Extra controle op pinautomaten ECONOMIE Enquête: Na 65ste wil 16 procent doorwerken f i - -r .•**- Kwartaalwinst ABN Amro stijgt met ruim 24 procent NS geven deel van geld terug bij te volle trein België wil bankgeheim binnen EU behouden oop cd's via et daalt ing bij supers •us in België animo voor tersdag KvK leair vlot' •Hitte Zee ed Airlines I It in lonen I tsche Telekom s tt topman oord havens westkust VS Toezicht banken verscherpt na reeks fraudegevallen Nieuw cruise-schip op weg naar zee Ondernemers verdeeld over grotere EU Auto veruit favoriet bij Nederlander Ho§ere hypotheek Rechter achter schikking monopoliezaak Microsoft 'vh A JA Lf ju n Jt% r %1+jj M I 'i ij \J\ Harrods weer in kerstsfeer Cisco - Door de groei- ulariteit van het ille- n van muziekbestan- internet is de online - van cd's in een jaar tijd rocent gekelderd. Dat een Amerikaans on waarvan de resultaten g zijn vrijgegeven. In de legen maanden van er wereldwijd voor bijna joen euro aan cd's, cas- ndjes en lp's verkocht g met. In dezelfde periode ar ging het nog om een van 732 miljoen euro. metters die vroeger naar 3 surften om gratis mu- tandjes op te halen, j itzelfde nu bij sites als n Morpheus, aldus de aekers van het bedrijf 4 ire. 1 - Bij twee Belgische su- ktketens van het Neder- j :oncern Laurus is zater- gen een staking uitge- c Het gaat om de ketens en Central Cash, geves iet Franstalige deel van De staking was vrijwel 2 en bij de zeventig vesti- Het personeel protes- j gen de reorganisaties die idlijdende Laurus wil eren, zoals gedeeltelijke J tandiging en het ont- in personeel. in - De zaterdag gehou- 12 delijke Startersdag van ers van Koophandel 7 leer dan 15.000 belang- len getrokken. Dat zijn neer dan de 8000 die de atie had verwacht. Het 5 eerste keer dat de KvK's dergelijke manier infor- aven over het beginnen 11 bedrijf. Op 24 plaatsen 3 ind konden ondeme- spe zich via infomark- vorkshops op de hoogte 6 van wat er komt kijken ligen-baas zijn. Naar 4 hting beginnen het ko- jaar ongeveer 40.000 11 een bedrijf. Dat zijn er 11 nder dan de 63.700 van j de 58.900 van 2001. i - Rusland heeft zijn uring gegeven voor de an een drijvende atoom- e op de Witte Zee, in de 4 rkhangelsk. Ofschoon he atoom-deskundigen i gewaarschuwd dat de 2 an het 'nucleaire vlot' i ader risico's is. De haal- idsstudie voor het 121 61 euro kostende project alf 2003 klaar te zijn. De (ran de relatief kleine cen- 1 naar schatting drie jaar ig nemen en moet de e basis Severodvinski ergie gaan voorzien. 3 irk - Luchtvaartmaat- 5| lij United Airlines heeft 31 otenvakbonden een ak- v Jereikt over het besparen miljard dollar op de ar- 2Ï Dsten in vijf en een half 3| L Daarbij wordt ook di- 5 sneden in het salaris van i ten. De noodlijdende tartmaatschappij wil in 3] i,8 miljard dollar bespa- 1/ de loonkosten van al zijn y rerkers. Op die manier 45 United Airlines in aan- 62 ig te komen voor een 35 idgarantie van 1,8 mil- 3( illar zodat een bankroet ij irden voorkomen. 5 55 -DeutscheTelekom is 14 gesprek met vijf kandi- 41 voor de opvolging van de enade gevallen Ron Som- let Duitse telecomcon- eeft dit bevestigd aan het c weekblad Der Spiegel. 5 s president-commissaris )ietrich Winkhaus waren 17 ikelijk negen personen in 32 ivoor de functie, daar- 2i bben vijf de volgende 25 bereikt. Winkhaus ver- 2? in december de nieuwe 4i in te kunnen presenteren, is 18 2< geles - In de 29 havens 28 Amerikaanse westkust 3d n havenbedrijven en re- 23 imet de vakbond ILWU J) orlopig akkoord bereikt 50 e invoering van een nieu- omatiseringssysteem. oktober werden de ha- 'og door stakingen van de nden meer dan een week legd uit protest tegen de 'atiseringplannen van de Evers in de containerter- s. Door die plannen zul- ca 600 banen verloren aldus de Wall Street Jour- maandag 4 NOVEMBER 2002 amsterdam/anp - Werken na je 65ste verjaardag wil gemiddeld 16 procent van de werknemers. In de handelssector zegt zelfs 28 procent dat ze betaalde arbeid wil blijven verrichten. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd onderzoek van de vakcentrale FNV. De vakorganisatie heeft een enquête ge houden op de 50+ Beurs in de Utrechtse Jaarbeurs onder bijna 800 personen. Van de ondervraagden had 90 procent al Abraham of Sara ontmoet en het meren deel denkt ruim voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de baas ge dag te hebben gezegd. Ruim de helft gaat ervan uit te stoppen met werken tussen de 60 en 65 jaar. Bijna eenvijfde verwacht dat dit moment al tussen de 55 tot 60 aanbreekt. Bijna 90 procent vindt het dan ook geen goed idee van het demissionaire kabinet om de AOW-gerechtigde leeftijd van 65 jaar op te rekken. Verder is ongeveer een even groot deel niet gecharmeerd van het invoeren van de sollicitatieplicht voor werklozen van ouder dan 57,5 jaar. Mannen verwachten over het algemeen langer door te werken dan vrouwen. Doorwerken tot na je 65ste is voor 59 procent echter alleen een overweging als korter werken mogelijk is. Zowel mannen als vrouwen met een volledige baan of een grotere deeltijdbaan die blijven wer ken, gaan terug in uren rond de pensi oengerechtigde leeftijd. Mensen met een baan van 20 uur of minder in de week blijven hetzelfde aantal uren werken. Bovendien blijkt het hebben van een passende functie van groot belang voor deze groep werknemers. De FNV pleit voor een loopbaanbeleid dat ouder per soneel motiveert en stimuleert: „Nog steeds nemen ouderen minder deel aan scholing en worden minder functione ringsgesprekken gevoerd met deze werk nemers". Als mensen langer gaan werken, zal vol gens de FNV meer rekening gehouden moeten worden met de 'lichamelijke en geestelijke belastbaarheid' van oudere werknemers. Vooral zaken als werktijden, ploegendiensten en de duur van de werkweek vragen aandacht. Een geleide lijker overgang van werk naar pensioen is volgens de vakcentrale ook mogelijk via deeltijdpensioen. amsterdam/gpd - Banken heb ben de controle op hun pinauto maten verscherpt. Bankmede werkers controleren nu dagelijks of er niet met de apparaten is ge knoeid. Ook de toegangsdeuren tot de geldautomaten zijn nu ex tra beveiligd. De maatregelen zijn genomen op advies van de Nederlandse Vereniging van Ban ken (NVB). Alle 7.000 geldautomaten wor den dagelijks gecontroleerd. „Er wordt gekeken of op de sleuf waar de pas in gaat geen voor- zetstukje is geplaatst. Met een dergelijk apparaatje kunnen de gegevens van de magneetstrip van de pas worden gekopieerd", aldus NVB-directeur Hein Blocks. Ook worden de toegangsdeuren van banken die geldautomaten binnen hebben staan nu dage lijks bekeken. Om de deuren te openen moeten klanten de pin passen door een apparaatje ha len. Ook via deze apparatuur is volgens Blocks wel eens gepro beerd om de gegevens van de passen te kopiëren. Dit zijn volgens de woordvoer der van ABN Amro voorbeelden van slechts enkele maatregelen die de laatste tijd zijn ingevoerd. Welke maatregelen de banken nog meer hebben genomen kan hij niet zeggen. „Als we precies van de hoed en de rand vertel len, spelen we daarmee crimi nelen in de kaart", zegt hij. Ook oliemaatschappijen hebben inmiddels met betalingsorgani satie Interpay maatregelen ge nomen om de betaalzuilen van de (deels) onbemande tanksta tions extra te beveiligen. De zui len krijgen beschermkapjes om dat deel waar de pincode moet worden ingetoetst. Daardoor wordt het criminelen lastiger ge maakt om over de schouder van de klanten mee te kijken welke code ze intoetsen. De afgelopen maanden zijn op vijf plekken in Nederland magneetpassen ge kopieerd en pincodes afgeke ken. Ruim 250 klanten werden daardoor gedupeerd. Bij duizen den klanten is de pas uit voor zorg geblokkeerd. Voor de ban ken leverde dat een schadepost op van naar schatting 400.000 euro. De woordvoerder van For- tis benadrukt dat dit niet de laatste keer zal zijn dat de ban ken maatregelen zullen nemen leer - Op de Duitse werf Meyer is dit gloednieuwe cruise-schip 'Norwegian Dawn' ge bouwd. Gisteren voer het over de rivier de Eems op weg naar de Noordzee. Het schip heeft een lengte van ruim 294 meter en is meer dan 32 meter breed. De 1120 hutten aan boord kunnen plaats bieden aan 2240 passagiers en 1317 bemanningsleden. Volgens schema wordt het cruise-schip begin december overgedragen aan de eigenaar Norwegi an Cruise Line. Foto: AP/Jörg Sarbach amsterdam/anp - Bijna de helft van de ondernemers is voor uit breiding van de Europese Unie. Ruim 44 procent denkt ook dat toetreding van Oost- en Zuid- Europese landen kansen schept voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Bijna een even grote groep ondernemers ziet vooral bedrei gingen. Dat blijkt uit een gisteren be kendgemaakte enquête van Bu siness Nieuws Radio en onder zoeksbureau Intomart. Er wer den 500 ondernemers zijn on dervraagd over de mogelijke toetreding van Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Estland, Letland, Litouwen, Malta en Cyprus in 2004. Ruim de helft vindt dat de uit breiding van de EU zo'n belang rijke kwestie is dat daarover een referendum moet worden ge houden. Dan zou 49,7 procent voor stemmen en 39,1 procent tegen. Ruim 44 procent verwacht dat de uitbreiding kansen schept voor het Nederlandse bedrijfsle ven doordat er een grotere af zetmarkt ontstaat. Ook zien ze positieve effecten van een grote re EU, omdat het zou zorgen voor meer eenheid binnen Eu ropa. Ongeveer evenveel denkt eerder dat de nieuwe landen de EU veel geld gaan kosten en vreest dat de concurrentie toe neemt Bijna driekwart denkt dat de ar beidsmarkt verandert door de toetreding van de tien landen. De ondernemers verwachten dat het makkelijker wordt om personeel uit de nieuwe EU-lid- staten te halen, of dat Neder land wordt overspoeld met werkzoekenden uit die landen. Circa een derde van deze groep hoopt dat door concurrentie van goedkope arbeid uit de nieuwe lidstaten de lonen in Nederland minder hard zullen stij _en. J J voorri ipc.anp - Hpt ppmiHrfol- amsterdam/anp - Ruim de helft van de Nederlan ders vindt de auto het meest punctuele en be trouwbare vervoermiddel. Het gemiddelde ver trouwen onder Europese reizigers met 44 procent een stuk lager. Dat blijkt uit een enquête onder 3500 inwoners van België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, Spanje en Engeland van onder zoeksinstituut Thalys Explorer. Het vliegtuig en de trein beschouwt de Neder landse reiziger als beduidend minder betrouw baar. Een kwart zegt er op te vertrouwen al vlie gend op tijd op de plaats van bestemming aan te komen, en 14 procent denkt dat te bereiken via het spoor. Dat steekt schril af tegen de 57 procent die ver trouwen stelt in de auto volgens Thalys Explorer. „Blijkbaar zijn we zo gewend files in de reistijd in te calculeren, dat deze dagelijkse verkeersopstop pingen geen invloed meer hebben op onze per ceptie van punctualiteit", concludeert het insti tuut. Naast betrouwbaar vindt de Nederlander de auto bovendien het meest praktisch (71 procent) en aangenaam reizen (60 procent). Als voornaamste positieve eigenschappen genoemd: snelheid, vrij heid en zitcomfort Alleen op milieugebied scoort de heilige koe een stuk slechter dan de trein. Bijna 80 procent ziet de trein als het 'groenste' vervoer middel, tegen een tiende de auto en 6 procent het vliegtuig. voorburg/anp - Het gemiddel de bedrag voor een nieuwe hy potheek is in het derde kwartaal vergeleken met dezelfde periode vorig jaar met 7,5 procent opge lopen tot 167.000 euro. De stij ging van de gemiddelde ver koopprijs van een woning ligt hieraan ten grondslag, zo maak te het Centraal Bureau voor de Statistiek vanochtend bekend. Ten opzichte van een jaar gele den zijn woonhuizen in het der de kwartaal 6 procent duurder geworden. Een woning kostte gemiddeld 203.000 euro. utrecht/gpd - Reizigers die niet meer in een mudvolle trein pas sen en hem daarom voorbij la ten gaan, krijgen een deel van hun geld temg van de NS. De overvolle treinen vallen onder de 'vertragingsregeling'. Dat is de uitkomst van het spoedberaad dat het Locov (lan delijk overleg consumentenbe langen openbaar vervoer) had met de NS. Aanleiding was de uitval van treinen na hevige bladval. Woordvoerder Spithorst van Rover, de reizigersorganisa tie die deel uitmaakt van Locov: „NS hebben beloofd de regulie re vertragingsregeling soepel te hanteren. Normaal gesproken kunnen mensen daarop een be roep doen als een trein onver wacht uitvalt of veel te laat ver trekt. Nu geldt de regeling ook voor treinen die zo vol zijn dat reizigers als haringen in een ton zitten. Controle is lastig voor NS, je kunt in feite ook je geld terug krijgen als compensatie voor de beroerde reisomstandigheden." Rover kondigt aan te controle ren of NS inderdaad zo coulant zijn als ze hebben beloofd. „We vragen reizigers 'gezeur' over de teruggave te melden via onze website. We zitten er bovenop." De regeling geldt ook voor reizi gers met een abonnement. NS- woordvoerder Jonker ziet geen probleem: „Coulant, dat bete kent dat we niet elk woord op een goudschaaltje zullen we gen." om criminaliteit met pinpassen te voorkomen. „Criminelen zoe ken steeds weer naar nieuwe technieken. Nu gaat het om ko pieerapparaatjes, de volgende keer komen ze wellicht met iets anders. Honderd procent veilig heid kunnen we dus nooit bie den." Toch kunnen klanten met een gerust hart pinnen. „Als je bedenkt dat er miljoenen pin passen in omloop zijn is het aantal gevallen waarbij het mis gaat gering. De criminaliteit zou veel erger zijn als iedereen met contant geld op zak zou moeten lopen." brussel/anp - Een Europees ak koord waarin Luxemburg en Oostenrijk beloven hun bankge heim op termijn op te heffen, staat op losse schroeven. Na mens België heeft minister Reynders (financiën) gevraagd om het akkoord open te breken als er geen overeenstemming wordt bereikt met belastingpa radijzen buiten de EU. Reynders heeft een brief ge schreven aan Denemarken, nu voorzitter van de Europese Unie, waarin hij vraagt om aan passing van het akkoord. België was nooit een warm voorstan der van het akkoord, omdat dochterbedrijven van Belgische banken veel geld verdienen aan het bankgeheim van Luxem- burg. Vorig jaar spraken de vijftien lid staten af om de fiscus gegevens te verstrekken over de bankreke ningen van eikaars onderdanen. Onder één voorwaarde: uiterlijk eind dit jaar moet de EU een ak koord bereiken met Zwitserland, Liechtenstein, de VS en andere niet-EU-landen voor het nemen van 'soortgelijke maatregelen'. Veel van deze 'derde landen' peinzen er niet over hun bank geheim op te heffen, maar wil len eventueel wel belasting hef fen op de rente (bronheffing). De meningen binnen de EU zijn verdeeld of dat 'soortgelijk' is of niet. België schrijft in de brief dat dat niet ver genoeg gaat. Als derde landen hun bankgeheim mogen houden in ruil voor bronheffing, dan moet dat ook gelden voor Luxemburg en Oostenrijk, is de redenering van Reynders. wash ington/rtr-afp-an p - De al meer dan tien jaar durende rechtszaak tegen Microsoft we gens vermeende illegale praktij ken is waarschijnlijk voorbij. De Amerikaanse districtsrechter Kollar-Kotelly is in grote lijnen akkoord met een schikking die vorig jaar november is overeen gekomen. De rechtbank heeft de negen staten die de schikking aanvochten, in het ongelijk ge steld. De staten kunnen nog in beroep, maar een woordvoerder erkende dat de zaak er 'niet goed uitziet'. „Een hard, maar eerlijk compro mis", reageerde Microsoft. „De schikking zal veel vergen van Microsoft, maar het stelt ons in staat verder te gaan met het ver beteren en ontwikkelen van nieuwe producten." Oprichter Bill Gates verwacht ook niet dat het bedrijf in hoger beroep gaat. Het softwareconcern beloofde eind vorig jaar zich welwillender op te stellen tegenover concur renten en computerfabrikanten. Dat was onderdeel van een veel besproken schikking. Microsoft werd in april 2000 nog hard ver oordeeld voor zijn zakelijke praktijken. De beschuldigingen kwamen neer op een monopolistische houding die niet alleen concur renten, maar ook consumenten zou schaden. De toenmalige rechter eiste daarop opsplitsing van Micro soft, dat direct in beroep ging. In de zomer van 2001 werd de op splitsing teruggedraaid, waarna nieuwe onderhandelingen be gonnen over een schikking. Het akkoord voorziet onder meer in de vrijgave door Micro soft van softwarecodes waar door concurrerende onderne mingen ook producten kunnen maken voor het besturingssys teem Windows. Ook mag Micro soft geen overeenkomsten meer aangaan die exclusieve ontwik keling of ondersteuning van Mi crosoft-software vereisen. De di rectie heeft verder beloofd on dernemingen niet meer kapot te concurreren. Minister Ashcroft (justitie) noemde de schikking een 'zege voor consumenten en onderne mingen' en is er nu weer sprake van concurrentie in de software- sector. Justitie begon begin jaren 90 de eerste klachten tegen Microsoft te verzamelen. De zaak werd pas serieus toen bleek dat de soft- waremaker intemetbrowser Netscape de nek omdraaide door zelf met een gratis versie te komen. In de rechtszittingen die volg den bleek dat Microsoft de com puterfabrikanten grotendeels in zijn macht had. Wie het concern niet volgde, merkte dat door vergeldingsmaatregelen. De schikking geldt alleen voor de VS. In Europa is Microsoft nog in een gevecht verwikkeld met de Europese Commissie. r - Cl.i '1 1 Kj 1'..: 'fl gé *1? Effecten reorganisatieplan worden merkbaar londen - In Kensington in het centrum van de En gelse hoofdstad is gisteren weer de traditionele kerstverlichting van het beroemde warenhuis Har rods dntstoken. De duizenden lampjes flcepten aan nadat actrice Maryam d'Abo, een van de voormali ge James Bond-girls, de schakelaar had omgezet. Foto: EPA/Michael Stephens amsterdam/gpd- anp - De eerder dit jaar doorge voerde reorganisaties bij ABN Amro beginnen vruchten af te werpen. In de vanochtend gepre senteerde cijfers over het derde kwartaal wordt voor het eerst zichtbaar dat de lasten van de bank nu sneller dalen dan de baten. De operationele kosten van ABN Amro daalden in juli, augustus, september met 13 procent. ABN Amro sloot het derde kwartaal af met een winst van 591 miljoen euro. Dat is ruim 24 pro cent meer dan over dezelfde periode vorig jaar. Met dit resultaat voldeed de bank aan de ver wachtingen van financieel analisten die uitgingen van een winst tussen de 583 en 600 miljoen euro. ABN Amro bevestigt de eerdere winstvoorspelling dat het resultaat op hetzelfde niveau als vorig jaar uitkomt. Over de eerste negen maanden van dit jaar is de winst (exclusief bijzondere baten) 5,6 procent lager dan in de eerste drie kwartalen van 2001. De bank spreekt van lastige marktomstan digheden die de rest van het jaar naar verwach ting niet verbeteren. De winst steeg omdat de kosten sneller teruglie pen dan de inkomsten. De totale baten van de bank liepen 7,5 procent terug tot 4,3 miljard, ter wijl de kosten 13 procent afnamen tot 3 miljard. De voorzieningen voor slechte leningen liepen met ruim 9 procent op tot 338 miljoen euro. In vergeViking met het tweede kwartaal lie~> de toe- voegj^g aan de stroppenpot sterk teru3, vooral door het uitblijven van grote faillissementen door boekhoudfraude. ABN Amro verwacht voor het hele jaar 1,6 miljard apart te moeten zetten. In Brazilië kreeg ABN Amro te maken met dubbe le onrust. De nationale munt, de real, zakte in het derde kwartaal 28 procent ten opzichte van de eu ro en de financiële markten waren nerveus door de presidentsverkiezingen. De gekelderde real had een dubbel effect. Uitgedrukt in euro's zakten zo wel de inkomsten als de kosten sterk. De netto winst in Brazilië bleef met 121 miljoen euro vrij wel gelijk aan het niveau van vorig jaar. In Nederland liepen de inkomsten licht terug, on der meer door lagere provisies omdat de malaise op de beurs veel beleggers aan de kant hield. In het derde kwartaal liep het aantal medewerkers terug met 1300. In totaal is 70 procent van de mensen die van de vertrekregeling gebruikmaken, opgestapt. De consumentenbank blijft de belangrijkste divi sie van ABN Amro. Deze tak is met 486 miljoen euro goed voor grofweg 80 procent van de winst en ruim de helft van de inkomsten. De zakelijke activiteiten boekten opnieuw een verlies, in het derde kwartaal van 44 miljoen. Beleggers reageer den vanochtend tevreden op de kwartaalcijfers. Op de beurs van Amsterdam was ABN Amro di rect na opening een van de grootste stijgers met een winst van ruim 6 procent. Andere aandelen van banken en v1 zekeraars stegen eveneens

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7