'Concurrent Heijmans kansloos' ECONOMIE 5. Philips dringt aan op beter onderzoeksklimaat Een stoomcursus geld voor beginners 'Elk jaar goed pensioenoverzicht' Probleem met pensioenen bij Air Holland Laatste schakel metronet NMa-onderzoek aanleg metro De magie van het katholiek onderwijs lap verwerft - te Ierse order l ilo - De Nederlandsche ratenfabriek Nedap heeft B jder binnengehaald voor hring van 6000 stemcom- aan Ierland. De Ierse re- had al 1000 stemappara- en rond de hoofdstad Ti op proef tijdens de ver- jgen in mei en het recente jj Jndum over de uitbreiding b EU. Met de order is 33 ;n euro gemoeid. %le breidt uit loord-Europa idam - Optiekketen Pear- pe heeft 175 winkels in "9 id, Estland, Zweden en (id van het Finse bedrijf Imentarium overgeno- bedrijf betaalt daar- 124,4 miljoen euro in con- a. De winkels hadden in ten omzet van 104,3 mil- Er werken 890 men- is nu actief in elf Q met ruim 1100 winkels, is voor 68 procent in "n van het beursgenoteer- LUl en voor 21 procent van Cole National. II bouwt in na complex 0]«ao/huizhou - Shell en Uia National Offshore Oil ek iany bouwen voor 4,3 mil- Ollar in het zuiden van jij een groot petrochemisch er^ex. Beide partijen krijgen leent van de aandelen in n. De bedrijven verwach- |t de bouw begin 2003 |n in 2005 klaar voor ge De fabriek zal uiteinde- jrlijks 2,3 miljoen ton pe- 'mische producten ma le 1,7 miljard dollar moe- ^leveren. Om plaats te j voor het complex, moe- en j!00 Chinezen verhuizen. ««485 families zijn al ver- Het project levert 1500 i op. S^ckse Witte 1d Ir Den Bosch osch - Het speciaalbier LAtee Witte wordt vanaf ja- rio,2003 alleen nog op de oio be vestiging van Heine- Heineken sluit De Ridder in na een uitgebreid ^%oek naar de efficiency. in het centrum van richt maakt uitbreiding jkegelijk. Al enige jaren 2 in Den Bosch Wie'ckse gebrouwen en gebotteld, öductielijn voor fusten 1st nu ook van Maastricht Maastricht, iek Scania in pel gaat dicht _jL - De cabinefabriek van Jlbbrikant Scania in Mep- iit eind november. Van de llerknemers kunnen er 245 slag in de assemblagefa- 9Jran Scania in Zwolle. De dertig wilden niet naar Voor hen is elders werk len. De cabineproductie er naar het Zweedse Os- Mede met het oog iverplaatsing van de iler arbeidskrachten in- Scania 25 miljoen euro ipyoering van de produc- iciteit van de fabriek in ^zinestations BP naar 08 idam - Benzinemaat- bij BP verkoopt 38 tank- iis in de noordelijke pro- is aan branchegenoot Ku- jmroleum (Q8). BP houdt verkoop ongeveer 460 (is in ons land over, Q8 Br dan 140. door Richard Mooyman schiphol - Luchtvaartmaat schappij Air Holland heeft de af gelopen twee jaar te weinig pen sioenpremies afgedragen. Pensi oenverzekeraar DBV blijkt het contract met Air Holland van wege de betalingsachterstand zelfs te hebben opgezegd. Vol gens sectordirecteur F. van der Raaij van DBV bedraagt de schuld 'enkele tonnen'. Vakbond De Unie eist van Air Holland dat het bedrijf de ach terstallige premies alsnog be taalt. De vliegmaatschappij ver keert al geruime tijd in financië le moeilijkheden. Eerder deze week wist de onderneming een faillissement af te wenden door een regeling te treffen met schuldeiser EurocontroL DBV is volgens Van der Raaij be reid het contract met Air Hol land te hernieuwen als er een akkoord kan worden bereikt over een betalingsregeling. Bij Air Holland werken circa twee honderd Dersonen. 'Nederland moet minister voor innovatie aanstellen' Rotterdam - Een metro-treinstel maakt een proefrit tussen de sta tions Schiedam-Noord en Schiedam-Vijfsluizen aan de nieuwe Bene- luxlijn van de Rotterdamse metro. Er is bijna vijfjaar gewerkt aan de nieuwe lijn die 785 miljoen euro heeft gekost. Het traject dat vandaag officieel in gebruik wordt genomen, geldt als ontbrekende schakel van de metro. Rotterdam had in 1968 als eerste stad in Nederland een me tro. Het zes kilometer lange spoor van toen is anno 2002 uitgegroeid tot een metronet van ruim 70 kilometer met 48 stations. Foto: ANP/Robert Vos den haag/anp - Werknemers moeten jaarlijks een helder pen sioenoverzicht ontvangen, waarin al opgebouwde en toe komstige aanspraken staan. Daaruit moeten op te maken zijn of ze zelf nog extra geld op zij willen leggen, aldus de Con sumentenbond. De bond is tot die opstelling ge komen na eigen onderzoek naar de informatieverstrekking van pensioenfondsen. De regelingen voor de oude dag heeft de bond daarbij buiten beschouwing ge laten. De gegevens die pensi oenfondsen de deelnemers ver strekken, dienen duidelijk te zijn. Aanvullende informatie is dan niet nodig als een werkne mer wil weten of hij op zijn ou de dag zijn levenstijl kan hand haven, aldus de Consumenten bond. Staatssecretaris Rutte staat aan de zijde van de bond. Hij wil dat elke nieuwe werknemer goede en begrijpelijke voorlichting krijgt over zijn pensioen. Boven dien wil hij pensioenfondsen verplichten werknemers te in formeren over het indexeren, het laten meestijgen van de pensioenen met de lonen. Personen die aanspraken heb ben bij oude pensioenfondsen, moeten volgens Ruttte eens in de vijf jaar voorgelicht worden over hun tegoeden. Verder zou den lijfrentepolissen een finan ciële bijsluiter krijgen, waarop de details van de polis staan. Slechts 4 op de 10 werknemers kan nu via een pensioenover zicht concluderen er nog extra voorzieningen nodig zijn, blijkt uit een enquête onder ruim 1200 consumenten. „Dat is ver ontrustend. De consument krijgt steeds meer eigen verant woordelijkheid bij het invullen van zijn inkomen op de oude dag", stelt de bond. Uit het onderzoek onder pensi oenfondsen heeft de bond een lijst samengesteld aan de hand van de informatie die zij aan de actieve deelnemers sturen. Het beste uit de bus kwamen de pensioenfondsen van de wo ningcorporaties, van de hout handel en die van de voormalige staatsbedrijven, TPG en KPN. Daarentegen dienen de pensi oenfondsen van onder meer Ae- gon,t Interpolis, Zwisterleven en de metaalnijverheid de informa tieverstrekking 'dringend te ver beteren'. door Chris Paulussen nu wel verantwoord, zo'n hoge vraagt een moeder bezorgd als loon het ouderlijk huis verruilt voor flat. Wie voor het eerst zelfstan- Q,jat wonen, zou financieel van wan- ;ten weten. Niets blijkt minder laar liefst 16 procent van de jonge- 25 jaar heeft te grote leningen of igsachterstanden die niet één twee Jgelost zijn. Wie financieel op eigen jgaat staan, heeft kennelijk heel wat 1. Daarom een stoomcursus om- »et geld voor beginners. I. Je bepaalt zelfwaar je je geld aan den jongeren natuurlijk altijd al, I aan leuke dingen. Het verschil is nu heel wat uitgaven bij komen. Er plichte uitgaven, die je met een ;gelmaat moet betalen. Denk aan nergie, telefoonrekening, verzeke- len dergelijke. Het zijn uitgaven Ie niet omheen kunt en die je ook snel kunt aanpassen. Daarnaast de dagelijkse uitgaven, die je in de par kt, in de tijdschriftenwinkel of poeg doet. Het zijn uitgaven die jfepfiik ilnnr it» vimiprs olinnpn Tnf sprakelijkheidsverzekering en een inboe delverzekering. Een verzekering voor je fiets of voor een begrafenis is niet voor iedereen een must. Vaak scheelt het in de premiekosten wanneer je voor een eigen risico kiest. Dat bedrag moet je dan wel altijd achter de hand hebben. Het kan ze ker geen kwaad om eens op internet aan biedingen van verzekeraars met elkaar te vergelijken. Bijvoorbeeld op www.inde- pender.nl of www.kijkenvergelijk.nl. - Tip 5. Beheers de kunst van het uitgeven. Als je het gevoel hebt dat het geld je door de vingers glipt, betaal dan eens vaker met contant. Je voelt dan meer dat je geld uitgeeft, dan wanneer je met pinpas of creditcard betaalt. Stel voor jezelf een bedrag per week vast dat je mag uitge ven. Een spannende manier om minder uit te geven is door te gaan onderhande len. Vlak voor sluitingstijd zijn winkeliers daar vaak best voor in. Zorg ervoor dat je goed geïnformeerd bent en noem prijzen van concurrenten. Blijf beleefd en wees niet al te gretig: succes verzekerd! Praktische boekjes: Geldzaken voor starters; bestellen via www.consumentenbond.nl Op jezelf en je financiën; bestellen via www.nibud.nl eindhoven - Philips heeft met zijn investeringen in de High Tech Campus gekozen voor con centratie van een groot deel van zijn research development^ &D) in Eindhoven. Maar door het gebrek aan innovatiebeleid blijft het volgens directeur Rick Harwig van het Natuurkundig Laboratori um verleidelijk om R&D naar het buitenland te verplaatsen. Naar landen als Ierland, Taiwan en Sin gapore, die faciliteiten beschik baar stellen en wapperen met subsidies. Rick Harwig heeft wel eens het gevoel dat Philips niet veel goed kan doen in het 'kleine en soms wat benepen' Nederland. „Het lijkt er misschien op dat we te keer gaan als een olifant in een porseleinkast", zegt de directeur van het Natuurkundig Laborato rium (Natlab) zoekend naar een verklaring. „Maar als wereldspe ler heeft Philips geen andere keuze. Wij maken ons ernstig zorgen over de infrastructuur voor technologische innovatie." Het heeft er, denkt Harwig, ook mee te maken dat Philips sterk van karakter aan het veranderen is. „Wij zijn in Nederland gewel dig gegroeid. Nog altijd produ ceren wij hier lampen, scheer- apparaten en halfgeleiders, maar we veranderen steeds meer in een kennisfabriek. Er is een duidelijke trend naar meer wetenschappelijk geschoold personeel." In die ontwikkeling past de in vestering van 600 miljoen euro in de High Tech Campus in Eindhoven, waar Philips rond het Natlab een groot deel van zijn R&D concentreert. Gemid deld geeft het concern jaarlijks 7,3 procent van zijn omzet uit aan onderzoek en ontwikkeling. Vorig jaar was zelfs sprake van een uitschieter van ruim 10 pro cent oftewel 3,3 miljard euro. Aan research -het werkterrein van Harwig- besteedt Philips bijna één procent van zijn om zet. Wereldwijd werken bij Phi lips Research 2500 mensen. De vaste staf van het Natlab bestaat uit 1200 onderzoekers. De innovatiekracht van Philips blijkt uit 79.000 patenten. „We reldwijd behoren wij tot de top- 3 van elektronicafirma's die hun patenten het beste vercommer- cialiseren", zegt Harwig. Alleen al de divisie Consumenten-Elek- tronica verdiende vorig jaar 351 miljoen euro aan licenties op Directeur Rick Harwig van het Natuurkundig Laboratorium bij het terrein waar de Philips High Tech Campus wordt uitgebreid. Foto: GPD/Vincent Wilke onder meer cd- en dvd-techno- logie. Sterke patent-posities heeft het concern ook op gebie den als gsm en beeldverwerking. Grote verwachtingen heeft Phi lips van 'ambient intelligence', slimme apparatuur die vaak on zichtbaar is, maar wel de be hoeften van de gebruiker be grijpt en daarop inspeelt. In het nieuwe Homelab op de High Tech Campus wordt in een woonomgeving onderzoek ge daan naar de manier waarop mensen reageren op ambient intelligence. Het Homelab zit boordevol camera's, micro foons, spiegels die tevens dienst doen als beeldscherm, spraak technologie, draadloze verbin dingen en andere snufjes. Wie daar prijs op stelt kan 's och tends in de badkamerspiegel zijn gewicht en bijvoorbeeld de beurskoersen zien verschijnen. „Er zijn mensen die dat onzin vinden, maar wij denken daar mee de sleutel tot de digitale wereld in handen te hebben", aldus Harwig. Van de 3000 patenten die Phi lips jaarlijks registreert komt de helft uit de research-laboratoria. Het Natlab in Eindhoven is al leen al goed voor 1000 patenten per jaar. Van de private R&D-in- vesteringen in Nederland neemt Philips een kwart voor zijn reke ning. Van alle Europese patent- aanvragen van de top-10 van Nederlandse bedrijven is bijna tweederde afkomstig van het elektronicaconcern. Philips heeft dus recht van spre ken, als het klaagt over de tech nologische infrastructuur in Ne derland. Zo steekt het nog steeds dat het concern moet meebetalen aan de toegangswe gen naar de High Tech Campus. „Elders krijgen we een complete campus aangeboden. Daar hoe ven we alleen de huur te beta len", zegt Harwig. „Veel mensen denken dat wij grote hoeveelhe den subsidie opstrijken in Ne derland. Wij krijgen 32 miljoen euro. Dat is niet meer dan 3 4 procent van onze uitgaven, ter wijl andere bedrijven 12 procent krijgen." Van de instroom van nieuwe onderzoekers bij Philips komt de helft uit het buitenland. „Maar het politieke debat over buitenlanders gaat alleen over asielzoekers. Je hoort niemand over buitenlandse talenten die we nodig hebben om onze eco nomie te versterken, terwijl we hier een internationale sfeer no dig hebben om een echte ken niseconomie te worden." Het zou volgens Harwig al een hele verbetering zijn als het in novatiebeleid niet zou worden overgelaten aan de ministeries van economische zaken en on derwijs, cultuur en wetenschap pen. Hij pleit voor een minister van innovatie, maar ook voor versterking van de positie van de technische universiteiten en investeringen in bijvoorbeeld een glasvezelnetwerk. „De ge sprekken met de overheid zijn wel goed, maar de resultaten la ten te wensen over", oordeelt hij. „Daardoor hebben wij wel eens de neiging om af te ha ken." Hij sluit zich aan bij Philips-be- stuurder Huijser, verantwoorde lijk is voor technologie. Die zei onlangs dat alle R&D van Philips over. 15 jaar uit Nederland ver dwenen kan zijn als het klimaat niet verbetert. Die uitspraak moet volgens Harwig serieus worden genomen. „Kïjk maar naar de verplaatsing van een deel van ons halfgeleideronder- zoek naar België, waar we een samenwerking zijn aangegaan met het IMEC-instituut van de universiteit van Leuven. Daar konden we aanmerkelijk beter terecht." In de VS breidt Philips zijn on derzoek naar medische techno logie uit. In China heeft Philips Research zich gevestigd in Shanghai en Xi'an, waar een enorme campus ruimte biedt aan een miljoen medewerkers. In Bangalore, het Silicon Valley van India, is Philips begonnen omdat daar veel software-on- derzoekers beschikbaar zijn. Op een grote inbreng van Phi lips hoeft de Nederlandse rege ring dan ook niet te rekenen bij haar streven om de R&D-uitga- ven te verhogen van 2 naar 4 procent van het bruto binnen lands product. Harwig: „Wij boeken 5 procent van onze om zet in Nederland, terwijl hier 30 procent van onze R&D is geves tigd. Wij zijn zeker niet van plan om dat te verdubbelen." slot zijn er nog grote uitgaven waar je regelmatig geld voor opzij moet zetten. Je koopt immers niet elke maand een winterjas, schoenen, meubels of een dvd-speler. - Tip 2. Betaal eerst jezelf. Voor vrijwel iedereen geldt dat hij zonder al te veel moeite 5 of 10 procent van zijn netto inkomen zou kunnen sparen. Dat kun je aan het begin van de maand (automatisch) over boeken naar een spaar- of be leggingsrekening. Zo bouw je aan een noodreserve of potje voor onverwachte en grote uitgaven. Idealiter zou er in zo'n potje drie keer je maandelijkse uit gaven moeten zitten. Geef je elke maand 800 euro uit, dan zou je dus 2400 euro achter de hand moeten hebben. Einde jaarsuitkering of vakantiegeld ontvangen? Ook hier geldt: betaal eerst jezelf! - Tip 3. Er zijn slimme schulden en er zijn domme schulden. Sparen is natuurlijk altijd goedkoper dan lenen, maar niet alle schulden zijn per definitie verkeerd. Met een hypotheek- EIGEN schuld die je maandelijks goed kunt opbrengen, is niks mis. Met consumptieve le ningen is het oppassen ge blazen. Lukt het je niet om te sparen, dan lukt het zeer waarschijnlijk ook niet om een lening af te lossen. Houd rekening met de looptijd. Twee jaar aflossen voor een vakantie is niet bepaald han dig. Een vuistregel: als het to taal aan schulden hoger is dan 15 procent van je netto BEURS jaarinkomen, dan zijn je nolHval-on aai» oon m-nn/ Brenda van Dam geldzaken aan een grondige het herziening toe. Dat is ook h geval als je maandelijks steeds meer in het rood komt te staan. Kom je er zelf niet uit, neem dan contact op met de ge meente. Daar kunnen ze je vertellen wel ke instanties je kunnen helpen om de za ken weer op orde te krijgen. - Tip 4. Neem voldoende risico. Verzekeringen zijn buitengewoon nuttig, maar je hoeft nu ook weer niet alles te verzekeren. Ga na of je de financiële ge volgen van een risico zelf kunt dragen of niet. Zo is een ziektekostenverzekering onmisbaar; hetzelfde geldt voor een aan- zaterdag 2 NOVEMBER 2002 den haag/anp - De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa ver denkt de bouwbedrijven Heij mans en het Franse Soletanche van afspraken om de concurren tie buiten de deur te houden. De verdenking vloeit voort uit eigen onderzoek naar de gang van za ken rond de aanleg van de Noord-Zuidlijn voor de Amster damse metro. Volgens de kartelwaakhond hebben beide bedrijven een overeenkomst gesloten op het gebied van speciale funderings technieken en civiele werken. Daardoor houden zij elkaar op de hoogte van projecten waarbij dit soort technieken wordt ge bruikt voor het aanleggen van diepwanden. Dat leidt er vol gens de NMa toe dat zij de con currentie frustreren. De aanleg van de metrolijn stond ook centraal bij onder zoek door de parlementaire commissie naar de bouwfraude. De NMa heeft Heijmans eerder beboet, omdat de organisatie van de bouwer geen medewer kers mocht horen over deze zaak. De bedrijven krijgen nu gelegenheid te reageren. Naar aanleiding daarvan legt de NMa al dan niet sancties op. De zaak draait om een door Heijmans-directeur Kroezen verstuurde e-mail die op 24 ja nuari per ongeluk bij de ge meente Amsterdam binnen kwam. Daarin werd het in diep wanden gespecialiseerde So letanche gewaarschuwd niet met het Duitse bouwbedrijf Max Bogl in zee te gaan. Bogl zou veel te lage prijzen rekenen voor de bouw van station Rokin. Door met de Duitsers samen te werken zouden de Fransen de gemeente het idee geven dat Heijmans station Vijzelgracht ook goedkoper zou kunnen bouwen. Kroezen had tegenover de parle mentaire onderzoekers geen goed woord over voor de ge meente Amsterdam. Want die wilde steeds weer om de tafel om het bod van de Rosmalense bouwer omlaag te krijgen. Hij was ook kwaad op de Fransen omdat deze partner ondanks een samenwerkingsovereen komst naar de gemeente stap ten met een goedkoper alterna tief voor de bouw van metrosta tion Vijzelgracht. Heijmans gaat zich flink verwe ren tegen de NMa. Topman Be- melmans spreekt van 'scorings drift' van de kartelwaakhond. „We beperken de concurrentie niet Er zijn veel meer bedrijven die de techniek van Soletanche in huis hebben. Door onze af spraak met de Fransen kunnen we niet andere bedrijven bui tensluiten bij het doen van bie dingen op andere delen van de metrolijn." Heijmans stelt ook dat het bedrijfsleven wel vaker samenwerkt voor de ontwikke ling en toepassing van nieuwe technieken. „Als de NMa dit doorzet, draaien ze innovatie de nek om", luidt de conclusie van Bemelmans. ECONOMIE WIJZER Waarom presteren kinderen op katholieke scholen beter dan op openbare scholen? In het dorp waar ik opgroeide was geen ka tholieke lagere school, de ver dwaalde katholieken hadden een piepklein kerkje, zorgvuldig afgezonderd van de zes protes tantse kerken die als een paddestoelen kring rondom de Gro te Kerk in het cen trum lagen. We had den natuurlijk ook scholen in al de tin ten die de protestant se ontwikkeling heeft weten voort te bren gen. Mijn eigen openbare school lag naast een concurrerende chris telijke school, ik had er vriendjes en ik heb zo wel een beeld ont wikkeld van de buren. Een beeld waarin protestantse scholen een stren gere moraal predikten, meer in de weer waren met vragen van goed en kwaad, en een tamelijk gesloten club vormden. En in mijn 'openbare' ogen ook wel veel braafheid en benauwenis uitstraalden. Ik zou niet verbaasd zijn ge weest als kinderen op protes tantse scholen beter zouden presteren dan op openbare scholen. Dat zou aansluiten bij mijn beeld van braafheid en strengheid: samen op weg, sa men goed je best doen. In het proefschrift dat Jesse Levin vori ge week aan de Universiteit van Amsterdam verdedigde zie ik daar niks van terug. Hij onder zocht de testscores van leerlin gen in groep 2, 6 en 8 in een lan delijke steekproef van 400 scho len. Kinderen op protestantse scho len presteren niet beter dan kin deren op openbare scholen. Maar kinderen op katholieke scholen presteren wel beter. In alle groepen, voor taal en voor rekenen (met uitzondering van taal in groep 4). Testscores zijn gemeten als percentage op een ranglijst. Een score van 40 bete kent dat 40 procent van de leer lingen lager scoort en dat 60 procent hoger scoort. Voor reke nen scoren kinderen op katho lieke scholen 5,5 tot 7,5 punten hoger. Een verschil van deze orde is groot als je het vergelijkt met andere invloeden. Bijvoorbeeld met de invloed van ouderlijk milieu. Neem de opleiding van de moeder. Het verschil tussen een moeder met een universitai re opleiding en een moeder met mavo is hooguit 10 punten. Het verschil tussen een vader met alleen lagere school en een va der met universitaire opleiding is hooguit 12 punten. Het effect van de katholieke school is dus de helft tot tweederde van het effect van ouderlijk milieu. In het onderzoek worden enkele oorzaken van het verschil opge spoord. Het is be kend hoeveel tijd per week wordt besteed aan rekenen, taal en lezen. Geregistreerd is of er huiswerk wordt opgegeven en aan welke leerlingen. Welk soort lespro gramma wordt toe gepast en wat de stijl van lesgeven is. Hoe vaak toetsen worden afgenomen. Er is zelfs bekend hoeveel leerlingen in de klas zitten met hetzelfde begaafdheidsniveau. Als je met al deze factoren rekening houdt wordt de voorsprong van katholieke scholen wat kleiner, maar er blijft een substantieel effect over. Het is denkbaar dat het effect wordt veroorzaakt door selecti viteit. Er is immers vrije keuze van school. Stel dat in een stad een openbare en een katholieke school bij elkaar in de buurt staan en om de een of andere reden trekt de katholieke school de kinderen van ouders die zeer betrokken zijn bij het ondfewijs van hun kinderen, actief Zijn op ouderbijeenkomsten, op huis werk letten, inspringen als er weer eens een leraar overspan nen is. En stel dat bij de openbare school de ouders volstrekt on verschillig staan tegenover het onderwijs van hun kinderen. Dan zie je ongetwijfeld betere schoolprestaties op katholieke scholen. Maar die worden dan niet veroorzaakt door de school, maar door het soort leerling en het soort ouders dat op de ka tholieke school afkomt. Voor selectiviteit zijn absoluut geen aanwijzingen gevonden in het onderzoek. Sterker nog, door rekening te houden met het proces van schoolkeuze worden de effecten van de ka tholieke school alleen maar gro ter. Kortom, ik snap het niet. Misschien omdat wij geen ka tholieke school in mijn dorp hadden. Ooit. in de 19de eeuw en misschien ook nog wel daar na. voelden de katholieken zich achtergesteld in de Nederlandse maatschappij. Daar is al lang geen sprake meer van. Kennelijk beginnen ze nu op de lagere school maar vast aan een voor- sDrone- JOOP HARTOG hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9