i,how REGIO Kritiek burgers op begroting van Oegstgeest Een duik in de wereld van de waterchemie Jarig Stompwijk '92 heeft vertrouwen in toekomst V de Vries Hit opnieuw apagne CDA [el Va 'Nee zeggen mag niet alleen, maar moet ook' Haarlemmertrekvaart dicht Vrijwilligers hakken en zagen op Wassenaarse platteland hcxi973 maandag 4 NOVEMBER 2002 assenaar naar - Pluimvee- en Vo- irtvereniging Wassenaar 23 en 24 november karlijkse tentoonstelling irtcentrum O&O aan de jveldweg 55a in Wasse- yrijdag 22 november om kir 's avonds is de feeste- pening. De volgende dag iaal open van 10.00 tot uur en van 19.00 tot 22.00 jondag zijn de dieren te jen van 11.00 tot 17.00 'De eiland-gedachte is inmiddels wel verdwenen' stompwijk - „We hebben veel jeugd, zijn financieel gezond en onze accommodatie staat er re delijk bij." Voorzitter Jan Luiten (55) ziet de toekomst voor Stompwijk '92 zonnig in. De club, die is voortgekomen uit een drietal verenigingen, heeft bovendien geen moeite om aan vrijwillige medewerkers te ko men. „Ik schat dat we er hon- derdvijfdg hebben. Zij zijn de kurk waarop de vereniging drijft." Vrijdag en zaterdag vier de de club zijn tienjarig bestaan. Het had begin jaren negentig heel wat voeten in de aarde om de plaatselijke voetbalvereni ging, de handbalclub en de gymnastiekverenigingen tot één hechte club te smeden. Het wa ren eilandjes. „Logisch ook, elke club had veertig, vijftig jaar lang zijn eigen cultuur gehad. Hoe dat nu is? Die eiland-gedachte is wel verdwenen. Zeker bij de be stuursleden en de medewerkers. Zij blijven de hoofdlijnen zien." Alledrie de clubs kampten des tijds met accommodatieproble men die alleen gezamenlijk goed op te lossen zouden zijn. Een sporthal moest er komen, en een goede buitenaccommo datie. Wonderwel lukte het om de gemeenteraad van Leid- schendam, die aanvankelijk niet verder wilde gaan dan een sportzaal, te overtuigen van de noodzaak van een hal. Om de kosten te drukken, werd afge sproken om het schoonhouden van de hal in eigen hand te hou den. Luiten had er alle vertrou wen in dat dit goed zou gaan. Ook rekende Luiten erop dat de Stompwijkse gemeenschap een fiks bedrag in het laatje zou brengen. En inderdaad. „Een obligatie-actie leverde in een week tijd 80.000 gulden op en een tegelactie anderhalve ton. En dat voor een dorp met twee duizend inwoners!" Nog steeds zijn acties nodig om de club, die 750 leden heeft, draaiend te houden. „Je moet middelen genereren, of je dat nu doet met pud-papieracties of sponsoracties. Daardoor kon den we vijf jaar geleden bijvoor beeld een aanbouw aan de sporthal betalen", aldus preses Luiten. Vorige week namen Aad Waayer en Nico van Vliet afscheid van het bestuur van Stompwijk '92. Luiten blijft ook niet lang meer. „Volgend jaar ga ik weg. Ik heb het heel erg naar mijn zin ge had, maar na zo'n lange tijd is het mooi geweest. De voorzit ter hoopt nog wel mee te maken dat Stompwijk '92 een nieuw trainingsveld krijgt. De club zit te springen om een wetraveld, dat altijd bespeelbaar is. Het huidige trainingsveld wordt zo intensief gebruikt dat het in no vember laai is en vol plassen ligt. De sporthal staat er volgens Lui ten nog altijd prima bij. „We hebben destijds bewust gekozen voor een hoogwaardig product, waaraan we weinig onderhoud zouden hebben. Er is wel eens een lekkage geweest, maar dat zijn details. Het is een goed ge heel." topavond gbezinkbassin Jiceest - In het Irispark in ï-geest wordt een zoge- vö bergbezinkbassin aan- n|. De ondergrondse re- dient als buffer ^et rioolstelsel op het mo- er veel regen valt. en houdt de gemeente tegeest van 18.00 tot 20.00 wm inloopavond over de ?fg van het bassin. De infor- Jtbijeenkomst wordt ge- tain in de bibliotheek aan iralaan. De aannemer en aaedewerker van de ge- njte zijn aanwezig om de toe te lichten, ondermeer een riool- vanuit de Admi- ïrje Ruijterlaan naar het Iris- Het is de bedoeling dat fit jaar wordt begonnen |e werkzaamheden. Na de jrvakantie van 2003 moet s zijn geklaard. dorp - Leiderdorper Jack ies heeft opnieuw de lei- jij de CDA-campagne voor veede-Kamerverkiezingen. ilitiek assistent van demis- r premier Balkenende als doel Balkenende na de izingen weer in het toren- krijgen. „We hopen dat we ootste blijven", aldus De Mocht zijn missie slagen, oudt De Vries zijn baan als ik assistent van de pre- ies (34) was twee keer eer- iampagneleider voor het bij de Tweede-Kamerver gen. Vier jaar geleden pro- e hij tevergeefs hoge ogen loien met lijsttrekker De Scheffer. Eerder dit jaar le hij wel met lijsttrekker ïende. Nu Balkenende op- r de CDA-lijst gaat aanvoe- leeft hij De Vries bereid ge en het nog een keer te pro- n interview met deze krant e Leiderdorper dat hij blij net zijn huidige baan als ent van de premier, omdat n gezinsleven steeds moei- kon combineren met het ce leven als campagnelei- Als woordvoerder ben je ek bezit, want samen met ittrekker draaf je van het v-programma naar het an- zei hij toen. De kans om nende opnieuw naar het hierschap te helpen, is voor I echter te groot om aan zich )ij te laten gaan. door Nancy Ubert leiden/regio - Een van de mooiste eigenschappen van de mens is zorgzaamheid. Maar die kwaliteit heeft net als een me daille ook een keerzijde, zegt psychologe Mariëtte Maas. „Wie op het welzijn van ande ren is gericht, loopt het gevaar zichzelf weg te cijferen en heel ongelukkig te worden. Vooral vrouwen zijn daar heel goed in." Maas leert vrouwen dat zij het anderen en hun partner niet voordurend naar de zin hoeven te maken. „Nee zeggen mag niet alleen, maar moet ook." Veel geven en weinig terugkrij gen; geen grenzen kunnen stellen; altijd over de ander praten; verlatingsangst; gevoe lens van minderwaardigheid en 'kmipgedrag' om maar lief gevonden te worden. Een greep uit de problemen waar mee de zogenoemde redster kamptDe redster steekt al haar energie in haar rol als lief hebbende partner of vriendin en zal zichzelf de schuld geven als een relatie misloopt Deze theorie bereikte eind jaren tachtig een breed publiek dankzij de Amerikaanse schrijfster en hulpverleenster Robin Norwood. Nog steeds wordt haar boek 'Als hij maar gelukkig is' stukgelezen door vrouwen die zichzelf proberen te bevrijden uit de vicieuze cir kel van ongelukkige liefdes. Mariëtte Maas gebruikt het boek als leidraad bij de cursus sen die ze geeft Ze is gespecia liseerd in vrouwenhulpverle ning en verzorgt, samen met maatschappelijk werkster Pan- ja Haaitsma, trainingen bij Ha- ra, een regionaal centrum voor seksespecifieke zorg. Binnen kort beginnen zij een cursus voor vrouwen die (herhaalde lijk) vastlopen in relaties, door dat zij zich te afhankelijk op stellen van hun partner. „Natuurlijk zijn er ook man nen die te veel liefhebben, zo als Norwood dat zegt. maar die vormen duidelijk een minder heid. Vrouwen hebben eerder de neiging zichzelf aan te pas sen. De oorzaak? Deels een maatschappelijke. Je krijgt als meisje vooral waardering als je lief voor anderen bent. Daar naast is er iets misgegaan in de jeugd van de vrouwen die met dit probleem kampen. Ze heb ben te weinig aandacht, liefde en positieve stimulans gekre gen. Ze zijn afkomstig uit ge broken gezinnen of op een an dere manier slachtoffer van de problemen van hun ouders." Norwood benadrukt in haar boek de slachtofferrol van vrouwen die zichzelf wegcijfe ren. Maas en Haaitsma gooien het over een andere boeg; „Wij proberen juist de deelnemers te leren dat ze sterk zijn, dat ze tal van kwaliteiten bezitten. We laten ze ontdekken waar hun krachten liggen." Nog te veel vrouwen kampen met een gebrek aan zelfver trouwen en voelen zich schul dig wanneer ze er maar over denken om 'nee' te zeggen, vindt Maas. Ondanks de emancipatiegolf die de vrouw zoveel meer vrijheden heeft gebracht. „De Norwoodtrai- ning wordt al tien jaar bij Hara gegeven. Twee keer per jaar. Tot op heden hebben we over belangstelling nog nooit te kla gen gehad. Voor mij een dui delijk bewijs dat het nuttig is wat we doen." De cursus bestaat uit vedftien bijeenkomsten waarin de deel neemsters onder meer leren hoe 'patronen' in relaties ont staan. Ook wordt hen geleerd hoe ze hun leven weer in eigen hand kunnen nemen. „We hebben groepen gedraaid die na afloop verder zijn gegaan als zelfhulpteam. Geloof me, dat zijn beslist geen theekrans jes geworden.'" In vrouwengezondheidscen trum Hara aan de Bonaire- straat 4 te Leiden wordt meer informatie gegeven over de Norwood-training. Telefoon: 071 - 5213959. oegstgeest - De Haarlemmer trekvaart, de weg naast het ge lijknamige water, is vanaf van daag grotendeels afgesloten. Dat is nodig voor de bouw van de brug die de Lange Voort in Oegstgeest met nieuwbouwwijk Poelgeest gaat verbinden. Het verkeer wordt omgeleid via dé Lange Voort. Dankzij een 'nood weg' kunnen de jachthaven, de volkstuinen en huizen in het ge bied uiteindelijk wel worden be reikt. De alternatieve route wordt met borden aangegeven. De Haar lemmertrekvaart blijft zjeker tot juli 2003 dicht. 'De heren hebben een paar punten gehaald' door Nancy Ubert oegstgeest - Voor het eerst in de geschiedenis van Oegstgeest, be moeien twee burgers zich op per soonlijke titel met de begroting van de gemeente. Wethouder De Ruijter van financiën neemt het duo serieus, zegt hij. Oegstgeest gaat niet goed haar geld om, vinden J. Ebbens en T. Wajer. Volgens de twee inwo ners van Oegstgeest onderschat de gemeente de kosten van het nieuwe beleid dat B en W heb ben uitgestippeld, ontbreekt een strategisch plan om de financië le reserves op te krikken en neemt de gemeente te weinig maatregelen om tegenvallers het hoofd te kunnen bieden. De twee hebben de gemeente raad een brief vol aanbevelingen gestuurd nadat zij de begroting 2003-2006 kritisch onder de loep hadden genomen. Wajer heeft binding met de plaatselijke af deling van het CDA, de partij van financieel wethouder De Ruijter. Maar hij benadrukt dat hij en Ebbens de brief op per soonlijke titel hebben geschre ven en dat hun bevindingen los staan van de koers die het CDA vaart. Het duo vraagt de volksverte genwoordigers om de begroting pas goed te keuren nadat er flink aan is gesleuteld. Zo zijn Ebbens en Wajer onder meer van mening dat elke tegenvaller die nog in nieuwbouwwijk Poel geest komt bovendrijven, bin nen het project gecompenseerd moet worden. Het college heeft in de begroting 7 miljoen euro voor Poelgeest gereserveerd, maar de verwachting is dat de kosten tot 12 miljoen oplopen. Verder vindt het tweetal dat de raad geen enkele beslissing moet nemen over Rijnfront, zo lang niet duidelijk is of de pro vincie de plannen van Oegst geest goedkeurt. Bovendien moet eerst duidelijk zijn welke risico's aan dit nieuwe project kleven. Het college heeft zijn koers gewijzigd en wil meer hui zen op Rijnfront bouwen dan aanvankelijk de bedoeling was. „De recente ideeën van B en W over de bestemming en inrich ting van Rijnfront zijn nog on voldoende doordacht en met de nabuurgemeenten onvoldoende afgestemd. Bovendien is hier sprake van een haastige aanpak. Ook voor dit gebied zijn teleur stellingen en risico's op de grondexploitatie niet uit te slui ten." Wethouder De Ruijter juicht het initiatief van de twee inwoners toe. „Ik denk dat de raad hier donderdag zeker op terugkomt. Het is toch schitterend dat er burgers zijn die constructief met ons meedenken. Ik denk dat de heren wel een paar punten heb ben gehaald. Echt geschrokken ben ik niet. Zo worden de inves teringen die we in de begroting opnemen, nooit voor honderd procent uitgegeven, dus wat dat betreft zitten we al op één lijn. Over de lastenverzwaring van de burgers, zullen we waarschijn lijk een levendige discussie hou den. Ik ben van mening dat het onontkoombaar is. We moeten ons weerstandsvermogen, de al gemene reserves dus, verster ken. Dat we er minder rooskleu rig voor staan, is nu eenmaal een feit." De begrotingsdebatten van Oegstgeest worden aanstaande donderdag gehouden. wassenaar - Terwijl een groepje jongeren fanatiek wil gen aan het kortwieken is, leidt Johan Kieft van natuur- vereniging IVN een groep mannen rond in het bos, even verderop. De heren in stoere wax-jassen en fleece-truien zijn van de Lions Club Leiden Oude Rijn en kunnen niet wachten tot Kieft klaar is met zijn verhaal. Ze willen zich nuttig maken, want daarvoor zijn ze gekomen. De groep gaat helpen bij het snoeien van essen en elzen in het anderhalve hectare tellende geriefhoutbos op het land van boer Nell aan de Maaldrift in Wassenaar. De hakbijlen en de zagen liggen al klaar. De heren van de Lions Club hebben er zin in „Da's nog eens wat anders dan een pen vasthouden of achter een toetsenbord zit ten." De IVN ontfermt zich ai jaren over het geriefhoutbos en de wilgen bij de Wassenaarse boerderij Nellesteyn. Omdat afgelopen zaterdag was uitgeroepen tot Nationale Na tuurwerkdag, hebben zich twee groepen aangemeld om bij te springen: een groep van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en een groep van de Lions Club. Kieft is blij met elke helpende hand, want er is werk in overvloed. De groep vrijwilligers van de IVN, die vanaf november el ke zaterdag op Nellesteyn in de weer zijn, kunnen het ter nauwernood bijbenen. Zij zorgen ervoor dat het gerief houtbos, waarvan er in Nederland vele verdwenen zijn, in stand blijft. Een geriefhoutbos is een toevluchtsoord voor vogels en andere dieren en dat is voor de IVN de belang rijkste drijfveer om het goed te onderhouden. Voor boe ren hebben geriefhoutbosjes geen functie meer. Vroeger hadden boeren het hout nodig voor brandhout of om be zemstelen en gereedschapsstelen te maken. Toen de IVN het geriefhoutbos bij boerderij Nellesteyn on der zijn hoede kreeg, lag het bos er verwaarloosd bij. In middels is het achterstallig onderhoud weggewerkt. Door eens in de zoveel jaar een gedeelte aan te pakken is een gevarieerd bos ontstaan. Op de oude stukken bos komen weer andere vogels af dan op het jonge groen. Aan het achterste stuk geriefhoutbos doen de vrijwilligers hele maal niets, want ook in dood hout voelen bepaalde die ren zich prima thuis. Zo wemelt het er van de vleermuizen en spechten. Het hakken en zagen is een ontspannende bezigheid, vindt IVN-vrijwilliger Tim Spruijt. „En als je zo omringd ben door groen, heb je geen idee datje in de drukke Randstad zit" Foto: Hielco Kuipers laat onderzoeker Jeroen Koppes zien hoe hij vervuild water weer schoon kan krijgen. Hij wijst naar twee kolven die gevuld zijn met een rode vloeistof. „Hoe zouden jullie dit aanpakken?", vraagt hij aan een groep geïnte resseerden. Filtreren oppert ie mand. „Dat zou kunnen". „Destilleren", roept een ander. Ook een goed idee, vindt de on derzoeker. .Alleen kost die me thode veel energie. Je moet het vervuilde water immers opwar men. Ik wéét een makkelijkere manier." Hij laat een aantal druppels uit een flesje in een van de kolven vallen. Op het etiket van de fles staat 'plak middel' geschreven. „Het is ei genlijk een polymeer," verdui delijkt Koppes. „Die zorgt er voor dat de vuildeeltjes aan el kaar klitten.'' In de kolf ont staan door het toevoegen van het polymeer rode vlokken. Langzaam dwarrelen ze naar de bodem. Schoon helder water blijft over. „Dit proces gebrui ken we ook bij afvalwater. Zo is het water weer helemaal schoon als het terug de rivier instroomt of wordt herge bruikt", aldus Koppes. Zijn collega Ingmar Huisman houdt zich bezig met kalkafcet- ting en roestvorming bij pijplei dingen. „Je zult begrijpen dat door zo'n pijp nog maar weinig vloeistof kan stromen", houdt hij de aanwezigen voor terwijl hij een doorsnede van een pijp leiding laat zien waarvan de helft van de opening is verstopt door kalklagen. „Wij maken een middel dat ervoor zorgt dat De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424 Een kijkje in de keuken van Ondeo Nalco. Tijdens de Open Dag Chemie laten de bezoekers zich uitvoerig voorlichten. Foto: Taco van der Eb kalkdeeltjes zich niet aan elkaar verbinden." Huisman demonstreert het door een kalkoplossing toe te voegen aan water zonder en water met het Ondeo Nalco- middel. In de erlenmeyer zon der toevoeging wordt het water troebel terwijl het water voor zien van het anti-kalkmiddel helder blijft. „De kalk lost op tot zulke kleine deeltjes dat het niet naar de bodem kan zakken", licht hij het proces toe. Hij wijst de aanwezigen dan ook op het belang om anti-kalk- middellen te gebruiken. „Met kalkvorming heb we natuurlijk ook in ons huis te maken", zegt hij. Hij noemt de wasmachine als voorbeeld. Daar kan ieder een zich iets bij voorstellen. „Kalk kan op het verwarmings element gaan zitten. Dat is slecht. Weet iemand waarom?" Het blijft angstvallig stil. Dan beantwoordt hij zijn eigen vraag maar. „Kalk werkt isolerend. Het verwarmingselement wordt nog wel warm maar de warmte kan niet meer naar buiten. Daardoor zal de temperatuur van het water ook onvoldoende stijgen met als gevolg dat de was niet meer schoon wordt" En dat is een tip waar de bezoe kers wat aan hebben. door Floor Ugtvoet zi b t plastic beschermbrillen op ineus nemen bezoekers een i je in de Leidse keuken van e ivaterchemie. Een wereld irin gevaren als vervuiling, ?i st- en kalkvorming altijd op 11 loer liggen. Producent van t? terbehandelings- en proce- r- emicaliën Ondeo Nalco ui inde afgelopen zaterdag tij- 3i is de Open Dag Chemie de is iren van haar hoofdkantoor ir het publiek, li later is een belangrijk medi- g vertelt directeur Herman nkhoff. „De industrie ge niet het voor verwarming, koeling, en reiniging." Wer- met water is betrekkelijk veilig, milieuvriendelijk en energiebesparend. Het heeft als enig nadeel dat het gemakkelijk vervuilt en gevoelig is voor kalk en roestafzettingen. Brinkhoff: Als waterspecialist ontwikkelt en produceert Ondeo Nalco producten waarmee de indu strie deze problemen het hoofd kan bieden." En met succes. Olieraffinaderijen, stroomop wekkingscentrales, ziekenhui zen en de levensmiddelenindu strie, ze schakelen stuk voor stuk het chemicaliënbedrijf in om hun water vrij te houden van kalkmetalen, schimmels, al gen, bacteriën en corrosie. In het analytisch laboratorium

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11