IMMO S Fors aantal buslijnen op de tocht OPEN HUIS ■itm "~ém Gehoorapparaat voorkomt burnout Info avond Media%Markt Leidsch Dagblad 071 - 528 14 14 Overdekte brug over drukke Engelendaal Diaconessenhuis stuurt patiënten naar Engeland Gemeenten vrezen bezuiniging Turkije kiest OP ZATERDAG 2 NOVEMBER Swammerdampad 29 Leiden Terweeweg 146 Oegstgeest Open Universiteit Nederland Musical weer opgevoerd op plek gijzeling Leidsch Dagblad NR. 43070 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ZATERDAG 2 NOVEMBER 2002 cherpe kritiek i Italiaanse utoriteiten Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad bedrijfshuisvesting HAAGWEG 51 LEIDEN gyj www.immo-runstede.nl. ensioenfonds 1 verhoogt emies fors arokkanen niet wasmiddel verkopen tudenten inceren rngerensite >el nostalgie jubileumboek terwoude 725 I 6 alkenende: k heb nooit tress gevoeld' r Kuitert je|el u gerust: mensen 'en zich hun God niet maar afnemen iM ME NT A AR plankgas "oorscel van dc WD om dc -mumsnelheid op snelwegen 130 kilometer per uur te en, is de liberalen gisteren •n te staan op hoongelach le andere politieke partijen, n wist een partij zich zo iudig te profileren als van de automobilist met crstel dat even redelijk als r zake doende is. de redelijke kanten van het [plan. De liberalen pleiten Voor een algehele verhoging Je snelheidslimiet naar 130. len alleen toestemming ge- ,et gas wat dieper in te ?op plekken en ttjden het kan', zoals op drie-ol laanswegen buiten de spits, tlectronische borden kan de tnbUist er op worden geat- terd dat het zo ver is. Dat Hel getuigt van veel flexibe- tl moderner denken dan de vvD-pleidooien de maxi- jsnelheden overal maar op lekken. De partij verdient ■hoongelach, maar lof voor Voortschrijdend inzicht. Dat foorstel een verkiezmgs- e is, doet daar niets aan af. in verkiezingstijd kunnen lei tot rede komen, keerzijde van het WD-plan J echter niet worden verge- lüard rijden is slecht voor Attilieu en voor de verkeers- ïheid. Het leidt niet alleen lieer ongelukken, maar ook «teer Hies. En tot ergernis bl) litomobilist die het gas mtn- Siep indrukt. Het scheuren leen is een bron van ergernis Cessie op de weg. marijker is dat het aantal len waar in Nederland 130 a worden gereden, zeer be- A is De gemiddelde snelheid 1 snelweg ligt, doordat er op |s meer tijdstippen üles beduidend lager. Het aan- Sen van de verstopping van ïegennet zou een belangn)k ïwerp in de verkiezings- f kunnen zijn. Het WD-plan Ére snelheden toe te staan, Et menig automobilist wel- lals muziek in de oren, tegen (es helpt het helemaal niets. door Janneke Dijke leiderdorp - De Algemene Wo ningbouwvereniging Leider dorp (AWL) heeft serieuze plan nen voor de bouw van een overdekte loopbrug over de En gelendaal. De brug moet het nieuwe woonzorgcomplex aan de Cor Gordijnsingel verbinden met de vernieuwde flats Houtschans en Wilddreef. Als de brug er komt, worden die twee flats uitsluitend toegewe zen aan senioren. Het idee is ontstaan tijdens brainstormsessies over het toe komstige woonzorgcomplex, vertelt AWL-directeur Verdoes. Dat complex verrijst vanaf 2004 op de plek van zorgcentrum Dillenburg en de Muzenhof. Ook wethouder Molkenboer, verantwoordelijk voor het cen trumplan, staat er achter. Eind dit jaar moet duidelijk zijn of de brug ook financieel haalbaar is. De Houtschans en de Wilddreef tellen zo'n 125 woningen. Ver does ziet in gedachten hoe seni oren uit de twee flats hoog en droog de Engelendaal overste ken om een hapje te eten in het woonzorgcomplex. Andersom kan ook de thuiszorg, die zorg gaat verlenen in de nieuwe ap partementen bij het woonzorg complex, via de 'luchtbrug' klanten in de flats bereiken. De brug sluit aan op het trappen huis van de Houtschans. Op de begane grond moet een verbin ding komen tussen de Houtschans en de Wilddreef. Pagina R3: Vijfjaar breken en bouwen in Schansen en Dreven door Eric-Jan Berendsen leiden - Het Diaconessenhuis opent morgen een luchtbrug naar Engeland voor patiënten die op de wachtlijst orthopedie staan. In een privékliniek met 34 bedden, het Woodlands Hospi tal in Darlington, willen de or- thopeden H. Schriller en J. Mul- lersvan het Diaconessenhuis voorlopig vier patiënten per maand opereren. Morgenmiddag vertrekken de vier eerste patiënten, twee man nen en twee vrouwen uit Kat wijk, Leiden, Noordwijk en War mond die een knieprothese krij gen. Het is de bedoeling dat er op termijn ook mensen mee gaan die voor een heupprothese in aanmerking komen. Maandag verricht Schriller de eerste vier operaties in Darling ton, in het noordoosten van En geland. Daags na die operaties is hij weer 'gewoon' werkzaam in het Diaconessenhuis, waar maar één operatiekamer is voor orthopedische ingrepen. De patiënten vliegen als alles goed gaat volgende week zater dag met hun begeleiders weer terug met een lijnvducht. In En- geland worden zij verzorgd door lokaal personeel en een Neder landse orthopeed die vorig jaar gestopt is met werken in Neder land. Initiatiefnemer van de luchtbrug is Schriller. Hij kwam op het idee toen vorig jaar een collega van hem uit een Haags zieken huis patiënten in Spanje ging opereren. „Ik ken de medisch directeur van het Woodlands Hospital via het congrescircuit", verduidelijkt Schriller. „In het Woodlands was de ruimte en de wil om samen te werken." De orthopeed nam vervolgens con tact op met zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid. Een en an der resulteerde in de luchtbrug. ankara - Bewoners van Ankara zwaaien met de vlaggen van hun fa voriete politieke partij bij een verkiezingsbijeenkomst in de Turkse hoofdstad. Morgen kiezen de Turken een nieuw parlement. De nieuwe Partij voor Recht en Ontwikkeling (AKP) lijkt volgens peilingen een van de kanshebbers. Veel westers georiënteerde Turken kijken met ar gusogen naar deze partij, die haar wortels heeft in de islam. Maar veel andere Turken hopen dat de nieuwe partij een eind zal maken aan de corruptie, die veelal gezien wordt als de veroorzaker van de economi sche problemen in Turkije. Pagina Buitenland: Nieuwkomer zet Turkse politiek op zijn kop Foto: EPA/Tarik Tinazu WOON FACTORY OUTLET door Roelf Reinders leiden - Depressiviteit bij oude ren en bumout bij werknemers kan voor een groot deel worden voorkomen door een simpel ge- hoorapparaatje. Dat zegt hoog leraar keel-, neus- en oorheel kunde J. Grote van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Volgens Grote liggen gehoorpro blemen vaak aan de basis van depressiviteit bij ouderen en uit val door bumout en overspan nenheid. „Veel mensen komen in de WAO omdat ze zoge naamd bumout of overspannen zijn. In werkelijkheid functione ren ze niet meer omdat ze slecht horen. Dat geldt ook voor veel ouderen. Omdat ze slecht horen raken ze in een isolement. Daar worden ze depressief van." Precieze cijfers over depressivi teit bij ouderen en bumout als gevolg van gehoorproblemen heeft Grote niet. „Er wordt nog veel te weinig onderzoek naar gehoorproblemen gedaan." Grote, vice-voorzitter van de Nationale Hoorstichting, stelt dat depressiviteit en bumout voor een belangrijk deel kan worden voorkomen door wat aan de gehoorproblemen te doen. „Maar dat is juist het pro bleem. Veel mensen doen hele maal niks aan hun slechte ge hoor." Tien procent van de bevolking heeft gehoorproblemen. „Dat zijn ruim anderhalf miljoen mensen", zegt Grote. „Een klein miljoen hoort zo slecht dat ze een gehoorapparaat zouden moeten hebben, maar driekwart heeft dat niet." Het suffe imago van een gehoorapparaat speelt daarbij een rol, aldus de hoogle raar. „Verder denken mensen dat slechthorendheid gewoon bij het ouder worden hoort, maar dat is niet zo. En hoe lan- Zie advertentie Proper op de onroerendgoedpagina ger je wacht met er wat aan te doen, hoe kleiner de kans dat oorrevalidatie nog helpt." Grote noemt slechthorendheid een 'groot maatschappelijk pro bleem'. „Het is één van de meest voorkomende handicaps. Maar het is wel juist de handi cap die het minste compassie opwekt. Een slechthorende wekt slechts irritatie op. Een slecht horende wordt al snel als een demente gezien." Hij wil dat een voorlichtingscampagne het gehoorapparaat van het duffe imago afhelpt. „De overheid heeft het probleem echt ver waarloosd. Maar ook bij de ge- hoorwinkels kan nog veel verbe teren. Ik loop liever een brillen winkel binnen dan een gehoor- winkel. Het kan allemaal wel wat modieuzer." Vanaf vandaag is het de Week van het Oor, die door de Natio nale Hoorstichting is georgani seerd, waarin ziekenhuizen en audiciens laten zien wat er aan gehoorproblemen kan worden gedaan. (advertenties) www.pcdiscount.it DE COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHALLEN-LEIDEN ZATERDAG 2 NOVEMBER 10-16 uur 19 november 2002 presentatie 18.30 uur Studiecentrum Amsterdam www.ou.nl/infoavnnri Veranderen doe je zelf hoofdgebouw VU 14e etage De Boelelaan 1105 020-4449444 Ad Ie Vries VIDEO DVD KTV HIFI COMPUTER FOTO CD TELECOM WITGOED a life less ordinary Sesam opent zich en wat doet Door slechts een simpele handbeweging komt de BeoSound 3000 tot leven. Gedempt licht verschijnt en glazen deurtjes glijden open Luister naar de radio of plaats uw cd en ervaar hoe uw favoriete muziek zich als het ware voor uw ogen ontrolt. Geschikt voor weergave van Net-muziek en alle Bang Olufsen actieve luidsprekers BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25. Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN den haag/gpd - De bezuinigin gen die het demissionaire kabi net het openbaar vervoer wil op leggen, zullen 'dramatische ge volgen' krijgen. Ongeveer tien procent van het totale aanbod aan vervoer per bus, tram en me tro zal verdwijnen, voorziet de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Busmaatschappij Connexxion is het daarmee eens. Het bus- en tramvervoer zal door de korting bovendien in een neerwaartse spiraal belan den. Daardoor dreigen op lan gere termijn nog meer lijnen het loodje te leggen, zegt de belan genorganisatie na een onder zoek onder de gemeenten. De VNG heeft LPF-minister De Boer van Verkeer en Waterstaat dringend verzocht, van de maat regel af te zien of die in elk geval te verzachten. De Boer legt het bus- en tramvervoer volgend jaar een korting op van 58 mil joen euro, op een totaalbudget van 1,1 miljard. Dat loopt op tot 133 miljoen euro in 2006. Tege lijkertijd gaat het strippentarief met 5,5 procent omhoog. De Boer denkt dat de besparing bereikt kan worden door effici ënter te werken. Volgens VNG- woordvoerder H. Weber wordt er de laatste jaren al veel zakelij ker gewerkt: „Vet om weg te snijden is er vrijwel niet meer. Die lege bus op zondagochtend moskou/anp - De musical Nord-Ost wordt over circa twee maanden weer opgevoerd in het Doebrovka-theater, waar vorige week nog de gijzeling plaatsvond door Tsjetsjeense rebellen. Het besluit om Nord-Ost weer op hetzelfde toneel te laten doorspelen, viel tijdens een ontmoeting van de regisseur van het stuk, Vasiliev, met de Russische vice-premier Mat- vienko en minister van cultuur Sjvydkov. Dat meldde gisteren het persbureau Interfax. Volgens Vasiliev is op deze ma nier 'de minste tijd, de minste moeite en het minste geld' no dig is om de musical weer op de planken te krijgen. Eerder deze week had hij nog gezegd dat het 'uitgesloten' was dat Nord-Ost in hetzelfde theater zou doorspelen, omdat de plek 'gedrenkt was in bloed'. Tijdens de beëindiging van de gijzeling door Russische elite troepen, kwamen zeker 119 gij zelaars en bijna 50 gijzelne mers om het leven. Onder de acteurs, musici en andere werknemers van de musical vielen zeker achttien doden. Pagina Buitenland Poetin niet naar Nederland waar De Boer over spreekt, die rijdt al lang niet meer." Het enige alternatief is volgens Weber dat er fors gehakt wordt in het vervoersaanbod. Nog niet in de eerste helft van 2003, want de dienstregelingen voor die pe riode staan al vast. Maar in de tweede helft van het jaar en daarna zal de klap dubbel zo hard aankomen, denkt hij. Concreet betekent dit dat er in de landelijke gebieden veel bus lijnen zullen worden opgedoekt. In de steden moet de frequentie waarmee bussen en trams rij den omlaag. Het minimumni veau van één bus of tram per half uur, zoals dat nu in veel ste den geldt, is straks in veel geval len niet meer haalbaar. \Teest Weber. Verder zullen in de ste den de routes worden bekort, waardoor er haltes verdwijnen. Een groot deel van de reizigers zal niet bereid zijn nog langer te wachten en verder te lopen, ver wacht Weber. Zij nemen de au to, waardoor openbaar-ver voerslijnen die nu nog goed be zet zijn, in de gevarenzone ko men. „En dan kun je die vervol gens ook afschaffen. De Tweede Kamer beslist vol gende week over de plannen. De oppositie verzet zich tegen de besparing. Regeringspartij CDA wil die met 25 miljoen per jaar verminderen. Bestuur Veronica stapt op Hilversum Bij Veronica is gis teravond de bom gebarsten. Het voltallige bestuur onder lei ding van voorzitter Willem van der Meer de Walcheren is opge stapt. Het besloot hiertoe nadat de ledenraad had aangekon digd met het managementteam te gaan praten over de vorige week ontstane crisis. Door deze aankondiging voelen de be stuursleden zich niet meer ge steund door de ledenraad. Tot nu toe stonden de afgevaardig den van de Veronica-leden steeds achter het bestuur in het conflict met het personeel en het managementteam. Naast Van der Meer Walcheren be stond het Veronica-bestuur uit vice-voorzitter lack Nieland, penningmeester/secretaris Fer- di Mulder en Maarten Tulen. GroenLinks: lijst met SP en PvdA utrecht - GroenLinksleider Ro- senmöller wil samen met PvdA en SP optrekken tegen WD en CDA. Samen kunnen de drie linkse partijen zeker tien speer punten realiseren, zei Rosen- möller vanochtend op een con gres van zijn partij in Utrecht. Hij wil met de PvdA en SP ook een lijstverbinding aangaan om zo bij de parlementsverkiezin gen de kans op restzetefevoor de linkse partijen vergiWPn Ja, Ik word abonnee Naam Straat Postcode mofoun Ik neem een: Z maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling C betaling per acceptgiro Handtekening en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. €54.50 €55.00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau f* jukratxrv mutog mm 712141"400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www. leidschdagbladn 1 i'jR'nnER.i' srrnra

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1