Sport itSV zorgt "ior primeur 1 IJmuiden fylla plaatst zich voor playoffs, Treffers naar degradatiepoule jnsburgse Damclub weggespeeld door Rosmalen '80 countert naar ruime overwinning Foreholte komt met de schrik vrij r Ramses Bekkenk is weer terug als atleet LSG boekt met geluk een historische zege S9 leiderdorp verliest weer Gemini/Kangeroes overwint tegenslag maandag 4 NOVEMBER 2002 Hoogendam ajs - Scylla heeft zijn ticket voor de kaspoule te pakken. Die vergaarde tei ploeg uiteindelijk toch nog ge ste Op de slotdag van de reguliere bi? had Scylla aan twee punten ge- Izich bij de beste vier te scharen, ir fn er tegen een incompleet Feijen- 7.14-3 verlies. m?s Scylla na het met 3-1 gewonnen veezeker van de playoffs. De viervou- G<jcampioen uit Rotterdam speelde tyn kopman Segun Toriola. De 28- terjeriaan nam het afgelopen week- irel'dienstelijk) deel aan de Worldcup i a< Maar ook zonder de Afrikaans zee bleek FVT in eigen zaal te sterk. Zo werden Scylla-kopman Edgar Malchasi- an en Mark Heemskerk simpel met 3-0 aan de kant geschoven door Michel de Boer. En tegen de rossige Barry Wijers was het voor de Leidenaars ook al te lastig om potten te breken. Gerard Bakker en Heemskerk gin gen er met respectievelijk 3-1 en 3-2 van af. Aan de andere kant hadden Bakker en Mal- chasian weinig te stellen met Roy Visser, in valler voor Toriola. Volgende week zaterdag mag Scylla aan de Brahmslaan het opnieuw opnemen tegen FVT, een week later is de re turn in Rotterdam. Treffers/Lelystad geloofde een maand gele den al niet meer in zijn kansen op de play offs nadat het met 5-2 onderuit was gegaan tegen TTCV. Vervolgens werd de ploeg uit de Veen met 6-1 opgerold door Westa, de nummer twee van de eredivisie, en gisteren ondervond de ploeg van speler/coach Mar cel Warmerdam te veel weerstand van Cos- mos: 5-2. Qua incompleetheid stonden bei de ploegen in Veldhoven op gelijke voet. Bij Cosmos ondervond de Belg Gery Steyls te veel hinder van een schouderblessure en bij Treffers bleef Frank Rengenhart om ondui delijke redenen aan de kant. Treffers kreeg hoe dan ook een pak slaag van Cosmos. Me- rijn de Bruin pakte een makkelijke zege op invaller Pim de Goede (3-0). Ossi Elmak pakte tegen dezelfde De Goede zijn tweede eredivisiezege. Toch was Cosmos-coach Ar jan van Gemert verbolgen over het respect loze spel van zijn speler Mohammed Mech- medovic, die in zijn ogen invaller Warmer dam letterlijk en figuurlijk kleineerde. „Hij moet gewoon de partij met 11-0 winnen en niet bij 8-0 gaan dollen en de ballen hoog slaan en dan vervolgens bij een punt een hatelijke pirouette maken. Dat is iemand kleineren, nergens voor nodig.'' In de eerste divisie verloor het laaggge- plaatste Pecos van mededegradatiekandi daat Bergeyk. In Brabant presteerden de Oegstgeestenaren teleurstellend (4-6), ter wijl er in Oegstgeest nog een ruime triomf (7-3) was geboekt Door de dure nederlaag staat Pecos onder de rode streep, twee pun ten achter op Bergeyk. Volgende week thuis is het voor de Voscuylbewoners (waar alleen Friso Reitsma een goede beurt maakte met twee winstpartijen) noodzaak om met rui me cijfers Avanti te bedwingen. Voor de Hazerswoudenaren is er met slechts 17 punten uit zes duels bijna geen eer meer te behalen. Desondanks mag de nipte 6-4 nederlaag tegen tegen koploper De Toekomst als een overwinning worden be schouwd, maar om de weg omhoog in te slaan moet er in de komende vier duels veel spectaculairs gebeuren. In de tweede divisie dreigt voor het Leidse Docos het doek te vallen. In de derby met Treffers 2 dropen de Leidenaars met de staart tussen de benen af: 10-0. Het Veense trio Fred van Oostenrijk, Ron en Rico van Veen kende, als stevige middenmoter, geen mededogen met Ed en Steven van den Berg en Basim al Hussainy. Op dezelfde tafel in de Veen drukte het derde team van Treffers Rijnsoever na de 9-1 nog steviger op de laat ste plaats. Hans Klaverweide redde de eer voor de Katwijkers voor wie dit niveau te hoog gegrepen is. Vrouwen Ook voor de vrouwen van Docos is degrada tie een kwestie van tijd. Bij koploper Am sterdam wist alleen invalster Corine de Jong (tegen veterane Christa Lübke) de schade te 'beperken' tot 9-1. Yu Ling Wu en Sheila Tol liepen in de Am sterdamse Schoolstraat achter de feiten aan. Pecos vertrok uit Friesland met een keurige 7-3 winst tegen Franeker, dat degradatiezor- gen heeft. Voor Jeanine Huiden (3x), Iris Sjaardema (2x), en Miranda Karsdorp (lx) is dat resul taat goed voor een derde plaats. handbal - Foreholte is met de schrik vrijgekomen bij de reser ves van Hellas. In Den Haag wonnen de handbalsters uit Voorhout de wedstrijd in de hoofdklasse gisteren met 21-20. Op zich was dat een goed resul taat van de ploeg van trainer El- ly Spreeuw, die nu vijf punten uit drie wedstrijden heeft. Fore holte gaf echter een riante voor sprong van zeven doelpunten in tien minuten nog bijna uit han den. „Ik vermoed dat er nonchalance in de ploeg sloop", zei Spreeuw, die toegaf dat zij het in de Hel las-hal nog knap benauwd kreeg. „Maar ik vond dat we de overwinning nooit meer uit handen mochten geven." In de eerste helft wees niets nog op een zege voor de Voorhou- ters. Routinier Bodes speelde tot verrassing van Spreeuw niet in de hoofdmacht van Hellas, maar bij de reserves. Vooral dankzij haar harde schoten leid de Hellas 2 halverwege met 11- 8. Na de pauze lukte bij Foreholte plotseling bijna alles. Het deerde de ploeg zelfs niet dat haar be langrijke pion Esther Hoek werd vastgezet Mariska van Steyn (in totaal zes treffers) en Peggy van Drongelen (vijf stuks) scoorden aan de lopende band en doel- vrouw Anita Seur was bijna niet te passeren. Bij 13-20 stokte het ritme. Hellas kwam terug tot 16-20, waarna Foreholte nog één keer scoorde. Met samengeknepen billen haalden de Voorhouters vervol gens de eindstreep. Mannen Rijnstreek is de competitie zwak begonnen. In Rijswijk versloeg Hercules de gepromoveerde ploeg uit Alphen aan den Rijn met 16-10. Coach Adrie de Jong noemde het spel van de ploeg het slechtste wat hij ooit van Rijnstreek had gezien. De afwe zigheid van schutter Remco Pabst (vakantie) wilden de Al- phenaren, die uitkomen in de regionale klasse (voorheen tweede divisie), niet als excuus aanvoeren. De enige kans op aansluiting bij Hercules bij 14- 10 liet Rijnstreek lopen. atletiek - Ramses Bekkenk is na een uitstapje op de mountain bike helemaal terug als atleet. De Hagenaar, nog altijd lid van Leiden Atletiek, won gisteren in zijn 'achtertuin' de Clingendael- cross met overmacht. In de drassige Wassenaarse duinen moest hij voornamelijk clubge noten van zich afschudden, want Pieter van der Luijt (twee de), Edgard Creemers (vierde) en Jaap van Duijvenvoorde (vijf de) gaven de cross een Leids tintje. Een andere Leidse aüeet, Jaco Luijendijk, won zaterdag de Flora Cross in Boskoop. Na een atletiekloos jaar liet Bek kenk zich in september plotse ling weer zien op de atletiek baan. In Naaldwijk won hij een 3.000 meter in 8.46,8, voor zijn doen een bescheiden prestatie. Gisteren trok hij de stijgende lijn door tijdens de drukbezochte Clingendaelcross, waaraan zo'n 300 atleten deelnamen. Van der Luijt finishte achttien tellen ach ter de winnaar. Vincent Trintha- mer van het Haagse Sparta (der de) verloor ruim een halve mi nuut Voor Van Duijvenvoorde, dit jaar in Rotterdam de vijfde marathonloper van Nederland, betekende de veldloop een her nieuwde kennismaking met de zachte ondergrond. De Leidse pupil van trainer Mustapha Elorche meed zand en modder jarenlang uit angst voor blessu res. Boskoop Ook Luijendijks loopbaan kent net zo'n onderbreking als die van Bekkenk. Alleen koos de Leidse winnaar van de 26ste Flora Cross niet voor de fiets, maar voor een studieverblijf in het buitenland. In Boskoop moest hij zaterdag negen kilo meter tussen de voren van een kaal stuk spruitengrond en over gladde grasstroken rennen. Luij endijk deed dat een stuk sneller dan Joost Blokland (AV Gouda), Hans Wubben uit Roelofarends- veen en clubgenoot Joost la Lau. Ook junioren van Leiden Atle tiek waren in Boskoop goed op dreef. Sabine Gorter won de korte cross bij de senioren. Bij de mannen werd Pascal Noort op dat twee kilometer korte on derdeel zesde. Mirjam Huijgen won bij de A-meisjes en Richard Pleeth was de op één na snelste A-jongen. schaken - De geschiedenis wees uit dat het Leidsch Schaakge nootschap (LSG) nog nooit met beide matchpunten aan de haal was gegaan tegen het Amstel- veense Zukertort. Vorig seizoen was er al een kentering merk baar met een gelijkspel. Dit keer was het geluk de Leidenaars gunstig gezind en werd er voor het eerst in de historie een 5.5- 4.5 overwinning behaald. LSG kreeg een domper te ver werken toen Leon Konings een stuk weggaf. Hij speelde met enige compensatie nog maar even verder (zo'n twee uur) en zag toen z'n tegenstander op zijn beurt blunderen, waardoor Konings plotseling een mat in de stelling had. Het LSG-team veerde op door deze meevaller, want aan de lage borden ging het mis met Martin Roobol en Tom Middelburg. Beiden ver dwaalden in goede stellingen te gen de talentvolle jonge Amstel- veners Hilke van der Berg en Ke vin Tan en verloren. Mark van der Werf had een moeilijke dag en zag een tegen stander tegenover zich, die vol ledig op de hoogte bleek van de laatste stand van de theorie in de Botwinnink-variant. Van der Werf verloor vervolgens het eindspel geruisloos. Invaller Raoul van Ketel bracht met ajn winstpartij de LSG'ers weeflft rug in de wedstrijd. Het was intussen duidelijk ge worden dat de wedstrijd leek af te koersen op een 5-5 gelijkspel. Op de resterende borden van Edwin van Haastert (fractie be ter), Jan Smeets (twee pionnen voor een kwaliteit). Eugéne Re- bers (een minder eindspel), Ru dy van Wessel (remisevoorstel- len over en weer) en Stefan van Blitterswijk in een scherpe Ben- Oni, kon de balans naar twee kanten doorslaan. Nadat de \Tede werd getekend bij Van Blitterswijk, etaleerde Van Haastert een betere eind speltechniek en won. De jonge IM Smeets vlocht enige tacti sche finesses in de stelling waar mee hij een derde pion verover de en een punt. Hiema konden Rebers en Van Wessel hun par tijen remise geven en werd de matchzege veiliggesteld. :e De Rijnsburgse Dam- leed in Rosmalen te- aoiflmans Excelsior een 16-7 nederlaag. „We aar op enkele borden its meer dan remise", itain Cor van Dussel- hadden hun sterkste ^tactisch op de borden en acht geplaatst en ;n zij dan ook de lans Tangelder werd van het bord gescho- de sterkste Rosmaler anji der Kooij. RDC'er Ar- looij was aanvankelijk ig om zijn opdracht uit te voeren: niet verliezen. In een voor De Mooij optisch goede stand werd hij echter in vier of vijf zetten volkomen wegge speeld. Arjan Hogewoning be gon in een goede stelling plotse ling te rommelen, overzag een grapje, waarna hij ook nog de remise verkwanselde. Captain Van Dusseldorp kwam, evenals aan de andere topborden Eric- Jan van Reenen en Richard Meijer, niet verder dan een pun- tendeling. Nadat goede plus standen van Eric Hogewoning en met name Pieter-Jan Rijken niet werden gewonnen, was de nederlaag een feit. Samen Sterk nam met een 13- 13 gelijkspel in IJmuiden een belangrijk matchpunt mee naar Hazerswoude. „Dit is een bo- nuspunt voor ons", zei aanvoer der Raymond van Es. „We zul len de nacompetitie moeten zien te ontlopen door tegen de ze ploegen punten te pakken en moeten dan van de staartploe- gen zien te winnen." Samen Sterk keek eerst tegen een 6-0 achterstand aan door verliespar- tijen van Van Es en Jan Vrolijk. De ratingsterkste Hazerswoude- naar, Erik Hoogendoom, boekte schijfwinst in een half open klassieke stand en won. Martin de Jong bracht de ploegen weer op gelijke hoogte. Toen zijn op ponent dacht een winnende for cing te kunnen maken, greep De Jong met een nacombinatie de partijwinst. Bram Doeves verzil verde zijn gewonnen stand dit keer wel, maar op het eerste bord kon Jo Fijen het in de tijd noodfase niet bolwerken tegen de sterkste IJmuidenaar. Het Leids Damgenootschap (LDG) zette, met een ietwat ge lukkige 13-10 zege op medekop loper Krommenie, een belang rijke stap naar het kampioen schap. Na een voorzichtig begin met remises van Dick den Ou den en Henk Meester tegen sterke opponenten, kwam LDG door een gelukkige winst van Arend van Beelen op voor sprong. In een duidelijk minde re stelling voor de LDG'er blun derde zijn tegenstander en greep Van Beelen de zege. LD- G'er Fred Ong maakte weliswaar een positionele fout tegen de ra- tingsterke Paul van der Lem en verloor, maar Piet Swart bracht LDG weer op voorsprong door een stellinggelukje goed uit te buiten. Met remises aan de bor den van Hans Kreder, Evert Brons tring (verzuimde een winst) en een knappe punten- deling van Hein van Winkel kon Jan Slingerland zijn plusstand met een gerust hart remise ge ven, want de matchpunten ble ven daardoor in Leiden. Het gevecht van de hekkenslui ters Den Haag 2 en RDC 2 werd door de Rijnsburgers met 10-16 gewonnen. Kopman Cees van der Bosch baarde opzien door de sterke Haagse kopman Jan Kok (heeft tweehonderd rating- punten meer) te verslaan. Ver- liespartijen van Nico Mul en de nog wat onervaren Laura An- driessen werden fraai opgevan gen door winstpartijen van Fons van der Plas, Casper Vroegop en de Leidse Gera Hol. Rinus en Mariëlle Kromhout stelden met twee remises de eerste landelij ke zege van de RDC-reserves veilig. helft was meteen ongelukkig met een driepunter tegen en twee benutte vrije worpen van Omniworld. De 47-34 achter stand werd allengs groter, ook al omdat Leiden zelf slechts tien van de in totaal 25 verkregen vrije worpen benutte. Leiden speelde niet langer in de sterkste opstelling, waardoor kampi oenskandidaat Omniworld uit eindelijk naar een verschil van meer dan dertig punten kon uit lopen. Scores: Hoste 18, Kunnen 10. De vrouwen van BV Leiderdorp gleden net als vorige week flink onderuit. Nu was Landslake Lions met 76-56 een stuk daad krachtiger dan het team van coach Joris Zandbergen, waarin center Mariska van Zegveld we gens feestelijke familieomstan digheden ontbrak. Veel kwam daardoor terecht op de schou ders van Lonneke Bransz, maar zij werd lang langs de kant ge houden, na een al snel opgelo pen tweede persoonlijke fout. Het ontstane lengteoverwicht voor Landslake Lions betekende een voorsprong van tien punten bij rust. In het derde kwart ver ging het Leiderdorp bepaald niet beter. De ploeg scoorde in die periode het magere aantal van vijf punten. Bovendien werd er tot grote ergernis van coach Zanbergen enorm slecht verde digd en kon de tegenstander heel eenvoudig de open schoten nemen. De opleving in het vier de kwart kwam dan ook te laat voor Leiderdorp. In drie minu ten tijd werd de achterstand van twintig punten weliswaar gehal veerd, maar het gat werd niet meer gedicht. De slechts twaalf van de in totaal 33 genomen vrije worpen droegen daar niet bepaald positief aan bij. Scores: Bransz 14, Ellis 13, Van der Voort 10. volleybal - De volleybalsters van Gemini/Kangeroes leken op een eenvoudige overwinning af te gaan tegen Jupiter. Met een nieuw systeem - Linda Bitter fungeerde als libero - haalde de Voorschotense ploeg gemakkelijk de eerste twee sets binnen: 25- 20, 25-16. Daarna kreeg de thuisploeg het moeilijk. Aanvalster Sandra van der Valk moest met een blessure naar de kant en dat kostte aanvalskracht. Met veel inzet lukte het om - na een met 23-25 verloren derde set - het vierde deel met 29-27 binnen te halen: 3-1. Op de foto is Vera Versluis voor Gemini in de aanval. WO/Aspasia Hans Broere, de coach van WO/Aspasia, was opgelucht na de 3-2 overwinning bij Delta in Delft. „Als je deze wedstrijd verliest, moet je weer naar beneden op de ranglijst kijken." Tegen Delta had Broere veel profijt van zijn reservebank. Bij een 10-1 achterstand in de derde set deed hij een beroep op Rick Steg- gerda en Jasper Bosscher. Deze wissels lever den nog niet de overwinning in dat speldeel op, maar het herstel zette wel in het reste rend deel van de wedstrijd door. Met een op nieuw uitblinkende Robert-Jan Batenburg in een hoofdrol won WO/Aspasia de vijfde set overtuigend: 25-22, 21-25,25"22» 2125. 8-15. genstander bleven staan. Dat resulteerde in de enige nul voor Oegstgeest '80. De reserves van het Leidsch Schaakgenootschap (LSG) kwamen met een 4-4 gelijkspel goed weg tegen De Messemaker 1847. FIDE-meester Wim Heemskerk krijgt langzaam maar zeker weer zijn oude vorm terug en won zijn partij op technische wijze. Na de te vroeg gegeven remises van Eelco Kuipers en Henk van Putten, blunderde Mark Ir win een stuk weg en leed sterinvaller Geralt Ser- dijn z'n eerste verliespartij. Na de remises van kopman Machiel de Heer en RAG de Graaff (3-4), moest Sven Bakker een toren+koning tegen ko ning eindspel zien te winnen met slechts zes se conden op de klok. Gelukkig voor de Leidenaars ging zijn tegenstander net iets eerder door de vlag, zodat een benauwd gelijkspel werd behaald. In de derde klasse E is Voorschoten dankzij een 5.5-2.5 zege op hekkensluiter LSG 5, aan de lei ding gekomen. De LSG'ers bleken duidelijk zwak ker dan hun Voorschotense opponenten. LSG- kopman Bart Groeneweg bereikte een remise te gen Frits Fritschy, maar daarna liep Voorschoten door winstpartijen van Marcus Driessen, Charles van der Ven, Gert Both en Frank den Herder uit naar een ruime zege. LSG 3 kwam door een overtuigende 7.5-0.5 zege op de Oegstgeest '80-reserves aan de leiding van klasse 3D. Alleen Ed Noordijk wist de Oegstgees- ter-eer te redden met een halfje. Phifidor Leiden kon zijn goede start van de competitie geen pas send vervolg geven. Er werd teleurstellend met 5-3 van de VAS-reserves uit Amsterdam verloren. De Alphense Schaakclub (ASC) deed precies het te genovergestelde door een fraaie 4.5-3.5 winst op de Haarlemse fusieclub Het Spaarne. ASC'ers Van der Laan, Tengely, Van Gils en Hennink scoorden volle punten en Alex van der Kuyl het even be langrijke halfje. LSG 4 scoorde een benauwde 4-4 tegen Nieuwen- dam. Winstpartijen van Marcel Wubben, Joyce Fongers, Adinda Serdijn-Koster brachten de LS G'ers op voorsprong, maar daarna ging er van al les mis aan Leidse zijde, waardoor met een winst partij van Joop Bakker nog net een matchpunt werd behaald. Katwijk moet dit seizoen op het topbord welis waar Frank Erwich missen, maar heeft zich weten te versterken met Luc Compagnie en dat gaf nu net de doorslag in de wedstrijd tegen de Haagse DD-reserves (3.5-4.5). DD'er Jan-Joost Lindner bleek een maatje te groot voor Cees Scherpenisse. maar jeugdtalent Jeffrey van Vliet versloeg de ster ke Henk Happel. Een winstpartij van Compagnie en opnieuw een winst van de invallende routinier Theo Goudriaan, zorgde - met een drie remises - voor een Katwijkse matchzege. j jjio Schraven t a. - Nooit eerder won ^lan Alibegovic met *erii Akrides, maar afgelo- ko'ag wer£* 'n IJmu'" h0)voor de Noordwijkers. ,/jrde in de eerste helft ,el^ punten en dat was yïfvijten aan slordig aan- de iel, waardoor ook veel iejj ontstond. Het derde d door Alibegovic ech- idgimerkt als 'misschien ipp'ste kwart tot nu toe' in jajp, waarin MSV zelf tot jZen kwam en Akrides 0 de helft daarvan. de voorsprong werd nog gjgegeven, doordat MSV j sfle periode een tijdlang jt scoren. Het verschil e gfs binnen de tien pun- rde vefder liet de Noord- t J oeg het niet komen. l0rirtin Gilliot lijkt vrijwel Ovje seizoen te moeten glljGilliot, fysiotherapeut ïetfP' beschadigde twee |oeleden zijn knieschijf, is geopereerd en wacht u revalidatie, j na der Holst 15, Vegter 14, uln in n meer ervaren Omni- ing BS Leiden met een lies van het veld. In het ||t tweede kwart deed "•g goed mee. Het keer tje wedstrijd kwam bij van center Martijn e bestraft werd met ende fout. In plaats verwachte bonusvrije r Jden twee vrije worpen re toegekend. En erger raakte hierbij ge- aan z'n rug en kon d verder spelen. Leiden 'te»erste helft mede daar- 12/op een 47-34 achter in start van de tweede 10-i Odi D*ll t Oegstgeest '80 heeft met een ruime 1.5- jDp het Haagse Haeghe Ooievaar resoluut [sitie gepakt. De Hagenaars kozen direct j. Bij Oegstgeest was het alleen Joop Piket pk deed. Omdat de meeste Haagse aan- "jwel geen rendement opleverden, coun- gstgeest '80 zich nog voor de eerste tijd- laar de zege. Itijen van Nebosja Nikolic, Caroline en •dijk zorgden voor 0-3. Piket offerde zich tijwinst en Eric van 't Hof kreeg in een fe stand een stuk en de partij cadeau. In- ried Binnendijk zette Oegstgeest '80 "0-6, alvorens Fred Slingerland in een iide partij het eerste halfje afstond. Cap- Trt Straver zag in tijdnood al z'n pionnen ^ord verdwijnen, terwijl die van zijn te-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25