'Als ik Cheney bel, dan neemt hij op' BINNEN- 8c BUITENLAND Ook in hardhandig Amerika is eigenrichting verboden Vijf vragen over de Congresverkiezingen niet als wasmiddel «Marokkanen te verkopen onze correspondent .Bouwmans b sville - „Een glaasje jus. Net jk nodig heb vanochtend." Eli- 2fth Dole heeft kou gevat. Maar rar«dost in een fleurig rood pakje, cdijke zwarte pumps met laag giee en een gepantserde glimlach laar lippen lijkt ze zich volko- op haar gemak te voelen in het van het gezondheidscen- in Reidsville, dat zich vooral op de 'werkende armen' en 2 I a jrzekerden in deze armoedige 7^k in het noorden van North Ca- lampagne voor een plekje in 2 °"merikaanse Senaat heeft de HRmalige minister en vrouw van Bob Dole - ze in 1999 een gooi naar 6f|epublikeinse nominatie - zich of meer in het hol van de gewaagd. Dit is een gebied 0 de Democraten van oudsher J meerderheid zijn, maar 'het }ntuangrijk mevrouw Dole zelf te s in, en niet alle negatieve din- y'%e geloven die over haar ge- >G( worden', zegt Louise Smith, itrice van het gezondheids- ■mtnce eeft Dole, die in deze week de belangrijke Congresverkie- en van dinsdag door de staat L uitgenodigd. „De Democra- ïebben jarenlang van ons, de te minderheid, geprofiteerd. oefden niets voor ons te doen. itemden toch wel op een De- raat." Maar Smith is twee jaar len 'bekeerd'. „Toen ik hun nodig had voor dit centrum, g ik geen gehoor. Ik belde de ïblikeinen en werd binnen 10 aten teruggebeld." h behoort tot de groeiende p Afrikaanse Amerikanen die ïblikeins stemt, zo'n 14 pro- 'volgens recent onderzoek. Nu f ze zich voorgenomen de ten van de mensen om haar et te bewerken, ook al is er niet t dan een dertigtal, voomame- ilanke gelijkgestemden op de jbijeenkomst afgekomen. „In c X reclames wordt Elizabeth afgeschilderd als een mon- Maar ik hield meteen van kine Bowles beschermt je i", bast een anonieme stem op -uis. Het is een van de vele be te reclameboodschappen die dagelijks op tv te zien zijn. iidaten plegen elkaar voor rot- uit te maken. Dole is een ikont en verkwanselt het ou- omspensioen met haar plan voor een gedeeltelijke privati- ig, beweert de Democraat les op spreekbeurten en in tv- imes. Dole slaat even hard te- banen beschermen, Bowles tebedrijf exporteert textielba- aar China en Mexico! AH-medewerkers zouden in VS eveneens bestraft zijn washincton/cpd - Twee Albert Heijn-medewerkers mishande len een overvaller nadat die op de vlucht is geslagen. Ze zijn aangeklaagd door Justitie. Zou het in de VS - waar inwoners een grote vrijheid hebben bij het beschermen van zichzelf en hun bezit - anders zijn gegaan? Het antwoord is nee. Als er één land is in de wereld waar particulier bezit en gezin met harde hand verdedigd mag worden dan is het wel Amerika. Iemand die in zijn eigen huis - op zijn particuliere bezit - vree st voor zijn leven, is geoorloofd mogelijk dodelijk geweld te ge bruiken. De Amerikaan die ooit een Japanse toerist doodschoot die de weg kwijt was en ondanks waarschuwingen om weg te gaan op de deur en ramen van zijn huis bleef kloppen, heeft daar een enorm schuldgevoel over maar hoefde niet voor de rechter te verschijnen, zegt be- leidsanaliste Debra Vargas van het Centrum van Jeugd- en Strafrecht CJCJ) in San Francis co. Een aannemelijke 'gevoelde' dreiging is in principe voldoen de om op privé-terrein schulde loos - uit zelfverdediging - een pistool of geweer te mogen grij pen en een insluiper of overval ler neer te schieten. „Er gebeu ren heel nare dingen", zegt de justitiedeskundige. Zij wijst op het geval van een vader die zijn eigen kind doodschoot nadat het zich had verstopt in een kast. De schietpartijen worden altijd onderzocht, en Justitie be paalt of inderdaad sprake is van zelfverdediging. De ruimere verdedigingsmoge lijkheden gelden in principe ook voor eigenaren (of personeel) van bedrijven en winkels. Maar in de openbare ruimte, op straat, gelden andere regels: daar mag iemand ter verdedi ging van zichzelf of zijn eigen dommen geen excessief geweld gebruiken. Wie wordt aangeval len met een mes of vuurwapen, mag zich verdedigen met een wapen. Maar op een aanvaller die geen wapen heeft maar bij voorbeeld zijn vuist gebruikt, mag je niet zomaar schieten. Als iemand op de vlucht is ge slagen, dan ligt de zaak ook an ders. „Dan probeer je hem te pakken, om hem te arresteren." Bij zo'n 'burgerarrest' mag al leen billijk geweld worden ge bruikt. „Als je hem hebt, en je weet dat hij geen geweld meer gaat gebruiken, dan moet je stoppen." Als een burger ie mand heeft aangehouden en vervolgens toch nog lichamelijk letsel toebrengt - zoals de Am sterdamse Justitie de zaak tegen de supermarktmedewerkers ziet - dan is dat een strafbaar feit in de VS. „Dat is eigenrichting. Dan ben je over de grens ge gaan". aldus Vargas. Een vergelijkbare zaak - de over valler had een gebroken neus - zou in de VS leiden tot een voor waardelijke straf of een boete voor mishandeling. Deze week ontstond in Neder land enige opwinding over de voorlopige vrijlating van de tweede verdachte van het dood slaan van de 22-jarige Venlonaar Steegmans. Hij stond erbij maar heeft kennelijk zelf geen klap pen uitgedeeld. Zou hij in de VS desondanks als medeplichtige kunnen worden vervolgd en veroordeeld? ..Als het er op neerkomt dat hij onvoldoende heeft gedaan om zijn vriend te gen te houden, dan is het een moeilijke zaak", zegt de rechts- analiste van het CJCJ. „Mede plichtigheid is moeilijk te bewij zen. Wat had ik dan moeten doen. zal hij zeggen. Ik wist niet dat hij zo ver zou gaan. Anderen grepen ook niet in. <P Direct na het gebeurde kwam er een discussie op gang over de vraag of het publiek had moeten optreden. „In de VS hebben we ook dergelijke zaken gehad. Er zijn een paar staten die het 'niet ingrijpen' bij misdrijven, straf baar hebben gemaakt. Maar het is heel moeilijk om iemand op basis daarvan te vervolgen. Want kun je echt van iemand ei sen dat hij zijn leven riskeert als hij een geweldsmisdrijf ziet? Wat je wel op zijn minst mag ver wachten is dat de politie wordt gebeld." Een zaak staat Vargas nog leven dig voor de geest. „In de staat Nevada nam een jonge man een klein meisje mee naar een toilet, waar hij haar verkrachtte en ver moordde. Een vriend die naar hem op zoek was, had in het toilet gekeken, maar had niks ondernomen om hem tegen te houden. Er bleek geen enkele wet te zijn op basis waarvan hij vervolgd kon worden." Nevada is inmiddels één van de weinige Amerikaanse staten waar 'toekij kers' in principe wettelijk aange pakt kunnen worden als ze niks doen. Hard gevecht om belangrijke Senaatszetel North Carolina Elizabeth Dole spreekt bezoekers van het gezondheidscentrum in Reidsville toe: „Het kan geen kwaad mensen te kennen die de beslissingen nemen." Foto: GPD/Ans Bouwmans De zo belangrijke strijd om de macht in het Congres wordt op het scherpst van de snede gevoerd, en dat mag wat kosten. Meer dan twintig miljoen dollar - bijna 3 dol lar per inwoner - is er al gestoken in de campagnes om deze senaats zetel van North Carolina. Elke staat heeft er twee, die niet alle maal tegelijk vrijkomen. Oudge diende Jesse Helms vertrekt dit jaar en zijn zetel moet in handen blijven van de Republikeinen, vindt de partij. De Democraten zetten alles op alles om him gerin ge meerderheid (één zetel) in de Senaat te behouden of uit te brei den, en North Carolina biedt kan sen. De politiek adviseur van president Bush, Karl Rove, heeft hoogstper soonlijk Elizabeth Dole uitverko ren om te zorgen dat de belangrij ke race gewonnen wordt. Het lijkt een gelukkige greep: volgens opi niepeilingen 'neigt' North Carolina er naar op Dole te stemmen. Maar het kamp van Bowles zegt dat het kantje boord is, en dat de uitslag niet te voorspellen valt Irak is een onderwerp dat hier nauwelijks speelt. Werk, daar gaat het om. Mensen zijn arm, en ar moede leidt tot geweld en hope loosheid, zegt de werkloze en ar beidsongeschikte Gerald (52) die met een bijna leeg karretje door de plaatselijke supermarkt toert. „Er moeten wetten komen die mensen helpen te overleven." De economie - hét verkiezingsthe ma van de Democraten - is een ge voelig thema in North Carolina, met zijn noodlijdende tabaks- en textielindustrie. Het handelsbeleid van Bush zorgt ervoor dat banen het land 'uitge jaagd' worden, aldus Bowles op een verkiezingsbijeenkomst in Fayetteville. „Wie interesseert zich voor de problemen waar we in de ze staat mee te maken hebben? De mensen zitten zonder werk." Gooi de exportmarkt maar open, ripos teert Dole, dat zorgt vooral voor extra werk. „Ik heb een plan. En zie je dit? Dat is het plan van Bow les. Zijn plan is om mijn plan aan te vallen." De frêle kandidate houdt triomfantelijk een leeg vel papier omhoog, net zoals ze dat al talloze malen heeft gedaan. Dole heeft bovendien de contac ten om daadwerkelijk wat te berei ken, zegt ze. „Een van mijn ideeën om de noodlijdende textielindu strie te helpen - een 'watermerk' voor textielwaren om illegale im port tegen te gaan - heeft nu al steun gekregen in Washington." Zowel Dole als Bowles zijn 'grote namen' uit Washington. Dole heeft zich deze en vorige week al kunnen vertonen aan de zijde van president George Bush én vice- president Dick Cheney. „Het kan geen kwaad de mensen te kennen die de beslissingen nemen", houdt Dole de kiezers voor. „Cheney en- ik hebben samen in een regering gezeten. Als ik bel, dan neemt hij op." De Democratische kandidaat werkte in de jaren negentig in het Witte Huis, onder meer als staf chefvan president Bill Clinton. Maar het is in deze conservatieve staat geen aanbeveling een 'Clin- ton-Democraat' te zijn. Bill noch Hillary is gevraagd in North Caroli na langs te komen om hem in zijn race om de Senaatszetel te steu nen. „Onder Clinton gewerkt, dan weetje genoeg", foetert Dole-fan Charles Irvin. „Geen moraal en geen karakter." Haar langdurige verblijf in Was hington werkt ook in het nadeel van Dole. Ze wordt niet gezien als een échte inwoner van North Ca rolina, die de belangen van de staat voorop zal stellen. Waar Bowles een groot deel van zijn le ven in de staat heeft doorgebracht als investeringsbankier, kan Dole er alleen op bogen in North Caro lina geboren te zijn. De politieke 'remigrante' heeft bovendien ou deren angst aangejaagd met haar steun voor het Republikeinse idee om jongeren zelf een deel van hun AOW-premies te laten beleggen. Nellie Pulliam (82) uit Reidsville: „Dole? Die wil ons staatspensioen afpakken en het aan onze klein kinderen geven." washincton/cpd - De Amerikaanse bevol king gaat dinsdag naar de stembus. Het ziet er naar uit dat de tussentijdse verkiezingen in het Congres - bestaande uit het Huis van Af gevaardigden en de Senaat - op het scherpst van de snede worden gevoerd. Vijf vragen over de Congresverkiezingen. Wie worden er gekozen? Een derde van de Senaat (34 van de hon derd senatoren), het voltallige Huis van Af gevaardigden (435 zetels) en 36 gouver neurs. Senatoren worden voor zes jaar ge kozen, Afgevaardigden zitten twee jaar. Waar gaat het om? De controle over het Congres, de wetgeven de macht in de Verenigde Staten. De Repu blikeinen zijn in de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, de Democraten hadden één Senator meer. De kans dat de Republikeinen de controle over het Huis moeten afgeven, is niet erg groot. In het Huis van Afgevaardigden is slechts in 44 kiesdistricten sprake van een echte verkie zingsstrijd en het lijkt er op dat de Republi keinen hun voorsprong weten te behouden. Alle ogen zijn vooral gericht op de Senaat, waar één zetel meer of minder een wereld van verschil kan maken en niemand durft te voorspellen hoe het uitpakt. In zeven sta ten - met name in het midden van de VS - kan het nog alle kanten op gaan, in nog eens negen staten lijkt de strijd nog niet de finitief beslist. In Minnesota (een van de spannende staten) is oud-vice-president Walter Mondale naar voren geschoven om de plek in te nemen van de vorige week bij een vliegongeluk omgekomen Democraat Paul Wellstone. Krijgen de Republikeinen de touwtjes weer in handen in de Senaat, dan kan de conservatieve agenda van presi dent George Bush voortvarend door het Congres worden gesleept. Van de gouverneursraces springt die in Flo rida het meest in het oog, omdat de broer van de president, Jeb Bush, er nog een hele kluif aan heeft om te worden herkozen. Ver wacht wordt dat een aantal staten 'van kleur verschiet' en dat er netto drie tot ze ven Democratische gouverneurs bijkomen. Waardoor laten kiezers zich leiden bij het kiezen? Met name door onderwerpen dicht bij huis: het banenverlies, de economie, de betaal baarheid van de Amerikaanse AOW en me dische hulp. Meestal verliest de partij van de zittende president bij tussentijdse ver kiezingen, maar volgens opiniepeiler John Zogby lijkt het daar nu nog niet echt op. Hij ziet vooral het afrekenen met 'zittende' kan didaten als trend. Hoe zit het met het opnieuw indelen van kiesdistricten? Het woord ervoor is prachtig: 'gerrymande ring', en het is een praktijk die in de VS niet weg te denken is. Om de zoveel tijd - de laatste keer na de volkstelling van 2000 - wordt opnieuw gekeken naar de indeling van kiesdistricten. De partijen die aan de macht zijn proberen de grenzen in hun ei gen voordeel te trekken, kijkend naar stem gedrag in het verleden. Het partijdig indelen van de districten heeft er mede voor ge zorgd dat er maar weinig districten zijn waar de uitslag niet al van tevoren vast staat. Zowel Democraten als Republikeinen doen dit naar hartelust, en sommige kies districten ogen als geografische misbaksels. Hoe groot is de kans op een herhaling van Florida 2000 Groot, alhoewel niet noodzakelijkerwijze al leen in Florida. Venvacht wordt dat er met argusogen naar alle stembusuitslagen geke ken wordt, omdat ze zo belangrijk zijn voor de machtsverdeling in het Congres. Er wordt gerekend op hertellingen en juridisch gehakketak als er ook maar iets van twijfel over de uitslag bestaat. Er is de afgelopen jaren weinig veranderd in de diverse ge bruikte stemtechnieken en procedures op de stembureaus. En waar dat wel gebeurde - in het beruchte Miami-Dade bijvoor beeld - zorgde de nieuwe apparatuur voor problemen bij voorverkiezingen. Walter Mondale neemt de plaats van de overleden Paul Wellstone in. Foto: AP/Ann Heisenfelt treerd. De ouders van de Ma rokkaanse verdachte in Venlo, wisten zich van de prins geen kwaad. Hun zoon deed zoiets niet, zeiden ze trots, niet besef fend dat het hen de hoon van de natie zou opleveren. Bouhalhoul: „Marokkanen staan bekend om hun gastvrij heid. Die is tien keer groter dan die van de Nederlanders. Maar waarom hebben al die families in de vele jaren dat ze hier wa ren de Nederlanders niet ge groet? Waarom zijn de Neder landers niet uitgenodigd voor een kop koffie of een koekje voor het suikerfeest? Waarom hebben de Marokkanen zich te ruggetrokken?" Ze kent de antwoorden nog niet. „Dachten ze misschien dat de Nederlanders met rust gelaten wilden worden? Straalde de straat misschien uit datje je niet met elkaar bemoeit of dat de Marokkanen eigenlijk overbodig waren? Waarom zijn heel veel gezinnen aan hun lot overgela ten?" Ach, dat Venlose gezin. Bouhal houl kent de situatie wel. „Ik had zó graag met die mensen gesproken. Ik denk dat het ijs snel zou zijn gebroken. Nu za gen we op televisie ouders die aan hun status dachten, in voor Nederlanders onbegrijpelijke codetaal spraken en niet wilden erkennen dat ze gefaald hadden. Maar in werkelijkheid waren dat gebroken ouders." Soortgelijke gezinnen zijn er in Nederland bij duizenden. Boul- halhoul bestudeerde in Rotter dam de Marokkaanse drugsrun ners en telde alleen al in het Ou de Noorden 135 Marokkaanse probleemgezinnen. „Gezinnen waarmee het domweg slecht gaat. Zes tot negen kinderen. Zóveel problemen, met huisves ting, werk, onderwijs. Moeders met heimwee. Te druk met zich- Bloemen ter nagedachtenis aan René Steegmans. Na de doodslag in Venlo is weer duidelijk geworden dat Marokkanen en Nederlanders langs elkaar heen leven. ANP/Robin Utrecht 25 Wessel Penning 24 eif rdam - Jonge Marokkanen sn de afgelopen jaren ra snel op de ergernissenhitpa- e |f. Ze werden geassocieerd /Oftraatroven, diefstallen en Dtdaal groepsgedrag, onder hef jn het openbaar vervoer en ,nvembaden. En tot overmaat deelde één van hen ook die fatale klappen uit in Ven- ramatisch voor het imago. communicatiebureau wil nu kanten van Marokkanen ^Ihet voetlicht brengen. „Dat iflielpen", zegt Rabiaa Bouhal- projectadviseur sociale inte- I Ie bij de gemeente Rotter- 1 Ze heeft de hoop op verbe- g nog niet opgegeven. ■mago had natuurlijk nog iter kunnen zijn als de rdenaar van Pim niet Vol- maar Abdel had geheten. Ie avond van de moord op ïyn wist Raabia Bouhal- tzelf van Marokkaanse af- t, zo goed als zeker dat de u Jr een Marokkaan was. 'Dan 1(^lt het dus oorlog', dacht ze. .nad de neiging te vluchten. 1 r ik heb ooit voor Neder- gekozen en niet voor Ma- o. Bovendien, in 1964 ging lok goed. Dat was het jaar nijn vader vanuit het Ma- aanse Rifgebergte in Rotter- belandde. Hij was een 28- e analfabeet en hij werd zó goed ontvangen. Het ouwen dat hij van de Ne- inders kreeg, gaf hem rust." s 1964 is er veel misgegaan. Jkkanen en Nederlanders len langs elkaar heen, wat e doodslag in Venlo nog overduidelijk werd géïüus- zelf om de kinderen aandacht te geven. Die gezinnen zijn de greep op het leven kwijt. Ge zagsstructuren bestaan niet meer. De zonen luisteren niet. Niet naar de leraar, niet naar de agent, niet naar familie." Ziedaar de probleemgroep: de Marokkaanse pubers. Er is een beeld ontstaan dat veel Marok kaanse jochies vanzelf in de misdaad belanden. „Dat beeld klopt", zegt Bouhalhoul. „We wilden het lang niet accepteren, maar met een grote groep gaat het niet goed." Ze kent de cij fers. Dertig procent van de Ma rokkaanse jochies komt vroeg of laat in misdadige kringen te recht. Wat kun je dan doen met een imagocampagne, waarmee het Tilburgse communicatiebu reau Attacom op de proppen kwam? „Het kan helpen", denkt ze. Maar Marokkanen zijn toch geen wasmiddel, datje met wat handige trucs aan de man kunt brengen? „Dat moet je ook niet willen. Je moet de andere kant laten zien." Aha, de leuke Marokkanen. Die succesvolle voetballer. „Nee", zegt Bouhalhoul. Niet die rol modellen. „Ik zou willen laten zien wat de mensen te bieden hebben. Die Marokkanen van de eerste generatie bijvoorbeeld. Die zijn te oud om de taal te le ren, maar we kunnen laten zien wat ze wél voor de maatschappij hebben betekend: Hun kinde ren, die het goed doen op school of op hun werk, de leuke winkeltjes die ze zijn begon nen." Op de avond van de moord op Fortuyn was het nog lang onrus tig in huize Bouhalhoul. „Moe ten we nu het land uit, mamma? vroeg de jongste dochter. „Nee toch?!", riep de middelste verschrikt. „Tuurlijk niet," zei de oudste. „Mamma zegt toch al tijd dat we Nederlanders zijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7