WETENSCHAP Gasbronnen en vulkanen ontdekt in Baikalmeer Groei hersenen oorzaak van gedrag puber l Satelliet 'Integral' onderzoekt kosmische uitbarstingen Mogelijk verband tussen mazelen en hersenkanker Roodharige gevoeliger voor pijn Digitale rondwandeling door mummie Janus 'Relatie tussen aardbevingen en eb' Meer testosten J hij kinderwens ag 4 november 20| door Johan Lamoral den haag - Er gebeuren vreemde dingen in de duistere diepten van het Siberische Baikal meer. Vulkanen en gasgeisers zijn er actief alsof ze aan de oppervlakte werken en niet op 1600 meter diepte. Ontsnappend methaan doet de wateroppervlakte borrelen, en draagt zo bij aan het broeikaseffect. Krachtige gasbronnen stuwen grote hoe veelheden methaangas naar buiten, vulka nen spuwen modderstromen en spectacu laire gasgeisers doen het wateroppervlak van het Baikalmeer borrelen. Deze ontdek king is belangrijk omdat de uitstoot van gas gepaard met moddervulkanisme en geisers, voor het eerst in een zoetwatermeer is aan getroffen. Tot nu toe werd dit verschijnsel slechts op de diepste plaatsen in zee aange troffen. Bovendien rijst de vraag hoeveel methaan uiteindelijk in de atmosfeer terecht komt en daar bijdraagt tot de klimaatopwar- ming. Het Baikalmeer in Siberië is met zijn opper vlakte van 31.500 vierkante kilometer het grootste zoetwatermeer van Eurazië en met in het centrale bekken een diepte van 1642 meter meteen ook het diepste meer ter we reld. Het bevindt zich 455 meter boven de zeespiegel en aan de westoever ligt het in drukwekkende Baikalgebergte met toppen tot 2600 meter. De rijkdom aan fauna en flora in en rond het meer is enorm. Er komen ongeveer 1200 verschillende levende wezens voor, waarvan driekwart alleen ter plaatse wordt gevonden, terwijl de flora uit ongeveer 600 verschillen de soorten bestaat. De Gentse wetenschappers prof. dr. Mare De Batist en dr. Pieter Van Rensbergen van het Gentse Renard Centre of Marine Geolo gy hebben hun onderzoek in een uniek ka der verricht. Deskundigen omschrijven hun onderzoek als uniek. „Het Baikalmeer is waarschijnlijk het enige meer ter wereld waar gashydraten voorkomen in de bodemsedimenten", zegt prof. De Batist Gashydraat is een kristal van water met gasmoleculen, voornamelijk me thaan, in de vrije holten. Het vormt zich bij hoge druk en lage temperatuur op plaatsen met hoge gastoevoer en was tot hiertoe een typisch verschijnsel aan hellingen in de zee vanaf ongeveer 700 meter. Volgens de Gentse onderzoekers zijn er ver schillende redenen voor de vorming van gashydraten in het Baikalmeer. „Er is een s;'v ËtÉ- Borrelend water in het Baikalmeer. Foto: GPD grote toevoer van organisch materiaal in het meer en er is de grote diepte zonder uitge sproken niveauschommelingen. Verder is het bodemwater van lage temperatuur en is het meer relatief oud. Methaan dat door bacteriën is gevormd kan zich gedurende zo'n lange tijd concentreren in aangroeien de hydraatconcentraties." Het Baikalmeer ligt op een unieke locatie in een actieve continentale breuk, waar de aardkorst uiteengetrokken wordt, open breekt of verdunt. In het Baikalrif komen talrijke warmwater bronnen voor, die heet water naar de op pervlakte stuwen. Indien zo'n bron actief is in een gebied waar gashydraten voorkomen, zal onder invloed van de verhoogde warmte het hydraat ontbinden en komen grote hoe veelheden methaangas vrij in de onder grond van het meer. Het is de eerste keer dat dergelijke methaan- bronnen samen met moddervulkanisme ontdekt worden in een zoetwatermeer en het is een zeldzaam voorbeeld van de ma nier waarop de ontbinding van gashydraat kan leiden tot een intense uitstoot van me thaan. „Het methaan dat uit de bodem van her meer wordt gestuwd, creëert bovendien heel specifieke bio-chemische omstandig heden waar onder meer methaanlievende bacteriën leven", zegt Van Rensbergen. Het uitsijpelende methaan brengt op zijn weg naar het wateroppervlak door oxidatie en oplossing immers een aantal veranderin gen teweeg aan het water. Deze veranderin gen zijn van tijdelijke aard maar kunnen be langrijke gevolgen hebben voor de v culatie en de waterchemie van het mei Die zijn samen verantwoordelijk voor L enorme en unieke rijkdom aan fauna j( ra in en rond het Baikalmeer. Zo is er j nog zuurstof tot op de meerbodem opl diepte van 1600 meter maar bij uitstoa methaan kan deze zuurstof tijdelijk vel nen. „Precies om de effecten van die meth£ zingen op de waterkwaliteit van het r bestuderen werd onlangs een nieuw q zoeksproject opgestart", aldus De Batj „Bij de voorbereiding van dit project v den afgelopen zomer weer tal van gas^ nen ontdekt die in sommige gevallen a meerbodem enorme geisers doen onts Die geisers zijn zo krachtig dat zij van j diepte van rond de 1600 meter zelfs hé teroppervlak beroeren." „De prangende vraag die men zich dal stelt is hoeveel van het methaan dat v komt bij de destabilisatie van gashydd in de bodem uiteindelijk in de atmosfr recht komt", zo besluit Van Rensbergtf' „Het kan daar immers bijdragen tot df1 maatopwarming, want methaan is een sterk broeikasgas. Dan zal wellicht du' ker blijken dat het broeikaseffect ook een deel natuurlijke oorzaken kan hebl londen/anp-rtr - Britse weten schappers denken dat er een verband bestaat tussen hersen kanker bij kinderen en een be smetting met het mazelen- of griepvirus rond de geboorte. Het Britse kankeronderzoeksinsti tuut ontdekte dat kinderen drie maal zoveel kans lopen op een hersentumor als zij vlak na de geboorte te maken hadden ge kregen met het griepvirus. Kinderen liepen tweemaal zo veel kans op een hersentumor als zij waren geboren terwijl er mazelen in hun omgeving heerste, blijkt uit de studie die is gepubliceerd in The British jour nal of cancer. De onderzoekers benadrukken dat het om voorlopige resulta ten gaat en dat meer onderzoek nodig is. Volgens hoofdonderzoeker pro fessor Louise Parker van de uni versiteit van Newcastle komt er steeds meer aandacht voor een verband tussen vroege blootstel ling aan infecties en het ont staan van kanker in de herse nen. „Ons onderzoek sluit zeker aan bij die gedachte." Volgens Parker ondersteunen de bevin dingen de theorie dat kanker wordt veroorzaakt door een combinatie van factoren zoals erfelijkheid en omgeving. Ook bij sommige andere kankers spelen virussen een rol. „Maze len en griep kunnen dus mis schien een verhoogde kans op een hersentumor betekenen. Daarom moeten we besmettin gen zien te voorkomen", aldus Parker. Parker en haar collega's onder zochten alle geboortes tussen 1975 en 1992 in gebied in het noorden van Engeland. Ze tel den het aantal heersende epide mieën en besmettingen in een periode van zes maanden rond de geboorte bij kinderen die la ter een hersentumor kregen. Een infectie met een ander virus lijkt geen verband te houden. orlando/anp-rtr - Mensen die van nature rood haar hebben, zijn gevoeliger voor pijn dan mensen met een andere haar kleur. Zij zouden bij een opera tie zelfs 20 procent meer verdo ving nodig hebben dan mensen met blond, bruin of zwart haar, meldden onderzoekers onlangs op een bijeenkomst van anes thesisten in het Amerikaanse Orlando. Haarkleur is volgens de onder zoekers het eerste uiterlijke ken merk dat aangeeft hoeveel ver doving iemand nodig heeft. „Roodharigen hebben een gro tere kans pijn te voelen en heb ben daarom meer verdoving no dig om de pijn te verzachten", verklaarde een onderzoeker van de universiteit van Louisville in de VS. Hij verdoofde blanke vrouwen van 19 tot 40 jaar en onderzocht of ze onwillekeurige arm- en beenbewegingen maak ten bij pijnprikkels. De roodha rigen hadden meer verdoving nodig voordat ze hun bewegin gen staakten. a; londen/anp-rtr - Ouders van tieners kun nen gerust zijn. Wetenschappers denken de oorzaken van het onaangepaste gedrag van hun puberende kinderen te hebben ont dekt. Dat blijkt het gevolg van groeispurt van de hersenen. Het slechte nieuws is ech ter dat deze situatie voortduurt tot ongeveer het achttiende levensjaar. In een artikel in het wetenschappelijke blad New Scientist stellen enkele hersenonder zoekers van de universiteit van San Diego in de VS dat het humeurige en bozige gedrag met de plotselinge woedeaanvallen het ge volg is van een tijdelijke toename van de ze- nuwactiviteit in de hersenen. Daardoor heb ben pubers moeite informatie van buiten te verwerken en schatten ze sociale situaties verkeerd in. Volgens het onderzoek nemen de verbin dingen van de zenuwen in bepaalde delen van de hersenen in de puberteit sterk toe. Met name in een deel van de hersenen aan de voorkant. Dit deel speelt een belangrijke rol bij het bepalen van sociale relaties en de controle van ons sociaal gedrag. De onderzoekers beproefden het vermogen van mensen in de leeftijd tussen de 10 en 22 jaar om emoties, uitgedrukt in beelden en tekst in te schatten. Ze ontdekten dat dat vermogen te maken heeft met leeftijd. De snelheid waarmee kinderen emoties als woede en blijdschap herkenden, daaldi het bereiken van de elfde levensjaar me 20 procent. In de daaropvolgende jaren werd het steeds iets beter om bij de lee y, van 18 jaar weer normale waarden te b ken. De tijdelijke 'ombouw' van de hersenei c vindt bovendien plaats juist op een mo dat de tieners allerlei sociale en emotio<( ervaringen ondergaan. „Het gevolg is d emotionele situaties verwarrender vind Dit leidt tot het humeurige en prikkelb^o gedrag waar pubers om bekend staan", n dus onderzoeksleider McGivem. S; door Ben Apeldoorn den haag - Onverwachte uitbar stingen van gammastraling in het heelal wijzen op processen zo kolossaal dat niemand er een ver klaring voor heeft. Dat kan veran deren, nu de Europese gamma telescoop 'Integral' is gelanceerd. Die bestudeert het mysterie van de 'gamma ray bursts' (grb's) met wel heel vreemde ogen. Aan dit fonkelnieuwe geesteskind van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA hangt een prijskaartje van 340 miljoen euro. Maar daar geeft Integral ook wat voor terug. De vier ton zware, vijf meter ho ge en 3,7 meter brede Integral werd vorige maand gelanceerd vanaf de Russische lanceerbasis Baikonoer in Kazachstan. Inte gral wordt getransporteerd in een Russische protonraket. Integral moet inzicht bieden in de vele geheimen van het heelal. Geheimen die zich manifesteren als bronnen van gammastraling, en geregeld als gigantische gam ma-uitbarstingen. Integral is een samentrekking van /nternational Gamma-J?ay Astrophysics L aboratory. Het is niet alleen een laboratorium, het is ook een compleet observatorium om de energierijkste straling die we kennen, gammastraling, niet al leen te meten. Integral moet de straling omzetten in beelden. Gammabeelden vereisen heel speciale 'ogen'. En daar is Inte gral mee uitgerust. Voor zichtbaar licht, ook een stralingssoort, zijn (glas)lenzen voldoende om die af te buigen naar een brandpunt, waar een beeld wordt ontworpen. Licht deeltjes (fotonen) zijn als het ware vallende zandkorreltjes. Gammadeeltjes zijn daarbij ver geleken afgeschoten granaten, die alleen met zware bepantse ring zijn af te buigen. Drie van de vier wetenschappe lijke instrumenten van Integral zijn met zulke 'pantserogen' uit gerust. De techniek die daarbij wordt toegepast, heet 'coded mask imaging', vrij vertaald: 'beelden volgens masker-code ring'. Op elk 'oog' is een 'pantsermas ker' met een bepaald patroon (de 'code') aangebracht. De gammastralen kunnen niet door het (gecodeerde) masker drin gen, maar wèl door de 'oog'de- len waarop geen masker is aan gebracht. Door gammastralen vanuit di verse hoeken op de onder de 'ogen' liggende beelddetectoren te laten vallen, ontstaat als het ware een serie schaduwbeelden. Een snelle computer kan die in een zichtbaar beeld omzetten. Daarmee krijgen astronomen voor het eerst objecten in het heelal te zien in gamma'licht'. Gammastraling is de energie rijkste straling die we kennen. Het komt in het heelal vrij bij zeer heftige processen. Plaatsen waar dat gebeurt zijn bijvoor beeld supernovae (ontploffende, zware sterren) en de directe om geving van zwarte gaten, waar materie tot aan de lichtsnelheid wordt rondgezwiept. Kijken in het gammagebied ver schaft astronomen meer inzicht in wat er precies gebeurt bij su pernovae: ontzaggelijke cata strofes waarbij de in die sterren gedurende hun 'leven' gevorm de zware elementen als koolstof, ijzer, uranium en goud, het heelal worden ingeslingerd. Daaruit vormen zich na verloop van tijd weer nieuwe sterren en planeten. Het klinkt misschien vreemd, groningen/anp - Onderzoekers kunnen over een tijdje 'rondwandelen' in een digitale ver sie van de 3000 jaar oude mummie Janus, die aan de Rijksuniversiteit Groningen bewaard wordt. In de Zernikeborg, het nieuwe high tech studiecentrum van de RuG, maken we tenschappers een driedimensionale recon structie van Janus' anderhalve meter grote li chaam. De reconstructie is mogelijk door de gegevens van een scan die onlangs in Acade misch ziekenhuis Groningen (AZG) is ge maakt. De 3000 jaar oude Janus is voor de eerste keer in zijn leven volledig gescand. Het apparaat waar Janus nu mee is doorgelicht, is veel geavanceerder dan de scanner waarmee vier jaar geleden zijn hoofd werd gerecon strueerd. De onderzoekers willen onder meer nagaan of Janus nog een hart in zijn borsthol te heeft, waarom er stukjes linnen in zijn schedel zitten en of de Nubische krijger be sneden is of niet. De CT-scan van vier jaar ge leden onthulde al dat Janus kroeshaar, een spleetje tussen zijn tanden en een forse erec tie had. De zweilichamen van de dode wer den soms geïnjecteerd met hars, zodat de overledene er tot in de eeuwigheid plezier van kon hebben. Mummie Janus verhuisde begin negentiende eeuw uit Egypte naar Eu ropa. Het stoffelijk overschot is eigendom van het Leidse Rijksmuseum voor Oudheden, maar ligt sinds 1920 in het Volkenkundig Mu seum in Groningen. Het eerste röntgenonder zoek dat de mummie onderging, was begin jaren zeventig. Foto: ANP/Dennis Beek door Johan Lamoral den haag - Uit de analyse van zeer precieze meetgegevens is nu definitief het verband bewe zen tussen de getijden en het optreden van aardbevingen. Bij eb neemt zowel het aantal aard bevingen als de intensiteit ervan toe. Amerikaanse geofysisci hebben aangetoond dat bij eb de verminderde druk van de watermassa verschuivingen in de tectonische aardlagen kan veroorzaken. Al meer dan een halve eeuw houdt de strijdvraag over een mogelijk verband tussen getij den en aardbevingen en vul kaanuitbarstingen de geleerden bezig. De meesten waren van mening dat er inderdaad een verband moest bestaan, maar hun beweringen steunden enkel op soms betwistbare statistische gegevens die op verschillende manieren konden worden geïn terpreteerd. Onderzoekers van het Lamorit- aardobservatorium aan de Co lumbia University in New York en van het maritiem onder zoekscentrum Scripp in San Diego, hebben nu in het vaktijd schrift Geology de resultaten ge publiceerd van een uitgebreide reeks meetgegevens. Die werden reeds in 1994 door uiterst ge voelige seismografische appara tuur op het land en op de zee bodem opgetekend en sinds dien aangevuld met nieuw cij fermateriaal. In 1994 had in het noordoosten van de Stille Oceaan in de on derzeese bergketen Juan-de-Fu- ca een vulkaanuitbarsting plaats die een twee maanden durende reeks aardbevingen tot gevolg had. Dat kwam doordat rond de onderzeese vulkaan Axial Seamount zich aardplaten be vinden die verticaal over elkaar schuiven en daarmee aardbe vingen veroorzaken. Bovendien ontstond door het contact van het koude zeewater met de gloeiend hete magma in de aardkorst een aanhoudend trij- lend gegrom dat in de vaktaal 'vulkanische tremor' wordt ge noemd. Ook dat registreerde de meetapparatuur. Het merkwaardige was daarbij dat tijdens eb duidelijk meer aardbevingen werden opgete kend dan bij vloed en dat ook de vulkanische tremor sterker werd. De wetenschappers vermoeden dat de verminderde 'hydrostati sche druk' bij eb een verticale verschuiving van de tectonische aardplaten in de hand werkt. De verhoogde hydrostatische druk bij vloed blijkt de verschuiving van de aardkorst integendeel af te remmen. De waterdruk die dan als een mechanische last op de vulkaan en op de zeebodem weegt, is bij vloed veel hoger dan bij eb. Omdat de afgelopen jaren steeds meer gevoelige seismo grafische apparatuur op de zee bodem is geplaatst, verwachten de wetenschappers dat zij stil aan meer te weten komen ovqr de invloed van de getijden op aardbevingen. ai londen/anp - Mannen diei der willen worden, verhoge ni onbewust de kans op vervu ling van hun wens doordat g hun testosterongehalte om- ;h hoog gaat. Dat blijkt uit ondfoi zoek dat onlangs werd gepi g( bliceerd in het wetenschap) n lijke blad New Scientist. h Onderzoekers in Portugal h n] ben het testosterongehalte ai meten op dagen dat manna Ie seksueel actief waren. Zij za| rc dat mannen die een baby w d( den verwekken meer testosl hi ron produceerden. Het testi dj teronniveau vertoont bij alle vi mannen pieken en dalen. M ir bij hen die een kind willen, m len die pieken vaker samen 1 met een periode van seksue i activiteit. De pieken verhogen de kanis vader te worden, omdat het 1 -c hormoon een kettingreactie ei het lichaam veroorzaakt. Er roi wordt meer sperma gepi odnon ceerd en dat verhoogt de katfti op bevruchting. maar al het leven op aarde dankt haar bestaan aan die cata strofes. Wij mensen, en alles om ons heen, zijn immers uit de elementen opgebouwd, die ooit in de lichamen van supernovae werden gevormd. We bestaan werkelijk uit sterrenstof. De stu die van gammastraling licht dus ook een tipje op van de sluier, die over ons eigen bestaan hangt. Integral moet ook een antwoord geven op de al vele jaren bran dende vraag, waar die enorme explosies van gammastraling vandaan komen, die zich min of meer geregeld voordoen. Men weet inmiddels dat een deel er van plaatsvindt op miljarden lichtjaren afstand. Dat maakt deze gamma ray bursts des te raadselachtiger: wat ter wereld is in staat om vanaf zulke af standen toch dergelijke hoeveel heden energie naar ons toe te zenden. En dat ook nog eens binnen enkele seconden, tot maximaal een uur. Geen enkel ons bekend mecha nisme is in staat zoiets op te wekken. Integral is een samenwerkings project tussen de ESA, onder wiens auspiciën de bouw plaatsvond, en de Russische ruimtevaartorganisatie RKA, die, in ruil voor observatietijd met de Integral, de lancering ver zorgt. Daarom vond die plaats op de Russische lanceerbasis Baikonoer. Het observatorium beschrijft een wijde baan rond de aarde tussen 10.000 en 153.000 kilometer hoogte boven de aarde. Daarmee blijft Integral grotendeels buiten de twee stra lingsgordels (de in 1958 ontdek te Van Allen-gordels) die de aar de omringen. Het is de bedoe ling dat het observatorium twee tot vijfjaar operationeel blijft. De Integral in de testruimte van ESA's technologische centrum ESTEC in Noordwijk. Foto: GPD/ESA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12