Pensioenfonds PGGM Alleen de WD wil harder rijden verhoogt premies fors LAST BINNENLAND De rode wortels van Volkerts advocaten Veel jonge Joegoslaven Nieuwe problemen met in het criminele circuit Nederlands reisdocument Brugman Verboden voor kerstbomen 10 DAGEN LANG! Zalm blijft bij afschaffing ozb Zalm ging Hirsi Ali voor Very Parker Knoll bij Van Til van tiMiTOTCOT Verpleegkundige kan patiënt beter voorbereiden op ingreep www.haagsehogeschool.nl "kenende tegen roepplan Zalm zaterdag 2 NOVEMBER 2002 ig - Demissionair mi- president Balkenende het geen goed plan om de *ke omroep terug te bren- drie naar twee netten, T)-leider Zalm voorstel- |t zei hij gisteravond in 3S-televisieprogramma ek met de minister-presi- De CDA-leider zei dat het ünctioneren van de pu- omroep de inzet van zijn is. Vermindering van het netten past daar niet bij, ivoet leidt JstenUnie "ek«g - André Rouvoet nieuwe lijsttrekker Christenunie. De 40-ja- buvoet, afkomstig uit de YVordt door het partijbe- ^Voorgedragen als opvol- ii Kars Veling. Het verkie- SJongres van de partij moet week bekrachti- Ie actualiteitenrubriek 2- lag heeft dat gisteravond sis van 'betrouwbare j^en' gemeld. rmschade n) miljoen euro Jkag - De schade door de zuidwesterstorm van af- zondag beloopt niet de geraamde 100 miljoen eu- iar 200 miljoen. Dat blijkt n peiling door het Ver- !?van Verzekeraars. De eer- Viing van het Verbond Dg een voorlopige. Verre- meeste schade is gele- opstallen, zoals daken gouwen in aanbouw. ejitie vindt "kilo heroïne Aag - De politie in Den |fheeft gisteren bij huiszoe- in totaal tachtig kilo he in beslag genomen. Ze ^zes verdachten uit Den vijf man- s kn 30 tot 43 jaar en een ^ige vrouw. Behalve de Sverd 10.000 euro en een yVapen in beslag genomen, het openbaar minis- bekend. Hjn peiling ijr 16 zetels ;1sum - Als er deze week ^zingen waren gehouden, H SP 16 zetels hebben be zou D66 er drie zijn "eraakt. Dat bleek gister- i uit een opiniepeiling van ^reau Interview/NSS. CDA hadden nu een Ka- Seerderheid van tachtig 'kunnen binnenhalen. De (nu 23) zakt in de peiling Jot onder de WD en komt 1 28. Groenlinks (nu 10) 12, de Christenunie 5 en de SGP (nu 2) krijgen vorige week 3 zetels toe- Hd. De LPF (nu 26) krijgt 4 rLeefbaar Nederland en 'We partij van oud-mi- 'Heinsbroek halen geen zetel binnen. e> /ijzen houden ^bedrijf tegen - De uitbreiding van in Heerlen Vnaanden vertraging op Sle aanwezigheid van zes zen. De provincie Lim- :iieeft een bestemmings- jan de gemeente afge- en een nieuw onderzoek *iet leefgebied van de die- ilast. De gemeente Heer- zestien kavels toevoegen fen bedrijventerrein. Voor jnsalamanders en rug- Jipadden uit het gebied :al eerder vervangende e gevonden.Voor de zes zen die in de bewuste jstrook zijn gesignaleerd, alternatief bedacht. joep in zaak igtuigongeval - Het openbaar ministe- at in hoger beroep tegen Minis dat is uitgesproken jen 26-jarige vlieginstruc- lit Zeewolde. De man was 2000 betrokken bij pegtuigbotsing boven e, waarbij drie doden vie- tet ongeluk gebeurde toen idachte bij wijze van ver- kgsgroet laag over het huis jn vader vloog. K-verbinding t ruimtestation dwuk - Voor de eerste n de ruimtevaartgeschie- wordt maandagavond videoverbin- stand gebracht tussen en een ruimtesta- gaat om een gesprek het ruimtevaartinstituut C in Noordwijk en het In- tionale Ruimtevaart Sta- SS. De aanwezigen op ES: rijgen zeven minuten de te horen en te zien hoe Belgische astronaut de Winne vergaat. De vertrok woensdag 30 ok- naar het in aanbouw zijn- mtestation. Andere fracties, ANWB en 3VO hekelen voornemen den haag/gpd - PGGM, het tweede pensioenfonds van Ne derland, gaat de pensioenpre mies drastisch verhogen. In twee jaarlijkse stappen stijgen de pre mies van de huidige 7,6 procent van het bruto salaris naar 13 pro cent per januari 2004. Volgens een woordvoerder van het fonds is de premieverhoging nodig om in 2004 de pensioe nen te kunnen dekken. Een en ander is het gevolg van slechte beleggingsresultaten op de aan delenmarkt. „Jarenlang konden we met de premie onder de kostprijs blijven, omdat onze beleggingsresultaten goed wa ren. Die beleggingsrendemen ten waren een subsidie op de premie." PGGM waarschuwt dat de in dexatie (prijscompensatie) van pensioenuitkeringen op termijn op de tocht komt te staan, als de financiële markten zich niet herstellen. PGGM, waar (ex-) werknemers uit de sectoren zorg en welzijn bij zijn aangesloten, heeft sinds z'n oprichting in 1969 de pensioenuitkeringen geïndexeerd. Het fonds is dit jaar verrast door de crisis op de aandelenmarkt. Afgelopen voorjaar nog werd een minder sterke premieverho ging voorzien voor 2003. Door op basis van kostprijs de premie vast te stellen, zijn de verplich tingen tot 2015 gedekt, bij gelijk blijvende omstandigheden op de aandelenmarkten. PGGM voldoet op dit moment net aan de minimumnorm die de toezichthoudende Pensioen en Verzekeringskamer (PVK) stelt. De PVK vindt dat pensi oenfondsen 105 procent dek kingsgraad moeten hebben. Daarmee zijn ze in staat hun fi nanciële verplichtingen op de lange termijn na te komen. PGGM is de afgelopen maanden tijdelijk onder die 105 procent gekomen. Het fonds bedient in totaal 1,5 miljoen mensen: 950.000 werk nemers, 400.000 oud-werkne mers, 150.000 pensioengerech tigden. Eerder deze week besloot ook het Pensioenfonds voor de Me taal en Techniek, waar ruim een miljoen mensen bij zijn aange sloten, tot een premieverhoging. Tevens werd daar de indexatie gehalveerd. assen - De Stichting Sinterklaasintochten Assen protesteert tegen het feit dat er al kerstbomen en -attributen in de stad te vinden zijn, nog voordat sinterklaas voet aan land heeft gezet. Op de toegangswegen naar het centrum van Assen heeft de actiegroep dan ook verbodsborden geplaatst. Foto: ANP/Vincent Jannink Apeldoorn/ANP - Jongeren en jonge volwassenen uit Joegosla vië zijn in Nederland oververte genwoordigd in de criminaliteit. Ongeveer 60 procent van de cri minele Joegoslaven in Neder land wordt gerekend tot de 'zware jongens'. Dit is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek dat in op dracht van het Programma Poli tie en Wetenschap is gemaakt. Onderzoekers van de Erasmus Universiteit in Rotterdam heb ben het onderzoek uitgevoerd. Volgens cijfers uit 1999 blijkt dat 112 van de 1.000 Joegoslavische jonge volwassenen in Nederland verdacht waren van een delict. Alleen bij Antillianen en Aruba nen lag dit gemiddelde in dat jaar hoger. Uit verklaringen wordt duidelijk dat de meesten tijdens of kort na de oorlog in voormalig Joe goslavië naar Nederland zijn ge vlucht. Ze zeggen verder dat ze in de criminaliteit zijn verzeild door de langdurige en volgens hen uitzichtloze asielprocedure. den haag/gpd- Minister Remkes (binnenlandse zaken) moet de Tweede Kamer opheldering ge ven over nieuwe problemen met Nederlandse reisdocumenten. Het blijkt dat de producent van de documenten, Enschedé/S DU, identiteitskaarten uitgeeft zonder handtekening van de ei genaar, of een slecht leesbare handtekening. Op beperkte schaal gebeurt dit ook met paspoorten. PvdA-Ka- merlid Rehwinkel, die de be windsman om duidelijkheid (advertentie) ALLE KEUKENS EN BADKAMERS EXTRA SCHERP GEPRIJSD! iiMKUJii AANBIEDINGEN: Den Haaq. Binckhorsflaan 113 Wateringen*, 's Gravenzandseweg 25 'A s zondag gesloten Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www brugman.nl Vraog naor de aclievoorwoarden in de showroom Druk- en zetfouten voorbehouden KEUKENS t BADKAMERS heeft gevraagd, spreekt van een 'verontrustende' situatie. De zaak is aan het licht gebracht door de Haagse onderzoeker/publicist Eric Zwit ser. Zijn zoon vroeg in de zomer van dit jaar een nieuwe identi teitskaart aan. Bij het ophalen van het document bleek dat de handtekening op de kaart vrij wel helemaal was weggevallen. Uit een uitgebreid onderzoek van Zwitser bleek dat het pro bleem bij alle betrokken instan ties bekend is. Het grote probleem van een identiteitsbewijs zonder of met gedeeltelijke handtekening is dat het door bijvoorbeeld ban ken of buitenlandse autoriteiten niet als echt wordt erkend. Daardoor wordt het moeilijk of onmogelijk om geld op te ne men of je in het buitenland te legitimeren. Volgens een medewerker van de helpdesk van Enschedé/SDU in Haarlem ligt het probleem voor een belangrijk deel bij de ge meenten. Die zouden aanvraag formulieren met daarop de handtekeningen, in laten vullen met verkeerde pennen. Ook zouden gemeenten de scanners waarmee ze de aanvraagformu lieren digitaal doorsturen naar Enschedé/SDU, niet altijd goed onderhouden. den haag/anp - Het voorstel van de WD de maximumsnel heid op snelwegen op te voeren naar 130 kilometer per uur is gisteren direct de grond inge boord door de andere fracties in de Tweede Kamer. Ook bij ver keersminister De Boer, staatsse cretaris Van Geel (milieu), de ANWB en verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO krijgen de libera len de handen niet op elkaar. De reacties op het liberale plan netje zijn niet mals. „Onverant woord", oordeelt de PvdA. „Het is een roekeloos voorstel: een luchtballonnetje om de gunst van de kiezers te winnen", kriti seerde Tweede-Kamerlid Dijks- ma. Ook de SP en Groenlinks Koningshuis mag van Balkenende betrokken zijn den haag/gpd - Het koninklijk huis staat midden in de samen leving en mag zijn maatschap pelijk engagement tonen. Dat stelde premier Balkenende gis teren naar aanleiding van de be moeienis van prins Bemhard met de 'Albert-Heijnzaak'. De prins heeft volgens de pre mier zijn betrokkenheid bij de samenleving getoond toen hij het deze week in de Telegraaf opnam voor twee Albert-Heijn- medewerkers. Zij pakten een dief op en worden nu vervolgd omdat zij daarbij te veel geweld gebruikten. Bemhard was hevig verontwaardigd over hun ver volging en bood zelfs aan hun eventuele boete te betalen. Bemhard bleef met zijn uitlatin gen volgens Balkenende binnen de grenzen van de ministeriële verantwoordelijkheid die geldt voor leden van het koninklijk huis. Ook nu bekend is gewor den dat een van de twee AH-be- dienden een strafblad had we gens geweldpleging en nog in zijn proeftijd zat. „De prins reageerde primair op wat hij toen wist uit krantebe- richten. Hij sprak vanuit het hart", aldus Balkenende. Dat een van de twee een strafblad had is 'kennis van nu'. „Geweld op straat is een zaak die de mensen bezighoudt. Omdat het de emoties beroert, krijg je pri maire reacties." Maar de ruimte die Bemhard van hem krijgt, geldt niet voor de leden van zijn kabinet in de ze kwestie. „Een lid van het ka binet moet zich erbuiten hou den want de zaak is onder de rechter. Politici moeten zich be wust zijn van de rol die zij spe len." Balkenende was voor de krant in de bus lag, al op de hoogte van Bemhards uitlatin gen. Dat was nadat de prins het telefoontje met de krant had ge pleegd. „Zo liggen de verhou dingen," aldus de premier. den haag/gpd - WD-leider Zalm houdt vast aan afschaffing van de onroerende-zaakbelas- ting (ozb) in een volgend regeer akkoord. „Dat blijft voor de WD een heel zwaar punt", reageerde Zalm op uitspraken van CDA- leider en premier Balkenende in deze krant. Balkenende stelt de afschaffing van de ozb door een volgend kabinet ter discussie. Over die uitspraken zal de pre mier dinsdag tekst en uitleg moeten geven aan de Tweede Kamer. In het huidige regeerak koord wist de WD haar belofte om de ozb af te schaffen binnen te halen. Deze werd gekoppeld aan de verandering van het ziek tekostenstelsel. Binnen het CDA zijn echter steeds meer mensen ongelukkig met die oplossing, omdat bewoners van dure hui zen (over het algemeen de hoge re inkomens) er het meest van profiteren. Zie ook het bijvoegsel Erbij door Ferdi Schrooten Amsterdam - Het advocatenkan toor dat Volkert van der G. verde digt, heeft onmiskenbaar rode wortels. Steeds weer weten ver meende terroristen, maar ook krakers en milieu-activisten, het Amsterdamse kantoor te vinden. „Maar we doen niet alleen rel schoppers en activisten." Juanra Rodriguez, zanger van een radicale rockband met con tacten in de Amsterdamse kra kerswereld en vermeend hand langer van ETA-terroristen. Mul lah Krekar, een Iraakse schrift geleerde, verdacht van banden met terreurnetwerk al-Qaeda en dictator Saddam Hoessein. Zo maar twee recente, prominente cliënten van Böhler, Franken, Koppe, De Feij ter Advocaten. Het kantoor staat maandag weer volop in de schijnwerpers tij dens de tweede pro-formazit- ting tegen Volkert van der G., de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn. Een cliënt in de categorie 'overtuigingsdader'. Meteen al bij zijn aanhouding, luttele minuten na de moord op 6 mei, vroeg de Harderwijker om bijstand van Britta Böhler. De Duitse brak in 1999 definitief publicitair door als advocate van de Koerdenleider ö^alan, Tur- kijes staatsvijand nummer één. Meer recentelijk baarde ze op zien door haar pogingen om Jorge Zorreguieta, vader van Maxima, te vervolgen. Voor een belangrijk deel is de linkse signatuur van het kantoor een erfenis van gereputeerde advocaten die inmiddels elders werkzaam zijn. Neem Ties Prak ken, nu hoogleraar strafrecht aan de Universiteit Maastricht. De 'moeder der krakers' heeft jarenlang milieu-activisten, kra kers en antimilitaristen bijge staan. Phon van den Biesen, ge renommeerd milieuadvocaat van tegenstanders van Schiphol, heeft er eveneens naam ge maakt. Net als Pieter Bakker Schut, die in de jaren zeventig landelijke bekendheid kreeg als verdediger van de extreem-link se terreurgroep Rote Armee Fraktion (RAF). Ook na de omvorming van Van den Biesen Prakken Böhler' tot 'Böhler Franken Koppe De Feij- ter' staat het kantoor nog steeds te boek als specialist in bijstand voor politiek geëngageerde mensen en andere idealisten. Onder hun kantoormedewer kers zitten onder meer experts op het gebied van asiel-, milieu- en internationaal recht. Cliënten in de categorie 'over tuigingsdaders' zijn niet altijd zonder risico's, weet het kantoor inmiddels uit ervaring. Bij nieu we gevoelige zaken, zoals die van Volkert van der G., wordt daarom standaard een vergade ring voor alle medewerkers be legd. Daarbij wordt niet alleen gepolst of mensen achter de zaak staan, maar ook wat de ri sico's zijn. Het zal niet de eerste keer zijn dat een omstreden cli ënt negatieve reacties losmaakt, bijvoorbeeld in de vorm van be dreigingen. Daar wordt middels beveiligingsmaatregelen na drukkelijk op geanticipeerd. Wat en hoe, dat blijft binnenska mers. „Maar je moet altijd goed voor je mensen zorgen", is het enige wat Böhler hierover kwijt wil. Zij en haar collega's willen niet louter het beeld van een 'links', 'progressief of 'geëngageerd' kantoor uitdragen. „Natuurlijk, er zijn niet veel kantoren in Ne derland met onze mix van ex pertises. Maar we doen niet al leen rellers en activisten. We hebben ook veel arbeidszaken, civiele procedures en fraudeza ken, zoals de Clickfondszaak." laken het liberale idee. Ook de fracties van CDA en LPF zijn tegen. Volgens LPF'er Al- blas is het goed als de snelhe den in Nederland worden afge stemd op het buitenland, maar lenen de Nederlandse wegen zich 'qua capaciteit en ver keersintensiteit' nog niet voor een dergelijke verhoging. CDA- 'er Van Haersma Buma vindt het plan niet reëel. „We halen de 120 niet eens." De ANWB vindt het goed dat de WD de maxima ter discussie Stelt, maar ziet weinig in de ver hoging naar 130 kilometer per uur alleen. Volgens de organisa tie is er behoefte aan een totaal plan voor snelheidsmaxima, waarbij meer rekening wordt gehouden met wat automobilis ten 'als logisch beleven'. Verkeers veiligheidsorganisatie 3VO erkent dat snelwegen rela tief veilig zijn, maar is tegen% harder rijden. Een woordvoer ster wees gisteren op de goede internationale positie van Ne derland op het gebied van vei ligheid op de weg. „Waarom zouden we die opgeven om vijf minuten eerder thuis te zijn?" 3VO, Milieudefensie en de Die renbescherming hebben Oplaat gistermiddag uitgeroepen tot winnaar van De Gouden Pook. 'Plankgas en verstand op nul', zouden daar volgens een ver klaring de criteria voor zijn. den haag/gpd - In de Neder landse parlementaire ge schiedenis is Ayaan Hirsi Ali zeker niet de eerste die een opzienbarende overstap naar een andere partij heeft ge maakt. Politieke kameleons zijn van alle tijden. Het hui dige demissionaire kabinet is zelfs bij uitstek een kabinet van overlopers. De zittende ministers waren bijna zonder uitzondering allemaal ooit lid van een andere partij. Van heel recent zijn natuur lijk de overstappen naar, en even later weer uit, de LPF. Zo waren de ministers Bom- hoff en Nawijn tot na de af gelopen verkiezingen nog lid van andere partijen. Bom- hoff van de PvdA, Nawijn van het CDA. Minister De Boer wilde na zijn aanstelling als LPF-minister zelfs zijn WD-lidmaatschap behou den. Onder druk van de LPF heeft hij dat uiteindelijk toch opgezegd. De huidige CDA- minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer be gon zijn politieke leven ooit bij D66. Tot 1982 was hij nog lid van die partij. WD-minister van financiën Hoogervorst was in een eer der leven actief lid van de PvdA. Datzelfde geldt voor WD-fractieleider Zalm. Ook hij ging Hirsi Ali voor in haar bekering tot het liberalisme. Zalm was tot begin jaren tachtig PvdA-lid. Ook de vo rige WD-leider Bolkestein was in zijn jonge jaren een PvdA-stemmer, evenals hui dig Groenlinks-boegbeeld Halsema. Voormalig PvdA- lijsttrekker Melkert begon zijn politieke leven in de KVP en maakte via de PPR de overstap naar de PvdA. (advertentie) Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21 00 uur TeWoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uw Een schitterende collectie warmhuise- lijke meubelen volgens de beste Engelse tradities: dat is Parker Knoll. De nieuwtraditionele stijl harmonieert met vrijwel elk interieur. Met dank aan de vele stofvarianten. Zoals op deze solitair chair Proposals. Een karakter- stuk voor liefhebbers. U vindt hem op onze afdeling Eigentijds Klassiek. DESIGNCENTRUM amsterdam/gpd - Verpleegkun digen moeten patiënten op een 'verpleegkundig spreekuur' hel pen bij hun beslissing zich al dan niet te laten opereren. Zo kan worden voorkomen dat pa tiënten achteraf spijt krijgen van een ingreep. Bovendien raken de patiënt en diens omgeving beter voorbereid op problemen die na de operatie opdoemen, zei gisteren verpleegkundige Elsbeth van der Laan, teamlei der chirurgie in het Amsterdam se AMC op een congres van de Vereniging Voor Oncologiever- pleegkundigen in Amsterdam. Volgens Van der Laan komt het voor dat vooral ouderen zware operaties ondergaan die achter af gezien misschien beter niet hadden kunnen worden uitge voerd. „Het is gebeurd dat bij een 84-jarige licht dementeren de vrouw een tumor werd weg gehaald, waarna zij vervolgens in een tehuis voor dementen moest worden opgenomen om dat ze totaal dement was. De operatie was levensverlengend, maar de vrouw heeft er geen plezier van gehad. Volgens Van der Laan willen artsen doorgaans vooral een in greep uitvoeren 'omdat zij niet voor God willen spelen'. Een gesprek tussen verpleegkundi ge. de arts en de patiënt kan soms menselijke drama's voor komen. Van der Laan wil dat patiënten naast de arts, ook een afspraak met een verpleegkundige krij gen waarbij een eventuele ope ratie wordt besproken. ,Als wij tijdens zo'n soort verpleegkun dig spreekuur de patiënt van te voren zien, kunnen we uitleg gen wat de patiënt te wachten staat. Dat kan niet meer als mensen al in het ziekenhuis lig gen en zich helemaal TKbben ingesteld op een operatie." Bovendien stelt Van der Laan kunnen de verpleegkundigen een patiënt inlichten over goede voeding, zodat zij niet verzwakt in het ziekenhuis arriveren. Vol gens haar wordt veel kennis on der verpleegkundigen niet ge bruikt. „Maar er zijn nu een maal zaken waar een verpleeg kundige meer verstand van heeft dan de arts." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3