LEIDE CDA protesteert tegen zondagopenstelling AH Nieuwe stalling: 'Beetje steil, maar wel mooi' De Leidse Y ontlast de huig 4S eldwerker moet dak- en thuislozen gaan helpen REGIO Toezicht door Jongeren hangt aan zijden draad Kinderpostzegels in Zuid-Holland goed voor bijna 1,5 miljoen euro Doorbraak in ontwikkeling elektronische schakelingen Alle schaapjes op het droge ER maandag 4 NOVEMBER 2002 R1 rilligers r..jn en zagen ht platteland al ie Stiekem hopen je toch schat vindt ?ekie Leidenaars djppen agenten a - Een 53-jarige Leidenaar ,jt vrouw (52) zijn zater- n >nd in de Waardstraat nadat zij agenten (1 geschopt. De politie v^et tweetal in de Waard- jan, omdat ze hun auto ,r_ end over de weg stuur- de man niet weiger- er te werken aan een r_ ^st, wilde de politie hem jiden. Daarop begon hij n(j^ agenten te schoppen n ïdigen. Vervolgens gaf n vrouw één van de 0pn nog een schop. ipese controle sidse regio - In het kader van een chalige Europese ver- )ntrole, heeft de politie ignacht op 17 plaatsen in het verkeer gecontro- ïr werden in totaal 3714 Isten uitgevoerd. Dit re- Ie in 43 aanhoudingen tomobilisten die onder tl waren. Van hen kregen en bon, vijf bestuurders de ten ter plekke hun rijbe- te tileveren. Ook deelde de nog een groot aantal be- mmg uit voor overtredingen nd van gladde banden leugdelijke verlichting, controle deden naast 93 fjn ook de Douane en de lijke Marechaussee mee. inentingen brikdag y - Precies 2222 kinderen i zich zaterdag laten in- lop de inhaaldag van de [atiecampagne tegen de igokokkenziekte. Het was [ste kans om gratis een fj krijgen. De GGD ging er dat er nog ongeveer 4500 :en een pnk nodig had- 'at er nu nog kinderen e niet zijn gevaccineerd, jbnder meer door princi- jiezwaren om te worden li. fdcommissaris digt studenten 1 - Korpschef R. Straver p politie Hollands Midden vanmiddag op het bureau Langegracht de eerste i studenten beëdigd die ustus zijn begonnen met uwe-politieopleiding. Na trste theoretische oplei- an twaalf weken gaan de nu twaalf weken 'wer- eren' in Leiden, Leider- roorschoten, Alkemade »hen aan den Rijn. Samen Cn praktijkcoaches hou- toezicht op straat, rege- verkeer of schrijven be- ïgen uit. door Wim Koevoet leiden - Het CDA protesteert te gen de zondagopenstelling van Albert Heijn aan de Hooigracht. De fractie heeft wethouder A. Geertsema (WD/economische zaken) dertien schriftelijke vra gen gesteld. Die zijn medeonder- tekend door F. van As van de Christenunie. Volgens CDA-woordvoerder J. de Haan is de kans groot dat 'andere grote jongens' als V&D en Hema het voorbeeld van Al- bert Heijn zullen volgen. En dan is het gedaan met het 'collectie ve moment van rust, bezinning en ontspanning', aldus De Haan. Volgens de CDA'er vormen de afspraken die in Leiden zijn ge maakt over zondagopenstelling van winkels 'een wankel even wicht'. „De veertien koopzonda gen per jaar die voor de Leidse binnenstad gelden, zijn al een compromis waarbij rekening wordt gehouden met de wensen van de grotere bedrijven en de kleine zelfstandige winkeliers. Van de twee filialen van Super De Boer aan de Lange Mare en bij het station die elke zondag geopend zijn, kun je nog zeggen dat die centraal zijn gelegen. Maar die vlieger gaat niet op voor de Hooigracht. Dat stuk van de binnenstad kan ook moeilijk worden aangemerkt als een toeristische trekpleister." De Haan zegt dat hij geen 24- uurs-economie in Leiden wil. Hij wijst op de effecten als win kelbedrijven met de omvang van Albert Heijn op zondag open zijn. „Al die jongens en meisjes die dan achter de kassa zitten, kunnen dan niet korfbal len. En om in een 24-uurs-eco- nomie het hoofd boven water te houden, moeten dan kleine zelf standigen, die bekaf zijn van de zaterdag, ook op zondag open." Het CDA en de Christenunie willen van wethouder Geertse ma weten of Albert Heijn een aanvraag heeft ingediend en hoe de gemeente daarop heeft ge reageerd. Ook willen de fracties weten hoe de zondagopenstel ling van de grootgrutter zich verhoudt tot onderlinge afspra ken van de winkeliers. Kan Al- bert Heijn dit wel zomaar doen en wat is de juridische hardheid van de Leidse regels, vragen de raadsleden zich af. T. van Duin, bedrijfsleider van Albert Heijn aan de Hooigracht, meldt dat Albert Heijn al sinds april meedoet aan de koopzon dagen op de laatste zondag van de maand. Het verbaast hem dat daérover niemand vragen heeft gesteld en dat de CDA- fractie en de Christenunie wél in actie komen nil zijn Albert Heijn voortaan elke zondag open is. Zm Van Duin weet niet beter dan dat hij de vrijheidHtteft om" lot zondagopenstelling over te gaan. „Wij zijn er toe overge gaan na overleg met het hoofd kantoor. De behoefte eraan is enorm. Wij bedienen hiermee vooral studenten die ook op zondag bij ons terecht willen kunnen." Leiden tweede gemeente in Nederland met hevelsysteem door Esther Hartenberg leiden - „Die helling nodigt uit om lekker vanaf te scheuren", zegt Leidenaar Ralph Donners, terwijl hij naar de ingang aan het Schuttersveld wijst. Hij buigt zich voorover om zijn fiets op slot te zetten. Vandaag is de nieuwe fietsenstalling bij station Leiden Centraal in gebruik ge nomen. De reacties zijn overwe gend positief, al heeft bijna ie dereen een beetje moeite met de steile trappen. De eerste Leidenaars komen vanaf het Stationsplein haast rennend de stalling in. Veel fiet sers hebben moeite hun rijwiel met bagage veilig beneden te krijgen. Een jonge vrouw is het eerste slachtoffer van de steile entree. Ze valt en wordt direct door ambulancepersoneel en politie opgevangen. „De achter ingang aan het Stationsplein is inderdaad wat steil", bevestigt K. Rotteveel van de afdeling Ver keer en Vervoer. „De mensen kunnen beter de hoofdingang aan het Schuttersveld gebrui ken, maar het is niet de bedoe ling om van de helling af te fiet sen die daar is. Die is hoofdza kelijk voor onderhoudswagens bedoeld." Felix Hogenbirk probeert on wennig zijn fiets in de bovenste rekken te krijgen. Met de rode kunststof handgreep trekt hij het rek naar zich toe. De ijzeren fietsgoot zakt naar beneden en behendig duwt hij zijn rijwiel omhoog. Het achterwiel klemt zich tussen twee haken vast. Na een flinke duw staat de fiets op het rek. Na Deventer is Leiden de tweede gemeente in Neder land met dit hevelsysteem. „Het ziet er netjes uit", concludeert Felix. „Beter dan het plein of de betaalde stalling. Als m'n fiets er vanmiddag nog staat, ben ik Wim Koevoet leiden - Toezicht door Jongeren, een onderdeel van de sociale werkvoorziening DZB Leiden, ligt op zijn gat. Coördinator R. de Wekker schrijft in een brand brief dat als wethouder M. Rab- bae (GroenLinks/sociale zaken) niet ingrijpt, het project defini tief stil komt te liggen. Daarmee worden de kansen op de ar beidsmarkt voor jongeren tus sen de 16 en 22 jaar die een 'ze ker risico' lopen richting crimi naliteit af te glijden weer stuk ken kleiner. Voor Toezicht door Jongeren hadden de zogenaamde WIW- contracten (Wet Inschakeling Werkzoekenden) reeds moeten zijn afgesloten, maar volgens De Wekker heeft de gemeente met het oog op de rijksbezuinigin gen deze contracten 'bevroren'. Dat gaat ten koste van een 're gelmatige in- en uitstroom'. „De zomerperiode is het moment dat een aantal jongeren uit stroomt naar werk en weer naar school worden geleid. Dit bete kent dat de twee teams van Toe zicht door Jongeren op dit mo ment voldoende plek hebben om jongeren te plaatsen. De er varing leert dat de herfst en win terperiode de tijd is voor een nieuwe lichting. Jongeren vallen uit van school en willen niet meer op straat zwerven. Maar alle procedures zijn stil komen te liggen op het moment dat met zes kandidaat-toezichthou ders gesprekken werden ge voerd." De twee teams van Toezicht door Jongeren tellen normaal gesproken acht leden. Ze be staan al vijf jaar en worden als succesvol beschouwd. Niet één ander onderdeel van DZB kent zo'n grote uitstroom naar regu lier werk of een opleiding, na melijk zeventig procent Behalve dat op dit moment niet één vacature is vervuld, zijn ook de twee begeleidende agenten van het project afgehaald. Wet houder Rabbae zei vanochtend dat als het 'rijk ons niet weer overvalt', Toezicht door Jonge ren gewoon doorgang kan blij ven vinden. De wethouder is be reid nieuwe contracten af te sluiten zodra de oude zijn verlo pen. Op de vraag wanneer dat het geval is, had hij het ant woord niet paraat. Rabbae grijpt de gelegenheid aan kritiek te uiten op het de missionaire kabinet, dat aan de ene kant veiligheid hoog in het vaandel zegt te dragen maar aan de andere kant Melkert- en WIW-banen afschaft „Dat lijkt me nogal contraproductief." Nog wat onwennig zetten de eerste Leidenaars vanochtend hun fietsen in de rekken van de nieuwe stalling bij Leiden Centraal. Vanaf 11 no vember mogen er geen fietsen meer op en rond het Stationsplein worden neergezet. Foto: Henk Bouwman echt tevreden." De brede ruimte is helder ver licht en het verse asfalt knispert onder de schoenen. Druppels regenwater vallen van het pla fond naar beneden. „Om hier 's nachts in te moeten, lijkt me wel eng", geeft Karlijn van den Berg toe. Fractievoorzitter L. de Lan ge (WD) zet zijn fiets expres in het bovenste rek. „Ik wil het zelf natuurlijk proberen. Het gaat vrij makkelijk", vindt hij. „We moeten in de raad nog even dis cussiëren over de ingang aan het Schuttersveld. Iedereen komt nu vanaf het Stations plein." Rotteveel bekijkt de verrichtin gen van de fietsers met gepaste trots. „Met deze stalling loopt Leiden ontzettend voor op an dere gemeenten. Zwaar omhoog tillen is verleden tijd." Ook is de afstand tussen de fietsen van dertig naar veertig centimeter gebracht. „Sturen en handrem men kunnen hierdoor niet meer in de knoop raken", aldus Rot teveel. „Bovendien passen fiet sen met een mandje of kinder zitje ook naast elkaar." In totaal kunnen er 2050 fietsen in de nieuwe stalling staan. Wethouder R. Hillebrand deelde vanochtend fietssloten en pon cho's uit aan de eerste gebrui kers. Vanaf 11 november wor den alle fietsen die toch op het Stationsplein of omgeving staan, verwijderd. Donderdag 28 no vember om 17.00 uur opent Hil lebrand de stalling en taxistand plaats officieel. leiden - Natuurkundigen van de Universiteit Leiden hebben sa men met IBM Research in de VS aangetoond dat het mogelijk is elektrisch contact te maken met een enkel waterstofmolecuul. Het kleinste en eenvoudigste molecuul, gekoppeld aan twee platina draadjes, blijkt een bijna perfecte geleider te zijn. De vinding is een doorbraak in de ontwikkeling van de elektro nische schakelingen met organi sche moleculen, die onder meer computers veel krachtiger en sneller moet maken. De onder zoekers verwachten dat de nieu we schakelingen pas over tien jaar in computers gebruikt kun nen worden. leiden - De Zuid-Hollandse leer lingen van de groepen 7 en 8 van bijna negenhonderd basis scholen hebben dit jaar met de verkoop van kinderzegels een kleine anderhalf miljoen euro opgehaald. De totale opbrengst van de kinderzegelverkoop in Nederland bedraagt dit jaar 8,6 miljoen euro, bijna net zoveel als vorig jaar. Deze bedragen zijn exclusief de ff ankeerwaarde van de zegels en komen geheel ten goede aan kwetsbare kinderen in binnen- en buitenland. Vanaf woensdag 6 november gaan de kinderen weer op pad voor de kinderzegels, dit keer echter om de bestelde postze gels en kaarten bij de mensen langs te brengen. De Stichting Kinderpostzegels bestaat al 75 jaar en ontwikkelt elk jaar weer een velletje met zes kinderpostzegels. De Amster damse grafisch ontwerper Jan Bons maakte voor dit jaar de ze gels. Hij liet zich voor zijn ont werp inspireren door een ge dichtje uit een poëziewedstrijd van de stichting Kinderen en Poëzie. door Jos van Duinen leiden - „De Leidse 'r' is een kunstwerk waar de echte Leide naar wat van maakt. Gas geven, inhouden, en dan gaan. De monstreer jij het even, Peter?" Labruyère: „Tirt op, juh!" Ge lach in de Koolzaal van de openbare bibliotheek, waar gis teren de eerste lezing in de rij 'Zondagsgasten' plaatsvond. De demonstraties van de bekende Leidenaar maakten de droge le zing van Dick Wortel, auteur van het boekje 'Leids dialect', tot een aangename. Sterker nog, de autochtoon bewijst met zijn spraak dat dialect niet iets is wat je kunt leren. De voornamelijk uit boeken opgediepte theorieën van Wortel worden door zijn hi larische voorbeelden vaker ont kracht dan bevestigd. Laat iemand zijn boek over het Leids dialect presenteren, zet Labruyère ernaast, en de zaal loopt vol. Overvol zelfs. Labruy ère moet extra stoelen uit de bi bliotheek vissen om de stroom toehoorders plek te bieden. Wortel gaat uitgebreid in op de geschiedenis van Leiden en de gevolgen die deze geschiedenis voor het dialect heeft gehad. De oorsprong ligt in de komst van de Vlamingen en Noord-Fran sen naar Leiden vanaf de zes tiende eeuw. Erfenissen hiervan vinden we terug in de Franse 'zangerigheid' en in de Leidse 'r' die Wortel een hypercorrectie van de Vlaamse r noemt. „De Belgen produceren een 'r' die op een 'g' lijkt. Die 'g', ook wel Brusselse 'r' genoemd, daar raakt de huig helemaal dol van." De Leidenaars besloten hun huig te ontlasten en brachten de tong wat naar voren. „Kijkeris", ondersteunt Labruyère de lezing van Wortel. En daarmee was de Leidse 'r' een feit. Maar het Leidse dialect gaat ver der dan alleen de kenmerkende T', weet Wortel. ..Ik slacht mijn vader", zegt hij. Afwachtend kijkt hij de zaal in. Niemand blijkt te weten dat 'slachten' een van de Belgen geleend 'oer- Leids' woord is dat 'lijken op' betekent. De herkenning is wel groot als Labruyère de i-klank achter de ee-klank (meeister) en de u-klank achter de oo-klank (rooufoouverval) demonstreert. De bezoekers kunnen dat ook en bestoken elkaar lachend met hun Leidse woordenschat. Deze blijkt vooral bol te staan van kenmerken waar Wortel het vandaag helaas niet over heeft. Zo wordt er flink gestrooid met het woordje 'dan' aan het eind van een zin, ontbreekt de 't' in werkwoordsvormen waar hij wel thuishoort ('die heb ik gekoch') en wordt hij toegevoegd waar hij niet thuishoort ('Ik gaat'). En natuurlijk worden 'kunnen' en 'kennen' door elkaar g®ruikL Wanneer Wortel zijn betoog weer voortzet is de herkenning snel verdwenen. Niet omdat de man zelf in Alkmaar is geboren en een waardeloze Leidse uit spraak heeft, maar omdat hij beweert dat Leidenaars de h van het woord 'hebben' niet uitspre ken. Labruyère grijpt in. „Heb- bie een drankprooubleeim?", zegt hij terwijl hij lachend de zaal in kijkt. En of de 'h' wordt uitgesproken. „Wat zitten we hier nou", roept iemand uit de zaal plotseling. „Laat eens twee echte Leide naars in de zaal een discussie met elkaar voeren, dan horen we tenminste echt hoe het Leids klinkt." Wortel legt zijn boek neer en Labruyère neemt het over. „Stel maar een vraag!" En dan kun je het krijgen. Wat vindt Labruyère nou eigenlijk van het Leidse parkeerbeleid? Meteen barst hij los. „Hoourteris, die Pechult gooi al onze planni op- zeij, en wil een spoour op de Breeijstraat pleure. Zoou gaat het nou altijid. Ze gebruike onze planne als reserrvi. Pas as ze het verknalt heiji, kooume 2naaur ons toe." rteus Waarsenburg Met ingang van het jaar krijgt Leiden een ne'|terker die zich volledig zal 1 i op contact met en hulp iidse dak- en thuislozen, ildwerker is afkomstig van ;ia en zal in Leiden nauw ïwerken met Dagbeste- :entrum De Zaak aan de iessenstraat. veldwerker zal proberen en thuislozen door te ver in naar de juiste instanties. Waaronder De Zaak", zegt Si- mone Regouw van De Zaak. Dat dagbestedingscentrum, opera tioneel sinds 30 september, valt onder de sector Maatschappelij ke Integratie van Parnassia en biedt laagdrempelige dagop vang voor dak- en thuislozen. „We hebben op dit moment on geveer twaalf deelnemers per dag, waarvan een aantal vaste bezoeker is en een deel dagelijks wisselende aanloop. We streven ei'naar om in de toekomst uit te groeien naar zo'n 25 bezoekers per dag", zegt Regouw. „Het gaat daarbij vooral om de dak en thuislozen die het plezierig vinden om overdag iets om han den te hebben." De taak van de veldwerker wordt om ook de groep te berei ken en te helpen die niet geïnte resseerd is in het programma van De Zaak. „Mensen die de hele dag bezig zijn met hun ver slaving, komen niet bij ons. Die willen niet beziggehouden wor den", weet Regouw. Daarmee zegt ze meteen dat veel proble men met verslaafden in de buurten rond De Zaak niet het gevolg zijn van de komst van het dagbestedingscentrum. Een stelling die onderschreven wordt door wijkagent Maarten Spaan. „We moeten er eerlijk in zijn: deze buurt kende al veel overlast op het gebied van drugs. En als een junk z'n spul krijgt, gebruikt hij dat direct om de hoek. Dat stopt hij echt niet in een tasje om vervolgens naar eén andere wijk te gaan en daar te gebruiken. We moeten ervoor waken dat we niet alle proble men die hier al bestonden nu op het bordje van De Zaak schuiven." De veldwerker zal proberen om verslaafden in de hele stad te bereiken. „Hij gaat op zoek naar de probleemgroepen in de hele stad. Niet alleen in de buurt van De Zaak, maar ook bij het sta tion, de Garenmarkt of waar ze zich ook ophouden. We hopen hen zo te kunnen helpen en de orarlast op straat voor anderen te beperken", aldus Regouw. id bijt ide vrouw - Een 21-jarige blinde uit Leiden is vorige week Merenwijk door een hond ir knie gebeten. Gisteren zij aangifte. Ze liep isdag rond kwart voor zes iaar geleidehond op de jvan de Zwartemeerlaan :ij werd aangevallen door idere hond die het ver- ilijk op haar geleidehond irzien. De hond beet een knie die gehecht worden in het zieken- 'e eigenaar liep na het in door zonder zich om het iffer te bekommeren. leiden - Het heeft bijna twintig jaar geduurd voordat het schaapjesmonument er daadwerkelijk stond. Maar inmiddels is het dan zover. Hoewel de officiële onthulling van het monument bij de Groenoordhallen pas op 13 november plaatsvindt, kunnen bezoekers nu al genieten van het ruim twee meter hoge monument van Wendela Gevers Deynoot, die de opdracht voor het kunstwerk al in 1983 kreeg. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9