en met haar auto de actievoerders opzij drukte, zit even later aan het Happy Meal als de actievoerders binnenkomen. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1