Cowboy in de zorg Gerontoloog Brouwer tegen verlagen van keuringsgrens Beleid van politie Hollands Midden Verzekeraar CZ wil door muur van regels en wachtlijsten ZATERDAG 2 NOVEMBER Foto: Corné Sparidaens Gaat een automobilist van 40 in de fout, dan haalt de omgeving meestal de schouders op. Kan gebeuren. Overkomt het iemand van 80, dan is er meteen een oordeel klaar: die oudjes zouden niet meer achter het stuur moeten. Maar zo simpel liggen de zaken niet. De Groninger gerontoloog en neuropsycholoog prof. dr. Wiebo Brouwer, dé Nederlandse onderzoeker van deze veelbesproken problematiek, zegt zelfs heel stellig: „Ik wil niet meewerken aan een systeem dat mensen vroegtijdig achter de geraniums zet." door Peter Blom Als een automobilist 70 jaar wordt, moet hij zich laten keuren om in aanmerking te komen voor verlenging van het rij bewijs. Deze verplichte keuring moet daarna om de vijf jaar worden herhaald. Of vaker, als het Centraal Biireau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) dat nodig acht. Veel ouderen vinden dat maar niets. Er is zelfs wel eens - vergeefs - een proces gevoerd om een eind te maken aan deze 'dis criminerende willekeur'. Wat het CBR betreft zou de keu ringsleeftijd terugmoeten naar 60 jaar. Gerontoloog prof. Brouwer is het daar niet mee eens. Hij vindt de huidge keuringsleeftijd goed te ver dedigen. Pas wanneer ze ouder zijn dan 75, raken ouderen veel vaker bij ongevallen betrokken en is er een aanzienlijke toename van ernstige li chamelijke en geestelijke aandoe ningen. Het belang van (auto)mobiliteit voor ouderen mag niet worden onder schat, meent de hoogleraar. Zij die kunnen blijven autorijden, hebben daar in diverse opzichten baat bij. Het is niet alleen een kwestie van meer recreatiemogelijkheden en een beter sociaal leven. Ouderen die mo biel zijn, blijven ook geestelijk langer fit, omdat ze zich minder opgesloten voelen. Senioren zijn een snel groeiende be volkingsgroep en dus neemt ook het percentage ouderen dat in het bezit is van een rijbewijs fors toe. Tussen 1990 en 2000 steeg het percentage mannelijke rijbewijsbezitters boven de 65 jaar van 60,6 naar 75,5. Voor de vrouwelijke 65-plussers liep het op van 18,4 tot 32,3. De rijvaardigheid van mensen boven de 65 is op dit moment beter dan een aantal jaren geleden, stelt Brou wer. De ouderen van nu hebben in elk geval een volwaardig rijexamen afgelegd. De generatie daarvoor kwam soms al in het bezit van het rijbewijs wanneer de auto na een rondje om de kerk zonder opvallen de deuken weer bij de examinator werd afgeleverd. De oudere van nu heeft bovendien als jongere de in tensivering van het verkeer aan den lijve ondervonden. Ouderen blijven vandaag de dag veel langer maatschappelijk actief. Wie vroeger de 60 was gepasseerd, was 'rijp' voor het 'bejaardentehuis'. Te genwoordig willen ouderen het liefst zo lang mogelijk zelfstandig blijven en een belangrijk hulpmiddel daar bij is de auto. „We moeten niet te hard roepen: la ten we de mobiliteit van ouderen be perken", meent gerontoloog Brou wer. ,,Een oudere als verkeersslacht offer is natuurlijk heel erg. Maar mag je helemaal niet meer aan het ver keer deelnemen, dan ligt een de pressie op de loer. Stemmingsstoor nissen worden vaak bepaald door de speelruimte die de mens heeft. En als je puur en alleen vanuit een ver- keersveiligheidsstandpunt gaat rede neren, zou iedereen in huis moeten blijven. Dan vallen er ook geen slachtoffers. Een risico-plaatje hoort er nu eenmaal bij." Als onderzoeker van het voormalige Verkeerskundig Studiecentrum in Haren viel het Brouwer op dat men sen die - zoals veel ouderen - een slecht testresultaat hadden, soms toch goed konden autorijden. „Mijn onderzoek richt zich vooral op het vergroten van de mogelijkheden voor veilige mobiliteit." Brouwer prijst zich in dit verband gelukkig nu werkzaam te zijn in het Academisch Ziekenhuis Groningen. „Neem oogheelkunde, dat zit op de gang hiernaast." Oogafwijkingen ko men vaak aan het licht tijdens de verplichte keuringen van de oudere bestuurders. In het AZG zijn inmid dels trainingsmethodes ontwikkeld waarbij de gevolgen van op zich vrij ernstige oogaandoeningen soms zo danig gecompenseerd kunnen wor den, dat autorijden weer verant woord is. Volgend jaar organiseert prof. dr. Aart Kooijman van oogheel kunde samen met Brouwer in Gro ningen een internationaal symposi um over de mogelijkheden van de zogenaamde 'bi-optics', telescoop achtige lensjes op brillen. Het streven naar een duidelijke weg- inrichting - in Nederland een priori teit - is in het voordeel van de oude re bestuurder. Brouwer noemt als voorbeeld het plaatsen van stoplich ten of het ombouwen van kruisingen tot minirotondes. Senioren gaan het meest in de fout als zij op een druk ke kruising linksaf moeten. De aan dacht moet dan verdeeld worden over verschillende verkeersstromen. Ook het invoegen in een bewegende stroom is voor ouderen vaak lastig. Op dergelijke momenten breekt hen iets op wat Brouwer 'cognitieve traagheid' noemt. De trits waarne men/denken/reageren vergt meer tijd als je ouder wordt. Ouderen houden daardoor minder tijd over om alles te overzien en het gedrag bij te stellen. Daarom begeven zij zich niet graag in verkeerssituaties die hun volkomen vreemd zijn. In gevallen waarin een oudere be stuurder de mist ingaat, kun je soms vraagtekens zetten achter de schuld vraag, oordeelt Brouwer. Ouderen worden vaak - en nog het meest van links - aangereden als ze een voor- rangsweg willen oprijden of overste ken. Maar hoe hard heeft de auto mobilist op de voorrangsweg dan gereden?, vraagt de hoogleraar zich af. Brouwer zou graag een reeks van bij voorbeeld honderd ongevallen met ouderen nauwgezet willen bestude ren. Maar zo'n onderzoek is erg kostbaar en lastig te realiseren. Wel licht dat nabootsing met behulp van een rijsimulator mogelijkheden biedt. De gerontoloog is zich bewust van de maatschappelijke verantwoorde lijkheid die hij op zich neemt door zijn uitgesproken 'ouderenvriende- lijke' opstelling als het gaat om deel name aan het verkeer. Maar bang is hij niet. „Discussie is altijd goed. Dat houdt ons scherp." Elk jaar krijgt het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen in Rijswijk enkele tientallen ver zoeken om actie van mensen die iemand in hun nabije omgeving - meestal een van de (grootou ders - niet meer rijgeschikt achten. Hans Fontijn van het CBR zegt dat uitsluitend iets wordt on dernomen op voorspraak van de politie. „Fami lieleden zijn geen experts op het gebied van de verkeersveiligheid." De politie Hollands Midden houdt als regel aan dat er rijdend moet worden geconstateerd dat een oudere niet meer over voldoende rijkwalitei- ten beschikt „Bijvoorbeeld als er wordt gezien dat zo iemand is betrokken bij een ongeval", al dus een woordvoerster. „Als mensen binnen een jaar drie keer in de fout gaat, doen wij daarvan schriftelijk mededeling aan het CBR." Een probleem bij dit vraagstuk is dat huisartsen meestal geen informatie verschaffen over hun patiënten, waardoor het in individuele gevallen moeilijk is een juiste inschatting te maken van de risico's. Slechts bij uitzondering kan de familie de huisarts overreden een verklaring af te geven. Het komt volgens de CBR-woordvoerder te vaak voor dat oudere automobilisten ondanks alles toch blijven doorrijden. „Want iedereen vindt zichzelf altijd de beste." fing doctors' en verpleegsters, heupstraten of in ziekenhuizen; niets is verzekeraar CZ te dol 1 de klant in deze tijden van wachtlijsten zorg bieden. CZ-baas Mike Leers (52) vindt het niet 'g als ze hem 'cowboy' noemen. „De klant wil lar voor zijn vette premie. Meer zorg per euro premie." door Hans Leber Hem wordt wel eens gevraagd of hij niet met vakantie moet. Het perso neel wordt soms wat moe van Mike Leers, voorzitter van de Raad van Bestuur van zorgverzekeraar CZ in Tilburg. „En dat begrijp ik ook wel. Maar ik heb het gevoel dat ik ope ningen moet zoeken in de verstarde structuur in de zorg. Ik wil er tegen aan butsen. Binnenkort gaan de pre mies wéér met tien tot vijftien pro cent omhoog. Omdat de kosten zijn toegenomen, oké, maar de zorg is er niet beter op geworden. Dat stoort me. Het is tegenstrijdig." „De vaart er in houden", noemt hij de onorthodoxe oplossingen voor grote problemen als het huisartsen tekort en de wachtlijsten. CZ zette de 'flying doctors' in, een ploeg van vier huisartsen die her en der invallen waar de nood aan de man is. Sinds kort is er ook een 'flying nurse-team' voor de thuiszorg. Ouderen voor wie geen plaats is in een verzorgings- of verpleeghuis of die gewoonweg wei geren daarheen te gaan, worden thuis geholpen als zij ook bij de thuishulp op een wachtlijst stuiten. Leers: „In de wet staat dat je recht hebt op zorg, maar we krijgen het als samenleving niet voor mekaar ieder een op tijd te helpen. Dus doen we het zelf. Het zijn onze klanten, daar willen we voor zorgen. Ik laat me niet door het systeem kelen." Verkeerde zakken Leers bedenkt ongewone oplossin gen. Zo betaalt hij artsen in Zuid- Limburg een bonus als die zich net jes aan het elektronisch voor schrijfsysteem (EVS) houden. Kort gezegd: niet langer de dure merken voorschrijven, maar slechts de naam van de werkzame stof in dat middel, die door anderen veel goedkoper wordt geleverd. Het systeem wordt uitgebreid naar Noord-Brabant en Zeeland, zegt Leers. Inmiddels is hij de strijd aan gegaan met de apotheker. CZ gaat met twee collega-verzekeraars, sa men goed voor 4,5 miljoen verzeker den, zelf medicijnen op de markt brengen. Apothekers krijgen op sommige medicijnen tot tachtig pro cent korting van de groothandel. „Daarom gaan we die medicijnen zelf op de markt zetten. De schattin gen zijn dat in heel Nederland 500 miljoen euro in de verkeerde zakken glijdt. Dat zal naar de verzekerden moeten. Naar de zorg of naar een la gere premie." Om het tekort aan huisartsen het hoofd te bieden bedacht Leers de 'selectie aan de poort'. Bij de entree van huisartsencentra worden klach ten geïnventariseerd. „Veel mensen hebben de huisarts niet écht nodig. Die willen aandacht of hebben dui delijk last van eenvoudige zaken. En wat heb je er aan als een huisarts al een recept uitschrijft, niet echt luis tert dus, terwijl jij over je sores praat? We hebben dus die selectie aan de poort en we hebben vier huisartsen in dienst die bijspringen waar de nood het hoogst is. Dat zijn onze vliegende dokters. Het kost een mil joen per jaar, maar onze klanten zijn geholpen." CZ heeft ongeveer twee miljoen ver zekerden en krijgt er volgens Leers jaarlijks nog vijftig- tot zestigduizend klanten bij. „De mensen merken wat we doen. De nieuwe klanten komen vooral van boven de rivieren, dus niet uit ons basisgebied: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg." Heupenstraat Vorige week veroorzaakte Leers op nieuw paniek, dit keer bij de zieken huizen. Als die er niet snel voor zor gen dat de wachtlijsten verdwijnen, begint CZ een eigen ziekenhuis. Op het gezicht van de man die wel eens als 'cowboy in de zorg' wordt om schreven, verschijnt een glimlach. Leers wilde met zijn dreigement vooral de ziekenhuizen onder druk zetten. „We hebben de dertig zie kenhuizen verzocht een aanbieding te doen. Ze moeten ons zeggen voor hoeveel geld ze hoeveel operaties kunnen doen. Als ze te duur zijn, gaan we het zelf organiseren met ei gen artsen. Dan maken we een heu penstraat, een ogenstraat en een knieënstraat. Specialisten doen aan de lopende band dezelfde ingrepen met de modernste technieken. Moet je kijken hoe de snelheid én de kwa liteit omhoog schieten! We willen als verzekeraar betalen wat iets kost. Nu is het in de ziekenhuizen onduidelijk waarvoor je betaalt. Dat moet veran deren." Dat Leers een gevaar vormt CZ-directeur Mike Leers: „De klant wil waar voor zijn vette premie." Foto: GPD/Patrick Guitjens voor ziekenhuizen, omdat die nu eenmaal ook de ingewikkelder en duurdere ingrepen moeten doen en vóór verpleging, onderwijs en eerste- hulpfuncties moeten zorgen, ont kent hij. „Welnee. We betalen ook voor duurdere dingen. Ik laat toch geen ziekenhuis failliet gaan? Ik pak toch niet even honderdduizend ver zekerden op om naar een ander zie kenhuis te gaan? Ze moeten gewoon zakelijker worden, economischer, met duidelijke kostenplaatjes: wat kost wat? Een dag intensive care zal veel en veel duurder worden. Geen probleem, betalen we. Dwangbuis De ziekenhuizen denken al jaren aan eigen privé-klinieken, maar het duurt gewoon te lang. Ze durven niet. Ik wil het systeem onder druk zetten. Er rit een deksel op de zorg: tot zoveel geld mag iets gebeuren, daarna houdt het op. De dwangbuis van de budgettering zorgt voor de wachtlijsten." Dat alle Nederlanders in 2005 een basispakket hebben en er niet langer een verschil tussen particuliere en ziekenfondsverzekerden bestaat, moet Leers nog zien. „Het is de bes te oplossing en de politiek is vóór. Maar het nieuwe stelsel gaat mensen met weinig geld veel kosten. Voor een gezin met een modaal inkomen zal het bijna een verdubbeling van de ziektekosten betekenen. Tegen die tijd zijn er verkiezingen, dus denk ik niet dat ze in Den Haag zo'n onpopulair besluit nemen, hoe no dig ook. Ie kunt als verzekeraar het systeem onder druk zetten, maar de echte veranderingen moeten ze in Den Haag doorvoeren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37