MEDIA Journaal gaat kijker meer uitleg geven Ode aan Claus verdiende een beter lot Avondje griezelen bij V8 'We zijn een veel te duur bedrijf AVRO verhuist in najaar 2005 naar Nederland 2 S Gegijzelden aan tafel in B&W Jan Roelfs naar Studio Sport Yorin haalt Isabelle binnen Engelse versie van El-Jaieera 'Laffe' NCRV zet gewraakte Herberg-uitzending op internet The making of van Red Dragon en Instinct met Anthony Hopkins Krant staat aan vooravond forse bezuinigingen hilversum - Inge Diepman praat vanavond in B&W (Ne derland 3, 19.25 uur) met Alex en Dmitri Zjirov over de recente Tsjetsjeense gijzelingsactie in de schouwburg van Moskou. De 14-jarige Dmitri overleefde de gijzeling. Zijn moeder Nata- sja vond de dood bij de bevrij dingsactie van Russische FSB- troepen. Dmitri's vader en Na- tasja's echtgenoot Alex Zjirov, een Nederlandse zakenman van Russische origine, bracht de gijzelingsperiode buiten de schouwburg door, in afwach ting van de beëindiging van de gijzeling. Hilversum - Jan Roelfs (39) treedt op 1 december in dienst bij NOS Studio Sport als voet balcommentator. Dat maakte de omroep gisteren bekend. Hij werkte eerder bij Canal+, RTL Sport en Sport7. Vanaf januari 2001 tot juli van dit jaar was hij teammanager van het Koreaan se voetbalelftal toen Guus Hid- dink daar bondscoach was. Met Roelfs bestaat het team van commentatoren van Studio Sport uit acht mensen. Naast Roelfs zijn dat Jeroen Grueter, Philip Kooke, Evert ten Napel, Eddy Poelmann, Theo Reitsma, Frank Snoeks en Ron de Rijk. dinsdag 5 NOVEMBER J Isabelle Foto: Ton Kastermans Hilversum - Isabelle Brinkman, discjockey van de NPS bij 3FM, gaat voor Yorin-televisie het ac tualiteitenprogramma Yorinsa- ne presenteren. Dat heeft de Holland Media Groep (RTL4, RTL5 en Yorin) gisteren be kendgemaakt. Yorinsane is een wekelijks magazine met een sterke mening over de actuali teit. De presentatie is mede in handen van Roel Kyvelos. Het programma is met ingang van 7 december elke zaterdag vanaf 23.00 uur te zien. Isabelle blijft ook radiomaken voor de NPS. Hilversum - De Arabische nieuwszender Al-Jazeera lan ceert volgend voorjaar een En gelstalige versie van het televi siekanaal. Het station uit het golfstaatje Qatar verwierf inter nationale bekendheid na de aanslagen van 11 september, onder meer door het uitzenden van videobanden van Osama bin Laden. De Engelstalige ver sie zal in heel Europa te ont vangen zijn. Het moet de kij kers die het Arabisch niet machtig zijn, een beeld van de wereld geven vanuit het Mid den-Oosterse perspectief, aldus Ali Mohammad Kam al van al- Jazeera. door Berrit de Lange Hilversum - Met het portret van prins Claus in goudgerande lijst, geflankeerd door een bloem stuk met witte lelies op de ach tergrond, maakte Paul de Leeuw op 11 oktober zijn we gens het overlijden van de prins aangepaste uitzending van Her berg de Leeuw. De presentator grapte en grolde zich zoals ge bruikelijk door zijn zendtijd heen, maar nooit ten koste van de gestorven Claus. Wie er wel als vanouds van langs kregen waren zanger Gor don en ex-politica Tara Singh Varma. Maar dat zal voor de NCRV toch niet de reden zijn geweest om de uitzending te schrappen? Met een akkoord tussen Paul de Leeuw en de NCRV kwam gistermiddag rond 16.00 uur eindelijk een einde aan de 'mythevorming' rond de gewraakte Claus-uitzending. Eenieder die nieuwsgierig is naar de beweegredenen van de NCRV om 'de Herberg" te schrappen, en beschikt over een redelijke internetverbin ding, kan het programma de komende twee weken online bekijken. De christelijke omroep verbood de uitzending omdat die niet zou passen bij de sfeer die in Nederland heerste in de periode tussen het overlijden en de be grafenis van de prins. De omroep heeft daarbij nooit aangegeven op welke punten het programma niet door de beugel zou kunnen. Was het Annie de Rooy, die zich naar paleis Soestdijk rept om een waxinelichtje voor de prins te branden, maar tot de ontdek king komt dat ze met brommer- pech voor het verkeerde paleis staat? Of de scène waarin De Leeuw in de huid kruipt van ex- LPF-kamerlid Wïnny de Jong, die - als enige verwijzing naar Claus - een prominente plek eist in de Nieuwe Kerk te Delft? Of heeft de NCRV zich gestoord aan De Leeuws parodie op de paus, die vlak voor de heiligver klaring van de prins in een die pe slaap sukkelt? Aan de twee liedjes die De Leeuw, stemmig gekleed in zwart overhemd en grijs colbert, opdraagt aan prins Claus kan het in ieder geval niet gelegen hebben. Vooral het van Toon Hermans geleende Lieverd zou een beter lot verdiend hebben. De zanger De Leeuw brengt een oprechte en uiterst smaakvolle ode aan de nagedachtenis van de prins. Nergens wordt Claus dan ook geschoffeerd of gepa rodieerd. De Leeuws typische hilarische spitsvondigheden concentreren zich zoals gebrui kelijk op de gasten, onder wie Gordon, Tara Singh Varma en Ramses Shaffy. De NCRV heeft het kei aan lef ontbroken om te] trouwen op de vakbel heid van een artiest van liber De Leeuw, die met Claus-uitzending bewijstj schikken over een fijnbr gevoel voor de stei zijn publiek. De relatie tussen De Leej de NCRV is definitief vo< Hopelijk biedt een andei roep Paul de Leeuw snelt v dak nu hij in de Herberg* meer welkom is. Herbergde Leeuw van J ber is de komende twee zien via www.nav.nUin th. S-J hilversum/mediaredactie - Het NOS Journaal van zes uur 's avonds krijgt vanaf januari twee presentatoren. Ook wordt in dat bulletin het nieuws voortaan be ter uitgelegd. Het Journaal van tien uur 's avonds gaat van ne gen naar vijftien minuten en gaat minder aandacht besteden aan fi nancieel economische onderwer pen en meer aan sport. Deze en meer veranderingen bij de Journaalredactie maken on derdeel uit van enkele 'accentver schuivingen' die de nieuwe hoofdredactie de komende maanden doorvoert. Het Journaal van zes uur krijgt geen duo-presentatie, bena drukt adjunct-hoofdredacteur René Went. De presentatoren verschijnen niet samen in beeld, maai' nemen ieder een deel van de uitzending voor hun reke ning; de een de grote nieuwson derwerpen en de ander het kor te nieuws. Ook zullen de nieuwsonderwerpen in het Zes uur- Journaal beter worden uit gelegd. „Niet iedereen volgt het nieuws op de voet We vertellen daarom meer dan voorheen waarom we een onderwerp aan snijden en wat de voorgeschie denis is", aldus Went Op de Journaalredactie krijgt verder een aantal redacteuren ieder een grote stad toegewezen om daarvan het nieuws extra in de gaten te houden. Rotterdam krijgt een vaste correspondent. „Omdat daar met Leefbaar Rot terdam in het gemeentebestuur een interessant bestuurlijk expe riment plaatsvindt. In zijn alge meenheid moeten we als jour nalisten eerder doorhebben welke onderstromen er in de sa menleving zijn. Niet om daar meteen op te reageren en ieder een maar naar de mond te pra ten, maar om te kijken of we er journalistiek iets mee moeten. aldus hoofdredacteur Hans La- roes. Ook pakt de Journaalredactie de buitenlandonderwerpen voort aan anders aan. De vaste corres pondenten in Italië, Zuid-Afrika en het Palestijnse gedeelte van Jeruzalem verdwijnen. Daarvoor in de plaats komt een themacor respondent, aldus Laroes. „Die zal belichten hoe mensen in de islamitische wereld tegen het nieuws aankijken. Die denken bijvoorbeeld heel anders over wat president Bush van de Ver enigde Staten na 11 september allemaal doet. We denken er over die persoon in Jordanië te plaatsen. Allochtonen Laroes wil de komende jaren ook meer allochtonen in dienst nemen. „We hebben wel voeling met de christenen (biblebelt) in Nederland, maar niet met de moslims (koranbelt). De redac tie moet meer een afspiegeling van de samenleving worden." Elke deelredactie krijgt verder de beschikking over een digitale ca mera waarmee een verslaggever zelf zijn onderwerpen kan ma ken. Een experiment waarbij ex- Journaal-medewerkster Aldith Hunkar in haar eentje onder werpen maakte, is goed beval len. Wat Laroes betreft moeten de onderwerpen in het Journaal bij de kijker vaker leiden tot een re actie 'aha zit dat zo', dan tot een reactie 'nou en?' „Daarvoor is een gedragsverandering bij de journalisten nodig. Dat is moei lijk en zal niet van de een op de andere dag gaan, aldus Laroes. Laroes is sinds 3 juli hoofdre dacteur van het Journaal. Hij volgde Nico Haasbroek op die na interne kritiek op zijn func tioneren eind mei vertrok. Vol gens Laroes waren zijn aantre den en dat van de andere leden van de hoofdredactie (naast Re né Went zit ook Bemadette Slot boom in de hoofdredactie) plus de politieke veranderingen in Nederland aanleiding de werk wijze van het Journaal weer eens tegen het licht te houden. In een notitie genaamd Ten Aanval geeft Laroes zijn visie op de jongste maatschappelijke ontwikkelingen en de wijze waarop het Journaal daarop moet reageren. Laroes is in hoofdlijnen tevre den met de huidige gang van za ken. Ook de kijkcijfers, die de af gelopen twee jaar een stijgende fijn laten zien, geven weinig re den tot klagen. Wel constateert Laroes dat een grote groep men sen in Nederland helemaal geen nieuws meer volgt. Zonder te weten hoe, vindt hij het wel een taak van de publieke omroep te proberen die mensen opnieuw te bereiken. Scene uit Red Dragon met Edward Norton en Anthony Hopkins. Foto: AP Hilversum - De AVRO krijgt per september 2005 Nederland 2 als 'thuisnet' en ruilt daarmee met de EO die primair via Nederland 1 gaat uitzenden. Dat heeft de Raad van Bestuur van Publieke Omroep samen met de Raad van Toezicht (omroepvoorzit ters) besloten. Volgens een woordvoerster van de AVRO is haar omroep zeer te spreken over de verhuizing naar het tweede net. Het profiel van Nederland 2 gaat veranderen in een net dat primair gericht is op jongere kijkers en gezinnen. Om daarvoor te zorgen willen de omroepen (TROS/BNN/AVRO) in de vooravond een dagelijkse soap gaan uitzenden. Het ruilen tussen EO en AVRO is een oude wens van de Raad van Bestuur. Die raad, onder leiding van de vertrekkende voorzitter Wolffensperger, noemde het een 'weeffout' dat de EO ooit op Nederland 2 is beland. De raad wilde eigenlijk een volledige ruil die eerder moest ingaan. Daar toe is niet besloten. De verande ring is pas in 2005 volledig en zelfs dan blijft de AVRO ook op Nederland 1 uitzenden (Net werk, Opsporing Verzocht, Clo se Up). Hilversum - Zelden in de film geschiedenis heeft een acteur de gemoederen zó beziggehouden als Anthony Hopkins. Zijn ex treem bloeddorstige en over donderende intelligente creatie als dr. Hannibal Lecter in vooral The Silence of the Lambs (1991) en in iets mindere mate in Han nibal (2001) staat menigeen ver moedelijk nog helder voor de geest. V8 komt morgenavond met een avondje Anthony Hopkins: eerst wordt de making of van Red Dragon (donderdag in première in de Nederlandse bioscopen) getoond, daarna de film Instinct uit 1999. In Red Dragon speelt Hopkins voor de derde keer de geniale gek Hannibal Lector. Hoewel Hopkins internationaal grote naam en faam verwierf met The Silence of the Lambs (als briljant psychiater en mas samoordenaar), heeft de in 1937 in Wales (Groot-Brittannië) ge boren acteur, dan al heel wat filmrollen op zijn naam staan in kaskrakers als Howard's end (1991), Juggernaut (1974), Audry Rose (1977) en A bridge too far (1977). Concertpianist Anthony Hopkins had aanvan kelijk de bedoeling om concert pianist te worden, waarvoor hij ook studeerde aan het Welsh Collega of Music and Drama. Tijdens zijn muzikale studie werd echter al vrij snel duidelijk, dat hij meer talenten bezat voor acteren, waarna hij zich in schreef aan de Royal Academy of Dramatic Art Anthony Hopk ins speelde zijn eerste belangrij ke toneelrol in The dance of death, waar hij de plaatsvervan ger was van een andere 'groot meester': Laurence Olivier. Met zijn rol als dr. Hannibal Lecter beleefde Hopkins zijn ab solute doorbraak. Daarin wordt Hannibal (die erom bekend staat dat hij mensen dood en vervolgens speels verorbert) ver hoord door Clarice Strafing (Jo die Foster). Een adembenemde, kippenvel veroorzakende psy chologische thriller. De film die V8 vanavond uit zendt, Instinct van regisseur Jan Turteltaub, kan eveneens in de categorie psychologische thril lers worden geschaard. Hopkins speelt naast Donald Sut een fenomenale rol als loog die jarenlang ondei berggorilla's in Rwanda geleefd en daar twee pai ters heeft gedood, als wi dat zij enkele apen koel! hebben vermoord. In de genis in Florida - waar het vertrouwen in de me geheel te hebben verlore wordt hij aan de tand ge door een psychiater (Cu ding jr.), die probeert te halen waaróm hij zijn ging- Jan van Stlpriaan Luïsciusu.; .55 icha he F 21 i. 22 Boi VB morgen om 20.00 uw making of van Red Drag V8 morgen om 20.30 uw KIJKCI IJFERS .2 l Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal (zo, 20u) NOS 3.530 2. Studio Sport (zo, 19 uur) NOS 3.080 3. Baantjer RTL 4 3.025 4. Kopspijkers VARA 2.745 5. Olympique Lyon-Ajax NOS 2.730 6. Juventus-Feyenoord NOS 2.415 7. GTST RTL 4 2.030 8. Champions League NOS 1.775 9. Laat ze maar lachen RTL 4 1.630 10. Eigen huis tuin RTL 4 1.545 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1Ffukkie Slim VPRO 150 2. Hier is mijn dier VPRO 150 3. Cantate clips VPRO 145 4. Klokhuis NPS 140 5. Sesamstraat NPS 130 6. Baasjes VPRO 130 7. Bevlogen VPRO 125 8. Held op sokken VPRO 115 9. Jeugdjournaal NOS 115 10. Littele ghosts VPRO 115 Marktaandelen in Nederland 1 11,4 (11,9) Nederland 2 20,5 (17,7) Nederland 3 8.4 (8,5) - RTL 4 18,6 (18,5) RTL 5 4,2 (4,1) Yorin 5,9 (5,8) SBS 6 8,6 (10,1) - NET 5 4,9 (4,8) V8 3,3 (3,7) Veronica 0,2 (0,1) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tus^sen haakjes staan de marktaan- delp~> van vorige week. M .45 )ies 04.: 19.2 Die 21. dqna< ericf lanr iet 01 02.! 03. 40 hlam im N Frei door Arthur Maandag haarlem - Het is kommer en kwel in de Nederlandse dag bladbranche. Bezuinigingen zijn aan de orde van de dag. Ook de uitgever van deze krant grijpt in. Een fiks aantal banen gaat ver dwijnen. Het Dagblad van Al- mere wordt zelfs opgeheven. Het kan niet anders, benadrukt HDC- directeur B. Essenberg. „Het is overal ellende. Oplagen staan zwaar onder druk en ook de advertentie-omzet." Hoofd redacteur Jan Geert Majoor legt zich neer bij de bezuinigingen. „We zijn een veel te duur be drijf." Majoor is algemeen hoofdredac teur van Haarlems Dagbla- d/IJmuider Courant, Leidsch Dagblad, De Gooi- en Eemlan- der en Dagblad van Almere. En hij heeft wat uit te leggen. Maak te de redactie begin van dit jaar niet dankbaar gebruik van de re dactionele kolommen toen de eerste bezuinigingsplannen naar buiten kwamen? Was er niet fikse ophef over het toen al dreigende verlies aan 60 journa listieke arbeidsplaatsen? Werd het vertrouwen in de directie niet opgezegd? „Ik heb het steeds vergeleken met de dokter die je plotseling meldt dat je een hele ernstige ziekte hebt, maar verder zijn mond houdt. Het eerste \yat je dan doet is dat je schrikt, e af werende reactie geeft, of het niet gelooft. Maar de situatie is nu wezenlijk anders geworden." „In februari was er boosheid omdat de directie het rapport van extern adviseur Van Erp zo maar de organisatie inschoot. Terwijl Haarlem en Leiden net de fusie met De Gooi- en Eem- lander achter de rug hadden en we hadden voldaan aan de be zuinigingsopdracht die diezelfde directie ons had gesteld. Zoiets doe je dan toch niet? Het ver schil was echt tomeloos groot. We vroegen ons dus af wat er in godsnaam aan de hand was." Noodzaak Inmiddels is de algemeen hoofdredacteur er echter met de directie van overtuigd dat het niet goed gaat. Er zijn allerlei onderzoeken geweest, zelf met een door de OR ingeschakelde accountant. Het is echt aange toond dat er een noodzaak tot ingrijpen is. En de tweede reden is dat moederbedrijf De Tele graaf inmiddels als eis heeft ge steld dat er een rendement van 12 procent moet komen. Dat is arbitrair, maar ook weer niet ab surd hoog. Die twee zaken sa men leidden steeds meer tot de zelfde conclusie. Ik ben daar niet voor weggelopen." De Hollandse Dagbladcombina tie gaat voortaan uit van een ge middeld rendement van 12 pro cent van de omzet per ind 2004. De verschillen per titel mogen wisselen. Zo zal het ster kere Haarlems Dagblad een ho ger rendement draaien, om zo De Gooi- en Eemlander en Leidsch Dagblad, waar het be duidend minder gaat, omhoog te trekken. Uitgangspunt is wel dat verliesgevende activiteiten niet meer worden getolereerd. En dus wordt gestopt met het Dagblad van Almere, dat een oplage heeft van 3400 exempla ren. Eventuele verkoop is bij ge brek aan kandidaten niet aan de orde, zegt directeur Essenberg. „In een krant met zo'n kleine oplage is niemand geïnteres seerd. Daar valt geen positieve bijdrage van te verwachten. Uit eigen onderzoek blijkt dat men daar wel een krant wil, maar er niet voor wenst te betalen. En dan is het over." Goois Weekblad Een vergelijkbaar somber ver haal geldt voor het Goois Week blad. Dat is weliswaar gratis, maar levert ook alleen maar for se verliezen op. Essenberg: „Op korte en langere termijn is geen verbetering te verwachten." Er wordt nog bezien of een doch teronderneming van De Tele graaf in het gat wil stappen, maar voor HDC is het over. In totaal verdwijnen ongeveer 180 banen op een totaal van 1000. Weliswaar werken bi| de hele HDC zo'n 1200 medewer kers, maar de drukkerij valt bui ten de reorganisatieplannen. Di recteur Essenberg benadrukt dat alle afdelingen hun aandeel moeten leveren. „En het gaat van hoog tot laag. De directie gaat terug van drie naar twee." Op de redacties, inclusief vorm geving en ondersteuning, ver dwijnen 61 fulltime banen. Vooral de gezamenlijke rompre dactie wordt getroffen, en ook regionale redacties van de min der goed draaiende dagbladen. Directeur Essenberg: „We gaat er van uit dat we de regiofunctie overeind kunnen houden. Waarbij ik hoop dat we, in com binatie met nieuwe mogelijkhe den als internet, tot rende mentsverbetering kunnen ko men." HDC trekt de komende jaren extra geld uit voor nieuwe projecten. „Dat we de regiofunctie over eind houden, is het criterium geweest", benadrukt ook hoofd redacteur Majoor. Hij geeft daarbij aan het 'dramatisch' te vinden dat er, gezien de malaise in medialand, niet of nauwelijks perspectieven zijn voor journa listen die hun baan dreigen te verliezen. Majoor kan ook niet beloven dat de lezer niets zal merken van de veranderingen. „Het is nu alle hens aan dek. We staan nog pas aan het begin van de discussie. Ons doel is met substantieel minder mensen een verg' jk- Algemeen hoofdredacteur Jan Geert Majoor: „We moeten oo kijken naar wat de lezer wil, om dan keuzes te maken." Foto: Ron Pichel baar of misschien zelfs beter product te maken. Maar je zult niet alles kunnen blijven doen zoals het nu gebeurt. We moe ten kijken naar de inzet van het aantal journalisten tegenover het aantal abonnees. We moe ten ook goed kijken naai lezer wil, om dan keuzes ken. We moeten dus go nadenken. En ik denk moet kunnen. We nadi kritische grens, maar di nog niet overschreden.": Swijn 20.01 22.00 TotO

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18