REGIO rees voor Irhoging luitse BTW Warmunda bouwt fors complex zo kleinschalig mogelijk lïiciële waarschuwing e Champ Noordwijk Buurt wil plannen bij rechter aanvechten lordwijk praat (niet) t Belgische astronaut Dominee: Ook zingeving in gemeentelijk gezondheidsplan laat te veel mensen binnen' de Sportzaal in Oosthout wellicht in 2003 ft zorgen bij sierteeltsector Bouwtekeningen voor kop van Warmondse Dorpsstraat zijn klaar dinsdag 5 november 2002 nfUK - Bar/dancing The cjieeft een officiële waar- /o(g gekregen van de ge- ctjNoordwijk. De horeca- leid op De Grent had controle van de oiter op zaterdag 31 au- veel bezoekers binnen, a van het maximaal toe- dii aantal van 460 waren er|7. ten half jaar worden mi- _fiog twee controles uit- Bij een tweede overtre edt een dwangsom op- Ipriërend van 25.000 tot leuro), die bij een derde ing moet worden be- het komende half jaar geen overtredingen meer wor den geconstateerd, komt de offi ciële waarschuwing te vervallen. B en W hebben die beslissing genomen ondanks protesten van eigenaar P. Beuk. Volgens hem is tijdens de telling door de brandweer sprake geweest van grote onnauwkeurigheid. Toen in september bekend werd ge maakt dat The Champ zich niet aan de regels had gehouden, kondigde Beuk al aan dat hij een brief 'op hoge poten' naar de gemeente zou schrijven als hij een waarschuwing zou krijgen. „En als ik de volgende keer die boete krijg, dan gaan we naar de rechter." door Coen Polack warmond - De bewoners van de kop van de Dorpsstraat in Warmond hebben een advoca tenkantoor in de arm genomen om de plannen van Woning stichting Warmunda voor de vernieuwing het gebiedje te dwarsbomen. Dat bleek gister avond tijdens de presentatie van de plannen. Cees van Duijn, die recht tegen over de plek woont waar vol gens de plannen het super marktcomplex moet verrijzen, is heel stellig in zijn oordeel. „Wat denken ze nou, dat we een kleuterklas zijn? Ze beweer den gisteravond zonder blikken of blozen dat ze in juni denken een bouwvergunning op zak te hebben. Nou, als Warmunda deze plannen bij de gemeente indient, tekenen we meteen be zwaar aan. We gaan naar de be stuursrechter. Er klopt helemaal niets van de onderbouwing van dit plan." „Veel te kolossaal en zonde van de mooie omgeving", oordeelt Van Duijn. Daarnaast zijn vol gens hem zowel de supermarkt als de appartementen uit de plannen van Warmunda over bodig. Van Duijn: „De woning stichting schermt met het feit dat Warmond vergrijst en dat er sociale huurwoningen moeten zijn om de jongeren aan War mond te binden. Maar daarbij vertellen ze niet dat 35 procent van alle woningen in het dorp sociale huurhuizen zijn. Waar om moet dan precies zo'n his torische plek met gebouwen uit de zeventiende eeuw, een plek die een beschermd dorpsge zicht moet worden, worden verpest door nieuwbouw?" „Er is momenteel volgens mij ook helemaal geen behoefte aan een supermarkt. In de Dorpsstraat zitten drie kleine supermarktjes, die natuurlijk geen schijn van kans maken te gen een grote jongen die daar straks in dat nieuwbouwpand moet komen. En dan die onder grondse parkeergarage die ze hebben bedacht. Die is veel te klein voor het aantal auto's dat je kunt verwachten bij een su permarkt, dus staat straks de hele straat hier vol auto's. Ze doen maar wat. Als mensen een grote supermarkt nodig heb ben, dan pakken ze even de au to en gaan naar Sassenheim of naar Oegstgeest Dat zal in de toekomst alleen nog maar ster ker worden." Het gebrek aan visie en lange- termijnplanning nekt volgens Van Duijn de plannen van de Woningstichting. „Warmunda moet naar de toekomst kijken", stelt hij. „Over tien jaar is War mond waarschijnlijk allang op geheven en wonen alle jonge ren gelukkig in Voorhout, de dichtstbijzijnde Vinex-locatie. De woningstichting gaat als een olietanker op zijn doel af, zon der te luisteren naar tegenargu menten. Als een dialoog niet mogelijk is, dan gaan we ge woon naar de rechter. Zo sim pel is het" Het is niet de eerste keer dat omwonenden de plannen van de woningstichting afkeuren. Eerdere plannen strandden ook op de tegenstand van de buurt De betrokken Warmonders zijn redelijk unaniem in hun afwij zing. Van Duijn: „Er waren gis teravond zo'n dertig omwonen den aanwezig. Iedereen was fel tegen de plannen. We hebben in de hele Dorpsstraat handte keningen ingezameld, er zijn maar drie mensen die niet heb ben getekend." a ergw' rten doi le e de i Settels/ANP uk - Praten met een astronaut in ze wie wil dat niet? Wie ooit de gt, moet dan niet de Duitse as- Ulf Merbold uitnodigen. Die ie r; gisteravond in het Noordwijkse en c>r dat slechts twee studenten en gerhialisten een vraag konden stel- rijg^e Belgische astronaut Frank de *n die nu aan het werk is in het it^tion ISS. Merbold gooide roet in ensidoor de Belg en zijn Russische gedurende de beschikbare ze- niiten, zes minuten toe te spreken, beujche astronaut Frank de Winne beiVanuit de ruimte 'Goedenavond |k'. Maar werd daarna vergast op in Merbold over wetenschappe- erimenten. Die had geen oog tl* zenuwachtig zwaaien van het ✓JJoneel dat hij moest stoppen. Winne en zijn Russische collega na een paar minuten verveeld CJi uit te kijken. Toen Merbold I, werd de verbinding verbroken, las om. De studenten en jouma- pen teleurgesteld af. (te videocontact tussen Neder- ^wa: iet ruimtestation had het hoog- oeten zijn voor 51 prijswinnen- ïiedhten die drie dagen doorbrach- °fet Estecterrein. De knappe kop- ^(nen uit heel Europa en maakten .liet het reilen en zeilen op het rtcentrum in Noordwijk dat isea-missie fungeert als con- voor de coördinatie van de wetenschappelijke experimenten lelg tijdens zijn ruimtemissie ilitvoert. Inten hadden experimenten be dacht die in het internationale ruimtesta tion ISS uitgevoerd konden worden. De voorstellen liepen uiteen van ruimtema- caroni tot onderzoek naar botontkalking. Het meest vreemde voorstel kwam van een Italiaanse student. Hij stelde voor het been van een van de astronauten te bre ken en dan te onderzoeken wat de effec ten in de ruimte zijn. Joost Elstak, een van de twee prijswin nende Nederlandse studenten, vond het ook jammer dat de avond in een anti-cli max eindigde. „Het is jammer om je stem niet te horen in de ruimte. Realiseer wel dat het maken van verbinding van zoveel factoren afhankelijk is. Het ruim testation vliegt met 30.000 kilometer per uur door de ruimte. Dat maakt het toch lastig. Toch heb ik hier een supermooie tijd gehad." Elstak is derdejaars student ruimte- en luchtvaarttechniek in Delft en hij be dacht een manier waardoor de astronau ten zwaartekracht kunnen voelen. „In de ruimte ben je gewichtsloos en zweef je. Hierdoor werkt je evenwichtsorgaan niet meer en raken astronauten gedesoriën teerd. Om dat tegen te gaan heb ik voor gesteld om over het hele lichaam trilsen- soren te plaatsen. Die moeten met trillin gen aangeven wat boven en onder is." Het was een bijeenkomst waar de aan wezigen in Estec met gemengde gevoe lens op terugkijken. Het enige wat De Winne kon vertellen was dat zijn vlucht met de Russische raket Sojoez goed was verlopen. Hij prees de Russische technici die volgens de Belg nog altijd heel veel kennis van zaken hebben. De ruimtereis van De Winne duurt tot 10 november. Dan landt hij in Kazachstan weer op aar- Contact met het ruimtestation ISS vanuit het Noordwijkse Estec. Foto: Henk Bouwman door Ewout van der Dussen jacobswoude - „De vraag 'waar om zijn we hier op aarde?' wordt in de gezondheidszorg niet erkend." Dat is de verras sende stelling die dominee Mar tin Roos gistermiddag in het ge meentehuis in Rijnsaterwoude poneerde tijdens de werkconfe rentie Lokaal Gezondheidsbe leid in de gemeente Jacobswou de. „En dat komt door de schei ding van kerk en staat." Roos, predikant van de Nederlandse Protestanten Bond (NPB) in Woubrugge heeft uit zijn pasto rale werk de ervaring dat de pro blematiek van de zingeving in vloed heeft op de gezondheid. Roos was een van de ruim veer tig deelnemers aan de werkcon ferentie, waarvoor naast men sen uit de politiek allerlei orga nisaties waren uitgenodigd die op een of andere wijze met ge zondheid te maken hebben, van de wijkagent tot de schooldirec teur. Het resultaat van de bij eenkomst moet leiden tot de nota lokaal gezondheidsbeleid, die iedere gemeente voor 1 juli volgend jaar moet hebben vast gesteld. Omdat in een middag niet alles besproken kon komen waren van de tien aandachtspunten die in de nota aan bod komen vier onderwerpen als prioriteit gesteld. Als eerste moest de WVG (wet voorziening gehandi capten) het ontgelden. Vanuit een werkgroepje stelde Truus Huisjes van de GGD, dat er bin nen een jaar duidelijkheid moet komen over 'omslachtige proce dures en verschillende schijven'. „Voor eenvoudige vragen moe ten de mensen binnen drie we ken antwoord hebben", aldus Huisjes. De groep 'toekomstge richt wonen' bepleitte het hou den van een onderzoek naar de woningbehoefte. „Dat spreekt mij wel aan", reageerde wet houder Doky Verhagen. De aanpak van structureel over matig alcoholgebruik zal in de nota ook een prominente plaats krijgen, waarbij de sportkanti nes als bron voor alcoholge bruik onder jongeren werden genoemd. De verslaggever van de groep 'het verbeteren van de toegang bij psychische problemen' be kende dat de eerste stap daartoe reeds was gezet doordat de ver schillende vertegenwoordigers elkaar nu kennen. „Als een speer moet er aan gewerkt wor den dat de netwerken onderling bekend worden", zo stelff Ver hagen. Over de toegankelijkheid van het pastorale werk voor niet-ge- meenteleden, zoals Roos ter sprake bracht, verwacht Verha gen geen hogere drempel dan voor de Riagg. „En daarvoor is geen wachtlijst." voorhout - De nieuwe sportzaal aan de Oosthoutlaan in Voor hout kan wellicht volgend schooljaar in gebruik worden genomen. Morgen is het laatste gesprek tussen de gemeente en de bouwer over de aanneem- som. Als daar een akkoord wordt bereikt, wordt nog in de cember met de bouw van de nieuwe zaal begonnen. De ^nieuwe sportzaal moet de huidige gymzalen aan de Lin- naeuslaan vervangen. Die ruim te is oud en moet plaatsmaken voor grootschalige nieuwbouw in de Boerhaavewijk. De Voor- houtse gemeenteraad eiste ech ter dat de Linnaeuszaal, vooral gebruikt door de scholen, pas mag worden gesloopt op het moment dat er een nieuwe sportzaal aan de Oosthoutlaan sta.'t. Dat zet druk op de ketel voor de gemeente want zolang de nieuwe sportzaal er niet staat, kan niet verder worden gegaan met de plannen voor dat deel van het dorpscentrum. Over de uitbreiding van het sportpark Elsgeest wacht Voor hout nog op het provinciebe stuur. Die moet akkoord gaan met de plannen om een stuk weiland op te offeren voor extra sportvelden. be rja; ^va/REGio - De Nederlandse ae rsector maakt zich grote e Ver het voornemen van 1SI! regering om sierteelt- v4i voortaan onder het V-tarief te brengen. Als - van 7 naar 'Vüjt - doorgaat, zullen er V»nd arbeidsplaatsen ver- Het Productschap 1 aliinbouw en de Vereni- 00r Bloemenveilingen Ne- ?^rVBN) in Leiden proberen 1 regering op andere ge- b°e brengen. Piet Trimp van de :e Land- en Tuinbouw- tie in de regio Boskoop ook dat er klappen in ^opse regio gaan vallen, d is verreweg het be- :e exportland voor de Sidse boomkwekerijpro- ïenderde van de Neder- iroductie komt uit de ite£e Ie&°- p-voorzitter is bang dat °jerW-verhoging doorgaat, pzetverlies van 50 mil- voor de Nederlandse koekers ontstaat. „Door jac|ging van de BTW, ont- v*en hogere verkoopprijs :onsument", legt Trimp ecjJeem uit. „Er gaan veel ^laar overheden voor de 'an parken en bossen, ^lieden zijn vaak gebon- budgetten. Een hogere prijs, betekent minder st)aar zitten we niet op te Jjerkt dat boomkwekers ,T 'en maken. „Het is een wa(il. Anderzijds heerst er ian,het gevoel dat zich een 2n ramp aan het voltrekken is. Een goede ondernemer is niet voor een gat te vangen. Die gaat op zoek naar andere afeetkanalen. Hoeveel bedrijven het de kop gaat kosten, is daarom nog moeilijk te voorspellen." Bloemenexporteurs ontkomen ook niet aan de klappen. Boven op de BTW-verhoging komt de küometerheffing voor vrachtwa gens in Duitsland. Voor een 'modale' lijnrijder betekent dat een extra kostenpost van 10.000 euro per jaar. Rijnsburgse han delaren verwachten daarom sombere tijden. Vanuit Nederland wordt er mo menteel grote druk uitgeoefend op de Duitse regering om het hoge BTW-tarief niet voor sier teeltproducten te laten gelden. „De Duitse regering rekent zich rijk", zegt T. Blom, beleidsme dewerker van VBN en woord voerder namens alle bloemen veilingen in Nederland. „Ze denken met die maatregel de te korten op de begroting te kun nen verwerken, maar de realiteit is dat veel bloemenwinkels in Duitsland het loodje leggen om dat de bloemen te duur wor den." Blom verwacht ook grote klappen in de Duitse detailhan del. De VBN heeft een analyse laten uitvoeren over de gevolgen van de voorgenomen BTW-verho ging in Duitsland. De uitkomst is dat de omzet met 436 miljoen euro terugloopt. „Dat heeft van zelfsprekend effect op de prij zen", zegt Blom. „Die gaan stij gen, waardoor de vraag daalt. Voor de kwekers heeft zo'n maatregel het grootste effect." Links het nieuwe ge bouw op de plek van 't Meerpunt, met plek voor een su permarkt, een onder grondse par keergarage en 19 appar tementen. Rechts, op de plek van de oude Dekkers- gaardflat, een gebouw met ruimte voor vier verswinkels en 12 appar tementen. In het midden loopt de Dorpsstraat. Tekening: Architecten bureau Henri Stol door Janneke Dijke warmond - 31 Appartementen, 29 on dergrondse parkeerplaatsen en plek voor vier verswinkeltjes en een ruime supermarkt. De bouwtekeningen voor de kop van de Dorpsstraat in Warmond zijn klaar, en opdrachtgever Woning stichting Warmunda is tevreden. Oké, de twee gebouwen zijn tamelijk fors, geeft Warmunda-voorzitter H. van Mameren toe. „Maar als we minder bouwen, worden de woningen onbe taalbaar en komen er straks uitsluitend mensen van buiten Warmond in wo nen", waarschuwt hij. Op de plek waar vroeger de Dekkers- gaardflat stond, tekent architectenbu reau Henri Stol uit Sassenheim een ge bouw met aan de kant van de Dorps straat op de begane grond vier com merciële ruimten. Die kunnen eventu eel aan elkaar worden gekoppeld. De gemeente wil graag dat zich hier onder nemers vestigen waar Warmonders voor de dagelijkse boodschappen te recht kunnen. Mochten die winkeliers zich niet melden, dan kan er woon ruimte van worden gemaakt Appartementen Het gebouw op de plek van de Dek- kersgaardflat bestaat verder uit twaalf appartementen: vier op de begane grond met een tuin, zes op de eerste verdieping en twee topappartementen die beschikken over een opbergzolder en ruim dakterras. Architect B. Hartveld heeft zijn best ge daan om het pand er kleinschalig uit te laten zien. „Het schuine dak bestaat uit twee delen, zodat het er kleiner uitziet. De oude Dekkersgaard was twaalf me ter hoog. Dit gebouw heeft een goot- hoogte van zeven meter, en daarna springt het in." Het pand dat op de plek van 't Meer punt is ingetekend, is een stuk groter. Het beslaat het huidige Meerpunt en het plein dat daarnaast ligt, en loopt van de Herenweg tot de Dorpsstraat. Aan de kant van de Herenweg komt de ingang van een ondergrondse parkeer garage met plek voor 29 auto's, be stemd voor bewoners en personeel van de C1000 die zich op de begane grond van het pand vestigt. De supermarkt krijgt duizend vierkante meter tot zijn beschikking. Op de eerste en de tweede verdieping komen elk ze ven appartementen en daarboven vijf woningen met opbergzolder. „Hoe ho ger we komen, hoe verder we vanaf de aangrenzende bebouwing af gaan", zegt architect Hartveld.Als je straks in de Dorpsstraat staat, zie je de bovenste verdieping en de zolder niet" De nieuwe gebouwen mogen niet als vogelverschnkkers afsteken bij de be staande bebouwing, vinden Hartveld en Van Mameren. Daarom krijgen ze gevels van roodbruine baksteen en dakpannen op de schuine daken. De gevels springen voortdurend in, zodat er naast de bestaande huizen niet op eens een massieve flat verrijst. Parkeerplaatsen Bij het bouwplan horen 78 parkeer plaatsen. Behalve de 29 in de parkeer garage komen deze te liggen langs de Meerrustlaan, de Dorpsstraat en achter de nieuwbouw op de plek van Dekkers- gaard. Gemiddeld is er 1,3 parkeerplek beschikbaar per appartement. De ar chitect gaat ervan uit dat er voor de nieuwe winkels 23 plaatsen nodig zijn. Woningstichting Warmunda wil zestien appartementen verhuren, omdat de Dekkersgaardflat uit zoveel woningen bestond. De rest gaat in de verkoop, vermoedelijk voor een gemiddelde prijs van 260.000 euro. Alleen dankzij de op brengst kan Warmunda de huurhuizen betalen. In december wil Warmunda de bouw- a an vraag indienen om in september volgend jaar aan de slag te kunnen. Als alles volgens plan gaat, zijn de apparte menten in juni 2005 bewoonbaar. v

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15