LEIDE l Bewoners Pelikaanhof willen cameratoezicht Niemand die nog een Big Mac haalt 'latform' maakt geesten warm voor protest 'Jongeren in rode jassen' zijn wegbezuinigd door het rijk REGIO acht over samenwerkingsverband LUMC ud-student krijgt geen negen voor zijn eindscriptie -•«der en kind gereden Inbouwen en wegwezen! dinsdac s november 2002 R1 lelgisd ronaut is gesprek' Gewelddadige k »ers moeten ik ar gevangenis - Een 34-jarige vrouw uit i is gisteren op de Lange- bij de Korte Mare met •jarige zoontje gewond t bij een aanrijding. De fietste met haar kind op toen zij door een 34- )e automobilist uit Leiden ct werd. De man verklaar- hij moest uitwijken voor ovel, waardoor hij moe kind niet op tijd zag. De brak een enkel en liep irsenschudding op, haar e brak een onderbeen. door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Peli kaanhof willen cameratoezicht in de gangen van het complex, een hek voor de ingang en meer be veiliging in de vorm van bewa kers. Ze hopen op die manier dealers, drugsverslaafden en zwervers uit het wooncomplex te kunnen weren. De bewoners verwijten de ver huurder, de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) niet of onvoldoende op te treden te gen onveilige situaties in het wooncomplex. „Er is geen of te weinig toezicht op het gebouw, het sleutelsysteem is niet ver vangen terwijl het namaakcerti- ficaat is verlopen en ex-bewo ners (lang niet allemaal even be trouwbaar) hebben hun sleutels nooit teruggegeven", zo schrij ven zij in een brief aan deze krant die door 22 bewoners is ondertekend. De schrik zit er bij veel van de ruim 500 bewoners goed in na een ernstig incident in de nacht van 18 op 19 oktober. Toen werd een 18-jarige medebe woonster door een onbekende man overvallen in haar kamer in het studentencomplex. Zij over leefde de aanval ternauwer nood. Een avond waarop de be woners vorige week hun grieven richting de SLS duidelijk konden maken, verliep volgens velen van hen teleurstellend. Zo vinden de bewoners dat er die avond niet of slecht naar hun klachten en aanbevelingen is geluisterd. „De indruk werd gewekt dat er bij de SLS nog niet echt was nagedacht over veilig heid. De slechte manier waarop de SLS reageert op onze gevoe lens en suggesties werkt eigen richting in de hand", aldus de bewoners. „Mensen gaan zelf maatregelen nemen waardoor ze zich veiliger voelen. Het is ons geheel niet duidelijk wat de bezwaren zijn tegen een dieven- ketting aan de deur. In het huurcontract staat weliswaar dat er niet mag worden geboord maar dat de SLS hiervoor na 19 oktober geen uitzondering maakt, vinden wij onbegrijpe lijk. Moet er dan eerst iets ergs gebeuren voordat een organisa tie als de SLS eens serieus gaat nadenken over veiligheid?" L. Johnson, directrice van de SLS kan zich de gevoelens van de bewoners wel voorstellen. „De aanleiding ligt in de bijeen komst waar met name de politie aan het woord is geweest. Het was voor veel bewoners teleur stellend dat er weinig kon wor den gezegd over de voortgang van het onderzoek naar de over val op een van de bewoonsters. Volgens Johnson gaat er nog de ze week een brief uit naar de be woners van de Pelikaanhof. „Daarin wordt uiteengezet wel ke punten er aan de orde zijn geweest op die bewonersavond, gevraagd om andere suggesties, geïnventariseerd en dan komen we na drie of vier weken terug bij de bewoners met de mede deling: dit en dat gaan we doen. De projectgroep van bewoners, beheerders en politie wordt daarbij ook betrokken." Of een en ander daadwerkelijk zal leiden tot het ophangen van beveiligingscamera's kan John son nog niet zeggen. „Er moet een goede beveiliging zijn maar bewoners moeten zich wel vrij voelen om in en uit te gaan. Daarin moeten we evenwicht vinden. Camera's ophangen is een vergaande maatregel. /wassenaar - De Inspec- de Gezondheidszorg en onderzoek in naar het 0 (werkingsverband tussen UMC en het ziekenhuis iberg in de Belgische stad rpen. Aanleiding is een van een 49-jarige vrouw s slechte behandeling van dementerende, hoogbe- vader uit Wassenaar in Igische hospitaal. :ge het beddentekort in de Leiden heeft het Leidse huis een samenwerkings- id met het ziekenhuis riberg gesloten. Een 86-ja- ïan uit Wassenaar werd maanden geleden naar elgische ziekenhuis ge- I voor de behandeling van broken been. De 49-jarige er van de man, die niet met haar naam in de krant wil, zegt dat de behandeling erg slecht was. „De verplegers voerden hem eten zonder dat hij zijn kunstge bit in had. Ik vond grote stukken onverteerd vlees in zijn mond. Hij lag ook nog op zijn rug, wat extra kans op verstikking gaf." Volgens de dochter werd de man aan zijn lot overgelaten. „Hij werd onder een open raam gelegd, met enkel een dun laken over zich. Bk herkende mijn va der niet terug, zo slecht was hij er na een week aan toe." De In spectie voor de Gezondheids zorg onderzoekt de klacht. Het ziekenhuis moet informatie ver strekken over de aard en om vang van de afspraken tussen het LUMC en het ziekenhuis Stuivenberg. De inspectie wil weten welke waarborgen er zijn voor de kwaliteit en continuïteit van zorg, schrijft demissionair minister De Geus van Volksge zondheid, de opvolger van de opgestapte Bomhoff, aan de Tweede Kamer. De klachten commissie heeft de klacht van de dochter inmiddels in behan deling heeft genomen. De klaag ster vindt dat het LUMC in eer ste instantie niet erg serieus om sprong met haar bedenkingen tegen de behandeling in België van haar vader. „Zij gaan er nogal luchtig mee om." Het is niet de eerste keer dat er geklaagd wordt over het samen werkingsverband tussen LUMC en het Stuivenberg Ziekenhuis in Antwerpen. In de zomer kon een 92-jarige Katwijker na een behandeling niet meteen terug De bedrijfsleider van het AC Restaurant zit als een rat in de val. Na een uur wachten druipt hij af. Foto: Mark Lamers FNV Horecabond tevreden over staking in Leiderdorp en Schiphol naar een Nederlands zieken huis. De man overleed in Ant werpen. Woordvoerder D. Ketting van het LUMC zegt dat het zieken huis 'zeker niet luchtig omgaat met klachten'. „Elke klacht wordt zeer serieus genomen." Over de bejaarde man wil hij niets zeggen omdat het LUMC nooit ingaat op individuele ge vallen. Volgens de woordvoer der komt het ongeveer één keer per maand voor dat een patiënt naar Antwerpen gaat. „Het is nu zo'n zes keer gebeurd. We doen er alles aan om patiënten in een ziekenhuis in de buurt te krijgen als er bij ons geen plaats is. Ant werpen is echt voor noodgeval len. Het lijkt ver, maar het is al tijd nog dichterbij dan een zie kenhuis in bijvoorbeeld Venlo." door Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiderdorp - Het protesterende horecaper- soneel had het zich niet mooier kunnen wensen. Tien minuten nadat de actievoer ders de ingang van het parkeerterrein van McDonalds, AC Restaurant en Pannenkoe kenboerderij De Hooiberg in Leiderdorp hebben geblokkeerd, rijdt de zilvergrijze Mercedes van de bedrijfsleider van AC voor. Vijf man stelt zich op voor de bumper om daar niet meer weg te gaan. Na een uur wachten en bellen achter gesloten raampjes geeft de manager het op. Hij keert om en rijdt weg. Sowieso zijn de actievoerders zeer tevreden. Twee zaken die hun deuren sluiten, dat ver zin je toch niet? Eerst 's ochtends Burger King bij Schiphol, en deze middag het AC Restaurant. Bovendien zorgen ze er met hun blokkade voor dat een uur lang nie mand het parkeerterrein langs de Persant Snoepweg kan bereiken. Zet een geïmprovi seerde slagboom neer, ga er met honderd man naast staan, klap mee op de maat van trommels en een saxofoon, blaas hard op je fluitje, ratel met je ratel en geheid dat nie mand het waagt om een Big Mac te halen. Ook voorbijgangers die geen plannen heb ben om een hapje te gaan eten, worden op de hoogte gesteld. Met hun enorme vlaggen en herrie trekken de actievoerders de aan dacht van iedereen die langs rijdt Eén van de eerste auto's die ze kunnen te genhouden is die van de bedrijfsleider van het AC Restaurant. Maar er volgen er veel meer. De meesten druipen met een actiefol der in de hand af. Een enkele slimmerik zet zijn auto verderop op een vluchtstrook en gaat lopend naar de Mac. Slechts één bezoeker heeft geen boodschap aan de actie. Een moeder in een rode space- wagon, kind op de achterbank, rijdt gewoon stapvoets door. Ze drijft de actievoerders stuk voor stuk opzij. Strijdlustig zijn ze, maar zo strijdlustig dat ze er een geplette voet voor over hebben, nee, dat ook weer niet. „Deze mevrouw weet waarschijnlijk niet hoe het is om geen CAO te hebben", roept iemand door een megafoon. Als moe der en dochter even later genieten van hun Happy Meal, wordt de rust in McDonalds wreed verstoord. De drumband van de ac tievoerders zet het kabaal maken binnen voort. Al gauw kun je elkaar niet meer ver staan en druipen de laatste twee bezoekers af. Na AC en McDonalds krijgt het nabijgelegen Ibis Hotel een bezoekje. Het is maar een klein hotel in Leiderdorp, maar toch belang rijk, legt FNV-bestuurder L Heimtz uit „Ibis hoort bij de Franse Accor-groep, waar be halve Ibis ook Mercure, Novotel en Sofitel onder vallen. Wij willen vandaag bij alle gro te ketens langs. Zo bereik je in één klap heel veel werkgevers." De bedrijfsleider van Ibis wil niet praten. Hij sluit zich op in zijn kan toor, waar hij vermoedelijk niet kan bellen vanwege de herrie. Na een kwartier wordt hij uit zijn lijden verlost. „De politie vindt dat het genoeg is geweest voor vandaag", brult Koerseman door zijn megafoon. De actievoerders stappen weer in hun bussen. Even eten bij de Chinees. sther Hartenberg I - De Leidse oud-student geschie- aan de Universiteit Leiden, Meivin krijgt geen negen voor zijn einds- i. Schut vindt dat hij het slachtoffer rorden van een ruzie tussen docen- )e Raad van State - het hoogste or- voor bestuursrecht - acht de com- catie tussen universiteit, docenten hut onzorgvuldig, maar ziet geen de gegeven 8,5 te veranderen, -fcculteit Geschiedenis beschikte niet ïen deskundige docent voor de be- Actievoerende studenten laten 'proefballonnetjes' op bij Sociale Wetenschappen oordeling van Schuts scriptie over de Britse politicus William Gladstone. Schuts begeleider J. de Moor stuurde hem naar docent A. Kinneging van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid. Die waardeerde de scriptie met een negen. Scripties aan de universiteit worden altijd door twee docenten beoordeeld en De Moor gaf Schut vervolgens een 8,5. Door slechte communicatie tussen Kin neging en De Moor, werd een derde do cent, H. Vogel, bij de beoordeling betrok ken. Hij beoordeelde de scriptie ook met een 8,5. Het universitair examenregle ment schrijft dan voor dat de twee do centen in overleg tot één cijfer moeten komen. Omdat De Moor het examen briefje moest tekenen, werd het een 8,5. Schut vocht zijn cijfer aan bij het College van Beroep voor examens. Door de 8,5 kon Schut niet cum laude afstuderen en is hij naar eigen zeggen in zijn carrière benadeeld. Het college verdedigde de handelswijze met de 'ongeschreven re gel' dat het oordeel van de begeleider zwaarder weegt voor het uiteindelijke cij fer. De Alkmaarse rechtbank vond dat de docenten zich opnieuw over het cijfer moesten buigen, maar zij bleven bij de 8,5. Schut stapte met zijn advocaat F. Wage- ner naar de Haagse rechtbank en de Raad van State. Wagener pleitte voor een voorziening waardoor de Raad het cijfer zou mogen vaststellen. Die is afgewezen, maar de Raad erkent dat het examenreg lement door de 'ongeschreven regel' on duidelijk is: „Daar waar regelgeving ont breekt, mag dat nooit ten nadele van de burger uitvallen." De 8,5 blijft dus staan, maar het College moet wel alle proces kosten aan Schut terugbetalen. - Wilfred Simons En hup, daar gaat weer iroefballonnetje. „De huis- Iers van het faculteitsge- zijn er niet blij mee", zegt ten Koningsveld van de ntenpartij SGL. Hij kijkt beetje schichtig om zich terwijl een witte ballon aam opstijgt tot aan het id van het immense ge- van Sociale Wetenschap- _^an de Leidse Wassenaarse- Andere studenten vinden onde om de 'proefballon' en opstijgen. Zij laten de m liever in hun mond lo- ,Hi hi", lacht een meisje een hoog, verdraaid stem- Daar ga je zo grappig iraten." el alle Leidse studentenor aties hebben zich de afge weken verenigd in het Platform 12 november', taken zich zorgen over de nigingsplannen van het ssionaire kabinet Balke- e, die komend jaar 143 mil- euro wil weghalen bij het t onderwijs. In het facul- ebouw roepen de actie- firs passanten op om deel emen aan protestacties op ivember. Eerst is er een bij- omst in het Academiege- aan het Rapenburg, daar- torden de deelnemers met vervoerd naar het Plein Het 'Leids Platform 12 november* maakte gisteren de geesten rijp voor actie in Den Haag. De reactie was nog wat lauw. Foto: Dick Hogewoning in Den Haag. Daar vindt dan de landelijke manifestatie plaats. Ook voor de Universiteit Leiden, die voor tien miljoen euro is aangeslagen, is de maat vol. Ver der bezuinigen kan niet meer, zeg het College van Bestuur. Niet zonder de kwaliteit van on derwijs en onderzoek aan te tas ten. De voorgenomen verkoop van universitaire collecties kan worden gezien als een wanhopi ge poging om de budgetten op peil te houden. Het verzet tegen de bezuinigin gen is fel in het hele land. Zelfs in het toch vaak wat gezapige Leiden is de vlam in de pan ge slagen. Er staat dan ook veel op het spel, benadrukken studen ten Sara Hoogendijk van jonge renorganisatie DWARS en Ko ningsveld van de SGL. Ze pre senteren een waslijst van zaken die mis zijn in het hoger onder wijs, waaraan het kabinet Balke nende naar hun idee niets doet. Er dreigt onbetaalbaar hoog col legegeld voor topopleidingen. Bedragen van 7000 euro worden al genoemd. Die opleidingen zullen bovendien de beste do centen uit het reguliere hoger onderwijs weglokken. Dat bete kent verschraling van het onder wijs voor de grote groep van ge middelde studenten. Ook vre zen de actievoerders een grotere afhankelijkheid van het bedrijfs leven. Onder het motto: 'wie be taalt, bepaalt' dreigt het gevaar dat het bedrijfsleven de invul ling van veel onderwijsprogram ma's gaat beïnvloeden. „Dat be tekent een teloorgang van kri tisch, objectief onderzoek", al dus Koningsveld. De actiebereidheid moet nog wat worden opgepord. De meeste studenten zijn met hun hoofd meer bij de lunch dan bij de protestacties. Op oproepen wordt dan ook aarzelend gerea geerd. „Ik heb dan een verplicht college", zegt een meisje met een paars truitje een beetje be nauwd. De actievoerders vinden dat ze haar docent erop moet aanspreken. „Hij moet zelf naar Den Haag om mee te proteste ren", zegt Koningsveld beslist. „Ja, ja", mompelt ze. „Ik zal hem erop aanspreken waarna z$ in de massa verdwijnt. door Wim Koevoet leiden - Wethouder M. Rabbae (Groenlinks/sociale zaken) mag dan nog goede hoop hebben, coördinator R. de Wekker van Toezicht door Jongeren weet wel beter: Het bekende beeld van in rode jassen gehulde jon geren, begeleid door een politie agent, die in een Leids winkel centrum passanten met raad en daad bijstaan, dan wel mild cor rigerend optreden, is verleden tijd. Wegbezuinigd door het rijk. Daar houdt De Wekker het voorlopig op. „Ik geloof best dat Rabbae van goede wil is, maar een feit is dat er een vacaturestop is en dat ik niet één toezichthouder rond heb lopen." De Wekker reageert hiermee op de uitlatingen van Rabbae op een brandbrief van De Wekkers hand. Op de brief zelf heeft hij nog geen antwoord gekregen van Rabbae maar de wethouder heeft in deze krant gezegd dat de ondergang van het project niet nabij is. De Wekker stelt vast dat Toe zicht door Jongeren in feite al kopje onder is gegaan. Vijf jaar lang was het een succesnummer van de sociale werkvoorziening DZB, de gemeente, de politie en de werkgever van De Wekker, Stichting Jeugdzorg Den Haag Zuid Holland Noord. Al die jaren heeft De Wekker minstens twee teams van acht leden tussen de 16 en 22 jaar op de been kunnen brengen. Toe zicht door Jongeren is bedoeld voor jongeren die door onder meer schooluitval op het crimi nele pad terecht dreigen te ko men. Jaarlijks komen er mede dankzij dit project zo'n 120 jon geren weer goed terecht: ze krij gen een reguliere baan of ver volgen hun opleiding. De score van zeventig procent is een re cord binnen de sociale werk voorziening. Maar ook de mensen in de buurten waar De Wekkers teams opereren, zoals de Stevenshof, de Merenwijk, Leiden Zuid- Wi«t en Leiden Noord, stellen het speciale toezicht op prijs. Ze worden erop gewezen dat ze hun autoramen beter kunnen sluiten of dat ze verkeerd gepar keerd staan. De Wekker: „We zijn geziene gasten, ook al hou den we ons niet altijd met reuze belangrijke dingen bezig. Wat we doen blijft marginaal. De problematiek van zwervers, drugs en alcohol blijft uiteraard een politie-aangelegenheid. Maar die rode jassen, altijd een agent in de buurt, dat geeft uit straling." Die agenten, zegt De Wekker, zijn inmiddels ook van het toneel verdwenen. Vanwege de onzekerheid over de rijkssub sidies voor WIW-banen, rijn er geen nieuwe contracten afgeslo ten en kunnen er geen nieuwe teams worden geformeerd. „En als de politie niets meer heeft te begeleiden, dan gaat ze wat an ders doen. Dat draai je niet zo maar weer terug." (advertentie) Rijklaarpakket Siemens M50 hul toestel, professionele Full Duplex carkit, raam of dakantenne, dash- mount en professiO' ./SS inbouw door het Bi 1 .ness Center van KPN Telecom. van 428,07' voor 369r* (ti BTW/tod. BTW 4M.li) Nu ook Rtjklaarpakket Sternen» C4S **n 407.66 voor 279. (e*L BTW/tncl BTW 332.01). Geldt voor een nieuw Ml Profile. KPN Mobile. Business Select FlextBel- of Grip-abonnement (of b<( contractverlenging) •Geldt voor een nieuw (of b\ contractverlenging) 2 )ertg Hi Profile jo. 40, SO. KPN Mobile 120. 240. IBO. business I DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11