Marianne Timmer is de onschuld voorbij SPORT Sponsor Graafschap stopt bij degradatie Schaatsdiva uit Sappemeer is na jaar vol ellende volwassen geworden Clubs besparen op energiekosten Doorgedraaide voetbalfans gijzelen gezin in Zuid-Italië Klei oT ■Ibaink schakeld ^International Jerrel ink is door een lies- ■enminste twee weken ïkeld. Dat heeft zijn iaudio Ranieri gisteren "maakt. De 30-jarige iChelsea raakte zondag r fcrd in een duel met my van Tottenham s iHet is nog onduidelijk isjjaink tijdig speelklaar eerstvolgende oefen- hl van het Nederlands i (20 november tegen td in Dortmund. looijdonk Newcastle - Het herstel van p Hooijdonk duurt nog ^1 weken. De aanvals- Feyenoord liet giste- pan maken van zijn irde kuitbeen. Daaruit het scheurtje nog niet eld. Hij moet derhalve hde tijd aangepast blij- upn. Manager Hans Ha- ï.jet gisteravond weten r'itste en beslissende r in de Champions Lea- Newcastle United, ig 13 november in de nr Van Hooijdonk nog 3(omt. De topper tegen ndhoven vier dagen It hij misschien wel. t wordt kiele, kiele", 'elstein. dinsdac 5 NOVEMBER 2002 weert rugge in cel 'e raadkamer in ift de hechtenis van liters van voetbalclub ;e met een maand et vijftal werd aan- na rellen rond de ijd tegen het Turkse (3-1) in de Cham- le op 23 oktober. >je wordt beschuldigd bare geweldpleging en IJeling. De vijf fans inder meer op het iplein in Sint-An dries ig met een Neder- teken waarin drie van Galatasaray za- lië haalt o van stal 4ieiro - Mario Zagallo eenmaal het nationale 1 Brazilië coachen. De "lise voetbalbond riep sioneerde coach op n riendschappelijke in- 1 gen Zuid-Korea op 20 1 r. De 71-jarige Zagallo 1 e 'goddelijke kanaries' kfK's, in 1970, 1974 en Met gewonnen WK de- stapte bondscoach ie Scolari op. De Bra- bond benoemt waar- 1 binnenkort een op- nds het behalen van Ititel kwam Brazilië n keer in actie. Het oor thuis een oefenin- ïn Paraguay (1-0). rMW in-actief - MW heeft trainer ?ljners op non-actief Manager Marcel Frans- )edat gisteren bevestigd. Vbeler, die twee jaar jchnische leiding van ^chtse club had, werd tend over de beslissing estuur geïnformeerd. evordt verantwoorde- jiden voor de slechte i van MW dit seizoen. lsverloor vrijdag thuis jan Helmond Sport en "jen wedstrijden met 3jn op de voorlaatste Sn Eisen, hoofd jeugd- |en van MW, neemt -j de werkzaamheden bestuur heeft hem Hde rest van het sei- maken. Eisen beraadt [dit voorstel. in ïroningen aSupporters van FC r<h die morgen voor de Istrijd tegen Emmen r^elegenheid naar de ïctad afreizen, lopen de gemeente uit te worden cfervoor heeft burge- dtees Bijl een zoge- aoodbevel afgekondigd. M geeft de politie de :heid eerder tegen al- aide voetbalfans op te E Groningen beschikt kfedstrijd over 360 toe- i lijzen, die gekoppeld Berplicht vervoer met a*aar sportpark Meer- Urvin Lee t elkaar AZ en Urvin Lee zijn De Alkmaarse voet- eft het contract van iger, dat nog tot 1 juli afgekocht. Technisch Martin van Geel (steren bekend dat de Lee overbodig is ge- n Alkmaar. De geboren hjmmer was dit seizoen ïïien naar het tweede door Job van Schaik zuidlaren - De lach is terug, de wallen onder haar ogen zijn ver dwenen. Marianne Timmer heeft een jaar vol ellende achter zich gelaten. „Ik heb nu zelf de touw tjes in handen; ik ben groot ge worden." Vorig seizoen werd Marianne Timmer geschokt in haar be staan. Ze maakte kennis met het fenomeen deurwaarders, kreeg allerhande claims aan de broek en vond zichzelf terug in de rechtszaal. Het was de nasleep van Team Timmer, de mislukte poging tot het opzetten van een eigen schaatsploeg. Maar dat was niet alles. Er was ook nog de geruchtma kende overstap naar Spaar Se lect, de ploeg van haar echtge noot Peter Mueller. En er waren problemen met haar ouders. En zoals altijd waren er de argus ogen van de buitenwereld. Timmer maakte kennis met de onmacht. „Mijn fundering was verdwenen. Alles was weg. Ik dacht: Waar sta ik? Ik was zwe vende, privé, met schaatsen, met alles." Nu heeft Timmer rust gevon den. Ondanks de onzekerheid over het voortbestaan van haar huidige ploeg. Ondanks de nog lopende rechtszaak met Wopke de Vegt, de ex-coach van Team Timmer. Marianne Timmer is domweg gelukkig in Zuidlaren. Met Peter Mueller, niet langer haar coach, maar haar man. „Ik heb nu mijn eigen leven. Ik voel me meer volwassen. Ik deed bijvoorbeeld nooit mijn ei gen administratie. Ik wist bij God niet hoeveel geld ik had. Eindelijk ben ik nu zelf met mijn eigen rekeningen en dat soort dingen bezig." Maar nog niet al le wonden zijn geheeld. Tim mer „Met mijn moeder heb ik heel goed contact." Over haar vader zwijgt ze. Team Timmer was als een schip dat uit varen gaat. „In het begin is het: We gaan de zee op, leuk! Ik was ook enthousiast. Maar o wee, als het schip water maakt en dreigt te zinken. Dan veran dert er heel veel. Iedereen klau tert dan op elkaar. Om zelf maar lucht te krijgen. Mensen met wie je bevriend was, veranderen Zeist/ANP - Veertien clubs uit de Gouden Gids Divisie gaan door gezamenlijke inkoop flink be sparen op de energiekosten. Het driejarige contract dat ze heb ben gesloten met energieveiling huis EnergieKeuze en energie inkoop adviseur Hellemans Consultancy levert een bespa ring op van 40 procent op de verbruikskosten. Per club gaat het om een bedrag van 4500 euro per jaar. Aan de overeenkomst is ook een spon sorbijdrage gekoppeld. De ener gieleverancier koopt adverten tieruimte op reclameborden bij de deelnemende clubs. Met het contract is totaal 400.000 euro gemoeid. UITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA. Milwaukee Bucks - New York Knicks 97-88. New Jersey Nets - Minnesota Timberwolves 106-82, Toronto Raptors - Chigaco Bulls 109- 105 (na verlenging), Dallas Mavericks - Golden State Warriors 107-100, San Antonio Spurs - Memphis Grizzlies 103-101 (na verlenging), Detroit Pistons - Phoenix Suns 84-82. BOKSEN Rotterdam. NK. Finale lichtgewicht (prestatiepartij): Kocabas (Olympia Den Bosch) wint op punten (15-1) van Elmas (Dui) Finale weltergewicht: Oztürk (NABA Nijmegen) w.o.p. (14-5) van Asatnan (Olympia Leeuwarden). Finale superzwaar (prestatiepartij): Teber (Dui) wint van De Ron de (Golden Gloves Eindhoven) na interventie van de arbiter in derde ronde. PRIJSVRAGEN Marianne Timmer: „Ik ben groot geworden." Foto: GPD/Dennis Beek in monsters. Dat doet in je hart heel veel pijn. Mensen willen wat van je, terwijl je het gevoel hebt dat ze daar het recht niet toe hebben. Mijn grootste pro bleem is dat ik te goed van ver trouwen ben geweest." Timmer weet nu wie haar echte vrienden zijn. „Het zijn er weinig. Ze is de onschuld voorbij." „Er zijn zoveel dingen geweest. Er zijn zoveel afspraken ge maakt waar ik niks van wist. Er waren dingen besteld, waarvan ik bij God niet wist dat ze be steld waren, terwijl ik wel de re kening gepresenteerd kreeg. Ik was veel te goedgelovig." Ook de verhalen die over haar in de media verschenen hebben Timmer geraakt. „Soms werd ik als een kreng afgeschilderd. Ik voel me geen kreng. Ik probeer vragen altijd zo eerlijk mogelijk te beantwoorden. Ik heb het verhaal verteld zoals het naar mijn gevoel was. Er is een soap van gemaakt." Timmer heeft inmiddels afstand kunnen nemen van Team Tim mer. „Ik weet nu wat er gaande is en wie wat wil." Er komen geen oude lijken meer uit de kast. Met oud-teammanager Bert van der Tuuk is een rege ling getroffen. Alleen de zaak met Wopke de Vegt speelt nog. Hoe die uitpakt is afwachten. „Ik heb gehandeld naar eer en geweten." De huidige problemen bij Spaar Select raken haar minder. „Het is natuurlijk een vervelende situ atie. Maar dit is een zakelijk pro bleem. Vorig jaar zat er heel veel emotie bij." Dit seizoen staat het schaatsen weer centraal. Bij het WK sprint in Calgary moet het gaan gebeu ren. Het is een oude droom: wereld kampioen worden. „In Calgary wil ik winnen, in vorm zijn. Ik heb een goede zomer gehad. Maar nu de wedstrijden zijn be gonnen kun je dat pas echt tes ten." De zoektocht naar het goede ge voel, de vorm is weer begonnen. ,Als ik in vorm ben kan ik ook winnen. Omdat ik toevallig dat talent heb. Ik denk dat in vorm zijn voor mij de kick van het schaatsen is. Dat je zo hard kunt gaan dat je niet eens moe wordt; dat vlieggevoel, dat je vleugels hebt" Timmer voelt zich goed bij haar nieuwe trainer, ]ac Orie. Dat er thuis in Zuidlaren 's avonds op de bank nog een trainer naast haar zit, zorgt niet voor proble men. „Peter wil niets met de programmering te maken heb ben die lac schrijft. Als ik me er gens goed bij voel, voelt hij zich ook goed. Natuurlijk hebben we het wel eens over schaatsen. Maar niet van: 'Goh, wat ben jij goed bezig, of slecht bezig'. Pe- ter is druk met zijn ploeg en ik met de mijne. Afgelopen weekeinde tijdens het NK afstanden in Utrecht vond Timmer na lange tijd de grote vorm weer terug. Vorm is er als geest en lichaam één worden. Dat ze kan dansen op het ijs. Ze won de 500 en 1000 meter, over tuigend. „De laatste keer was al weer twee jaar geleden. Nor maal gesproken heb ik dat ieder jaar wel een keer, behalve de af gelopen twee jaar. Het seizoen bij DSB was ik ver, ver van mijn vorm. Vorig jaar was ik heel erg fit. Alleen de andere dingen hebben zoveel energie gekost. En dan word ik op de Olympi sche Spelen toch nog vierde op de 1000 meter." Over vier jaar volgt mogelijk de revanche. „Ik bekijk het van jaar tot jaar. Mijn gevoel zegt dat ik nog wel doorga tot de Olympi sche Spelen in Turijn in 2006." Het leven uit de koffer duurt dus nog wel even voort. Maar ook dat begint te knagen. „Ik zou toch wel ergens een leuk huisje willen hebben. Peter en ik zijn bezig om een huisje te bou wen in Amerika, maar dat is niet echt het huis waar we gaan wo nen. Ik wil in het Noorden blij ven. Ik ben trots op het Noor den." Laatst, bij een wedstrijd in Gro ningen zag ze al die mensen weer uit de begintijd van haar carrière, toen de ijsbaan nog in het Stadspark lag. „Dan is het van: 'Moi, hoe is 't?' 'Goud'. Dan denk ik: mooi eigenlijk. Ik hou van de Groningers. Hier op de ijsbaan ben ik groot geworden. En na het schaatsen? „Dat zie ik dan wel weer. Misschien word ik wel moeder. Er moeten weer nieuwe schaatsertjes komen, hè. De eer van Groningen moet hoog worden gehouden. Lucky Day 2938. 7 10.13.14.19.27.29.39.40.41.42.50.56. 57 59.64.70 75.77.79. (Onder voorbehoud van typefouten). SCHAKEN Bied. Olympiade. Mannen negende ronde: Nederland - Armenië 2-2; Van Wely - Akopian 1/2 - 1/2, Sokolov - Lpoetian 1/2 - 1/2, Tiviakov - Asrian 1/2 - 1/2, Nijboer - Sargissian 1/2 -1/2. Stand: 1 Rusland 25 1/2 punten, 2. Honga rije 25. 3. China 24. 4. Bosnië-Herzegovina 23 1/2, 5. India 23. 13. Nederland 22 1/2. Vrouwen negende ronde: Nederland - India 1 1/2 - 1 1/2; Peng - Koskela 0-1, Schuurman - Rantanen 1-0, Hamelink - Puuska 1/2 -1/2. Stand: 1. Georgië 22, 2. China 19, 3. Verenig de Staten 18 1/2, 4. Rusland 18 1/2, 5. Hon garije 17 1/2,30. Nederland 14 1/2. TENNIS Pattaya. Vrouwen, 115.000 euro. Eerste ronde: Tanasugarn (Tha/2) - Neffa-De Los Rios(Par) 7-5 6-1, Talaja (Kro) - Kurhajco- va (Slw) 2-6 7-6 6-4, Cervanova (Slw) - Viratp- rasert (Tha) 6-3 1-6 7-5, Morigami (Jap) - Vo- racova (Tsj) 7-5 6-4, Chladkova (Tsj) - Molik (Aus) 6-4 6-2, Serra Zanetti (Ita) - Saori (Jap) 7-6 7-5, Poetsjek (WRu) - Gubasci (Pol) 6-0 6- 2, Cho (ZKo) - Weingartner (Dui) 7-6 6-2. VOETBAL Eerste divisie tweede elftallen. Groningen - Cambuur L. 1-0, Fortuna S - Eindhoven 2-1. Trainer Peter Bosz voelt zich niet onder druk staan doetinchem/anp - Gerard San- derink stopt met sponsoring bij De Graafschap als de club dit seizoen degradeert uit de eredi visie. Zijn bedrijf Centric, een IT-leverancier met 2800 werkne mers, steekt jaarlijks 500.000 eu ro in de club, dat is bijna een- tiende van de begroting van de club. Bovendien heeft Sanderink een schaatsteam op het oog dat hij wil sponsoren. „Ik ben vorige week benaderd door Spaar Select, maar daar zie ik niet zoveel in", aldus Sande rink. Spaar Select is een noodlij dend bedrijf, dat geldschieters zoekt voor de schaatsploeg waarvan onder anderen Gianni Romme deel uitmaakt. „Ik heb een ander team op het oog, een naam noem ik niet. Dat kijk ik twee maanden aan en dan neem ik een beslissing. Ik ben nog niet in onderhandeling." Sanderink ergert zich groen en geel bij voetbalclub De Graaf schap. Na de verloren wedstrijd van zaterdag tegen Heerenveen liet hij zijn hart spreken en ven tileerde hij kritiek op trainer Pe ter Bosz. Bosz en manager voetbalzaken Marsman vinden dat Sanderink zijn mond moet houden, omdat hij geen verstand van voetbal heeft en bovendien 'slechts' shirtsponsor is. Daarom nemen ze hem niet serieus. Sanderink: „De club gaat mij aan het hart, ik ben betrokken. Er is al bijna vier jaar sores, denk je dat ik daar vrolijk van word? Daarom stop ik bij degra datie. De uitstraling in de eerste divisie is een stuk minder. Ja, misschien moet ik mijn mond houden. Maar intern bij de club heb ik mijn zorg uitgesproken, verder doen ze daar weinig mee. Als een journalist mij dan belt, denk ik: Ach, zoek het allemaal maar uit!" Hij maakt zch grote zorgen, zegt Sanderink. „Het is twee voor twaalf! Ik heb er verder geen be lang bij onrust te veroorzaken, want ik kan elk jaar van het con tract af. Maar ik zie dat spelers onzeker zijn, onrustig zijn en geen zelfvertrouwen hebben. Degene die leiding geeft moet daarvoor zorgen. Ik vraag me af of Bosz voldoende vertrouwen bij de spelers neer kan leggen. Maar ik zeg niet dat hij weg mo-1Ik vind dat Bosz zelf moet delianuova/dpa - Voetbalsup porters en politie hebben zon dag in het Zuid-Italiaanse dorp Delianuova een ware veldslag geleverd. De volledig doorge draaide fans van voetbalclub Cavese vernielden het dorps centrum en namen zelfs een ge zin in gijzeling. Dertig mensen raakten gewond, twee ernstig. Een groep van zo'n honderd supporters van Cavese was, ge wapend met kettingen en ijze ren staven, naar Delianuova ge togen om de voetbalwedstrijd in de vierde liga te verstoren. Toen hen de toegang tot het stadion werd geweigerd, trok de groep naar de binnenstad en liet daar een spoor van vernieling achter. Tweehonderd agenten gingen de supporters te lijf en leverden vervolgens een veldslag in de straten. De fans gijzelden op hun vlucht een gezin en ge bruikten de kinderen als verde- digingsschild. Ook kaapten ze een ambulance om weg te ko men. Het is niet bekend hoeveel arrestaties zijn verricht. René Bot van De Graafschap afgelopen zaterdag in actie tegen Heerenveen. Het verlies in Friesland was voor sponsor Sanderink de druppel die de emmer deed overlopen. Foto: GPD opstappen als het zo door blijft gaan. Dan ben je een kérel. Peter Bosz echter voelt zich 'he lemaal niet' onder druk staan, hoewel zijn club voorlaatste is in de eredivisie met drie punten. Manager voetbalzaken Gerard Marsman: „We hebben intern uitgesproken dat we op deze manier verder gaan, dus met Bosz als trainer." Bosz wil er niet reageren op de kritiek van sponsor Sanderink: „Ik had me pas zorgen gemaakt als die uitspraken van Marsman afkomstig waren, of van de voorzitter. Deze man praat over voetbaltechnische zaken en daar heeft hij helemaal geen verstand van. Dc neem hem niet serieus." Marsman zegt niettemin dat de uitspraken van Senderink 'knap vervelend' zijn. Het zorgt im mers voor onrust rond de club. „Wij vragen ons ook wel af of we het goed doen. Ons probleem is dat we het zes dagen goed doen, behalve tijdens de wedstrijd. Als je problemen hebt, moet je de rijen gesloten houden en de zaak bij elkaar houden. Wat de- Peter Bosz. Foto: ANP ze man roept, is niet in het be lang van de club, ik heb daar grote moeite mee. Bovendien, hij is shirtsponsor, meer niet." De Graafschap speelt morgen in eigen stadion in de eerste ronde van het bekertoernooi tegen Ar gon, zaterdag wacht Excelsior en daarna FC Groningen. „Dat zijn sleutelwedstrijden, de druk wordt steeds groter", weet Ma/^man. Maar Bosz blijft ondanks alles rustig. Hij predikt ook rust. „Ik wil geen excuses aanvoeren als pech en blessures, dat vind ik zo zwak. Het is gewoon slecht, punt. Maar het gekke in de voet ballerij is dat het zo kan om slaan, daarom doe ik ook geen gekke dingen. Maar ik weet ook dat ik moet winnen en punten pakken, anders houdt het een keer op." Maar perspectief ziet hij nog voldoende. „Tuurlijk zie ik per spectief. Als ik dat gevoel niet heb, stap ik op. We weten waar mee we bezig zijn en hoe dit komt. Ik heb hier voor twee jaar getekend. Het eerste jaar staat in het teken van overieven. Met Meerdink, Frankel en Postma zijn we belangrijke spelers kwijt geraakt. Na dit seizoen lopen er veel contracten af en dan is het zaak de juiste spelers te halen." Jean-Paul van Gastel moet, al dus Bosz, niet als een verlosser worden gezien. Hij heeft nog een paar weken nodig om speel klaar te zijn. De wedstrijd tegen Excelsior is nog te vroeg voor hem£ ACHTERLIJN A Jog een geluk dat Dries van 1V Wijhe heeft afgezien van deelname aan het Nederlands afstandskampioenschap schaatsen. Anders had de le gendarische Dolle Dries, net als de ontketende Henk Angenent, de allrounders nóg een toontje lager laten zingen. Want na zondag staat onomstotelijk vast dat doorgewinterde marathon rijders de schaatsers bij uitstek zijn. Kennelijk weegt hun spreekwoordelijke karakter ruimschoots op tegen het talent van de verwende stilisten van de langebaan. Dat een verdwaalde marathon schaatser op een achternamid dag zomaar de volledige Ne derlandse specialisten op de tien kilometer naar huis schaatst, mogen de Verheyens, de Rommes en de De Jongen zich aantrekken. Angenent mag dan een begenadigd schaatser zijn, hij i>erkeert met zijn 35 jaar normaal gesproken in zijn sportieve nadagen. Ook Itad de Woubrugse boer geen i>astom- lijnde plannen op de lange- baan. Zijn deelname aan het NK in Utrecht beschouwde hij als een aardig uitstapje tussen de wekelijkse marathons door. Leuk om de sleur te doorbreken en om alvast in de stemming te komen voor zijn aanval op het werelduurrecord. Het geheim van de voormalige spruitenteler is onthutsend een voudig. Angenent gaat harder schaatsen naarmate hij meer arbeid verricht. Zijn lange u>eekeinde zag er als volgt uit: vrijdag eerst fietsen 'ach ter het brommertje' en dan 5.000 me ter voluit schaatsen, zaterdag een marathon 'op reserve (maar nog altijd i>eertig kilo meter per uur) en zondag weer fietsen achter het brommertje om vervolgens 10.000 meter in slechts veertien minuten af te raffelen. Geen allrounder. hoe goed i>oorbereid ook, kon diege- denkwaardige zondag aan An genent tippen. Dat werpt een nieuw licht op al die dure hoogtestages in Font Romeu, Lanzarote of Calgary die lange- baanschaatsers op kosten van de bond of van hun sponsor af werken. De Woubrugse Flfst den toch twinnaar traint ool0 hard, maar verricht zijn arbeid dichter bij huis. Jarenlang wis selde hij zijn schaatstrainingen af met de teelt van spruiten, één van de zwaarste beroepen op het land. Moeten de nog steeds duurbe taalde langebaanschaatsen voortaan maar afzien van hun verre trainingskampen en uit gebalanceerde seizoensplan ningen? Nee, maar een simpele aanpassing zou geen kwaad kunnen. Tussen de iene trai nings reizen door af en toe een weekje bijtanken op de boerde rij van Henk. Met beide schaatsbenen in de klei En voor wie niet om de hoek woont: laat die leaseauto voor één keer staan. Op de fiets naar Woubrugge, net als Henk ach ter het brommertje. Tim Brouwer de Koning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17