KUNST CULTUUR Dansen op de vierkante centimeter Kunstveiling levert 5000 euro op voor hospi* Mariza zet oerou fado's intelligen. naar haar hand" Kamerling in 'The Exorcist' Extra concert Bruce Springsteen Regisseur André de Toth overleden Toonkunstkoor overtuigt in stemmig concert Lipman maakt verwachtingen waar Rentree Anneke Grönloh Kid Creole verrassing van zevende Disco Dance Classics Party in GroenoordhaUen Fraaie voorstelling van Het Vervolg Amsterdam - De Nederlandse acteur Antonie Kamerling maakt binnenkort zijn Ameri kaanse debuut in het vierde deel van The Exorcist'. Kamer ling vertolkt in de film de rol van de vileine Duitse officier Kessler. Het is de eerste Ameri kaanse filmrol van de 36-jarige acteur. In Nederland speelde hij hoofdrollen in films als 'De kleine blonde dood', All Stars' en 'Ik ook van jou'. Kamerling maakte in 1990 zijn acteerde- buut in de soapserie 'Goede tij den, slechte tijden'. Naast Ka merling neemt ook zanger Billy Crawford een rol in 'The Exor cist' voor zijn rekening. deift - Bruce Springsteen geeft op 8 mei 2003 een extra concert in De Kuip in Rotterdam. De 45.000 kaarten voor het concert dat hij twee dagen eerder met zijn E-Street Band geeft, waren zaterdagochtend in drie kwar tier uitverkocht. ios anceles - Hollywoodregis- seur André de Toth is in zijn huis in Burbank in de Ameri kaanse staat Califomië overle den. De uit Hongarije afkomsti ge expert voor western-, horror- en actiefilms is 88 of 89 jaar ge worden. Zijn geboortejaar is niet precies bekend. Zijn groot ste bekendheid ontleende De Toth aan de driedimensionale film, 'House of Wax' (1953) met Vincent Price. Zelf kon hij het 3D-effect niet waarnemen om dat hij maar een oog had. Zijn laatste film was 'Terror Night' (1987). muziek recencie Maarten Baanders Concert: Toonkunstkoor Leiden e.o. Gehoord: 2/11 Marekerk, Leiden. Het Dordts Kamer Orkest had nog maar een paar noten ge speeld of er was al een stemmi ge sfeer. Cantate nr. 21 van Bach gaat dan ook over zorgen, angsten en verdriet en over de verlossing die Jezus brengt. Het gevoel voor sfeer was dan ook het sterke element in dit con cert van het Toonkunstkoor Leiden. Opmerkelijk mooi slo ten koor en solisten op de or kestklanken aan. Dirigent Hans van der Toom hield deze een heid er het hele concert goed in, wat niet wil zeggen dat er steeds dezelfde treurnis klonk. Met bewonderenswaardige wendbaarheid en nuance werd iedere passage in tekst en mu ziek de juiste stemming meege geven. De klank van het koor veerde op in troostrijke passa ges, om aan het eind, gesteund door pauken en trompet, een feestelijke, vitale allure te berei ken. Net zo veelkleurig waren de so listen. Sopraan Heieen Koele en bariton Henk Neven bouwden een spannende dramatiek op in het duet 'Komm, mein Jesu, und erquicke', met zijn puntig vraag- en antwoordspel tussen een klagende gelovige en de helpende Jezus. Koele schitter de ook in de aria 'Seufzer, Tra nen', met haar heldere melan cholie, warm in de lage en so ber in de hoge tonen, mooi, strak en ingehouden begeleid door de hobo. De tenoraria's door Robert Luts ontroerden met zachtaardig aangezette tonen en een ver fijnde dynamiek. In 'Bache von gesalznen Zahren' viel op dat het orkest dezelfde zachte arti culatie liet horen en mooi warm naar voren kwam als de solist even rust had. In de aria 'Erfreue dich, Seele' kreeg Luts een schitterend tegenwicht van de helder spelende solo-celliste. Na de pauze zette Van der Toorn een lichtvoetige en vlotte vertolking van Mozarts 'Krönungsmesse' (K.V. 317) in. Krachtig en glorieus zong het koor het 'Gloria', waartegen de solisten in fraaie onderlinge ba lans de speelse lijnen plaatsten, die zo typerend voor Mozart zijn. Vooral het 'Credo' voerde het koor sterk uit, met energie, spannende dynamische accen ten en een treffende omslag in gloedvolle rouw om de kruisi ging van Jezus. In de solopartijen maakte de lichtheid geleidelijk plaats voor andere kwaliteiten, die ook on miskenbaar bij Mozart horen: een volle, zoete klank en tedere melancholie. Dit laatste was vooral te horen in het schitte rend vertolkte 'Agnus Dei'. He- leen Koele zong fijnzinnig en genuanceerd. De andere solis ten sloten aan met een mooie, volle klank, waarna het koor het concert afsloot met een helder en overtuigend 'Dona nobis pa- ,/i cem't» maandag 4 novembei jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling 'Zwavelstokjes', door Virga Lipman. Regie: Marc van der Velden. Tekst Paul Weijkamp. Door: Virga Lipman, Els Holtzer, Raymond Harris. Gezien 3/11 (première), Leidse Schouwburg. Geen enkel sprookje is zo zielig als 'Het meisje met de zwavel stokjes' van Hans Christian An dersen. Toen ik zelf klein was, barste ik steevast in tranen uit als mijn vader het voorlas. Ook al wist ik allang dat het verkeerd zou aflopen. Ik kwelde mezelf, want ik koos toch iedere keer weer dit treurige sprookje uit het dikke sprookjesboek. Juist omdat het ook zo móói was. Gisteren beleefde 'Zwavelstok jes' van de Leidse Virga Lipman zijn première in de Leidse Schouwburg. Virga Lipman, voorheen te zien in het LAKthe- ater, maakt hiermee de stap naar de grote zaal. Bij dit stuk werkt ze met regisseur Mare van der Velden die in Denemar ken zijn eigen jeugdtheaterge zelschap heeft en daarvoor on langs werd onderscheiden. Met 'Zwavelstokjes' maakt Vir ga Lipman de hooggespannen verwachtingen zonder meer waar. Ze brengt het verhaal als een raamvertelling. De voor stelling met poppen, acteurs en videofilmpjes begint en eindigt in de kamer van het meisje Li- ze. Deze heeft pas haar oma verloren. De nieuwslezer op tv bericht dat het buiten 30 gra den vriest. Lize heeft het gevoel dat ook haar tranen zijn bevro ren. In haar slaapkamertje, waar de wind bijna voelbaar om de ramen giert, vertelt Hans Christian Andersen haar het verhaal van 'Het meisje met de zwavelstokjes'. Het is oudejaarsavond, 1845. Een arm, slonzig meisje, over tuigend gespeeld door Els Hol- zer, wordt de straat opgestuurd om zwavelstokjes te verkopen. Wanneer ze haar stokjes aan steekt om zich te warmen ziet ze prachtige beelden van een dansende kachel en feesttafels met een levende gans op de dis. Deze doorkijkjes ontstaan doordat de huizen uit het decor worden belicht. Als alle stokjes opgebrand zijn, is het meisje moe en van top tot teen ver kleumd. Haar tijd is dan geko men en haar overleden oma komt haar halen. Ontroerend is het beeld dat ze uit haar jas stapt en in een teer wit jurkje met haar oma door de sterren danst. Haar jas blijft achter en lijkt op een magere gestalte in de sneeuw. Zo wordt ze de volgende ochtend door een hond en de straatlantaarn- aansteker gevonden: be sneeuwd en morsdood. Virga Lipman raakt in deze voorstelling de juist snaar. Hoe wel de droefenis steeds op de loer ligt, houden de poppen de voorstelling ook speels. Zo'n raamvertelling is daarom een slimme zet. Doordat de voor stelling eindigt met het levende meisje, Lize, krijgt het droevige verhaal een positieve wending. Lize leert door het verhaal beter met haar emoties en héér over leden oma om te gaan. Het is begrijpelijk dat een aantal kin deren na de voorstelling stille tjes huilt. Want in zieligheid doet 'Zwavelstokjes' nauwelijks voor het oorspronkelijke sprookje onder. amsterdam/anp - De Muse- umnacht in Amsterdam heeft ruim 25.000 bezoekers getrok ken. 3000 meer dan vorig jaar. Zangeres Anneke Grönloh maak te tijdens de 'N8' haar rentree. Het is de derde keer dat de Muse umnacht werd gehouden. Bezoe kers konden van 19.00 tot 02.00 uur 's nachts 36 verschillende musea in de hoofdstad bezoeken. Naast bestaande tentoonstellin gen waren er veel bijzondere nachtelijke activiteiten. In een aantal musea konden net als in voorgaande jaren de voetjes van de vloer. Verschillende muziek stijlen, van jazz tot tango en van Afrikaanse muziek tot Mozart, zorgden voor een niet alledaagse sfeer in de deelnemende musea. Maar meest opmerkelijk was wel het optreden van Anneke Grön loh. De zangeres maakte haar rentree in de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Theo de With leiden - Het is dansen op de vier kante centimeter. De Leidse GroenoordhaUen zijn zaterdag avond vol, overvol. Van heinde en verre zijn zo'n 7500 discogangers toegestroomd. Afro-pruiken, wij de pijpen, glitterbloesjes. Het is een stap terug in de tijd. Derti gers en veertigers zijn een avond je uit. Geen kinderen, geen house. Alleen de feel good disco van 25 jaar geleden. 'The best disco in town', zingt The Ritchie Family later op de avond. De drie zangeressen hebben het gelijk aan hun zijde. Er is vanavond in Leiden geen beter dansfeest te vinden dan deze Disco Dance Classics Party in de voormalige veemarkthal len. Het organiserende bedrijf Fun Party's heeft een ijzersterk concept: diskjockey Comé Klijn draait discoplaatjes en tussen door laten vijf groepen van wel eer zien wat ze er tegenwoordig van bakken. Het idee wordt in middels overal in den lande na geaapt, maar Leiden heeft de oervorm. „De artiesten zijn bijzaak", vin den de organisatoren. „De be zoekers zijn het belangrijkste onderdeel van de avond. Niet voor niets is iedereen zo fraai uitgedost." Een blik in de zaal bewijst hun gelijk, maar de ar tiesten zijn minstens zo belang rijk. Zij moeten een sfeer schep pen. Met vinyl is dat een stuk moeilijker. En er hebben wei eens aansprekender artiesten op het podium gestaan bij de zes voorgaande Disco Dance Clas sics Party's. In april brachten Boney M, Bac cara en Jimmy Somerville de zaal bijvoorbeeld nog tot een kookpunt. Artiesten van dit kali ber werden afgelopen zaterdag gemist. George McCrae heeft naast zijn eendagsvlieg 'Rock your baby' niet veel te bieden. Mike Peterson is eigenlijk niet afkomstig uit het discotijdperk. Kid Creole: geen geweldig zanger, maar wel een fantastisch showman. Foto: Eric Taal Hij is een artiest uit de stal van Fun Party's en mag zijn eerste single promoten. 'Show me your love' is voor twee con sumptiebonnen te koop. The Ritchie Family imponeert ook niet echt. De drie zangeres sen bewegen veel en slaken daar de nodige kreten bij. Drie acts weten de avond te redden: Gib son Brothers, Eruption en Kid Creole The Coconuts. De Gib son Brothers zijn voor de vierde keer van de partij en opnieuw als uitsmijter geprogrammeerd. Ze worden als oude bekenden begroet door het publiek. Hun 'Cuba', 'Non stop dance' en 'Que sera' vinden een gewillig oor. Het zijn discokrakers van de bovenste plank. De broers openen hun optreden heel ver rassend met een discoversie van 'Cecilia' van Simon Garfunkel. Eruption heeft ook nog niets aan kwaliteit ingeboet. Voor vrouw Precious Wilson heeft een stem als de vuurspuwende Etna. Ze zet een stevig optreden neer. De monsterhits 'I can't stand the rain' en zeker 'One way ticket' zijn onverslijtbaar. Er zijn ook geen kunstgrepen no dig om het stof eraf te poetsen. Ze zijn goed zoals ze rijn. Maar de verrassing van deze Disco Dance Classics Party is toch Kid Creole The Co conuts. Niet omdat meneer Creole nu zo'n geweldig zanger is, maar hij is wel een fantas tisch showman. Hij wordt bijge staan door een bejaarde percus sionist, die meer kan dan alleen geweldig trommelen. Vol trots wordt gemeld dat hij vader is van achttien kinderen. En niet te vergeten The Coconuts: drie langbenige blondines in hot pants, die ongenaakbaar om Kid Creole heen paraderen. Hun latin disco met als hoogte punten 'Stool pigeon' en 'Annie I'm not your daddy" sluit goed aan bij de behoeften van het pu bliek. Ongecompliceerde mu ziek om naar te kijken en om mee te galmen. Het lijkt erop dat het steeds moeilijker wordt de juiste artiesten te vinden. Misschien moeten de organisa toren nog beter in de Neder landse hitarchieven zoeken. Op eerdere discofeesten waren al Mai Tai en Time Bandits gepro grammeerd. Maar er is meer ne- derdisco. Het zou toch fantas tisch rijn om weer eens naar Sp- argo te luisteren of Doris D The Pins temg te zien. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Mariza - Fado on tour Gehoord: 2/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. Nog te horen: 6/11De Meervaart, Amsterdam; 8/11De Doelen, Rotterdam; 12/11, De Meerse, Hoofddorp. De bas begint. Krachtig, rit misch en mysterieus. En dan springt Mariza, nog in de coulissen, er vol bovenop. Deze jonge Portugese zange res zet de oeroude fado's in telligent naar haar hand. Het eerste nummer is meteen al een wondertje van muzikaal theater. De hoofdrol is voor Mariza's expressieve stem, die ze met orkaankracht in zet, maar Ricardo Cruz (mu zikaal leider en bassist), An- tónio Neto (gitarist) en Paulo Jorge Santos (op Portugese gitaar) spelen bepaald geen ondergeschikte rol. Toch gaat het niet goed met Mariza. Wie haar voor het eerst live hoort, zal het niet direct opvallen, want Mariza is nog steeds een fenomeen, maar het verschil met een jaar geleden is groot. Uiterlijk is ze dezelfde gebleven. Ze beweegt zich nog steeds als een koningin in het uitge kiende lichtspel en ook haar succesnummers rijn dezelfde gebleven. Maar de vlam is gaan flakkeren en, wat erger is, haar stem heeft aan sou plesse en schakeringen inge boet. Ze zingt veel fado's volgens afspraak en niet meer omdat ze zo en niet anders gezon gen moeten worden. Ze maakte van elk lied een in- BF !hc drukwekkend tonl^'c waarin vreugde, vereber contemplatie moeitelier elkaar overliepen. Nogj^ kan ze elk lied bij de' grijpen om het haar lAb te sleuren, maar waar Bo der ook met genuan^ en subtiele nootjes 1101 lokken en verleiden, gal. ze nu geregeld grof g°1 Hard is ze nog steeds tig, maar haar lichtgeorr glazen pianissimi zij? 2 dwenen. Haar timing j'9^ der alert geworden, z^ c zoals ze het ooit zong, klinkt niet hetzelfd echoot zichzelf. .9' Dat is onvoorstelbaar^ mer, want nog steeds \55 van sommige nummtfhi belevenis te maken, jfjj haar versie van Barco mj< over een vissersvrou. 2 haar man weg riet zeiB* weet dat hij niet meer^r komt. De bassist g(35 zijn instrument als eer>'e me Afrikaanse coni^4 trommelt een noodlot waarop Mariza een zi angst kan laten ontsta? fluisterde bange voor^ lens tot uitgeschreeuweu niek zingt ze, en h<i9 overspoelt je met zijn Pe emoties. °ru De rauwheid, intimitoo, intensiteit die de fado0 natuurlijke omgeving-:1' brengt Mariza naar dfo certzaal, maar om dat Ha nen doen, vergroot ze heid en de felheid tot l menselijke proporties- lukt haar nu nog, zelfs r Li sterkt midden in de Né zaal, zoals ze wondèj^ laat horen in haar 1 toegift. Maar het is e< puttingsslag, en haar heeft er al hoorbaar geleden. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Van muizen en mensen' door Het Vervolg. Bewerking/regie: Léon van der Sanden. Gezien: 2/11 schouwburg Leiden. Het verhaal is voorspelbaar. Maar het is de voorspelbaar heid van het onvermijdelijke noodlot. Twee mannen trekken door Amerika op zoek naar werk. Ze zijn als jaren samen en hebben één grote droom: een eigen stukje land met een eigen boerderij. Die droom zal echter nooit in vervulling gaan. Ook in het land van de onbegrensde mogelijkheden is 'De Ameri kaanse Droom' niet altijd haal baar. Dit negatieve scenario in rijn roman 'Of Mice en Men' heeft schrijver John Steinbeck veel kritiek opgeleverd. Niette min behoort dit boek, waarvan hij later zelf ook een toneelbe werking en filmscript vervaar digde, tot zijn bekendste werk. Voor het toneelgezelschap Het Vervolg heeft Léon van de^San- den een nieuwe bewerking ge maakt. De verhaallijn van het boek heeft hij op adequate wij ze recht-toe-recht-aan naar het theater vertaald. Het is een kwestie van smaak of je een dergelijke sociaal-kritische schets van de lotgevallen van arme seizoenswerkers kunt ap preciëren. Het lijkt namelijk als of de eenduidigheid van het ge geven door het naar theater te vertalen nog wordt versterkt. Zet je die bezwaren oprij en kijk je naar wat Het Vervolg met het verhaal heeft gedaan, dan moet je toegeven dat men fraai werk heeft geleverd. Van de twee hoofdpersonen is de rol van de berensterke maar zwakbegaaf de Lennie 't moeilijkst. Bas Keijzer speelt Lennie voortreffe lijk; hij zet rijn personage ge loofwaardig en waardig neer. George, Lennies kleine en slu we tegenpool, wordt met de juiste wispelturigheid gespeeld door Iwan Walhain. Door Len nies ontembare behoefte tot het strelen van 'muizen en mensen', hetgeen door diens ongekende kracht steeds nood lottig afloopt, is het dramati sche einde van hun lotsverbon denheid onontkoombaar. door Theo de With leiden - „Driehonderd euro! Voor die meneer naast die me vrouw met dat kekke petje." In razend tempo veilt Diederik Westerhuis, directeur van het veilinghuis Sotheby's in Amster dam, veertig kunstwerken in de Leidse Pieterskerk. De veiling, gistermiddag, was het sluitstuk van de kunstmani festatie die door de Leidse Kiwa- nis Club in de Pieterskerk werd gehouden. Na eerdere edities in 1999 en 2000 vond nu voor de derde keer zo'n kunstbeurs plaats ten bate van een goed doel. Het hospice Issoria, dat volgend jaar rijn deuren opent aan de Plantage in Leiden, ont vangt van de Kiwanis een geld bedrag van 5000 euro. Kiwani Roland de Ligny is ui terst tevreden met dit bedrag. „Het is voor het eerst dat we zo'n veiling organiseren. Mis schien moeten mensen daaraan wennen." De veiling levert een bedrag van 800 euro op voor het hospice, een plek waar termina le patiënten hun laatste levens dagen kunnen doorbrengen in een huiselijke omgeving. Devest van de schenking is afkomstig Een Kiwani houdt een kunstwerk omhoog op de veiling. „Enig schilderijtje, heel leuk gedaan." Foto: Taco van der Eb uit een loterij en sponsorgelden. „Het is voor het eerst in mijn 35- jarige carrière dat ik in een kerk veil", zegt Westerhuis bijkan- vang. „Jezus sloeg de handela ren de kerk uit, maar dat ga ik vandaag niet doen." Integen deel, hij probeert de toeschou wers op te jutten om een bod uit te brengen. Zijn aanbevelingen lijken soms averechts te wenken. Over een schilderij van een boom: „Ontroerend eenvoud en ik kan 't over een abstract ki „Enig schilderijtje, hee daan." Of over een van een circustafere beetje Chagall-achtig, 1 helemaal." Het klinkt de kunstenaars niet er neemt. Een bronzen vogel, door Marian Sekreiise, topstuk van de veil beeld verwisselt voor 1 van eigenaar. Tijdens ®c ning van de kunstmaif afgelopen vrijdag, kreeg stenares ook al de Q koop Award, genoemd oud-burgemeester van., voor de meest vemieuv^s posant. W< De beurs met het rec( van 58 hedendaagse^ naars trok, mede door toegang, drie dagen fors aantal bezoekers, land de Ligny is dat ei om door te gaan met ment. „Vorig jaar is beurs vanwege organis problemen niet gehoui ik ben ervan overtuig manifestatie kan uitgri een jaarlijks terugkerei ment." ITol

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14