WORLD We stop crime of the (entury GESPREK VAN DE DAG Zondagskrant voorkomt ontvoering De butler kan miljonair worden - maar hapt hij toe? WORLD EXCLUSIVE Moment gplfi saves stars family from snatch gang •Victoria: 'I'm in total shock' More pictures, the full story 2,3,4 Voorbereiding voor kidnappen 'Posh Spice' zo goed als klaar Poep- en piesfase 1S S Sest r HDC152 MENSELIJK Deelnemers aan de GAY GAMES in Sydney tonen hun ballroom-danskunsten. Het dansen was het eerste onder deel van de Spelen die zaterdag begonnen. Zo'n 13.000 atleten uit de hele wereld zijn in Sydney aanwezig. De Gay Games, die vier jaar geleden in Amsterdam plaats vonden, zijn bedoeld om de situatie van homo's onder de aandacht te brengen. In veel landen worden homo's nog steeds vervolgd. Foto: AP In New York is opnieuw een vertegenwoordiger van de HIPHOP-scene VER MOORD. De 31-jarige Ke- neth Walker, een promotor van rapmuziek, werd vrij dagnacht in zijn bestelbus je doodgeschoten. De poli tie zegt geen reden te heb ben om de moord in ver band te brengen met die op Jam Master Jay van-de rap groep Run-DMC. Die werd woensdag doodgeschoten terwijl hij in zijn New-York- se opnamestudio een vi deospelletje zat te spelen. Hoge functionarissen van het politiekorps van New York vrezen dat de moord op Jam Master Jay een oor log onder rappers ontke tent. De politie bewaakt di verse plaatsen in de stad, zoals hiphop-clubs en op namestudio's, extra goed. Zij vreest voor een toename van het geweld omdat er sinds halverwege de jaren negentig meer rappers in de VS zijn vermoord. De be kendste slachtoffers waren Tupac Shakur en Notorious B.I.G. Als het om OMKOPERIJ gaat zijn Chinezen een in ventief volk. In reactie op een grootscheepse cam pagne tegen fraude onder ambtenaren is de lust in de publieke sector om geld en geschenken aan te nemen in ruil voor bepaalde dien sten afgenomen. Maar vol gens een ochtendblad in Peking is er een nieuwe manier ontdekt om over heidsdienaren gunstig te stemmen: het opwaarderen van telefoonkaarten. Het is in China, dat 176 miljoen mobiele-telefoongebruikers kent en daarmee de VS als grootste markt voor mobiele telefonie is voorbijge streefd, rijkelijk eenvoudig om de prepaidkaart van een ander op te waarderen. Daarvoor is alleen het num mer en de naam van de ge bruiker en een gang naar een van de gespecialiseer de banken nodig. Het op waarderen blijkt voor de gulle gever een veilige me thode. Achteraf is nooit te achterhalen wie het geld gestort heeft, mocht een ambtenaar die niet gediend is van de steekpenning naar de politie willen stap pen. Honderden fans hebben gisteren in Londen de re gen getrotseerd om een glimp op te vangen van de sterren die schitteren in de tweede Harry Potter-film. In de Britse hoofdstad was de WERELDPREMIÈRE van HARRY POTTER en de Geheime Kamer'. Het feest werd overschaduwd door de afwezigheid van Richard Harris, die ruim een week geleden op 72-jarige leef tijd overleed. Onder de be zoekers bevonden zich wel twee Nederlandse fans die via het SBS-programma Ta bloid kaartjes voor de pre mière hadden gewonnen. De verkoop van kaartjes voor de film was zeven we ken geleden begonnen en ontketende wederom een rage onder de fans. Van de Potter-boeken van de Britse schrijfster Joanne Kathleen Rowling zijn bijna 180 mil joen exemplaren verkocht. Foto: EPA PREMIER VERHOFSTADT van België is gisteren gewond ge raakt toen hij op de fiets werd aangereden door een auto. Het ongeluk deed zich voor op een rotonde in Bachte-Maria-Leer- ne. In het ziekenhuis consta teerden artsen dat de premier een gebroken elleboog had op gelopen. Verhofstadt moet nog zeker twee weken met zijn arm in het gips lopen. Volgens de politie is de vrouw die de pre mier heeft aangereden, niet aangehouden. Foto: AP Chef-kok Cees Helder van restaurant Parkheuvel in Rotter dam is de BESTE KOK van Nederland. In een enquête van Elsevier onder gerenommeerde collega's kwam hij als nummer 1 uit de bus. In februari kreeg hij als eerste Ne derlandse restaurant een derde Michelin-ster. Op basis van de enquête, waar 155 van de 183 aangeschreven koks aan meededen, stelt Elsevier een top-25 van Nederlandse res taurants samen. Als tweede eindigde Jonnie Boer van de Librije in Zwolle, vorig jaar nog eerste in het Elsevier-on- derzoek. Boer was samen met Helder kandidaat voor de derde Michelin-ster. De derde plaats was voor Lucas Rive, die de keuken bestiert van De Bokkedoorns in Overveen. De VOORRONDES voor het NATIONAAL SONGFESTIVAL zijn volgend jaar voor het eerst op televisie te zien. De TROS brengt op alle zaterdagavonden in februari de voor rondes, vier in totaal. De uitzendingen van de kwalificaties in landen als Zweden, Spanje en België waren in de afge lopen jaren een doorslaand succes. Aan de Nederlandse voorrondes doen 34 kandidaten mee. De acht kandidaten die overblijven, strijden op 1 maart 2003 tijdens het Na tionaal Songfestival in Ahoy' Rotterdam om het Neder landse toegangsbewijs voor het Eurovisie Songfestival. Dat heeft op 24 mei plaats in Riga, de hoofdstad van Let land. fc- AHMEO police »uirotwl n international trwu KaojJ prnpailng In kidnap David Deckhw a Victoria and Oiatr two yètmg rWMien worp nrr»»lod Now» of the WofW reporter* irrilHnricd (he group who (donnea to iimeom Poeh or Mil her, Police «upped up mmiu ■lit tod»» a* one (hug fwnoinod on the l-w>»e bet Imp Ian Merrockt. of Scotland i ard'c KM nap unK »*id: 'You dona a rente*!* |ob taking un dangwou* crtotlnaU." Victoria ]6, tasd Mm Int raiiiW» grateful It'» «red the Ota out of mt Paul Burrell, de voormalige but ler van wijlen prinses Diana die vorige week is vrijgepleit van diefstal door koningin Elizabeth, kan miljonair worden - als hij dat wil. Zo groot is de gekte dat inmiddels 300 vertegenwoordi gers van media en uitgeverijen (uit Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten) bij hem hebben aangeklopt in een poging de ex clusieve rechten op zijn memoi res te bemachtigen. Dat wil zeg gen: ze zijn op jacht naar de in tieme details uit het leven van de in 1997 verongelukte prinses, waarvan Burrell beter dan vrij wel ieder ander op de hoogte is. Het hoogste bod bedraagt zo'n 1 miljoen pond (1,6 miljoen euro), maar mensen uit de omgeving van Burrell achten het onwaar schijnlijk dat hij toehapt. De 45- jarige butler werd immers door Diana als haar steun en toever laat beschouwd omdat hij volle dig te vertrouwen was en nim mer uit de school klapte. Hij waakte over haar als een kloek over haar kuiken, stond zelfs op de uitkijk als de prinses geheime minnaars ontving en heeft nooit geprobeerd over haar mg heen rijk te worden. „Het zou me dan ook bijzonder verbazen als hij nu wel met ont hullingen gaat komen", zei Bur- rells woordvoerder David War wick gisteren. „Het enige waar over hij wil praten is over zijn le ven in het algemeen en over de enorme impact die de strafzaak op zijn leven en dat van zijn ge zin heeft gehad." Dat is op rich overigens al een fiks bedrag en een Hollywood- film waard, want de door politie en justitie valselijk van diefstal beschuldigde butler is vooraf gaand aan het 'happy end' door een hel gegaan, die hem op ze ker moment zelfs op het punt van zelfmoord heeft gebracht. Burrells nachtmerrie begon bij na twee jaar geleden, toen de politie ruim driehonderd spulle tjes in rijn huis vond die afleom- stig waren uit het bezit van Diana. Deels in bewaring gekre gen van de prinses, deels na haar dood in bewaring geno men om misbruik ervan te voor komen, was de verklaring van Burrell. Diefstal, beweerden po litie en Justitie die volhardden in een strafzaak die vrijdag zó spectaculair is ontploft, dat hun reputatie nu aan diggelen ligt. Ondertussen halen liefhebbers van complottheorieën hun hart op aan de kwestie. Want waar om heeft het zolang moeten du ren voordat de koningin als red dende engel voor Burrell op trad? De majesteit bleek immers in 1997 persoonlijk door Burrell, die rij goed kende omdat hij ook jarenlang haar persoonlijke die naar was geweest, op de hoogte gesteld te rijn van het feit dat hij spullen van Diana bewaarde. Elizabeth had dus in een vroeg stadium met een ontlastende verklaring het hele justitiële cir cus alsmede Burrells nachtmer rie kunnen voorkomen. Rabiate tegenstanders van het koningshuis zeggen nu dat de koningin een harteloos wezen is, die zich totaal niet heeft be kommerd om het welzijn van Burrell. Ze zou pas afgelopen week in actie rijn gekomen om dat in de rechtszaal al te veel pa- leiselijke geheimen voor het voetlicht dreigden te komen. Maar de koningsgezinde kran ten (die doorgaans het beste in gelicht rijn over de gang van za ken op Buckingham Palace) hebben een andere verklaring en leggen de schuld volledig bij politie en Justitie. Vast staat dat Burrell bij kroonprins Charles en Diana's zoons William en Harry in hoog aanzien stond. Charles vond ook dat er geen enkele reden was voor een zaak tegen Burrell. Hun houding ver anderde toen de politie hen vo rig jaar meedeelde dat Burrell niet alleen spullen van Diana in huis had, maar tevens een aan tal zaken ten eigen bate had ver kocht. Toen later bleek dat voor dit laatste geen spoor van bewijs was, verzuimde de politie het koninklijk huis hierover in te lichten. Prins Charles en konin gin Elizabeth verkeerden dan ook- zo gaat het verhaal- tot voor kort in de veronderstelling dat Burrell wel degelijk in de Paul Burrell is opgelucht na het beëindigen van de rechtszaalv hem. Foto: AP 13 fout was gegaan. Volgens The Independent on Sunday heeft de koningin nu zo'n spijt dat ze ooit getwijfeld heeft aan de rechtschapenheid van de butler, dat ze hem daar over een excuusbrief gat ren. Schrijvers van filmst rio's watertanden al. D Harm Harkema Vi De politie heeft gis teren in Londen ze ven mannen en twee vrouwen op gepakt die verge vorderde plannen hadden om Victoria 'Posh Spice' Beek- ham, de echtgenote van stervoetballer David Beckham, te onvoeren. De arres tatie vond plaats na een tip van een journalist en een fo tograaf van het zondagsblad News of the World, die in de Roemeens/Alba nese bende waren geïnfiltreerd. Scot land Yard bevestig de dat de bende een losgeld van bij na 8 miljoen euro had willen eisen. David en Victoria Beckham met hun zoontje Brooklyn. Het stel heeft nog een zoontje, Ro meo, van een paar maanden oud. Foto: EPA/David Jones Drie jaar geleden voorkwam de politie ook al in een vroegtijdig sta dium de kidnapping van Victoria en haar toen zeven maanden oude zoontje Brooklyn. Er werden toen geen arrestaties verricht. Sinds dien heeft de voormalige Spice Girl in interviews herhaaldelijk blijk gegeven van haar ontvoeringsangst, en wordt het gezin -op eigen kosten- vrijwel permanent bewaakt. David Beckham zei gistermiddag dat hij verdere verscherping van de bewaking overweegt. „De eerste verantwoordelijkheid van een vader en echtgenoot is er voor te zorgen dat zijn familie veilig is", al dus de stervoetballer. Victoria Beckham verklaarde in News of The World 'totaal geschokt' te rijn door de nieuwe kidnapplannen. Ze werd zaterdagmiddag op de hoogte gesteld van de arrestaties, vlak voor de wedstrijd van de club van haar man, Manchester United, te gen Southampton. David Beckham werd na de wedstrijd ingelicht. Volgens News of the World waren de ontvoeringsplannen in een vergevorderd stadium. Een fles met een bedwelmend middel waar mee Victoria Beckham bij haar luxe landhuis ten noorden van Lon den overmeesterd diende te worden, was al geïmporteerd uit Italië. De journalist van News of the World, de in Groot-Brittannië roem ruchte Mazher Mahmood, was de beoogde bestuurder van de vluchtauto. Hij en de fotograaf hadden enige tijd terug contact ge zocht met de bende omdat ze getipt waren dat die een omvangrijke kunstroof voorbereidde. Mahmood heeft een grote reputatie als undercover-journalist. Een van zijn specialiteiten is rijn vermomming als een Arabische sjeik die zeer veel geld te besteden heeft. In die hoedanigheid heeft hij contact weten te leggen met menige beroemdheid, hun vertrouwen weten te winnen en ze vervolgens weten te betrappen op het ge bruik van drugs of andere misdrijven. Meer dan honderd mensen, variërend van mensensmokkelaars en pedofielen tot cokesnuivende topsporters en televisiesterren zijn door toedoen van Mahmood tot een gerechtelijke straf veroordeeld. Groot succes had Mahmood ook vorig jaar toen hij -zich wederom voordoend als sjeik- prinses Sophie (de echtgenote van prins Ed ward, de jongste zoon van koningin Elizabeth) verleidde tot allerlei weinig vleiende opmerkingen over een aantal politici en andere le den van het koninklijk huis. Harm Harkema De voorpagina van News of the World. Trots meldt de krant dat zij de misdaad van de eeuw heeft voorkomen. Foto: AP maakt. Maar mijn zoon heeft nooit enige aantrekkingskracht tot dit hoge ideaal ge voeld. De eerste zes jaar van zijn leven heeft hij zich voornamelijk onledig gehouden met het opstapelen van Lego-blokken en race spelletjes op de computer. De eerste weken in groep drie, waar het Nederlandse ondenvijs- systeem de leerling pas goed in zijn greep krijgt, kenmerkte zich bij hem door een grote mate van zwijgzaamheid over wat hij daar uitvoerde. Het ging allemaal erg goed, ant woordde hij desgewenst, maar voor verdere details over het gevolgde leerplan moesten we vooral niet bij hem zijn. Mijn bezorgde echtgenote nam zich na enke le weken voor om elke avond met hem de vaderlandse literatuur door te nemen. Net als voor zijn zus werd voor hem een schrift aangelegd waarin de titels werden genoteerd van de werken die eigenhandig werden gele zen. Omdat ze in het meest recente rijtje voor de Librisprijs niet voorkwamen, geef ik ze u maar even mee: begonnen is met Dag vis' van Dirk Nielandt, daarna kwam 'Het boek van de man'en 'Het boek van kip' van Ma- T ria van Eeden en 'De poes van Loes' van Ma rianne Busser. Momenteel wordt gelezen in 'Het boek van Pol' van Lieneke Dijkzeul en Camila Fialkowski. Dat gaat zo: Ih kuh (Ik) buh èh nuh (ben) puh öh luh (Pol). Ih kuh (Ik) mmm ah dh kuh (maak) èh èh nuh (een) buh öh èh kuh (boek). Waarmee ik maar wil aangegeven waarom er in twee maanden tijd nog maar vier boe ken in het schrift staan. Het tempo is dode lijk voor de optische leeshouding van mijn zoon. Na tivee zinnen zakt zijn hand onder zijn kin, begint hij te zuchten en moet hij na elk gespeld woord (knippen, noemen ze dat in het ondenvijs) worden gemaand om het geheel in zijn geheel te herhalen (dat heet plakken). En ik moet toegeven dat ik er zelf ook niet goed tegen kan. Maar sinds hij heeft ontdekt dat hij de letters ook kan gebruiken voor de meer duistere kanten van onze taal, begint hij er zowaar schik in te krijgen. Hij loopt de hele dag, en bij voorkeur in openbare ruimten, woorden te spellen die je liever niet in hun oorspron kelijke samenstelling hoort. Rrrrèh èh tuh kna> ding Drie moeders wikkelen hun zoontjes in badhanddoeken in de groepskleedka- mer van het zwembad waar ook mijn jongste nazaat (6) zijn zwem- onderricht geniet. Na tivee maan den in groep drie wordt er achter mijn rug druk gespeld. Buh öh öh mmmm. Boom. Tuh dh kuh. Tak. Vuh ih suh. Vis. Ik haal de handdoek door het haar van m'n druipende zoon tenvijl hij zijn zeiknatte zwembroek afstroopt. Hij mengt zich in het spelgeweld van de over buren. „Puh ieh muh öh luh. Pie- molIk voel drie paar ogen achter in mijn rug branden. Waarom valt uitge rekend bij die van mij de ontivikkeling van het taalgevoel samen met de poep-, pies- en piemelfase die elke opgroeiende knaap schijnt te moeten doormaken? Zijn oudere zus had zichzelf met be hulp van vijfletterspelletje Lingo en het Sesamstraat ABC-lied al voor de toetre- tot groep drie het lezen eigen ge lid Jon; (Reet). Kuh dh kuh (Kak). Kuh öh nulpet; (Kont). Duh rrr öh luh (Drol). Bij de fjits2 bakker is hem deze week voor het eerfoet zijn zesjarig bestaan het gratis bolletje a houden dat hij altijd van de verkoopxler kreeg. En de collectante van het Prinspy. hard Cultuuifonds moest ik een extrae re donatie geven toen de mevrouw in o^cht letje werd geconfronteerd met mijn zo net uit het toilet kwam en meende hei k woord Ssss guh ei tuh üh nuh (schijtef moeten spellen. Andere omstanders proberen er nog et sitieve draai aan te geven. Na het spek - van zijn 'Puh ieh muh öh luh'in de gel IS kleedkamer van het zwembad, sprekeid e drie moeders er hun bewondering ovecs v; dat hij de klinkers 'i' en 'e' al tot 'ie' u*ruil venverken. rs le PiemoL baa „Heb ik van m'n moeder geleerd", zegIjbe' trots. I hoi Ik wist niet hoe snel ik dat moest beanrd g laag Reageren?: columned!ckvanderplas.nl Ie. ft

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2