'Met de Veense kinderen heb je goud in handen REGIO Natuurplan VAN Ade in de prijzen Raad Ter Aar vindt burgemeester te loslippig over samenvoeging R5 Rijnwoudse raad eist lagere ozb Wie springt er bij Rijnwoude in het diepe? 'Overvaller benzinestation had last van een psychose' H DC 974 zaterdag 2 NOVEMBER 2002 rkenveiling Kaag - De parochie Heilige Jo- s Evangelist in de gemeen- Kaag-Abbenes houdt op ig haar jaarlijkse kerken- ig. Onder andere bloem- npakketten, varkensrolla- n bloemstukken gaan rij pe veiling onder de ha- De te veilen stukken zijn laai geschonken door pa- anen en ondernemers uit ngeving. De opbrengst van larlijkse evenement vormt de kerkgemeenschap een igrijke financiële pijler. De ig wordt gehouden in café- urant De Hanepoel, Huig- dijk 257 in Buitenkaag, en It om 20.00 uur. straf geëist autokraken iaag/ alphen - Tegen een rige man die in Alphen dere autokraken pleegden, [eren bij de Haagse recht - een gevangenisstraf geëist en maanden. De man was ;n verslaafd aan drugs en om in zijn behoefte te en voorzien, regelmatig in. ld in de loop der jaren dan en fiks strafblad opge- 'd. Op 27 juli ging de ver- je in Alphen weer op ro ad. Een jongen die zijn enwijk liep, zag hoe de de ruit van een auto in- en rustig op de achter- ging zitten om een auto- eruit te halen. Later die robeerde de verdachte adio's - want hij had er antal gestolen- aan een bevriende dealers te slij- )p dat moment werd de door de politie ingere- De rechtbank doet over iveken uitspraak. jeltuin aan srenlaan rouDE - Het speelterrein e Heerenlaan in Hazers- ie-Dorp mag er komen, peeltuin De Rode Wip in rswoude-Rijndijk moet jctra bijdrage van de ge- te krijgen voor de renova- at stelt de gemeenteraad ijnwoude unaniem in zijn ïene beschouwingen, op een extra financiële ige hebben ook de open- <baden De Hazelaar in Ha- irVoude-Dorp en het PWA- i h Koudekerk aan den Rijn, »vde vijf fracties. »n in nenCentraal t huurders in aan den rijn - Tweever- -jrs uit Aarlanderveen en Itimerdam die nog geen honing hebben, komen aan sneller in aanmerking ben huis in hun dorp. Cor- ie WonenCentraal heeft fcomenseisen aangepast, voorkomen dat veel jon- Visen naar andere plaat - ïoeten uitwijken. Voor wo rn met een huur tussen uro en 386 euro wordt nu ïkomen gewaagd van mi- al 1.180 euro per maand, iieen was 1.180 euro per ld het maximale inkomen por deze huizen in aan- [ng te komen. gen rond ;raafplaats 'rouDE- Het CDA in Rijn- '1e maakt zich zorgen over figraafplaats in Koudekerk !en Rijn. Al langer is be- ^at er te weinig plek is om toekomst begrafenissen ilijk te houden. De chris- Cmocraten vragen burge ter en wethouders in hun beschouwingen om aan te dragen. De de SGP/CU maken looral zorgen over de kwa- Iran de begraafplaats in jiuizen. De fractie stelt een landschapsarchitect in tn te nemen. De WD en |P/CU protesteren tegen [se verhoging van de be- tiisrechten. In het voorstel Volgend jaar zou Rijnwou- ir begrafenis 25 procent maken. „De gemeente sociaal beleid voeren let dat niet meer", consta- de SGP/CU. n isidie voor dio Rijnwoude Itoude - Radio Rijnwoude 3 eindelijk het geld van de lente Rijnwoude waarop richt heeft. De WD en het vinden dat de lokale om- Bat nu wel verdiend heeft, Ijkt uit hun algemene be- Uwingen. De PvdA en de CU vonden al eerder dat taieente de 7.000 euro die Dr de lokale omroep van |jk krijgt, moet doorsluizen. Keiopen twee jaar kreeg de lep 2.500 euro. Cas JufFermans neemt na veertig jaar afscheid van het onderwijs door Joris Rietbroek roelofarendsveen - „Het Was bijzonder als we in de winter konden schaatsen op het Braas- semermeer. Met de hele school op het ijs, chocolademelk en koek erbij, het was een prachtig ge zicht." Het is slechts één van de mooie herinneringen die naar bo ven komen bij schooldirecteur Cas Juffermans als hij terugdenkt aan zijn veertigjarige loopbaan in het onderwijs. Daarvan bracht hij 37 jaar door op de Ignatiusschool en de Mariaschool in Roelof- arendsveen. Woensdag krijgt Juf fermans een receptie in de oude Ignatiusschool aan het Noordein de in Roelofarendsveen. Het zijn eigenlijk twee feestjes in één, omdat het ook een afscheidsre ceptie is. Per i januari stapt Juf fermans namelijk uit het onder wijs om van zijn rust te genieten, ledereen die hem nog eens de hand wil schudden is welkom van 15.30 tot 18.00 uur. Vanaf vol gend jaar heeft Perry van der Meer de touwtjes in handen. Na twee jaar les te hebben gege ven in Den Haag, Warmond en Lisse kwam Juffermans in 1965 in Roelofarendsveen terecht waar hij les ging geven aan de vierde klas van de Ignatius school, toen nog een jongens school. „In 1969 was er geen op volger voor het hoofd van de Mariaschool, die toentertijd nog geleid werd door de zusters. Ik besloot om in overleg met het kerkbestuur en de heer M. Nieu- wint, de toenmalige directeur van de Ignatiusschool, te sollici teren naar de functie van direc teur. Bij mijn aantreden gingen beide scholen over op gemengd onderwijs." In 1984 fuseerden de twee scholen en verhuisden de leerlingen van de Ignatius school naar het relatief nieuwe Schooldirecteur Cas Juffermans omringd door groep acht van de Mariaschool. „Mijn dochter zegt wel eens gebouw van de Mariaschool uit 1975. De Mariaschool heeft nog niets van haar katholieke identiteit verloren. De school werkt nog steeds intensief samen met de parochie St. Petrus Banden, zo dat er ieder jaar een communie- en een vormselviering is. Juffer mans hecht hieraan veel belang. „Er staat niet voor niets 'Maria school' op ons gebouw", stelt hij. „In alle klassen verzorgen we catecheselessen. Ik wil de schoonheid van de bijbelverha len niet aan de kinderen ont houden." Ondanks drukke directiewerk zaamheden is Juffermans altijd voor de klas blijven staan als on derwijzer van de zesde klas, later groep acht. „Dankzij de goede medewerking van het leraren- team heb ik altijd les kunnen blijven geven. Groep acht vind ik de mooiste klas om les aan te geven. Je ziet dan namelijk de overgang van kind naar tiener. Dat vind ik prachtig, hoewel het natuurlijk niet altijd even ge makkelijk is. Mijn dochter zegt wel eens tegen me: 'Je werkt in de hemel.' Dat klopt wel aardig. tegen me: 'Pa, je werkt In de hemel' Ik heb dan ook nooit de behoef te gehad om hier weg te gaan. Met de Veense kinderen heb je goud in handen. Bovendien werk je hier in een stabiele ge meenschap, er is weinig perso neelsverloop op deze school en de ligging is prachtig, zo midden in het oude dorp." Door de jaren heen heeft Juffer- mans wel gemerkt dat kinderen Foto: Hielco Kuipers zijn veranderd. „Ze zijn mondi ger geworden. In deze tijd willen kinderen meer, maar ze kunnen ook meer. Daarnaast moeten ze harder werken dan hun ouders toen die op school zaten. Verder is het de normaalste zaak van de wereld dat kinderen na de basis school doorleren. Dat was vroe ger anders. In 1965 was er slechts één leerling die door ging leren in Leiden en een di ploma behaalde. De meeste kin deren maakten in die tijd wel hun verplichte onderwijsjaren vol door naar een huishoud- of tuinbouwschool te gaan, maar die maakten ze soms niet af. Geld verdienen was de prioriteit. Nu beseffen ouders steeds meer hoe belangrijk een goede ver volgopleiding is voor hun kind.'' Juffermans is altijd nauw be trokken geweest bij nevenactivi teiten in zijn klas. „Het leukste in groep acht was altijd de vie ring van de afronding van de basisschool. We maakten dan diverse uitstapjes: een dagje naar de Keukenhof, een tocht rond het Braassemermeer, een lange strandwandeling, het schoolkamp en de opvoering van een musical. Ik heb aan 25 musicals meegewerkt. Laatst was er toevallig een reünie van de klas die de allereerste musi cal opvoerde. Sommige oud- leerlingen kenden de liedjes nog." Toch vindt Juffermans het na al die bijzondere jaren niet erg om de Mariaschool te verlaten. „De tijd is gekomen om te stoppen. Laatst had ik in mijn klas een kind van ouders die ik ook alle bei in de klas heb gehad. Dan weet je dat het tijd is om te gaan. Straks heb ik lekker de tijd om van andere dingen te genie ten. Ik verheug me erop om in de lente de bollenstreek te bekij ken en te fotograferen. Ook gaat Juffermans meer tijd besteden aan zijn grootste hob by. de biljartsport. Hij heeft zelfs al vijf boeken over biljarten uit gegeven, boordenvol technie ken, tactieken, spelsituaties en praktijkvoorbeelden. „Die boek jes worden aardig gelezen, ik ben niet ontevreden. Het eerste boekje heeft zelfs een zevende druk gehad. Ik ben nu met een zesde boek bezig over de ge schiedenis van de biljartsport. Ik vind dat wel bijzonder, want niet iedereen krijgt de kans om zoiets met zijn hobby te doen." ter aar - Burgemeester Arie Epskamp is zijn boekje te buiten gegaan door publiekelijk zijn mening te geven over een even tuele samenvoeging van Ter Aar met andere gemeenten. Dat vin den het CDA en het PAK. „Als het gaat om samenvoeging moet er eerst een gedegen on derzoek komen en moet de raad als eerste een uitspraak doen. rijnwoude - De onroerende zaakbelasting mag volgend jaar niet verder stijgen dan met het inflatiepercentage van 4,5 pro cent. Dat schrijven het CDA, de WD en D66 in hun algemene beschouwingen bij de begroting voor 2003. De drie partijen be zetten samen elf van de zeven tien zetels. Het voorstel van B en W om de huizenbelasting vol gend jaar met 10,5 procent te la ten stijgen, lijkt het dus niet te halen. Collegepartij PvdA prijst burge meester en wethouders met het financiële beleid van PvdA-wet- houder De Best. De SGP/CU is bezorgd. De fractie vraagt zich af of het wel zo verstandig is van het college om de meevaller van het rijk, die onlangs bekend werd, te gebruiken voor de ver laging van de ozb. Dankzij die meevaller komen B en W uit op een lastenverhoging van 10,5 procent. Anders zou dat bijna achttien procent zijn geweest. De SGP/CU had zich kunnen voorstellen dat het college de meevaller zou hebben gebruikt voor het wegenonderhoud en om eventuele schommelingen in de ozb de komende jaren op te vangen. Volgens het CDA kan de ozb best verder omlaag. De partij ziet daarvoor nog ruimte in de begroting. Zo kan het college uitgaan van lagere loonstijgin gen dan waarmee in de begro ting wordt gerekend. D66 meent dat 'er wellicht nog enkele meevallers zijn te ver wachten', waardoor de ozb-stij- ging kan worden beperkt. De WD houdt vast aan de belofte die de collegepartijen in april hebben gedaan om de ozb niet verder te laten stijgen dan met de inflatie. Wij betreuren dat de burge meester zich in de pers al heeft uitgelaten", zegt het CDA. Vol gens het PAK is samenvoeging niet aan de orde. De WD had minder moeite met de actie van Epskamp. „Wij ver bieden niet dat de burgmeester een individuele mening uit draagt, maar hij moet ook de raad daarover inlichten." Epskamp reageerde donderdag tijdens de gemeenteraadsverga dering bijna onverstoorbaar op de verwijten. „Het collegestand punt is duidelijk. We willen in tensief samenwerken met Ue- meer, Nieuwkoop en Ja- cobswoude. Dat is een niet-vrij- blijvende samenwerking. En daar blijft het volgens mij niet bij. Dat heb ik gezegd." im» iMWtil» (advertentie) (lie advertentie verderop in deze krant) Opname van Alphenaar geëist Ook de pomphouder bedacht later dat hij het gevoel had dat hij zijn belager ergens van ken de. Zijn stem, zijn oge^en zijn aparte manier van lopen deden hem aan een man denken wiens moeder regelmatig bij hem in de benzinepomp kwam. Ze zei den hem te herkennen van een foto. Raadsman Van der Linden van de verdachte vond hun verkla ringen echter niet betrouwbaar. Hij begreep niet waarom de pomphouder zijn vaste klant niet eerder had herkend. Boven dien vroeg hij zich af of de an dere getuige de overvaller über haupt had gezien. Deze man zou allerlei details van de over val zijn vergeten en verkeerd hebben weergegeven. Boven dien werd het wapen nooit ge vonden. De raadsman pleitte voor vrijspraak. De aanklaagster achtte bewezen dat de Leidenaar het pistool te gen het hoofd van de pomphou der had gedrukt. Zij vond het wel erg toevallig dat twee man nen de verdachte herkenden aan zijn loopje en dat de Leide naar was gesignaleerd in de buurt van het benzinestation. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Persbureau Cerberus den haag/alphen - De 28-jarige Leidse verdachte van een gewa pende overval op een benzine station in Alphen aan den Rijn moet een jaar naar een psychia trische inrichting. Dat stelde of ficier van justitie Kramer op ad vies van de psychiater en de psycholoog. De verdachte was volgens deskundigen tijdens de gewelddadige overval psycho tisch. De overval zou hem dan ook niet kunnen worden toege rekend. De Alphenaar ontkende echter dat hij ooit een overval had gepleegd. Ook zei hij dat hij geestelijk prima in orde was. De eigenaar van de benzine pomp had op 22 april de schrik van zijn leven. Een man met een sjaal om zijn hoofd gewikkeld en een pistool in zijn handen kwam het winkeltje binnen. „Geef me geld of ik schiet je door je hoofd", siste de overval ler hem toe. De dief snelde weg met zo'n 700 euro buit. Diverse klanten waren getuige van de overval. Eén van hen herkende de verdachte toen hij later op een terrasje in Alphen zat. „Dat is hem", vertelde hij zijn vriend. De man deelde zijn bevindingen mee aan de politie. Vereniging hoopt op 5 miljoen euro voor natuurcompensatie door Wim van Wanrooij den haag/rijpwetering - „Bui tengewoon eervol", noemde Kurt van Heden het feit dat hij gisteren de Landschapspenning in ontvangst mocht nemen. De penning viel ten deel aan de in Rijpwetering opgerichte Vereni ging Agrarisch Natuurbeheer (VAN) Ade, voor haar bijdrage aan de 'natuurcompensatie'. Melkveehouder Van Heden die voorzitter van de vereniging is, ontving de onderscheiding in het provinciehuis in Den Haag uit handen van gedeputeerde Mamix Norder. Er kwamen bij de provincie 26 inzendingen over het thema natuurcompen satie binnen. Ade is een gebied dat zwaar te lijden heeft onder de aanleg van de Hoge Snelheids Lijn (HSL). De club van Van Heden maakt zich sterk om de verloren gega- ne natuur te compenseren. Daarvoor heeft VAN wel vijf mil joen euro nodig, die Rijkswater staat daarvoor beschikbaar moet stellen. „We hebben achttien maatrege len in gedachten die door de boeren in ons gebied zelf be dacht zijn. Het gaat daarbij on der andere om extensief gras- landbeheer en beter beheer van water. Het stuk natuur dat door de komst van de HSL is wegge slagen, krijgen we niet terug. Maar we kunnen de natuur die overblijft wel verbeteren", aldus VAN-voorzitter Van Heden. VAN stelt voor om twintig pro cent van de vijf miljoen die be schikbaar moet komen direct te besteden. Van de resterende tachtig procent moet jaarlijks het rendement worden inge bracht. „We hebben als voor deel dat we geen grond hoeven te kopen. Onze aangesloten boeren hebben de grond im mers in eigendom en we kun nen direct overgaan tot het 'na tuurlijk' beheren daarvan. Al leen wachten we nog op toe stemming van de provincie en het ministerie van landbouw en natuurbeheer. Anders krijgen we geen geld." Kurt van Hedens echtgenote Annabelle zei te hopen dat in december een knoop wordt doorgehakt. „We moeten begin nen, want de HSL brengt een gruwelijke verstoring in ons ge bied teweeg. Weidevogels schui ven op en gaan er in aantal op achteruit. We hopen dat ze te rugkomen." De jury vindt de landschaps penning - die een keer per twee Agrarisch natuurbeheer in Oud Ade: boeren die de nesten op hun land markeren om vernieling door maaimachines of vee te voorkomen. Archieffoto: Taco van der Eb jaar wordt uitgereikt - voor de de richting van de overheid. Ge- provincie zover te krijgen dat er Adese club een stimulans voor deputeerde Norder zegde toe al- groen licht voor de bekroonde de inzet en de signaalfunctie in les in het werk te stellen om de Adese plannen komt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17