REGIO Leiden als voorbeeldstad Duistere kanten van de mens Stuitende woorden van Leo Beenhakke LVP heeft niets te maken met Brigade h NAVRAAG In het Griekse Kalamata begon vandaag het hoger beroep van de Ne derlandse vliegtuigspotters Patrick Dirksen en Frank Mink. Zij werden eerder dit jaar door de rechtbank aldaar veroordeeld tot driejaar cel strafwegen spionage. Hillegommer ROB SCHLEIFFERT is een van de oprichters van de Stichting Valkenburgse Vliegtuigspot ters en maakt voor de SWS het vereni gingsblad, waarvoor Patrick Dirksen gere geld foto's en verhalen levert Navraag bij Schleiffert, die op afstand meeleeft met zijn mede-hobbyisten. Is vliegtuigspotten zo'n gevaarlijke be zigheid? „Doorgaans niet, maar Griekenland heëft een slechte naam op dat gebied. In het verleden zijn daar wel meer mensen veroordeeld die foto's maakten op een militaire vliegbasis. Officieel mag dat nergens ter wereld, maar in Europa is het inmiddels geaccepteerd. Al moet je in Frankrijk en Spanje wel een beetje uitkijken. En in Griekenland en Turkije moetje het helemaal niet doen. Zodra je daar een camera op een basis richt, loop je de kans opgepakt te worden." Waarom hebben die jongens dat dan toch gedaan? „Ze hebben daar helemaal niet gefotografeerd, ze hebben alleen de .typenummers en registratienummers opgeschreven en er met een verrekijker rondgelopen. Met toestemming van de Griekse luchtmacht nota bene, want ze waren meegereisd met een Engelse organisatie die voor het derde achtereenvolgende jaar voor de open dagen op die basis was uitgenodigd. Dus is het wel heel erg vreemd dat ze werden opgepakt en veroordeeld." Wat kun je daar dan aan aflezen? „De functionele inzetbaarheid van die vliegtuigen. Die Grieken zijn gewoon hartstikke bang voor Turkije." Wat is eigenlijk de charme van vliegtuigspotten? „De spanning. Spotters zijn gek op vliegtuigen, willen zien wat ze nog niet eerder hebben gezien en reizen daarvoor vaak de hele we reld rond. Zelf ben ik daarvoor ook in de VS en in Japan geweest en ik heb ook wel eens een paar uur op een Belgisch politiebureau vastgezeten vanwege het uitoefenen van mijn hobby. Maar dat was meer dan tien jaar geleden. Inmiddels is het in heel veel lan den geaccepteerd. Behalve in Griekenland en Turkije, daar ben je al verdacht als je alleen al naar een militair toestel kijkt." Hoe gaat dat hoger beroep aflopen en wat zal het effect zijn? „Ik denk niet dat die jongens veroordeeld worden. Ik verwacht dat ze na die vijf weken voorarrest alleen nog een waarschuwing zul len krijgen, nu ze van alle kanten hulp hebben gekregen. Zelfs de Engelse premier Tony Blair heeft de zaak aangekaart bij zijn Griek se collega. Dus ik denk dat het wel goed zal aflopen. Veel effect zal het ook niet hebben. Er zal alleen geen vliegtuigspotter meer naar Griekenland gaan. Zelfs niet op uitnodiging." tekst: Paul de Tombe toto. Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN Anno 1902, Dinsdag 4 November LEIDEN - Nadat de heer P.J. Maartense, hoek Hoogstraat bij de Vischbrug, nog niet lang geleden zijn winkel in gouden en zilveren werken en horloges heeft doen veranderen, is het noodig gebleken deze zaak wederom uit te breiden. Thans heeft ze een belangrijke verbouwing ondergaan, want een groot gedeelte van het perceel, dat nog niet tot den winkel behoorde, is er bij getrokken. Een nieuwe, hechte, hardsteenen onderpui was er het gevolg van met drie ruime uitstalkasten en groote spiegelruiten. De daarboven zich bevindende in lood gezette gedeelten met gekleurd glas in nieuwen stijl maken een aardig effect. De uitstallingen zeiven der zeer kostbare en meer eenvoudige artikelen vormen als 't ware een expositie, ter aantooning hoe ver men het in de zilver- en goudsmeedkunst heeft gebracht. Een ook de winkel is thans naar de eischen destijds, wegens de meerdere ruimte, waarover nu beschikt wordt, èn wegens de wijze, waarop hij is ingericht. Anno 1977, vrijdag 4 november LEIDEN - Dankzij de vereniging 'Oud Leiden' is de Breestraat een mo zaïek rijker. Dit cadeau, bestemd voor de gehele Leidse bevolking, werd officieel aan burgemeester en wethouders overhandigd. Het betreft een reconstructie van een zeventiende eeuws mozaïek dat in 1879 moest wijken voor de paardentram. De vereniging liet het op nieuw aanleggen in verband met haar 75-jarig bestaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's Ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemnlaat van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-maii: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damlate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5 128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aap HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem, MAANDAG 4 NOVEMBER 200iC Archivaris Van Maanen eerste hoogleraar stadsgeschiedenis aan Leidse universiteit Leiden was eigenlijk altijd een arme stad. Alleen in de vijftiende eeuw niet. Zelfs de rijken waren er arm, nou ja, in elk geval lang niet zo rijk als in an dere Europese steden. Wel was Leiden in de zeventiende eeuw 'één van de grootste industriesteden in Europa' en na Lyon de grootste lakenprodu- cent. Behalve een vierdelig geschied werk dat dit alles beschrijft, krijgt Lei den ook een hoogleraar stadsgeschie denis die over het verleden vertellen kan: Oegstgeestenaar Rudi van Maanen (57). Officieel is het maar voor één dag in de week, waarin hij vreest 'vrijwel niets' te kunnen doen. Maar hij is er dan toch. Na Utrecht en Rotterdam krijgt ook Leiden een hoogleraar die zich bezighoudt met stadsgeschie denis. Officieel hoeft hij zich niet tot Leiden te beperken, maar gezien zijn ervaring als hoofd van het gemeen tearchief zal Rudi van Maanen veel Leiden in zijn hoor- en werkcolleges stoppen. Dat is geen kwestie van ge makzucht, verdedigt hij zich. „Veel historici gebruiken de geschiedenis van Leiden als case study, om iets te onderzoeken wat ook elders in Hol land speelt." Met andere woorden: historici die willen weten hoe iets in Amsterdam, Haarlem of Dordrecht ging, kijken graag eerst naar Leiden. Dat lijkt gek, maar is het niet, zegt Van Maanen. „Leiden heeft een groot en goed ontsloten archief. Ons middeleeuwse archief is het grootste van Holland. We hebben lange rijen rekeningen, notulen van de vroed schap en keurboeken, waardoor je zeer veel thema's van jaar op jaar goed kunt volgen. Dordrecht is ou der dan Leiden en voor de handel in de veertiende eeuw belangrijker, maar het archief is er kleiner. Veel is verloren gegaan. Aan de hand van onze archieven kun je daarom ook een beeld krijgen van hoe iets in an dere steden moet zijn geweest of ge regeld." Van Maanen kent het Leidse ge meentearchief van haver tot gort. In 1971 kwam hij er binnen als inventa- risator, maar tijdens verschillende reorganisaties groeide hij uit tot hoofd. In de loop der jaren schreef hij over allerlei aspecten van de stadsgeschiedenis: ruimtelijke ont wikkeling, vermogensverhoudingen en belastingheffing. Ideeën voor leuk onderzoek schudt hij zo uit zijn mouw. Waar woonden de rijken? Waar de armen? „Grofweg is dat al tijd gelijk gebleven, maar bijvoor beeld het Rapenburg was niet altijd rijk", weet hij. „In de vijftiende en zestiende eeuw woonden de rijken vooral aan de Breestraat. Pas in de ze ventiende eeuw klonterden zij op het Rapenburg bij elkaar." Boeiend is ook de geschiedenis van de Hogewoerd. Die straat kende pe rioden van verval (achttiende en twintigste eeuw), maar ook van wel vaart (zestiende en negentiende eeuw). Juist nu lijkt de Hogewoerd te beginnen aan een nieuwe tijd van voorspoed. „Een bewoningsgeschie- denis van de Hogewoerd lijkt mij een ontzettend leuk onderwerp voor een werkcollege." De Vereniging Oud Leiden, het Ge meentearchief en de Vereniging Vrienden van het Gemeentearchief 'Jari van Hout' speelden al langere tijd met het idee om een hoogleraar stadsgeschiedenis te benoemen. De studie van de lokale en regionale ge schiedenis zou er een impuls mee krijgen. Ook bij de Universiteit Lei den leefde het verlangen om een hoogleraar te benoemen, maar zij zocht naar een organisatie die de leerstoel zou 'dragen' en die de kos ten op zich wilde nemen. Toen drie Leidse organisaties de Stichting Ge schiedschrijving Leiden oprichtten, kwamen de lijntjes bij elkaar - deze organisatie lag als officiële geld schieter voor de hand. Van Maanens kandidatuur is een lo gische. Sinds 1995 was hij als hoofd redacteur de spin in het web bij de totstandkoming van een nieuwe ge schiedschrijving van Leiden, die de opvolger moest worden van het in middels honderd jaar oude 'Ge schiedenis eener Hollandsche stad' van de Leidse historicus P.J. Blok. Hij had zich daarmee voor het hoog leraarschap afdoende gekwalifi ceerd. Toch was zijn benoeming niet vanzelfsprekend, benadrukt hij. „Ik heb serieus gesolliciteerd." Van Maanen zet na zijn benoeming het hoofdredacteurschap van 'Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad' voort, tot 2004. Dan moet het laatste deel zijn gepubliceerd. De laatste tijd is de discussie ont brand over de vraag of de 'nieuwe Blok' de oude kan doen vergeten. Zelfs Van Maanen voelt af en toe twijfel. „Bloks boek telde 1300 blad zijden zonder afbeeldingen, onze vier delen hebben er duizend en die zijn ook nog rijk geïllustreerd. K\f titatief biedt Blok meer, ik vind h echt fantastisch wat hij heeft ge-j; daan. Wij stellen vooral andere v gen aan het verleden en geven r we analyses. In die zin is het and) Blok behandelt bijvoorbeeld de i Leidse markten uitgebreid, daarqd; zijn wij summier.fer Maar ach - wie elf eeuwen kan tejge rugkijken in de Leidse historie, dat elk voornemen voor een 'defj; tieve' overzichtsgeschiedenis totpi mislukken gedoemd is. Van Maak wijst op vier vergeelde folianten (jr; op grijpafstand in zijn boekenkaste staan. De namen "Van Mieris' enjte 'Orlers' prijken op de ruggen. „D|a zijn overzichtswerken van nog om re stadshistorici - je hebt ze er altja weer bij nodig. Ze leggen toch a re accenten." Wilfred Simons preek recensie Theo de With Ds. G.H. Baudet. Gehoord: 3/11,10.00 uur, Oudshoornse Kerk, Alphen aan den Rijn. In de Oudshoornse Kerk valt altijd wat te zien. De oudste kerk van Alphen aan den Rijn is onmiskenbaar ook de mooiste. Als de eigen predikant, ds. G.H. Baudet, voorganger is kijkt een buitenstaan der helemaal zijn ogen uit. Waar maak je het mee dat een dominee met behulp van een traplift de kansel bestijgt? Zijn lichamelijke handi cap vergeet je echter meteen, zodra hij het woord neemt. Baudet is een begena digd spreker. Bovenal echter toont hij zich een maatschappelijk betrok ken predikant. Vorige week roerde hij zich nog in zijn woonplaats op een discussieavond over islam en de vrijheid van meningsuiting. In de kerkdienst van gisteren stond de Paulus- kerk in Rotterdam centraal. Deze kerk be geleidt en geeft onderdak aan drugsver slaafden en dak- en thuislozen. Een ander soort kerk dus dan de Oudshoornse Kerk, waar op deze zondagochtend zo'n tachtig veelal oudere mensen keurig gekapt en ge kleed naar de dominee komen luisteren. Toch is Baudet geen predikant die erop uit is om te behagen. Hij komt met een bijbel uitleg, waarvan hij beseft dat niet iedere kerkganger daarmee zal instemmen. Hij behandelt de gelijkenis van de vijf wijze en de vijf dwaze maagden. Uiteraard betrekt hij daarbij het werk van Paulus, de geïn spireerde apostel die conflicten niet uit de weg ging bij het verbreiden van zijn boodschap en naar wie de kerk in het Rot terdamse centrum zich heeft genoemd. De klassieke uitleg is dat de vijf dwaze maagden staan voor de ongelovige mede mens. Ze hebben geen geduld om op de bruidegom te wachten en verzaken hun plicht. Als de bruiloft begint, staan zij voor een gesloten deur. De wijze maagden met hun brandende lampjes mogen wél naar binnen.Als je maar blijft geloven, komt het goed. Voor de gelovigen onder ons is dat natuurlijk een pret tige uitleg", aldus Bau det. Hij heeft echter een an dere opvatting. De pre dikant gelooft dat de tien maagden de gehele mens vertegenwoordi gen. „De mens heeft verlichte kanten, dat zijn de talenten en suc cessen. Maar er zijn ook de duistere kanten, want worstelt niet ieder mens daar mee? Eén li chaam herbergt twee onverzoenlijke werel den", houdt hij de kerk gangers voor. „Het is al les de uwe", citeert hij uit een brief van Paulus aan de Korinthiërs. Baudet maakt zijn uitleg heel aannemelijk. Zonder een opgeheven vingertje weet hij zijn toehoorders ervan te overtuigen deze overbekende gelijkenis eens anders te be kijken. Het is prettig om naar hem te luis teren. Met zijn verrassende invalshoeken weet hij de aandacht vast te houden. Dat is op zich jammer, want die prachtige ra men had ik gedurende de preek best nauwkeuriger willen bestuderen. Het licht valt er op deze herfstochtend zo mooi doorheen en ondertussen word ik gewezen op mijn duistere kanten. Toch is het een prettige gedachte om te weten dat er nog zoiets als de Pauluskerk bestaat als die donkere zijde ooit de overhand mocht krijgen. In het Leidsch Dagblad van 24 oktober wordt op de eerste en derde pagi na verslag gedaan van een bijna algemene af keer van het zinloze ge weld. Vervolgens lees ik op de sportpagina een artikel over het wange drag van Ajax-voetballer Ibrahimovic in de wed strijd van zijn club tegen Rosenborg. Daarbij staat een foto die van dat ge drag blijk geeft. Wat me daarbij bijzonder ver baast, is te lezen dat de technisch directeur van Ajax, de heer Beenhak ker, over dit gedrag van mening is dat het 'niet Leo Beenhakker. Foto: Hans van Weel professioneel is', 'per soonlijk te begrijpen is', dat de voetballer in kwestie 'een lastige avond had' en het 'een incident' was. Hij schaart het gedrag van de Zweed vervolgens on der de noemer: 'op weg naar volwassenheid.' Andere voetballers voor hem hebben het ook ge daan, is blijkbaar ook een excuus. Dit vind ik toch al te makkelijk geredeneerd. Dat geweld - in welke vorm dan ook - voor komt, is waarschijnlijk niet te vermijden. Maar om het met deze argu menten te accepteren, is wel bijzonder kort door de bocht of zelfs stui tend. Terwijl nota bene dit gedrag wordt ver toond in een sportief evenement, door ie mand die professioneel gedrag hoort te verto nen, waarvoor hij neem ik aan ook nog eens z professioneel wordt b ;j taald. 11 Betekent dit dat we dije ook maar begrip moei m hebben voor andere irj professionals als zij er st op los slaan als het hu loi lastig wordt gemaakt? lei Bijvoorbeeld: een ver- ïei pleegkundige met een en 'lastige' patiënt en eei is winkelier met een 'las uri ge' klant. Dat belooft dan nog wat met al dil genen die nog op weg zijn of gaan naar volw senheid. K. Mistrate Haarhi Rijnsbi De Leidse Vereniging van Popmu zikanten (kortweg LVP) is ver baasd dat zij in één adem wordt genoemd met extreem-rechts in de berichtgeving rond de al teVeel gehypte band 'Brigade M' die in Het Muziekhuis oefent Ten eerste is niet nagegaan door uw verslag gever dat de LVP al jarenlang geen oefenruimtes meer verhuurt, maar de bovenbar op deze locatie uitbaat en hier jamsessies, optre dens en workshops organiseert. Ten tweede is uw verslaggever, de heer Koevoet, gebeld na het ver schijnen van het eerste artikel op 3 oktober en op dit feit gewezen, echter tot op heden hebben wij geen rectificatie gezien en werd enkel een opmerking over een sticker (dus geen stickers!) ge noemd. De LVP distantieert zich cip elke wijze van extreem-recht se, extreem-linkse en andere ex treme politieke en/of religieuze standpunten. Nooit en te nimmer zal een der gelijke band bij ons op het podi um kunnen komen spelen en ook beletten onze huisregels dat een dergelijke band lid zou kunnen worden van onze vereniging. Het is daarom des te treuriger dat het werk van de vele vrijwilligers hier in een kwaad daglicht is komen te staan door uw onzorgvuldige be richtgeving. Wij hopen dat met deze reactie duidelijk is geworden hoe de Leidse Vereniging van Popmuzikanten denkt over de re cente gebeurtenissen. Tevens hopen wij dat in het ver volg de feiten grondiger worden gecheckt. Dan had onder andere aan het licht kunnen komen dat band in kwestie in het geheel geen contract heeft bij Het Mu ziekhuis, maar losse boekingen onder diverse namen doet. En de gemeente al in april 2001 op hoogte is gesteld van dit pro bleem. Theun Kohlbe Leid Naschrift Wim Koevoet: De LVP staat door haar eigen vel zuim, in de Leidse Wegwijzer nc altijd - met telefoonnummers, postbusadres en al - vermeld als de instelling die over het Muziek huis gaat. Die fout van de LVP werkte door in het eerste artikel over Brigade M. In alle vervolgal tikelen wordt de LVP niet met Bi gade M in verband gebracht. Hoogleraar stadsgeschiedenis Rudi van Maanen. „Een bewoningsgeschiedenis van de Hogewoerd lijkt mij een ontzettend leuk onderwerp voor een werkcollege." Foto: Hielco Kuipers PREEKTIJGERS SCHRIJVENDE LEZERS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10