'Het is het eigenlijk net niet met mijn loopbaan' 0 OOG in OOG Q De vragen De regels door Covert Wisse 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? „De dood van mijn oma en het overlijden van het zoontje van John Bosman. Mijn oma overleed vijf jaar geleden. Op kerstavond ging ze brieven posten. Toen viel ze ineens neer. Ze was meteen dood. Op dat moment vond iedereen het ver schrikkelijk. Achteraf bekeken is het mis schien maar goed dat ze zo gezond en wel is overleden. Ze was 87. Mijn opa is nu 97, die kan niks meer en herkent bijna nie mand meer. Hij is op, alleen zijn hart werkt nog. Het lijkt me geen pretje om zo te moe ten eindigen. Vorig jaar oktober heb ik ook erg gehuild om het drama van mijn toenmalige ploeg genoot John Bosman. Het verongelukken van zijn kind greep me heel erg aan. Ik ben een emotionele jongen. Ik hoorde het van Henk Timmer, toen de reservekeeper bij Feyenoord. Henk belde mij meteen. Ik ge loofde het niet. Verschrikkelijk. Dat moetje nooit meemaken, een kinderbegrafenis. Ik kan ook huilen bij sommige tv-program- ma's. Maar dat doe ik alleen als ik in mijn eentje kijk. Als iemand erbij is, ga ik praten en stoer doen. De dood van Pim Fortuyn vond ik ook ver schrikkelijk, maar dat stond toch verder bij me vandaan. Toen Fortuyn begraven werd, stond ik overigens wel langs de route in Driehuis. Triest dat het zo'n zooitje is ge worden in zijn partij." 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Het enige waar ik nerveus voor ben, zijn live-interviews op tv. Als ze worden opge nomen, heb ik daar geen probleem mee. Als het dan misgaat, kan het over. Ik heb een paar keer meegewerkt aan een recht streeks tv-programma in een studio, zoals een loting voor de Europa Cup. Je moet meteen iets zeggen. Dat is niet mijn hobby. Wat me ook zenuwachtig kan maken, is tandartsbezoek. Daar ben ik de laatste ja ren meer gespannen over dan vroeger. Ik heb nooit wat met mijn gebit en ben al een jaar niet geweest, maar ik zie er altijd wel tegenop." 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „Niets. Ik heb een fantastische jeugd ge had. Ik had alleen maar lol als kind. We hadden een mooie straat met onze eigen voetbalploeg. Beneden in een box stonden bankstellen. Dat was ons verzamelpunt, daar legden we een biljartje. Ik was nooit thuis. Je leest wel eens van die verhalen van brood dat rond etenstijd over het balkon naar beneden wordt gegooid. Zo ging dat er bij mij ook aan toe. Ik moest voor het avondeten wel even naar binnen, maar voor de rest was ik de hele dag op straat. Ik zat op de Montessori-school bij een sporthal.. Daar had je een ontmoetings plaats waar de Heli's Angels ook wel eens zaten. Voor ons was dat onwijs spannend. Ze scheurden in het rond en reden soms zelfs de hal in. Lachen man. Ik hield wel van een beetje rottigheid, maar had mijn grenzen. Het gaat nu een stuk verder dan in mijn tijd. Bij ons was het wat meer kattenk waad. Nu lees je dat jongens van 12,13 meisjes aanranden en scooters stelen. Dat was in mijn jeugd toch anders. Dat deden wij niet." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Nee, vind ik niet. Als je een relatie hebt, moet je je partner alles vertellen. Behalve als een vriend van me iets heeft en niet wil dat ik dat doorvertel. Hetzelfde geldt voor mijn meisje als een vriendin haar een ge heim vertelt en niet wil dat ik dat te horen krijg. Dat hoef ik dan niet te weten. Voor de rest moet alles gezegd worden. Het lijkt me vervelend als mijn vriendin iets weet en ik het van een ander te horen krijg. Ik denk dat zij geen geheim voor mij heeft. Ik in ieder geval niet voor haar. In het begin was dat misschien anders, maar toen wa ren we een stuk jonger. Nu maak ik niet zo veel meer mee als vroeger. Ik stap minder. De laatste tijd zeggen we volgens mij alles tegen elkaar. Je moet open zijn. Het is iets van deze tijd, dat mensen niet eerlijk alles vertellen tegen elkaar. Doe ik niet aan mee. Een relatie is alleen maar sterk als je eerlijk bent tegen elkaar." 33. In welke andere periode had u graag geleefd? „In de tijd dat er nog geen auto's waren. Rond 1900 dus. Alles gaat nu zo snel. Dat je met paard en wagen door een dorpje loopt, daar dagdroom ik wel eens van. Ik was vroeger echt een stadsmens, nu heb ik meer iets met een dorpie. Lijkt me zo gezel lig en leuk. Als ik bij AZ vandaan kom, ga ik meestal de snelweg af en rijd door Aker sloot. Kijk ik altijd om me heen. Ik fiets ook vaak door Spaarndam. Dan ga ik honderd jaar terug in de tijd. Zie ik mezelf met paard en wagen rondrijden, terwijl mensen in de deuropening zitten. Dat kon in mijn jeugd ook nog, nu niet meer. Je kunt tegenwoor dig de deur van je huis niet meer open la ten. Rond 1900 had je geen herrie. Die tijd lijkt me veel mooier dan nu. Lekker babbe len op straat. Ik heb sinds kort een caravan op een camping op de Veluwe. Ik ga, als ik er ben, elke dag met de kinderen en de honden wandelen. Dan zie je niemand. Hooguit komt er af en toe iemand op een paard voorbij. Prachtig. Het is nu alleen maar geld, geld en nog eens geld. Ik ben nog in een mooie tijd ge boren. Blij dat ik niet nu op de wereld ben gekomen." 37. Wat zou u graag beter kunnen? „In het voetbal zou ik vaker tot tien moeten tellen. Ik ben snel geïrriteerd. Daar worden mensen de dupe van. Nu ik 32 ben, zou ik me niet meer zo moeten laten gaan. Maar het zit in mijn karakter. Buiten het veld heb ik het ook wel eens. Ik zou me kunnen voorstellen dat ik giftig word als ik een junk een tas zie stelen. Ik zou daar niet tegen kunnen. Zo'n junk zou ik misschien doormidden schoppen. Vroe ger heb ik wel vaak iemand klappen ver kocht, ik heb ze ook wel ontvangen. Vond ik niet zo erg. Ik ben blij dat ik nu niet jong ben. In mijn jeugd ging het gewoon met de vuisten. Tegenwoordig is het veel geweld dadiger. Wat ook beter zou kunnen: mijn vriendin helpen in het huishouden. Althans, dat zegt ze wel eens tegen me. Ik ben eigenlijk van mening dat ik al genoeg doe. Ik zet de vuil niszak buiten en laat de hondjes uit. Ik doe geen boodschappen, want ik ben vaak weg. Mijn vriendin heeft geen baan, dus lijkt het me logisch dat zij de boodschappen doet. Als ik meer zou moeten doen, wil ik niet koken. Schei uit. Is helemaal niks voor mij. Ik kan nog geen ei bakken." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „André Hazes, Johan Cruijff, Marco van Basten en Maradona. Hazes is een man van het volk. Ik ben een paar maanden geleden ook bij zijn optre den geweest; in de regen in het Olympisch Stadion. Prachtig vond ik het. Hij kr eeg daarna ten onrechte veel kritiek. Ik las in de krant dat mensen vonden dat hij als een dooie op het podium stond, maar hij is per definitie toch geen man die er een flikflak uitgooit. De film over Hazes heb ik ook ge zien. Mooie beelden, vooral die van zijn schoonmoeder. Ik heb Hazes een keer ge zien bij een afscheidswedstrijd. Ik ben niet op hem afgestapt om hem de hand te schudden. Daar heb ik nu spijt van. Hij is een legendarisch mens, daar heb je er niet zoveel van in Nederland. Cruijff kies ik, omdat hij de beste voetballer is die Nederland heeft voortgebracht. Hij heeft veel betekend voor ons voetbal. Cruijff zegt op tv wel eens dingen waarvan ik denk: wat bedoelt ie eigenlijk? Van Basten lijkt me duidelijk. Ik was acht tien in 1988, toen hij Nederland naar de Europese titel schoot. Die dag zal ik nooit meer vergeten. Een prachtvoetballer. Ik heb hem helaas nooit ontmoet. Misschien kan ik nog eens met hem golfen. Dat doe ik tegenwoordig wel eens, maar ik ben er niet goed in. Pasgeleden won ik op de clubdag van AZ de poedelprijs. Ik heb er geen ge duld voor. Ik loop naar de bal en dan is het pats boem slaan. Ik denk te weinig na. Heb ik als voetballer ook. Ik ben een 4 of een 8, nooit een 6. Maradona is een linkspoot, net als ik, en de beste voetballer uit de geschiedenis. Had ik maar één teentje van hem. Hij kon alles met een bal, onvoorstelbaar. Maradona heeft Argentinië in zijn eentje wereldkam pioen gemaakt in 1986. Die beelden vergeet ik nooit meer." 44. Wat was uw slechtste beslissing? „Dat ik in 1996 van Roda JC naar NAC ben gegaan. Dat is een keerpunt in mijn carri ère geweest. Ik had Europees voetbal ge speeld bij Roda. Elk jaar gingen daar twee of drie spelers weg. Je kon bij Roda niet echt een ploeg opbouwen. NAC had een nieuw stadion en was een club met ambi tie. Maar de verwachtingen lagen er te hoog en we hadden geen hecht team. Wim Rijsbergen was er trainer en hij is niet be paald mijn vriend. Dat klikte niet. Ik raakte daar helemaal het plezier kwijt. Na een jaartje ben ik naar AZ gegaan en dat was weer een stap terug. AZ speelde toen in de eerste divisie. Die overgang naar NAC is de verkeerde stap geweest. In plaats van hoger ging ik lager voetballen." 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? „Ik heb nog niet echt voldoening uit mijn carrière gehaald. Misschien is dat wel mijn grootste frustratie. Ik heb geen grote prij zen gepakt. Het is het eigenlijk net niet met mijn loopbaan. Ik ben één keer door Guus Hiddink geselecteerd voor het Nederlands elftal. Dat was voor de allereerste wedstrijd in de Arena, toen Brazilië de tegenstander was. Jammer dat ik toen niet gespeeld heb. Al was het maar één minuut geweest. Ik heb mijn enige Oranje-shirt thuis niet aan de muur gehangen. Kan niet in mijn ogen, want het heeft niet naar zweet geroken. Het ligt ergens in een kast. Met Roda heb ik drie Europa-Cupwedstrij den gespeeld. Te weinig. Ik heb overal aan geroken, maar het kreeg geen vervolg. Bij Oranje niet en in het Europa-Cupvoetbal niet. Vorig jaar hadden Feyenoord en PSV belangstelling voor me. Maar ik moest vijf miljoen gulden kosten. Dat vonden ze te duur voor een toen 31-jarige voetballer. Het was wel mooi geweest als ik die stap had kunnen maken. Met AZ heb ik een paar keer de halve finale van de beker gehaald. En we zijn kampioen geworden in de eerste divisie, maar dat vond ik niet echt een prijs. Als je van een amateurclub komt, is dat mooi, maar niet als je bij Roda al in de top van de eredivisie hebt gespeeld. We werden kampioen met allemaal gekochte spelers uit de eredivisie. Het was meer een verplichting. Het gaf niet echt voldoening." 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „Eigenlijk nergens. Als ik op vakantie ga, wil ik na twee weken alweer terug. Langer hou ik het niet uit. Een jaar, pfff... lang hoor. Misschien Hawaii. Daar zag ik laatst wat van op tv - kan ik misschien gaan sur fen. Maar de kans is groot dat ik na twee weken weer op Schiphol sta. Stel: ik zou als voetballer nog een keer een klapper in het buitenland kunnen maken, dan zou ik wel naar Japan willen. Die men sen zijn netjes, beleefd en gedisciplineerd. Ik mag dat volk wel, al heb ik eerlijk gezegd nog nooit een Japanner gesproken. Maar of ik het er een jaar uithoud, betwijfel ik. Ja pan is wel ver natuurlijk." Profvoetballer Barry van Galen (32), voormalig huisschilder, debuteerde in 1991 in het eerste van Haarlem. Daarna kwam hij uit voor Roda JC en NAC. Van Galen is nu als fullprof bezig aan zijn zesde seizoen bij eredivisieclub AZ. De middenvelder, die te boek staat als een verza melaar van gele en rode kaarten, speelde tot dit sei- zoen 304 wedstrijden in het betaal- de voetbal waarin hij 74 goals maakte. Hij woont in Velserbroek samen met Sandra en heeft twee kinderen: Sanny Jo (4) en Kaylee (2). Barry van Galen: „Wim Rijsbergen is niet bepaald mijn vriend. Ik raakte onder hem het plezier in voetbal kwijt." Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer ZATERDAC 2 NOVEMBER 2002 ER BU l 1Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? 4. Wat zult u nooit weggooien? 5. Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? 9. Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? 13. Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? 14. Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? 15. Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? 18. Wat vindt u opwindend? 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? 20. Wat is uw slechtste eigenschap? 21Heeft u een euthanasieverklaring getekend? 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) 23. Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? 25. Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? 31. Welke dag zou u willen overdoen? 32. Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? 33. In welke andere periode had u graag geleefd? 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? 35. Bent u trouw? 36. Bent u gelovig? 37. Wat zou u graag beter kunnen? 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? 40. Welke kus zou u willen overdoen? 41. Waar krijgt u kippenvel van? 42. Wie bewondert u? 43. Gaat u wel eens alleen uit? 44. Wat was uw slechtste beslissing? 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? 46. Wat was uw angstigste moment? 47. Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? 48. Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? 49. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 39