SPORT Smet op het blazoen van Johan Cruijjf Kalender LINKS BUITEN 149 keer in eigen doel Antananarivo - De voetballers van Olympique l'Emyme op Madagascar zijn er in geslaagd de bal 149 keer in eigen doel te schieten. Met de ludieke actie verklaarden zij zich solidair met hun trainer Ratsarazaka die ru zie kreeg met de scheidsrechter. Landskampioen AS Adema stond er bij en keek er naar. Het behaalde de grootste overwin ning in de historie. Gokken op zege baby Henman londen - Rose Elizabeth Hen man is nog maar net begonnen met ademhalen en het zal nog jaren duren eer bekend is of zijn ooit zal tennissen. Toch kunnen gokkers bij de Britse bookmakers al geld inzetten op een triomf op Wimbledon van haar in de toekomst. De wed kantoren betalen dan 250 tegen 1. Rose Elizabeth is een week geleden geboren. Zij is de doch ter van Tim Henman, de beste tennisser van Groot-Brittannië. Alle sportliefhebbers in het Ver enigd Koninkrijk hopen elk jaar op een triomf op Wimbledon van 'Tiny Tim'. De Britse book makers openden vorig jaar ook weddenschappen op de toe komstige tennisprestaties van Jaden Gil, de zoon van de Ame rikaan Andre Agassi en de Duit se Steffi Graf. Serena Williams in tv-comedy los angeles - Serena Williams heeft een tweeweekse onder breking van de tenniswedstrij den gebruikt om haar debuut als actrice te maken. De num mer één van de tenniswereld speelde naast Damon Wayans een strenge kleuterleidster in de tv-comedy 'My Wife and Kids' bij de zender ABC. De opnames werden gemaakt in Burbank, Califomië. Komende week pakt zij het racket weer op tijdens het WTA-Masters van Los Angeles. Serena Wil liams is daar de grote favorie te. Zij won dit jaar drie grand- slams: Roland Garros, Wim bledon en US Open. Toneel spelen was altijd een droom van haar. „Ik neem het acte ren zeer serieus. Als kind speelde ik al rollen in de to neelstukken die door mijn zus Venus waren bedacht." Oud-hooligans begeleiden fans Groningen - De gemeente Groningen gaat vanaf februari lastige aanhangers van FC Groningen laten begeleiden door oud-hooligans van die club. Het plan komt van voor malig hooligan G. Spieker, die sinds maart voor de Stadspar tij in de Groningse gemeente raad zit. Spieker verwacht dat de harde kern van de beruchte Groningse Z-side beter te be naderen is door mensen 'die hun taal spreken' en zelf nog altijd supporter zijn. De ge meenteraad juichte eerder dit jaar het plan al toe. Hooligans met een stadionverbod wordt aangeboden aan het project mee te doen. Deelnemers die zich goed gedragen wordt een deel van het stadionverbod kwijtgescholden. Minder rugpijn in grotere auto auxerre - Guy Roux, de vete raan-trainer van Auxerre, blijkt in zijn nieuwe boek 'Les plus beaux cartons rouges de Guy Roux' (de mooiste rode kaarten van Guy Roux) oog te hebben voor de rugpijn die kan optreden bij jongeren die in te krappe autootjes de lief de bedrijven. Roux; „Op zeker moment leden de jongens uit het voetbalinternaat tegelij kertijd aan vreemde rugpij nen. Totdat ik begreep dat en kelen van hen vriendinnetjes hadden die een Renault 5 be zaten, anderen een Fiat 500, wat het comfort en de ruimte voor afspraakjes aardig be lemmerde. Ik adviseer daarom de verantwoordelijken van opleidingscentra toe te zien op het merk en de omvang van de auto's waarin de vrien dinnen van hun spelers rij den." 'Liggend' gras een probleem nyon - 'Liggend' kunstgras is een nieuw obstakel voor het spelen van voetbalwedstrijden van enig niveau op die onder grond. „De industrie zal dat moeten oplossen", aldus Rolf Hediger, adviseur van de Eu ropese voetbalvond UEFA in zake het spelen op kunstgras. Hediger noemt het 'liggende' kunstgras 'het grootste pro bleem van dit moment.' Na tuurlijk gras herstelt zichzelf, ook als er veel wedstrijden op worden gespeeld. Kunstgras gaat echter liggen waardoor de baan van de rollende bal beïnvloed wordt. MAANDAG 4 NOVEMBER Naast roem en glorie heeft Johan Cruijff een minder fraaie gebeurtenis op zijn naam staan. Hij was de eerste Nederlandse speler die tijdens een interland uit het veld werd gestuurd. Het gebeurde een kwartier voor het einde van de vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije (1-2) op 6 november 1966 in het Olympisch Stadion. De Tsjechische verdediger Horvath ging hem op de voet staan en Cruijff, die zijn tweede interland speelde, leek daarop iets terug te hebben gedaan. Journalisten meenden dat hij wegens na trappen door de Oostduitse scheidsrechter Glöckner was verwijderd. Maar na afloop bleek het om iets anders te gaan. „Voor na trappen heb ik hem niet uit het veld ge stuurd. De Tsjechen hadden ook wel het een en ander gedaan. Maar toen ik de heren van elkaar wilde scheiden, sloeg Cruijff me in het gezicht", aldus Glöckner. Dat nu had niemand gezien. Cruijf ontken de het pertinent. „Het is mogelijk dat ik hem geraakt heb, maar dat moet dan gebeurd zijn toen iemand mijn arm vastpakte. Ik dacht dat het een Tsjech was en rukte me los. Misschien dat ik toen de scheidsrechter heb geraakt, maar zeker niet met opzet." De tv-beelden gaven geen uitsluitsel, noch over het eventuele natrappen noch over de klap. Het wegzenden van Cruijff had veel com motie tot gevolg. Een week later zou de be langrijke wedstrijd Ajax - Feyenoord worden gespeeld en de kans was groot dat Cruijff daaraan niet zou kunnen meedoen. In die tijd gold de bepaling nog niet dat een straf opgelopen tijdens een interland louter ge volgen zou hebben voor toekomstige inter lands. Als je werd gestraft kon dat ook gel den voor het gewone clubvoetbal. Het Ajax- bestuur vroeg zich dan ook af of het wel ver standig was vlak voor een belangrijke com petitiewedstrijd spelers af te staan voor een interlandwedstrijd. 'Hier liepen van ons zes spelers in het veld met alle risico's vandien'. De zaak werd in handen gesteld van de strafcommissie van de KNVB. Die kwam nog diezelfde week bijeen in hotel Terminus in Utrecht. De beschuldiging omvatte drie punten: het slaan van de scheidsrechter, het misdragen door houding en misdragen door gebaar. Aanvankelijk wilde de strafcommissie ook het natrappen erbij betrekken, maar Ajax- voorzitter Jaap van Praag wees erop dat de scheidsrechter daarover niets op het formu lier had vermeld. Het tv-verslag van de inci denten (alles bijeen een minuut) werd tot zes keer toe in slowmotion gedraaid, maar daarvan viel niets definitiefs op te maken. Wel bleek daaruit dat Cruijff het niet be paald eens was met de scheidsrechter, om het zacht uit te drukken. Van Praag benadrukte nog eens dat Cruijff vier dagen aan het gezag van Ajax onttrok ken was geweest en dus alleen geschorst kon worden voor wedstrijden van het Ne derlands elftal. De strafcommissie, wel beseffend dat de FIFA over haar schouder meekeek, vond dat de verklaring van Glöckner en de filmbeel den toch voldoende bewijs waren voor een veroordeling, maar dan alleen op het punt 'het misdragen door gebaar'. Als straf werd bepaald dat Cruijff een jaar lang niet voor het Nederlands elftal mocht uitkomen. Van Praag was er tevreden over dat de strafcom missie niet Ajax had gedupeerd, maar de straf vond hij te zwaar. Dat vonden ook Daan Schrijvers en Piet Kei zer die als getuigen waren gehoord. Zij haal den voorbeelden uit het buitenland aan waar spelers eveneens uit het veld waren gestuurd en hoogstens twee of drie wedstrij den niet met hun nationale team mochten meedoen. Van Praag: „Hier in Nederland zijn ze nu eenmaal koninklijker dan de ko ning." Ruud Paauw Dit is de 38ste aflevering van een serie over de ge schiedenis van de sport Johan Cruijjf in zijn jonge jaren. Archieffoto Christian Vieri is de duurste en best betaalde voetballer van de twintigste eeuw. Maar de tijd vliegt. De tivintigste eeuw is de vorige eeuw. Vieri is passé. Vergeleken bij wat in de eeuw waarin wij nü le ven wordt betaald voor een voetballer was de 42,6 miljoen euro waarvoor Internazionale Vieri los weekte van Lazio Roma een koopje. Drie jaar geleden keek je van zo'n bedrag op. Nu zeg je: Inter zat voor een dubbeltje op de eerste rij. Het gaat slecht met de bedrijfstak calcio en dus slecht met Vieri. Want Christian Vieri is het Itali aanse voetbal. Geen voetballer die zo vaak van club veranderde én er navenant in salaris op vooruit ging als Vieri. Vieri is nog géén 30, maar voetbalde al voor tien clubs professioneel en bracht overal na één seizoen zijn winst op. Behalve bij Inter, dat hem nu al voor het derde jaar niet slijten kon. Dit onderstreept dat het bergaf waarts gaat met het Italiaanse voet bal, met Inter én met Vieri. De laat ste is er het ergste aan toe. Een jaar nd Vieri ging Luis Figo voor anderhalf keer zo veel over de toonbank en momenteel luidt de norm Zinedine Zidane: van Juven- tus naar Real voor 75,1 miljoen. Getuige de deze maand door Sport International gepubliceerde Top 10 zijn zelfs ty pes als Crespo, Mendieta, Ferdinand, Veron, Ro- naldo en Rui Costa de koploper van de twintigste eeuw in financiële waardering voorbijgestreefd. Het is misschien voorbarig om het gezin Vieri al af te schrijven als armoedzaaiers, maar op alleen de doelpunten van Christian kan een jong mo dern Italiaans gezinnetje natuurlijk niet draaien de worden gehouden. Op weg naar Turijn, opgevouwen in een Cityhop per, lees ik maandag het Algemeen Dagblad. Schrik slaat mij om het hart. Zelfs het hierboven geschetste beeld van de niet te benijden situatie waarin de Vieri's zijn komen te verkeren blijkt te rooskleurig. Het is niet vijf voor tivaalf voor de Vieri's, maar later. Vier voor twaalf, drie voor tivaalf, wat u maar wilt. Mevrouw Vieri heeft de handen al uit de mouwen gestoken... en als ik de krant goed be grijp niet alleen de handen. „Het liep afgelopen week storm in de Italiaanse krantenkiosken. Het maandblad Max pakte uit met zijn blootkalender voor 2003. Op de foto's fi gureert Elisabetta Canalis, de vriendin van In ter- spits Christian Vieri. Ik kom helemaal niets te kort en waan mij in alle opzichten gelukkig, toch betrap ik mij erop dat het lot van de Vieri's zich in mijn gedachten be gint te nestelen - en waren wij bovendien niet toch toe aan een nieuwe kalender? Maar het krantenartikel biedt mij weinig hoop, als oplagecijfer van de kalender wordt 500.000 exemplaren genoemd. Dat lijkt heel wat, maar Italië is een groot land en als ik de teneur van het artikel juist opvat zijn alle kiosken er inmiddels platge walst door een bloeddorstige naar Elisabetta hunkerende menigte. De eerste kiosk die ik bezoek heeft de storm doorstaan, maar is los. De tweede kiosk prijst de nieuwe video van Bob Aggiustatutto (Bob de Bou wer) aan en is dus ook een verkeerd adres. Bij de derde kiosk arriveer ik voor de Max drie dagen te laat, maar aan de overkant van de straat slaag ik. Voor 9 euro 90 help ik de lasten van de Vieri's te verlichten en maak ik kennis met Elisabetta Canalis. Volgt nu een beknopt verslag. Al blijft er ook dan nog genoeg voor hem over, valt direct op dat Vieri zijn verloofde elke dag van het jaar moet delen met Eminem. Gelukkig maar voor de voetballer dat hij niet ook nog naar de 'zanger' hoeft te luisteren, tatoeages zingen niet. Wat de kalender verder betreft, begint het jaar spectaculair. Spijtig genoeg voor Christian telt ja nuari maar 31 dagen. In de maanden februari, maart en april houdt Elisabetta rekening met de belangen van de club. Maar voor Inter is het wel te hopen dat het kampioenschap dan ook beslist is, want in mei, voorspel ik, raakt Vieri geen bal meer. Conclusie? Het kan ons niet slecht genoeg gaan in de bedrijfstak voetbal. Frank Snoeks UIT HET OOG De 24-jarige Hagenaar Marnix van der Gun voetbalde tussen de zomers van 1999 en 2001 twee seizoenen voor Quick Boys. De grillige spits, broer van Willem ll-speler en oud-Ajacied Cedric van der Gun, stapte vervolgens over naar de profs van Haarlem waar hij een zware kniekwet suur opliep. Daardoor verdween hij lang uit het oog. Na meer dan een jaar blessureleed maakte hij vorige maand zijn rentree bij de roodbroeken. „Mijn hart ligt bij HW. Bij die vereniging ben ik opgegroeid en stond ik op mijn 16de in het eerste elftal. Zo'n club laat je niet zomaar in de steek. Maar ik wilde prof worden. Quick Boys was op mijn 21ste een bewuste keuze om via de hoofdklasse het betaalde voetbal te berei ken. Het was een opstapje en ik heb er twee enerverende jaren meegemaakt met allerlei verve lende randverschijnselen, maar ik kijk er toch met veel plezier op terug. De derby met Katwijk winnen in de laatste minuut, dat vergeet je nooit. Ik kom ook nog regelmatig bij Quick Boys. Haarlem kan je niet vergelijken met Quick Boys. Het gaat om een betaald voetbal organisatie met het kleinste budget en een van de grootste amateurvereni gingen. Quick Boys heeft meer toeschouwers, het is een eer om er te spelen en je moet er wat voor laten. Bij Haarlem is het voetbal echt je werk, staat de prestatie centraal en moet je er echt van alles voor laten. Toch heeft Quick Boys ook in Haarlem een bijna magische klank. Spelers in het tweede elf tal van wie het contract afloopt, vragen met enige jaloezie hoe het is om bij die club te spelen. Het was donderdag 13 septem ber 2001 toen ik me verstapte, UIT GESPROH Marnix van der Gun. Foto: United Photos de Boer zonder een tegenstander in de buurt, en een kruisband af scheurde. Een nieuwe bleek niet nodig. Het kweken van spierkracht moest het opvan gen. Voor zoiets staat een her stelperiode van tussen de zes en negen maanden, maar daar na ontstonden andere, kleine blessures. Ik was toen ik kwam bij Haarlem al niet zo fit als de anderen en zeker niet als de aan Haarlem uitgeleende Aja- cieden. Die zijn heleméél fit. Ik ben Haarlem dankbaar dat ik mocht blijven en doordat de spitsen weinig scoorden, wist ik dat ik een kans zou krijgen. Ik heb er nu drie invalbeurten op zitten en vorige week vrijdag stond ik voor het eerst in de ba sis. Dat verliep niet zo goed. Ik scoorde ook niet, maar ik cre- eerde tenminste een paar kan sen. Bij Quick Boys duurde het even voordat ik mijn eerste goal maakte, maar daarna ging het als vanzelf. Dat gaat bij Haar lem ook gebeuren, heus. Ik hoop dat Haarlem voor de be ker Willem II loot. Dan speel ik tegen Cedric. Om ooit met hem samen te spelen, dat is mijn grootste wens." 6 De sponsor schaatsster Smit in De graaf. thAls de noot aan de man is, verkopt toch gewoon een koe. Idem: „Marathonvolk klaagt schaatst. Jan Raas, manager vai bo-wielerploeg, in Sp< „Bobbie Traksel, Karstt Addy Engels, Thonvald berg, Mare Lotz. Sorry, zijn er nog lang niet. Z\ concurrentie krijgen vo jaar, grote concurrentit daar niet tegen opgewa hebben ze een probleen heel groot probleem. Idem: „We hebben zo'n klein in Nederland, zo'n klei om in te vissen. In Itali tienduizend amateurs, ben er vierhonderd. Vie derd.' Dan moet je heel luk hebben als daar he talenten bij rondrijden Idem: „Hoogtepunt dit jaar u zege van Michael Boogt Plagne in de Tour de Fi Toen zat ik voor mijn h en heb ik toch maar evt Van Houwelingen in dt leidersauto gebeld. 'Rijt even met de spiegel var tegen zijn kont aan, on bergop te duwen', zei ik PSVer Dennis Rommi VI: „Ik heb een keer een scl probeerd, maar daar sc me nog voor." Sander Westerveld, ke Real Sociedad in VI: „Op trainingskamp mt elf uur op de kamer zijl nibar is leeg, geen botei ontbijt en geen wijn op het diner. Is bij die Spa toch een revolutie, hoor we zijn wel allemaal siJ Feyenoorder Kalou in! „Tja, als ik op de achtek de tegenstander al geeni lies kan lijden, waar dei De Joegoslavische Vité Ier Dejan Stefanovic iii j „In Joegoslavië willen zjij geld hebben, maar lieve hard werken." Ajacied Ibrahimovic inj bal Magazine over tecK directeur Leo Beenhak „Als hij praat, schiet ik de lach, want hij doet n ken aan een klassieke n, baas uit The Godfather nou een groot liefhebber van dat soort films. E Tennisser Sjeng Schal! de Volkskrant: „Zonder mijn vriendin zou ik nooit loskomen 1 tennis. Het is voor haar trerend genoeg om me 1 roes te halen. Daarom ik mezelf ook met een rf moettanker. Als die vol- goede richting opgaat, geen kind aan me. Maa. tanker de verkeerde roiT is het bijna onmogelijk stoppen en hem om te u I draaien. Idem: L1 „Ik ben een hard werkeu ATP-jongen, die dit jaa schieter heeft beleefd. 77" natuurlijke talent van als Safin, Moya, Grosjea j derer. Als die jongens irr vorm zijn, kan ik ze nie. N- Schaatser Jochem Uyt< in Sportweek: f „Ik zou het helemaal m& vinden als het winnen olympisch goud belastii^ Zo kun je de sport st ren. Ik geloof dat ik er i'tf 107.000 gulden aan ove aan drie medailles. Ik helft daarvan wegbreng^ is gewoon 52 procent in stenbelasting. Ik houd a een gouden medaille 01a had me voorgenomen: l que voor mijn zilveren 1 bied ik aan, aan een goi Ik zal eerlijk zeggen dat de cheque zag met het tl drag ik te perplex was nog te doen. Is misschie. egoïstisch, maar toen dt^{ wacht even.jjj Hockeyster Fleur van <L na 135 interlands bed^e door bondscoach Mart j mers, in Sportweek: „Ik ben opgelucht. Ik wE gewoon niet meer gelukL Al tijden was ik drie da^ week van hot naar her cn reizen. Toen ook nog eet dat wij geen vier maar zes weken van huis zouden zijn voor het WK, was het voor mij echt genoe Ik zat te janken in ae auto. r

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26