J an buiten lijkt het zo mooi Hendrik van Beelen is weer thuis 1 SPORT ZATERDAG 2 NOVEMBER 2002 (met van Dijk k van Beelen leefde vier jaren in een wereld die [ie zijne zou worden. Aan het begin van dit sei- lesloot de ex-prof om terug te gaan naar Katwijk, )uick Boys, naar huis. Iets meer dan vijftig wed- n speelde de 22-jarige Van Beelen in de ere- en divisie, bij FC Utrecht, Heracles, Cambuuren Wil- Vanmiddag speelt hij op zijn favoriete positie de spitsen op Nieuw Zuid, waar nummer twee tBoys de strijd aanbindt tegen koploper Hoek. „Ik 4n leuke tijd gehad, maar ik ben blij dat het voor- lit jiaar zag ik het al helemaal niet meer zitten. Het i was helemaal weg. Ik was maar aan het revali- 71 bij een nieuwe club, waardoor ik de spelers niet |eerde kennen, ik zat in een appartement in Til- &weg bij vrienden en familie, en weg uit Katwijk, 'd het heel lastig. Ik heb er nooit kunnen aarden. :r gelijk had kunnen spelen, was het misschien geweest. Ze zeiden wel: je ligt goed bij de spe- daar ik voelde me er buiten staan. Ik voelde me t op mijn gemak en ik ben een gevoelsmens. Na 'Iningen ging ik gelijk weg. Ik denk niet dat ie- jbij Willem II me echt kent. Als ik me niet op ;emak voel, dan word ik heel stil. il, mei dacht ik: ik zie het niet meer zitten. Toen toch besloten om het nog te proberen, mijn let liep nog een jaar door. In de laatste oefen- jij d voor de zomer scheurde ik mijn meniscus lens de revalidatie van die blessure kreeg ik last van mijn buikspier. Dat was de bekende <tel. T ID wres -oord typeert eigenlijk de laatste vier jaar. In de had ik er nooit last van, het begon bij de profs, ik wel eens: misschien is het toch allemaal te in- f voor je lichaam. Ik ben redelijk grof gebouwd sschien is dat een nadeel als je elke dag traint of edstrijd speelt. Het zit ook tussen je oren, als jzier weg is, krijg je eerder klachten. Bij Quick 3jieb ik het plezier in het voetbal vrij snel terug gen, en lichamelijk gaat het nu ook goed met jikspierklachten begonnen bij Cambuur. Ik ben geopereerd, maar het is nooit echt goed geko- 3Nu voel ik na een training nog wel dat die buik- jen zwakke plek is. Soms ben ik bang dat -ie het Den paar jaar echt begeeft. Het is een soort over- ing, tijdens de operatie hebben ze het weefsel of lub bel geklapt, om de spier heen, zodat -ie ster- ^rd. etbalwereld is hard. Speel jij niet, dan speelt een ander. Sommigen hebben er alles voor over om te kunnen spelen. Dat merkje op de trainingen of hoe er tegen je gedaan wordt. Ze kunnen een aardige tik geven op de training. Gelukkig is het bij mij niet ge beurd, maar ik heb het wel gezien. Die wereld sprak mij niet aan. Het is een vrij egoïstische wereld, waarin mensen in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk geld willen verdienen. We gingen wel eens wat doen met het team, maar omdat die wereld me niet echt aansprak, voelde ik niet de behoefte om vriendschappen op te bouwen. Het is een wereld waarin je elke dag moet presteren, dat beviel me ook niet. Ik ging erheen met de gedachte: ik kijk wel wat het is. In de jeugd heb ik nooit aan profvoetbal gedacht. Het eerste jaar dacht ik al: ik dien mijn contract uit en dan stop ik ermee. Maar toen kreeg ik toch een nieuw contract van een jaar, ik dacht: dat probeer ik dan maar. Bij Heracles en Cambuur kwam het plezier wel weer terug, daar was het een stuk gezelliger, de druk was ook minder, daardoor ga je beter presteren. Soms hoor je jongens wel eens zeggen dat ze het liefst profvoetballer willen worden. Dan denk ik: ik zou er nog eens goed over nadenken. Van buiten lijkt het zo mooi met die volle stadions, maar je moet er veel voor opgegeven, er ligt veel druk op je en het is ook een aparte wereld. A-typisch, ja, ik denk wel dat ik een a-typische prof voetballer was. Misschien dat ik het daarom ook niet echt gered heb. Ik ken ook wel anderen die er zo over denken, maar die willen het toch koste wat het kost halen. Als je profvoetballer bent moet het voetbal op nummer 1 staan en dat stond het bij mij zeker niet. Jong Oranje Dat is toch wel het hoogtepunt geweest. Ik heb er drie keer bij gezeten, bij de twee EK-kwalificatiewedstrij- den tegen Ierland en Cyprus en bij een vriendschap pelijke interland tegen Spanje. De shirtjes heb ik be waard, er hangt er ook een in mijn kamer hoor. Het was ook heel gaaf om geselecteerd te zijn. Het niveau was heel hoog. Maar er waren ook spelers met een grote mond en een air, daar hou ik gewoon helemaal niet van. Ik was ook wel blij als ik weer thuis was. 21 maart 1999 Als er had gestaan: Utrecht-NAC, dan had ik het wel geweten, maar de datum heb ik niet onthouden. Mijn debuut in de eredivisie, een heel aparte ervaring en ook een klein hoogtepuntje, zeker omdat het in een volle Galgewaard was en ik nog lekker inviel ook. Het negatieve wat ik me ervan herinner is dat ik niet scoorde. Maar ik was als een kind zo blij. De week daarna - NEC uit - stond ik in de basis, dat ging goed, en de volgende week - Feyenoord uit - speelde ik niet, dat was heel jammer. Quick Boys Mijn thuishaven. Ik was heel blij toen ik weer terug was. Op de eerste trainingen moest ik hard werken, ik Hendrik van Beelen, de nummer 10 van Jong Oranje. Op 1 september 2000 speelde de Katwijker 81 minuten mee in de met 2-0 gewonnen kwalificatiewedstrijd tegen Ier land. Foto: Cees van Hoogdalem dacht: ik kan niet meer voetballen, zelfs dit niveau is voor mij te hoog. Maar het gaat me nu lekker. Ik moet nu wel mezelf scherp houden en goed blijven trainen zodat ik op mijn niveau blijf. Dat lukt aardig. En het gaat gewoon goed. We hebben een goede mix tussen ervaring en talent. De wedstrijd tegen Hoek wordt heel belangrijk; als we verliezen dan staan we negen punten achter en dat is vrij veel. Het is geen team dat nu al echt voor het kampioenschap kan gaan, een plaats bij de eerste vijf is onze doelstelling. Maar het zou supergaaf zijn als we kampioen worden. Studie Waarschijnlijk wordt het fysiotherapie. Aan de ene kant is het jammer dat alle studies alweer zijn begon nen, aan de andere kant ben ik na de laatste vier jaar, en zeker na de laatste anderhalf jaar, wel toe aan rust. Toen ik geblesseerd was, ging ik ook in de vakanties door met revalideren. Misschien dat ik na de winter stop een cursus sportmassage ga doen, als opstap voor de studie fysiotherapie. Het menselijk lichaam boeit me, en met fysiotherapie kun je ook in de sport verder gaan. Maar het is een pittige opleiding. Ik wil nu vrijwilligerswerk gaan doen bij De Brug, een centrum voor drugs- en alcoholverslaafden. Ik heb er al gesprekken gehad. Vakantie is leuk, maar je moet niet de hele dag thuiszitten. Ik had me voorgenomen om een paar weken naar Amerika te gaan, waar een vriend jeugdwerk doet in New York, in Brooklyn. Maar nu de goedkeuring van de KNVB is gekomen om weer bij Quick Boys te voetballen, gaat dat niet door. Geluk Ik ben christen. Mijn geluk vind ik veel meer daarin dan in het voetballen. Met familie en vrienden dingen doen en daar plezier in hebben is voor mij veel meer geluk, dan slagen in de voetballerij. Ik ben nu zeker gelukkiger dan een jaar geleden. Ik heb ook nog geen moment spijt gehad, heb meer een gevoel van op luchting dan van teleurstelling. Als ik naar Quick Boys fiets dan ben ik zo blij, veel blijer dan toen ik met de auto naar Willem II ging. Sommigen begrijpen het dat ik gestopt ben, anderen vinden het jammer omdat ik misschien wel de voet balkwaliteiten had. Ik heb nog wel eens contact met de trainer van Cambuur 2 en die zegt: als mens be grijp ik je, maar als voetbalmens en trainer vind ik het doodzonde. Maar ik was daar ongelukkig en ik had er alles voor over om er een punt achter te zetten. Terug? Quick Boys is mijn duppie, ik hoef hier niet weg. Als er nu een profclub zou komen, zou ik het niet doen, maar als ik ouder ben en de omstandigheden zijn an ders, dan misschien wel. HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL i „Ik kom nog bijna bij alle wed en kijken. Soms zelfs nog de uit dijden als ik tijd heb. Voetballen j; echt niet meer. Volgens de dokter L een chronische ontsteking in knie. Mijn blessureleed begon toen In achillespees afscheurde." Jd: „Dat moment herinner ik me joed. In de eerste minuut van de trijd kreeg hij de bal. Hij kapte, 'Ier ging iets mis. Ik zie hem nog lig- |k ben er toen niet naar toe gelo- Jvant ik dacht: de eerste minuut, zo kan het niet zijn. Na de rust jie ik met een veel minder prettig rjs „Ja, de fysiotherapeut had het NOORDWiJK - Mark en Ronald van Kesteren.zijn allebei verknocht aan de Noordwijkse eersteklasser SJC. Ronald is actief als keeper in de hoofdmacht. Mark, die als verdediger speelde, is wegens een chronische knieblessure met voetballen gestopt. Hij staat enkel nog op de selectielijst van SJC. Ronald (rechts) is groepsleider van verstandelijk gehandicapten. Mark is werkzaam als agrarisch medewerker. vrijwel gelijk door. Helemaal afge scheurd. Ik kon er niks meer mee." Ronald: „Pas de laatste wedstrijd van het seizoen speelde hij weer mee. Tegen Noordwijk. We wonnen met 3-1. Toch wel fijn, want ik miste hem wel in de verdediging. Met Mark erbij wist ik zeker dat alle ballen tegengehouden werden. Hij schakelde iedereen uit." Mark: „Dat we elkaar goed kenden, droeg er ook aan bij dat de verdediging sterk stond. We kennen natuurlijk de sterke en zwakke punten van elkaar. Ro nald is wat dat betreft een keeper die niet mee kan voetballen maar in de lucht niet te kloppen is." Ronald: „Ik neem gewoon het zekere voor het onzekere. Ga geen aanvallers uitkappen. De bal de tribune in, dat is naar mijn mening goed genoeg." Mark: „Zodra ik het veld op ga, mis ik het voetbal wel weer. Misschien ga ik volgend jaar wel weer voetballen. Op een lager niveau, dat wel. Ik heb geluk kig naast het voetbal genoeg andere din gen te doen. Ik ben niet zo'n sportdier als Ronald." Ronald: „Mij is al een functie als kee perstrainer aangeboden. Voorlopig ga ik nog even door met keepen, maar deze aanbieding neem ik zeer serieus." Mark: „SJC zal altijd in de familie blij ven. Onze vader komt altijd kijken en zelfs oma van Kesteren volgt alle wed strijden via de radio." Ronald: „Mark komt hier ook geregeld over de vloer om over het voetbal te pra ten. Kopje koffie erbij, gezellig hoor." T Torig weekeinde op stap ge it weest met Milko Djurovski. U weet wel, die wonderbaarlijke kettingroker uit Macedonië die tien jaar terug met FC Gronin gen naar de derde plaats in de eredivisie dribbelde. Deze prachtige belhamel is tegen woordig trainer in de Republika Srpska, Bosnisch Servië. Gewa pend met twee sloffen sigaretten en een prijzig flesje reukwater stapte ik vrijdag op het vliegtuig naar Zagreb en vandaar ging het met de auto naar Prijedor, een mijnstadje waar Djurovski mij een warm welkom bereidde. Of het nou vanwege dat lekkere geurtje en die sigaretten wqs (Milko is nog immer een harts tochtelijk roker) of dat hij het werkelijk op prijs stelde dat een Nederlandse journalist hem in de wildernis opzocht, weet ik niet. Doet er ook niet toe. Dju rovski sloofde zich flink voor mij uit waardoor ik drie aange name dagen in een bizarre en tourage beleefde. Voor mij geen Rijnsburgse Boys - Noordwijk dus afgelopen za terdag. Ook geen Feyenoord - Willem II of RKC - Ajax, maar Omladinac Banja Luka tegen Rudar Praijedor. Niet om aan te zien deze derby in de 'Perva Li ga' van het Bosnisch Servische voetbal. Hoewel voetbal hun be roep is, denk ik dat de mannen van de FC Djurovski hier niet verder dan de hoofdklasse van de.amateurs zouden komen. Overigens, een beetje Neder landse topamateur verdient aanzienlijk meer dan de paar honderd euro per maand waar mee die arme sloebers van Rud ar zich tevreden moeten stellen. Het werd in Banja Luka 1 -O voor de thuisclub en dat was een klap voor Milko's elftal dat juist een beetje op toeren begon te komen. Het pijnlijke verlies was ook de bestuursleden van Rudar aan te zien. Maar na een paar biertjes en wat Slivovitsj begonnen de gezichten op te klaren. Djurovski fluisterde mij toe dat ik ze alles kon vragen. Maar please', zei hij er bij, 'praat niet te veel over de oorlog. Daar worden ze al genoeg aan Om trainers als Schaap moet ik onbedaarlijk lachen herinnerd. Maandagmiddag kwam ik thuis met een hoofd vol Bosnië. Als je dan in de krant de kop 'Trainer Rijnsburg spreekt oor logstaal' aantreft, raak je toch even in de war. Is hier iets mis gegaan mischien? Heeft de com puterper ongeluk twee koppen, een van de buitenlandpagina (Bush dan wel Saddam of Sha ron spreekt oorlogstaal) en een van de sport, vermengd? Maar nee hoor, niks vergissing. In de inleiding van het verslag van Rijnsburgse Boys - Noordwijk I- 4 las ik dat Wim Schaap, de ver liezende trainer, oorlog met zijn spelers gaat maken. Prettige wedstrijd generaal. Vorig seizoen heb ik het bestuur van Rijnsburgse Boys al eens voorgesteld om zijn raaskallen de trainer Schaap te muilkor ven. Na de ongelukkig verloren wedstrijd tegen Capelle legde Schaap zijn spelers een spreek verbod op. Om hen te behoeden, zo verklaarde hij, voor ondoor dachte uitlatingen over de scheidsrechter die zijn elftal een loer zou hebben gedraaid. Ver volgens mekkerde Schaap er te gen verslaggevers van Radio West en het LD zelf lustig op los. Na de afgang van zaterdag re gen Noordwijk was het weder om bal. Volgens Schaap zit hij bij Rijnsburg opgescheept met een stelletje pseudo- vedetten die op de training hun krachten voor een avondje stappen spa ren. Omdat hij vindt dat die fuifnummers op voetbalschoe nen hem in het duel met Noord wijk voor schut hebben gezet, zal hij oorlog met ze maken. Tjonge, jonge, wat een krijgs haftige taal van deze zichzelf vrijpleitende blaaskaak. Om trainers als Wim Schaap met hun grenzeloze zelfoverschat ting moet ik geregeld onbedaar lijk lachen. FC Lisse werd een jaar of wat geleden kampioen van de hoofdklasse om het sei zoen daar op net niet te degra deren. Zelfde elftal, zelfde trai ner, toevallig Wim Schaap. Zo gaat dat in het voetbal. Het kan vriezen, het kan dooien. Daar verandert geen trainer wat aan. Nou ja, een goede trainer kan het een beetje minder htm laten vriezen. Of dooien. Meer niet. Maar kom bij Schaap niet aan met het verhaal dat zijn staat van dienst wordt bepaald door toeval en door de kwaliteit van zijn spelers. Welnee, Schaap zelf is de alles bepalende factor. Vandaar ook dat er maandag in het LD stond dat hij helemaal niets meer van zijn spelers pikt. 'Iedereen moet zich aanpassen aan Schaap en wie dat niet doet, die sodemietert maar op. Als ik het bestuur van Rijns burgse Boys was, zou ik de trai ner op hei matje roepen en hem zeggen: ,,Wim, je bent een heel behoorlijke trainer, maar i>oort- aan ga je na een nederlaag eerst een straatje om voordat je met de pers praat. Oorlogstaal is hier uit den boze. En dan nog wat: wij gaan ons niet aan jou aan passen, maar het wordt tijd dat jij je gaat aanpassen aan de club. Doe je dat niet dan sode mieter je maar op. Jaap Visser Reageren? Sport rcdactieJd^'d amiale.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21