CDA en WD willen samen weer verder BINNENLAND Nieuwe CD A-voorzitter wenst meer discussie Energiebedrijf belooft beterschap na storing €7,4 MILJOEN! f116,3 MILJOEN! 3 'Zoveel jongeren gebruiken drugs, het is volstrekt normaal' PvdA geen serieuze partner Laboratorium in as Rosenmöller wil opnieuw de kar trekken Emotioneel afscheid Wim Kok van politiek je door verreden - Een nog onbe- tje is vanmorgen n op het station van iwe. Volgens de poli kind het spoor over n ander perron te •oop daarbij onder en door en werd >r een passerende ongeval werd het tussen Roosendaal it en Breda en Dor- ilegd. Hurk bij ratieven.nl lilburger Andy van van de Lijst Nieuwe Heinsbroek en overgestapt naar de itieven.nl van Win- Reden is een me- lil met Wijnschenk, ide overstap van k in enkele weken, id zegde hij zijn lid- de LPF op en larmee terug als /oor het voorzitter- ga/ie partij- op snelweg ik botsing ie snelweg A27 is za- it in de buurt van ige tijd afgesloten ge- rband met een op n paard dat tegen Jinrende. Enkele au- n konden het dier inwijken maar kwa- ^kaar in botsing. Er van lichte materiële politie sloot een deel af en wist het dier te halen. |Ste water: il verdrinkt Twee mannen van ir uit Ouderkerk aan ijn gistermorgen onken in Rotterdam, arin de twee zaten og onbekende oor- er geraakt. Duikers idweer wisten hen te halen, maar re- ocht niet meer ba- de inzittende wist icht uit de auto te belandde onder ziekenhuis. jiaar duikt ia vrijlating ichttienjarige Ven- ikken bij de dood teegmans in Venlo :ek op vrije voeten indergedoken. Hij ies van zijn advocaat ten Venlo wonen, vader is zijn zoon !t bedreigd, maar is ior zijn eigen best- ondergebracht. lidsduivel luto kwijt jen 32-jarige auto- t de gemeente Borse- aiddag zijn rijbewijs a kwijtgeraakt. De bij een snelheids- j Ritthem geklokt elheid van 212 kilo- aur. Ter plekke geldt 1 lumsnelheid van lometer per uur. I na eken A4 1 - Op de snelweg gelopen nacht een st verongelukt. De fj Leidschendam met "t langs de weg ko- 1 en ging in de ie halen. Toen hij 1 de snelweg wilde L werd hij aangere- en 22-jarige man uit flachtoffer was ver en 40-jarige Ier, op gAmsterdam. j beroep jigspotters - Voor het hof in het lamata is vandaag )eroep tegen de otters Patrick Dirk- tik Mink begonnen, eerder dit jaar ver- Dt drie jaar celstraf ionage. De advocaat nuketal, C. Korvinus, le fetszaak met vertrou- eer4oet. Ter verdediging fe(74n aantal deskundi- 'opsde r wie defensiespe- 7/wPF-fractievoorzitter ttroe rechtszaak duurt 1 ohchting drie dagen. 3 Nederland maandag 4 NOVEMBER 2002 tlcontroles >get >pek - Bij alcoholcontro le gel Nederland zijn za- ekeid en -nacht 64.895 ov$s van voertuigen op u'#mik getest. Bij 690 rs leidde dit tot een baal. Van 99 van hen zegij bewijs direct inge- hoogste alcohol- 'efl/ird gemeten in de po- laaglanden, namelijk le. Maximaal is 0,5 iegestaan. Huizen in Emmen onder stroom emmen/anp - Energiebedrijf Es- sent belooft beterschap na de stroomstoring in een wijk in Emmen, waarbij vrijdagavond twintig huizen onder stroom hebben gestaan. De storing ont stond doordat in een huurwo ning de bedrading van de bin- neninstallatie niet goed functio neerde. Dat leidde tot een kort sluiting, waardoor spanning kwam te staan op het aardlei- dingnet waar meerdere huizen op zijn aangesloten. „De eigenaar van een woning is verantwoordelijk voor de eigen binneninstallatie. In dit geval is de woningbouwvereniging ver antwoordelijk, omdat het om een huurwoning gaat", aldus Essent-woordvoerder Van der Zee. Hij gaf aan dat er binnen Essent op korte termijn wordt gesproken over hoe het publiek te informeren over de verant woordelijkheden voor de stroomvoorziening binnen de woningen. Essent kreeg vrijdagavond een melding van een stroomstoring in Emmen. Enkele uren daar voor had een bewoonster uit de wijk de woningbouwvereniging gebeld dat haar badkamer on der stroom stond. Van der Zee: „Mensen van de woningbouw vereniging zijn eerst zelf op zoek gegaan naar de storing. Daarna hebben zij ons gebeld." Met geluidswagens werden de bewoners gewaarschuwd geen metaal aan te raken en niet te douchen. Er werd gesproken over 450 woningen die onder stroom zouden staan. Dit blij ken er volgens de woordvoerder van Essent uiteindelijk twintig te zijn geweest. door Maarten Brakema schipluiden - Na een lange dag in de Jaar beurs in Utrecht had Marja van Bijsterveldt (41) zaterdagavond nog een etentje met de gemeenteraad van Schipluiden. „Dat was best even emotioneel", zegt ze. „Maar ik ben er ook van overtuigd dat Schipluiden prima zal varen zonder mij. De burge meester werd overdag met overmacht door de CDA-leden gekozen tot hun nieu we partijvoorzitter. Van de ruim 36.000 stemmen gingen er 26.500 naar haar. Dat vindt zij een prettig idee. „Het geeft een groot draagvlak voor mijn werk." De gereformeerde Van Bijsterveldt en haar opponent Jan Krapels hebben de af gelopen vijf maanden intensief campag ne gevoerd in Nederland. In tal van zaal tjes legden zij uit waarom de leden op hen moesten stemmen. Van Bijsterveldt kijkt tevreden terug op die periode. Op vallend vond ze de hoeveelheid mensen die iedere keer weer kwamen opdraven. „Meestal waren er toch tussen de 100 en 150. Door de periode heb ik ook als kan didaat scherper voor ogen gekregen wat *ik wilde bereiken. En ik weet nu wat de mensen in het land van mij willen. Ik heb een behoorlijk fors beeld gekregen van wat men van het CDA verwacht." Een aantal lessen leerde Van Bijsterveldt - nu acht jaar burgemeester - in die maanden. De belangrijkste is dat het CDA niet dezelfde fouten mag maken als in de vorige periode dat de partij bijna onbedreigd aan de macht was. „Daarom moeten we het debat vitaal houden. Daarbij moeten de vele verschillende vi sies en ideeën die in het land leven aan de orde komen." Dat laatste wil Van Bijs terveldt onder meer bereiken door the mamaanden te organiseren over actuele onderwerpen en samen met maatschap pelijke organisaties als Natuurmonu menten, land- en tuinbouworganisaties en het CNV 'allianties' te vormen. Een tweede les leerde zij vooral rond de afgelopen Kamerverkiezingen van 15 mei. „We moeten blijven zorgen dat het niet om de Haagse agenda gaat, maar om die van de mensen in het land. Het CDA moet weten wat daar leeft. Natuurlijk heb ik een taak in de richting van de be windslieden en de fractie, maar meer nog naar de basis, naar de leden toe." Op het congres, afgelopen zaterdag, roer de de linkervleugel van de partij zich weer. De leden vroegen aandacht voor onder meer het milieu en een humaan asielbeleid. Van Bijsterveldt wil echter niets weten van een links-rechtse tegen stelling in het CDA. „Ik geloof niet in die termen. De partij is sterk verbonden met solidariteit, maar ook met een financieel solide beleid. Je moet aandacht hebben voor een sociaal asielbeleid, maar ook streng toezien op wie hier binnenko men." De komende jaren wil Van Bijsterveldt zich inzetten voor de vitaliteit van de par tij. „Ik wil ervoor zorgen dat het CDA er straks nog zo staat als op dit moment: le vendig. En het is een hele kunst om er voor te zorgen dat je ook als regerings partij intern discussie voert en vernieu wingen doorvoert" Die discussie moet niet alleen aan de top worden gevoerd, maar in alle afdelingen. Nu gebeurt het nog te vaak dat de goede rapporten die het wetenschappelijk bu reau van de partij aflevert, alleen circule ren binnen een select groepje denkers. Van Bijsterveldt wil die stukken echter overal bediscussiëren. Dat kan, meent zij, door meer gebruik te maken van internet Marja van Bijsterveldt. Foto: ANP/Juan Vrijdag of er een populaire versie van te maken. Tijdens het congres refereerde Van Bijs terveldt aan het laatste woord in de naam van de partij. Het CDA is geen partij, maar een appèl, meent zij. „We moeten van de hele samenleving worden. Meer een beweging dan een Haagse partij." naarden - Een brand heeft zaterdag een laboratorium van Ouest International in Naarden in de as gelegd. Het vuur ontstond in de kelder van het gebouw. Daar lagen veel chemi sche stoffen opgeslagen voor het maken van geur- en smaakstoffen. In verband daarmee en vanwege de sterke rookontwikkeling werden omwonenden opgeroepen ramen en deu ren gesloten te houden. De rook veroorzaakte bij mensen in het gebied een prikkelend gevoel aan ogen, neus en tong. Dat kan zijn veroorzaakt doordat bij de brand een beperkte, volgens de gemeente niet zorgwekkende, hoeveelheid blauwzuur vrijkwam. lunteren-utrecht/gpd - CDA en WD hebben elk het afgelopen weekeinde de voorkeur uitge sproken om met elkaar verder te regeren na de verkiezingen in ja nuari 2003. Balkenende (CDA) en Zalm (WD) spraken dit zaterdag uit na hun verkiezing tot lijsttrek kers. De PvdA wordt door hen niet als serieuze coalitiegenoot gezien. „De daadkrachtige aanpak die nodig is, zeker in deze financi- eel-economische situatie, kan het beste met de WD worden voortgezet. Maar het is aan de kiezer om dat mogelijk te ma ken", zei Balkenende in een bomvol Beatniksgebouw in Utrecht. Balkenende verbindt er wel de voorwaarde aan dat de WD het CDA tijdens de cam pagnemaanden niet voor rotte vis gaat uitmaken. De CDA-leider wees ook op de verschillen tussen de partijen. Tegen WD-leider Zalm zei hij: handen af van de ontwikkelings hulp. En hij liet nadrukkelijk doorschemeren na de verkiezin gen opnieuw over de vaste pre mies van de basisverzekering voor de ziektekosten te willen onderhandelen. Zalm verklaarde op het partij congres van de WD in Lunteren onomwonden met het CDA ver der te willen. Al ziet hij toch nog wel punten waarop de liberalen lijnrecht tegenover de christen democraten staan. „Zo zijn wij kritisch over him standpunt over ontwikkelingssamenwer king en over de publieke om roep." De WD wil immers min der zenders voor de publieke omroep en minder geld naar ontwikkelingssamenwerking dan het CDA wenst. „Maar zo zullen zij het kwartje van Kok niet willen teruggeven en de onroerend-zaakbelasting niet willen schrappen, zoals wij wensen. Ach, de vorige keer la gen er ook verschillen. Toen zijn we er ook uitgekomen", aldus Zalm. De PvdA heeft zich bij hem uit de markt geprezen door de wens de aftrek van de hypo theekrente te schrappen voor hoge inkomens. Samenwerking met de PvdA ligt ook wat Balkenende betreft niet voor de hand. Op het gebied van veiligheid en integratie maakte de PvdA stappen voor waarts, vindt hij. Maar de PvdA wil daarnaast te veel geld uitge ven. En met de beperking van de hypotheekrenteaftrek zit de PvdA ook 'op een hellend vlak', aldus Balkenende. utrecht/anp - Fractieleider Rosenmöller van Groenlinks heeft er zaterdag in een toespraak tot zijn partij in Utrecht geen twijfel over laten be staan dat hij bij de komende verkiezingen op nieuw de lijsttrekker wil zijn, hoewel hij zelf heeft geaarzeld. „,Het probleem van de opvolging is kleiner dan ooit", zei Rosenmöller, die aangaf in Tweede-Kamerlid Halsema een geschikte opvolg ster te zien. Maar iedereen in de fractie vroeg hem 'de kar nog een keer te trekken'. „Ik heb daar thuis over gesproken en ja gezegd", aldus Rosenmöller. Hij oogstte daarmee een ova tioneel applaus in de bomvolle Janskerk. De frac tieleider van Groenlinks ging in zijn speech in op de verruwing van de politiek en zei te willen bij dragen aan 'meer fatsoen'. Rosenmöller zei ook een lijstverbinding te willen aangaan met PvdA en SP, omdat dat de kans ver groot dat bij de verkiezingen de restzetels terecht komen bij de progressieve partijen. Bij de vorige verkiezingen had Groenlinks een lijstverbinding met alleen de SP. PvdA-voorzitter Koole vindt het op zichzelf een goed idee, maar wil daarbij dan ook D66 betrekken. (advertentie) ZENÜl VOORHEEN RUIM Koop nu uw Staatsloten bij o.a. Primera, Bruna en Postkantoren. Vbor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel mef. 0900-3004950 0,35 p.m.) of kijk op w Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. door Peet Vogels Amsterdam - Gaandeweg zijn afscheids speech kwam het vuur weer terug bij Wim Kok, de PvdA-politicus die op zo n pijnlijke manier afscheid nam van het premierschap. Geëmotioneerd, fel en humoristisch nam Kok de actuele politiek op de hak, tot groot genoegen van de honderden PvdA-leden die waren samengestroomd voor het afscheid van hun boegbeeld. „Nog vier jaar", riep een enkeling zelfs toen Kok op kordate wijze gehakt maakte van de „onverantwoorde avonturiers die de afgelopen maanden meer gesteld waren op het eigen ego en het be sturen van anderen, dan op het dienen van het landsbelang." De PvdA had een waardig afscheid georga niseerd voor de oud-partijleider. Onder an dere Freek de Jonge en Herman van Veen traden op tijdens het feest dat aan elkaar werd gepraat door de cabaretiers Diederik van Vleuten en Erik van Muiswinkel. Vanuit het buitenland stak de Amerikaanse oud president Bill Clinton zijn 'vriend Wim Kok' een hart onder de riem en bedankte de voormalige president van Zuid-Afrika Nel son Mandela hem voor alles wat hij voor Afrika en zijn land had gedaan. En terwijl de lokale beroemdheid 'Taante Kok neemt na zijn speech het applaus in ontvangst. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Kok' een ritueel Surinaams afscheid bereid de door de hele zaal met een rood doekje te laten zwaaien, raakte Kok zichtbaar steeds meer geëmotioneerd in de zee van klappen de en zwaaiende mensen. Partijvoorzitter Ruud Koole bedankte Kok uitvoerig en speldde hem de gouden partijspeld van ver dienste op. Een nieuwe onderscheiding want tot nu toe kende de PvdA alleen een zilveren speld. In zijn slotrede bleek weer eens wat voor politiek redenaarstalent er met het vertrek van Kok verloren is gegaan. Losjes op het podium staand sprak Kok recht voor zijn raap en uit zijn hart. „Ik ben geen man van feestjes en recepties hield Kok de partijle den nog maar eens voor. „Ik heb hier ook tegen opgezien. Het is toch een beetje of je naar je zelf georganiseerde en uitgestelde begrafenis gaat. Een begrafenis waarvan je na afloop weer weg kunt lopen. Toch heeft dit afscheid een diepere indruk gemaakt dan ik dacht. Het heeft echt een emotionele snaar geraakt." De begrafenissfeer hing er wel rond 15 mei, gaf Kok toe in een terugblik. „Ik heb een enorme dreun gekregen van de verkiezings uitslag. De maanden ervoor waren al zwaar." Het afscheid van de actieve politiek was wennen, gaf Kok toe. „Ik onderga een enorme transformatie. In één klap ben ik getransformeerd van een man die in het middelpunt zat waar alle lijntjes samenkwa men, naar een nieuwsconsument die tteis op de bank zit met de krant. Maar dat ^n juist de burgers waar de politiek nu weer naar luistert, heb ik begrepen." Ondanks de omstandigheden waaronder Kok afscheid nam, keek hij toch met voldoe ning terug. „Ik heb mijn taken altijd met vreugde en voldoening gedaan. Dat was misschien niet altijd van mijn gezicht af te lezen, maar het is écht zo." volendam/gpd - Consternatie in Volendam. Meer dan de helft van de uitgaande jongeren zou harddrugs gebruiken. Dat baseert de politie op gesprekken die zij tijdens de zo mermaanden voerde met jongeren. Geheel overtrokken, is een veelgehoorde mening in het vissersdorp. Maar er zijn ook andere geluiden. Een jeugdige bezoeker van de popu laire Volendamse discotheek The Movies: „Ik denk niet dat we ver van dat percentage afzitten. Al mijn maten gebrui ken drugs. Maar ik niet hoor." Zaterdagavond is uitgaansavond in Volendam. De populai re discotheek The Movies is volgelopen met jongeren uit Volendam, maar ook uit omliggende plaatsen als Purmer- end en Amsterdam. De gemiddelde leeftijd ligt hooguit rond de 18 jaar. Iedereen kent iedereen. Bezoekers staan in groepen te kletsen en te dansen. Passanten worden uitge- i g breid gegroet. Veel meisjes gaan gekleed in naveltruitjes en strakke broeken, de jongens dragen gouden kettinkjes. Op het eerste gezicht is er weinig verschil met uitgaansge legenheden buiten Volendam. Ook het beeld van co- kesnuivende jongeren binnen de muren van de discotheek, te verwachten uit de berichtgeving van, de media van de af gelopen week, wordt niet bevestigd. Terwijl volgens de po litie eigenaren van horecagelegenheden oogluikend toe staan dat binnen drugs worden gebruikt. Opmerkelijk is wel het grote aantal jongeren dat naarmate de avond voortduurt, nog met moeite op de benen kan staan. Ze zwalken door de discotheek, af en toe struikelend over de eigen benen of die van een ander. Wanneer om een uurtje of twee de lichten aangaan ten teken dat de avond ten einde is, valt op hoe zwaar onder invloed veel 6' jongeren zijn. Compleet laveloos. Binnen in The Movies observeert de 16-jarige Rudy uit Amsterdam de dansende menigte vanaf een kruk. Hij oogt bijzonder nuchter. Dat blijkt hij ook. „Ik gebruik nooit drngs en drink niet veel. Ik heb zelfs nog nooit een sigaret aangeraakt. Of Volendamse jongeren inderdaad zoveel harddrugs gebruiken, weet hij niet. „Volgens mij valt het hierbinnen wel mee. Ik kom hier bijna wekelijks. Ik zit bij Volendammers op school en ga hier met ze stappen. Maar ik heb nog nooit gezien dat hier werd gesnoven. Misschien doen ze het buiten, ik weet het niet. Aan de andere kant kan ik me voorstellen dat inderdaad veel jongeren drugs gebruiken. Die Volendammers zijn echt knettergek. Je spreekt met ze af op een bepaalde tijd en dan komen ze al hartstikke stoned binnen Dennis uit Volendam, eveneens 16 jaar, is met een grote groep vrienden in The Movies. Het is duidelijk dat hij een flinke slok op heeft. Meer ook niet zegt hij. „Ik houd het bij drank." Hij is totaal niet verbaasd over de genoemde per centages drugsgebruikers. „Volgens mij is het niet over trokken. Al mijn maten gebruiken coke. Ik weet niet precies hoeveel in andere groepen wordt gebruikt, maar ik denk niet dat we ver van dat percentage afzitten." Kwalijk vindt de Volendammer het niet. „Het interesseert me helemaal niks. Ze moeten het zelf weten. Volgens mij is het drugsge bruik ook nauwelijks tegen te gaan. Zoveel jongeren ge bruiken hier. Het is volstrekt normaal. Ie begint ermee als je een jaartje of 17, 18 bept. Jaren geleden was dat ook al zo. Volgens mij gaat dat de komende jaren ook niet veran deren." t

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3