Moment van glorie voor Jac Orie SPORT 2 Schaatsteam van Spaar Select wint zes van de tien nationale afstandstitels 'Naar Japan ga ik wel daar hebben ze sushi Ritsma komt er niet aan te pn< np Buitenlanders vooraan bij marathon Winnaars klagen alsof wereld is vergaan Rop eerste iiiÜÏ New York Safin rekent koelbloedig af met Hewitt Valentijn vera "g0 Jaspers in fina Dode in rally door woestijn Dubai - De Duitse motorcou reur Michael Seefeldt is bij de Desert Challenge in de Verenig de Arabische Emiraten om het leven gekomen. De 36-jarige rallyrijder raakte vermist tussen het vierde en vijfde controle punt. Na een zoekactie met he likopters werd de Duitser ge vonden. Hij bleek aan uitdro ging te zijn bezweken. Zware loting Co Stompé bridlington - Co Stompé wacht begin januari bij de Em bassy Darts een loodzware eer ste ronde. De Amsterdammer werd bij de loting voor het offi cieuze WK darts gekoppeld aan de Engelsman Martin Adams. Adams, als vierde geplaatst, was begin dit jaar nog halve-finalist in Frimley Green. Raymond van Barneveld, tweede op de plaat singslijst, moet het in de eerste ronde opnemen tegen de En gelsman Matt Clark. Vincent van der Voort lootte in de eerste ronde de Fin Jarkko Komula. Albertino Essers treft de uit Wales afkomstige Ritchie Davis. Wereldrecord Behr op 100 meter erfurt - Andreas Behr mag zich sinds zaterdag wereldrecord houder op de 100 meter schaat sen noemen. Behr kwam bij de Duitse afstandskampioen schappen tot een tijd van 9,86. De internationale schaatsfede- ratie ISU erkent dit jaar de 100 meter als officiële afstand. Tus sentijden op de 500 meter, ge meten na 100 meter, komen niet in aanmerking voor de re- cordlijsten. Fransman Vincent wereldkampioen Valencia - Arnaud Vincent heeft de wereldtitel in de 125cc op zijn naam gebracht. De 27- jarige motorcoureur stuurde zijn Aprilia op het circuit van Valencia in de laatste GP van het seizoen naar de tweede plaats achter de de Spanjaard Daniel Pedrosa op een Honda. Dat was voldoende voor de we reldtitel, de eerste van een Fransman in het WK wegraces. In de beide andere klassen wa ren de wereldkampioenen al bekend. Marco Melandri ver overde de titel in de 250cc, Va lentino Rossi in de MotoGpl. maandag 4 NOVEMBER 20( ieti J lan itzi dd< door Cijs van Oosten utrecht - Een Rottweiler en een trombosearm hielden beginjaren negentig de doorbraak van Jac Orie in het schaatsen tegen. In zijn debuutjaar als hoofdcoach is de 35-jarige Haagse wetenschap per echter niet te stuiten. Orie plaatste afgelopen weekeinde het door geldzorgen geplaagde schaatsteam van Spaar Select op het NK afstanden nadrukkelijk in de etalage. De sterren van de ploeg - de fe nomenale Erben Wennemars (500, 1000, 1500 meter), de over tuigende Marianne Timmer (500 en 1000 meter) en de koelbloe dige Gianni Romme (5000 me ter) - raapten de afgelopen drie dagen op de Vechtsebanen zes van de tien nationale titels van het ijs. Daarnaast brachten ploeggenoten Annamarie Tho mas (zilver en brons), Martin Hersman (zilver) en Mark Tui- tert (brons) het totaal aan ere metaal op tien. De wetenschappelijke aanpak van Orie heeft een verfrissende uitwerking op de acht schaat sers van Spaar Select. Het me rendeel was in de voorbije jaren ongevoelig geworden voor de mentale prikkels van de Ameri kaanse coach Peter Mueller. Orie doet het op een andere ma nier, volgens hem 'een van de vele wegen die naar Rome lei den'. Hij verwerkt de gegevens van een reeks fysiologische tes ten in de individuele trainings programma's van de schaatsers. Het is de kunst om het optimum te vinden in de verhouding tus sen kracht-, sprint- en duurtrai- ningen gerelateerd aan de be lastbaarheid. Orie: „Niets nieuws, maar voor deze schaat sers wel." Het vertrouwen heeft Orie door middel van uitvoerige gesprek ken van zijn rijders gewonnen. De eerste testen wezen uit dat de meeste schaatsers een slech te lichamelijke conditie hadden. Eén van de oorzaken is mogelijk de stress die het slot van het te leurstellende olympische sei zoen met zich had meegebracht. Veertien schaatsers naar Hamar utrecht/gpo - De commissie topsport van de KNSB heeft voor de wereldbekerwed strijd in Hamar op 9 en 10 november veertien schaat sers geselecteerd. De natio nale selectie is als volgt: 1500 meter mannen: Jochem Uytdehaage, Ids Postma, Er- ben Wennemars, Martin Hersman, MarkTuitert. Re serve: Gianni Romme. 5000 meter mannen: Jochem Uytdehaage, Carl Verheijen, Gianni Romme, Ids Postma, Bob de Jong. Eerste reserve: Rintje Ritsma. 1500 meter vrouwen: Anna marie Thomas, Renate Groe- newold, Barbara de Loor, Maija Vis, Elma de Vries. Re serve: Helen van Goozen. 3000 meter vrouwen: Renate Groenewold, Marja Vis, Bar bara de Loor, Jenita Hulze- bosch-Smit, Elma de Vries. Reserve: Helen van Goozen. Orie: „Stress breekt conditie af." De schaatsers, die ieder een dagboek van hun trainingen moeten bijhouden, geven hoog op van zijn vakkennis en com municatieve vaardigheden. Martin Hersman: „Je schrikt je een ongeluk als je bij hem thuis zijn boekenkast ziet." Mark Tui- tert: „Jac heeft ons met zijn ma nier van werken rust en vertrou wen gegeven." Hersman weer: „Over ellce training denkt hij na en wil hij discussiëren." Volgens Orie valt er in de con servatieve wereld van het schaatsen nog 'veel te winnen met een wetenschappelijke be nadering' die in de atletiek en krachtsporten allang geaccep teerd is. „Het is een feit dat de fysiologische toestand van een schaatser bepaalt hoe hij gaat schaatsen." Eerder pleitte KNSB-topsportco- A - It Gianni Romme: „Het mooie van de overwinning van Henk Angenent is dat het goed is voor de tien kilometer. Want dat is ook een reden waar om ik die afstand vandaag heb gereden. Ik zal ze dit jaar alle maal rijden. Want het zal ver domme niet gebeuren dat die tien kilometer verdwijnt." Ids Postma „Ik heb een sponsor, KS Gor dijnrail. Alleen voor dit week end. Voor volgend weekend heb ik nog ruimte op mijn schaats pak beschikbaar." Erben Wennemars: Als ik thuiskom en mijn kleine Joep in de ogen kijk, dan maakt het schaatsen me geen flikker meer uit." Marianne Timmer: „Ik weet niet of ik in december naar de World Cup in China wil. Ik vind China een risico. Vreemd eten, vreemd land. Mis schien kom je er slechter van te rug. Naar Japan ga ik wel. Daar hebben ze sushi." Barbara de Loor: „Na afloop van vorig seizoen heb ik zes weken gewerkt v een evenementenbureau cht af?; fondsen moest werven vooi groot golftoemooi in het no den van het land. Moest iki bezoek bij gefrustreerde m; nen die allemaal vertelden i vroeger, toen ze ook op hoo veau sportten en twee keer een dag trainden. Dat vond wel lachen." •VI Jenita Smit-Huizebosch: „Ik weeg 53 kilogram, ieder zegt tegen me: 'je wordt eri ,es dikker op'. Maar belangrijk technisch goed te schaatsei Kijk maar naar Falko Zands Hij woog ook niets, maar re )e wel hard weg." get fki ie: )le Gianni Romme: „Ik weet zeker dat een mar zwaarder is dan een tien meter. Honderd rondjes rij< die gasten! Dan valt een tier lometer met 25 rondjes nog pjj mee. Misschien moeten wi ook vaker doen. Eerst een thon rijden, daarna kan de kilometer alleen maar mea len." Henk Angenent, op de tergrond: „Op 10 december gint de Zesdaagse." n taa mg lopl Onder leiding van Jac Orie, opvolger van haar echtgenoot Peter Mueller, wint ook Marianne Timmer weer prijzen. Foto: ANP/Jasper Juinen ordinator Ab Krook al voor een bundeling van het wetenschap pelijk onderzoek in het schaat sen. Dat is gezien de conflictu euze sfeer in het schaatsen een heikel onderwerp. Niettemin wil Orie dit thema weer snel terug krijgen op de agenda. Orie: „De onderzoeken moeten centraal worden aangestuurd. Een landelijk kenniscentrum is noodzaak, anders zou het kun nen gebeuren dat we elkaar de grond in werken. Uiteindelijk bepaalt de kwaliteit van het be geleidingsteam wat er uit de be schikbare gegevens wordt ge haald." „De Vrije Universiteit in Amster dam, de Universiteit Twente en NOC'NSF zullen graag mee doen. Ik begrijp dat het een las tige stap is, concurrentie tussen de teams moet blijven, maar er is sprake van een gezamenlijk belang. Op de Winterspelen van 2006 in Turijn moeten we er als natie staan." Voor de Hagenaar lag het echter lang niet voor de hand dat hij emplooi zou vinden als coach. Na zijn vooral door pech mis lukte schaatsloopbaan, besloot hij in 1994 zich volledig te rich ten op de studie bewegingswe tenschappen. „Ik vond het coa chen toen ik zelf schaatser was maar een hondenbaan." Na een voorzichtig begin in het gewest Zuid-Holland, werd Orie twee jaar geleden gevraagd door TVM om Geert Kuiper te assiste ren. Afgelopen jaar schreef Orie het programma van olympisch kampioen Gerard van Velde. En nu is hij als zelfstandig trainer meteen succesvol. Als schaatser bleef het succes ver weg. Orie kwam op 16-jarige leeftijd in Jong Oranje, maar stroomde in tegenstelling tot zijn Haagse vrienden Bart Veld kamp, Ben van der Burg en Thomas Bos niet door tot de kernploeg. Hij ging wel mee in het avontuur van Leo Visser en Yvonne van Gennip die in het post-olympische seizoen 1988 - 1989 een commerciële ploeg op richtten. Orie liep door een beet van een Rottweiler in 1989 een bloedver giftiging op die met een zware antibioticaJaiur moest worden bestreden. Drie jaar later kwam hij na een val van de fiets op nieuw in een levensbedreigende situatie. Hij werd met een trom bosearm in het ziekenhuis op genomen. Tussendoor werd hij gehinderd door een voorhoofds holteontsteking en een knieope ratie. Als schaatscoach is hij on der een gelukkiger gesternte ge boren dan als schaatser. door Peter van der Hulst utrecht - „Balen." Rintje Ritsma vatte zijn gevoel krachtig samen. Voor het eerst in twaalf jaar slaagde de veelvoudig Europees en wereldkampioen allround er niet in zich te plaatsen voor de eerste wereldbekerwedstrijden van het seizoen. Bleef Ritsma tij dens de NK Afstanden op de vijf kilometer nog redelijk in het spoor van de concurrentie (zes de), op de 1500 meter (elfde) kwam de Fries er niet aan te pas. „Ik ben best teleurgesteld, maar ik moet hier het positieve uit zien te halen. In Erfurt wil ik al les weer op de rit krijgen." Rits ma bereidt zich daar de komen de weken voor op de rest van het seizoen. Ritsma moet jaloers hebben toe gekeken hoe de rijders van Spaar Select (Erben W< mars, Martin Hersman en Tuitert) op de 1500 mete podium kleurden. Op het z ijs kwamen de robuuste s van de zware man uit Leo, niet tot zijn recht. Wenne (1.52,13) liet op indrukwellve de wijze Ritsma (1.57,18) a e<j' zich. Een gat dat te de V geeft, maar TVM-coach G Kemkers nam zijn rijder i1111 scherming. „Het is nog zo in het seizoen. De EK en moeten nog komen en da deze wedstrijd niet meer." Twijfels over de mogelijkh van Ritsma zijn eigendom het publiek en de media, n Kemkers. Zelf heeft hij gee serves. ,Als hij op dit n" blijft presteren, zal ik hem vragen om nog een jaar d< gaan. En de vijf kilometer Ritsma vertrouwen gegevei Geduld van publiek stevig op de proef gesteld XT x1 x x r Nys en Groenendaal steken in Smt-Michielsgestel ver boven concurrentie uit In groningen/gpd - „Hè Jan Maar ten. Gefeliciteerd. Je bent de beste Nederlander", schreeuw de een Groninger schaatslief hebber zaterdagavond naar Jan Maarten Heideman. Hij toverde een zuur lachje op zijn gezicht. De marathonschaatser moest dit seizoen voor het eerst zijn meerdere erkennen in andere sprintkanonnen. Op het ijs van Kardinge werd de Amerikaan KC Boutiette tweede. Fransoos Cedric Michaud won de derde wedstrijd om de Essent Cup. Een troost: Heideman schaatste de laatste wedstrijden zoveel punten bij elkaar dat hij de vol gende marathon - zaterdag in Eindhoven - in het oranje lei- derspak mag starten. Hij was er zelf niet zo blij mee. „Het valt veel te veel op", klaagt hij. „Ik had liever nog een paar wed strijden in het blauwrood (van DSB, red.) gereden. Nu zijn alle ogen veel te veel op mij gericht." In het volgepakte Kardinge was dat al het geval. Het peloton bleef tijdens de honderd ronden steeds bij elkaar. Niemand kwam weg. Ook Heideman niet, hoewel hij wel steeds voorin te vinden was. Het was saai. Het geduld van het publiek bij het steeds populairder wordende marathonschaatsen werd stevig op de proef gesteld. Alleen de massasprint interessant. Geluk kig werd dat een uitsmijter van jewelste. Tien ronden voor de streep be gaven de grote ploegen zich al naar voren. De spanning steeg. Bert Jan van der Veen probeerde zijn oranje pak te verdedigen, maar viel al snel terug. Uiteinde lijk kwam Erik Huizebosch als eerste uit de laatste bocht. Hij schreeuwde naar zijn noot Michaud dat hij er voor moest gaan. Dat deed de Fransman. Voor hem was het de ultieme wraak. Hij was tot op het bot gemoti veerd. Michaud had al weken superbenen, maar viste bij de eerste twee Essent Cups achter het net. In Utrecht won hij nog wel de sprint van het peloton, maar dat leverde slechts de vier de plaats op en dat was niet wat de Fransman wilde. Zaterdag kreeg hij zijn zin. „Ik zat tot nu toe steeds aan de verkeerde kant. Een keer vijfde, een keer vierde. Dit is perfect. Huize bosch heeft veel goed werk voor me gedaan. Tussen Heideman, Boutiette, Miel Rozendaal en mij zit in de sprint op dit mo ment heel weinig verschil. Dit keer was ik de snelste en dat voelt heel goed." parus/anp - Marat Safin heeft het tennistoernooi van Parijs op zijn naam geschreven. De Rus, als derde geplaatst, rekende in de finale van het evenement uit de Masters Series koelbloedig af met Lleyton Hewitt. Safin, die het evenement eerder in 2000 won, stond tegen de Australi sche nummer één van de wereld geen set af: 7-6,6-0 en 6-4. Voor Safin was Parijs pas zijn eerste toernooizege dit jaar. Hij haalde wel twee keer de eind strijd (Hamburg en de Austra lian Open), maar verloor die beide keren. Over vier weken keert de 22-jari- ge Rus terug naar de plaats waar hij Hewitt een tennislesje gaf. Dan staat in sportpaleis Bercy de finale van de Daviscup op het programma. Safin neemt het dan met levgeni Kafelnikov op tegen de favoriete Fransen. „Kennelijk wisten de Fransen niet dat ik in Parijs altijd goed speel", grijnsde de Rus na zijn zege met opmerkelijk veel machtsvertoon. Hewitt lijkt ondanks de verloren finale op weg het jaar als num mer één van de wereld af te slui ten. Het verschil met de elf jaar oudere Andre Agassi is na Parijs 88 punten. Beiden spelen half november nog om de Masters Cup in Shanghai, waar de beste acht van dit seizoen aantreden. De winnaar daar incasseert 150 punten. tJ Marat Safin in actie tegen Lleyton Hewitt. Foto: AP/Francois Mori Safin zal er vol vertrouwen ook spelen. De Rus had gisteren ver rassend weinig moeite met He witt. In de eerste set herstelde de Australiër zich nog wel van een break (1-4 achter), maar in de tiebreak maakte hij enkele onnodige fouten. Safin pakte de eerste set en knalde ook direct door de tweede. In die reeks stond hij Hewitt geen game toe. „Ik stond met 1-0 voor en dreig de mijn eigen opslag te verlie zen. Toen ik toch naar 2-0 door stootte, viel alles ineens op zijn plek. Ik serveerde echt g<?ed in die fase", zei de Rus over de 6-0. In de derde set gaf de Australiër bij 3-3 één keer zijn opslagbeurt uit handen, wat meteen de be slissing betekende. Op 3-5 kon Hewitt, wiens laatste titel van Wimbledon dateert, nog drie matchpunten wegwerken, maar op zijn eigen servicebeurt hield Safin zijn zenuwen goed in be dwang. Safin, die bij zijn eerste eindzege in Bercy twee jaar ge leden een andere Australiër (Philippoussis) in de eindstrijd versloeg, verdiende met zijn ze ge ruim 400.000 euro. door Edward Swier sint-Michielsgestel - Ze bleven de concurrentie ver voor, maar klaagden alsof de wereld zojuist was vergaan. En dat was eigen lijk maar goed ook, want anders was er na de Superprestige- veldrit in Sint-Michielsgestel weinig te melden geweest. De Rabobank-ploeggenoten Sven Nys en Richard Groenendaal hebben het peloton de eerste weken van het crossseizoen in een ijzeren greep. Gisteren bleef alleen Bart Wellens, met ruim een minuut achterstand op win naar Nys, nog enigszins in de buurt. Ook de nummer drie zag trouwens genoeg aanleiding voor een klaagzang. „Het was niet veel vandaag", mopperde Richard Groenendaal aan de meet in zijn woonplaats. Groenendaal sprak het vermoe den uit dat de krachtsinspan ning die hij vrijdag in de Kop penbergcross geleverd had, hem serieus had verzwakt. „Daar heb ik om te winnen veel moeten geven. Mijn start was vandaag goed, dat zeker. Maar dat was ook het enige positieve. Ik voel de me iedere ronde zwakker worden, zat verkrampt op de fiets en had totaal geen macht." Dat Groenendaal niettemin Nys als enige weerwerk kon leveren, zegt veel over de huidige ver houdingen. Groenendaal had drie volle ron des een voorsprong. Nys nam daarna het initiatief over, maar in de zesde van negen rondes ging de Belg uit Baal onderuit. „Ik raakte een reclamebord aan de linkerkant, vloog aan de overkant het publiek in. Tegen twee kindertjes op. Hun vader hielp mij nota bene eerst op weg, terwijl ik me meer zorgen gemaakt zou hebben om die twee", aldus de aanstaande va der. Niet veel later was de hië rarchie hersteld en nam Nys op nieuw vijftien tellen afstand van zijn ploeggenoot. Ook de winnaar jammerde in de Brabantse blubber. De startvolg orde, die rekening houdt met het land van afkomst en daar door de sterkere Belgen naar de tweede of derde startlij verwijst, was opnieuw reden van zijn toom. „Als ik hier niet gewon nen had, was ik niet geklopt door Richard Groenendaal. Nee, dan had de UCI (de wereldwie lerbond, red.) mij verslagen. Die verzint die krankzinnige startop- stelling, zorgt dat ik zeker Jwin- new york/dpa/afp - Kenyi ed< atleten hebben de 33e editi de marathon van New Yoi ;nt domineerd. Bij de mannen file Rodgers Rop in 2 uur, 8 mil m en 7 seconden. Bij de vro ®c was zijn landgenote Joyce chumba in 2.25.56 de snelsl Rop won dit jaar ook al de!go rathon van Boston. In New i v bleef hij 24 seconden acht Ei het parkoersrecord, dat de we opiër Tesfaye Jifar vorig ja J 2.07.43 bracht. Gisteren Rop zijn landgenoten Chnfee her Cheboiboch en Labanptie kemboi achter zich. Voor het eerst in de 33-jarii__ schiedenis van de marathi New York startten de vro 25 minuten eerder dan de nen. Zo'n 30.000 atleten hele wereld liepen de race 42 kilometer en 195 meter. Rop maakte de hele race 31 frisse indruk, ondanks de lijke omstandigheden. Het vier graden boven nul, er een flink wolkendek en de was straf. In de slotkilt maakte de politiefunctie chi zich los van zijn Iandgen pt< Hij is de vierde atleet die ir un zelfde jaar de marathons ale Boston en New York wist te teli nen. De laatste keer gebi oir dat in 1999, toen Joseph Q ho die prestatie neerzette. Joyce Chepchumba won het eerst in New York. De mer drie van de Olymp tep Spelen in Sydney liet, drie tO voor haar 32e verjaardag, komen in Central Park concurrente Ljoebov Denton achter. De Russische win iZ van de marathon in Los ArtMet zag het gat groeien naar twintig seconden. In de Brabantse prut snelt Reinier Groenendaal naar de tweede plaats. Foto: ANP/Vincent Jannink tig seconden moet goedmaken." En volgens Nys was dat weer in direct de reden waardoor hij na anderhalve ronde koers Bart Wellens ten val bracht. „Je kan hier moeilijk inhalen, maar we wilden allebei verder naar, vo ren. Opgejaagd door het onrecht dat ons bij de start was aange daan." Nys sneed Wellens in een bocht de pas af. Wellens: „Hij duwde me zo onderuit. Ik zeg niet dat Sven het expres deed, maar hij moet voortaan wel uitkijken." En zo foeterde de top drie nog even verder. Terwijl juist de kanslozen, de mannen achter de topdrie, reden tot kla gen hadden. Zij waren in de modderpoel namelijk al snel verworden tot figuranten. idri al oss/anp - Biljarter Gerwii eb lentijn heeft verrassend nii Grandprix driebanden in 0 teri zijn naam geschreven. Hij in de finale te sterk voor d la I voriete Dick Jaspers. In 281 ial( ten maakte de winnaar de 5 m ramboles vol. Zijn tegensl bleef op 40 steken. De hoÉnld serie van Jaspers in de final ste negen. Valentijn m^oir 'slechts' vijf punten op rij. Jaspers toonde in de halve les nog een grootse vormltbe versloeg Frans van Kuijk irède partij tot 50 carambole >its slechts 15 beurten. Een g< s delde van 3,333 punten m zelden voor in de biljartspoitofc Cc tere ivc ou he

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18