X l Plassen als de wekker gaat REGIO Kabel van glasfiber is nog altijd ondoorzichtig! Stelen van de dief loopt niet goed af tc GERECHT DINSDAG 5 NOVEMBER 20< NAVRAAG Dat heeft u samen met ir. Ebbens gedaan. Hoe heeft u elkaar ge vonden? „We zijn overburen en kijken zo ongeveer bij elkaar op tafel. Hij heeft ook wel eeris wat met de gemeente, heeft ervaring met be grotingen en bij het maaien van de tuin hebben we een keer afge sproken om dit samen te gaan doen." Wethouder De Ruijter juicht uw initiatief toe. Wat vindt u van zijn reactie? „Die vind ik heel positief, maar ik vind wel dat er wat met onze aanbevelingen moet gebeuren. Ik vind de OZB-verhoging van acht procent die de gemeente wil doorvoeren om de algemene reserves te versterken, disproportioneel. Zeker nu al aangekondigd was dat een OZB-verhoging niet acceptabel was. Daarbij zijn er wel andere manieren om de reserves bij te spijkeren. Daarvoor geven wij een aantal alternatieven." Is het dan geen tijd om zelfde politiek in te gaan? „Nee, daar heb ik geen tijd voor. Ik hou me er wel mee bezig, maar ik wil me beperken tot het verrichten van hand- en spandiensten voor de partij, tenminste als het CDA dat ook wil." De begroting thuis is natuurlijk helemaal op orde? „Ja, die zit wel redelijk in elkaar. Niet helemaal sluitend, maar wel redelijk. Maar ook daar stap ik niet zomaar lichtvaardig overheen." tekst: Paul de Tombe foto: AP UIT DE ARCHIEVEN Anno 1952, Woensdag 5 November LEIDEN - De eerste daad van de jubilerende vereniging Oud Leiden is niet het gebruikelijke in ontvangst nemen van geschenken ge weest, doch het tonen van een onvermoeid streven de stad Leiden te verrijken en de bestaande schoonheid te beschermen. Als resultaat van dat streven zijn de Leidse singels thans verrijkt met een tweetal zwanen, een geschenk aan het gemeentebestuur, die met goede wen sen overladen door burgemeester Van Kinschot aan hun element wer den toevertrouwd. 'Leida' en 'Leido' zullen daarmede een traditie van eeuwen, die in 1942 moest worden afgebroken, in ere herstellen. De traditie van zwanen in de Leidse grachten dateert van 9 Februari 1593, toen de Staten van Holland de stad het recht gaven om zes broedende zwanen te houden. Het is uiteraard niet met zekerheid na te gaan, doch deze zwanen hebben toch in ieder geval meestentijds tot 1942 de grachten gesierd. Toen moest wegens voedselgebrek tot verkoop worden overgegaan. In de glooiing achter restaurant Schuttershof aan de Rijnsburgersin- gel nam burgemeester Van Kinschot de zwanen uit hun mand en hergaf hun de vrijheid onder het uitspreken van een heilwens. VALKENBURG - Ter ere van de 75-jarige Valkenburgse harmonie, gaf de Marinierskapel, één van onze top-korpsen, onder leiding van kapi tein JJ. Koops in de showroom van garage Poot het jubileumconcert. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladultgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mall: directle@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus S4,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5 128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55.00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betalinp VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag, GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. G HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting 8eeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling lezersservice, postbus 503,2003 PA Haartëm. Pc Tv-zendertje wijzigen heeft in de regio heel wat voeten in de aarde Stel, je bent niet tevreden over het zenderaanbod op de kabel. Je hunkert naar een Spaanstalig tv- kanaal of naar een commerciële Engelse zender en daar wil je eventueel het Turkse TRT en het Duit se WDR 3 voor inleveren. In het verleden beslisten de verschillende gemeenteraden over dat soort zaken. Daarom verschilt het aanbod ook per plaats. De nieuwe mediawet zou dat veranderen. In het hele land kwamen er programmaraden die over de invulling van het kabelnet beslissen. De pro grammaraad voor Leiden en omstreken zetelt bij de gemeente Katwijk en dat is lang niet algemeen bekend. En er is nog heel wat voor nodig om een zendertje te wijzigen, zo blijkt uit de antwoorden van Frans van Vugt die het secretariaat beheert. Waarom is de programma raad in Katwijk gevestigd? „Dat komt omdat ik het secre tariaat beheer en bij de ge meente Katwijk werk. Zo sim pel is dat Er ligt dus geen be wuste keuze aan ten grond- Hoe komt het dat niet iedereen bij de gemeente Katwijk op de hoogte is van het feit dat de programmaraad in eigen huis is gevestigd? „Dat horen ze wel te weten. Ik zit hier al sinds maart 1999. Het kan zijn dat mensen die hier relatief kort werken, on bekend zijn met het secretari aat." Ook buiten het Katwijkse ge meentehuis is de programma raad een redelijk onbekend fe nomeen. „Dat klopt. Hoewel onze ver gaderingen openbaar zijn, komt er nooit iemand op af." Hoe wordt de programmaraad samengesteld? „De raad bestaat uit vertegen woordigers van Leiden, Kat wijk, Oegstgeest, Leiderdorp, Rijnsburg, Valkenburg, Voor schoten Warmond en Zoeter- woude. Leiden levert drie per sonen, Katwijk twee en de rest een. Leden van de verschil lende gemeenteraden zijn volgens de wet uitgesloten. In de ideale situatie zou de pro grammaraad moeten bestaan uit iemand die de belangen van ouderen vertegenwoor digt, iemand namens jonge ren, iemand namens allochto nen en ga zo maar door. Ik ben 56 en als ik om me heen kijk bestaat de huidige raad toch voornamelijk uit man nen van mijn leeftijd." Wat doet een programma raad? „Daar zijn veel misverstanden over. Wij adviseren alleen over het basispakket van vijf tien tv-zenders en 25 radioka nalen. Van die vijftien zijn er zeven voornamelijk Neder landse zenders verplicht. Wij praten dus alleen over de acht zenders die overblijven en daar hebben we nog een con flict over met Casema. Wij vinden dat SBS6, Yorin, RTL4, Net 5 en Euronews in het ba sispakket moeten, Casema vindt van niet. Daarover gaat nu een beroepszaak bij het Commissariaat van de Me dia." De meeste huishoudens ont vangen dertig tv-zenders. Wie gaat er over de vijftien die niet in het basispakket zitten? „Daarover gaat Casema, maar ze maken zich er met een jan tje-van-leiden vanaf. Als je een verzoek doet om een be paalde zender door te geven, verwijzen ze door naar de programmaraad. Ik probeer ze al vier jaar aan hun ver stand te brengen dat ze dat niet moeten doen, maar het gaat er nog steeds niet bij ze Casema-woordvoerder Ga reus Vos is verbaasd dat Pr zijn eigen klantenservicW vragen over veranderins het zenderaanbod doorjfi wijst naar de regionale p grammaraad. „Dat ga ikD derzoeken", zegt hij. ud Wie een andere dan de In ge pakweg dertig tv-zen|st op zijn kabel wil hebbetfu volgens Vos nog steeds pr zelfde methode aangewile als van voor het tijdperkm de programmaraden. „E»h pressiegroepje vormen, aa tekeningen verzamelen (ie onder de aandacht brente en dan zullen wij, afharfa van de kosten en welke a: der er plaats moet make daarover beslissen." L Loman Leefmans l Goed nieuws voor kinderen die 's nachts in bed plassen. Hebben hun ouders alles al geprobeerd om ze er van af te helpen en is dat nog steeds niet gelukt? Dan is er nu een manier die bijna altijd werkt. Een piaswek ker die kinderen wakker maakt als ze heb ben ge plast, leert ze naar de wc te gaan en hun bed dengoed te verscho nen. Negen tig procent kans dat het ze lukt om droog te blij ven. En het voordeel is: als ze niet meer in bed plassen, verdwijnen ook veel problemen waar ze last van hadden toen ze nog wel bedplas ten. Dat blijkt uit onderzoek van Frank van Leerdam, onderzoeker bij TNO Preventie en Gezondheid in Leiden en jeugdarts bij de GGD West-Friesland, waarover het Leidsch Dagblad vorige week za terdag al berichtte. „Vijftien tot achttien procent van de kinderen van een jaar of vijf plast in bed", vertelt Van Leerdam. „Een deel van deze kinderen heeft last van gedrags- en emotionele problemen. Ze zijn druk, agressief, wild of juist heel teruggetrokken, depressief of worden gepest." Kin deren vinden bedplassen heel erg, zegt hij. „Ze durven niet uit loge ren en gaan niet mee op kamp. Als je kinderen vraagt wat het allererg ste is dat ze kan overkomen, staat bedplassen op de derde plaats. Eén staat ruzie tussen ouders en op twee staat overlijden van één van de ouders en scheiding." Hoe werkt de succesme thode om bedplassen te stoppen? Van Leerdam waar schuwt: de Droog Bed Training C") (DBT) is erg zwaar. „Deze manier is ook al leen voor kinderen die al veel hebben ge probeerd en nog steeds 's nachts in hun bed plassen. Ze zijn daarom geen vijf jaar meer maar eerder ze ven of acht." De eerste nacht van de anti-bedplastraining maken de ouders hun kind elk uur wakker. „Ze moeten dan steeds hun kind laten plassen op de wc. Het leert dan wat het moet doen als het 's nachts wakker wordt: eerst wakker worden, dan naar de wc en plas sen en daarna weer verder slapen. In die volgorde." In de tweede nacht hoeven de ou ders het kind niet meer steeds wakker te maken. Maar voordat het gaat slapen moet het minimaal vijf keer achter elkaar gaan liggen, weer opstaan en naar de wc gaan om te proberen te plassen. „Het kind komt zo in het ritme. Wat doe je als je voelt dat je moet plassen? Naar de wc." Als het kind gaat slapen, krijgt het een speciaal broekje aan met dra den die naar een piaswekker gaan. De wekker reageert op nattigheid en rinkelt als het kind begint met plassen. „De bedoeling is dat het kind dan wakker wordt en doet wat het geleerd heeft. Het moet zo nodig ook zelf het bed verschonen met beddengoed dat naast het bed of in de kast ligt. Het kind leert dat hij er zelf wat aan kan doen om in een droog en schoon bed te sla pen." Bij zeven tot negen op de tien kin deren is de DBT-methode succes vol. „Kinderen doen er gemiddeld zestig dagen over om droog te worden. Sommigen lukt het in een week, anderen doen er weer vier maanden over." Het bijzondere wat Van Leerdam ook ontdekte, is dat de problemen van bedplassen de kinderen verminderden. Bij de kinderen bij wie de methode mis lukte, bleven de gedrags- en emotionele problemen be staan. De onderzoeker noemt deze ontdekking een doorbraak. „Dit bete kent dat de problemen van kinderen die bedplassen het ge- vólg zijn van het plassen en niet de oorzaak zoals altijd is gedacht." Deze ontdekking moet een revolu tie betekenen in de aanpak van bedplassen, hoopt Van Leerdam. „Veel ouders deden niks aan het bedplassen van hun kind. Dat had vaak ook te maken met het advies van huisartsen, schoolartsen en schoolverpleegkundigen. Die advi seerden eerst maar eens wat te doen aan de problemen van de kinderen, want die waren immers de oorzaak van het bedplassen. Of ze zeiden dat het vanzelf wel over ging. En dat is vaak ook wel zo, maar niet altijd. Eén op de vijftig pubers plast in bed en ook nog één op de tweehonderd volwassenen blijft 's nachts niet droog. Dat komt deels omdat er nooit wat aan gedaan is, of omdat de verkeerde manieren zijn gebruikt om van het bedplassen af te komen." Een veel gebruikte maar verkeerde Nieuwe methode in negentig procent van de gevallen succesvol huis-, tuin- en keukenmethode is het kind 's avonds geen drinken meer te geven, zegt de bedplasdes kundige. „Dat heeft geen effect. Kinderen moeten tot een half uur voor het slapen vrij kunnen drinken, als het tenminste maar geen cola of zo is. Ga het drinken vooral niet tegen, want veel kinderen drinken al te weinig." Van Leerdam wijst er op dat het heel belangrijk is dat ouders hun kin deren die bedplassen op een positieve ma nier stimuleren. „Dat is de beste ma nier om de Droog Bed Trai ning een succes te laten zijn." Vol gens hem straft twintig procent van de ouders hun kind nog als het in bed heeft geplast. „Die ouders wor den boos of, erger nog, gaan over tot lijfstraffen. Er zijn gevallen bekend van kinderen die zijn over leden als gevolg van mishandeling omdat ze in bed hadden geplast." Meer informatie over bedplas sen: Kenniscentrum Bedplassen: 0522-233850 en www.bedplas- sen.org Roelf Reinders Een woonbooteigenaar komt thuis en treft een dief in zijn woonkamer aan. Terwijl de bewoner probeert de politie te bellen, weet de onbekende man met de buit te ontvluch ten. Twee dagen later, tijdens een bezoek aan het zieken huis, herkent de Leidenaar de dief in een klusjesman. Hij kan de verleiding om wraak te ne men niet weerstaan. Op een onbewaakt moment pakt hij de gereedschapskist van de dief en loopt ermee naar bui ten. Maar nog voor hij zijn au to heeft bereikt, grijpt de poli tie de man in de kraag. Aan de rechter vertelt de woonbooteigenaar dat hij van plan was de gereedschapskist naar het politiebureau te bren gen. „Waarom was u bij de ar restatie zo agressief?", wil de rechter weten. „Dreigementen als 'Ik sla je kop eraf zijn dan toch niet op hun plaats", meent zij. De man beweert stellig dat hij die woorden nooit in de mond heeft geno men. „Ik heb de agenten al- leen gewaarschuwd voor mijn open wond. Ik weet dat-ie be smettelijk is." Om z'n verweer kracht bij te zetten, toont hij zijn verwon ding, maar daarin blijkt de rechter niet bijster geïnteres seerd. Ze wendt direct haar ogen af. „Volgens ooggetuigen zou u de gereedschapskoffer ook onder uw jas hebben pro beren te verbergen", houdt ze vervolgens de man al lezend in het dossier voor. De verdachte schudt zijn hoofd: „Nee, dat is absoluut niet waar." Al met al een ongeloofwaardig verhaal, vindt de officier van justitie. „Uit niets kan ik op maken dat u ook daadwerke lijk van plan was de gereed schapskist aan de politie te overhandigen. Ik denk dat u die spullen gewoon wilde meenemen. U bent al eens eerder voor diefstal veroor deeld." De man moet er hard om lachen. „Ik kan wel zeggen dat ik het niet gedaan heb, maar het maakt toch niet uit," schatert hij. En daar krijgt hij gelijk in. De rechter veroor deelt hem tot een geldboete van 150 euro en een week voorwaardelijke gevangenis straf. Mishandeling Een Leidenaar houdt aan een avondje stappen in danssalon In Casa een flinke kater over. Niet de genuttigde drank maar een incident met een onbe kende is de oorzaak van zijn hoofdpijn. Tijdens het dansen is de man bij zijn kaak gegre pen en hard opzij geduwd. De belager weet vervolgens aan het oog van zijn 'slachtoffer' te ontsnappen door zich in de menigte discogangers te bege ven. De uitsmijter van de ho recagelegenheid grijpt wél in. Die zet zonder pardon de mis handelde man en zijn vriend op straat. Hoogst verontwaardigd over het hun aangedane onrecht, stappen de mannen op drie agenten af die op dat moment bezig zijn met een verkeerson geval. Zij geven de twee vrien den het dringende advies de volgende dag aangifte van de mishandeling te doen. De gebeurtenis zit de mannen echter zo hoog dat ze beslui ten door te lopen naar het po litiebureau aan de Lange- gracht. Daar wacht hen een koud onthaal. Het tweetal krijgt bij binnenkomst het be vel het politiebureau onmid dellijk te verlaten. De mishan delde Leidenaar wordt woest en weigert resoluut. Voor een tweede keer die avond wordt hij met harde hand op straat gegooid. Met een proces-ver- baal op zak keert hij terug naar huis. Door het politiebevel niet op te volgen, heeft de man zich namelijk schuldig ge maakt aan een strafbaar feit. „Het is een absurde gang van zaken", verklaart de verdachte voor de rechtbank. „Ik wilde alleen maar aangifte doen van mishandeling. Dat is toch het recht én de plicht van iedere goede burger?" De rechter knikt en kijkt ondertussen ver twijfeld naar de officier van justitie. Waarom staat deze man eigenlijk terecht, vraagt ze zich af. Op die vraag heeft de officier haar antwoord pa raat. „U heeft niet het absolute recht om aangifte te doen wanneer het u uitkomt. De agenten hadden die avond voor u geen tijd. Volgens hun verklaring rook u naar alcohol en vertelde u een onsanj- hangend verhaal. Daaro|z hebben zij toen besloteiff beter de volgende dag k rugkomen om aangifte doen." Een verkeerde inschatti dus de verdachte. „De p kans van de dader was geweest als ze mij die a\ hadden laten uitspreker volgt hij kalm. „Ik voeld op dat moment slecht b deld. Daarom weigerde te vertrekken." De rechter kan zich de r van het slachtoffer voor maar keurt zijn gedrag niet goed. „Ik snap dat het voorval in de discotl geïrriteerd was, maar u zich moeten neerleggen besluit van de agenten, een boete van 130 euro De verdachte blijft bedi achter in de rechtzaal m wijzigt zijn mening niet gaat tegen de beslissing ger beroep. Floor Ligtvoet Wat bezielt burgers om zich op persoonlijke titel met de begroting van de gemeente te bemoeien? In Oegstgeest hebben ir. J. Ebbens en dr. (in de wis- en natuurkunde) Th. Wajer de gemeenteraad een brief vol kritische aantekeningen gestuurd nadat zij de begroting 2003- 2006 nauwgezet onder de loep hadden genomen. De twee doen een aantal aanbevelingen, die vol gens wethouder De Ruijter zeker zullen worden meegenomen in de begrotingsdebatten van aan staande donderdag, „want ik denk dat de heren wel een paar punten hebben gehaald." Na vraag bij DR. WAJER, gepensio neerd na 27 jaar arbeid bij Shell. Wat bezielt een mens om zich door zoiets saais als een begro ting te worstelen? „Twee dingen. Ten eerste mijn betrokkenheid bij een soortge lijke zaak in het stadsdeel Am sterdam-Noord, waar ik voor zitter ben van een bedrijfsver eniging en ook met de begro ting te maken heb. En ten twee de mijn bezorgdheid over de onzorgvuldige manier waarop Oegstgeest omgaat met de on- roerende-zaakbelasting. Om dat goed te kunnen plaatsen, hebben we de hele begroting beke ken. Want 'boe' roepen is gemakkelijk en lucht op, maar het helpt niet. Je moet ook constructief meedenken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12