REGIO Rs Jubileumboek Hoogmade: niet af, maar wel gepresenteerd 'Stiekem hoop je dat je een schat vindt' Roelofarendsveen neemt massaal afscheid van bloemenveiling Politiek Rijnwoude wil invloed van inwoners vergroten ïr Jonge inwoners hebben meer kans op huurhuis in Aarlanderveen 20| maandag 4 NOVEMBER 2002 wapen in g genomen Bij een controle in agruimte aan de /V3 aat in Boskoop heeft vrijdag een verboden en aangetroffen. Het een soort kermisge- verder doorzoeken °IV)litie in de auto van de eigenaar uit Waddinx- nog een 'ploertendo- en busje traangas aan. to* e heeft de goederen in 111 inomen. De Waddinx- o jgt een proces-verbaal. woordvoerder ilitie de inval naar van 'eerder verkre- matie'. ldt[[ eer "nkomst '"psoriasis an den rijn - Belang- ;n voor en patiënten -Aiasis kunnen woens- nloopbijeenkomst bij- het Rijnland Zieken- lphen aan den Rijn. De mst duurt van 10.00 tot |r. Inlichtingen: 070- eden Alphens nenkoor an den rijn - HetAl- Jannenkoor treedt za- p in de Maranathakerk i aan den Rijn. Aan dit ioncert verlenen onder I pianiste Saskia van ]n sopraan Marjolein medewerking. Het con- 'nt om 20.00 uur. Itifunctioneel itiepark lynenburch' ude-rijndijk - Een rtioneel sport- en re- in de wijk Rhynen- PvdA stelt de realisa- 1 voorzichtig voor in de e beschouwingen op de voor 2003. Op het c krijgen de voetbal- en breniging, een binnen- een jeu-de-boules- :en visvijver en bijvoor- hockeyvereniging een lok zou er een sporthal 'nderopvangvoorzienin- jeten komen. Deze hal |jok onderdak bieden aan jiclubs, dans- en kaart- het plaatselijke jonge- park er komt, kunnen de sociaal-democraten, ige sporthal, Het Anker zwembad De Dolfijn afgebroken. Afhankelijk liste plek voor het nieu- zouden ook de voetbal- Bemardus en de ten- van HTC vrij kunnen „Dit zijn waardevolle voor woningbouw", al- rdA. De kosten moeten neer betaald worden uit i, uit subsidies en door intwikkelaars. aal-democraten bedach- plan voor de Rhynen- Het dient wat de PvdA als voorbeeld voor een oekomstvisie. ;s als aren litingstijden ,èeb :ns café ene, grillroom :de tocht oti< s d« vind celba - Als er nog één keer n binnenkomen over ca- Saloon in Roelofarends- aat de gemeente Alkema- ioeg vaste sluitingstijden en. De Saloon kent, net yyy. rest van de horeca in Al- e, vrije sluitingstijden. Nu de kermisweek weer een riS an klachten kwam over ame geluidsoverlast van die1 raakt het geduld van de 10ge«Ue op. ervu ebben besloten dat de ex- rdat it een officiële laatste om- :huwing krijgt", verklaart one neester Meerburg. Ook de gepuige grillroom Massada kan hapfbze brief van de gemeente Det zien. Meerburg doet gal h nkondiging na vragen van altej'an der Geest (Mooi Al- e). Van der Geest klaagde 23 rond de twee horecagele- w den niet alleen overlast is ■stost|herrie, maar ook maakt ijk bezoek zich schuldig Jdplassen en aan be- :n. N Lng van winkelruiten. Bo zou de uitbater van De onlangs op de vuist zijn 'ksuefo met een buurman. oblemen rond De Saloon kans issada zijn niet nieuw, net als de dreiging met korte- acucKnmgstijdcn. Begin 2000 d. Er boog de gemeente ook al produom de twee zaken een vas- ie ka«ingSdjd op te leggen. 'Totstandkoming van boek is een geschiedenis op zich' door Marianne Elissen hoogmade - Het had heel wat voeten in de aar de, maar afgelopen zaterdag was het dan einde lijk zover. In De Stal aan de Kerkstraat had de presentatie van het jubileumboek over 750 jaar Hoogmade plaats. Uit handen van Job Groven- stein, voorzitter van de Stichting Hoogmade 750 jaar, ontvingen burgemeester Van Beek en jonk heer Wittert van Hoogland de eerste voorlopige exemplaren van 'Het begon in 1252...' Voorlopig, want de boeken zijn pas over tweeënhalve week beschikbaar. „Een geschiedenis op zichzelf', zo noemt Gro- venstein de totstandkoming van het jubileum boek dat de geschiedenis van Hoogmade in woord en beeld beschrijft. Even was er de vrees dat het boek er nooit zou komen. Aan vankelijk wilde jonkheer Wittert van Hoogland zijn familiearchief niet openstellen voor vrije- tijdshistoricus Hans van der Wereld, schrijver van het jubileumboek en oud-inwoner van het dorp aan de Does. „Ik heb de twee heren toen bij mij thuis uitgenodigd en onder het genot van een goed glas wijn zijn we er gelukkig uit gekomen", zegt Grovenstein. „Zonder de in formatie uit dit archief was het boek lang niet zo volledig geweest." Nadat de presentatie van het boek al meerdere malen was uitgesteld, stond zelfs de datum van 2 november onder druk. „De drukkerij was niet in staat om de 800 exemplaren tellen de oplage van het boek op tijd klaar te hebben. Om de geplande presentatie toch vandaag te laten doorgaan, hebben we van de drukkerij een paar kopie-exemplaren gekregen. Enkele aanpassingen zijn nog wel nodig. Zo moeten er nog 140 foto's worden ingescand en enkele tekstuele aanpassingen moeten plaatsheb ben." Grovenstein verzekert de aanwezigen dat het langverwachte boek op 21 november af is. De 700 voorinschrijvers kunnen het dan op een nader te bepalen plek in Hoogmade afhalen voor 10 euro. Wat gebeurt er met de resteren de honderd exemplaren? Grovenstein: „Zo'n veertig boeken geven we weg aan allen die meegewerkt hebben aan het boek. De overige zestig exemplaren zijn waarschijnlijk te zijner tijd in een aantal boekhandels in de regio ver krijgbaar voor 15 euro." Ook burgemeester Van Beek van Jacobswoude is zichtbaar trots op de boreling: „Het is een collectors item geworden dat een goed beeld geeft van de geschiedenis van Hoogmade." Jonkheer Wittert van Hoogland draagt bij aan de feestvreugde door de opbrengst van de col lecte bij de oecumenische herdenkingsdienst op 28 april 2002, één van de eerste jubileum activiteiten, te verdubbelen. „Wellicht dat dit gebaar navolging vindt, maar dan moet er wel steeds sprake zijn van een verdubbeling", zegt de 'heer van Hoogmade' lachend. Grote afwezige onder de genodigden is demis sionair staatssecretaris Cees van Leeuwen, voormalig en toekomstig inwoner van Hoog made. „Hij had nog belangrijkere zaken te doen", aldus Grovenstein. In het jubileumboek gaat Van der Wereld te rug in de tijd en beschrijft hij onder andere het begin van Hoogmade in 1252, het kerkelijk le ven, het onderwijs en de bevolking in de loop der eeuwen. De teksten worden ondersteund door vele fraaie afbeeldingen van bijvoorbeeld de Kerkstraat omstreeks 1946, het ringrijden tijdens de kermis van 1938 en het vrijwillige brandweerkorps van Hoogmade in 1949. Van der Wereld ziet het boek als een eerste kennismaking met de historie van Hoogmade: „Nog veel zaken wachten op ontdekking. Veel informatie en feiten liggen nog verborgen in streek- en particuliere archieven. Ik zal 800 jaar Hoogmade niet meer halen, maar dit boek is in elk geval een aardig begin voor de zon derling die 800 jaar Hoogmade wil beschrij ven." Met metaaldetectors speuren bij Archeon door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Het is een surrealistisch tafereeltje. Een paar honderd mensen met pet jes en metaaldetectors speuren de grond van een terreintje ach ter archeologisch themapark Ar cheon af. Koptelefoon op het hoofd, schepje in de aanslag, de detector voorzichtig heen en weer bewegend, vlak boven de grond. De late herfstzon is een onverwacht genoegen. Niet ie dereen heeft een koptelefoon op, zodat een enkeling hoort hoe één van de detectors ver vaarlijk begint te piepen. De ei genaar steekt hoopvol een schepje in het grasland, maar zonder resultaat. De vereniging De Detector Amateur (DDA) hield afgelopen zaterdag een grote landelijke zoekdag bij Archeon. Op een stuk land achter het park had de vereniging een groot aantal pen ningen verstopt. Twee keer per jaar organiseert de DDA een zoekdag. Deze keer zijn er 270 van de 1.900 leden naar Alphen getogen om mee te doen aan de wedstrijd. Hans Cats (70) uit Haarlem heeft al twee penningen gevon den. Hij is al negen jaar fid van de DDA. Daarnaast volgt hij een studie geschiedenis en is lid van de archeologische werkgroep in Haarlem. „Het onverwachte trekt me aan in deze hobby. Diep in je hart ben je toch nog een klein jongetje dat stiekem hoopt dat hij een schat vindt." „In de media worden we vaak als schatgravers afgeschilderd. De meeste mensen doen het echter uit interesse voor de ar cheologie", zegt organisator Leenheer. Elke archeologische vondst wordt aangemeld bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). „Ie- derezoeker heeft toestemming nodig van de eigenaar van het land waarop hij wil gaan zoe ken. Bij waardevolle vondsten geldt dat de helft van de waarde voor de boer is en de andere helft voor de zoeker. Maar het gebeurt zelden dat er iets gevon den wordt dat van waarde is. De meeste vondsten zijn alleen van archeologisch belang. En dan vooral in de context waarin het voorwerp gevonden is. Aan de hand daarvan kan de ROB bij voorbeeld de plekken in kaart brengen waar de Romeinen hun bebouwing hebben gehad." De DDA is bijna tien jaar gele den opgericht. .Archeologen en schatgravers liepen elkaar voor de voeten. Dat leidde tot erger nis over en weer. Door middel van voorlichting is de samen werking tussen de beide groe pen een stuk verbeterd. Archeo logen zoeken eerst een terrein af en daarna zijn wij aan de beurt. De eerste groep gaat omzichtig te werk daarom kun je de volg orde beter niet omdraaien." Steeds meer vrouwen melden zich aan. Zo ook Paufien van Borre (28) uit Alkmaar. Sinds een jaar is ze lid van de DDA. Via haar vriend is Paufien be smet geraakt met het speurvi- rus. In de omgeving van Alk maar vond ze een Westfriese scheepsschelling, diverse vin gerhoedjes en wat gespen. Maar vandaag is het nog niet gelukt om een verstopte DDA penning te vinden. Haar vriend moedigt haar aan: „Het gaat lukken hoor, desnoods gooi ik ze voor je neus neer!" De Alphense bodem had afgelo pen zaterdag overigens nog een paar verrassingen in petto voor de speurders. Naast de verstopte penningen konden de DDA-le- den aan het eind van de dag ook nog twee vondsten melden. De oogst van de dag bestond uit een zestiende-eeuwse speer punt en een zeldzame Keulse munt uit de twaalfde eeuw. Schatzoekers gewapend met metaaldetectoren speuren op een terrein achter Archeon naar in de bodem verstopte penningen. Foto: Eric Taal PvdA pleit voor Burgerinitiatief door Marieta Kroft rijnwoude - De politiek in Rijn woude is nog niet tevreden over de manier waarop de contacten lopen tussen de gemeente met de inwoners. Klachten en ver gunningaanvragen worden niet goed of te traag afgehandeld. In woners worden slecht op de hoogte gesteld van een bouw plan in de naaste omgeving. En de inspraak en het horen van burgers gaat te omslachtig. Het is een greep uit de kritiek die de PvdA, SGP/CU, WD en D66 ui ten in hun algemene beschou wingen op de begroting voor 2003. Om de contacten te verbeteren stelt de PvdA voor om een zoge noemd Burgerinitiatief in te stel len. Utrecht en Amersfoort heb ben hier goede ervaringen mee, aldus de sociaal-democraten. Als dit initiatief het haalt, heeft een inwoner van Rijnwoude het recht om bepaalde zaken op de politieke agenda te plaatsen. Hij of zij moet dan wel 75 onder steunende handtekeningen hebben. De gemeenteraad be sluit vervolgens of het initiatief rechtstreeks in de raad wordt behandeld, in de raadscommis sie of dat hijeerst een onderzoek wordt ingesteld. Uiteindelijk is het aan de raad om het plan van de inwoner te honoreren of af te wijzen. De SGP/CU vindt het tijd wor den dat burgemeester en wet houders met voorstellen komen om de contacten met de inwo ners te verbeteren. De fractie denkt bijvoorbeeld aan het overleg met de bewoners over grote, kwetsbare bouwplannen, de inrichting van de driehoek Zoetermeer - Benthuizen, enzo voort. Er hoeft niet eerst een no ta geschreven te worden. Als de antwoorden van burgemeester en wethouders tijdens de begro tingsbehandeling onbevredi gend zijn, komt de partij met voorstellen in de vorm van een motie. De WD dringt aan op directer, spontaner contact met de inwo ners. Plannen van het college om een sportraad en een jeugd raad op te richten verwijst de oppositiepartij naar de pmllen- mand. Het geld voor de jeugd raad kan volgens de WD beter direct worden besteed aan de jeugd. En het geld dat voor de sportraad is bestemd, kan beter direct naar de verenigingen gaan. Oppositiepartij D66 snapt goed dat het uit twee wethouders be staande college het werk alle maal niet aankan. Om verbete ringen aan te brengen en alle andere klussen te kunnen blij ven doen die op B en W afko men, moet er weer een wethou der bij, meent D66. Rijnwoude stapte in april over van drie naar twee wethouders. alphen aan den rijn - Tweeverdieners uit Aarlanderveen en Zwam- merdam die nog geen huurwoning hebben, komen voortaan sneller in aanmerking voor een huis in hun dorp. Corporatie WonenCen- traal heeft de inkomenseisen aangepast, om te voorkomen dat veel jonge mensen naar andere plaatsen moeten uitwijken. Voor woningen met een huur tussen 299 euro en 386 euro wordt nu een inkomen gevraagd van minimaal 1.180 euro per maand. Voor heen was 1.180 euro per maand het maximale inkomen om voor deze woningen in aanmerking te komen. 'Die bone benne best te kane' teurs vertellen verhalen over ou de Veenders en hun bijnamen en het Roelofarendsveen van vroeger. Bart van Gerven zingt met de band Tomeloos een ode aan het dorp. Leo van der Meer bootst een bezoek van de konin gin na en als klap op de vuurpijl krijgen de toeschouwers stuk ken uit The Sound of Music te zien, gespeeld door een comple te familie Von Trapp. Voor, tijdens en na het eten worden de gasten op allerlei manieren verrast. Opeens is daar de drumband die tijdens het feestmaal een rondje door de veiling maakt. De leden zijn de zaal nog niet uit of daar rij den plotseling zes muzikanten op een tandem rond. Vlak voor dat iedereen zijn maag wil vul len, raast er een graafmachine de eetzaal binnen. Het blijkt een theateract te zijn. „We gingen vandaag de veiling toch plat gooien?" \Taagt de bestuurder verbaasd als hij al die hongerige mensen ziet zitten. „Nee joh", zegt Ed van Berkel op zijn plat ste Veens. „Je ben te vroeg. We motte nog ete voor de nieuwe pakkies van de harmonie." De tientallen medewerkers en koks hebben zich de hele dag flink uitgesloofd voor de 500 gasten. Naast de bonen serveren zij balletjes gehakt, malse run derlapjes, uitgebakken spekjes, aardappelpuree en sla. Op de tafels staan 600 potten augur ken, 2ftveruitjes en piccafilly. Ie dereen laat het zich voortreffe lijk smaken. Ook Wils Hoogen- boom, die met zijn toneelver eniging St. Pancratius theater aan tafel verzorgt, is te spreken over het eten. „Het is allemaal ontzettend goed klaargemaakt", zegt hij. „Die bone benne best te kane." „Zo'n maaltijd is een traditie", weet Jan Bakker, oud- voorzitter van Liefde voor Har monie. „Dat gaat misschien wel 200 jaar terug. Daarom spreekt het zoveel mensen aan. Vooral in de winter aten de Veense kwekers vaak grauwe erwtenbo nen." Fred van der Meer, één van de organisatoren van De Veiling Plat, kan zijn geluk niet op als hij terugkijkt op het festijn en de enorme opkomst. „Waarschijn lijk heeft het genoeg opgebracht om ons korps in het nieuw te steken", zegt hij. .Als dat nu niet gelukt is, dan lukt het ons nooit meer." Slechts hier en daar zijn er me lancholische gevoelens. „Het is toch jammer dat de veiling weg moet", zegt Ria van der Haren (62), een geboren en getogen Veense. „Maar het zal wel moe ten. Het gebouw heeft hier na tuurlijk geen bestaansrecht meer, omdat de veiling in Aals meer alles heeft overgenomen. Maar als het ten gunste is van woningbouw voor jongeren, dan is net een goede zaak. Ik sta «er een beetje dubbel tegeni&er." door Joris Rietbroek roelofarendsveen Muziek luisteren, theater kijken, klaver jassen en grauwe erwtenbonen eten. Dit kon het afgelopen weekeinde allemaal in de oude bloemenveiling in Roelof arendsveen. En wel voor de al lerlaatste keer. Omdat de veiling aan de Sotaweg volgend jaar wordt gesloopt, besloot muziek vereniging Liefde voor Harmo nie nog één keer een gigantisch feest te geven onder de noemer De Veiling Plat. En met succes: in vier dagen trok De Veiling Plat ruim 4.000 bezoekers die af scheid wilden nemen van de veiling. Nu is het gebouw pas klaar voor de sloop. Het dak is er al af. Het Halloweenconcert en de klaverjasavond konden beide op zo'n 800 bezoekers rekenen. Ook de kindermiddag op zater dag is een groot succes. Op za terdagavond vinden maar liefst 1.600 mensen de veiling voor het Veens Podium. De bezoe kers krijgen diverse optredens van Veense bands voorgescho teld. Ook het legendarische Veens Bruikoor is van de partij voor een eenmalig reünieoptre den. Gehuld in de 'oude' kos tuums van Liefde voor Harmo nie brengen de brullers nog één keer al hun liederen ten gehore, van het Wilhelmus tot het Veen se völkslied over de 'aarebei.' Honderden Veenders schoven gisteren aan bij de traditionele grauwe-erwtenbonenmaaltijd in de veiling. Foto: Eric Taal Hiermee krijgen ze het publiek moefteloos aan hun voeten. Het feapstuk van De Veiling Plat is zonder twijfel Tejaterkliek. Zondagmiddag nemen ruim 500 menfefcn plaats aan de opgestel de lange tafels om te genieten van vele muziek- en theateracts en een traditionele grauwe-erw tenbonenmaaltijd. De gebeurte nis is-een ode aan de historie van RtWlofarendsveen. Enige ac

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13