Lied van Erdogan begint nu pas BUITENLAND Rusland voert druk op Tsjetsjeense rebellen verder op N Winnaar Turkse verkiezingen blijft noodgedwongen aan zijlijn 4 Netanyahu stelt Sharon harde voorwaarden New Delhi ontsnapt aan bloedige terreuraanval Slachtoffers aardbeving Italië begraven Pro-islamieten die modern willen zijn 'Vrouw en zoon Osama bin Laden gearresteerd' 'Bloed niet-moslims en moslims hetzelfde waard' doden bij losie Jemen if Zes mensen zijn vanoch- lp het noorden van Jemen t leven gekomen toen de waarin zij zaten door nog jnde oorzaak explodeer ontploffing deed zich de provincie Marib, on- 160 kilometer ten noord van de hoofdstad Sana. tordvoerder van de vei- .isdienst zei dat de slacht- I Inog niet zijn geïdentffi- maar dat vermoed wordt tot een 'radicale islamiti- roep' behoorden. De ivoerder zei dat de auto jen hij ontplofte, maar et zeggen of er explosie- ee werden vervoerd die ijk per ongeluk zijn afge- jnjden roept er!rvisten op' N - Groot-Brittannië Dngeveer 10.000 reservis- s i ter voorbereiding van firlog tegen Irak. Volgens nt The Daily Telegraph Qjt de Britse regering dit reek officieel aan. De adkrant meldt dat de hoof- tn de betrokken militaire je den zich vandaag bij het :hdene van defensie in Lon- jQ",oeten melden. Een voerster van het departe- legt van zo'n ontmoeting e weten. Tot nu toe hield n zich op de vlakte waar at om een concrete voor- ing voor een aanval tegen en oproep aan reservis- u echter een duidelijk sig- ijn dat een zo'n offensief zit te komen. dische bases I beschikbaar Cj - Saudi-Arabië stelt de 3re bases en het luchtruim ^schikbaar aan de Ver- I Staten voor het uitvoe rt aanvallen op Irak. Dat le Saudische minister van maandag 4 NOVEMBER 2002 jlandse zaken, Saud al- 1 gisteren gezegd in een Q ew met de Amerikaanse /o szender CNN. "iingbotsing ^jalifornië ieach - In dichte mist zijn Hkchtend bijna 200 auto's W:htwagens op elkaar ge- V)p een snelweg in de ■-Jcaanse staat Californië. 01 meer dan veertig ge- %«n zijn er negen in kritie- J stand naar ziekenhuizen (bracht. Het verkeer op de >/Ueach Freeway, zo'n veer- tmeter ten zuiden van /Sgeles, was na de ketting- v g urenlang gestremd. iCe doden bij )ing Sumatra rA - De zware aardbeving :erdag het Indonesische Sumatra trof, heeft aan griste twee mensen het le- kost. Meer dan driehon- i- uizen, winkels, kantoren P olen zouden ingestort of ^beschadigd zijn. Volgens ts zijn er zestig mensen id zijn geraakt. Tien van ïpen zware verwondin- Ruim 5000 mensen zijn >s. Volgens seismologen aardbeving een kracht 7 op de schaal van Rich- ia executeert eroordeelden Et - In de Chinese provin- man zijn zeventien ver- plden geëxecuteerd, je vanochtend het pers- Li China News. De misda- kregen een dodelijke in- ^oegediend nadat in het ^aar hun vonnis was voor in. De mannen waren op- t bij een grote politieactie. I ^criminelen. De aanklacht I ^duidelijk, maar één van machten stond terecht is de moord op drie men us een echtelijke ruzie. De I Ie verdringt bij executies I vaker de traditionele ko- le nek. China is het land eweg de meeste execu- 'oert, hoewel er officieel ijfers over bestaan. Vol- nesty International zijn lar minstens 2500 men- :ecuteerd. w boot bij >n gezonken Ja - Een veerboot met on- J 200 passagiers is gister- voor de kust van het In- «sche eiland Ambon ge il. Zeker vijf mensen zijn jj omgekomen. De boot nderweg naar de stad Ma- het eiland Seram. Vol te passagierslijst hadden ensen een kaartje ge- De politie zei echter dat fc^oedelijk minstens 200 'en aan boord waren en 6t veer waarschijnlijk in jkheden is geraakt door- It te zwaar beladen was. tipper en zes beman den zijn gearresteerd. mensen moesten in het luis worden behandeld. AKP-topman Recep Tayyip Erdogan zwaait naar aanhangers van de partij in de hoofdstad Ankara, nadat bekend is geworden dat de AKP een absolute meerderheid heeft behaald in de Turkse verkiezingen. Foto: AP/Burhan Ozbilici Oud-premier stemt in met ministerschap door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische oud premier Benjamin Netanyahu heeft er gisteravond in toege stemd minister van buitenland se zaken te worden in het recht se minderheidskabinet van Ariel Sharon. Maar hij verbindt er een aantal voorwaarden aan, waar van de belangrijkste is dat er zo snel mogelijk nieuwe verkiezin gen moeten worden uitgeschre ven. Sharon zegt blij te zijn met Ne tanyahu's besluit, maar 'te wil len nadenken over diens eisen'. Volgens mensen in zijn omge ving zou hij de voorwaarden van de hand willen wijzen. Ze om schrijven Netanyahu's aanbod als 'een truc', die onderdeel vormt van de machtsstrijd in de Likud. Netanyahu gelooft dat de partijaanhang hem als leider zal aanwijzen als er snel verkiezin gen worden gehouden. door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - De Indiase politie in de hoofdstad New Delhi heeft gisteren een bloedbad voorko men door tijdig twee moslimter roristen dood te schieten die van plan waren het vuur te ope nen op winkelend publiek. De twee moslimmilitanten reden gisteravond de parkeergarage binnen van het Ansar Plaza, Delhi's recentelijk geopende en meest luxueuze winkelcentrum. Vanwege 'divali', een populair feest in India dat wel wordt ver geleken met Kerstmis, was het er zeer druk. De militanten, leden van de ter reurgroep Laskar I Toiba (Leger van de zuivere), hadden pistolen en automatische wapens bij zich en waren van plan het vuur te openen op de winkelende massa. De Indiase politie had echter een tip gekregen en ankara/ap - Nog maar twee jaar geleden werd Recep Tayyip Erdo gan door tienduizenden aanhan gers begeleid naar de gevange nis, waar hij vier maanden moest uitzitten. Toen hij de poort bin nenging haalde Erdogan een Turks gezegde aan: „Hiermee is het lied niet afgelopen." En hij kreeg gelijk. Gisteren veroverde zijn Partij voor Gerechtigheid en Ontwik keling (AKP) ae absolute meer derheid in het Turkse parle ment. Hoewel hij zelf vanwege zijn veroordeling zelf voorlopig niet kan meeregeren, zal hij achter de schermen de dienst gaan uitmaken. De charismatische oud-burge meester van Istanbul heeft zijn best gedaan de Turken ervan te overtuigen dat hij geen radicale agenda heeft en de huidige se culiere, pro-westerse staat in stand wil houden. Zijn partij heeft de meerderheid gekregen met de belofte een eind te ma ken aan de corruptie die de meeste Turken zien als de oor zaak van de economische crisis waar Turkije onder gebukt gaat. Toch zijn veel mensen bang dat Erdogan, nu hij de macht krijgt, de islamitische beweging zal dienen waar hij zich al zijn hele leven toe voelt aangetrokken. De 48-jarige Erdogan werd ge boren in een arbeidersgezin in Istanbul. Hij bezocht islamiti sche scholen. Om wat bij te ver dienen verkocht hij water en snoep in het voetbalstadion. Hij kwam terecht bij de jeugdafde ling van de partij van Nationale Redding, een partij op islamiti sche grondslag die de toetreding van Turkije tot de Europese Unie afwees en ervoor ijverde dat vrouwen hoofddoeken zou den gaan dragen. Hij werd uit eindelijk voorzitter van de jeugdafdeling. In 1994 werd hij tot burgemees ter van Istanbul gekozen. In die functie kreeg hij het met de 'se- culieren' aan de stok toen hij de cafés van de stad verbood nog langer alcohol te schenken. Het gedicht waarvoor hij in 1999 in de gevangenis belandde luid de: „Minaretten zijn onze bajo netten, koepels zijn onze hel men, moskeeën zijn onze kazer nes, gelovigen zijn onze solda ten." De rechtbank vond dat hij daarmee tot religieuze haat had aangezet. Maar zelfs Erdogans critici moesten toegeven dat hij Istan bul goed bestuurde en zijn partij werd populair door haar sociaal werk voor de armsten in Istan bul die door de andere partijen jarenlang waren veronacht zaamd. De islamitische partijen runden liefdadigheidsinstellingen, zorg den ervoor dat schoolkinderen potloden kregen en dat zwange re vrouwen gratis gebruik kon den maken van ambulancever voer. Erdogan is getrouwd en heeft vier kinderen. Een van zijn zoons, Bilal, studeert aan de universiteit van Harvard. Erdo gan zegt dat zijn twee dochters. Summeye en Esra, ook in de VS studeren - aan de universiteit van Indiana - omdat zij met hun hoofddoeken niet werden toe gelaten op Turkse universitei ten. Hoofddoeken zijn verboden voor Turkse vrouwen en meisjes die studeren of werken bij over heidsinstellingen. Op een recente bijeenkomst in Ankara sprak Erdogan over de noodzaak om alle huishoudens van stromend water te voorzien en beloofde hij lagere brand stofprijzen voor boeren, maar zweeg hij in alle talen over gods dienst. Veel Turkse politici zijn stijf en afstandelijk, maar Erdogan niet. Met zijn opgerolde hemdsmou wen komt hij ontspannen en al lesbehalve formeel over. Hoewel in Turkije zeer veel waarde wordt gehecht aan formaliteiten en titels wordt hij door iedereen bij zijn voornaam Tayyip ge noemd. Na zijn toespraak brak de menigte los in gejuich. „Pre mier Tayyip, premier Tayyip!", werd er geroepen. Veel mensen hadden borden bij zich waar op stond: „Hiermee is het lied niet afgelopen." Sharon is kwaad dat Netanyahu gisteravond in een televisie-in terview ook een aantal eisen stelde die neerkomen op een motie van wantrouwen tegen het regeringsbeleid. Zo herhaal de hij zijn eis dat de Palestijnse president Yasser Arafat moet worden verbannen en dat Israël zich moet uitspreken tegen de vorming van een Palestijnse staat. Netanyahu meent dat verkiezin gen op korte termijn de rechtse partijen een flinke winst opleve ren, wat de stabiliteit van het land ten goede zou komen. Hij voorziet zelfs een verdubbeling van het zetelaantal van de Li kud. Hij wil ook dat Sharon openlijk verklaart dat hun samenwerking zal worden voortgezet, ongeacht wie de strijd om het leiderschap van de Likud wint. Hij wil zo voorkomen dat Sharon hem straks weer aan de kant zet. wachtte de twee terroristen op in de parkeergarage. Na een kort vuurgevecht werden zij gedood door de ordetroepen. „Ik deed alleen maar wat inko pen voor divali en toen ik terug kwam zaten er drie kogelgaten in m'n auto", vertelt een ge schokte P.K. Roda, wiens groene auto geparkeerd staat naast de plek waar het bloed van de ge dode vermoedelijke terroristen nog op de grond ligt. Volgens de Indiase autoriteiten 'is een bloedbad onder onschuldige burgers voorkomen'. Lashkar i Toiba is een vanuit Pa kistan opererende extremisti sche moslimgroepering die veel vuldig wordt genoemd als on derdeel van het al-Qaeda net werk. De groepering, die recen telijk door de Pakistaanse presi dent Moesharraf werd verbo den. richt zich met name op de 'bevrijding van Kashmir uit de klauwen van India'. san giuliano di puglia - In San Giuliano di Puglia zijn gisteren de 29 slachtoffers begraven van de aardbeving die het Italiaanse dorpje donderdag heeft getroffen. De slachtoffers zijn 26 kinderen en een onderwijzeres die omkwamen toen een basis school instortte, en twee oudere vrouwen die onder het puin van hun huis bedolven raakten. Alle omge komen kinderen van het 1500 inwoners tellende dorp waren jonger dan tien jaar. Vier kinderen en een onderwijzeres verkeren nog in levensgevaar. President Ciampi en zijn vrouw woonden de cere monie bij, net als parlementsvoorzitter Casini en twee ministers. Premier Berlusconi bleef in Rome, waar hij met ministers sprak over de situatie na de aardbevingen van afgelopen week. De gevolgen van de aardbeving zijn onderwerp van een straf rechtelijk onderzoek. In een rapport uit 1998 heeft het Italiaans geofysisch en vulcanologisch instituut INGV de hele regio Molise, waar San Giuliano di Puglia ligt, een aardbevingsgebied met een hoog ri sico genoemd. Maar daarop is nooit actie onderno men en niemand in het dorp was ervan op de hoog te. Foto: AP/Luca Bruno istanbul-londen/anp-ap - De islamitische Partij voor Recht en Ontwikkeling (AKP) is pas vorig jaar opgericht door gematigde pro-islamieten, maar zegt mo dem, conservatief en vooral se culier (wereldlijk) te zijn. Som migen zijn echter bang dat de AKP al snel zijn 'ware' islamiti sche gezicht laat zien. Onder de critici is de verslagen Turkse premier Ecevit, wiens DSP de kiesdrempel misschien niet eens haalt. Hij uitte al meermalen zijn bezorgdheid over de 'verborgen agenda' van de AKP. „Ik hoop dat de partij het seculiere en democratische bewind respecteert", waar schuwde Ecevit. AKP-leider Recep Tayyip Erdo gan doet intussen zijn best alle angst over een meer islamiti sche koers voor Turkije weg te nemen, bijvoorbeeld door te lonken naar het westen. Hij en zijn partij laten zich leiden door wereldlijke principes, vastgelegd in de Turkse grondwet, zei hij gisteravond nog. Het volk stemde massaal op de AKP uit frustratie over de eco nomische malaise en de politie ke strubbelingen binnen de re gerende DSP, die uiteindelijk leidden tot vervroegde verkie zingen. Turkije is een seculiere demo cratie met een scheiding van kerk en staat. De islamitische wortels van de AKP zouden die scheiding wel eens in gevaar kunnen brengen, vrezen politie ke tegenstanders. Het volk lijkt die vrees vooralsnog niet te de len, gezien de verkiezingsuit komst. Er is veel armoede in Turkije en er zijn nauwelijks sociale voor zieningen. De AKP kent echter een netwerk dat voedsel onder armen verspreidt. De partij be looft een einde te maken aan corruptie en aan politiek gekon- keL AKP-parlementsleden steunden onlangs het doorvoe ren van allerlei hervormingen die de Turkse aansluiting bij de Europese Unie moeten bespoe digen. Die maatregelen maken van Turkije een tegenstander van de doodstraf en tonen res pect voor de eigen taal van de Koerdische gemeenschap. Op zijn persconferentie sprak Erdogan gisteravond met geen woord over de islam, maar ci teerde hij Mustafa Kemal Ata- turk, de oprichter van het mo derne, seculiere Turkije. Hij be loofde het proces van Turkije's toetreding tot de EU te versnel len en zei dat Turkije een eco nomisch programma zal volgen dat het land met de rest van de wereld zal integreren. Maar het seculiere establish ment blijft een diep wantrou wen koesteren over de ware be doelingen van de partij. Waar nemers wijzen erop dat veel partijleden afkomstig zijn uit in middels verboden radicalere moslimgroeperingen en dat zij hun leiders op den duur dwin gen hun gematigde houding af te leggen. londen-teheran/afp-rtr - Op verschillende plekken zijn zowel een echtgenote als een zoon van al-Qaeda-leider Osama bin La den gearresteerd, zo werd dit weekeinde bekend. Iran heeft gisteren bevestigd dat het een zoon van Bin Laden heeft opgepakt nadat die illegaal het land binnen was gekomen. Volgens een regeringswoord voerder gebeurde dat twee maanden geleden en werd de man meteen het land weer uit gezet. De jongste vrouw van de al- Qaeda-leider is door de politie in Jemen gearresteerd. Ze wordt verdacht van betrokkenheid bij een schietpartij in de woning van haar in Jemen woonachtige vader. Amal al-Saddah is de jongste van de vier echtgenotes van Bin Laden. De vrouw, die begin twintig is, zou de lieve lingsechtgenote van de al-Qae- da-leider zijn. Volgens de Britse krant The Sunday Times is ze door de Jemenitische autoritei ten onder huisarrest geplaatst. Arabische diplomaten hebben tegenover dè krant verklaard dat er vorige maand een schietpartij uitbrak bij het huis van haar va der in de plaats Ibb. Dat gebeur de nadat er veiligheidstroepen bij de woning arriveerden om de vrouw te bewaken. Volgens The Sunday Times was de vrouw, die vanuit Afghanis tan naar Jemen is gevlucht, fel gekant tegen die bewaking om dat ze deze als een beperking van haar bewegingsvrijheid zag. Ook haar vader en broer zijn onder arrest geplaatst en wor den net als al-Saddah verhoord. Volgens Jemenitische bronnen die in het artikel worden aange haald, komt het land daarmee tegemoet aan het dringende verzoek van de Verenigde Staten zoveel mogelijk inlichtingen over Bin Laden te verzamelen. De gearresteerde zoon van Bin Laden zou deel hebben uitge maakt van een groep van onge veer twintig arrestanten die ille gaal over de oostgrens het land waren binnengekomen. „We wisten niet dat er een zoon van Bin Laden bij was, omdat ze geen papieren bij zich hadden", aldus de zegsman. Volgens een andere bron bij de regering zijn de arrestanten uitgewezen naar Pakistan. De identiteit van de zoon, een van de naar schatting twintig van Osama bin Laden, is niet bekendgemaakt. teheran/ap-Het Iraanse parle ment heeft gisteren ingestemd met een wet die bepaalt dat het 'bloedgeld' dat dient te worden uitgekeerd als een Ira niër wordt gedood of verwond, gelijk dient te zijn bij moslims en niet-moslims. Tot nu toe moest alleen een moordenaar van een Iraanse moslim een bedrag van circa 18.000 euro betalen aan de na bestaanden van het slachtof fer. Was de vermoorde man bijvoorbeeld een jood of een christen, dan hoefde de moor denaar maar de helft van dat bedrag te betalen. Het besluit om voortaan het zelfde bedrag te rekenen, wordt gezien als een poging van het parlement de rechten van de erkende minderheden in het land te beschermen. De conservatieve Raad van Hoe ders. die in Iran de dienst uit maakt, moet er nog wel mee instemmen, maar ayatollah Ali Khamenei, de hoogste leider van Iran, heeft al zijn zegen ge geven aan het wetsvoorstel. Een hervormingsgezind lid van het Iraanse parlement. Elaheh Koulaee, kondigde meteen aan dat ze een voorstel zal indie nen om de hoogte van het 'bloedgeld' ook niet langer te laten afhangen van het ge slacht van het slachtoffer. De moordenaar van eei^ vrouw hoeft nu maar circa 9.W0 euro te betalen aan de nabestaan den, ongeacht de religieuze achtergrond van het slachtof fer. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland voert de druk op Tsjetsjeense rebellen verder op. Het leger is begonnen met een grootscha lig offensief tegen de rebellen in Tsje tsjenië. De reductie van het aantal Russische troepen in de opstandige republiek is van de baan. Verder wor den de werkzaamheden van journalis ten in het gebied nog meer beperkt en streeft Rusland naar een internatio naal isolement van het Tsjetsjeense verzet. „Vanaf vandaag voeren troepen groot schalige, harde en gerichte operaties uit in Tsjetsjenië", zei minister Sergej Ivanov gisteren tegen enkele Russi sche persbureaus. De eerder aange kondigde reductie van de ongeveer 80.000 Russische troepen is van de baan. De maatregel kon niet verhin deren dat het Russische leger gisteren een gevoelige nederlaag leed. Rebellen schoten in een buitenwijk van Grozny een Russische Mi-8 helikopter neer. Daarbij kwamen negen Russische sol daten om het leven. Volgens Ivanov zijn er aanwijzingen dat de Tsjetsjeense rebellen 'binnen en buiten Rusland' nieuwe tenoristi- sche aanslagen voorbereiden. Ook zouden de Tsjetsjeense rebellen nieu we zelfmoordcommando's werven. De rebellenleider Basajev kondigde vorige week nieuwe acties in Rusland aan. Het toebrengen van 'maximale schade' zal daarbij het doel zijn, aldus Basajev, die de verantwoordelijkheid opeiste voor de gijzeling in Moskou. De door het Kremlin gesteunde partij Eenheid riep dit weekend op tot een boycot van Deense producten in Rus land. Reden voor de oproep is de wei gering van Denemarken om Achmed Zakajev uit te leveren. Rusland be schuldigt de afgezant van de Tsje tsjeense president Maschadov van be trokkenheid bij terroristische aansla gen. Volgens Denemarken heeft Rus land vooralsnog onvoldoende bewijs materiaal geleverd voor die stelling. Zakajev zit nog in voorlopige hechte nis in Kopenhagen. Rusland streeft sinds de gijzeling in Moskou naar een internationaal isole ment van het Tsjetsjeense verzet. Eer der moest een voor medio november geplande Russisch-Europese top al verplaatst worden van Kopenhagen naar Brussel, omdat Poetin niet wil af reizen naar Denemarken. Het Kremlin is ontstemd dat de Deense autoritei ten vorige week weigerden een Tsje- tsjeens congres te verbieden. Ook de Nederlandse ambassadeur kreeg vori ge week kritiek, omdat in Den Haag de Tsjetsjeense krant Chechen Times gepresenteerd zou worden. De pre sentatie ging uiteindelijk niet door. President Poetin kondigde na de gijze ling van een theater in Moskou al aan dat 'alle noodzakelijke maatregelen' genomen zullen worden om de strijd tegen de rebellen te winnen. Daarin past ook de verder beperking van de onafhankelijke verslaggeving van de oorlog in Tsjetsjenië. Het Russische parlement nam vrijdag een wet aan die journalisten verbiedt informatie naar buiten te brengen die 'antiterro- ristische operaties' in gevaar kan brengen. Het Kremlin bestempelt de oorlog in Tsjetsjenië als een 'antiterro- ristische operatie'. In Rusland is de steun voor de oorlog sterk toegenomen. Inmiddels is 46 procent van de bevolking voor een voortzetting van de oorlog, een toena me van 12 procent. Het Russische pu bliek is ook tevreden met het optreden van de autoriteiten tijdens de gijze ling. Van iille ondervraagden steunt 82 procent het optreden van de speciale eenheden. d

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5