f Scherpe kritiek op Italiaanse autoriteiten na aardbeving BUITENLAND Nieuwkomer zet Turkse politiek op zijn kop Jhanasie voor handeld kind I aron vraagt itanyahu isajev kondigt ruwe acties aan ilft planten uitsterven' Super-Sarko verbaast vriend en vijand in Frankrijk Poetin stelt bezoek aan Nederland voorlopig uit lacedonische ex-rebellen emen zitting in kabinet Belgische apothekers sluiten weer hun deuren ZATERDAG 2 NOVEMBER 2002 igeles - Een rechter in Ie County in Californië bepaald dat een kind van :r een jaar met zware her- leschadigingen van de be- jiingsapparattur mag wor- gehaald. Daarmee komt hij moet aan de wens van de uige moeder van het kind. ader heeft geëist dat de ten blijft leven. Als het kind I, zal de vader voor moord len aangeklaagd. De 23-ja- lan zit sinds december jaar in voorlopige hechte- "olgens de moeder heeft 't land door elkaar ge- en in bed gegooid, wat zware kwetsuren leidde, jens de artsen zal de meest- iwegingloze jongen heel leven moeten worden be nd en gevoed. zalem De Israëlische pre- r Ariel Sharon heeft Benja- jNetanyahu, zijn grote ri- Jbinnen de Likud-partij, ge- gd als minister van buiten- fee zaken. Netanyahu kwam rmiddag naar de ranch van on in het zuiden van Israël (iet aanbod te bespreken, gesprek duurde negentig Uten, maar had nog geen Itaat. Netanyahu heeft om nieuw gesprek morgen ge- gd. Medewerkers van Likud rachten dat Netanyahu, die 1996 tot 1999 premier was, lanbod van de hand wijst, lat hij aast op het leider- ip van de partij. De oud- iiier heeft Sharon een te pe aanpak van de Palestijn- pstand in de Gazastrook en e Westelijke Jordaanoever reten. Sharon moet een we bewindsploeg samen- en omdat de Arbeidspartij, hsdag uit de coalitie stapte. kou - De Tsjetsjeense re- inleider Sjamil Basajev I de verantwoordelijkheid 1 de gijzelingsactie in het Iter in Moskou opgeëist en e acties aangekondigd, leeft het Kavkazcentrum, iormatiedienst van de ijenen, gisteren gemeld. In rklaring zou Basajev heb- ;ezegd dat de rebellen met e acties, 'zoveel mogelijk Ie' willen aanrichten. „De en keer worden er geen ei- ieer gesteld en ook geen laars genomen. De mensen lan komen zullen tot doel n de vijand de vemieti- n zo veel mogelijk schade :e richten", aldus Basajev. - Bijna de helft van alle jtensoorten in de wereld It volgens Amerikaanse bo ei mogelijk gevaar uit te [ren. Tot nu toe werd ervan pgaan dat ongeveer 13 pro- van de soorten in gevaar maar volgens de Ame- nen is dat een grove onder- ktting van de problemen pnee planten worstelen, ral in de tropen worden planten met uitsterven be- Igd, aldus de botanici Nigel jian en Peter Jorgensen in [vetenschappelijke tijd- [ift Science. Met paniek in hun ogen zetten bewoners van San Giuliano di Puglia het op een rennen als de grond van het donderdag door een aardbeving getroffen Italiaanse dorpje opnieuw begint te trillen. De bevingen van gisteren en donderdag hebben volgens deskundigen niets te maken met de vulkaanuitbarsting eerder deze week van de vulkaan de Etna op het eiland Sicilië. Beide gebieden liggen langs verschillende breuklij nen. Foto: AP/Corrado Giambalvo SAN GIULIANO Dl PUGLIA/DPA-RTR- Ruim een dag na de verwoesten de aardbeving in de Midden-Itali aanse regio Molise heeft het gro te verdriet over de dood van 26 jonge kinderen en drie volwasse nen deels plaats gemaakt voor woede en verontwaardiging. Er barstte een stroom van kritiek op de autoriteiten los. Gisteravond deed zich in het ge bied opnieuw een zware aard beving voor, waardoor grote pa niek ontstond. De dienst bur gerbescherming gelastte evacu atie van het getroffen dorp San Giuliano di Puglia. De ongeveer 1200 inwoners zijn onderge bracht in een tentenkamp. De tweede aardbeving gisteren was met een kracht van 5,3 op de schaal van Richter vrijwel net zo zwaar als die van donderdag. In San Giuliano raakten op nieuw drie mensen gewond door vallende brokken puin. In de regionale hoofdstad Campo- basso stortte een kerktoren in. De nieuwe beving was tot in Ro me, Napels en in de Abruzzen te voelen. Door de aardbeving van don derdag, de zwaarste in Italië in twintig jaar, zijn 26 leerlingen van de dorpsschool van San Giulianio, een docente en twee dorpsbewoonsters omgekomen. De meeste slachtoffers zijn jon ger dan tien jaar. Meer dan 3000 inwoners van de regio zijn dak- Aardbevingen en vulkanen rond Italië 1 nov2002 Naschok met kracht van 5.3 op schaal van Richter 1 r_. 1908 4- 4^ Etna 11 s'Qyf 1 Pantelleria AFRIKAANSE PLAAT 3UU KtT ik Actieve vulkaan 4 4 Bewegingsrichting aardschollen Breuklijnen O Zware aardbevingen 2002, 31 oktober Beving bij Campobasso met kracht van 5,4 op schaal van Richter: tientallen doden. 1980, 23 november Beving ten zuiden van Napels met kracht van 6,9 op schaal van Richter: 2 900 doden. 1976, 6 mei Beving in Friuli met kracht van 6.1 op schaal van Richter. 965 doden. 1915,13 januari Beving verwoest dorp Avezzano 33.000 doden. 1908, 28 december Beving met kracht van 7.5 op schaal van Richter in straat van Messina: meer dan 86.000 doden. anp - bron: afp krt loos geworden. Er zijn meer dan zestig gewonden. Een dag na de catastrofe werd een jongen van acht jaar levend van onder het puin gehaald, maar hij was zo zwaar gewond dat hij kort na zijn redding in een ziekenhuis overleed. Verder haalden de reddingswerkers en de dorpsbewoners alleen nog maar doden te voorschijn uit de puinhopen. Op het moment van de aardbe ving van donderdag bevonden zich ongeveer 62 mensen in het gebouw: kleuters, basisscholie ren en docenten. Reddingswer kers slaagden erin 35 van hen levend uit de puinhopen te ha len. Dat er zoveel doden zijn geval len in de school, komt volgens de dorpsbewoners en de media doordat het pand bouwvallig was, doordat waarschuwingen voor een naderende aardbeving in de wind werden geslagen en doordat de hulpverlening en het reddingswerk chaotisch zijn ver lopen. Premier Berlusconi dreig de eventuele schuldigen met vervolging. De justitie is een strafrechtelijk onderzoek begon nen dat draait om de vraag hoe het mogelijk is dat de school is ingestort. De Italiaanse televisie meldde dat op het vijftig jaar oude ge bouw recent een extra verdie ping was gezet. Het dak zou in zo'n zware betonsoort zijn uit gevoerd dat de muren het ge wicht niet konden dragen. De pastoor van het dorp had op de ochtend van de aardbeving ge waarschuwd de school niet te openen omdat er 's nachts een lichte aardbeving was geweest, volgens hem een voorteken voor een veel zwaardere aardschok. Desondanks ging de school open, terwijl andere onderwijs instellingen in de regio wel de deuren gesloten hielden na de aardschok van 's nachts. De reddingsdiensten zijn vol gens diverse media in gebreke gebleven. Reddingswerkers zou den bij het zien van de chaos vooral radeloos zijn geweest. Een aantal brandweerauto's slaagde er niet in de ingestorte school te bereiken omdat er niet voldoende benzine in de tanks zat. In het dorp heerste gisteren gro te verslagenheid. Ouders volg den huilend en handenwrin gend het bergingswerk in de hoop dat er nog kinderen le vend uit het puin zouden wor den gehaald. Maar in de loop van de dag werd duidelijk er geen overlevenden meer zou den worden gevonden. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Nicolas Sarkozy (47) zorgt voor spektakel en vriend en vij and kijken gefascineerd toe. De nieuwe Franse minister van bin nenlandse zaken heeft de tijd geest begrepen: veiligheid is van alle grondrechten de belangrijk ste geworden. De minister profi teert volop van de culturele revo lutie die zich bij de verkiezingen eerder dit jaar in Frankrijk af speelde. En Super-Sarko is nog lang niet uitgeraasd. Hoewel hij liever de nieuwe pre mier van Frankrijk was gewor den, ging Nicolas Sarkozy als minister van binnelandse zaken direct met tomeloze energie aan de slag. Hij verliet zijn riante burgemeestershuis in het Was senaar van Parijs, Neuilly, en nam met zijn gezin zijn intrek in het ministerie aan de Place Beauvau. Hij wilde voortaan 24 uur per etmaal op de hoogte zijn van de dingen die er in het land gebeuren. Alleen in het weekeind was er nog tijd voor een gezinsbestaan. Sarkozy maakte zich in recordtijd de ge voeligste dossiers eigen. Tegelij kertijd bracht hij het ene na het andere werkbezoek aan politie districten in alle delen van het land. En hij is nog steeds niet te tem men. In het halfjaar dat hij mi nister van binnenlandse zaken is, heeft hij tien buitenlandse reizen gemaakt, bezocht hij 23 departementen, ontving 25 re geringsleiders en buitenlandse collega-ministers, bracht 74 uur door in een vliegtuig en hield meer dan vijftig redevoeringen. Hij heeft een simpele verklaring voor zijn uithoudingsvermogen: Als er geen verschil is tussen wat je denkt, wat je zegt en wat je doet, heb je ook geen last van spanningen." Het parlement behandelt de ko mende weken een reeks ingrij pende wetswijzigingen van zijn hand. Als het aan Sarkozy ligt, worden agressieve bedelaars, prostituees en hun klanten, kra kers en zwervers keihard aange pakt. Wie in een flatgebouw de ingang voor bewoners belem mert, loopt kans in de gevange nis te komen. Mensenrechten organisaties en politieke partij en, de socialistische partij voor op, spuwden vuur. „Een oor logsverklaring aan de armen", luidde de kritiek. Op zo'n moment gaat de minis ter er eens goed voor zitten. „Wie is er nou arm? De mensen in de verloederde buitenwijken die geen kans hebben te verhui zen omdat ze een hogere hum- niet kunnen betalen, die dag in dag uit met getreiter worden ge- Nicolas Sarkozy Foto: AFP/Medhi Fedouach door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - President Poetin heeft zijn staatsbezoek aan Nederland afgeblazen. De Russische leider wil na het gijzeldrama in Mos kou zijn internationale werk zaamheden voorlopig tot het minimum beperken. Volgens een woordvoerder van het Kremlin zal het bezoek nu waar schijnlijk begin volgend jaar plaatsvinden. „Rusland is nog niet hersteld van de recente terreurdaad in Moskou", aldus woordvoerder Dimitri Peskov. „De president wil zich daarom nu concentre ren op binnenlandse aangele genheden." Poetin zou op 13 en 14 november naar Nederland komen. Peskov meent dat door het overlijden van prins Claus en de val van het kabinet Balke nende het bezoek ook voor Ne- r onze correspondent van Zweeden dapest - Het Macedonische tement heeft zijn goedkeu- gegeven aan een regering daarin voormalige rebellen, nieuwe kabinet wordt geleid r de sociaal-democraat iko Crvenkovski, die op 15 ember de verkiezingen [tuigend won. Zijn kabinet 'g de steun van 72 parle- 28 anderen stemden etnisch Albanese rebellen den Macedonië vorig jaar de rand van een burger og. Onder druk van de legden zij echter hun wa- neer in ruil voor meer Hoewel Crvenkovski hen had kunnen rege- nodigde hij vier ex-rebellen ti zijn kabinet. Doel was een te slaan tussen de twee itste groepen in het land, de sche Macedoniërs en de Al- ezen. uitslag van de verkiezingen lacedonië en het opmerke- gebaar van Crvenkovski 1 de rebellen worden binnen gemeenschap als een zeldzaam licht- t op de Balkan. Bij veriöe- fn vorige maand in Bosnië iden moslims, Serviërs en iten massaal op de partijen in de jaren '90 verantwoor- waren voor de burgeroor- En in Servië vergaarde de Seselj ruim twintig procent van de stem men. De toetreding van de Albanezen tot de regering werd gekraakt door de VMRO, de nationalisti sche partij van ex-premier Geor- gievski. „Het is een schande", zei partijwoordvoerder Vlatko Gorcev. „Dit weerspiegelt de militaire, wettelijke en spirituele capitulatie van Macedonië." Crvenkovski weigerde Albane zen die als commandanten in de minioorlog hadden gevoch ten voor ministerposten te over wegen. Ook Ali Ahmeti, destijds leider der opstandelingen, werd op voorhand voor een post uit gesloten. Niettemin wekten en kele van Crvenkovski's benoe mingen verbazing. Minister van gezondheid wordt Rexhep Suleimani, die tijdens het conflict hoofd was van een geïmproviseerd ziekenhuis voor gewonde rebellen. En Musa Shaferi, de vice-premier, is een burger van Albanië die niet eens Macedonisch spreekt. Ook de benoeming van een etnische Wallachijer kwam als een ver rassing. Hari Kostov krijgt de post van binnenlandse zaken, die voorheen werd bekleed door de ultranationalist Boskovski. In de verkiezingen in september kreeg.de sociaal-democratische SDSM de meeste stemmen bin nen de Macedonische gemeen schap. Onder de etnische Alba nezen bleek de DUI, de partij van de ex-rebellen, veruit het populairst. ankara/anp - Met angst en be ven zien de traditionele politieke partijen in Turkije de parlements verkiezingen van morgen tege moet. In de peilingen halen de meeste nog geen 10 procent van de stemmen. Ze zouden dan niet in het parlement terugkeren. De populariteit van de traditionele partijen is aanzienlijk kleiner dan die van de Partij voor Recht en Ontwikkeling (AKP). Deze vorig jaar opgerichte islamitische groe pering krijgt volgens de laatste prognoses de steun van zeker 30 procent van de kiezers. Het Turkse leger, dat zich be schouwt als de hoeder van de grondwettelijke scheiding tus sen kerk en staat, en westers-ge- oriënteerde Turken kijken met argusogen naar de partij die haar wortels heeft in de politieke islam. Ook de justitie heeft weinig op met de AKP. Vorige week richtte de hoogste aanklager in Turkije zich tot het constitutioneel ge rechtshof met het verzoek de partij te verbieden. De aanklager maakte echter niet duidelijk waarom de partij buiten de wet moet worden gesteld. Het is vrijwel zeker dat het con stitutioneel hof niet voor de ver kiezingen een uitspraak doet over het verbieden van de AKP. Als de partij de verkiezingen wint en deel gaat uitmaken van een regering, zal leider Recep Tayyip Erdogan daar echter geen deel van mogen uitmaken. De AKP-voorman is eerder we gens het 'aanzetten tot een isla mitische opstand' veroordeeld. Erdogan, oud-burgemeester van Istanbul, had een gedicht voor gedragen met de daarin voor de rechter onaanvaardbare passa ge: „De moskeeën zijn onze ba rakken, de koepels zijn helmen en de gelovigen onze soldaten". In de huidige verkiezingscam pagne benadrukt Erdogan voortdurend dat hij met de AKP een gematigde koers voorstaat en voorstander is van een meer- partijenstaat. Daarmee heeft hij het wantrouwen bij westers-ge- oriënteerde partijen en de mili tairen ten opzichte van zijn par tij niet kunnen wegnemen. Ver scheidene tegenstanders heb ben gezegd dat Erdogan zijn 'ware gezicht' pas na de verkie zingen zal laten zien. Die waarschuwing maakt op de Turkse kiezers weinig indruk. De AKP scoort veruit het best in de prognoses en heeft dat voor namelijk te danken aan het cha risma van Erdogan en diens be lofte de armoede en werkeloos heid aan te pakken. De regeringspartijen, de Demo cratisch Linkse Partij (DSP) van premier Bulent Ecevit en de Moederlandpartij (ANAP) van Mesut Yilmaz, halen volgens de laatste prognoses nog geen 10 procent van de stemmen, on voldoende om een afvaardiging in het 550 zetels tellende parle ment krijgen. De derde rege ringspartij, de Nationalistische Een gesprekje tussen twee Turkse vrouwen voor een verkiezingsaffi che van Tayyip Erdogan. Volgens de laatste peilingen heeft de AKP- leider een ruime voorsprong op zijn concurrenten in de Turkse ver kiezingen van morgen. Foto: EPA/Kerim Okten Actiepartij (MHP), haalt die 10 procent waarschijnlijk wel. De Turkse verkiezingen stonden aanvankelijk voor april 2004 op de agenda, maar worden ver vroegd gehouden, omdat de co alitieregering van Ecevit het af gelopen jaar in rap tempo af brokkelde. Tal van dissidenten meenden dat de door ziekte ver zwakte 77-jarige premier niet langer in staat was de economi sche crisis het hoofd te bieden en de ruziënde partijen binnen de coalitie te houden. Over het afschaffen van de doodstraf, meer rechten voor Koerden en andere zaken die belangrijk zijn confronteerd, die hun auto in brand zien vliegen omdat een stel mafkezen dat leuk vindt? De socialisten hebben vijf jaar de tijd gehad om die misstanden aan te pakken. Ze hebben dat niet gedaan. Het resultaat? Me neer Le Pen die vijf miljoen stemmen verzamelt!" In Straatsburg werden eerder deze maand ruim veertig auto's in brand gestoken door plunde rende jongeren: uit wraak nadat een van hun kameraden door de politie achterna was gezeten en in een kanaal was gesprongen: verdronken. Sarkozy \vil niks weten van solidariteit. De jonge ren zijn in actie gekomen omdat de strijd van de politie tegen de handel in drugs succes begon te krijgen, beweert hij. Een vrouw komt naar hem toe: „Ik hoop dat u iets voor Straatsburg gaat doen." Hij antwoordt: „Me vrouw, ik ben hier naar toe ge komen om iets voor ti te doen." Medewerkers van de minister zeggen dat hij als het even kan, zelf komt informeren. Familiele den van drie verkrachte en ver moorde meisjes in Noord- Frankrijk worden op het minis terie uitgenodigd om hun ver haal te doen. Sarkozy laat zich sindsdien dagelijks informeren over de voortgang van het on derzoek. De minister weet dat hij straks wordt afgerekend op de resultaten bij de bestrijding van de misdaad, groot en klein. Statistieken zeggen hem niks. Een politiefunctionaris die trots meldt dat het aantal brandstich tingen is gedaald van 140 naar 70 krijgt te horen: „Ik wil dat er geen enkele brandstichting meer wordt gepleegd. Aan het werk!" Want Binnenlandse Zaken mag dan zijn aantrekkelijke kanten hebben, de ambities van Sarko zy reiken verder alsnog het pre mierschap. En wie weet in een later stadium het Elysée. Aan potentiële stemmers heeft de minister op dit moment in ieder geval geen gebrek. derland niet op een 'zeer aange naam moment' kwam. De Nederlandse ambassade in Moskou laat nadrukkelijk weten dat het bezoek 'op Russisch ver zoek' is uitgesteld. Het zou wel 'in goed overleg' zijn gebeurd. Premier Balkenende ontkende gisteren in Den Haag na afloop van de ministerraad dat Rusland ontstemd zou zijn over de aan wezigheid van Tsjetsjenen in Nederland en dat het bezoek om die reden is uitgesteld. Ook het Kremlin beweert dat de annulering niets te maken heeft met problemen in de onderlinge relatie. „Integendeel", aldus Peskov. „Nederland heeft zeer begripvol gereageerd op het gij zeldrama in Moskou. De betrek kingen met Nederland zijn zeer belangrijk voor Rusland en daarom willen we het bezoek op een geschikter moment laten plaatsvinden." met het oog op een mogelijke toetreding tot de EU, waren de regerihgspartijen het oneens. De belangrijkste aderlating voor Ecevit was het vertrek van zijn minister van economische za ken, Kemal Dervis. De techno craat is de architect van een mil jardendeal met het Internatio naal Monetair Fonds en sloot zich in augustus aan bij de cen trumlinkse Republikeinse Volks partij (CHP). De CHP staat in de peilingen met 18 procent van de stemmen op de tweede stek en voert een pro-westerse koers. Ondanks de grote ideologische verschillen zitten CHP en AKP min of meer op dezelfde lijn voorzover het belangrijke inter nationale kwesties betreft. Beide partijen zijn bereid de IMF- richtlijn voor een strakke begro tingsdiscipline na te leven, al wil de AKP wel enige ruinte hebben om programma's ter bestrijding van de armoede te kunen uit voeren. Ook in de kwestie-Irak liggen de standpunten niet ver uit elkaar. Over hun visie op de mogelijke deelname van Turkije aan een militaire actie tegen Irak houden CHP en AKP zich op de vlakte. Ze vinden dat vooral een zaak van het invloedrijke leger. In hun kritiek op de EU-lidsta- ten zijn de twee favorieten voor de verkiezingen zeer eensge zind. Ze vinden het onaccepta bel dat Brussel geen datum wil geven voor het openen van de gesprekken over de toetreding van Turkije tot de EU. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Voor de tweede keer op rij sluiten Belgische apothekers komende dinsdag 5 november een uur hun deuren uit protest tegen de bezuinigingen in de sector. 'De geneesmiddelen worden steeds duurder maar wij ver dienen steeds minder', stel len de apothekers. Op dinsdag 22 oktober deden de apothekers in België tus sen twee en drie uur 's mid dags ook al hun deuren op slot uit onvrede met 'de aan slag op ons inkomen'. Voor noodgevallen konden patiën ten terecht bij de apotheker van dienst. De acties van de Algemene Farmaceutische Bond (APB) en de vereniging van coöpe ratieve apotheken in België, Ophaco, zijn gericht tegen een maatregel van minister van sociale zaken, Frank Van- denbroecke. om de winsten in de branche af te romen, zowel bij de groothandelaren als bij de apotheken. De apo thekers zien daardoor - naar eigen zeggen - hun inkomen fors dalen. De apothekers beweren dat de minister bij de aanpassing van de marge in de distribu tiesector voor volgend jaar, is uitgegaan van de verkflprde cijfers.Volgens OphacoTSeeft de overheid zich gebaseerd op een prognose van de bru- to-winstmarge van een apo theker in 2003. „Maar die is zwaar overschat. En op basis van die overschatting, wordt nu onze winstmarge beknot beweren de apothekers. Niet alleen de besparingen zitten de apothekers dwars. Ook het extra werk waar ze mee worden opgezadeld, is hen in het verkeerde keelgat geschoten. Om slordigheden van artsen in het uitschrijven van recepten tegen te gaan, hebben apothekers van het ministerie de opdracht gekre gen de recepten te controle ren en desnoods van een op merking te voorzien. Probleem is dat zowat drie op de vier voorschriften slor digheden en fouten bevatten. Volgens de apothekers drei gen ze dan ook te verdrinken in papierwerk Sinds twee weken weigeren ze nog aan de oproep van de minister gehoor te geven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5