Monsterzege islamieten in Turkije FEBO 1**1 Gepensioneerden van Brill op de barricades Allerzielen: verbondenheid in verdriet 'Van der G. komt snel met een verklaring' Leidsch Dagblad iTTT i AKP-leider lonkt naar Westen Poolse overvallers gepakt na spectaculaire actie in Noordwijk ACTIEWEEK 50 €urocent <k~i&btwsfö7..! Arrestaties na schietpartij in Nijmegen Henk Angenent in tranen na nationale titel Leidsch Dagblad NR. 43071 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 maandag 4 NOVEMBER 2002 OPGERICHT 1 AAAART 1860 leid Kok de politiek inyahu stelt waarden ministerschap REGIO ÉHing ïtraal jeopend am Hazlitt n nimmer zo ge- om met anderen i als wanneer i zijn MENTAAR Leidsch £ÉI Dagblad f3 ankara/rtr-afp - De islamitische Partij voor Gerechtigdheid en Ontwikkeling (AKP) heeft giste ren een monsterzege behaald bij de parlementsverkiezingen in Turkije. Na het tellen van 87 pro cent van de stemmen staat de partij van oud-burgemeester Re- cep Tayyip Erdogan op 34 pro cent, goed voor 364 van de 550 zetels en dus een absolute meer derheid. AKP-leider Erdogan, die de overwinning gisteravond laat heeft opgeëist, stelde dat zijn partij regeringsverantwoorde lijkheid wil nemen. Hij kan ech ter zelf geen deel uitmaken van een regering, omdat hij eerder is veroordeeld wegens het aanzet ten tot religieuze haat. Het lijdt echter geen twijfel dat hij achter de schermen de rol van sterke man van zijn partij zal spelen. Morgen kiest de AKP waar schijnlijk een kandidaat voor het premierschap. Tegen de AKP zelf loopt ook een zaak, waarbij de partij in theorie verboden kan worden, maar dit onderzoek kan nog lang duren. In een toespraak gisteravond probeerde de AKP-voorman de angst dat hij met Turkije een meer islamitische koers gaat voeren weg te nemen. Hij lonkte nadrukkelijk naar het Westen. Premier Bulent Ecevit zei dat zijn nederlaag voor een deel was te wijten aan interne strubbelin gen binnen de partij. Een aantal kopstukken van de DLP stapte eerder dit jaar uit de partij. Ece vit zei dat hij niet helemaal ge rust is dat de AKP de belofte om geen fundamentalistische koers te volgen zal nakomen. Voor de drie partijen die deel uitmaakten van de coalitie van premier Bulent Ecevit - de De mocratisch Linkse Partij (DSP), de Moederlandpartij (ANAP) en de Nationalistische Actiepartij (MHP) - is de kiesdrempel van 10 procent waarschijnlijk te hoog gegrepen. De centrumlinkse Republikeinse Volkspartij (CHP) heeft na het tellen van 87 procent van de stemmen 19,2 procent van het electoraat achter zich. Volgens de prognoses komt centrum links daardoor uit op ongeveer 190 zetels. AKP-voorman Erdogan liet we ten dat hij Turkije aantrekkelij ker wil maken voor buitenland se investeerders en de integratie van de Turkse economie in de wereldeconomie wil bespoedi gen. De AKP-leider zei tevens dat hij de politieke wil heeft om het proces van toetreding tot de Europese Unie te versnellen. Pagina Buitenland: Lied van Erdogan begint nu pas door Jan Preenen noordwijk - De politie heeft gisteravond na een spectaculaire actie - waarbij zo'n 25 agenten, politiehonden en een heli kopter werden ingezet - zes Polen opge pakt in Noordwijk aan Zee. Samen met een landgenoot die nog voortvluchtig is, vielen de Oost-Europanen twee keer bin nen bij vier landgenoten (drie mannen en een vrouw) in een appartement aan de Rudolf Tappenbeckweg. De daders, die in leeftijd variëren van 22 tot 31 jaar, waren om nog onduidelijke redenen op zoek naar een Pool, die bij de invallen niet aanwezig was. De arrestanten zijn voorgeleid aan de hulpofficier van justitie in Noordwijk en in de loop van de avond overgebracht naar cellen in Leiden en Al phen aan den Rijn. Wanneer zij voor de rechter moeten verschijnen, is nog niet bekend. Toen de Polen om kwart over zeven voor het eerst het appartement binnenstorm den, waren daar drie mannen en een vrouw aanwezig die daar pas een week eerder hun intrek hadden genomen. De bewoners liepen bij de worsteling lichte verwondingen op, waarvoor zij later op de avond ter plekke door ambulanceper soneel werden behandeld. Nadat de overvallers waren vertrokken, nam de be woonster contact op met de politie. Die arriveerde kort daarop toen de Polen na een tweede bezoek aan het appartement een televisie en stereo-apparatuur had den meegenomen. „Dankzij de vrouw die naar een hotel naast het appartemen tencomplex is gerend en ons daar ons heeft gebeld, konden we snel in actie ko men. Daardoor konden we vier van de zeven Polen al na enkele minuten inreke nen. Zij zaten nog in de auto die voor het appartementengebouw stond", aldus een woordvoerder van de politie. Het gebied tussen de Rudolf Tappen beckweg, de Oude Zeeweg en de Eras- musweg werd meteen afgezet. Daar werd een actie op gang gebracht met 25 agen ten en rechercheurs, tien surveillanceau to's, speurhonden en een helikopter met zoeklichten van de politieluchtvaart- dienst van Schiphol-Oost. Een half uur na het oppakken van de vier Polen werd vlakbij de Rudolf Tappenbeckweg ook de tweede auto ontdekt en werden nog twee Polen ingerekend. Naar de zevende man wordt nog gezocht. Volgens de politiewoordvoerder zijn geen wapens aangetroffen. „We weten ook niet of ze die eerder bij zich hadden. Er is in elk geval niet geschoten. Verder is nog onbekend of de daders rechtstreeks uit Polen kwamen, of hier al een tijdje ver bleven. Er is een rechercheteam op de zaak gezet om uit te zoeken wat er pre cies aan de hand was en om die enige voortvluchtige te pakken te krijgen." r TURKIJE ie kiezer heeft genade- rekend met de oude na- sche partijen en de isla- Gerechtigheids- en Ont- {spartij (AKP) van rdogan aan een absolute leid geholpen. De Turk- door de mand gevallen. t en incompetentie bra- 'oude' partijen op. De n de zittende premier 1st slechts een procent emmen te behalen, pn de 'islamisten' het 1 economische crisis ge- Turkije uit het slop pro- e trekken. Met een meerderheid in het par- tan de AKP vrij rück- te werk gaan. Tegelij- de AKP zo'n onbeschre- dat de seculiere Turkse leger en het buitenland rïkkelingen in Turkije sogen zullen gadeslaan. |g luidt of de AKP nu wel in 'islamistische' partij is loogste doel van Turkije de Iran te maken. Erdo- overigens wegens een reroordeling tot het aan- in religieuze haat uitge- Ehet ambt van premier, ij hoog en bij laag een te zijn. Zijn geloof een privé-zaak. In zijn kingstoespraak verwees naar Allah maar naar de grondlegger van de i Turkse staat Erdogan It het nog maar vijf jaar Is dat het Turkse leger de Erkoban tot aftreden t wantrouwen is het nog vraag of Erdogan en zijn staat zijn het land te re- fertegenwoordigers van se gemeenschap in Ne- spreken van het For- Ict een afkeer van geves ttijen die zich in de poli- ktijk manifesteert als g in het diepe. J westen zit er niets an- n afwachten. Erdogan hiel Turkije de EU in- In Turkije heeft de de- inderdaad gesproken, loor de kiesdrempel van int ongeveer 45 procent kiezers zijn stem in het nt niet terugvindt. Voor trikaanse aanval op Irak |e strategisch onmisbaar, tiling van de AKP in deze wordt de eerste echte proef voor het nieuwe door Wilfred Simons leiden - Gepensioneerde mede werkers van Koninklijke Brill NV maken zich grote zorgen over de financiële situatie van hun pen sioenfonds. Uit angst voor uit holling van hun pensioenen hebben 45 van hen de Belan genvereniging Oud-medewer kers Koninklijke Brill NV (BOB) opgericht. Zij eisen dat het pen sioenfondsbestuur verantwoor ding aflegt over het financiële beheer. Het bestuur verwijt de boze leden dat zij 'onrust zaai en'. De belangenvereniging BOB is opgericht nadat het Pensioen fonds Peltenburg de afgelopen jaren de pensioenen met zeer geringe percentages verhoogde. Tegelijkertijd, zo bleek, verleen de het fonds aan de medewer kers van Brill wel premievrijstel lingen en kortingen. Dat vonden de gepensioneerden vreemd en zij begonnen het vertrouwen in het bestuur van het pensioen fonds te verliezen. Het slechte beursklimaat heeft veel pensioenfondsen in proble men gebracht. Op de keper be schouwd lijkt het met het Pensi oenfonds Peltenburg nog mee te vallen. In 2001 was de dekkings graad 113 procent. De gepensio neerden noemen dit 'naar Ne derlandse maatstaven laag', maar dat valt mee. Volgens de Pensioen- en Verzekeringska mer (PVK) wordt de gevarenzo ne pas bereikt bij een dekking van tussen de 110 en 100 pro cent. Bij een dekking van 105 procent eist de PVK maatrege len. Afgaand op het dekkings- prercentage alleen lijkt het fonds niet ongezond. Niettemin schrijft de BOB aan haar leden dat het pensioen fonds in 2001 'het grootste ver lies uit zijn geschiedenis heeft geleden' en dat de 'extra reserve verdampt is'. Zij verwijten het pensioenfondsbestuur een 'be denkelijke boekhoudkundige manoeuvre' om de extra reserve op te peppen. De BOB maakt zich ook zorgen over de geringe indexatie van de pensioenen. Een deel van de ergernis van de gepensioneerden komt ook voort uit de afstandelijke manier waarop het bestuur met de ver zekerden omgaat. Kennisma king met het bestuur van BOB vond het niet nodig. Ook was het bestuur niet bereid om ver antwoording af te leggen van het beleid, zegt voorzitter F. Dij- kema. Zwijgend staan de nabestaanden bij de graven van hun geliefden, op het kerkhof van de St. Joannes de Doper in Katwijk. Foto: Eric Taal door Kees van Delft en Ilse Keuenhof katwuk - „Als de storm van vorige week, die takken afrukt en bomen doet omver waaien, zo doet de dood mensen omvallen en richt hij een ravage aan onder de nabestaanden." Pastoor J. Ammerlaan richt zijn woorden tot de aanwezigen in de St. Joannes de Doper parochie in Katwijk aan den Rijn. Het is 2 november, Allerzielen, de dag waarop de rooms-katholieken hun overledenen geden ken. Heel persoonlijk, maar ook met elkaar. Iedereen heeft tenslotte ooit wel een dierba re verloren. Zaterdagavond zijn alle 480 plaatsen bezet in de parochiekerk Joannes de Doper. Hele families komen naar de mis om hun doden te gedenken en voor ze te bidden, in het bij zonder voor de overledenen van het afgelo pen jaar. Onder stemmig gezang van het koor Vocalis worden de namen voorgele zen. Een zoon of dochter, kleinzoon of kleindochter komt naar voren en steekt een kaars aan. Het zijn er 25 in totaal. In het donker van de dood ligt het accent bij Allerzielen, meer dan vroeger, op het licht, de zorg voor elkaar en de zorg van God. De liederen die worden gezongen gaan er ook over. 'Als een vriend zal ik je dragen, alle da gen, ik zal er zijn', klinkt het. Pastoraal me dewerkster J. Vermeulen legt uit: .Allerzie len heeft te maken met verbondenheid over de dood heen. Die verbondenheid is er door het geloof in God, door het geloof in een le ven na de dood, maar ook door de aanwe zigheid van mensen die hetzelfde hebben meegemaakt. Er is een verbondenheid in het gezamenlijke verdriet. Mensen krijgen hier het gevoel dat zij die gemist worden, er weer even bij zijn." Na de dienst in de kerk gaan de aanwezigen naar het naastgelegen kerkhof. In een wijde kring staan honderden mensen naast elkaar. Sommigen voor het graf van een dierbare. Velen laten hun emoties de vrije loop. Pas toor Ammerlaan spreekt nog enkele woor den, waarna de stoet langzaam het kerkhof verlaat. Lectrice N. Houwer vindt het een waardevol moment „Het is zo'n mooi ge voel om met z'n allen op het kerkhof te staan en de overledenen gedag te zeggen. En dan allemaal in stilte naar huis. Prach tig" Aan Allerzielen, een traditie die stamt uit 998 en in de 14de eeuw gemeengoed werd in de Rooms-Katholieke Kerk, wordt in alle kerken bijzondere aandacht besteed. De in vulling ervan kan verschillen. Zo worden er elders bijvoorbeeld witte bloemen op de graven gelegd of komt het kerkhofbezoek niet eens voor. Dit laatste heeft vaak vooral een praktische oorzaak omdat de graven niet in de nabijheid van de kerk liggen. Pas toor Ammerlaan, die de dienst in Katwijk leidde: „Veel mensen vinden het ritueel heel indrukwekkend en emotioneel. Waarom? Omdat het de mensen weer kracht geeft om door te gaan. Je deelt je verlies met anderen, voelt je verbonden met lotgenoten. Dit doet de nabestaanden geweldig goed." (advertentie) BAMI gebakken of ongebakken Geldig van 4 t/m 10 november numegen/gpd-anp - De politie heeft mogelijk de dader gepakt van een schietpartij waarbij gis terochtend een portier van dancehal The Matrixx in Nijme gen om het leven kwam. Een tweede portier raakte zwaarge wond. Binnen enkele uren na het inci dent, dat zich rond half zes af speelde, zijn in de omgeving twee mensen aangehouden. Het betreft een 25-jarige man uit Nijmegen en een even oude vrouw, eveneens uit die stad. De politie wil echter in het belang van het onderzoek nog niet kwijt of één van beiden de scho ten heeft gelost. Ze sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. De man die om het leven kwam is een 37-jarige man uit het Noord-Brabantse Schaijk. Een eveneens 37-jarige collega uit Houten is zwaargewond opge nomen in het St. Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. De man is meteen geopereerd en had on der meer een slagaderlijke bloe ding. Hij ligt op de intensive ca- re. Volgens één van de eigenaren van The Matrixx is de dader een man die eerder uit het bedrijf was verwijderd. Hij zou enige tijd later zijn teruggekeerd en do$- de geopende deur op de of er sprake is van dreigbrieven en dreigtelefoontjes, waaruit kan blijken in hoeverre Volkert van der G. met voorbedachten rade heeft gehandeld. Mensen leggen bloemen neer bij de Nijmeegse discotheek waar in de nacht van zaterdag op zondag een portier werd doodgeschoten. Foto: GPD/Geert van de Ven twee portiers, beiden in dienst van het Nijmeegse Beek Beveili ging, hebben geschoten. Een woordvoerster van de politie wil die lezing nog niet bevestigen. Er is nog geen bekentenis afge legd. Over het gebruikte wapen wil de politie niets kwijt. In Nijmegen is geschokt en met verbijstering gereageerd op het drama. Er werden onder meer tientallen bossen bloemen ge legd. Grote verslagenheid heers te er bij het beveiligingsbedrijf, dat ouders, vrienden en colle ga's van de twee werknemers opyng. Volgens het bedrijf toont onder meer een video-op name van een bewakingscame ra aan dat er geen enkele aanlei ding was voor de schietpartij. Portiers van Matrixx dragen nor maal gesproken kogelwerende vesten. Maar de twee neerge schoten mannen droegen steek- vesten die bescherming bieden tegen messteken. „De mannen stonden vrijwel altijd in de dis cotheek en daar achten wij een steekvest voldoende. De portier die aan de deur stond, was even naar het toilet. Zij namen even voor hem waar", aldus A Beck vai^Beck Beveiliging. amsterdam/gpd - Volkert van der G., de man die wordt ver dacht van de moord op Pim Fortuyn komt op korte termijn met een verklaring bij de rech ter-commissaris. Dat heeft zijn advocaat Franken vanmorgen bekendgemaakt tijdens de pro forma-zitting in het extra bevei ligde gerechtsgebouw in Am sterdam. Volgens Franken kon Van der G. niet eerder met een verklaring komen doordat de hongersta king veel van zijn energie verg de. Daardoor zou hij zich onvol doende kunnen concentreren op lastige vragen. Officier van justitie Plooy zei tijdens de zit ting dat er genoeg bewijzen zijn om Van der G. moord en dood slag ten laste te leggen. Van der G. heeft onlangs aange geven bereid te zijn mee te wer ken aan een psychiatrisch on derzoek. Plooy vindt niet dat Van der G. daarvoor in het Pie- ter Baan Centrum moet worden opgenomen. Dat zou pas in maart kunnen. Plooy vindt dat te lang duren. Het onderzoek zou eerder plaats moeten heb ben door drie deskundigen. De verdediging wil ook de resul taten afwachten van het onder zoek van de commissie-Van den Haak naar de beveiliging van Pim Fortuyn. De advocaten wil len duidelijkheid over de vraag utrecht - Henk Angenent liet zijn tranen gistermiddag in Utrecht de vrije loop. De mara thonschaatser van TVM viel na het winnen van de nationale ti tel op de tien kilometer al zijn bekenden in de armen. Of het nu trainer Pascal Vergeer was, zijn vrouw Sannah of fysiothera peut Cor Oppelaar, allemaal hielden ze van de omhelzing natte wangen over. Angenent bewees weer eens dat marathonschaatsers moeiteloos hun draai kunnen vinden op de langebaan, terwijl allrounders doorgaans weinig te zoeken hebben op de marathon. „Wij hebben de laatste jaren een enorme inhaalslag gemaakt" Toch wil de 35-jarige Woubrug- genaar niets weten van een defi nitieve overstap. „Ik heb een contract als marathonrijder. Ze kunnen mij niet zomaar vervan gen in het circuit. Ik zie mezelf ook niet de hele wereld over vliegen voor de World Cups. Ik ben heel graag thuis." Het expi- riment tijdens de NK afstanden is hem niettemin prima beval len. „Ik had mijn zinnen op een nationale titel gezet Als je dat dan haalt, is het fantastisch." Eerste pagina Sport: Uit hand gelopen grap is goud waard Naschokken in zuiden van Italië san giuliano Dl puglia - Het zuiden van Italië is vanochtend getroffen door drie naschokken. Die varieerden in kracht tussen de 3,5 en 4,2 op de schaal van Richter. Er zijn geen meldingen over slachtoffers of schade. De naschokken waren vooral in de regio Molise te voelen, waarin het dorp San Giuliano di Puglia ligt. Daar zijn gisteren de slachtoffers (veelal kinderen) begraven van een zware beving eerder deze week. Pagina Buitenland Spoor-werkers op vrije voeten veenendaal - De twee werkne mers van een onderhoudsbe drijf, die donderdag op de plek van het treinongeval bij Veenendaal aan het spoor werkten, zijn vrij gelaten. Vol gens haar is het tactisch onder zoek afgerond en was er geen aanleiding de twee langer vast te houden. De politie verdenkt de mannen ervan dat ze gevaar hebben veroorzaakt voor het verkeer op een spoorwegover gang. Volgens getifigen verkla ringen zouden de spoorbomen hebben opengestaan. Postcode Telefoon Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendierj een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening bVVKWUIIIV 712141 4001 1 4 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl i.ri'.-jjiu.v.vuiur-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1